Dividendy z amerických MLP

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
marxx
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times

Dividendy z amerických MLP

Príspevok od používateľa marxx »

Master Limited Partnership
Má s tým niekto skúsenosť ako to uviesť do DP? A vracajú vôbec z USA časť zrazenej dane, alebo is nechávajú celých 37%?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Dividendy z amerických MLP

Príspevok od používateľa Rokosák »

Nemam s tym skusenosti, ale z americkej strany plati:
There are significant tax benefits to owning units in a master limited partnership (MLP), although most investors do not want to hold an MLP interest in an individual retirement account (IRA). Distributions from MLPs to unit holders receive favorable tax treatment under the IRS code. An MLP is a pass-through entity, and partnership income is only taxed at the level of the partner.1 Distributions are not taxed when they are received, unlike dividends, which are taxed the year they are realized. Instead, the distributions are considered a reduction in the cost basis in the investment in the MLP. The tax liability from the distributions is only realized when the interest in the MLP is sold, and is thus deferred.2

Co znamena, ze v USA platis dane az pri predaji a predpokladam, ze to plati aj na Slovensku. Otazkou je ci sa dan z nejakych dovodov zraza v roku distribucie, teda pred predajom. Ja by som to vsak prediskutoval s danovym poradcom. Dane su zlozite, casto nelogicke a pred danovym uradom si vinny pokial nepreukazes svoju nevinu. Prezumpcia neviny neplati, ako ked niekoho odkraglujes. :D


Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
marxx
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times

Re: Dividendy z amerických MLP

Príspevok od používateľa marxx »

Neviem, dal som to do DP ako dividendu. Zatiaľ prišli dve, zdanené 37% a z USA mi zatiaľ nič nevrátili. Práve preto sa pýtam, lebo MLP nie je klasická korporácia a podľa US zákonov nevypláca dividendy, ale distribúcie. U nás je ekvivalentom MLP možno komanditná spoločnosť, alebo nejaký jej hybrid. Vôbec netuším, či mi broker zrážkou nezdaní aj predaj tých akcií, a či by som preto nemal podať DP aj v USA. Ale keďže nemám to ich daňové číslo, netuším čo s tým.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Dividendy z amerických MLP

Príspevok od používateľa Rokosák »

DP cislo sa da ziskat pre potreby drzania uctu viacmenej bez problemov. Potom treba podat danove priznanie, kde by mali vratit zrazkovu dan.

Pozor, pri USA DP treba zahlasit celosvetove prijmy. Dan sa vyrubuje podla vysky prijmu, kde su vyssie danove miery pri vyssom prijme. Nie je iste, ci neobcania USA nemaju ine danove pravidla.

Ja by som vsak zacal u brokera a protestoval proti zrazkovej dani. Mozno broker vysvetli o co ide a ty sa mozes podla toho zariadit.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Dividendy z amerických MLP

Príspevok od používateľa Joki »

Skus pozrieť tu a prispevky pod prispevkom
https://forum.investicnigramotnost.cz/v ... hip#p11165
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
marxx
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times

Re: Dividendy z amerických MLP

Príspevok od používateľa marxx »

Joki napísal: So 05 03, 2022 3:24 pm Skus pozrieť tu a prispevky pod prispevkom
https://forum.investicnigramotnost.cz/v ... hip#p11165
Vďaka za link. Za tento štvrťrok mi prišlo 244 USD brutto, za minulý 200 USD brutto. Predpokladám, že to bude ďalej rásť a za rok presiahnem 1000 USD, ale ako som už písal zrážajú mi 37%. IRS tak dostáva svoje, a ja dúfam, že mi nebude robiť problémy. Nie som ani americký daňový rezident.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"