Kde drzat/posielat 1700 mesacne

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
araschicage
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 1:18 pm
Has thanked: 2 times

Kde drzat/posielat 1700 mesacne

Príspevok od používateľa araschicage »

Dobry den idem si po radu vedeli yb ste mi prosim poradit
mesacne budem mat 1500-1700€ + k standardnemu prijmu cize neriesime vydavky tie zostanu stale rovnake
nekedy od 7 mesiaca po dobu 6 mesiacov potom cca 3 mesiace prestavka a zase 10 mesiacov(potom sa uvidi ci aj dalej) cize celkovo 24000-27000€ za 19 mesiacov
moja otazka co stym ?
co by som potreboval tak okamzite dostat sa k 5000-6000€ ostatne neriesim
mam zriadene EIC mesacne 150€
MSCI World 40%
S&P 500 50%
europa 10%
je vhodne vsetko posielat tam ?
hifron
Silver Member *
Príspevky: 273
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Kde drzat/posielat 1700 mesacne

Príspevok od používateľa hifron »

Existuje preto investičný dotazník, ale prakticky je to trocha zvláštnejšie, zákony akosi niečo riešia, produkty na trhu niečo hovoria, prakticky len to nie je ako v Tescu...
Zdravym
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2021 1:55 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Kde drzat/posielat 1700 mesacne

Príspevok od používateľa Zdravym »

Za predpkladu, ze si si vytvoril portfolio v EIC na zaklade vlastnych preferencii, averzie k riziku, investicneho horizontu..... a si s nim stale spokojny, tak ano, posielal by som to tam :beer:
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Kde drzat/posielat 1700 mesacne

Príspevok od používateľa Joki »

Ak ti EIC vyhovuje aj poplatkovo, resp. máš cez sprostredkovatela výhodný poplatok viewtopic.php?f=6&t=24417 tak tam vkladaj a dodržuj svoju nastavenú stratégiu.

Možnosť je aj taká, že si to môžeš cez brokera spravovať sám, ale tam treba odhodlanie a štúdium.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
araschicage
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 1:18 pm
Has thanked: 2 times

Re: Kde drzat/posielat 1700 mesacne

Príspevok od používateľa araschicage »

Joki napísal: Po 04 04, 2022 11:01 am Ak ti EIC vyhovuje aj poplatkovo, resp. máš cez sprostredkovatela výhodný poplatok viewtopic.php?f=6&t=24417 tak tam vkladaj a dodržuj svoju nastavenú stratégiu.
ano poplatkovo som na tom uz dobre zozaciatku som mal vstupny aj manazersky po navsteve tohto fora a radam JUGGLERA a aviceN uz len vstupny

natavene mam ze 150 mesacne ked je vatsi pokles nieco viac prikupim
ale ze by som tam mal vsetko dat to uz by som dobre nespaval ..tieto peniaze (naviac) by som ani tak neinvestoval ako skor niekde drzal 6-7 rokov mozno 10 aby ich nepozierala inflacia

alebo je taka moznost v EIC ze by som poviem priklad ze
1.5.2022 poslal 1500€
2.6.2022 poslal 1500€
3.6.2022 poslal 1500€
a po roku drzania je oslobodene od dane
takze ja mozem 1.5.2023 vybrat 1500€? a 2.6.2023 dalsich 1500€ ? alebo az 3.6.2022 ked bude rok od posledneho vkladu ?

ide o to ze keby vsetko posielam na EIC a za 5 rokov potrebujem tych 20 000-30 000 vybrat ale akcie budu zrovna v cervenych cislach tak ich tam necham a vyberiem tie ktore tam uz mam naposielane (samozrejme ak by tie boli v zelenych cislach ) ak ani tie tak stale je na mojom rozhodnuti ich tam nechat este 2-3 roky alebo vybrat tu cast 20k. ak si to zivotna situacia vyzaduje aj zo stratou

cize zhrnutie :
poslem na EIC za 5 rokov ak bude ETF v pluse tak vyberiem ak nie tak necham este zo par rokov a potom vyberiem
ale v takomto pripade urcite by som potreboval aspon 200€ posielat niekde inde ako do ETF ktore mam teraz nastavene ..niekde kde by som ich mohol po 5 rokov vybrat najlepsie bez straty
Joki napísal: Po 04 04, 2022 11:01 am Možnosť je aj taká, že si to môžeš cez brokera spravovať sám, ale tam treba odhodlanie a štúdium.
odhodlanie by bolo ale studium este nie ... EIC je pre mna momentalne pohodlnejsie
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Kde drzat/posielat 1700 mesacne

Príspevok od používateľa Paly »

Budú to peniaze navyše, k peniazom čo doteraz štandardne zarábaš. T.z. ak by si ich nemal tak by sa v tvojom živote nič nezmenilo, tak? Neviem síce aké úsilie vynakladáš aby si ich získal, lebo od toho bude závisieť ako to bude bolieť ak by si o nejaké z nich prišiel, ale z môjho pohľadu nie je čo riešiť, všetko natlač postupne do CP. Ak ti treba tých 5-6tis. hneď ta tie si nechaj na nejakom sporiacom účte - rýchla rezerva.
Neviem kde máš účet, ale cez FIO alebo cez SLSP-Georga si vieš nakúpiť CP priamo a pri tej sume je vstupák už celkom priateľný. A menežuješ si to sám.
...Ročný test (rok a deň) sa berie od nákupu, nie od poslania €, to si treba postrážiť.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Kde drzat/posielat 1700 mesacne

Príspevok od používateľa Joki »

araschicage napísal: Ut 05 04, 2022 7:36 am
Joki napísal: Po 04 04, 2022 11:01 am Ak ti EIC vyhovuje aj poplatkovo, resp. máš cez sprostredkovatela výhodný poplatok viewtopic.php?f=6&t=24417 tak tam vkladaj a dodržuj svoju nastavenú stratégiu.
ano poplatkovo som na tom uz dobre zozaciatku som mal vstupny aj manazersky po navsteve tohto fora a radam JUGGLERA a aviceN uz len vstupny

natavene mam ze 150 mesacne ked je vatsi pokles nieco viac prikupim
ale ze by som tam mal vsetko dat to uz by som dobre nespaval ..tieto peniaze (naviac) by som ani tak neinvestoval ako skor niekde drzal 6-7 rokov mozno 10 aby ich nepozierala inflacia

alebo je taka moznost v EIC ze by som poviem priklad ze
1.5.2022 poslal 1500€
2.6.2022 poslal 1500€
3.6.2022 poslal 1500€
a po roku drzania je oslobodene od dane
takze ja mozem 1.5.2023 vybrat 1500€? a 2.6.2023 dalsich 1500€ ? alebo az 3.6.2022 ked bude rok od posledneho vkladu ?

ide o to ze keby vsetko posielam na EIC a za 5 rokov potrebujem tych 20 000-30 000 vybrat ale akcie budu zrovna v cervenych cislach tak ich tam necham a vyberiem tie ktore tam uz mam naposielane (samozrejme ak by tie boli v zelenych cislach ) ak ani tie tak stale je na mojom rozhodnuti ich tam nechat este 2-3 roky alebo vybrat tu cast 20k. ak si to zivotna situacia vyzaduje aj zo stratou

cize zhrnutie :
poslem na EIC za 5 rokov ak bude ETF v pluse tak vyberiem ak nie tak necham este zo par rokov a potom vyberiem
ale v takomto pripade urcite by som potreboval aspon 200€ posielat niekde inde ako do ETF ktore mam teraz nastavene ..niekde kde by som ich mohol po 5 rokov vybrat najlepsie bez straty
Joki napísal: Po 04 04, 2022 11:01 am Možnosť je aj taká, že si to môžeš cez brokera spravovať sám, ale tam treba odhodlanie a štúdium.
odhodlanie by bolo ale studium este nie ... EIC je pre mna momentalne pohodlnejsie
K tvojej otázke oslobodenia od daní, tak ako vkladáš resp. kupuješ jednotlivé podiely, môžěs ich následne vybrať po roku, nemusiš čakať rok od posledného vkladu. Takže ten vklad 1.5.2022 vyberieš 1.5.2023. a ten ďalši 2.6.2023 a atď.

Posielanie 200€ niekde inde a bez straty, iba nejaky terminovaný účet, ale tam je slabé zhodnotenie. To ti tu na fore asi nik neodporučí :D posielať na terminovaný účet.
Skus pozreiť na fore odporučania, ale momentalne iba etf do spy alebo nasdaq100, no mozno ešte dlhopisy, ale tie su tiež vykonostné slabé.
Niekde tu odporučali aj investovanie do J&T , malo by tu byť vlakno, maju fajn zhodnotenie a máš garantovaný výnos.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kde drzat/posielat 1700 mesacne

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

araschicage napísal: Po 04 04, 2022 9:55 am Dobry den idem si po radu vedeli yb ste mi prosim poradit
mesacne budem mat 1500-1700€ + k standardnemu prijmu cize neriesime vydavky tie zostanu stale rovnake
nekedy od 7 mesiaca po dobu 6 mesiacov potom cca 3 mesiace prestavka a zase 10 mesiacov(potom sa uvidi ci aj dalej) cize celkovo 24000-27000€ za 19 mesiacov
moja otazka co stym ?
co by som potreboval tak okamzite dostat sa k 5000-6000€ ostatne neriesim
mam zriadene EIC mesacne 150€
MSCI World 40%
S&P 500 50%
europa 10%
je vhodne vsetko posielat tam ?
Podívej se na https://youtu.be/n2GmbUbjTkQ. Mohlo by ti to něco dát, je to pro lidi, jako ty. Pomůže ti ujasnit, kam patříš a co máš dělat.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"