Dane z prijmu zo zahranicia.

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Dane z prijmu zo zahranicia.

Príspevok od používateľa jan7925 »

Zdravim , Mam jednu otazku pre znameho ,ktory velmi zle rozprava po slovensky a ja pre neho nemam odpoved.

Znami ma SK aj USA obcianstvo kedze sa narodil slovacke v USA.
Prestahoval sa na slovensko, kde ma asi teraz trvaly pobyt. Ma SK obciansky,vodicak a plati si zdravotnu poistku.
Na SK bude travit okolo 200-250 dni v roku, ale chce tu ostat zit mozno aj 5-10 rokov, mozno aj navzdy.

V USA ma stale nejaky konzulting bizniss a plati z neho dane USA vlade. Ten bizniss robi vylucne online teraz z SK.
Tak isto robi trading z SK cez jeho USA firmu , asi cez S-CORP alebo C-CORP .
Na sk ma nejaky prijem z konzulting , ktory robi pre SK firmy.

On nevie ako by mal robit danove priznanie na slovensku , ci musi priznavat aj prijmy z jeho USA consulting firmy ako aj z jeho S-corp trading firmy.
On tu asi planuje ostat dlhodobo a nechce mat problemy s danovym .
Viem ,ze teraz bude platit dane z SK firmy slovensku , ale nevie co robit z prijmom z USA firiem .

Z danoveho hladiska mu vraj vyhovuje platit dane z USA firiem USA vlade, kedze tam ma vyhodne dochodkove plany v ktorych moze okrem ineho robit trading tax free.

Ako USA obcan je zdanovany jeho celosvetovy prijem . Tazke ked bude robit USA danove priznanie tak prizna aj prijem z jeho SK sro.



Dakujem za pomoc.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Dane z prijmu zo zahranicia.

Príspevok od používateľa jan7925 »

Mne osobne sa zda , ze kedze zije na SK tak by mal platit dan aj z USA trading a consulting firmy. Tym ze mame treaty s USA nebudu platit 2 krat dan ,ale slovakom by asi musel doplatit a to dost vela
Ale niesom som si isty . Tie firmy v USA ma vraj tak nejako strukturovane ,ze ozaj neplati velke dane.

Dalo by sa mozno diskutovat o tom, ze trading je automaticky , ze sa trades uskutocnuju automaticky a tym padom iba priamo v USA .
Tak mozno aspon USA trading prijem by nemusel priznavat , kedze $ ostavaju v USA .


Viem ,ze kedysi davno japonci robili nieco podobne aby sa vyhli vysokej dani v japonsku .
Robili trading asi cez singapur(ked si dobre pamatam ) a hovorili ,ze to je auto - bot - trading .
Potom im to japonci zadrhli a tak japonske trading firmy platili 1 cloveka ktory udajne tlacil fyzicky tlacitko v singapure a uskotconoval trades a takto nejako to robia trading firmy aj dnes.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Dane z prijmu zo zahranicia.

Príspevok od používateľa Rokosák »

V prvom rade prijmy nadobudnute na Slovensku sa dania na Slovensku. Okrem toho celosvetove prijmy a prijmy v USA sa dania v USA. Platia aj dohody medzi Slovenskom a USA, ktore riesia danovu povinnost.

Treba kamaratovi v prvom rade zohnat danoveho poradcu na Slovensku, ktory teme rozumie. Potom riesit USA dane. Takisto v USA treba priznat zahranicne ucty a ine aktiva, vratane nehnutelnosti bez ohladu na aktivitu.

V USA maju dochodkove ucty dane odlozene do veku 70 a pol roka. Ale porom sa postupne a povinne platia.

V danovom systeme USA neplati prezumcia neviny. Si vinny pokial nedokazes nevinu, nie ako ked niekoho zavrazdis. Kamaratov pripad nie je vhodny na riesenie amatermi ani cez internet.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane z prijmu zo zahranicia.

Príspevok od používateľa osamely chodec »

V danovom systeme USA neplati prezumcia neviny. Zial ani v nasom.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Dane z prijmu zo zahranicia.

Príspevok od používateľa jan7925 »

CO sa tyka USA dani v tom problem nema. Ma tam uctovnika.
Tu bol za jednym danovakom a ten mu povedal , ze kedze robi viacmenej biznis z SK tak by asi mal platit dane na SK, aj ked sa firma nachadza v usa.
Tym ,ze on sa nachadza fyzicky na SK tak poskytuje sluzby ako slovak zahranicnym klientom.

Ale povedal mu viacmenej ze je to tazko dokazatelne, kedze on nechava zisky v usa a tu zije zo ziskou ktore mu prinasa jeho SK firma z ktorej plati prijmy slovensku. Ale uctovnik si nebol velmi isty tak preto som mu odporucil aby skusil este aj tu na fore .
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dane z prijmu zo zahranicia.

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal: Št 24 03, 2022 1:38 pm V danovom systeme USA neplati prezumcia neviny. Zial ani v nasom.
V EU ( aj u nás) platí presumpcia neviny. V spore u nás rozhodne súd a si nevinný, kým daňový nedokáže opak.

EU: Charta základných práv: "Každý obvinený je považovaný za nevinného, kým sa jeho vina nepreukáže zákonným spôsobom."

V USA presumpcia neviny platí v trestných veciach, čiže aj pri daňových trestných činoch.

Rozdiel je len v tom, že pokial nejde o trestný čin, tak v daňových veciach v USA prezumpcia neviny neplatí.

Platí tam, že daňový úrad má pravdu (si vinný ), pokiaľ ty nepreukážeš opak.

__________________________________________________

Ten známy by sa mal v SR zdaniť tak, ako sa dania občania SR. Veď je občan, takže platí pre neho aj zdaňovanie z celosvetových príjmov.

Pri tej americkej firme: tá sa zdaní v USA, lebo je to americký daňový subjekt. Ale peniaze, ktoré z nej on vytiahne vo forme dividendy (teda pre seba ako fyzickú osobu) tam podľa mňa platí dohoda o zamedzení dvojitého zdanenia. Ja by som taký príjem (dividendu) zdanil podľa zákonov USA a u nás už netreba, lebo máme na dividendu 7%, čo je menej ako v USA.

V každom prípade by som ako americký občan konzultoval svoje daňové povinnosti s americkým daňovým poradcom ( alebo si u neho rovno dal urobiť daňové pre USA ), lebo v USA platí zvláštny režim, že musia platiť nejaké federálne dane aj vtedy ak žijú v zahraničí.
V súčasnosti sú celosvetové príjmy amerických občanov dokonale reportované americkému IRS cez systém FATCA, takže sa neoplatí nič zatajovať.
Amíci to berú prísne a v prípade, že by IRS bolo presvedčené, že niečo bolo utajené úmyselne, tak z toho môžu spraviť obvinenie za trestný čin.

________________________________________________

Trochu čítania, čo radia právnici v USA:

Daňový podvod je druh federálneho trestného činu, ktorý spočíva v úmyselnom nedodržaní daňových zákonov. Nejde o jednoduché chyby pri podávaní daňových priznaní; ak sa dopustíte jednoduchých chýb, ktoré ste pri podávaní daňových priznaní jednoducho neúmyselne prehliadli, daňový úrad vám môže účtovať občianskoprávne sankcie, ale nebudete čeliť žiadnemu trestnému obvineniu.

Ak sa však daňový úrad domnieva, že ste úmyselne nesprávne vyplnili daňové priznanie a nesplnili ste si svoje povinnosti daňového poplatníka, môžu vám hroziť trestné sankcie vrátane odňatia slobody. Daňový podvod môže mať za následok až päť rokov väzenia pre federálnu osobu a pokutu až do výšky 500 000 USD. Ak ste obvinený z daňového podvodu, budete sa musieť čo najskôr poradiť s advokátom pre trestné konanie, aby ste mohli začať pripravovať svoju obhajobu.

Vyšetrovanie daňového úradu
Keď IRS niekoho vyšetruje pre podvod, stiahne vaše daňové priznania a pošle vám oznámenie. Vo väčšine prípadov, v prípade nižších súm, IRS jednoducho požiada o riešenie problému a okamžité zaplatenie. Odmietnutie potom vyústi do formálneho vyšetrovania.

Ak je suma vyššia ako 100 000 USD, IRS vás bude kontaktovať osobne, aby vám položil otázky. Ak sa vám to stane, je čas najať si právnika, pretože proti vám aktívne vedie konanie. K agentom buďte zdvorilí a na všetky otázky, ktoré by vás mohli usvedčiť, odpovedzte, že bez prítomnosti advokáta radšej nebudete odpovedať.

Ak ste daňovému úradu poskytli sfalšované záznamy, môžete svoju situáciu ľahko zhoršiť. Ak ste účtovníkovi poskytli usvedčujúce vyhlásenia, môžete si tiež zhoršiť situáciu.

Ak ste vyšetrovaní pre daňový podvod, nikdy by ste daňovému úradu nemali dobrovoľne poskytnúť žiadne informácie. Aj keď ste ešte neboli obvinení z daňového podvodu, dobrovoľným poskytnutím informácií by ste mohli zabrzdiť a negatívne ovplyvniť svoju obhajobu. Bežná kontrola zo strany daňového úradu sa môže zmeniť na trestné vyšetrovanie, ak daňovému úradu klamete alebo pred ním zatajujete informácie. Ak poviete čo i len niečo, čo sa dá použiť ako dôkaz o úmysle spáchať tento druh federálneho daňového trestného činu, IRS to môže použiť na obvinenie z trestných sankcií.

Mali by ste si tiež dávať pozor na to, čo hovoríte svojmu účtovníkovi alebo komukoľvek, kto vám pripravuje dane. Títo odborníci vám možno v minulosti pomohli s daňovými záležitosťami, ale komunikácia s nimi nie je privilegovaná ako s právnikom. Zvyčajne sa na nich nevzťahuje žiadny zákon, ktorý by im prikazoval zachovať mlčanlivosť o vašich rozhovoroch, a daňový úrad ich môže vypočuť. Môžu tiež svedčiť proti vám v súdnom spore, preto je dôležité, aby ste po obvinení z daňového podvodu dbali na všetku svoju komunikáciu s účtovníkom.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Dane z prijmu zo zahranicia.

Príspevok od používateľa jan7925 »

Vdaka juggler, myslim , ze si zodpovedal vsetky nejasnosti.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane z prijmu zo zahranicia.

Príspevok od používateľa osamely chodec »

osamely chodec napísal: Št 24 03, 2022 1:38 pm V danovom systeme USA neplati prezumcia neviny. Zial ani v nasom.
myslel som to v konani s DU pri danovej kontrole. Tam je dokazne bremeno na danovnikovi.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"