INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

osamely chodec napísal: Št 12 05, 2022 6:14 am Drzat dlhopisy long v cykle zvysujucich urokov je minimalne cudne. Inak som zvedavy ako DSS ky vykryju moj garantovany dochodkovy pilier, kde som povinne musel prestupit. Ale to je ina tema ...
Hint: Socialize losses, privatize profits
dominik.palo
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 11 05, 2022 7:03 pm

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa dominik.palo »

Lex napísal: Pi 13 05, 2022 4:12 pm Ahoj, vedel by si prosím hodiť screen aké konkrétne fondy drží tá penaženka? Teda rozkliknúť jednotlivé položky portfolia.

Vďaka.
Ahoj, jasne, nech sa paci:
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Joki »

Dnes mi to prišlo do emailu, dám to zatiaľ sem; neviem, či budeme o tom diskutovať, resp. či vytvorime nové vlánko.

https://finbot.eu/sk

Prepojenie s tvojou bankou;
Finbot automaticky načítava transakcie z tvojich bankových účtov, aby si získal prehľad o všetkých rodinných výdavkoch na jednom mieste.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Nansntani
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 05 09, 2022 9:17 am

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa Nansntani »

Zaujímavý prístup. Vybacktestujeme ľudom mix aktív ktorý priniesol od roku 2000 priemer +2-3%p.a. pri riziku DD cca -5 až -6%.
Vyšlo im: hotovosť 38%, vládne dlhopisy 40%, protinflačné dlhopisy 10%, svetové akcie 10% a zlato 2%.

Hotovo. Produkt je na svete.

Nech ľudia vložia peniaze s horizontom 1- 5rokov a my za tento recept a správu budeme účtovať 0,5% p.a. Vytrieme bankám kocúra - veď dávajú 0% p.a.

Chlapci robia presný opak toho, čo by mali hlásať ako obohratá platňa: minulé výsledky nie sú zárukou budúcich výnosov ( ani zárukou toho istého rizika )
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Trackujú niekde výnos tej peňaženky? Chlapci čo to skúsili, neboli nadšení...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa aviceN »

Ak su moje vypocty spravne, a priblizne ak budeme vychadzat zo simulacie ceny, nakupu uzivatela dominik.palo (ratam cca 8.2.22 nakup), situacia by mohla byt nasledovna:

Percentualne 11.Maj.2022 vs 1.Sep.2022 od nakupu co bol teda cca 8.2.

EUNA.GR -5.89% vs -8.2%
IGLN.LN +9.36% vs +6,57%
EUNL.GR -2.57% vs -2,05%
IS3V.GR -3.37% vs -10.11%

Ak teda ratame ze povodne rozdelenie bolo:

4000€
200€
1000€
1000€
3800€ cash

tak momentalne by hodnota mala byt cca:
3672€
213,14€
979,5€
898,9€
3800€ cash - inflacia :)

sumarum: 10k - 9563,54€ cize plus minus autobus -4,36%
Realne aj menej teda, kedze inflacia + management fee si uz ukradol asi nieco tiez z toho celeho.
Feel free ma opravit.

Toto je samozrejme len Dominikov pripad, ludia co to tam maju o nieco dlhsie budu vo vacsej strate, kedze to ide dolu uz dlhsiu dobu.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík. Nahodil som to do simulátora nech máme prehľad kedykoľvek.
Simulácia je bez poplatkov. Investícia je 10 000 € s close cenami k 31.12.2021.

Peňaženka za 2022: -6,39%
.
.
FINAX penazenka 2022.png
.
.
Pozrel som aj na UP stroj na peniaze, ktorý predáva a ospevuje R.Z.
Ten sa tiež zadrháva:
Prílohy
UP dynamic.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
dominik.palo
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 11 05, 2022 7:03 pm

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa dominik.palo »

aviceN napísal: Po 05 09, 2022 4:06 pm Ak su moje vypocty spravne, a priblizne ak budeme vychadzat zo simulacie ceny, nakupu uzivatela dominik.palo (ratam cca 8.2.22 nakup), situacia by mohla byt nasledovna:

Percentualne 11.Maj.2022 vs 1.Sep.2022 od nakupu co bol teda cca 8.2.

EUNA.GR -5.89% vs -8.2%
IGLN.LN +9.36% vs +6,57%
EUNL.GR -2.57% vs -2,05%
IS3V.GR -3.37% vs -10.11%

Ak teda ratame ze povodne rozdelenie bolo:

4000€
200€
1000€
1000€
3800€ cash

tak momentalne by hodnota mala byt cca:
3672€
213,14€
979,5€
898,9€
3800€ cash - inflacia :)

sumarum: 10k - 9563,54€ cize plus minus autobus -4,36%
Realne aj menej teda, kedze inflacia + management fee si uz ukradol asi nieco tiez z toho celeho.
Feel free ma opravit.

Toto je samozrejme len Dominikov pripad, ludia co to tam maju o nieco dlhsie budu vo vacsej strate, kedze to ide dolu uz dlhsiu dobu.
Odhadol si to celkom dobre :)

Tu je teda aktualny stav k 9.9.2022:
Snímka obrazovky 2022-09-09 o 0.27.08.png
Snímka obrazovky 2022-09-09 o 0.26.32.png
gardenerr
Príspevky: 49
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 9:41 pm
Has thanked: 2 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa gardenerr »

A čo je teda podľa vás ten lepší produkt, keď mám pár tisíciek eur a nechcem ich držať na účte, ale zároveň ich chcem mať kedykoľvek k dipozícii? Lebo asi si nebudem kupovať dlhopisy za peniaze, ktoré môžem kedykoľvek potrebovať.
Leito55
Príspevky: 8
Dátum registrácie: So 07 05, 2022 4:40 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa Leito55 »

Syslenie od 365bank úrok 3,65% a peniaze sú k dispozícii hneď.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa Fund »

Leito55 napísal: Pi 02 12, 2022 1:56 pm Syslenie od 365bank úrok 3,65% a peniaze sú k dispozícii hneď.
...poplatok za vedenie uctu 5,90€ v 365.bank od 02/2023
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa aviceN »

Leito55 napísal: Pi 02 12, 2022 1:56 pm Syslenie od 365bank úrok 3,65% a peniaze sú k dispozícii hneď.
Nie je to trosku neprakticke v pripade ze tam chces dostat 10-20k?
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Leito55
Príspevky: 8
Dátum registrácie: So 07 05, 2022 4:40 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa Leito55 »

aviceN napísal: Pi 02 12, 2022 2:18 pm
Leito55 napísal: Pi 02 12, 2022 1:56 pm Syslenie od 365bank úrok 3,65% a peniaze sú k dispozícii hneď.
Nie je to trosku neprakticke v pripade ze tam chces dostat 10-20k?
10-20k je už dosť veľa, ale dá sa to mesačne tam cez dobíjanie Revolut-u vieš dať 999€
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

gardenerr napísal: Pi 02 12, 2022 11:23 am A čo je teda podľa vás ten lepší produkt, keď mám pár tisíciek eur a nechcem ich držať na účte, ale zároveň ich chcem mať kedykoľvek k dipozícii? Lebo asi si nebudem kupovať dlhopisy za peniaze, ktoré môžem kedykoľvek potrebovať.
Lepšie ako deravá peňaženka je nederavá peňaženka. :idea:
V tomto by ste chceli mať 10-20 K a ešte zato platiť 0,3% p.a. ?

Nechápem, čo je na tom inteligentné? :roll:
Je jasné, že toto nie je produkt bez rizika straty a vôbec sa nehodí na krátkodobé držanie s výberom hocikedy.

Doba sa zmenila.
Keď v JT dávajú úrok 3,5% p.a. na 2 ročnom termíňaku, najjednoduchším riešením pre akúkoľvek inštitúciu je mať peniaze zainvestované na 3,5 %p.a. a ľuďom ponúknuť dajme tomu fixných 2% p.a. z výberom hocikedy ( mali by z toho ryžu 1,5% p.a + 0,3% p.a. = 1,8% p.a. ..ako aktívne manažovaný podielový fond ). Len to stačí ,,inteligentne,, zmanažovať.
Prílohy
Deravá peňaženka.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Pavol Chmela
Active Member
Príspevky: 86
Dátum registrácie: So 15 10, 2022 2:31 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa Pavol Chmela »

gardenerr napísal: Pi 02 12, 2022 11:23 am A čo je teda podľa vás ten lepší produkt, keď mám pár tisíciek eur a nechcem ich držať na účte, ale zároveň ich chcem mať kedykoľvek k dipozícii? Lebo asi si nebudem kupovať dlhopisy za peniaze, ktoré môžem kedykoľvek potrebovať.
Kedykoľvek k dispozícii jedine BÚ alebo cash. Mňa napr. odrádzajú podmienky sporiacich účtov. Aby som si lámal hlavu pri výbere atď. Menej rizikové ETF, zbytočné opletačky s účtovníctvom za drobné ak to mám mať kedykołvek po ruke. Ak oddelene tak použijem IAD depozitné konto, výber cez appku, zatiaľ vždy do 3 dní na BÚ. Skôr ako zhodnotenie, ktoré je ozaj minimálne vidím výhodu, že je to oddelené od BÚ (ak to je zámer) a neznehodnocuje prostriedky :?
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 958
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa wladas »

Casto omielanu financnu pohotovostnu rezervu 6 mesacnych vydavkov nie je idealne mat niekde bez istoty. Ak samozrejme niekomu nevadi riziko poklesu hodnoty pri potrebe vyberu. Ja fungujem len s 2 mesiacmi a ostatne mam zainvestovane ale mozem si dovolit to riziko.

Cize rezervu treba mat na ucte.
gardenerr
Príspevky: 49
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 9:41 pm
Has thanked: 2 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa gardenerr »

No presne toto mi z toho vychadza. Ze taky produkt asi neexistuje, tak si ich musim nechat na ucte zozierat inflaciou.
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa Kosa »

gardenerr napísal: So 03 12, 2022 12:02 pm No presne toto mi z toho vychadza. Ze taky produkt asi neexistuje, tak si ich musim nechat na ucte zozierat inflaciou.
Existuje, len zalezi od vysky penazi, ktore takto ukladas. Su to tzv. nadlimitne vklady, ktore je mozne v bankach na Slovensku ukladat od 1 dna az na dobu cca 1 rok s urokovou sadzbou 1% p.a. Taketo peniaze banka ulozi cez sterilizacne operacie v ECB.

https://nbs.sk/statisticke-udaje/financ ... adzby-ecb/
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa Rokosák »

Inflacia vplyva na vsetko, nie iba bezny ucet v banke. Napriklad investicia 100,000 v SP500 klesla tohto roku na zhruba 85,000,
Ale inflacia povedzme 10 percent sposobila, ze realny stav uctu je 76500 v porovnani s nulovou inflaciou.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pavol Chmela napísal: So 03 12, 2022 1:05 am použijem IAD depozitné konto, výber cez appku, zatiaľ vždy do 3 dní na BÚ. Skôr ako zhodnotenie, ktoré je ozaj minimálne vidím výhodu, že je to oddelené od BÚ (ak to je zámer) a neznehodnocuje prostriedky :?
To je sranda produkt. Ľudia v tom majú 21 mil. €
Nemá to vstupné , ani výstupné poplatky a odporúča sa to na krátkodobé uloženie peňazí 1 až 12 mesiacov.

A teraz tá sranda: je to podielový fond Zaistený – IAD depozitné konto, o.p.f
Je to investovanie s pevne stanoveným výnosom, ktorý je vyhlasovaný vždy mesiac vopred.

Vyhlasovaný výnos platný od 1.11.2022: 0,5% p.a.

Podľa minulých výnosov ten fond zarábal priemerne 0,5% p.a. Z toho zrážková daň na konci 19%..takže čistých 0,4% p.a.

ale poplatky:

Správcovský poplatok: max. 1% p.a.
Depozitársky poplatok: 0,06 % p.a. vrátane DPH

Čiže je to lepšie ako s päsťou do oka...ale skôr je to užitočné pre správcu ako klienta...

Súhlasím s Wladasom, že netreba 6 mesačnú rezervu. Ak mám krátkodobý horizont, tak v súčasnej inflácii je smiešne sa zaoberať výnosmi do 1% p.a. Peňaženka je úplná blbosť kvoli riziku straty - mali by to zrušiť.

Krátkodobý horizont treba riešiť buď na istotu 3% - 6% p.a (termíňaky, dlhopisy do splatnosti ), alebo proste zainvestovať na dlhodobý maximálny výnos ( 100% akcie ) a tie krátkodobé ,,núdze,, riešiť nejakým malým cashom na účte + normálnymi núdzovými riešeniami ako kredit karta ( 45 dní bezúročné peniaze ), povolené prečerpanie účtu ( nemusíte použiť, ale v núdzi sa hodí ), prípadne vidím v interbankingu neustále ponuky predschválených úverov na mieru ( to znamená, že tam nahodíte sumu a zrejme len online odsúhlasíte a peniaze nabehnú na účet )

A zamýšlam sa, že aj pri dlhodobom sporení aký je vlastne poroblém vybrať v núdzi nejaké peniaze?
Cez brokera ich máte na BÚ do 24 hodín a nemyslím si, že ani pri inštitúciach ako EIC, Finax je výber nejaký problém.
Rokosák napísal: So 03 12, 2022 11:44 pm Inflacia vplyva na vsetko, nie iba bezny ucet v banke. Napriklad investicia 100,000 v SP500 klesla tohto roku na zhruba 85,000, Ale inflacia povedzme 10 percent sposobila, ze realny stav uctu je 76500 v porovnani s nulovou inflaciou.
Druhá strana mince po poklese SP500 o -15% a inflácii -15% je, že SP500 je za posledné 3 roky ešte stále +42% a inflácia dokopy za tie 3 roky možno -20%. Takže nebral by som do úvahy, čo sa teraz deje, ale čo sa deje za posledných 10 rokov ( +300% vs inflácia možno +30% ) a čo bude priemerom za ďalších 10 rokov (možno bude inflácia v 2023 dalších 15%, ale potom klesne na normál a dlhodobý priemer bude 3% p.a. ) Ale akcie to z vysokou pravdepodobnosťou prekonajú, tak ako to vždy prekonali a ked nie, tak si nemáme, čo vyčítať, lebo iná možnosť neexistuje. Ak neurobíme nič - znehodnotenie infláciou je na 100% isté. Čiže báť sa a držať cash znamená 100% istotu znehodnotenia. Investovať znamená riziko krátkodobej straty, ale v horizonte 10-20 rokov sa približujeme k 100% istote výnosu (a zároveň sa vyhýbame istote zhehodnotenia ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
mm1809
Silver Member *
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Ut 28 06, 2016 4:28 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 30 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa mm1809 »

JUGGLER napísal: Ne 04 12, 2022 12:08 am prípadne vidím v interbankingu neustále ponuky predschválených úverov na mieru ( to znamená, že tam nahodíte sumu a zrejme len online odsúhlasíte a peniaze nabehnú na účet )
Nie je to tak za kazdych okolnosti (ak vobec), ta ziadost moze pristat na stol bankarovi ktory si ta zavola na pohovor a zdokladovanie primov/dani atd. Z praxe.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa Rokosák »

JUGGLER napísal: Ne 04 12, 2022 12:08 am Ale akcie to z vysokou pravdepodobnosťou prekonajú, tak ako to vždy prekonali a ked nie, tak si nemáme, čo vyčítať, lebo iná možnosť neexistuje.
Inflacia vplyva aj na dlhofobe vynosy. Zhruba tretina vynosov je vdaka inflacii. Ak berieme do uvahy, ze dlhodobo trhy zatial rastli, je dobre si uvedomit ze my ludske bytosti mame urcite casove obmedzenia ako smrt, vstup do dochodku, kupu byvania, stratu prace a podobne. Takisto, kto predava ked su vynosy vysoke?

V kazdom pripade stracat na burze nie je jedina moznost. Jedna z moznosti je stratit menej ako viac.V tom maju trejderi vyhodu. Investuju na kratku dobu, mozu straty obmedzit a pri klesajucom trhu mozu shortovat a kupovat putky.

Dalsia moznost je dat si pauzu od burzy a skusit dlhopisy, zlato, nehnutelnosti a podobne. Pretrpiet pokles nie je jedina moznost.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 958
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa wladas »

JUGGLER napísal: Ut 07 02, 2023 3:43 pm10000 € v peňaženke od začiatku 2022:
Finax peňaženka.png


Zareagujem sem nech je to v spravnom vlakne.
Mamke som uz davnejsie zrusil penazenku (ja som z finaxu uz odisiel) a dobre som spravil.
Ale hlavny problem vidim aj v zlom nacasovani. Proste prisla nevhodna doba na trhu na takyto produkt.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Hlavne to mal byť produkt bez rizika. Ak sa v minulosti stalo, že dlhopisy padli, finančníci to mali predpokladať.
Podľa mňa to mal byť produkt založený na peňažných trhoch, nie na kapitálových.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rastislaf
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Ut 21 10, 2014 10:07 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa rastislaf »

JUGGLER napísal: St 08 02, 2023 4:21 pm Hlavne to mal byť produkt bez rizika. Ak sa v minulosti stalo, že dlhopisy padli, finančníci to mali predpokladať.
Podľa mňa to mal byť produkt založený na peňažných trhoch, nie na kapitálových.
A ked uz kapitalove trhy, tak aspon dlhopisy s kratsou duraciou. Nechapem ako do produktu s kratkodobym investicnym horizontom (povodne to propagovali ze aj pod 1 rok) mohli dat dlhopisy s duraciou 9,5 roka (iShares Global Inflation Linked Govt Bond UCITS ETF)
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa Roz »

Ja mám peňaženku vo FIO (2%) a v PSS Lišiakovi (2,3%). A presne takto by mala fungovať peňaženka, aby peniaze aspoň trochu zhodnotila. Na porazenie inflácie to ani zďaleka nestačí, ale ako by peňaženka vo Finaxe mohla poraziť infláciu 10%? Však nám všade hovoria, že nevadí, keď investície niekedy klesajú, čas sú peniaze a časom sa to dorovná a vzrastie. ALE takto nemá fungovať peňaženka, kto by si mohol dovoliť nosiť v peňaženke peniaze celé roky? Sporiace účty vo FIO a v PSS mám na to, aby mi tam peniaze kvasili, pokým ich práve nepotrebujem, ale viem, že ich budem potrebovať za 2-3 mesiace. Podľa čísiel za posledný tok Peňaženka vo FInaxe na tento účel nie je vhodná.
Ja som na konci roka 2021 chcel z PSS vybrať peniaze a dať ich do Finaxu. Teraz po roku viem(e), že by to nebol správny krok.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 958
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa wladas »

Roz napísal: Ne 12 02, 2023 7:06 pmkto by si mohol dovoliť nosiť v peňaženke peniaze celé roky?
Akoze kto? Predsa ten co tie peniaze ma. Zakladne pravidlo pre retail je ze sa odporuca mat nasporenu rezervu cca 6 mesacnych vydavkov. A prave tato rezerva by nemala putovat na trh (velkost rizika). Idealne by mala ostat na bankovom ucte.
No a na toto spravili tuto uzasnu inteligentnu penazenku vo finaxe aby to aspon malicko rastlo a nehnilo. Ale nevydalo :D

Vo FIO a PSS nie si viazany casom?
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa aviceN »

wladas napísal: Ne 12 02, 2023 7:16 pm
Roz napísal: Ne 12 02, 2023 7:06 pmkto by si mohol dovoliť nosiť v peňaženke peniaze celé roky?
Akoze kto? Predsa ten co tie peniaze ma. Zakladne pravidlo pre retail je ze sa odporuca mat nasporenu rezervu cca 6 mesacnych vydavkov. A prave tato rezerva by nemala putovat na trh (velkost rizika). Idealne by mala ostat na bankovom ucte.
No a na toto spravili tuto uzasnu inteligentnu penazenku vo finaxe aby to aspon malicko rastlo a nehnilo. Ale nevydalo :D

Vo FIO a PSS nie si viazany casom?
Nie, FIO je klasický sporiaci účet, rýchlo likvidný, čiže presne spĺňa to, čo tu na trhu "chýbalo"... aj keď je tu inflácia aká je, ale lepšie ako drôtom do oka.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

aviceN napísal: Ne 12 02, 2023 7:48 pm
Nie, FIO je klasický sporiaci účet, rýchlo likvidný, čiže presne spĺňa to, čo tu na trhu "chýbalo"... aj keď je tu inflácia aká je, ale lepšie ako drôtom do oka.
Akurát je iba do 10k EUR a úrok je zdanený.
Money market ETF sú bez dane, objem neobmedzený a likvidita v prípade potreby okamžitá. Čo sa týka výnosu tak si dovolím tvrdiť, že bude výrazne vyšší ako vo FIO.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa aviceN »

Miloš Convexify napísal: Po 13 02, 2023 9:37 am
aviceN napísal: Ne 12 02, 2023 7:48 pm
Nie, FIO je klasický sporiaci účet, rýchlo likvidný, čiže presne spĺňa to, čo tu na trhu "chýbalo"... aj keď je tu inflácia aká je, ale lepšie ako drôtom do oka.
Akurát je iba do 10k EUR a úrok je zdanený.
Money market ETF sú bez dane, objem neobmedzený a likvidita v prípade potreby okamžitá. Čo sa týka výnosu tak si dovolím tvrdiť, že bude výrazne vyšší ako vo FIO.
Treba si to overiť, bavíme sa o sporiacom účte a nie o FIO konte, kde nie je limit 10k. Podľa informácií z FIA sú tie 2% v čistom.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa rmaly »

aviceN napísal: Po 13 02, 2023 9:48 am
Miloš Convexify napísal: Po 13 02, 2023 9:37 am
aviceN napísal: Ne 12 02, 2023 7:48 pm
Nie, FIO je klasický sporiaci účet, rýchlo likvidný, čiže presne spĺňa to, čo tu na trhu "chýbalo"... aj keď je tu inflácia aká je, ale lepšie ako drôtom do oka.
Akurát je iba do 10k EUR a úrok je zdanený.
Money market ETF sú bez dane, objem neobmedzený a likvidita v prípade potreby okamžitá. Čo sa týka výnosu tak si dovolím tvrdiť, že bude výrazne vyšší ako vo FIO.
Treba si to overiť, bavíme sa o sporiacom účte a nie o FIO konte, kde nie je limit 10k. Podľa informácií z FIA sú tie 2% v čistom.
Caf, podla pripisaneho uroku za jan su tie 2% v hrubom. Ani som sa nikdy nestretol s tym, ze by niekto propagoval vynos na takychto uctoch v cistom... viem, ze sa tu niekde mihli info, ze to ma byt v cistom, ale mne to vyslo na hruby vynos... V ostatnom mas absolutnu pravdu... ak potrebujem mat rezervu, tak presne musim vediet, kolko tam v ktorykolvek moment mam a nie ze to pojde hore dole... k tomuto je konkurent - co viem - naozaj uz iba ten spominany lisiak s 2.3%, ale asi tam budu kadejake podmienky... toto je pre kazdeho, kto si spravi zdarma fio ucte (ak ho uz nema)...
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa aviceN »

rmaly napísal: Po 13 02, 2023 11:29 am
aviceN napísal: Po 13 02, 2023 9:48 am
Miloš Convexify napísal: Po 13 02, 2023 9:37 am
aviceN napísal: Ne 12 02, 2023 7:48 pm
Nie, FIO je klasický sporiaci účet, rýchlo likvidný, čiže presne spĺňa to, čo tu na trhu "chýbalo"... aj keď je tu inflácia aká je, ale lepšie ako drôtom do oka.
Akurát je iba do 10k EUR a úrok je zdanený.
Money market ETF sú bez dane, objem neobmedzený a likvidita v prípade potreby okamžitá. Čo sa týka výnosu tak si dovolím tvrdiť, že bude výrazne vyšší ako vo FIO.
Treba si to overiť, bavíme sa o sporiacom účte a nie o FIO konte, kde nie je limit 10k. Podľa informácií z FIA sú tie 2% v čistom.
Caf, podla pripisaneho uroku za jan su tie 2% v hrubom. Ani som sa nikdy nestretol s tym, ze by niekto propagoval vynos na takychto uctoch v cistom... viem, ze sa tu niekde mihli info, ze to ma byt v cistom, ale mne to vyslo na hruby vynos... V ostatnom mas absolutnu pravdu... ak potrebujem mat rezervu, tak presne musim vediet, kolko tam v ktorykolvek moment mam a nie ze to pojde hore dole... k tomuto je konkurent - co viem - naozaj uz iba ten spominany lisiak s 2.3%, ale asi tam budu kadejake podmienky... toto je pre kazdeho, kto si spravi zdarma fio ucte (ak ho uz nema)...
Sranda, dík za info, riadil som sa tým, čo mi povedali na pobočke, že je to očistené.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

rmaly napísal: Po 13 02, 2023 11:29 am
... ak potrebujem mat rezervu, tak presne musim vediet, kolko tam v ktorykolvek moment mam a nie ze to pojde hore dole...
Na ETF peňažných fondov je ročná volatilita 0,12% p.a. tj mesačná 0,035% tj. žiadna ... vyzerá to asi ako na obrázku s justetf (ETF Xtrackers II EUR Overnight Rate Swap UCITS ETF 1C) kedy sa cena mení o nabehnutý úrok každý deň.
Snímka obrazovky 2023-02-13 115942.png
Správa sa to ako termínovaný vklad bez dane s okamžitou likviditou a výnosom naviazaným v tomto prípade na základnú sadzbu ECB.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa rmaly »

Miloš Convexify napísal: Po 13 02, 2023 12:03 pm
rmaly napísal: Po 13 02, 2023 11:29 am
... ak potrebujem mat rezervu, tak presne musim vediet, kolko tam v ktorykolvek moment mam a nie ze to pojde hore dole...
Na ETF peňažných fondov je ročná volatilita 0,12% p.a. tj mesačná 0,035% tj. žiadna ... vyzerá to asi ako na obrázku s justetf (ETF Xtrackers II EUR Overnight Rate Swap UCITS ETF 1C) kedy sa cena mení o nabehnutý úrok každý deň.

Snímka obrazovky 2023-02-13 115942.png

Správa sa to ako termínovaný vklad bez dane s okamžitou likviditou a výnosom naviazaným v tomto prípade na základnú sadzbu ECB.
ja to nemam, ale ten obrazok od Wladasa tam hore, ze -700 eur, to nie je ono?
V kazdom pripade, ked je raz niekde vynos vyssi, tak mi takmer zakonite blikne svetielko, ze aj riziko je vyssie... a pri rezerve nechcem mat ziadne riziko... na to mam ine nastroje...
Nehovoriac, ze je tam teda asi rocny test, nie? Ak to ma byt bez dane... tak isto nakup / predaj... rychlost pripisania na ucet... Sporiace ucty su povacsinou rovno v bankach, tak sa dosta k peniazom je mozne prakticky okamzite...
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

rmaly napísal: Po 13 02, 2023 1:37 pm ja to nemam, ale ten obrazok od Wladasa tam hore, ze -700 eur, to nie je ono?
To je Finax peňaženka = nezmysel
rmaly napísal: Po 13 02, 2023 1:37 pm
V kazdom pripade, ked je raz niekde vynos vyssi, tak mi takmer zakonite blikne svetielko, ze aj riziko je vyssie... a pri rezerve nechcem mat ziadne riziko... na to mam ine nastroje...
Práveže máš nižšie riziko a vyššií úrok, lebo v peňažný fond (napr. ten Xtrackers) platí jednodňovú sadzbu ECB ESTER (tj reálne kde banky ukladajú prebytočnú likviditu na jeden deň +0,085% ... ESTER v súčasnosti 2,40% - graf) a výnos sa každý deň pripisuje k istine a ďalší deň sa ukladá aj s tým úrokom vždy za aktuálnu ESTER sazdbu + ten spread 0,085% (TER fondu je tu 0,10% p.a. čiže +- na úrovni toho spreadu takže viacmenej môžeme rátať ESTER ako to čo reálne dostávaš).
Snímka obrazovky 2023-02-13 140220.png
Ak ECB zdvihne sazdby vždy sa to premietne do sadzby na ďalší deň, lebo sa zdvihne ESTER o zvýšenie sadzieb ECB. Čiže je to naopak ty dostávaš vo FIO menej ako si banky ukladajú na medzibankovom trhu. V peňažných fondoch dostávaš medzibankový trh ako som spomínal.
Tu je riziko minimálne - fondy majú SRRI 1 teda najmenej rizikové zo všetkých.
Navyše ak máš ETF tak si priamo vlastníkom svojho majetku, ktorý je oddelelný od majetku obchodníka. V banke nie. V banke máš iba pohľadávku na vlastné vklady = to isté ako keby si držal dlhopisy banky (banka účtuje vklady na strane pasív priamo vo svojej bilancii a sú súčasťou likvidačného zostatku banky - má to význam najmä pre vklady nad poistenie z fondu ochrany vkladov).
rmaly napísal: Po 13 02, 2023 1:37 pm Nehovoriac, ze je tam teda asi rocny test, nie?
Do 500 EUR výnosu máš bez dane aj keď predáš pred rokom.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa Roz »

wladas napísal: Ne 12 02, 2023 7:16 pm Vo FIO a PSS nie si viazany casom?
Vo FIO mám peniaze zo sporiaceho účtu hneď na bežnom a v PSS prevod z Lišiaka trvá jeden deň. Teda na druhý deň doobeda už to mám na účte.

Základ je, že u oboch mám istotu 2%. Ale Peňaženka mi momentálne nevie dlhodobo dať ani tie 2%. A ak teda mám niekde držať peniaze dlhodobo, tak to predsa nebudem dávať do peňaženky.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 958
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa wladas »

Neskoro reagujes. Uz som si zalozil Fio a sporiaci :)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

Miloš Convexify napísal: Po 13 02, 2023 2:14 pm Práveže máš nižšie riziko a vyššií úrok, lebo v peňažný fond (napr. ten Xtrackers) platí jednodňovú sadzbu ECB ESTER (tj reálne kde banky ukladajú prebytočnú likviditu na jeden deň +0,085% ...
To by som si teda tvrdit nedovolil. Pri etf je kopec rizik. Bezne sa stava, ze sa cena "odthrne" od podkladu resp. NAV za posledny rok sa tak stalo hned pri niekolkych velkych ETF ako CORN, VXX.. par rokov dozadu aj na najvacsich ETF ako SPY. Mas tam riziko defaultu/resktrukturalizacie/fraudu... u brokera, custody, a protistrany resp. spravcu ETF...

+ riziko nesplatenia od problemovych krajin eu, ktorych dlhy su v ETF - tj. tzv. PIGS (Taliansko, Spanielsko, Portugalsko bez gracka) + Francuzsko..
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

andre napísal: So 18 02, 2023 11:53 am CORN, VXX
To nie je dobrý príklad na porovnávabnie s money market fondami, ktorých SRRI je 1 a volatilita 0,15% p.a.
VXX je SRRI 7 a volatilita 50% p.a.

To je trochu rozdiel nie?
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

Ide o princip. V kazdom ETF su rizika o ktorych retail investor ani len netusi.

Samozrejme tieto ETF sa neodtrhnu od NAV o viac ako 40% ako VXX, ale odtrhnut sa mozu. A kedze pocitame rocny vynos na 2-3%, tak aj odchylka o 1% ta oberie o podstatnu cast zisku. A to sa kludne moze stat, napr. mimo RTH ked na trhu neni MM, kedze likvidita na europskych burzach je velmi slaba.

A to je len 1 z rizik co som napisal a urcite existuju este dalsie.

Napisat, ze takyto produk je menj rizkovy ako bankovy vklad je nezmysel. Bankovy vklad nema ziadnu volatilitu + do 100t. zan ruci stat s vyplatou do 7, alebo 14dni
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"