ETF s horizontom 60 rokov.

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
michael89
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Pi 04 02, 2022 4:30 pm
Has thanked: 115 times
Been thanked: 5 times

ETF s horizontom 60 rokov.

Príspevok od používateľa michael89 »

Rozmýšľam, že by som malou čiastkou sporil pre svojich potomkov s tým, že by som im dané investície previedol až na konci svojho života.

Mám teda namysli investičný horizont vo výhľade cca 60 rokov.

Aké ETF by ste na to vybrali?
Rád si preštudujem vaše nápady a tipy.

Vďaka!
Zdravym
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2021 1:55 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: ETF s horizontom 60 rokov.

Príspevok od používateľa Zdravym »

Na taku dlhu dobu by som si vybral medzi :

ETF na index MSCI All Country World (ACWI) alebo FTSE All-World
ETF na index S&P 500
Naposledy upravil/-a Zdravym v Ut 22 02, 2022 1:37 pm, upravené celkom 1 krát.
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Re: ETF s horizontom 60 rokov.

Príspevok od používateľa Nishin »

60 rokov je tak vzdialený horizont, až uvažujem, či vôbec dáva zmysel brať do úvahy dlhšie investičné obdobie ako povedzme 30 rokov. Najbližších 30 rokov sa dá ešte vo veľmi abstraktnej forme predikovať, hocičo nad 30 rokov je už veštenie.
Asi by v takom prípade mala platiť rovnica, že čím dlhší investičný horizont, tým väčšia diverzifikácia. Strednodobo sa dá spoliehať na silu SPY500, dlhodobo na World, veštenie počíta už možno s nejakým Solar System ETF :)
Každopádne či chceš či nie, počas tohto dlhého horizontu nejakým spôsobom prehodnotíš svoje rozhodnutie, možno opakovane. Aj ETFka sú tu len zopár desaťročí, možno nebudú navždy, rovnako ani brokeri, dôležité je si to na začiatku nastaviť tak, aby si o svoje peniaze neprišiel.
michael89
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Pi 04 02, 2022 4:30 pm
Has thanked: 115 times
Been thanked: 5 times

Re: ETF s horizontom 60 rokov.

Príspevok od používateľa michael89 »

Samozrejme, že to neplánujem ako "kúp a zabudni", chcel by som si na toto investovanie vytvoriť v IB podúčet.

Rozmýšľam o takomto skorom účte pre potomkov najmä kvôli tomu, že pri dlhodobom investovaní je veľmi významnou zložkou práve čas - čím skôr sa s tým začne, tým väčší potom výnos môže byť.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"