Kto vie zistit kde mam investovane peniaze?

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Max100
Silver Member *
Príspevky: 165
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 17 times

Kto vie zistit kde mam investovane peniaze?

Príspevok od používateľa Max100 »

Ahojte,mam cisto hypoteticku otazku.Pokial investujem cez banku a pokial by chcel napr. exekutor,alebo nejaky statny urad vediet o mojich investiciach,zrejme mu banka musi dat o tom info.Ked prevediem peniaze do brokera a investujem tam,vedia si to zistit?Alebo opat by dala banka info napr.ze pred piatimi rokmi som tam presunul z banky nejake peniaze do brokera a teda statny uradnik by uz kontaktoval brokera?Ma broker potom povinnost na vyzvu uradnika informovat ho o vyske konta?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kto vie zistit kde mam investovane peniaze?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

podla mna to zavisi od toho, kam broker právne spada. Napriklad ak je to broker z Usa tak neviem ci je povinny komunikovat so slovenskym exekutorom-podla mna asi nie. Ide skor o to, ze v okamihu ked budes chciet previest peniaze od toho brokera do slovenskej banky tak tam uz exekutor dosah jednoznacne ma.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kto vie zistit kde mam investovane peniaze?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Podľa mňa exekútor, daňováci a polícia má prístup všade. Okrem toho existuje povinnosť všetkých inštitúcii hlásiť tvoje potenciálne zdaniteľné príjmy/výnosy finančnej správe (medzinárodne ). Exekútor vie dokonca siahnúť na vinkulovaný účet v banke. Pokiaľ viem nevie siahnúť jedine na peniaze v notárskej úschove. V zahraniči sa podľa mňa nechytá. Ale ked získa info, tak možno vie podniknúť kroky s medzinárodným dosahom. Závisí aj od medzištátnych dohôd.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kto vie zistit kde mam investovane peniaze?

Príspevok od používateľa andre »

V ramci EU exekucie funguju vid. https://e-justice.europa.eu/54/SK/europ ... ment_order

Info o celosvetovych zdrojoch (banky, brokeri..) sa reportuje cez CRS (vid. viewtopic.php?f=15&t=24831 ), to si zrejme vie aj exekutor vyziadat.

Ak by slo o brokera/banku z tretej krajiny napr. US zrejme by musel na zaklade tycvhto informacii podat tam exekuciu/zalobu. To by bolo zrejme na dlho a peniaze by mohli byt aj roky blokovane.

Este ma napadlo, ze na taketo konanie v 3. krajine by si ta zrejme predvolali. Cize by si tam musel cestovat alebo aspon poslat a zaplatit pravnika. Tym padom by to mohlo byt drahe a v konecnom dosledy by si o tie peniaze aj tak zrejme prisiel.
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: Kto vie zistit kde mam investovane peniaze?

Príspevok od používateľa miror »

Nemyslím si, že exekútori majú dosah na investície u zahraničných brokerov. Systém CRS slúži pre finančnú správu a políciu. Exekútorská činnosť je ustanovená slovenskými zákonmi a nie je upravovaná jednotne na európskej úrovni. Slovenský exetútor môže dopytovať vymedzené slovenské úrady ale zahraničné inštitúcie (okrem tých, ktoré sú registrované na Slovensku ako napr. "pobočka zahraničnej banky") nemajú žiadnu povinnosť reagovať na jeho dopyty.
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 211
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: Kto vie zistit kde mam investovane peniaze?

Príspevok od používateľa Murosik »

to je dosť komplexná otázka a jednoducho sa na ňu zodpovedať nedá. Je k tomu veľké množstvo právnych noriem. Napríklad aj na Slovensku máme zákon o medzinárodnej pomoci pri vymáhaní finančných pohľadávok. Čiže ak existuje vzájomná dohoda, aj slovenský exekútor môže pohľadávku vymáhať.
Ak by nemohol určite by mal zistiť, kde máš peniaze, lebo mu stačí informovať sa len u finančnej správy, ktorej musia vybrané subjekty hlásiť, že máš u nich otvorený účet a musia hlásiť aj výšku prostriedkov, ktoré u nich máš uložené. Čiže jednou žiadosťou exekútor zistí, že máš peniaze u brookera v USA, alebo kdekoľvek.
No a ak viem už túto informáciu, tak pre mňa ako veriteľa stačí zistiť, čo je treba, aby som mal platný exekučný titul aj v tej danej krajine. Čiže aby rozsudok, ktorý bol vydaný na Slovensku, uznali aj v danej krajine a ich exekútor (ktorý si bude pýtať isto väčšie poplatky) mohol od teba pohľadávku vymáhať. A tých variácií je znova veľa.
Muti
Silver Member *
Príspevky: 156
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 114 times

Re: Kto vie zistit kde mam investovane peniaze?

Príspevok od používateľa Muti »

Osobna skusenost z nasej firmy. Exekutor nevie vymahat dlh v inej krajine. A ani realne nekontaktuje ine krajiny. Co urobi, je ze oslovi zamestnavatela, banky a poistovne na Slovensku. Potom este prezisti na policii, ci na vas nie je registrovane ziadne vozidlo. A este cez kataster zisti ci nevlastnite nejaku nehnutelnost. Exekutori su taki staromodni, ze neoslovia ani slovenskych brokerov. Podla mna by nenasiel peniaze ani v nadom Finaxe, pretoze by ho nenapadlo ze tam mozu byt.
Max100
Silver Member *
Príspevky: 165
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 17 times

Re: Kto vie zistit kde mam investovane peniaze?

Príspevok od používateľa Max100 »

Toho exekutora som spomenul len tak,lebo ma to napadlo ako prve.Takze nebude to take jednoznacne,asi zavisi aj od konkretneho pripadu.Napadli ma este statne davky napr.v nezamestnanosti,socialne davky atd.Co ak pride v buducnosti situacia,ze bude clovek opatrovat clena rodiny,alebo sa stane invalidom a pokial viem,vsade zistuju majetok,prijmy atd.Ak clovek chce investovat na dochodok a nechat peniaze zhodnocovat 25,30rokov a zrazu pride situacia aku opisujem a chce pomoc od statu,bude nuteny zrusit investicie?To aj uradnici potom horlivo zistuju,co clovek vlastni?A takisto aj notari v pripade smrti by mali zistovat,ale tu pochybujem ze to robia.
Max100
Silver Member *
Príspevky: 165
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 17 times

Re: Kto vie zistit kde mam investovane peniaze?

Príspevok od používateľa Max100 »

cryptotrader napísal: Po 14 02, 2022 9:58 am Inak toto je dobra tema, ktora nema suvis len s exekuciami, ale napriklad aj pri dedicstve. Ak nebozstik nenechal pozostalim ziadne informacie o svojom majetku, aku sancu sa maju dopatrat k informaciam o nom? A aku maju sancu pozostali vobec vymoct od nejakej zahranicnej firmy majetok pozostaleho. Je na to pravny zaklad? Moze napriklad nejaka zahranicna kryptoburza zablokovat majetok vo svoj prospech pri umrti a vobec ho neodovzdat pozostalym? Moze byt nieco take upravene pri neregulovanych burzach v zmluve medzi burzou a klientom. Lepsi pripad by bol, ak to upravuje pravny poriadok danej krajiny.
Myslim,ze ak notar oslovi banku,ta by mu mala dat info,ze v minulosti si previedol peniaze do brokera a teda ho nasmeruje zistovat dalej.Ale mozno sa mylim a banka da info len o stave uctu konkretne u nich.
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: Kto vie zistit kde mam investovane peniaze?

Príspevok od používateľa miror »

Max100 napísal: Po 14 02, 2022 10:35 am Toho exekutora som spomenul len tak,lebo ma to napadlo ako prve.Takze nebude to take jednoznacne,asi zavisi aj od konkretneho pripadu.Napadli ma este statne davky napr.v nezamestnanosti,socialne davky atd.Co ak pride v buducnosti situacia,ze bude clovek opatrovat clena rodiny,alebo sa stane invalidom a pokial viem,vsade zistuju majetok,prijmy atd.Ak clovek chce investovat na dochodok a nechat peniaze zhodnocovat 25,30rokov a zrazu pride situacia aku opisujem a chce pomoc od statu,bude nuteny zrusit investicie?To aj uradnici potom horlivo zistuju,co clovek vlastni?A takisto aj notari v pripade smrti by mali zistovat,ale tu pochybujem ze to robia.
Ono Švajčiarsko žilo po vojne niekoľkorokov z vkladov, o ktoré sa nikto nehlásil, boli o tom dokumentárne filmy. Odvtedy sa to stáva tiež ale nie v takom rozsahu ale evidentne nijaká banka nebude upozorňovať pozostalých, že tam a tam niekto niečo mal. Notár prechádza tiež len tie bežné registre ale pozostalí majú právo si vyžiadať aj bankové výpisy po zomretom a tam uvidia pohyby, kam peniaze chodili. Napr. exekútorovi banka len povie či účet dotyčný má a aký je jeho stav, ale pohyby na účte už neprezradí.
Muti
Silver Member *
Príspevky: 156
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 114 times

Re: Kto vie zistit kde mam investovane peniaze?

Príspevok od používateľa Muti »

Notari su este lenivsi ako exekutori. Lepsi notar oslavi aspon institucie, ktore spominam nizsie.
Lenivsi (to bol moj pripad) neurobi ani to. Ked sme prisli na dedicke konanie, tak sa nas spytal, ze ci vieme kde nas pozostali co mal.
Sam neurobil nic. Nas pozostali mal nejake veci v cechach, ale o tom sme vedeli my. Tam sa notar ozval a jemu dodali podklady, co na danom ucte je.
To potom dal do dedickeho konania. Neviem ci by to bolo take lahke aj pri americkych brokeroch. Mohli by sa zatvarit, ze naseho notara neuznavaju a ziadne udaje mu nedaju. Z tohto dovodu je najlepsie dat svoje pristupy aj niekomu blizkemu (najlepsie rodine). Ak im este za zivota nedoverujem, tak v nejakej obalke ktora bude otvorena az po smrti. Pretoze moja osobna skusenost je, ze najlepsie je sa tvarit, ze dana osoba stale zije. Vtedy nie je problem. Ak zomriete a pozostali nedostanu vsetko do dedickeho konania, tak mate velky problem.

Muti napísal: Ne 13 02, 2022 9:50 pm Osobna skusenost z nasej firmy. Exekutor nevie vymahat dlh v inej krajine. A ani realne nekontaktuje ine krajiny. Co urobi, je ze oslovi zamestnavatela, banky a poistovne na Slovensku. Potom este prezisti na policii, ci na vas nie je registrovane ziadne vozidlo. A este cez kataster zisti ci nevlastnite nejaku nehnutelnost. Exekutori su taki staromodni, ze neoslovia ani slovenskych brokerov. Podla mna by nenasiel peniaze ani v nadom Finaxe, pretoze by ho nenapadlo ze tam mozu byt.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Kto vie zistit kde mam investovane peniaze?

Príspevok od používateľa rmaly »

Muti napísal: Po 14 02, 2022 12:07 pm Notari su este lenivsi ako exekutori. Lepsi notar oslavi aspon institucie, ktore spominam nizsie.
Lenivsi (to bol moj pripad) neurobi ani to. Ked sme prisli na dedicke konanie, tak sa nas spytal, ze ci vieme kde nas pozostali co mal.
Sam neurobil nic. Nas pozostali mal nejake veci v cechach, ale o tom sme vedeli my. Tam sa notar ozval a jemu dodali podklady, co na danom ucte je.
To potom dal do dedickeho konania. Neviem ci by to bolo take lahke aj pri americkych brokeroch. Mohli by sa zatvarit, ze naseho notara neuznavaju a ziadne udaje mu nedaju. Z tohto dovodu je najlepsie dat svoje pristupy aj niekomu blizkemu (najlepsie rodine). Ak im este za zivota nedoverujem, tak v nejakej obalke ktora bude otvorena az po smrti. Pretoze moja osobna skusenost je, ze najlepsie je sa tvarit, ze dana osoba stale zije. Vtedy nie je problem. Ak zomriete a pozostali nedostanu vsetko do dedickeho konania, tak mate velky problem.

Muti napísal: Ne 13 02, 2022 9:50 pm Osobna skusenost z nasej firmy. Exekutor nevie vymahat dlh v inej krajine. A ani realne nekontaktuje ine krajiny. Co urobi, je ze oslovi zamestnavatela, banky a poistovne na Slovensku. Potom este prezisti na policii, ci na vas nie je registrovane ziadne vozidlo. A este cez kataster zisti ci nevlastnite nejaku nehnutelnost. Exekutori su taki staromodni, ze neoslovia ani slovenskych brokerov. Podla mna by nenasiel peniaze ani v nadom Finaxe, pretoze by ho nenapadlo ze tam mozu byt.
Tu by som len poznamenal, ze podla mojich info je to "naschval" tak. Lebo notarovi platis za kazdu instituciu ktoru preveruje (asi pausalom per instituciu?). Takze je to vlastne v zaujme pozostalych, aby sa ich spytal a checkol to jedine na zaklade toho a nie rad radom, lebo teorecitky by nejakym chudakom mohol nauctovat 25 bank tu, 30 v CR, vsetkych brokerov apod a zaroven vediet, ze pred nim sedi white trash co ledva zaplatia za dedicske bytu... Takze toto mi pride skor ako feature a nie ako bug... :) :)

blbe je, ked pozostali netusia... tak mozu poziadat (co som pocul), ze "otec/dedko asi mal tam ucet, tam vkladnu, zistite to"... a ked nemal, tak su to vyhodene prachy...
Muti
Silver Member *
Príspevky: 156
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 114 times

Re: Kto vie zistit kde mam investovane peniaze?

Príspevok od používateľa Muti »

Notarovi neplatis za kazdy ukol (to je pri exekutorovi, ten si uctuje za kazdy ukon).
Notar ma odmenu z celkovej hodnoty dedeneho majetku.
Viac info tu:
https://hnonline.sk/prakticke-hn/910378 ... pre-notara
https://fok.sk/poplatky-u-notara/
rmaly napísal: Po 14 02, 2022 2:08 pm
Muti napísal: Po 14 02, 2022 12:07 pm Notari su este lenivsi ako exekutori. Lepsi notar oslavi aspon institucie, ktore spominam nizsie.
Lenivsi (to bol moj pripad) neurobi ani to. Ked sme prisli na dedicke konanie, tak sa nas spytal, ze ci vieme kde nas pozostali co mal.
Sam neurobil nic. Nas pozostali mal nejake veci v cechach, ale o tom sme vedeli my. Tam sa notar ozval a jemu dodali podklady, co na danom ucte je.
To potom dal do dedickeho konania. Neviem ci by to bolo take lahke aj pri americkych brokeroch. Mohli by sa zatvarit, ze naseho notara neuznavaju a ziadne udaje mu nedaju. Z tohto dovodu je najlepsie dat svoje pristupy aj niekomu blizkemu (najlepsie rodine). Ak im este za zivota nedoverujem, tak v nejakej obalke ktora bude otvorena az po smrti. Pretoze moja osobna skusenost je, ze najlepsie je sa tvarit, ze dana osoba stale zije. Vtedy nie je problem. Ak zomriete a pozostali nedostanu vsetko do dedickeho konania, tak mate velky problem.

Muti napísal: Ne 13 02, 2022 9:50 pm Osobna skusenost z nasej firmy. Exekutor nevie vymahat dlh v inej krajine. A ani realne nekontaktuje ine krajiny. Co urobi, je ze oslovi zamestnavatela, banky a poistovne na Slovensku. Potom este prezisti na policii, ci na vas nie je registrovane ziadne vozidlo. A este cez kataster zisti ci nevlastnite nejaku nehnutelnost. Exekutori su taki staromodni, ze neoslovia ani slovenskych brokerov. Podla mna by nenasiel peniaze ani v nadom Finaxe, pretoze by ho nenapadlo ze tam mozu byt.
Tu by som len poznamenal, ze podla mojich info je to "naschval" tak. Lebo notarovi platis za kazdu instituciu ktoru preveruje (asi pausalom per instituciu?). Takze je to vlastne v zaujme pozostalych, aby sa ich spytal a checkol to jedine na zaklade toho a nie rad radom, lebo teorecitky by nejakym chudakom mohol nauctovat 25 bank tu, 30 v CR, vsetkych brokerov apod a zaroven vediet, ze pred nim sedi white trash co ledva zaplatia za dedicske bytu... Takze toto mi pride skor ako feature a nie ako bug... :) :)

blbe je, ked pozostali netusia... tak mozu poziadat (co som pocul), ze "otec/dedko asi mal tam ucet, tam vkladnu, zistite to"... a ked nemal, tak su to vyhodene prachy...
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Kto vie zistit kde mam investovane peniaze?

Príspevok od používateľa rmaly »

Muti napísal: Po 14 02, 2022 7:43 pm Notarovi neplatis za kazdy ukol (to je pri exekutorovi, ten si uctuje za kazdy ukon).
Notar ma odmenu z celkovej hodnoty dedeneho majetku.
Viac info tu:
https://hnonline.sk/prakticke-hn/910378 ... pre-notara
https://fok.sk/poplatky-u-notara/
rmaly napísal: Po 14 02, 2022 2:08 pm
Muti napísal: Po 14 02, 2022 12:07 pm Notari su este lenivsi ako exekutori. Lepsi notar oslavi aspon institucie, ktore spominam nizsie.
Lenivsi (to bol moj pripad) neurobi ani to. Ked sme prisli na dedicke konanie, tak sa nas spytal, ze ci vieme kde nas pozostali co mal.
Sam neurobil nic. Nas pozostali mal nejake veci v cechach, ale o tom sme vedeli my. Tam sa notar ozval a jemu dodali podklady, co na danom ucte je.
To potom dal do dedickeho konania. Neviem ci by to bolo take lahke aj pri americkych brokeroch. Mohli by sa zatvarit, ze naseho notara neuznavaju a ziadne udaje mu nedaju. Z tohto dovodu je najlepsie dat svoje pristupy aj niekomu blizkemu (najlepsie rodine). Ak im este za zivota nedoverujem, tak v nejakej obalke ktora bude otvorena az po smrti. Pretoze moja osobna skusenost je, ze najlepsie je sa tvarit, ze dana osoba stale zije. Vtedy nie je problem. Ak zomriete a pozostali nedostanu vsetko do dedickeho konania, tak mate velky problem.

Muti napísal: Ne 13 02, 2022 9:50 pm Osobna skusenost z nasej firmy. Exekutor nevie vymahat dlh v inej krajine. A ani realne nekontaktuje ine krajiny. Co urobi, je ze oslovi zamestnavatela, banky a poistovne na Slovensku. Potom este prezisti na policii, ci na vas nie je registrovane ziadne vozidlo. A este cez kataster zisti ci nevlastnite nejaku nehnutelnost. Exekutori su taki staromodni, ze neoslovia ani slovenskych brokerov. Podla mna by nenasiel peniaze ani v nadom Finaxe, pretoze by ho nenapadlo ze tam mozu byt.
Tu by som len poznamenal, ze podla mojich info je to "naschval" tak. Lebo notarovi platis za kazdu instituciu ktoru preveruje (asi pausalom per instituciu?). Takze je to vlastne v zaujme pozostalych, aby sa ich spytal a checkol to jedine na zaklade toho a nie rad radom, lebo teorecitky by nejakym chudakom mohol nauctovat 25 bank tu, 30 v CR, vsetkych brokerov apod a zaroven vediet, ze pred nim sedi white trash co ledva zaplatia za dedicske bytu... Takze toto mi pride skor ako feature a nie ako bug... :) :)

blbe je, ked pozostali netusia... tak mozu poziadat (co som pocul), ze "otec/dedko asi mal tam ucet, tam vkladnu, zistite to"... a ked nemal, tak su to vyhodene prachy...
Aha, jasne. Dik... :like:
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Kto vie zistit kde mam investovane peniaze?

Príspevok od používateľa hokaido »

Tu viewtopic.php?p=103337 sa to rozoberalo co s brokerskym uctom v pripade smrti vlastnika. Tiez si ale myslim, ze s k tomu notar ani exekutor nedostane. Pochybujem, ze by niekto pozeral vypisy roky dozadu, kolko si tam previedol. Navyse ak prevadzas peniaze napr do tastyworks cez tretie strany(od ineho brokera cez ACATS, CurrencyFair), nic by nezistili.
Dalsia dolezita vec je dosah statu a znarodnenie prostriedkov. Pekny priklad je Cyprus z roku 2013. Ti co mali na uctoch cez 100k, ostalo im len 100k, o ostatne prisli, aby stat mohol hasit svoj dlh. Paradoxne, ti co mali svoje peniaze u brokera, mali peniaze v tomto pripade vo vacsom bezpeci ako v bezpecnej kamennej banke :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"