Trading 212

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa capitalcapital »

ro_so napísal: St 05 01, 2022 9:53 am Zdravím,
Skúšam a hrajem sa u tohto brokera s pár eurami. Mal som demo účet na ETORO kde každý nákup akcie bol uvedený separátne. Tj mohol som zavrieť pozíciu ktorú som chcel.
Ako je to tu? Všimol som si, že keď kúpim keď kúpim 1 akciu a druhú v inom čase tak mi to dá ako 2 akcie... Ak to chcem predať, ako vyberiem že chcem zavrieť najstaršiu pozíciu? Ako predať tú prvú akciu? Napr. po roku aby som neplatil dane?
Pri OMI trhoch sa uplatňuje metóda FIFO - teda platforma odpredáva vždy pozície od najstaršej až po najnovšiu.
Nie je možnosť výberu, ktorá z pozícií bude teda uzatvorená, prebieha to chronologicky od najstarších.

XTB napríklad zobrazuje jednotlivé nákupy separátne, ale taktiež nie je možnosť vybrať si ktorý obchod uzavrieš ako prvý mimo poradia (ten istý inštrument samozrejme).
ro_so
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 05 01, 2022 9:47 am

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa ro_so »

Pri komunikácií s podporou mi povedali, že oni FIFO neuplatňujú, uplatňujú metódu AVCO...
Chápem správne, že ma to nemusí "zaujímať"? Proste ak dam predaj, predá sa najstaršia kúpená akcia a riadim sa daňovým zákonom na Slovensku, že po roku držania nemusím riešiť daňové priznanie? Takže či už to je FIFO, alebo AVCO, ročnú akciu môžem predať bez ohľadu na to, že som ten istý deň pred predajom akcie kúpil novú akciu? (tej istej spoločnosti)...?
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa Glogol »

ro_so napísal: St 05 01, 2022 1:24 pm Pri komunikácií s podporou mi povedali, že oni FIFO neuplatňujú, uplatňujú metódu AVCO...
Chápem správne, že ma to nemusí "zaujímať"? Proste ak dam predaj, predá sa najstaršia kúpená akcia a riadim sa daňovým zákonom na Slovensku, že po roku držania nemusím riešiť daňové priznanie? Takže či už to je FIFO, alebo AVCO, ročnú akciu môžem predať bez ohľadu na to, že som ten istý deň pred predajom akcie kúpil novú akciu? (tej istej spoločnosti)...?
skus pozriet zaciatok
viewtopic.php?p=140364#p140364
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa andre »

capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa capitalcapital »

capitalcapital napísal: Št 18 02, 2021 12:11 am ...
Limit buy celá akcia = Traded on a Trading Venue (TOTV)
Market buy celá akcia = Over the Counter (OTC)
Market buy frakcia = Over the Counter (OTC)

Limit sell celá akcia = Traded on a Trading Venue (TOTV) - celú akciu som postupne vyskladal z frakcií
Market sell celá akcia + frakcie = Over the Counter (OTC)
Pri poslednom príkaze na predaj prekvapili.
Limit sell celá akcia - vykonali cez Over the Counter (OTC). Akcia ma pritom market name NYSE (akciu som postupne vyskladal z frakcií).
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa Substance242 »

FYI, "virálny" Erik ponúka promo kód "ERIK" - ak premýšľate založiť účet... prečo nie, "dostaneš AKCII ZDARMA v hodnotě až 100 EUR". (zdroj: youtube Erik investor)
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
flasher
Príspevky: 14
Dátum registrácie: St 26 01, 2022 12:12 pm
Been thanked: 3 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa flasher »

Ahojte, bude tam nejaky problem so zdanovanim resp. casovym testom, ak akcia(frakcia alebo aj cela) bola kupena cez Market buy prikaz kde je trading type Over the Counter (OTC) ? Nakolko v mesacnom vypise sa tato info neuvadza, len v historii nakupov alebo v dennom vypise. Nebude lepsie robit nakupy/predaje cez Limit buy/sell celej akcie kde je trading type TOTV :?:
Naposledy upravil/-a flasher v Pi 04 03, 2022 6:38 pm, upravené celkom 1 krát.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa capitalcapital »

flasher napísal: Pi 04 03, 2022 6:13 pm Ahojte, bude tam nejaky problem so zdanovanim resp. casovym testom, ak akcia(frakcia alebo aj cela) bola kupena cez Market buy prikaz kde je trading type Over the Counter (OTC) ? Nakolko v mesacnom vypise sa tato info neuvadza, len v historii nakupov alebo v dennom vypise. Nebude lepsie robit nakupy cez Limit buy celej akcie kde je trading type TOTV :?:
Videl si môj príspevok z 8.1., o dva príspevky vyššie? Limit sell celej akcie a aj tak to bolo OTC.
flasher
Príspevky: 14
Dátum registrácie: St 26 01, 2022 12:12 pm
Been thanked: 3 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa flasher »

Ano, troska som to prehliadol lebo predtym bolo spomenute pri Limit sell TOTV. :D Kazdopadne moja otazka znie rovnako.
Erik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 04 03, 2022 6:24 pm
Has thanked: 2 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa Erik »

Ahoj dnes som po prvý krát nakúpil na Tradingu 212 nejaké ETFka avšak po nákupe sa mi pod pod nakúpeným ETF fondom ukázalo niečo ako (security lending) share lending . Ked som zisťoval čo to je , našiel som na tradingu 212 že skratka nevlastním tieto fondy ale že ich shortujem ... že ich mam len nejakým spôsobom zapožičané a Trading 212 ich za požičiava ... a že som s tým súhlasil, len neviem ani kedy ale asi moja chyba .... problem je v tom že ked som chcel zrušiť toto shortovanie našiel som že sa to nedá iba ak tak zrušiť účet .
Otázka je su tam pre mňa nejaké rizika ? Ked ich broker za požičiava zaplatí my aj za to niečo ? Ide mi o to že nakupujem akumulačne ETF a ak by mi broker platil za to že shortuje s mojimi ETF musel by som riešit dane
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Erik napísal: Ne 06 03, 2022 6:55 pm Ahoj dnes som po prvý krát nakúpil na Tradingu 212 nejaké ETFka avšak po nákupe sa mi pod pod nakúpeným ETF fondom ukázalo niečo ako (security lending) share lending . Ked som zisťoval čo to je , našiel som na tradingu 212 že skratka nevlastním tieto fondy ale že ich shortujem ... že ich mam len nejakým spôsobom zapožičané a Trading 212 ich za požičiava ... a že som s tým súhlasil, len neviem ani kedy ale asi moja chyba .... problem je v tom že ked som chcel zrušiť toto shortovanie našiel som že sa to nedá iba ak tak zrušiť účet .
Otázka je su tam pre mňa nejaké rizika ? Ked ich broker za požičiava zaplatí my aj za to niečo ? Ide mi o to že nakupujem akumulačne ETF a ak by mi broker platil za to že shortuje s mojimi ETF musel by som riešit dane
T212 ti za požičiavanie nezaplatí nič.
ETF sú tvoje a môžeš ich predať kedy potrebuješ, ich požičiavanie ťa neobmedzuje.
Ten súhlas tam niekde skryli, pre nových užívateľov je tuším povinný.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa Glogol »

Sory ked uz je ta tema ovorena - tak sa pripojim tiez mi to pred casom nebolo jasne. Mal som davnejsie demo v 212 aj v inom ( Robomarket) a myslim ze to mi vadilo najviac. Mal som pocit ze kupene ETF-ka nevlastnim, ze ich mam len zapozicane ( kupene bez paky obycajne 1:1 ). Jasne ze ich mozem predat ( obchodovat) ale to nic nehovori o tom ci tie ETF-ka su moje alebo nie. Akosi som ani 212 ani Robomarket nedokazal pochopit a byt si na 100% isty tak som ostry ucet ani v jednom z nich neotvoril. Na hranie/obchodovanie sa mi zdali obaja brokeri super ale na celozivotne drzanie ETF-iek velmi nie. Mozno som sa mylil ale tak som si to vtedy vyhodnotil.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa andre »

To je tym, ze ludia necitaju podmienky s ktorymi suhlasia. :roll: Ten suhlas si potvrdil pri otvarani uctu.

Akcie a ETF normalne vlastnite ako u kazdeho ineho brokera. Akurat ich podla podmienok mozu poziciavat na short. Napr. v IB to je dobrovolne, mozes ich poskytnut a nemusis. Rozdiel je akurat v tom, ze u IB cast zisku z pozicania CP dostavas ty a u T212 je to ich zisk - tymto vlastne platis nulove poplatky a rozumne spready.

Inak custody pre T212 robi IB. A uz maju v UK podane vsetky reporty, niekde sa to tu nedavno riesilo.

EDIT: Este som sa vo vyrocnej sprave docital, ze stare ucty, ktore aj pre EU klientov stale vedu v UK s ochranou 85t. GBP budu v 2022 presuvat na EU pobocky. Teda zrejme na Cyprus.
maximus
Príspevky: 6
Dátum registrácie: So 11 12, 2021 3:35 pm

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa maximus »

Zdravím. Vie mi prosím Vás poradiť niekto kto používa tohto brokera ? Jedná sa práve o to, čo aj vyššie spomínate a to, že Trading 212 môže požičiavať vaše akcie. Chcel by som sa spýtať:
1. Neviem prečo ale neviem najsť v aplikácii ani na pc indikator požičaných akcii. Vy ho tam máte ?
2. Na stránke T212 písu:
"Požičané akcie sa vo všeobecnosti sťahujú pred dátumom ex-dividendy, aby sa získala dividenda. Ak sa stiahnutie neuskutoční, stále dostanete platbu ekvivalentnú splatnej dividende vo forme vyrobenej platby. Upozorňujeme, že vyrobené platby môžu podliehať rôznym daňovým povinnostiam. Zostávate zodpovedný za akékoľvek daňové povinnosti, ktoré môžete mať. "
- Stáva sa často že požičiavajú vaše akcie?
- stáva sa často že nestiahnu požičané akcie pred dátumom ex-dividendy a teda namiesto dividendy vám vyplatia platbu ekvivalentnu dividende ?
- neviete náhodou, ak mi namiesto dividendy vyplatia platbu ekvivalentnú tejto dividende, ako túto platbu zdaniť ?
Vďaka
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa capitalcapital »

maximus napísal: St 09 03, 2022 12:01 am 1. Neviem prečo ale neviem najsť v aplikácii ani na pc indikator požičaných akcii. Vy ho tam máte ?
V aplikácii:
Ked si na stránke akcie, tak úplne dole je rozbaľovanie pole - Company details / History / Instrument detail / Securities lending

V mesačnom výpise:
Samostatný stĺpec Lent out shares (%)

V tom mesačnom výpise najlepšie vidieť ktoré požičiavajú a ktoré asi vôbec.
maximus
Príspevky: 6
Dátum registrácie: So 11 12, 2021 3:35 pm

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa maximus »

Vďaka za odpoveď.
Skúšal som to len demo účte, tak možno keď to skúsim s reálnymi peniazmi tak mi to potom nabehne táto možnosť lebo ani v mesačnom výpise to nemám.
Náhodou mi nevieš povedať, či sa sa ti už stalo že by ti namiesto dividendy vyplatili peniaze? Prípadne ako vobec zistím že mi vyplatili peniaze namiesto dividendy.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa capitalcapital »

maximus napísal: St 09 03, 2022 12:47 am Vďaka za odpoveď.
Skúšal som to len demo účte, tak možno keď to skúsim s reálnymi peniazmi tak mi to potom nabehne táto možnosť lebo ani v mesačnom výpise to nemám.
Náhodou mi nevieš povedať, či sa sa ti už stalo že by ti namiesto dividendy vyplatili peniaze? Prípadne ako vobec zistím že mi vyplatili peniaze namiesto dividendy.
Ja mam len jednu akciu ktorá minulý rok začala vyplácať dividendy, inak sa im vyhýbam (First Majestic Silver).
Pri tejto akcii boli všetky platby uvedené v History ako dividendy, akurát mali rôzny typ:
  • Return of capital - daň=0
  • Demerge - daň=0
  • Ordinary - strhli daň 15%
Erik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 04 03, 2022 6:24 pm
Has thanked: 2 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa Erik »

andre napísal: Po 07 03, 2022 11:55 am To je tym, ze ludia necitaju podmienky s ktorymi suhlasia. :roll: Ten suhlas si potvrdil pri otvarani uctu.
Ahoj mne sa zdá že v podmienkach som to ani nemal opravte má ak sa mýlim , niekde som čítal že to je automaticky pre každého nového čo sa tam prihlasí a nemá na výber alebo to je tak že bez súhlasu ani neotvoríš účet ?
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa andre »

To je presne o tom, ze si tie podmienky necital. Je to rozpisane v podmienkach s ktorymi si suhlasil v bode 22. https://www.trading212.com/legal-docume ... trading-cy

Navyse ak sa dobre pamatam pri vytvarani uctu je na to zvlast checkbox, ktory treba "odkliknut".

A ano, je to povinne inak ti ucet neotvoria, ako som pisal vyssie tym vlastne platis tie nulove poplatky.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa Croven »

Ahojte.

Všimol som si, že na stránkach T212 o bezpečnosti a poistení majetku investora je napísané, že majú dodatočné poistenie do výšky 1 milion eur na klienta https://helpcentre.trading212.com/hc/en ... uaranteed-

Nezisťoval niekto ako to poistenie do 1 milion € funguje?

T212 sa mi strašne páči, hlavne to, že môžem vytvoriť koláč kde dám na každé ETF určitú % hodnotu a teda sa mi to bude samé rozdelovať v presnom pomere v akom chcem ja. Takto môžem mať napríklad 3 koláče - jeden na dôchodok, druhý napríklad na chalupu ktorú by som kúpil za 20 rokov a tretí pre sporenie pre dieťa. Viem, že je asi rozumné mať po čase ďalšieho brokera, ale rád by som spával v klude a stým, že moje portfolio v celkovej hodnote napríklad 200 000€ je v bezpečí u T212, nerád by som hneď po prekročení 20 tisíc € zakladal ďalšieho brokera - aj keď toto mám v pláne ale až keď hodnota porttfolia bude ďaleko vyššia ako 20k €. V skratke ide mi o to, či je T212 bezpečný broker. Viem, že akcie sú uložené u IB ale asi pod menom T212.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa Fund »

https://www.youtube.com/watch?v=kWnj5D3iWaM
bluenumbers video ...42 minuta mas vysvetlene to uzasne poistenie 1M a ine veci ohladne Trading 212
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa Croven »

Fund napísal: Po 18 04, 2022 5:48 pm https://www.youtube.com/watch?v=kWnj5D3iWaM
bluenumbers video ...42 minuta mas vysvetlene to uzasne poistenie 1M a ine veci ohladne Trading 212
Diky za odpoveď. Dnes od rána len študujem brokerov kde plánujem "zapustit" korene. Popravde čím viac nad tým premýšlam, tak tým menej chcem ostať u T212 - pre blbý pocit z bezpečia, ale mám tam niečo cez 1000€, tak to tam nechám ležať a potom to predám a presuniem buď k Interactive alebo k XTB (veľa ETF nemajú k dispozícii). Video pozerám a dobré info podávajú.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa Joki »

Croven napísal: Po 18 04, 2022 6:15 pm
Fund napísal: Po 18 04, 2022 5:48 pm https://www.youtube.com/watch?v=kWnj5D3iWaM
bluenumbers video ...42 minuta mas vysvetlene to uzasne poistenie 1M a ine veci ohladne Trading 212
Diky za odpoveď. Dnes od rána len študujem brokerov kde plánujem "zapustit" korene. Popravde čím viac nad tým premýšlam, tak tým menej chcem ostať u T212 - pre blbý pocit z bezpečia, ale mám tam niečo cez 1000€, tak to tam nechám ležať a potom to predám a presuniem buď k Interactive alebo k XTB (veľa ETF nemajú k dispozícii). Video pozerám a dobré info podávajú.
Croven, zaslal som ti privatnu spravu.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Kondé
Príspevky: 1
Dátum registrácie: So 30 07, 2022 3:27 pm

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa Kondé »

Zdravím,

používáte někdo tedy aktuálně Trading 212? Hledám nějaké reference a našel jsem tady od vás relativně pozitivní dojmy, ale nikoliv z reálného používání. U nás celkem vychvalovaný recenzemi v zahraničí jsem četl spíše průměrnější rating.

Když pominu tu problematiku pojištění a Bulharska, která je tu řešená dost podrobně. Jaký je váš feedback?
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa Fund »

@Konde...ak to myslis seriozne s investovanim urcite Interactive Brokers,pripadne XTB hlavne kvoli sk/cz jazyku a podpore(v blizkej dobe slubuju frakcne nakupy).Trading 212 mozno len na hranie
profesor610
Príspevky: 1
Dátum registrácie: So 20 08, 2022 3:15 pm

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa profesor610 »

Pre boha to co je za argument ze chyba SK/CZ jazyk. V dnesnej dobe uz male deti vedia anglicky. A hrat sa s peniazmi to je dalsi zaujimavy argument hlavne pre toho co netusi co robi.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ivanito napísal: So 20 08, 2022 3:18 pm Pre boha to co je za argument ze chyba SK/CZ jazyk. V dnesnej dobe uz male deti vedia anglicky. A hrat sa s peniazmi to je dalsi zaujimavy argument hlavne pre toho co netusi co robi.
Nie každý vie tak, že dokáže pol hodiny rozprávať s američankou na telefóne, ktorá ti neustále kladie otázky...
Alebo 20 min. audio-video session kde reaguješ na inštrukcie a plníš úlohy...

Ak ide o investing, kde nie sú dôležité ultra nízke poplatky a nie je dobrá znalosť angličtiny, kludne by som zvážil LYNX
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
ro_so
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 05 01, 2022 9:47 am

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa ro_so »

Opäť ponúkajú free share až do výšky 100 eur. Mne minule dalo 2O eur, resp. 4 akcie BP.
Ak by niekto chcel skúsiť, môj invate kód je:
11PpYf1Zbe
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Croven napísal: Po 18 04, 2022 8:31 am Ahojte.

Všimol som si, že na stránkach T212 o bezpečnosti a poistení majetku investora je napísané, že majú dodatočné poistenie do výšky 1 milion eur na klienta https://helpcentre.trading212.com/hc/en ... uaranteed-

Nezisťoval niekto ako to poistenie do 1 milion € funguje?
K tomu poisteniu pozor. Nedajte sa nachytať:

Garancie štátnych orgánov prípade krachu Trading 212:
Ak ste občan Veľkej Británie, môžu vám vyplatiť pokrytie škôd do výšky 85 000 libier, čo je asi 95 000€. Túto sumu vám garantuje FCA Veľkej Británie

Ak ste iný občan EÚ, vaše obchody spadajú pod pobočku brokera v Bulharsku, a ste krytý iba sumou 20.000 € cez orgán Bulgarian Financial Supervision Commission (FSC)

Ďalšia marketingová pasca je poistenie ,,do 1 000 000 € na účet,,.

Robí sa to tak, že majú uzavreté poistenie z Lloyds dokopy na 10 000 000 a z toho by akože vyplácali len škody nad 85 000 ( poistenie FCA ). Ale to platí len pre britských občanov a len do výšky kým by sa neminulo tých 10 miliónov. Takže keby klienti prišli o 1 miliardu, dostanú dokopy 10 miliónov.

Ako píše Robert Ďurec na bluenumbers, ide o malého CFD brokera s tržbami pár miliónov, ktorý nie je vhodný na dlhodobé investovanie vyšších súm. Na začiatok je OK, ale ked sa dostanete na balance 10 000-20 000 €, treba sa presunúť do bezpečnejšieho prístavu.

Trading 212 má veľa nízkobonitných, teda rizikových klientov
Za rok 2019 dosiahol stratu cca 300.000 GBP
Preto brokerovi Trading 212 (Podobne ako pri Etore) môže hroziť finančná slučka malého brokera, kedy je broker malý, málo bezpečný, láka na nízke poplatky, pričom NEdokáže získať bonitných klientov, ktorí mu prinesú tržby, a preto tomuto brokerovi môže hroziť pád aj bankrot
Ako Slovák ste krytí iba garanciami Bulharských orgánov vo výške 20.000€, ale určite nebudete chcieť byť v riziku a riešiť vyťahovanie svojich vlastných peňazí cez administratívu, právnikov a jazykové preklady od zbankrotovaného brokera.
Preto aj keď je tento broker legálne krytý UK autoritou FSCS, nie je možné dokázať, že je to bezpečný broker, ktorý bude fungovať po niekoľko desiatok rokov.
Odporúčanie: Ak chcete investovať väčšie sumy peňazí (nad 10.000€), odporúčame iného brokera ako Trading 212. Ak však chcete vyskúšať investovanie do akcií za pár Eur (Do hodnoty účtu max. 3000€), budete potrebovať brokera, u ktorého si viete kúpiť zlomkové akcie, preto po zvážení rizík bezpečnosti môžete vyskúšať aj Trading 212. Neskôr odporúčam presunúť peniaze k bezpečnejšiemu brokerovi.


https://www.bluenumbers.sk/ako-si-vybra ... -brokerov/
T2012 poistenie.png
P.S. Pozrel som pár dokumentov na ich stránke. Tam zrejme rozoznalo, že pozerám z európskej i.p. adresy a disclosures sú pod cyperskou kontrolou. Našiel som uzávierku za 2021: kumulatívne straty okolo 3,5 milióna.

Ako andre napísal, custody je u Interactive brokers...čiže o zainvestované peniaze do výšky zhruba 20 000 € by som sa nebál. Ale keďže ide o CFD brokera - čo je pákové obchodovanie forexu a komodít cez deriváty...tam by som sa nespoliehal, že dlhodobo v pohode prežijú eventy, ktoré položili aj väčších forexových brokerov. Aj IB už neraz muselo hradiť desiatky miliónov ( napr. ked ropné futures v covid kríze šli do negatívnych hodnôt )..tak si neviem predstaviť malého brokera z čoho by vykryl také straty.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa andre »

JUGGLER napísal: So 10 12, 2022 6:02 pm
Garancie štátnych orgánov prípade krachu Trading 212:
Ak ste občan Veľkej Británie, môžu vám vyplatiť pokrytie škôd do výšky 85 000 libier, čo je asi 95 000€. Túto sumu vám garantuje FCA Veľkej Británie

Ak ste iný občan EÚ, vaše obchody spadajú pod pobočku brokera v Bulharsku, a ste krytý iba sumou 20.000 € cez orgán Bulgarian Financial Supervision Commission (FSC)
Len detail - nezalezi na obcianstve, ale na tom u ktorej entity tj. firmy mas otvoreny ucet. Pokial v UK tyka sa ta UK regulacia a krytie bez ohladu na tvoje obcianstvo.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa JUGGLER »

andre napísal: So 10 12, 2022 7:09 pm
JUGGLER napísal: So 10 12, 2022 6:02 pm
Garancie štátnych orgánov prípade krachu Trading 212:
Ak ste občan Veľkej Británie, môžu vám vyplatiť pokrytie škôd do výšky 85 000 libier, čo je asi 95 000€. Túto sumu vám garantuje FCA Veľkej Británie

Ak ste iný občan EÚ, vaše obchody spadajú pod pobočku brokera v Bulharsku, a ste krytý iba sumou 20.000 € cez orgán Bulgarian Financial Supervision Commission (FSC)
Len detail - nezalezi na obcianstve, ale na tom u ktorej entity tj. firmy mas otvoreny ucet. Pokial v UK tyka sa ta UK regulacia a krytie bez ohladu na tvoje obcianstvo.
Len aby to nebolo ako z IB. Mám podozrenie, že je. Ja som citoval bluenumbers, ktorý rozklikol bulharskú entitu - tá ma úplne iné hospodárske výsledky ako britská. Ja som rozklikol cyperskú (tam ma hodila webová stránka ), preto tie výsledky boli slabé a našiel som aj výsledky T212 UK, ktoré sú naozaj silné. Oni si robia marketing ako T212 UK, ale ak vás registrujú pod Cyprus, alebo Bulharsko, treba rátať z vyšším rizikom a nižším krytím.

našiel som aj takú výpoveď: Objevil jsem informaci ze pojištění od Loyds ma limit 20mil € pro vsechny klienty celkem, to by stalo za ověření a také že české ucty spadaji pod kyperskou pobočku

Takže musíme preveriť, či pri novozaložených účtoch T212 to nefunguje tak ako pri IB...platforma je vždy UK, ale broker T212 Bulharsko, alebo Cyprus.

Zistíme to jednoducho. Prosím všetkých čo majú založené účty u T212, aby sa podelili u koho to majú.
Hlavičku brokera by ste mali mať napr. vo výpise.

Ak máte Trading 212 UK Ltd - to je pobočka v UK a vzťahuje sa na vás britský dozor, regulácia i poistenie
Ak máte Trading 212 Ltd - to je Bulharsko a vzťahuje sa na vás bulharský dozor a garančný fond, európska regulácia
Ak máte Trading 212 Markets Ltd - To je Cyprus..dozor a garančný fond Cyprus, EU regulácia

Tipujem, že eurové a CZK účty zakladajú na Cypre alebo v Bulharsku. T212 UK asi len účty v britských librách.
Neviem či mám dobrú informáciu, ale účty v USD nezakladajú? ( ak nie, na nákup v USD sa uplatní konverzia)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa andre »

Ako som pisal, ja tam mam Trading 212 UK Ltd, a po brexite som s tym samozrejme musel suhlasit, ze zostanem pod UK pobockou. Ak sa dobre pamatam, tak ta na Cypre ani este nemala licenciu, cize par mesiacov neotvarali nove ucty pre EU klientov.

Tu je k tomu info: https://helpcentre.trading212.com/hc/en ... -Residents
Which regulatory body will I be protected by? 

You'll remain a client of Trading 212 UK and your account will continue to be regulated by the Financial Conduct Authority (FCA). However, you will not benefit from any additional EU protection.

How will my assets be protected? 

The Financial Services Compensation Scheme (FSCS) will continue to protect your investments. 

Nove ucty uz samozrejme otvaraju na Cypre.

S tym poistenim to je taky marketing, ako pises je tam nejaka suhrnna cena pre vsetkych klientov dokopy.. Ale tak to maju vsetci brokeri aj IB..
Luk4ss
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 27 12, 2021 1:02 pm

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa Luk4ss »

Ja som si tam otváral eurový účet 1/2021, čiže rok po Brexite, a mám Trading 212 UK Ltd:
3.PNG
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa andre »

Luk4ss napísal: Ne 11 12, 2022 4:13 pm Ja som si tam otváral eurový účet 1/2021, čiže rok po Brexite, a mám Trading 212 UK Ltd:
3.PNG
Hm, je tak UK firma aj v mesacnom vypise, co posielaju na email, pripadne transakcnom vypise po kazdej transakcii?
Luk4ss
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 27 12, 2021 1:02 pm

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa Luk4ss »

UK mám uvedené aj vo výpisoch, čo chodia na mail:
Prílohy
7.PNG
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa andre »

Pozeral som este tie datumy ono neslo o presny datum brexitu, ale tam bola este rok prechodna doba - do konca roka 2021. Aj IB migrovalo ucty z UK do Madarska az koncom 2020 a zaciatkom 2021.

A T212 otvaralo ucty v UK do konca januara 2021, potom to stopli na nejaku dobu (vid.:
https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 09#p144109) a az nove ucty potom budu zrejme na Cypre.

Takze ty si to este stihol otvorit v UK. Vie to potvrdit niekto, kto ma novsi ucet?
flasher
Príspevky: 14
Dátum registrácie: St 26 01, 2022 12:12 pm
Been thanked: 3 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa flasher »

andre napísal: Ne 11 12, 2022 6:18 pm Pozeral som este tie datumy ono neslo o presny datum brexitu, ale tam bola este rok prechodna doba - do konca roka 2021. Aj IB migrovalo ucty z UK do Madarska az koncom 2020 a zaciatkom 2021.

A T212 otvaralo ucty v UK do konca januara 2021, potom to stopli na nejaku dobu (vid.:
https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 09#p144109) a az nove ucty potom budu zrejme na Cypre.

Takze ty si to este stihol otvorit v UK. Vie to potvrdit niekto, kto ma novsi ucet?
Mozem potvrdit. Ucet otvoreny 1/2022 a spada pod Trading212 Markets Ltd. cize Cyperska pobocka.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa andre »

Dik, za potvrdenie.

Teraz ked som pozeral ich web poriadne som nasiel info, ze aj t212 ponuka zadarmo moznost pravidelne sporit.

Volaju to “Pies & Autoinvest” vid. https://www.trading212.com/auto-invest Je tam aj kopec vyzdielanych portfolii, aj ked to su skor spekulacie hlavne so single akciami, ale nasiel som aj nejake dividendove portfolia..


Juggler: Mozes aj toto doplnit do porovnania https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... hp?t=25157
zolbed
Príspevky: 29
Dátum registrácie: St 03 02, 2021 8:23 pm

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa zolbed »

ahojte, ucet otvarany 11/21
podla vypisu a dokumentov patrim pod Cyprus teda? co to pre mna znamena? pravidelne dokupovanie ETF, aktualna hotnota cca 5K, plan dlhodobo pravidelne dokupovat. Presunut to radsej inde? co je bezpecnejsie, napr XTB ? Alebo do 20K to zatial neriesit ? Vdaka za rady :)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa andre »

Nema zmysel to presuvat. Rozdiel je len v tom, ze v UK mas krytie do 85000 GBP a na Cypre len 90% z 20000 Eur. Kedze Cyperska je len dcerskou firmou, tak z principu ta regulacia.. by mala byt obdobna.

XTB je rovnako CFD broker, cize to si vobec nepomozes. Ked uz to chces riesit, tak nejaky vacsi broker s vyssim krytim ako IB, tastyworks..
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"