TRHY AKTUÁLNE

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

jasné, tito verejne vystupujuci analytici su skoro vzdy iba manipulatory ktory vzdy tvrdia to co sa im prave hodi vzhladom k ich investiciam
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Lex »

Izip je inak jeden z dovodov preco som zrusil predplatne trendu. Ale cela redakcia tam nestoji posledne tri roky ani za deravy gros. To sa neda citat. Clickbait clanky plne bludov ako z topiek, emotivne vylevy plne dojmov namiesto kvalitnych analyz a dobrej zurnalistiky ako tomu bolo kedysi davno. Skoda penazi. A to som si to roky platil.

Naproti tomu napr. hospodarske noviny idu presne opacne. Z clickbaitov na dlhe clanky co aj za nieco stoja. Skoda ze su take drahe.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Skuste si precitat jeho knihu o forexovych opciach , skor ako niekoho sudite :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: Pi 13 05, 2022 8:52 pm Skuste si precitat jeho knihu o forexovych opciach , skor ako niekoho sudite :)
Ja som nadšený týmito Ižipovými videami https://www.youtube.com/playlist?list=P ... BJ8DGdQW6B, z ktorých som sa dozvedel veľa veci, o ktorých som ani netušil.
Preto som neočakával od neho taký povrchný bulvárny článok. Ale asi je to daň novinarčine, ktorú teraz robí, lebo noviny musia zaujať a najlepšie sa predávajú katastrofické scenáre.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No po dnesnom rally mam pocit, ze zas je vsetko akosi drahe... (pricom by som potreboval este 4 taketo dni, aby som bol tam, kde som bol pred tymto svahom)

Novinari to maju tazke, musia pisat, aj ked nie je o com pisat..
Odoslané z počítača
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Rolanda poznám osobne a páči sa mi na ňom jeho skromnosť. Nie je to žiaden finančný žralok ani kowboj. Aj keď sa podľa jeho článkov nezakladám, čítam ich rád. Prináša veľa krát nové (nevyslovené) veci a nový pohľad. A skúseností určite má a habadej.
mm1809
Silver Member *
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Ut 28 06, 2016 4:28 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 30 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa mm1809 »

jogo napísal: Pi 13 05, 2022 9:47 pm
osamely chodec napísal: Pi 13 05, 2022 8:52 pm Skuste si precitat jeho knihu o forexovych opciach , skor ako niekoho sudite :)
Ja som nadšený týmito Ižipovými videami https://www.youtube.com/playlist?list=P ... BJ8DGdQW6B, z ktorých som sa dozvedel veľa veci, o ktorých som ani netušil.
Preto som neočakával od neho taký povrchný bulvárny článok. Ale asi je to daň novinarčine, ktorú teraz robí, lebo noviny musia zaujať a najlepšie sa predávajú katastrofické scenáre.
Tie videa su paradne a uz davnejsie som si ich stiahol do archivu keby zmizli z Youtube. Fakt super skolenia :palec_hore:
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Nech je analytik, odbornik akokolvek dobry v danej problematike, vzdy moze interpretovat ibac cast reality. Lebo celok obsahuje tolko aspektov, ze sa nedaju obsiahnut, spracovat ani vyhodnotit a naviac ani nemame vsetky potrebne vstupne udaje. To neznamena ze jeho produkcia tychto lud nie je prinosom- urcite nas castokrat obohatia, preto sem aj zdielame rozne zaujimave clanky a videa. Ale je dobre brat vzdy do uvahy ze je to iba nazor jedneho konkretneho cloveka hoci aj dobreho odbornika. A nepochybne vela z nich aj prezentuje nazory ktore sa im v tej chvili hodia, preto je asi najlepsie si vypocut co najviac nazorov a na zaklade nich si urobit sam vlastny nazor na vec. :)
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Peter222 »

Veľa nápadov berie Ižip zo Zerohedge. Nevravím, že je to zlý zdroj informácií, ja ten web pravidelne, ale zas nie až tak často tiež navštívim a často krát sú tam veci, ktoré inde nenájdeš. Len na nejakú serióznu analytiku je to málo, ale tak o to v Trende asi ani nejde a nemyslím to nejak vyrývačne, len vychádzam z reality, ktorú v tom týždenníku pozorujem.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Pi 13 05, 2022 6:01 pm ZDROJ: https://www.trend.sk/nazory-a-komentare ... -hotovosti
Toto napísal Ižip? A ja som ho považoval za jedného z mála "počuvateľných" analytikov. :)
Včera som videl nejaké jeho video a nepozdávalo sa mi. Moc strašil..od Ižipa som čakal niečo viac, lebo raz som videl sériu jeho videi o zlatom štandarte a to bola špička.

Ale k článku: Dnešnú situáciu porovnávať so situáciou pred pádom Lehmana je pritiahnuté za vlasy. Pred pádom Lehmana už skrachovala polovica z TOP10 USA bank(čo si pamätám Wachovia, Washington Mutual, Bear Stearns, najväčšia hypotekárna banka v USA, už som zabudol jej meno...) a prebrali ich JPM, BAC a WFC.
Nech nestraší ľudí, lebo včera sme asi videli dno trhu tento rok...ale tip dam až 20.5. do toho tipovacieho vlákna, ešte počkám na potvrdenie tohto odhadu.

A to ešte pred Lehmanom krachli hypotekárne agentúry Fanny a Freddie + poisťovne AIG, Ambac atď...
A ty Jogo odkiaľ vieš, že včera sme videli dno? Máš vešteckú guľu?
Alebo ti dnešný dokup, ktorý vyšiel, tak pohladil ego,že zabudol si, že ,,nikto nič nevie,, ? :)

Darovanému koňovi na zuby nepozeraj :wink:

Ten článok je podľa mňa výborný. Všetko sedí. On nestraší, len zhŕňa fakty a upozorňuje na možný scénar, ktorý mnoho investorov/traderov nezažilo.

Vždy je lepšie byť pripravený na ,,nemožné,, ako fatálne doplatiť na niečo ,,čo sa nemôže stať,,. Platí to hlavne pre tých, čo využívajú margin, alebo páku a nepoznajú hranicu v dokupovaní do strát.

Pre investorov, ktorým radíme sporoinvestovať do indexových ETFs pokles neznamená nič. Či indexy po 20-30% poklese porastú, alebo padnú ešte ďalších 20-30% a potom porastú, v dlhodobom horizonte to bude úplne jedno. Tak ako pred krízou 2008 bol SP500 na cene 1500 a z dnešného hľadiska je jedno, či padol k 666, alebo by sa odrazil od 1000. Dnes je na 4000 a za dalších 10-15 rokov bude na 10 000. Podnikanie nezastavíš a nezastaví ho ani inflácia, ani pandémie, ani vojny, ani centrálne banky.

Ižip ako každý z nás má v niečom pravdu a v niečom sa mýli. Každý má právo na vlastný názor, ale ja si hlavne cením info ktoré prináša.
Je to dlhoročný fachman, ktorý vie o čom je burza. Na rozdiel od kadejakých názorovo korektných šéfredaktorov Ižip podľa mňa prináša pridanú hodnotu.
Ja som kedysi čítal Trend, potom som ho prestal čítať, lebo mi pripadal nezaujímavý. Neviem posúdiť celkovú úroveň, ale tie články čo tu ľudia dali od Ižipa sa mi páčili. Ja si ho pametám , že bol dosť bear v minulosti, ale kto z fachu nebol? Aj ja som bol. Aj Honzajs atd...Ladis bol optimista a čo mu to pomohlo? Banky mu stiahli portfolio a miesto dúchodu v Španielsku dožije dúchod v prenájme v Mníchove.

Trhy v prvej dekáde 21 storočia prežili 2 velké pády a finančný systém bol na kraji kolapsu. To boli bezprecedentné udalosti. Takisto pandémia po 100 rokoch..možno si neuvedomujeme, že miesto celosvetovej krízy ako v 1929 dali indexy tri roky po sebe extrémne zisky ( priemer 20% ročne). Takže či padnú 20%, alebo 50% a budú nejaké dopady, vždy môžeme byť radi, že to nedopadlo horšie.

Nebyť vojny na UA, možno by investori nemali takú afinitu k panike. To posiľňovanie dolára beriem ako požehnanie. Možno to Fed robí naschvál, lebo silný dolár stlmí ceny komodít. A všetko ostatné ked bude slabé, napr. čínsky jen, alebo euro, tak to pomôže Číne i EU neupadnúť do krízy. Aj dnešné import ceny neboli zlé asi preto, lebo juan a euro oslabili..Vravím len svoj názor. Nemusím mať pravdu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Pekný komentár.

PS: vyslovene problémovým nebude ani tak pokles. Ale jeho dĺžka + dĺžka následného recovery. Toto je zásadná vec na stole každého normálne zmýšľajúceho investora. Pokiaľ by trhy padli viac, asi to nebude Covid výťah ako sme naposledy videli...
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Pi 13 05, 2022 11:10 pm A ty Jogo odkiaľ vieš, že včera sme videli dno? Máš vešteckú guľu?
Alebo ti dnešný dokup, ktorý vyšiel, tak pohladil ego,že zabudol si, že ,,nikto nič nevie,, ? :)
Neviem, či bolo dno, tipol som si ho podobným spôsobom, ako počas kovidu, kde mi tip vyšiel...A neviem, či mi dokup vyššiel, lebo do PT mam ešte ďaleko.

Tie invektívy by si si mohol už odpustiť, nie je to prvýkrat, čo na mňa útočiš podobným spôsobom...lebo raz nestihnem "vychladnúť", oplatím ti to rovnakým spôsobom a bude "oheň na streche".

Možno ešte bude ďalšia vlna dole, preto som ešte nedal oficiálny tip, mam čas do 20. mája, ale určite zatiať situácia ani zďaleka nepripomína situáciu pred Lehmanom.
Ďalší pád potrebuje ďalší katalyzátor, v 2008 roku to bol krach veľkých bánk a poisťovni, v 2001 roku to bol pád dvojičiek a účtovné podvody firiem, v 2020 roku to bol covid. 1987 bol jednodňový prepad a roky 1969 a 1974 si nepametám, ale absolútne dno vzniklo až počas druhého roku krízy a neviem presne, čo ho vyvolalo(zrušenie vymeniteľnosti USD za zlato?, ropné embargo?,...?), ale stagflácia to asi nebola, lebo potom by sme mali mať podobné dno v rokoch 1981-1982.
Vojna na Ukrajine zamrza, zatiaľ odtiaľ pre USA nebezpečenstvo nehrozí, skôr pre Európu, ak si vypne plyn.

Ižip je medveď podobne ako Honzajs, a tí majú kvalitné analýzy. Preto, keď vidia, ako svet porušuje ekonomické zákony, tak stále vidia dôvod na krízu, lenže tlačenie nekrytých peňazí je silný nástroj v rukách nezodpovedných vlád.
Aj ty si vo svojej podstate medveď, lebo sa ti tvoj trading darí hlavne v krízach. Preto si od roku 2008 stále videl krízu "za rohom", lebo sa v nej cítiš ako ryba vo vode.
Uvidíme, ako sa to vyvinie...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa jogo »

tomáš virdzek napísal: Pi 13 05, 2022 11:22 pm PS: vyslovene problémovým nebude ani tak pokles. Ale jeho dĺžka + dĺžka následného recovery. Toto je zásadná vec na stole každého normálne zmýšľajúceho investora. Pokiaľ by trhy padli viac, asi to nebude Covid výťah ako sme naposledy videli...
Presne tak, návrat bude pomalý, ako v rokoch 2003-2007, lebo budú vysoké úroky a nebude QE...teda ak budú politici zodpovední.
Najpravdepodobnejší sa mi zdá vývoj trhu taký, aký bol od vrcholu roku 2000, do pádu dvojičiek v septembri 2001. Možno aj s veľkou korekciou na NASDAQ, lebo technologické giganty ešte neskorigovali podobne, ako menšie technologické akcie.
Naposledy upravil/-a jogo v So 14 05, 2022 3:22 am, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa jogo »

Ešte raz som si ten článok prečítal...musím uznať, že sú tam zaujímavé postrehy...mňa asi naštartoval ten "podľa mňa" bulvárny nadpis:

Trh zachvacuje panika. Nový Lehman Brothers nemusí byť ďaleko. Investori utekajú k hotovosti

a potom som už ten článok čítal ovplyvnený tým nadpisom. Lebo podobné nadpisy som čítal pri každej korekcii trhu od roku 2008 a mam už ku nim určitú averziu.

Ja by som dal tomu článku nadpis: Videli sme už dno terajšej korekcie?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa jogo »

Tak som sa na toho Ižipa vyspal a teraz som hľadal signály, ktoré by mohli potvrdzovať jeho bear-vízie a Danteho upozornenia na prepakovanosť systému.
A našiel som jednu vec, banky by mali so zvyšujúcimi sa úrokmi FEDU rásť a oni klesajú, neviem, či sankcie na Rusko môžu až za takýto pokles...ok, ak trhy budú ďalej padať, začnem redukovať pozície ešte viac, ako doteraz.
Pozrel som grafy bank BAC, JPM,WFC, sú skorigované o 30% podobne ako v marci 2008 po krachu Bear Stearns. Oni skorigovali odvtedy viackrát o takúto hodnotu, len nikdy to nebolo v čase zvyšujúcich sa úrokových sadzieb.

https://finance.yahoo.com/chart/BAC#eyJ ... wifX19fQ--
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

jogo napísal: So 14 05, 2022 9:50 am Tak som sa na toho Ižipa vyspal a teraz som hľadal signály, ktoré by mohli potvrdzovať jeho bear-vízie a Danteho upozornenia na prepakovanosť systému.
A našiel som jednu vec, banky by mali so zvyšujúcimi sa úrokmi FEDU rásť a oni klesajú, neviem, či sankcie na Rusko môžu až za takýto pokles...ok, ak trhy budú ďalej padať, začnem redukovať pozície ešte viac, ako doteraz.
Pozrel som grafy bank BAC, JPM,WFC, sú skorigované o 30% podobne ako v marci 2008 po krachu Bear Stearns. Oni skorigovali odvtedy viackrát o takúto hodnotu, len nikdy to nebolo v čase zvyšujúcich sa úrokových sadzieb.
K tej prepakovanosti, hlavne oni drzia len Fractional reserve ako collateral.

Vsimni si REPO market pocas vypredaju cez lockdown a v 2021, ked sa natlacilo..
Obrázok
The Federal Reserve released the names of the banks that had received $4.5 trillion in cumulative loans in the last quarter of 2019 under its emergency repo loan operations for a liquidity crisis that has yet to be credibly explained. Among the largest borrowers were JPMorgan Chase, Goldman Sachs and Citigroup, three of the Wall Street banks that were at the center of the subprime and derivatives crisis in 2008 that brought down the U.S. economy.
este ze sa natlacilo tolko USD, potom ta suma az tak neboli
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

K tym bankám: je vysoka inflacia/a ktovie kam az porastie/ to znamena, ze domacnostiam a vlastne vsetkym subjektom na trhu klesa disponibilny prijem. Z toho vyplyva ze narastie pocet dlzníkov ktorí nebudu vediet bankam splacat svoje zavazky. Zaroven je realny prichod recesie, co zase sposobi problemy so splacanim. Toto su dovody, preco su investory k bankam opatrni a ich akcie nerastu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: So 14 05, 2022 2:40 am
JUGGLER napísal: Pi 13 05, 2022 11:10 pm A ty Jogo odkiaľ vieš, že včera sme videli dno? Máš vešteckú guľu? Alebo ti dnešný dokup, ktorý vyšiel, tak pohladil ego,že zabudol si, že ,,nikto nič nevie,, ? :)
Tie invektívy by si si mohol už odpustiť, nie je to prvýkrat, čo na mňa útočiš podobným spôsobom...lebo raz nestihnem "vychladnúť", oplatím ti to rovnakým spôsobom a bude "oheň na streche".
Prepáč Jogo. Nemyslel som to útočne a urážlivo. :( Mne sa ten článok velmi páčil.
Prekvapilo ma keď si to práve ty ohodnotil ako ,,povrchný bulvárny článok,,.

Vďaka Franto, že si postol obsah. Je mi v podstate jedno ako to vnímajú iní ľudia. Ja tento článok vnímam ako pridanú hodnotu.

Prečítal som si to ešte raz a nemením názor. Naopak: ešte viac o všetkom rozmýšlam a budem opatrnejší.
V článku je kopa užitočných informácii, aj argumentov, prečo trh môže klesnúť ešte raz toľko.

Nie je to strašenie: je to realistický scénar, ktorý sme zažili niekoľkokrát.
Napríklad pád 2000-2002 ( Nasdaq -78% ).
Kríza 2008: SP500 -57%. ,
Corona 2020: -35%.

Ižip nevraví, že sa to udeje. Píše, že vplyvom masívnych strát sa šanca na ďalší pokles prudko zvýšila.

Len tento týždeň sme mali pád v cryptomenách, kde z trhu zmizli stovky miliárd dolárov. Pri akciách už ide o bilióny. Pri crypte by ďalší pád vyvolal margin cally – napr. pri Coinbase pri cene BTC 21. BTC padol od vrcholu pred pol rokom už viac ako 50%. Toho roku -35%

V corona páde akcie a crypto korelovali, teda aj investori, ktorí majú pocit, že sú diverzifikovaní zrazu strácajú vo všetkom: na akciách, na dlhopisoch, na crypte, na zlate. Ale hlavne tu ide o špekulatívny kapitál, ktorý funguje na margin, na páku, na dokupovaní do strát. Tamhrozí strata kontroly, keď trh letí prudko dole, keď margin cally už nefungujú a brokeri automaticky zatvárajú pozície za akúkoľvek cenu.

Teraz zažívame trhovú (indexovú) volatilitu 2-3% denne, ale v panike to býva 5% a v niektorých dňoch nad 10%. Ten špekulatívny kapitál nie sú len jednotlivci. Všetci máme tendenciu myslieť na seba. Ale to trh najmenej trápi. Najväčšia hrozba sú zapákované inštitúcie, fondy, banky, krach multimiliardových korporácii, napr. v crypte, alebo brokerov, o.c.p.

Veľmi dôležitá vec, čo Ižip pripomína, že žiadna záchrana, žiadny anjel z neba tentoraz nepríde. Fed je teraz v opačnej pozícii.
Nehasí požiar. Prilieva benzín do ohňa. Zvyšuje úroky do extrémneho zadĺženia po pandémii a miesto skupovania dlhopisov (čo tlačilo ich cenu hore) ich teraz začína predávať. Dolár sa stáva atraktívny a amerika bezpečným prístavom. Silný dolár brzdí rast cien komodít, čo je fajn, ale nakoniec zníži zisky amerických exportérov (globálne zisky majú prakticky všetky americké giganty ).

Sedliacky rozum mi vraví, že FED má teraz záujem situáciu vyhrotiť. Inflačné straty prischnú verejnosti a kapitál roztrasených rúk sa elegantne presunie k pevným rukám. Keď sa tak stane, tí čo majú dosť cashu a trpezlivosti nakúpia lacno a zarobia. Covidom oslabené firmy bud zmiznú z trhu ,alebo sa za lacný peniaz pričlenia k silným korporáciám. A bohatí zbohatnú ešte viac, kým bežným ľuďom prischnú straty, prinajmenšom infláciou znehodnotené úspory. Ako píše Ižip: v každej inflačnej kríze zarobia tí, čo majú dosť cashu a nakúpia akcie veľmi lacno. Každá kríza je totiž pokles po ktorom nakoniec príde rast.

Aby to nebolo len o kecoch, ako sa my môžeme z toho poučiť?
Nie sme bohatí, ale tiež sa môžeme rozdeliť na špekulantov a investorov.

Napr. ja som špekulant a moja rodina sporo-investuje s dlhodobým horizontom.
Ja som utrpel straty v prvom poklese, v januári, ešte pred vojnou na UA. Môžem si za to sám, ale ten pokles bol ako blesk z jasného neba.
Výpredaj začal z ničoho-nič. Niekto vedel, že bude vojna.

Všetky ostatné straty sú čisto moje zlé rozhodnutia a zlyhanie v money/risk manažmente. To si treba priznať.
Nestalo sa mi to prvý krát. Zažil som to viac krát. No vždy som sa vylízal. Teraz, keď som došiel na kritickú hranicu, dal som si voľno, vychladil mozog a všetko prehodnotil. Prešiel som do núdzového režimu, kde som prakticky 100% cash a daytrejdím s malými pozíciami a plánovaným ziskom. Až sa dostanem za určitú hranicu, zvýšim riziko i potenciál ziskov.

V sporo-investovaní sa u mojej rodiny nič nezmenilo. Pravidelné nákupy DCA pokračujú. Žiadny pokles ma netrápi. Ak by došlo k najhoršiemu scénaru a trhy sa extrémne prepadnú, vyhlásim mimoriadnu príležitosť na väčší dokup. Ľudia by mali brať výpredaje na burze ako výpredaje v shopping malloch. Je to veľká príležitosť nakúpiť lacno. Len sa netreba nechať nachytať.

Čiže pre nás z toho vyplývajú 2 veci:

INVESTORI s dlhodobým horizontom by nemali špekulovať. Koho pokles zaskočil, ten by už nemal panikovať, ale chovať sa opačne. Z radosťou pravidelne investovať ďalej, priemerovať ceny a pripraviť sa na mimoriadny dokup, keby nastal mimoriadny pokles.

INVESTORI s krátkodobým horizontom to majú ťažké. Asi jediným bezpečným prístavom sú nehnuteľnosti. Úspory zožiera inflácia, ale na druhej strane pri poklese vo všetkých assets sa cash stane king: budú mať možnosť nakúpiť lacno

ŠPEKULANTI sú tí, čo si musia dávať najväčší pozor. Na manažment rizika, na páku, na position sizing, na vlastné emócie. My sme ten planktón, ktorým sa kŕmia veľryby. Ked príde mimoriadny pokles, buďme pripravení, aby sme neboli zaskočení, aby sme ho využili v náš prospech.

Momentálne všetko závisí od toho ako sa vyvinie situácia okolo inflácie. Ak trhy vydržia a inflácia začne ustupovať - letíme hore. Ak sa situácia zhorší, začnú vyskakovať ďalšie katalyzátory výpredajov. Odvšadiaľ...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa jaja »

JUGGLER napísal: Ne 15 05, 2022 12:54 amMomentálne všetko závisí od toho ako sa vyvinie situácia okolo inflácie. Ak trhy vydržia a inflácia začne ustupovať - letíme hore. Ak sa situácia zhorší, začnú vyskakovať ďalšie katalyzátory výpredajov. Odvšadiaľ...
Já jsem přesvědčenej, že inflace jen tak ustupovat nezačne, spíš naopak a možná se ještě budem pořádně divit, kam inflace vyroste.

Ale fakt nevím, jestli budou díky tomu trhy až tak moc krvácet. Vlastně takhle u vína vidím jen pár nepříliš silných důvodů, proč by investoři měli z trhu utíkat:
- lidem dojdou režijní prachy, protože vše zdražuje - to ale nebude zásadní objem
- zadluženější firmy budou mít dražší úvěry díky vyšším sazbám - to se bude ale týkat jen části trhu
- budou vyšší úroky, tak bude vypadat spoření líp - ale to je jen virtuální důvod, protože to bude inflace žrát i přes vyšší úroky stejně jako dřív
-- strach (za mne největší důvod) - tady ale nevidím jako přímou příčinu inflaci
Ale jeden velmi silný důvod proč tam zůstat:
+++ není kam jinam rozumně investovat a v inflačním prostředí cash není king

Takže podle mne to bude hlavně o tom strachu. Racionální důvody pro výrazný pád trhu související s inflací teď příliš nevidím (až na to červené tlačítko, které ale s inflací nesouvisí). V krizích 2001 a 2008 leželo hlavní jádro problému přímo v trhu, ale teď ten zásadní problém leží mimo trhy. Možná to přispělo, že se trhy tak rychle vzpamatovaly v 2020 - problém taky nebyl v trzích, ale mimo ně.
Naposledy upravil/-a jaja v Ne 15 05, 2022 2:14 am, upravené celkom 1 krát.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa jogo »

Ak by sme v 2019 vedeli o tých veľkých pôžičkách FEDU bankám a vysvetlili by sme si to podobne ako rok 2008, tak možno by sme covid rallye nevyužili naplno, lebo by sme mysleli, že je to len Rallye v bear trhu.
Tak isto sa teraz šušká o veľkých zapákovaných pozíciach bank, ale to nás nesmie odradiť od longovania so SL-veľké pozície a longovania bez SL-malé pozície. V tomto sa držím Jugglerovej skúsenosti z rokov 2000-2003, 2008-2009 a 2020, ktoré ziskovo prelongoval.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

JUGGLER
so vsetkym suhlasim co si napisal, len by som k tomuto nieco male si dovolil doplnit:
Silný dolár brzdí rast cien komodít, čo je fajn, ale nakoniec zníži zisky amerických exportérov (globálne zisky majú prakticky všetky americké giganty ).
- doterajsi rast ceny Usd v jeho prospech nie je taký zásadny a nie je iste ze bude pokracovat aj nadalej.
Za druhe, silnejsim dolarom klesaju firmam naklady na mzdy pracovnikom ktori pre nich pracuju v zahranici /Cina, Juhovychodna Azia/, rovnako su vyhodnejsie aj ceny komodit ktore sa dovazaju. Za tretie, Usa maju obrovsky domaci trh, ako samotnou velkostou tak aj kupnou silou. Z toho mi laicky vychadza ze mierne posilnovanie Usd je /aktualne/ pre Usa v sucte viacej pozitivna skutocnost ako negativna. Taky napr Iphone si ludia kupia ci stoji sumu X alebo sumu X+5percent, pretoze je to produkt mieriaci na skupinu zakaznikov pre ktorych je toto zvysenie akceptovatelne a to vlastne plati pre skoro vsetky priemiove znacky.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Joki »

Franto napísal: Ne 15 05, 2022 3:38 pm
JUGGLER napísal: Ne 15 05, 2022 12:54 am Prepáč Jogo. Nemyslel som to útočne a urážlivo. :( Mne sa ten článok velmi páčil.
Prekvapilo ma keď si to práve ty ohodnotil ako ,,povrchný bulvárny článok,,.

Vďaka Franto, že si postol obsah. Je mi v podstate jedno ako to vnímajú iní ľudia. Ja tento článok vnímam ako pridanú hodnotu.

Prečítal som si to ešte raz a nemením názor. Naopak: ešte viac o všetkom rozmýšlam a budem opatrnejší.
V článku je kopa užitočných informácii, aj argumentov, prečo trh môže klesnúť ešte raz toľko.

Nie je to strašenie: je to realistický scénar, ktorý sme zažili niekoľkokrát.
Napríklad pád 2000-2002 ( Nasdaq -78% ).
Kríza 2008: SP500 -57%. ,
Corona 2020: -35%.

Ižip nevraví, že sa to udeje. Píše, že vplyvom masívnych strát sa šanca na ďalší pokles prudko zvýšila.

Len tento týždeň sme mali pád v cryptomenách, kde z trhu zmizli stovky miliárd dolárov. Pri akciách už ide o bilióny. Pri crypte by ďalší pád vyvolal margin cally – napr. pri Coinbase pri cene BTC 21. BTC padol od vrcholu pred pol rokom už viac ako 50%. Toho roku -35%

V corona páde akcie a crypto korelovali, teda aj investori, ktorí majú pocit, že sú diverzifikovaní zrazu strácajú vo všetkom: na akciách, na dlhopisoch, na crypte, na zlate. Ale hlavne tu ide o špekulatívny kapitál, ktorý funguje na margin, na páku, na dokupovaní do strát. Tamhrozí strata kontroly, keď trh letí prudko dole, keď margin cally už nefungujú a brokeri automaticky zatvárajú pozície za akúkoľvek cenu.

Teraz zažívame trhovú (indexovú) volatilitu 2-3% denne, ale v panike to býva 5% a v niektorých dňoch nad 10%. Ten špekulatívny kapitál nie sú len jednotlivci. Všetci máme tendenciu myslieť na seba. Ale to trh najmenej trápi. Najväčšia hrozba sú zapákované inštitúcie, fondy, banky, krach multimiliardových korporácii, napr. v crypte, alebo brokerov, o.c.p.

Veľmi dôležitá vec, čo Ižip pripomína, že žiadna záchrana, žiadny anjel z neba tentoraz nepríde. Fed je teraz v opačnej pozícii.
Nehasí požiar. Prilieva benzín do ohňa. Zvyšuje úroky do extrémneho zadĺženia po pandémii a miesto skupovania dlhopisov (čo tlačilo ich cenu hore) ich teraz začína predávať. Dolár sa stáva atraktívny a amerika bezpečným prístavom. Silný dolár brzdí rast cien komodít, čo je fajn, ale nakoniec zníži zisky amerických exportérov (globálne zisky majú prakticky všetky americké giganty ).

Sedliacky rozum mi vraví, že FED má teraz záujem situáciu vyhrotiť. Inflačné straty prischnú verejnosti a kapitál roztrasených rúk sa elegantne presunie k pevným rukám. Keď sa tak stane, tí čo majú dosť cashu a trpezlivosti nakúpia lacno a zarobia. Covidom oslabené firmy bud zmiznú z trhu ,alebo sa za lacný peniaz pričlenia k silným korporáciám. A bohatí zbohatnú ešte viac, kým bežným ľuďom prischnú straty, prinajmenšom infláciou znehodnotené úspory. Ako píše Ižip: v každej inflačnej kríze zarobia tí, čo majú dosť cashu a nakúpia akcie veľmi lacno. Každá kríza je totiž pokles po ktorom nakoniec príde rast.

Aby to nebolo len o kecoch, ako sa my môžeme z toho poučiť?
Nie sme bohatí, ale tiež sa môžeme rozdeliť na špekulantov a investorov.

Napr. ja som špekulant a moja rodina sporo-investuje s dlhodobým horizontom.
Ja som utrpel straty v prvom poklese, v januári, ešte pred vojnou na UA. Môžem si za to sám, ale ten pokles bol ako blesk z jasného neba.
Výpredaj začal z ničoho-nič. Niekto vedel, že bude vojna.

Všetky ostatné straty sú čisto moje zlé rozhodnutia a zlyhanie v money/risk manažmente. To si treba priznať.
Nestalo sa mi to prvý krát. Zažil som to viac krát. No vždy som sa vylízal. Teraz, keď som došiel na kritickú hranicu, dal som si voľno, vychladil mozog a všetko prehodnotil. Prešiel som do núdzového režimu, kde som prakticky 100% cash a daytrejdím s malými pozíciami a plánovaným ziskom. Až sa dostanem za určitú hranicu, zvýšim riziko i potenciál ziskov.

V sporo-investovaní sa u mojej rodiny nič nezmenilo. Pravidelné nákupy DCA pokračujú. Žiadny pokles ma netrápi. Ak by došlo k najhoršiemu scénaru a trhy sa extrémne prepadnú, vyhlásim mimoriadnu príležitosť na väčší dokup. Ľudia by mali brať výpredaje na burze ako výpredaje v shopping malloch. Je to veľká príležitosť nakúpiť lacno. Len sa netreba nechať nachytať.

Čiže pre nás z toho vyplývajú 2 veci:

INVESTORI s dlhodobým horizontom by nemali špekulovať. Koho pokles zaskočil, ten by už nemal panikovať, ale chovať sa opačne. Z radosťou pravidelne investovať ďalej, priemerovať ceny a pripraviť sa na mimoriadny dokup, keby nastal mimoriadny pokles.

INVESTORI s krátkodobým horizontom to majú ťažké. Asi jediným bezpečným prístavom sú nehnuteľnosti. Úspory zožiera inflácia, ale na druhej strane pri poklese vo všetkých assets sa cash stane king: budú mať možnosť nakúpiť lacno

ŠPEKULANTI sú tí, čo si musia dávať najväčší pozor. Na manažment rizika, na páku, na position sizing, na vlastné emócie. My sme ten planktón, ktorým sa kŕmia veľryby. Ked príde mimoriadny pokles, buďme pripravení, aby sme neboli zaskočení, aby sme ho využili v náš prospech.

Momentálne všetko závisí od toho ako sa vyvinie situácia okolo inflácie. Ak trhy vydržia a inflácia začne ustupovať - letíme hore. Ak sa situácia zhorší, začnú vyskakovať ďalšie katalyzátory výpredajov. Odvšadiaľ...
Pôvodne som mal v pláne len čakať na pád. Ale som si (bohužiaľ) povedal, že nebudem len tak nečinne čakať, že sa pokúsim zarobiť niečo. Žiaľ, začalo to padať a išlo do rici...

Predal som všetko. Napriek strate 100K. Nechcem mať peniaze v lufte, keď to pôjde ešte dole o desiatky %. Chcem byť pripravený s peniazmi v ruke.

Podľa toho čo vidím/čítam, príde s veľkou pravdepodobnosťou masívne dlhodobé klesanie. Tí čo bagrom naberajú akcie, keď budú musieť pustiť svoje pozície, tie kopčeky na grafoch sa budú skokom zmenšovať.

Už aj toto, čo sa deje, že ide cielene do cashu veľká časť trhu, s ním urobí svoje.
Franto, oblial ma 😥pot, ak si v strate 100k a ešte si to aj všetko predal.
Občas je lepšie nerobiť nič a byť trpezlivý aj 6-12 mesiacov. Raz ten trh pôjde hore.
Ja nepredávam aj keď mám niektoré pozicie -50% -70%. Počkám si, veď značné množstvo firiem/akcii bolo až -90% a rozbehali to.
Upstart mám -70% a to keď som ju kupoval po cca 100$, že ako dobre som nakúpil som myslel a teraz je cca po 30$ a to bola najvysšie za 400$ 10/2021.
Načo by mi bolo 30% z ceny, ak by som ju predal, veď pôjde zasa hore, akurát som dokúpil za vyhodnejšiu cenu dca.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa jogo »

Franto napísal: Ne 15 05, 2022 3:38 pm Predal som všetko. Napriek strate 100K. Nechcem mať peniaze v lufte, keď to pôjde ešte dole o desiatky %. Chcem byť pripravený s peniazmi v ruke.

Podľa toho čo vidím/čítam, príde s veľkou pravdepodobnosťou masívne dlhodobé klesanie. Tí čo bagrom naberajú akcie, keď budú musieť pustiť svoje pozície, tie kopčeky na grafoch sa budú skokom zmenšovať.

Už aj toto, čo sa deje, že ide cielene do cashu veľká časť trhu, s ním urobí svoje.
Pôvodne si chcel investovať 100 000USD, potom si špekuloval, či investovať aj ďalších 400 000USD alebo radšej kúpiť nehnuteľnosť.
Načo tu dávaš absolútne čísla, ako sa teraz mam vyjadriť, aby si tu nakoniec neodhalil celú svoju finančnú situáciu, alebo som nebol obvinený, že sa ti starám do súkromia, alebo ďalšie obvinenia, čo som tu už na seba počul....

Všeobecne: Vyzerá to tak, že si mal 500 000USD cashu. Stratil si 100 000USD, tzn. 20%. Index SP500 prepadol tiež 20%, tak v porovnaní s indexom si nestratil nič, tak ako všetci dlhodobí investori bez SL.
Čo robia teraz dlhodobí investori? Sedia v indexoch a čakajú, ako sa to vyvinie. Nepredávajú, lebo to považujú za najväčšiu chybu, ale dúfajú v ďalší rast indexu. Nečasujú trh.
Tak aj ty máš možnosť nákupom indexového ETF sa pridať k dlhodobým investorom a vysedieť stratu. Ale už poznáš svoje psychicke limity, lebo si zažil "investorsku stratu", ktorú každý spätne v grafe dobre znáša, keď už vidí, že sa po čase táto strata dobehla, ale malokto ju znáša na pravej strane grafu, lebo nikto nevie, či za pravou stranou grafu není japonský alebo európský scenár nevytvorenia nového all-time high desiatky rokov.
Preto kvôli psychike si myslím, že investovať treba postupne a nie naraz, aj keď v backtestoch investícia naraz je väčšinou ziskovejšia v dlhodobom horizonte.
Naposledy upravil/-a jogo v Ne 15 05, 2022 5:27 pm, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa jogo »

Joki napísal: Ne 15 05, 2022 4:12 pm Franto, oblial ma 😥pot, ak si v strate 100k a ešte si to aj všetko predal.
Občas je lepšie nerobiť nič a byť trpezlivý aj 6-12 mesiacov. Raz ten trh pôjde hore.
Ja nepredávam aj keď mám niektoré pozicie -50% -70%. Počkám si, veď značné množstvo firiem/akcii bolo až -90% a rozbehali to.
Upstart mám -70% a to keď som ju kupoval po cca 100$, že ako dobre som nakúpil som myslel a teraz je cca po 30$ a to bola najvysšie za 400$ 10/2021.
Načo by mi bolo 30% z ceny, ak by som ju predal, veď pôjde zasa hore, akurát som dokúpil za vyhodnejšiu cenu dca.
Investuješ do jednotlivých akcii, počítaj s tým, že indexy budú znova na all-time high, ale tvoje akcie môžu ostať dole alebo skrachovať.
Pozri si investorov do bánk pred rokom 2007, svojho all-time high sa väšinou nedočkali, tak isto ako mnoho technologických akcii z indexu NASDAQ pred rokom 2000. My tu teraz vidíme len technologických víťazov a nevidíme stovky skrachovaných firiem.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Joki »

To áno, veď aj microsoft po dot.com sa rozbiehal
15 rokov a cisco ath nedosiahlo ani teraz. Isto, ak by som nakupil ten upstart ath za 400$ tiež by sa mi tažko dnes dýchalo. Na druhej strane, toľko by som ani za ten upstart nedal. Tiež mám stanovené ceny za koľko čo nakúpim.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Joki »

jogo napísal: Ne 15 05, 2022 5:11 pm
Franto napísal: Ne 15 05, 2022 3:38 pm Predal som všetko. Napriek strate 100K. Nechcem mať peniaze v lufte, keď to pôjde ešte dole o desiatky %. Chcem byť pripravený s peniazmi v ruke.

Podľa toho čo vidím/čítam, príde s veľkou pravdepodobnosťou masívne dlhodobé klesanie. Tí čo bagrom naberajú akcie, keď budú musieť pustiť svoje pozície, tie kopčeky na grafoch sa budú skokom zmenšovať.

Už aj toto, čo sa deje, že ide cielene do cashu veľká časť trhu, s ním urobí svoje.
Pôvodne si chcel investovať 100 000USD, potom si špekuloval, či investovať aj ďalších 400 000USD alebo radšej kúpiť nehnuteľnosť.
Načo tu dávaš absolútne čísla, ako sa teraz mam vyjadriť, aby si tu nakoniec neodhalil celú svoju finančnú situáciu, alebo som nebol obvinený, že sa ti starám do súkromia, alebo ďalšie obvinenia, čo som tu už na seba počul....

Všeobecne: Vyzerá to tak, že si mal 500 000USD cashu. Stratil si 100 000USD, tzn. 20%. Index SP500 prepadol tiež 20%, tak v porovnaní s indexom si nestratil nič, tak ako všetci dlhodobí investori bez SL.
Čo robia teraz dlhodobí investori? Sedia v indexoch a čakajú, ako sa to vyvinie. Nepredávajú, lebo to považujú za najväčšiu chybu, ale dúfajú v ďalší rast indexu. Nečasujú trh.
Tak aj ty máš možnosť nákupom indexového ETF sa pridať k dlhodobým investorom a vysedieť stratu. Ale už poznáš svoje psychicke limity, lebo si zažil "investorsku stratu", ktorú každý spätne v grafe dobre znáša, keď už vidí, že sa po čase táto strata dobehla, ale malokto ju znáša na pravej strane grafu, lebo nikto nevie, či za pravou stranou grafu není japonský alebo európský scenár nevytvorenia nového all-time high desiatky rokov.
Preto kvôli psychike si myslím, že investovať treba postupne a nie naraz, aj keď v backtestoch investícia naraz je väčšinou ziskovejšia v dlhodobom horizonte.
Tak idem aj ja do Frantovho súkromia :D
Franto tam mal vyhliadnuté zvučné a overene časom spoločnosti/akcie, žiadne začinajúce alebo stagnujúce spoločnosti/akcie
Pravda je, že niektoré sú značne dole, ale predpokladám, že všetky pôjdu zasa časom hore.
viewtopic.php?p=150806#p150806

Aj keď potom si prešiel do komodít Franto…
Naposledy upravil/-a Joki v Ne 15 05, 2022 7:19 pm, upravené celkom 1 krát.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tak ak by sme vsetci predavali na tom ATH, komu by sme to predali, vsakze :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Joki »

Tak ale to je realna cena ATH, niekto to vždy zoberie.
Cez IB, ak predavam tak to paar sekund trva, pokiaľ sa niekto nájde.
Mam aj na revolut niečo, majú tam rozdiel v cene paar centov, nie je to realna cena, ale hneď mi ju zoberie a predá. Revolut ide cez DriveWealth.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

- stockpicking je celkovo rizikový... to už máme preverené. Česť výnimkám ako Martin7. Aj toho teraz preveria zmeny na trhu.
- najlepšia diverzifikácia je cez indexové ETF

- sú machri, ktorí dokážu vybrať a časovať sektory a odvetvia...a do toho v dobe ako je teraz potrebuješ velmi podhodnotené akcie.
- medzi technologickými akciami je veľa nadhodnotených, alebo stratových
- napr. väčšina softvérových firiem je stratových a silne rastových...potrebujú veľa kapitálu kým sa etablujú na trhu
- v inflačnom prostredí, ked úroky idú hore a banky si musia dávať pozor na financovanie... takéto firmy sú rizikové.
- preto investori radšej vyberú zisky a riskujú len v ziskových a podhodnotených firmách.

- preto najväčší pokles zažil Nasdaq a Russell. A preto je toho roku v zisku hlavne BRK. Ale aj BRK ako ste si všimli trebalo načasovať...lebo s prechodom investorov s technofiriem do podhodnotených BRK vyrástol cez 20%. Ale teraz je už len niečo cez +3%.
BRK 22.png
Veľa robí pohľad do budúcnosti. Je tam Novavax na ktorom som sa vypálil. Darmo zarába a je fundamentálne OK...to je len prítomnosť súvisiaca s covidom. Momentálne covid nikoho nezaujíma a vakcinácia s pohľadu ziskov už možno nemá budúcnosť. Preto nielen Novavax, ale všetky covid akcie zleteli o desiatky % dole...

Ked stockpicking...tak teraz treba vyberať podhodnotené, ziskové, vypredané, vyklesané , z defenzívnych, resp. perspektívnych odvetví.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rokosák »

george1 napísal: Po 16 05, 2022 1:10 am nie je najrozumnejšie predávať dobré firmy so stratou, ak si ich nakúpil za rozumnú cenu.
Drzat akciu do uplneho dna a potom nechat rast, vynasa menej ako predat pocas poklesu a kupit naspat po zjavnom otoceni trhu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

cele je to o tom, ze investor by mal pracovat s co najdlhsim investicnym planom a tym padom ho taketo obcasne prepady nemusia prilis vzrusovat. Ja to tiez neriesim, iba dokupujem ak mam za co, samozrejme je dolezite co je to za firmu, ci uz teraz nie je nahodou predrazena aj z hladiska buducich rokov, perspektivy rastu atd.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rokosák »

Svoje pravidlo s predajom pri 20% strate som si zaumienil volakedy koncom minuleho storocia. Dalsi velky prepad bol v roku 2008. Nasimuloval som si porovnanie drzania SP500 a dvoch predajov pri poklese 20% a narastu zo dna o 15% a vyslo mi, ze by som mal o 80% vyssiu hodnotu uctu ako drzat SP500 cely cas. Pocital som drzanie SP500, ktore som nedrzal, ale vacsinou technologicke akcie, ktorych vypocet by bol narocny.

Pokial ide o investovanie do dobrych firiem, ja som vlastnil male mnozstvo akcii v druhej najuspesnejsej technologickej firme 90 tich rokov minuleho storocia. Skoncila bezcenna. To su moje anekdotalne skusenosti. Ale to neznamena, ze sa bude historia opakovat aj v sucasnosti. Uvidime.

Na druhej strane, mi usiel obrovsky rast od roku 2018, ked som presiel do cashu, ale dnes som pripraveny skocit naspat do trhu. Cakam na pokles, ktory v roku 2018 neprisiel. Alebo aspon zvysenie vynosu dlhopisov. Mozno, ze sa iba zacinam nudit. :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Pouzite privatne okno

Fed Warns of Worsening Market Liquidity in Stability Report

Risk of sudden liquidity deterioration ‘higher than normal’
‘Notable dysfunction’ seen in commodity markets amid war: Fed

https://www.bloomberg.com/news/articles ... ity-report
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa jogo »

george1 napísal: Po 16 05, 2022 5:51 pm Základ môjho portfolia na pasívny príjem sú kvalitné firmy ako TSN, PG, JNJ, PEP, atď..
Tak si predstavujem kvalitne defenzívne akcie, lebo počas kríz klesajú menej ako sp500, aj keď počas rallye zase rastu menej ako SP500 a celkovo výkonnosťou zaostávajú za SP500. Na oplátku majú menšie drawdowny ako SP500. Mohol by si tu dať zoznam aj ďalších takých akcii?
Ladis by sa mal tebou inšpirovať. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

george1 napísal: Po 16 05, 2022 5:51 pm Dnes som kúpil na špekuláciu znova BROS.
Práve na také firmy by som si teraz dával pozor. 8 mesačné IPO po 23...už na burzu vstúpila nadhodnotená a teraz je ešte stále nad cenou IPO.
To že ju trh vyniesol k cene 80 bola typická bublina dobrej nálady na jeseň 2021...Presne tak vyskočil WISH k 35 a CPNG k 70.
Pomaly nepoznám IPO z min. roka ktoré, by nebolo pod IPO cenou . SPACs sú napr. bežne -50% od najčastejšej ipo ceny 10 USD.

Príčinu vidím v tom, že na burzu idú väčšinou stratové firmy, alebo preto, aby získali kapitál na rýchly rast. A práve tá stratovosť a potreba kapitálu je teraz najväčším strašiakom. Investori sú ochotní zostať vo vysoko ziskových zabehaných firmách, ktorých cena klesla pod P/E 15 ( najlepšie ked s tým koreluje aj forward P/E, čo ukazuje ziskovosť rok dopredu) . Nedostatkom BROS je, že fundamenty oslabujú. Preto padla po zverejnení 40%.
Pritom prvé zverejnenie v novembri bolo výborné. Druhé v januári dobré (ale už s nižším ziskom) a tretie teraz slabé:

Dutch Bros misses by $0.03, beats on revs; reaffirms FY22 revs guidance (34.37 -6.43) :
Reports Q1 (Mar) loss of $0.02 per share, excluding non-recurring items, $0.03 worse than the S&P Consensus of $0.01; revenues rose 54.0% year/year to $152.2 mln vs the $145.56 mln S&P Consensus.
Total shop openings are expected to be at least 30, of which nearly all shops will be company-operated.
Co reaffirms guidance for FY22, sees FY22 revs of $700-715 mln vs. $717.83 mln Consensus. Total system shop openings are now expected to increase to at least 130, of which at least 110 shops will be company-operated.

BROS (24.75 -27.99%): Missed estimates for Q1 EPS on upside revs. Inflation pressured margins in co's company-operated shops; escalations in dairy costs above historic levels drove increases in co's cost of sales. Co has opted to take a more conservative stance regarding adj. EBITDA for 2022 as it monitors its pricing and cost environment. Issued downside FY22 revs guidance; same-shop sales growth for the year is now expected to be roughly flat. Downgraded at Stifel.

Je to defenzívne odvetvie, ale ked príde recesia tak prežijú hlavne zabehané ziskové firmy.

Dutch Bros Inc. operates and franchises drive-thru shops. The company offers Dutch Bros hot and cold espresso-based beverages, and cold brew coffee products, as well as Blue Rebel energy drinks, tea, lemonade, smoothies, and other beverages through company-operated shops and online channels. It operates approximately 470 drive-thru coffee locations in 11 states. The company was founded in 1992 and is headquartered in Grants Pass, Oregon.

Ona je zisková, ale po zisku 0,30 v 2021 sa v 2022 čaká zisk na akciu 0,22 (otvára cca 120 nových prevádzok ) a v roku 2023 zisk 0,40.
Firma, ktorá sa prekonáva v zisku by skončila rok dajme tomu na zisku 0,50. Vtedy nevadí nadhodnotenosť. Ked však za Q4 missla 1 cent a za Q1 už 3 centy, tak zisk neide hore, ale dole. Keby som ten zisk mal prirovnať k Starbucks alebo McDonnald..fair cena BROS pri stagnujúcich ziskoch by mohla byť 5 USD. V tom odvetví je pritom zo 15 firiem ocenených pod P/E 15..napr. Dennys, Jack in the Box, El POlo Loco. Napr. Dennys má pri cene 10 (polovičná ako BROS ) zisk viac ako dvojnásobný a očakávaný rast zisku 15-20%. Bol by som zvedavý, akú konkurenčnú výhodu má BROS, že by cena mala rásť v porovnaní s inými.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Osobne obdivujem ludi ktory su ochotní nakupit IPO, lebo z mojho pohladu je to vacsinou nieco na urovni gamblingu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ten CPNG mal prvé tri zverejnenia slabé. Potom štvrté lepšie a posledné celkom dobré. Tam pekne vidno, že do vyklesanej ceny sa začali zlepšovať fundamenty. Rovnaký scénar možno bude WISH a BROS, ale kým sa tak stane, tie klesajúce fundo môžu spôsobiť ďalší pokles.
Ja sa snažím teraz krátkodobo špekulovať tak ako pred 20 rokmi. Vyklesanú akciu kúpiť na rast ceny v klesajúcich trhoch, ale len vtedy ked príde fundamentálne dobrá správa. Pointou je, že tí čo chceli predať už predali...a po objavení dobrej správy nastane momentum v ktorom noví kupci dvíhajú cenu nákupmi a shorteri musia tiež nakupovať, aby skončili hru na pokles. To momentum trvá zvyčajne krátko, ale má dobrý risk/reward.
Príkladom sú napríklad z minulého týždňa akcie SONO a ZIP.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Trumpeta1978 napísal: Po 16 05, 2022 7:00 pm Osobne obdivujem ludi ktory su ochotní nakupit IPO, lebo z mojho pohladu je to vacsinou nieco na urovni gamblingu.
Na reddite si niekto testoval teoriu, kupit cerstve IPO prvy den a max. na treti den predat, vtedy z toho vies spravit zisk vo vacsine pripadov, potom to zacne klesat.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

SEC Charges Allianz Global Investors and Three Former Senior Portfolio Managers with Multibillion Dollar Securities Fraud
https://www.sec.gov/news/press-release/2022-84

zaujimave citanie.
Allianz is fined, banned from providing financial advice for 10 years, individuals are banned from the industry and the DOJ has filed criminal charges.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

DanteUnchained napísal: Po 16 05, 2022 8:48 pm
Trumpeta1978 napísal: Po 16 05, 2022 7:00 pm Osobne obdivujem ludi ktory su ochotní nakupit IPO, lebo z mojho pohladu je to vacsinou nieco na urovni gamblingu.
Na reddite si niekto testoval teoriu, kupit cerstve IPO prvy den a max. na treti den predat, vtedy z toho vies spravit zisk vo vacsine pripadov, potom to zacne klesat.
áno, pocul som o tom, je mozne ze to funguje
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"