ETF cez EIC - skúsenosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa JUGGLER »

fifoJ napísal: Pi 25 03, 2022 11:29 am Momentálne investujem do ETFs cez partners investment, takže asi najhoršia voľba keďže majú vstupný poplatok, ktorý som zaplatil niečo cez 500€ potom majú priebežný 1,2 p.a a ešte k tomu vám aj zoberú 10% zo zhodnotenia.
Oni idú cz EIC. Kontaktuj agenta a žiadaj aby zrušili manažovaný účet a prehodili to na cieľový účet č.2. POvedz im aké etf chceš. Najlepšie je asi iShares Core S&P 500 UCITS ETF EUR. Je škoda prísť o vstupný poplatok, ktorý už máš zaplatený na istú cieľovú sumu. Nedaj sa zdierať, lebo dlhodobo prídeš o polovicu výnosu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

JUGGLER napísal: Pi 25 03, 2022 3:44 pm
fifoJ napísal: Pi 25 03, 2022 11:29 am Momentálne investujem do ETFs cez partners investment, takže asi najhoršia voľba keďže majú vstupný poplatok, ktorý som zaplatil niečo cez 500€ potom majú priebežný 1,2 p.a a ešte k tomu vám aj zoberú 10% zo zhodnotenia.
Oni idú cz EIC. Kontaktuj agenta a žiadaj aby zrušili manažovaný účet a prehodili to na cieľový účet č.2. POvedz im aké etf chceš. Najlepšie je asi iShares Core S&P 500 UCITS ETF EUR. Je škoda prísť o vstupný poplatok, ktorý už máš zaplatený na istú cieľovú sumu. Nedaj sa zdierať, lebo dlhodobo prídeš o polovicu výnosu.
Partners Investments ma Wood and Company ako ocp, oni nie su cez EIC oni nevedia nastavovat management fee a ani ho upravovat mam pocit. Sice maju zmluvu ako Partners Group s EIC, ale to by museli klientovi otvorit priamo zmluvu s EIC, nie produkt Partners Investments.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 961
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 127 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa wladas »

aviceN napísal: Pi 25 03, 2022 11:37 amza mna urcite by som nevyberal, obzvlast teraz v poklese, minimalne by som pockal kym to dozenie tu stratu, ktoru tam teraz urcite mas
Ja v tomto s tebou nesuhlasim. Ked je raz nejaky produkt drahy je jedno v akej je faze. Ak to tam bude teraz rast po prepade tak inde (EIC cez teba napr) to bude rast urcite lepse. Cize nema zmysel to tam nechat z tohoto dovodu.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

wladas napísal: Pi 25 03, 2022 4:05 pm
aviceN napísal: Pi 25 03, 2022 11:37 amza mna urcite by som nevyberal, obzvlast teraz v poklese, minimalne by som pockal kym to dozenie tu stratu, ktoru tam teraz urcite mas
Ja v tomto s tebou nesuhlasim. Ked je raz nejaky produkt drahy je jedno v akej je faze. Ak to tam bude teraz rast po prepade tak inde (EIC cez teba napr) to bude rast urcite lepse. Cize nema zmysel to tam nechat z tohoto dovodu.
Nevadi, nie vzdy sa zhodneme, keby som v tejto situacii ja, pockam na casovy test a nasledne tak vyberam.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa JanH »

fifoJ napísal: Pi 25 03, 2022 11:29 am Ahoj, natrafil som na toto fórum len nedávno a chcel by som vám poďakovať za informácie ktoré tu zdieľate. Taktiež by som vás chcel poprosiť o radu. Uvažujem nad investovaním do ETFs cez EIC, ako čítam tak asi najlepšia voľba teda ak neberiem do úvahy účet u brokera. Momentálne investujem do ETFs cez partners investment, takže asi najhoršia voľba keďže majú vstupný poplatok, ktorý som zaplatil niečo cez 500€ potom majú priebežný 1,2 p.a a ešte k tomu vám aj zoberú 10% zo zhodnotenia. Moja otázka znie ako z tejto nevýhodnej investície von? Odpredať portfólio a zmieriť sa stým že som vyhodil peniaze za vstupný poplatok ktoré už neuvidím alebo ponechať účet ale prestať tam posielať mesačné vklady a čakať kým sa tie peniaze čo už sú tam trocha zhodnotia a potom odpredať? Len pre informáciu nemám tam veľa iba niečo cez 2000 €. Vopred ďakujem za akúkoľvek radu.
Ahoj FifoJ,môžeš si urobiť vlastnú analýzu pomocou kalkulačky, ktorá zohľadňuje poplatky: https://moneysmart.gov.au/managed-funds ... calculator
Pozor! Ak predáš skôr a nedržíš aspoň rok, čaká Ťa daňové priznanie a zároveň zo zisku z obchodovania zaplatíš 19% daň z príjmov a 14% zdravotné odvody, čo je značne nevýhodné a hrá do karát práve ročnému časovému testu. Ak Tvoj ročný zdaniteľný príjem z investovania nepresiahne 500 eur, tento príjem je oslobodený od dane- či je to Tvoj prípad neviem posúdiť. Môj názor. 2000€ je relatívne malá suma, takže Ti tie poplatky najbližších max. 12 mesiacov nenarobia veľkú šarapatu. Založ si EIC cez AviceN alebo Jari a posielaj vklad už len tam. Po roku si výber tých cca.2000€ a presun do EIC. V EIC si daj cieľovku napr. 36.000€ - vstupný poplatok 360€ Následne môžeš navyšovať ak dosiahneš cieľ. Osobne si myslím, že nemá zmysel si dávať šialené cieľovky, keďže nevieme aká bude životná situácia o 5-10-15 rokov.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa JUGGLER »

aviceN napísal: Pi 25 03, 2022 3:48 pm Partners Investments ma Wood and Company ako ocp, oni nie su cez EIC oni nevedia nastavovat management fee a ani ho upravovat mam pocit. Sice maju zmluvu ako Partners Group s EIC, ale to by museli klientovi otvorit priamo zmluvu s EIC, nie produkt Partners Investments.
Pravda. Je to tak. Preveril som to. Partners Investments je sesterská spoločnosť Partners Group, ale právne samostatný subjekt.
Nie sú partner EIC. Zarábajú do vlastného vrecka a využívajú k tomu armádu agentov s Partners Group. Je to sofistikovaná zlodejina.
Oháňajú sa vyššími výnosmi, účtujú si ako za aktívnu správu a pritom nakupujú pasívne ETF (fondy ).

Vždy ked vidím Ovčarika v TV, ako ľuďom rozdáva investičné rady, vyskakuje mi nožík z vrecka. Som presvedčený, že celú tu habaďúru ako ryžovať na ETFs (vstupný poplatok + 1,2% p.a. + 10% podiel na zisku + vstup + sankčné poplatky ked nenavýšiš cielovku) vymyslel on. A to máš ešte 2% poplatok za prvé nadobudnutie cenných papierov a poplatok za nákup a predaj ( vraj individuálna dohoda..ale pri FKI majú 1,5% + 1% ).

Skrátka strieborná medajla v kategórii najnevýhodnejších produktov (zlatú má Global Index od IAD za 3,65% p.a.).

Utekaj kade ľahšie. Už si prišiel o 500 vstup , to si môžeš dať do nákladov a kedze ide o ETFs, tak tam platí aj tých nezdanitelných 500.
Časový test netreba. ČT je oslobodenie od daní. Ty sa potrebuješ oslobodiť od strát.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 961
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 127 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa wladas »

Presne tak. A preto som pisal ze cim skor od nich prec lebo v podstate hocikde inde sa zarobi lepsie.
fifoJ
Príspevky: 6
Dátum registrácie: So 19 03, 2022 12:32 pm

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa fifoJ »

Ďakujem vám za rady. Zisk tam nepresiahol 500 € takže pri predaji by som to nemusel uvádzať v daňovom priznaní. Prišiel som teda len o ten vstupný poplatok, nevadí aspoň som už o niečo múdrejší
Jan B.
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Pi 18 02, 2022 1:44 pm

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Jan B. »

aviceN napísal: Št 07 01, 2021 10:11 pm Vstupak je o dohode, cokolvek nad 36k vieme ist 1% vstupak, nad 100k individualne ;-)....
Jari napísal: Pi 18 03, 2022 9:37 am Moja ponuka pre zalozenie Cieloveho uctu c.2 v EIC (ktory je najlepsi na pravidelne vklady) za tychto ferovych podmienok:

Vstupny poplatok z cielovej sumy:
- do 30tisic EUR - 300€
- 30tisic EUR az 100tisic EUR - 1%
- nad 100tisic EUR - 1000€

Ahoj aviceN, Jari,

akou formou je prosím možné sa o vás dozvedieť niečo viac? Máte nejaký web, blog, fb stránku alebo niečo kde by mohol potenciálny záujemca nájsť základný zdroj informácií o vás?

Ak nie, tak predstavíte sa nám trochu? :)

Na foré si síce človek môže prečítať diskusie, ktoré mu toho dokážu napovedať o vašom prehľade na kapitálovych trhoch relatívne dosť, ale pre potenciálneho klienta (vrátane mňa) by bolo určite veľké plus ak by mohol mať základnú predstavu aj o vás ako osobe, vašich skúsenostiach, odbornosti apod.

Ako sa volá firma (s.r.o/živnosť) pod ktorou fungujete?

Janči
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

Ahoj, za seba by som nerad sklzol do nejakeho "porovnavania pipikov" kto je na trhoch viac naslapany a kto je vacsi macho 😊 vacsinou mne vzdy ked niekto cez forum napise tak vedieme diskusiu a otvorene sa bavime o otazkach, ktore by niekoho mohli zaujimat ohladom investovania. Ja som na trhu ´"relativne kratko", oficialne licenciu od NBS mam od 22.10.2020, kedy som sa tomu zacal relativne "aktivne " venovat. Jari co viem, tak aj aktivne traduje, cize bude mat urcite lepsie technicke skusenosti nez ja, co sa venujem len ETF a hlavne retail klientele s len EIC, ktorej to viac menej staci, snazim sa mat co najsirsi prehlad o trhoch, minule som sedel s konkurenciou a co vam poviem, na emocii zalozeny predaj bez odbornosti.

Fungujeme pod Finportalom, sme mala "rodinna" firmicka, osobne mam svoju sro, ale ta je nezaujimava, kedze cez nu len fakturujem.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 780
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Jari »

Ahoj Jan B.,
rovnako ako aviceN mam tiez licenciu od NBS pre Kapitalovy trh platnu od 6.9.2021. Akciovemu trhu sa venujem niekolko rokov, kvoli poziadavkam retailu, ktori chcu investovat co najlacnejsie do ETF som sa rozhodol urobit si na to licenciu. Preferujem EIC a ETF fondy, no klientovi viem sprostredkovat aj ine moznosti (produkty). EIC kvoli jednoduchosti, poplatkom, bezpecnosti vkladov. Osobnu stranku nemam, pracujem pre Finportal ako SZCO.
Time in the market beats timing the market…
visvk
Príspevky: 10
Dátum registrácie: St 11 11, 2020 9:07 am
Been thanked: 4 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa visvk »

Zdravim,
Kedze mam ucet vo finaxe viac ako 2 roky a ako tu pisete, tak vyzera ze EIC je predsa lepsia volba, chcem sa opytat, ako funguje prenos penazi/aktiv z Finax do EIC? Je mozne presunut aktiva z FINAX napr Core S&P 500 UCITS ETF do EIC?
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 780
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Jari »

Finax ma portfolia, nie je mozne presunut iba napriklad S&P 500.
Time in the market beats timing the market…
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 961
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 127 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa wladas »

Po technickej stranke by to bolo mozne len je to tak birokraticky komplikovane ze to skor nerobia.
A keby hej tak logicky si na to daju vysoke poplatky kvoli tej zatazi.
Za predaj vo Finaxe neplatis a za zalozenie uctu v EIC by si platil tak ci tak.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa JUGGLER »

visvk napísal: Pi 01 04, 2022 11:34 am Zdravim,
Kedze mam ucet vo finaxe viac ako 2 roky a ako tu pisete, tak vyzera ze EIC je predsa lepsia volba, chcem sa opytat, ako funguje prenos penazi/aktiv z Finax do EIC? Je mozne presunut aktiva z FINAX napr Core S&P 500 UCITS ETF do EIC?
EIC je o tom, že si ETF vyberieš sám. FINAX má svoje portfólio ETFs, ktoré trackujeme v hitparáde a vyššie poplatky.
Podľa dominikového účtu sa napĺňa scénar, že americké akcie sú vynosovým lídrom.
Finax pri zostavovaní portfólii backtestoval a velmi málo myslel dopredu.Porovnanie ETFs vidno na dominikovom účte:
(možno kliknúť na zväčšenie )
Prílohy
Finax Dominik k 31.3.22.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Jan B.
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Pi 18 02, 2022 1:44 pm

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Jan B. »

AviceN, Jari,
Vďaka moc za odpovede, tých pár viet pre náhodného čitateľa fóra stačí. Bližšie vás samozrejme každý spozná pri osobnej debate.

Inak, určite nie je cieľom meranie bicepsov ani kto je väčší macho :) .. To ako dlho sa kto pohybuje na kapitalových trhoch nehovorí nič o kvalite sprostredkovateľa… niekto môže fungovať 10 rokov a bude stále priemerný, niekto 3 roky a bude nadpriemer lebo na sebe nepretržite pracuje a vzdeláva sa.. tak ako to platí vo všetkom
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa osamely chodec »

To ako dlho sa kto pohybuje na kapitalových trhoch nehovorí nič o kvalite sprostredkovateľa… niekto môže fungovať 10 rokov a bude stále priemerný, niekto 3 roky a bude nadpriemer lebo na sebe nepretržite pracuje a vzdeláva sa.. tak ako to platí vo všetkom

Myslim ze 3 roky , tolko sa asi ucil murar na ucnovke ked som ja bol gymnazista. Ktoremu doktorovi by si sa dal operovat , co na sebe pracuje ale operuje iba 3 roky , alebo takemu co na sebe pracuje a operuje uz minimalne 10 rokov...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

osamely chodec napísal: Ut 05 04, 2022 10:53 am To ako dlho sa kto pohybuje na kapitalových trhoch nehovorí nič o kvalite sprostredkovateľa… niekto môže fungovať 10 rokov a bude stále priemerný, niekto 3 roky a bude nadpriemer lebo na sebe nepretržite pracuje a vzdeláva sa.. tak ako to platí vo všetkom

Myslim ze 3 roky , tolko sa asi ucil murar na ucnovke ked som ja bol gymnazista. Ktoremu doktorovi by si sa dal operovat , co na sebe pracuje ale operuje iba 3 roky , alebo takemu co na sebe pracuje a operuje uz minimalne 10 rokov...
V tomto nesuhlasim, napr. Martin Babocky, 10m pod spravou, nastavuje etf, ktore netreba nejak zvlast manazovat, nastavuje vstupak + management fee, robi ho to oproti nam v niecom lepsim ked je 10 rokov na trhu?
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Asi by som to uviedol na spravnu mieru. Slovo sprostredkovatela vymente za vyraz - clovek, ktory vie na financnych trhoch konzistentne dlhodobo zarabat peniaze, ale nie z poplatkov od druhych ludi.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 780
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Jari »

aviceN napísal: Ut 05 04, 2022 11:31 am
osamely chodec napísal: Ut 05 04, 2022 10:53 am To ako dlho sa kto pohybuje na kapitalových trhoch nehovorí nič o kvalite sprostredkovateľa… niekto môže fungovať 10 rokov a bude stále priemerný, niekto 3 roky a bude nadpriemer lebo na sebe nepretržite pracuje a vzdeláva sa.. tak ako to platí vo všetkom

Myslim ze 3 roky , tolko sa asi ucil murar na ucnovke ked som ja bol gymnazista. Ktoremu doktorovi by si sa dal operovat , co na sebe pracuje ale operuje iba 3 roky , alebo takemu co na sebe pracuje a operuje uz minimalne 10 rokov...
V tomto nesuhlasim, napr. Martin Babocky, 10m pod spravou, nastavuje etf, ktore netreba nejak zvlast manazovat, nastavuje vstupak + management fee, robi ho to oproti nam v niecom lepsim ked je 10 rokov na trhu?
Presne tak, je to individualne, tak ako vo vsetkom. Ak sa mam vyjadrit k podmienkam, tak si myslim, ze spolu s aviceN sme nastavili fakt ferove podmienky pre retail (na ukor svojej odmeny).
Time in the market beats timing the market…
Jan B.
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Pi 18 02, 2022 1:44 pm

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Jan B. »

Pls. ako presne to funguje pri dosiahnutí cieľovej čiastky pri Cieľovom účte 2. Dočítal som sa, že pri dosiahnutí čiastky je možnosť účet navýšiť - OK. Zaujíma ma, čo sa do tej cieľovej čiastky počíta. Len vklady sporiteľa alebo aj celkové zúročené výnosy z týchto vkladov?

Pr.: pri pláne investície 100 eur/mesiac, 30 rokov = Cieľová suma 36 000 eur. Za x rokov účet nadobudne sporením ako aj zhodnotením túto hodnotu. Znamená to že už musím cieľovú sumu navýšiť a zaplatiť vstupák z čiastky o ktorú som navýšil?
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

Cielova suma = cisto vklady investora bez zhodnotenia.

Navysit sa potom samozrejme da, pripadne to tam nechas urocit.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: Ut 05 04, 2022 10:53 am To ako dlho sa kto pohybuje na kapitalových trhoch nehovorí nič o kvalite sprostredkovateľa… niekto môže fungovať 10 rokov a bude stále priemerný, niekto 3 roky a bude nadpriemer lebo na sebe nepretržite pracuje a vzdeláva sa.. tak ako to platí vo všetkom

Myslim ze 3 roky , tolko sa asi ucil murar na ucnovke ked som ja bol gymnazista. Ktoremu doktorovi by si sa dal operovat , co na sebe pracuje ale operuje iba 3 roky , alebo takemu co na sebe pracuje a operuje uz minimalne 10 rokov...
Chodec, prečo nepoužívaš citácie(tie úvodzovky nad príspevkom vpravo). Takto potom neviem, či niekoho cituješ, alebo sú to tvoje myšlienky.
A navyše, ak niekoho zacituješ, tak sa mu zobrazí upozornenie na tvoju citáciu a tak ju neprehliadne.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Jan B.
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Pi 18 02, 2022 1:44 pm

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Jan B. »

aviceN napísal: Ut 05 04, 2022 10:39 pm Cielova suma = cisto vklady investora bez zhodnotenia.

Navysit sa potom samozrejme da, pripadne to tam nechas urocit.
Dík. A dá sa navyšovať tá cieľovka aj priebežne (pred jej dosiahnutím), prípadne je možné mať súčasne otvorené dva cieľové účty?
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

Da sa navysovat kedykolvek. Rovnako vies mat viacero uctov.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa jogo »

Jari napísal: Ut 05 04, 2022 11:48 am Ak sa mam vyjadrit k podmienkam, tak si myslim, ze spolu s aviceN sme nastavili fakt ferove podmienky pre retail (na ukor svojej odmeny).
Odmena, aj keď je percentuálne nižšia, môže byť k konečnom dôsledku v absolútnej hodnote vyššia, lebo uzavrieš viacej zmlúv.
Ja napríklad AviceN, ako jediného poradcu, doporučujem svojim známym, ak vidím, že broker není pre nich vhodné riešenie. Dokonca som v budúcnosti ochotný, v rámci diverzifikácie brokerov, investovať jednorazovo do EIC cez neho. Pretože EIC nakupuje na burze cez iných sprostredkovateľov a ma iného depozitára, ako moji ostatní brokeri.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 780
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Jari »

jogo napísal: St 06 04, 2022 9:11 am
Jari napísal: Ut 05 04, 2022 11:48 am Ak sa mam vyjadrit k podmienkam, tak si myslim, ze spolu s aviceN sme nastavili fakt ferove podmienky pre retail (na ukor svojej odmeny).
Odmena, aj keď je percentuálne nižšia, môže byť k konečnom dôsledku v absolútnej hodnote vyššia, lebo uzavrieš viacej zmlúv.
Ja napríklad AviceN, ako jediného poradcu, doporučujem svojim známym, ak vidím, že broker není pre nich vhodné riešenie. Dokonca som v budúcnosti ochotný, v rámci diverzifikácie brokerov, investovať jednorazovo do EIC cez neho. Pretože EIC nakupuje na burze cez iných sprostredkovateľov a ma iného depozitára, ako moji ostatní brokeri.
EIC u mna splnilo to, co som dlhsie hladal pre seba a klientov, preto investicie do ETF cez EIC tam, kde broker nie je vhodne riesenie ako pises.
Time in the market beats timing the market…
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa osamely chodec »

jogo napísal: St 06 04, 2022 7:32 am
osamely chodec napísal: Ut 05 04, 2022 10:53 am To ako dlho sa kto pohybuje na kapitalových trhoch nehovorí nič o kvalite sprostredkovateľa… niekto môže fungovať 10 rokov a bude stále priemerný, niekto 3 roky a bude nadpriemer lebo na sebe nepretržite pracuje a vzdeláva sa.. tak ako to platí vo všetkom

Myslim ze 3 roky , tolko sa asi ucil murar na ucnovke ked som ja bol gymnazista. Ktoremu doktorovi by si sa dal operovat , co na sebe pracuje ale operuje iba 3 roky , alebo takemu co na sebe pracuje a operuje uz minimalne 10 rokov...
Chodec, prečo nepoužívaš citácie(tie úvodzovky nad príspevkom vpravo). Takto potom neviem, či niekoho cituješ, alebo sú to tvoje myšlienky.
A navyše, ak niekoho zacituješ, tak sa mu zobrazí upozornenie na tvoju citáciu a tak ju neprehliadne.
jogo , stareho psa novym kuskom nenaucis :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal: St 06 04, 2022 3:56 pm jogo , stareho psa novym kuskom nenaucis :)
1 klik do pravého horného rohu a citovaný text sa ti ohraničí [ quote ] xxxxxx [ /quote ]
To je všetko. To naučíš aj kanárika :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Apeiron
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 09 01, 2009 12:58 am
Bydlisko: Košice
Has thanked: 26 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Apeiron »

Ahojte,

rad by som sa podelil o skusenosti z hladania vhodnej investicnej platformy.
Asi mesiac studujem toto forum skrz na skrz. Hladal som jednoduche dlhodobe nizkonakladove investovanie do indexovych ETF.

Rozhodnuty som bol pre finax (porovnaval som s portu, ale kedze su za tym Cesi a maju vyssie poplatky, tak radsej finax). Ale kedze som zistil, ze maju svoje naskladane portfolia a neda sa vybrat konkretne ETF, vzhladom aj na poplatky som sa rozhodol pre SLSP, isiel som sa uz registrovat do georga, ale zistil som, ze musim mat aj ucet, bez toho neviem investovat. To je 6 € mesacne...

Nakoniec som sa rozhodol pre EIC a sprostredkovatela aviceN, ze je z Kosic, bola uz len ceresnicka. Odpisal mi dokonca vnoci a na druhy den sme podpisovali zmluvu. Vybrali sme SP500 EUR.

Vdaka za toto forum, vsetko dobre
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Apeiron napísal: So 25 06, 2022 10:30 am Ahojte,

rad by som sa podelil o skusenosti z hladania vhodnej investicnej platformy.
Asi mesiac studujem toto forum skrz na skrz. Hladal som jednoduche dlhodobe nizkonakladove investovanie do indexovych ETF.

Rozhodnuty som bol pre finax (porovnaval som s portu, ale kedze su za tym Cesi a maju vyssie poplatky, tak radsej finax). Ale kedze som zistil, ze maju svoje naskladane portfolia a neda sa vybrat konkretne ETF, vzhladom aj na poplatky som sa rozhodol pre SLSP, isiel som sa uz registrovat do georga, ale zistil som, ze musim mat aj ucet, bez toho neviem investovat. To je 6 € mesacne...

Nakoniec som sa rozhodol pre EIC a sprostredkovatela aviceN, ze je z Kosic, bola uz len ceresnicka. Odpisal mi dokonca vnoci a na druhy den sme podpisovali zmluvu. Vybrali sme SP500 EUR.

Vdaka za toto forum, vsetko dobre
Niektoré tvoje závery treba skorigovať.
  • Finax tak ako píšeš, nedá sa vybrať konkrétne ETF
  • Portu, dá sa vybrať konkrétne ETF cez "Vlastnú stratégiu" Poplatok 0,89% (pri fixácii 0,53%) čiže majú nižšie poplatky ako Finax.
  • SLSP, majú účet MINI pri ktorom je poznámka 1) Ak Klient Účet využíva výlučne na účely obchodovania s cennými papiermi, Poplatok za vedenie Účtu a Poplatok za platobné operácie v rámci domáceho prevodu je 0 eur (obchodovanie poplatok 1% za nákup a predaj, správa 0,6%)
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 780
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Jari »

EIC od 4.7.2022 znizuje poplatok za vykonanie pokynu na kúpu alebo predaj na 0,2% pri vsetkych typoch uctov (povodne bol 0,3%). Dokonca som si vsimol, ze mojim klientom uz bol aplikovany 1.7.2022.
https://eic.eu/files/dokumenty/tlaciva_ ... -07-04.pdf
Time in the market beats timing the market…
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík za info. Opravil som v úvodnom príspevku. To EIC ma fakt prekvapuje: lacné, spoľahlivé, bezpečné.

Spolu s vami, agentami, čo ste ochotní vybaviť to za 1% vstupný poplatok (bez manažovania ), čiže AviceN, ty Jari a myslím, že aj JanH hodnotím EIC suverénne ako najlepšiu voľbu pre sporo-investovanie.
Tlieskam takej inštitúcii. :potlesk: :like:

P.S. JanH: videl som ponuku na 1% na jeho stránke, ked nám dal linku na jeho investičnú kalkulačku:
našiel som to: https://www.pasivneinvestovanie.sk/jede ... strategia/
kalkulačka: https://www.pasivneinvestovanie.sk/inve ... alkulacka/
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jcar
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Ut 03 08, 2021 11:42 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa jcar »

Len poznámka: podľa stránky https://www.pasivneinvestovanie.sk/jede ... strategia/
(pozri odstavec úplne dole), JanH neuzatvára zmluvy sám, ale poskytne kontakt na svojho finančného poradcu:
V prípade, ak sa Ti tieto férové podmienky a moje portfólio páčia a chcel by si začať investovať alebo pokračovať ďalej v investovaní za takých podmienok ako mám ja, možeš ma kontaktovať. Obratom ti pošlem kontakt na môjho finančného poradcu, s ktorým som ja osobne nadmieru spokojný.
Samozrejme je určite fajn, ak tento poradca uzatvára zmluvy na cieľové účty za 1% vstupný poplatok a bez manažérskych alebo výkonostných poplatkov.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa JanH »

jcar napísal: Ne 03 07, 2022 7:03 pm Len poznámka: podľa stránky https://www.pasivneinvestovanie.sk/jede ... strategia/
(pozri odstavec úplne dole), JanH neuzatvára zmluvy sám, ale poskytne kontakt na svojho finančného poradcu:
V prípade, ak sa Ti tieto férové podmienky a moje portfólio páčia a chcel by si začať investovať alebo pokračovať ďalej v investovaní za takých podmienok ako mám ja, možeš ma kontaktovať. Obratom ti pošlem kontakt na môjho finančného poradcu, s ktorým som ja osobne nadmieru spokojný.
Samozrejme je určite fajn, ak tento poradca uzatvára zmluvy na cieľové účty za 1% vstupný poplatok a bez manažérskych alebo výkonostných poplatkov.
Áno, presne tak ako píšeš. Po zlých skúsenostiach s inými agentmi a nedostatku informácii o efekte poplatkov resp. doslova zavádzajúcich vyhláseniach, čo je “výhodné” som v rámci voľného času naprogramoval kalkulačku s poplatkami a na web www.pasivneinvestovanie.sk hodil zopár začiatočných informácii spolu s častou “invenčný kompas”, ktorá sa venuje čisto efektu poplatkov na investíciu. Veď nie každý, chce investovaním aj denne žiť, to ale neznamená, že si ma z neho nejaký agent robiť dojnú kravu pre jeho osobný pasívny príjem. Moje EIC účty spravuje AviceN, veľmi šikovný a férový agent. Asi jediný človek z tejto branže ktorého odporúčam aj známym.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Joki »

Ako mám rozumieť 1% z cieľovej sumy?
To 1% si určí klient, akú cieľovú sumu chce mať alebo…

Ďakujem
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 961
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 127 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa wladas »

Cielovu sumu si zvoli logicky klient. Pozor, jedna sa o poslane prostriedky, nie hodnotu uctu (zhodnotenie).
Priklad: 15r horizont po 100 mesacne = 18000€ => 180€ poplatok
Po skonceni horizontu ak chce klient dalej investovat treba predlit zmluvu. Potom uz zvykne byt poplatok mensi nakolko to uz nie je taka byrokraticka zataz.
Používateľov profilový obrázok
PEPP.SK
Príspevky: 56
Dátum registrácie: St 14 04, 2021 8:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa PEPP.SK »

JUGGLER napísal: Pi 10 04, 2020 4:09 pm
Model: jednorazový vklad 20 000 € (cena priemerného auta ) a potom pravidelný mesačný vklad 200 €.
Investičný horizont: 30 rokov. Zhodnotenie rovnaké: 10% p.a.
Jugglerovo porovnanie bolo pôvodne zverejnené vo vlákne IV. pilier. Dovolil som si vyjadriť sa k nemu pomerne podrobne a upozorniť drobných investorov na niektoré nedostatky zverejneného porovnania. Vidím, že porovnanie Juggler presunul na prvú stránku vlákna "ETF cez EIC". Považoval by som za korektné presunúť na prvú stránku vlákna "ETF cez EIC" aspoň linku na moje vyjadrenie, aby mali budúci investori možnosť spoznať, fakty aj z iného uhla pohľadu (ako vyzerá teoretické porovnanie v praxi).

Príspevok od používateľa PEPP.SK » Št 19 05, 2022 4:09 pm https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 77#p165777 Treba sa doscrolovať do dolnej časti stránky.

A aby ste ho tam nemuseli hľadať, nakopírujem ho aj sem:

Zverejnené porovnanie ukazuje "priepastné" rozdiely na horizontoch 30 rokov, jednorazovej investícii 20000€ a pravidelnej mesačnej 200€ a 10% zhodnotení. Matematicky a teoreticky sú pravdepodobne OK, len zabúdajú na jednu-dve kľúčové vec a ich implikácie:

Kľúčový rozdiel
-> Vstupný poplatok zaplatený VOPRED, teda na začiatku sporenia z cieľovej sumy v porovnaní s poplatkom plateným priebežne (teda nejakým malým zlomkom percenta p.a.).
:dislike:
Zverejnené porovnanie hovorí, že je lepšie zaplatiť veľký (vstupný) poplatok na začiatku ako platiť malé poplatky priebežne. Matematicky, teoreticky, pri 10% zhodnotení a v 30-ročnom horizonte je to asi korektné tvrdenie, no v praxi ...

V praxi - v reálnom živote
Takto vyzerá účet človeka, čo zaplatil vstupný poplatok vopred. (Dokonca tu bol poplatok zaplatený v desiatich splátkach, teda nie celý naraz.)
Klient je prvých niekoľko mesiacov v hlbokej strate. V tomto konkrétnom portfóliu sa klient za štyri roky dodnes z mínusu nevyhrabal. A to má 100% akciové portfólio z iShares fondov EURO STOXX 50, S&P 500, MSCI World a máme za sebou nevídaný bull market, však?

Obrázok

:like:
A takto rovnaké portfólio po očistení o vstupný poplatok vopred. (Teda +/- takto vyzerajú účty klientov platiacich poplatky priebežne.)

Obrázok

Preto čitateľom odporúčam uvedomiť si tri veci a urobiť si vlastný názor:

:dislike: Ak zaplatíte vstupný poplatok z cieľovej sumy vopred, budete "dlho"* v strate.
Teda budete niekoľko mesiacov iba splácať poplatok agentovi. Na tom nič nemení ani skutočnosť ak Vám agent vstupný poplatok z cieľovej sumy rozloží do 10-12 splátok.

:dislike: Pokiaľ Váš agent dnes zinkasuje poplatok niekoľko sto € z cieľovej sumy za 20-30 rokov sporenia, mám len jednu otázku: kto a v akej kvalite sa bude starať o Vaše dlhoročné úspory, ak Váš agent ukončí činnosť? Ak Váš sprostredkovateľ zinkasuje 400-800€ v prvom roku zmluvy a po dvoch rokoch skončí činnosť, bude veľmi ťažké nájsť niekoho, kto Vás bude obsluhovať najbližších 28 rokov zadarmo?
Naopak, zmluvu s priebežnými poplatkami ktokoľvek ochotne preberie do svojej správy od agenta čo skončil.

:dislike: Je lepšie zaplatiť 360€ dnes alebo 1€ každý mesiac najbližších 360 mesiacov? (Vo svete nulovej inflácie je to jedno. Zohľadňujúc infláciu, reálne poplatky platené v budúcnosti sú nižšie ako tie platené v prítomnosti, však? Hodnota, kúpna sila, 1€ o 10 - 20 - 30 rokov bude nižšia ako dnes.)

Ako "dlho"* trvá, kým prezentovaná výhoda zaplatiť iba vstupný poplatok vopred naozaj preváži výhodu platiť poplatok postupne? Teda kedy bude hodnota účtu pri oboch variantách rovnaká?

Druhá kľúčová vec
Skôr než odpoviem, musím nastaviť zrkadlo reality teoretickým podmienkam uvedeným v porovnaní, teda 30 rokov, jednorazová investícia 20000€ a pravidelná mesačná investícia 200€ a 10% zhodnotenie.
- V prvom rade 10% zhodnotenie je dlhodobo nereál, osobne budem rád ak nám trhy dajú +7% p.a. v priemere v najbližších rokoch. Vo svojom príklade počítam s 7% zhodnotením p.a.
- Potom drvivá väčšina klientov nemá 20.000€ na prvotný vklad a následne 200€ mesačne. Bežný klient má nulu a je rád ak usporí 100-ku mesačne.

A teda porovnanie
A) 100€ mesačne, 7% zhodnotenie poplatok vstupný z cieľovej sumy 1% zaplatený v prvom roku
B) 100€ mesačne, 7% zhodnotenie poplatok vstupný 0,5% platený priebežne + poplatok manažérsky ako 7% zo zisku (pre jednoduchosť 0,49% p.a., reálne menej) (Živý príklad https://www.pepp.sk/portfolio-zivotneho ... enia-2040/)
Hodnota účtu A) bude nižšia ako hodnota účtu B) prvých 13 rokov sporenia.

A o trinásť rokov, môžu byť novšie technológie, nižšie poplatky, iné príležitosti, agent môže skončiť... a vy chcete byť "chytený za gule" tým, že ste si predplatili poplatok na 20-30 rokov vopred? No je to na Vás priatelia, urobte si vlastný názor ... môj výber je jasný.

Každopádne. Vstupák 1% vopred je veľmi dobrá ponuka. Lepšia ako vstupák 2% :D Lepšia ako podielové fondy či rôzne banko-sporenia do fondov. Lepšia ako tretí pilier.

Avšak, ponuka kde nezaplatíte stovky Eur v prvý deň, ale platíte vstup priebežne po malých sumách a niečo málo k tomu pravidelne každý rok, má zopár dodatočných výhod, a prvých XY rokov je dokonca lepšia.

Najlacnejšie je samozrejme investovať sám, bez poradcu...

Koniec hlásenia. Ďakujem za pozornosť. :palec_hore:
Na finančných trhoch profesionálne aj súkromne od roku 1994. :mesec: :graf: :dolar: :like:
Rád pomôžem a poradím s investovaním. https://www.pepp.sk/
Otvorím a nastavím stratégiu na účte v EIC. Vstupný poplatok od 0.4% do 0.8% podľa typu účtu.
Používateľov profilový obrázok
PEPP.SK
Príspevky: 56
Dátum registrácie: St 14 04, 2021 8:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa PEPP.SK »

JanH napísal: Po 04 07, 2022 12:09 pm ... naprogramoval kalkulačku s poplatkami a na web www.pasivneinvestovanie.sk ...
Šikovná kalkulačka. JanH palec hore :like: Ako tip na zlepšenie by som si dovolil navrhnúť pri vstupnom poplatku rozlišovať, či ide o jednorazový vstupný poplatok platený na začiatku investovania z cieľovej sumy alebo ide o vstupný poplatok platený priebežne zo sumy aktuálne investovanej.

Inými slovami - rozdielny efekt na priebeh sporenia a investovania má platiť 1€ každý mesiac najbližších 360 mesiacov ako zaplatiť 360€ na začiatku sporenia.
Na finančných trhoch profesionálne aj súkromne od roku 1994. :mesec: :graf: :dolar: :like:
Rád pomôžem a poradím s investovaním. https://www.pepp.sk/
Otvorím a nastavím stratégiu na účte v EIC. Vstupný poplatok od 0.4% do 0.8% podľa typu účtu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa jogo »

PEPP.SK napísal: Po 08 08, 2022 12:53 pm Avšak, ponuka kde nezaplatíte stovky Eur v prvý deň, ale platíte vstup priebežne po malých sumách a niečo málo k tomu pravidelne každý rok, má zopár dodatočných výhod, a prvých XY rokov je dokonca lepšia.

Najlacnejšie je samozrejme investovať sám, bez poradcu...
Súhlasím, že je lepšie platiť vstupný poplatok priebežne, ako naraz na začiatku. Lebo ak sa nechám dobehnúť poradcom, bude to oveľa lacnejšia chyba, ako keď vycalujem celý polatok naraz. Lebo aj keď mi da teraz poradca najlepšiu ponuku, aj tak môže EIC zmeniť po čase obchodnú politiku a dovoliť pravidelné investovanie bez sprostredkovania poradcom.
K tvojim argumentom pridám ešte jeden z "mojej praxe" poradcu za vatikánsku menu.(Pán Boh zaplať) :)
Známy si otvoril účet u EIC cez poradcu so vstupným poplatkom 3% a dokonca managovaný s 1%p.a. poplatkom ročne. No proste hnus.
Po pol roku sa mi s tým pochválil, tak som ho vyviedol z omylu, ale za pol roka už zaplatil polovicu vstupného poplatku a tie peniaze mu už nikto nevráti. Keby platil priebežne poplatky, tak by stratil za pol roka 18€, tak stratil 500€, kým tam prestal posielať peniaze.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"