Zdaňovanie kurzových ziskov

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Zdaňovanie kurzových ziskov

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Toho roku euro oslabuje a vyzerá to tak, že tento trend bude pretrvávať.
Ak má fyzická osoba účet v EUR, kurzové zisky z držania dolárových aktív sú automaticky súčasťou výpisu.
Ak má firma účet v EUR detto.
Ak má firma účet v USD, kurzové zisky/straty sa vypočítávajú ručne a zahŕňajú do účtovníctva.

Zaujíma ma ako je to pri fyzickej osobe, ktorá ma účet v USD, ale žije v SR, teda je daňovníkom v domácej mene EUR.
Ak máme účet v USD, IB by nemalo hlásiť zisk v USD pokiaľ nie je dosiahnutý.

Ale v skutočnosti pri posiľňovaní USD a oslabovaní EUR dosahujeme v mene EUR kurzový zisk...to znamená, že účet v prepočte na EUR je na konci roka vyšší o kurzový zisk EUR/USD.

Otázky k diskusii:
Ak sa dolárové aktíva predajú skôr ako je daňové oslobodenie po 1 roku, mal by daňovník - fyzická osoba s účtom v USD sám na konci roka vypočítať kurzový zisk a zdaniť ho?
Uvádza IB taký kurzový zisk niekde vo výpise, ked je základná mena účtu v USD? ( predpokladám, že nie, ale všimol som si, že v riadku EUR/USD svietia zisky/straty aj keď nedržíme žiadnu otvorenú forexovú pozíciu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Zdaňovanie kurzových ziskov

Príspevok od používateľa andre »

Podla mna ako FO kurzove zisky tym padom aj straty nemusis riesit. To mas ako keby si mal doma nakupene USD v cashi. Tie tiez, nemusis precenovat. Ak sa dobre pamatam, viedel som k tomu nejake stnonvisko/usmernenie.

Tu je rozdiel oproti firme, ktora musi evidovat podkladne a tie aj kazdy rok precenovat.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"