Je dnešná situácia na trhoch vhodná pre začiatočníkov?

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
MarTiny
Príspevky: 55
Dátum registrácie: Po 18 08, 2008 6:47 pm

Je dnešná situácia na trhoch vhodná pre začiatočníkov?

Príspevok od používateľa MarTiny »

Myslím, že téma je jasná. Aby som to ale trochu konkretizoval, zaujímalo by ma napr. či súčasná situácia na trhoch može byť pre začiatočníka príliš zmetočná a zavádzajúca, alebo práve teraz má šancu naučiť sa ako to všetko naozaj funguje?
Ďalej by ma zaujímalo, či majú v terajšej situácii vôbec význam nejaké analýzy, alebo je na trhu taký zmätok, že sa nájdu len ťažko informácie o ktoré sa dá oprieť?

Na začiatok by to bolo asi všetko.
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: Je dnešná situácia na trhoch vhodná pre začiatočníkov?

Príspevok od používateľa BGuru »

Martiny:
je velmi vysoka volatilita, pre zaciatocnika velmi tazko obchodovatelny trh. Slabym povaham to moze sposobit zle psychicke stavy a financne straty.
Avsak, treba trhy sledovat a davat si dokopy suvislosti. Su to historicke okamihy ktore budeme v knihach cele storocie citat ak nie dlhsie.
Je toho velmi co sa da na sucasnom trhu naucit.
Vidis tuna strach v priamom prenose a vidis co dokaze panika a strach.
Vidis trhy, ktore nereaguju na pozitivne spravy.
Vidis trhy ktore su doslova roztrasene.
Vidis trhy kde nedominuje nic ine iba STRACH.
Vidis trh, ktory zaziva KRIZU DOVERY.
Obchodovat teda neodporucam, ale sledovat a poctivo studovat ROZHODNE ANO.
Vidiet ako sa trh sprava v medvedom trhu a v case paniky je skola, ktoru z knih tazko absorbujes.
Budes vidiet ako po panickych vypredajoch pridu panicke nakupy a short covering sprevadzany short squeeze.
Studuj, nasavaj informacie a vela si z toho zapamataj. Popripade si skus demoobchodovanie. :)
Vela stastia
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Je dnešná situácia na trhoch vhodná pre začiatočníkov?

Príspevok od používateľa Pette »

Dnes to proste pada, nefunguje to:) Obrovska bublina, budovana X rokov sa zacina praskat, a ma to dosledky na vela frontoch.
Vsetko, co je postavene na vode sa raz potopi.
MarTiny
Príspevky: 55
Dátum registrácie: Po 18 08, 2008 6:47 pm

Re: Je dnešná situácia na trhoch vhodná pre začiatočníkov?

Príspevok od používateľa MarTiny »

Zatiaľ dakujem páni za odpovede. V podstate zatiaľ potvrdzujete môj názor, že pre začiatočníka je to viac ako riskantné.

:arrow: Bguru.
Tebou spomínané slová ako strach, panika, dôvera mi len potvrdzujú môj predpoklad, že momentálne je to v podstate len o psychológii a nejaké FA alebo TA sú asi zbytočné. Alebo sa mýlim?

Ak má niekto aj iné, alebo ďalšie, názory sem s nimi.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Je dnešná situácia na trhoch vhodná pre začiatočníkov?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ja by som to este rozdelil, ci je vhodna doba na obchodovanie,alebo na investovanie.Myslim ze pre investovanie lepsie casy ani nemozu byt.Nemyslim si, ze napriklad ludia po roku 2008 prestanu pit Coca Colu a ta tak skrachuje.Pomaly treba mysliet na ciastocne nakupy.S tym obchodovanim plne suhlasim.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Je dnešná situácia na trhoch vhodná pre začiatočníkov?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

kocinavi napísal:Ja by som to este rozdelil, ci je vhodna doba na obchodovanie,alebo na investovanie.Myslim ze pre investovanie lepsie casy ani nemozu byt.Nemyslim si, ze napriklad ludia po roku 2008 prestanu pit Coca Colu a ta tak skrachuje.Pomaly treba mysliet na ciastocne nakupy.S tym obchodovanim plne suhlasim.
Přesně to jsem chtěl napsat i já.
Jinak pokud chceš obchodovat, je to zas výborná doba na demo obchody. I když teď stačí na fšecko dát short a je vymalováno. :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3776
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Je dnešná situácia na trhoch vhodná pre začiatočníkov?

Príspevok od používateľa Ladis »

:shock:
Dnes je výborná doba zacít kupovat akcie, pro zacátecníky i pro pokrocilé investory, jakmile jen trochu porostou, stací jeden den a za mesíc je prikoupit a v lednu zas. A vubec se nestarat o to jestli pak jdou akcie do minus. Treba i -50% do minus, coz se asi uz nestane. Dnes jsou mnohé akcie levné s P/E nebo P/S jak asi pred 80 lety a pristi rok uz asi tak levné nebudou. Akcie maji tendenci stále rusti, jen kdyby jim to zbabelci, nebo traderi, nebo hlupáci, nebo automatické obchodní systemy nekazili. Rostoucí období je presto 2x delsí nez klesající období. Stací jen nejaké nízké P/E nebo P/S nebo oboje a hlavne aby podnik zvysoval svuj zisk letos i prístí rok a zisk byli positivní , nestací jen aby podnik zmensoval letos negativní zisk.
Nevhodná doba pro zacátecníky byly pouze roky 2000 a 2001 u akcií ze západní Evropy a USA. Ale zase dobrá doba pro akcie ceské.
A akcie bys mel drzet nonstop aspon 2 roky , jestli nebudou extremne predrazená a jestli bude podnik stále zvysovat svuj zisk.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Je dnešná situácia na trhoch vhodná pre začiatočníkov?

Príspevok od používateľa Honzajs »

Začínat dnes s investováním? Podle mne ne.

Umíš ocenit firmu? Umíš odhadnout zisky? NA odhady analytiků se nelze spolehnout (vidíš jak odhadovaly ztráty bank). A protažení trendů minulosti do budoucna v dnešní době nebude fungovat.

Na dnešní odhady budoucích zisků se nemůžeš spolehnout, tvrdím, že většina z nich bude revidována směrem dolů. O kolik? Obávám se, že o dost - viz moje příspěvky zde:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 0&start=72

Tvrdí se, že když na ulicích teče krev, je vhodná doba pro investování. Souhlas.
ALE
Krev ještě neteče (myšleno obrazně), spíše začíná kapat. Ten pravý proud je podle mne
teprve před námi.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Je dnešná situácia na trhoch vhodná pre začiatočníkov?

Príspevok od používateľa filip glasa »

podľa mňa je takáto doba celkom dobrá škola jak na trading, tak na investovanie. Ak budeš dosť opatrný, tak veľa peňazí nestratíš. +-30% nie je katastrofa. Myslím tým, že ak nepôjdeš do toho príliš riskantne, tak celý účet nestratíš. A na druhú stranu sa dosť naučíš. Záleží na tom koľko máš peňazí. Ak dosť, tak by som kľudne 1/10 použil na takéto ako školné a začal. 90% ti zostane niekde na termiňáku a keď už budeš o 2-3 roky vedieť ako, tak použiješ aj tie.
MarTiny
Príspevky: 55
Dátum registrácie: Po 18 08, 2008 6:47 pm

Re: Je dnešná situácia na trhoch vhodná pre začiatočníkov?

Príspevok od používateľa MarTiny »

Veľmi pekne ďakujem za postrehy, páni.

ad.1 obchodovania vs. investovanie - ak teda dobre chápem, hlavný rozdiel medzi týmito dvoma "vecami" je v časovom horizonte. Obchodovanie - krátkodobé, investovanie - dlhodobé.

ad.2 Čo sa týka obchodovania (to bola cesta ktorú som si najprv zvolil), tak to som vytriezvel veľmi rýchlo. Určite príde čas aj na obchodovanie, ale v najbližšom období to pre mňa nebude.

ad.3 Investovanie - touto stránkou veci som sa ešte veľmi nezaoberal, preto mi je dosť ťažké sa k nej vyjadrovať. Musím sa ale priznať, že niektoré rady mi pripomínajú rady niektorých finančných poradcov alebo teoretikov, teda rady typu: "Keď akcie klesajú treba nakupať" (Viem, že nikto z vás nehovorí úplne presne toto, hovorí sa tu o hlbokom prepade akcií, z ktorého by mal rezultovať postupný rast). To je síce pekná teória, no dnešná situácia na trhu je podľa mňa trošku zamotanejšia, teda popierajúca niektoré teórie. Osobne sa prikláňam k Honzajsovmu názoru, že je jednak dosť zložité oceniť firmu (teda pre mňa ako začiatočníka určite), ale čo je podstatnejšie, tiež sa obávam toho, že krv ešte nezačala poriadne striekať :)

:arrow: Filip
Priznám sa, že u mňa je tak trochu problém s tými fin. prostriedkami. Resp. niečo málo mám čo by som bol ochotný obetovať, ale zas keď si predstavím, že o ne môžem o pár hodím prísť, tak to si budem rašej zatiaľ demoobchodovať ďalej :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Je dnešná situácia na trhoch vhodná pre začiatočníkov?

Príspevok od používateľa filip glasa »

To je síce pekná teória, no dnešná situácia na trhu je podľa mňa trošku zamotanejšia, teda popierajúca niektoré teórie.
To by tie teórie nemohli počítať s poklesom ak by dnes nemali platiť, alebo fungovať. A až taká hlúpa bude máloktorá teória. Tože si v strate ešte neznamená, že teória neplatí. Treba vždy premýšľať viac a celkovo ísť viac do hĺbky. Jednoduché poučky nikdy nefungovali a ani dnes nebudú. Ak by si neveril, že niekedy v budúcnosti príde rast, tak to môžeš úplne zabaliť a vôbec sa peniazom nevenovať. Tie by ti v tomto prípade boli úplne nanič.
MarTiny
Príspevky: 55
Dátum registrácie: Po 18 08, 2008 6:47 pm

Re: Je dnešná situácia na trhoch vhodná pre začiatočníkov?

Príspevok od používateľa MarTiny »

filip glasa napísal: Treba vždy premýšľať viac a celkovo ísť viac do hĺbky.
Veď o toto mi presne ide. Moňo som sa len zle vyjadril.
Ceny akcií sú dnes nízko, to je fakt. Len to ešte neznamená, že nemôžu byť ešte ďaleko nižšie, prípadne to s nimi nedopadne ešte horšie. Ide mi len o to, že ani za normálnej trhovej situácie nezvažujete len cenu akcie ako hlavný faktor pre jej zaobstaranie. Rozhodujúce sú aj iné ukazovatele prípadne informácie, ktoré môžu byť podľa mňa v dnešnej situácii skreslújúce, prípadne nemajú takú vypovedaciu hodnotu ako v pri "normálnej" situácii na trhu.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Je dnešná situácia na trhoch vhodná pre začiatočníkov?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

MarTiny napísal:
ad.3 Investovanie - touto stránkou veci som sa ešte veľmi nezaoberal, preto mi je dosť ťažké sa k nej vyjadrovať. Musím sa ale priznať, že niektoré rady mi pripomínajú rady niektorých finančných poradcov alebo teoretikov, teda rady typu: "Keď akcie klesajú treba nakupať" (Viem, že nikto z vás nehovorí úplne presne toto, hovorí sa tu o hlbokom prepade akcií, z ktorého by mal rezultovať postupný rast). To je síce pekná teória, no dnešná situácia na trhu je podľa mňa trošku zamotanejšia, teda popierajúca niektoré teórie. Osobne sa prikláňam k Honzajsovmu názoru, že je jednak dosť zložité oceniť firmu (teda pre mňa ako začiatočníka určite), ale čo je podstatnejšie, tiež sa obávam toho, že krv ešte nezačala poriadne striekať :)
Kdyby nebyla situace zamotaná, tak nic neklesá. :wink:
Trhy vždycky klesají, když je nejistota, ne když jsou všichni optimističtí.
Právě v takových situacích ta teorie platí ze všeho nejvíc. Je to obrovská příležitost, stejně jako to pro jinýho může být hrob.
MarTiny
Príspevky: 55
Dátum registrácie: Po 18 08, 2008 6:47 pm

Re: Je dnešná situácia na trhoch vhodná pre začiatočníkov?

Príspevok od používateľa MarTiny »

Ferin007 napísal: Je to obrovská příležitost, stejně jako to pro jinýho může být hrob.
Toto je presne veta do ktorej by som zhrnul posledných pár príspevkov.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Je dnešná situácia na trhoch vhodná pre začiatočníkov?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Nicméně s pravidelným investováním po nižších částkách do dobře diverzifikovanýho portfokia bys teď neměl mít co pokazit.
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"