II. pilier - DSS

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
rmaly
Platinum Member ***
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa rmaly »

z "ukazky" ma znervoznilo toto..."Tretia zmena zasiahne sporenie v II. pilieri. „Ľuďom pomôžeme a prednastavíme sporivú stratégiu či už pre novovstupujúcich, alebo existujúcich sporiteľov. ... "..

dufam, ze po "pomoci prestavenia strategie" si to zase budem moct vratit tak ako mi to vyhovuje. Vlada uz raz pchala svoje spinave paprce do toho a pekne poskodila kopec sporitelov...
iceberg8
Guru Member ****
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 37 times
Been thanked: 10 times

Príspevok od používateľa iceberg8 »

wow, ze povinny 2. pilier? :)
To je prvy april?
Benjamin Franklin, "An investment in knowledge pays the best interest "
Odoslané z počítača
duves
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Príspevok od používateľa duves »

rmaly napísal: Pi 01 04, 2022 11:14 pm
z "ukazky" ma znervoznilo toto..."Tretia zmena zasiahne sporenie v II. pilieri. „Ľuďom pomôžeme a prednastavíme sporivú stratégiu či už pre novovstupujúcich, alebo existujúcich sporiteľov. ... "..

dufam, ze po "pomoci prestavenia strategie" si to zase budem moct vratit tak ako mi to vyhovuje. Vlada uz raz pchala svoje spinave paprce do toho a pekne poskodila kopec sporitelov...
Hned ako to bude v platnosti, treba sledovat účet. Len teda neviem, že ak to presunú tak nešťastne, že príklad, 40 ročný má sumu 100 tisic a všetko mu naraz presunu do indexu? A na druhy deň bude pád 10%?
Neviem si to dosť dobre predstaviť.

Inak ja tohoto ministra vnímam ako capa v záhrade. Silou mocou chce niečo robiť, niečo po sebe zanechať.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Gold Member **
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Príspevok od používateľa wladas »

duves napísal: So 02 04, 2022 8:25 amLen teda neviem, že ak to presunú tak nešťastne, že príklad, 40 ročný má sumu 100 tisic a všetko mu naraz presunu do indexu? A na druhy deň bude pád 10%?
Presne kvoli tomuto to tak dlho natahuju. Urcite to nebudu preklapat len tak narazovo u starsich ludi.
rmaly
Platinum Member ***

wladas napísal: So 02 04, 2022 5:28 pm
duves napísal: So 02 04, 2022 8:25 amLen teda neviem, že ak to presunú tak nešťastne, že príklad, 40 ročný má sumu 100 tisic a všetko mu naraz presunu do indexu? A na druhy deň bude pád 10%?
Presne kvoli tomuto to tak dlho natahuju. Urcite to nebudu preklapat len tak narazovo u starsich ludi.
Hlavne by to mohli este viac liberalizovat. Kludne spravim pre nich nejaky investicny test, ale naprilkad ja som zastanca toho, ze neviem preco by ma mali nutit preklapat x rokov pred dochodkom prostriedky do dlhopisovych fondov, ved aj na dochodku hned v den 0 nevyberiem vsetky peniaze (teda mozno by som aj, ale v principe nemusim) a moze sa to zhodnocovat dalsich 20 rokov...

Inac neviem ci to bolo tu spomenute alebo kde (a teda dufam, ze je to pravda), ze vraj existuje aj dnes taka ficura v 2. pilieri, ze nevyberies prachy (nekupis anuitu) a nechas si vyplacat len potencialne vynosy... aj to sa mi paci... ak to plati, to by mohli nechat...
capitalcapital
Silver Member *
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 4 times

Príspevok od používateľa capitalcapital »

rmaly napísal: So 02 04, 2022 11:25 pm Inac neviem ci to bolo tu spomenute alebo kde (a teda dufam, ze je to pravda), ze vraj existuje aj dnes taka ficura v 2. pilieri, ze nevyberies prachy (nekupis anuitu) a nechas si vyplacat len potencialne vynosy... aj to sa mi paci... ak to plati, to by mohli nechat...
Tu, s odkazom priamo na socpoist.sk
viewtopic.php?p=158309#p158309
duves

wladas napísal: So 02 04, 2022 5:28 pm
40-45 ročny sporitel nie je starší. Ide o to, ako to chcu robiť, ved tam môžu byť sporitelia, čo tam maju aktuálnu hodnotu 50-100 tisic. Ak to všetko naraz prehodia do indexu, a nasledne padnu trhy, tak čo akože potom? Kto bude vinný?
Roz
Active Member
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am

Príspevok od používateľa Roz »

duves napísal: So 02 04, 2022 8:25 am Hned ako to bude v platnosti, treba sledovat účet. Len teda neviem, že ak to presunú tak nešťastne, že príklad, 40 ročný má sumu 100 tisic a všetko mu naraz presunu do indexu? A na druhy deň bude pád 10%?
Ja si myslím, že v prípade 40tnika by to problém nebol, ja mám dávno po 40tke a všetko mordujem do indexov. Taký 40tnik bude sporiť ešte minimálne ~ 25 rokov a keď zo zákona dosiahne dôchodkový vek, tak mu nikto nebude držať devinu pri hlave, aby to ukončil a vybral úspory.

rmaly napísal: So 02 04, 2022 11:25 pm ze neviem preco by ma mali nutit preklapat x rokov pred dochodkom prostriedky do dlhopisovych fondov, ved aj na dochodku hned v den 0 nevyberiem vsetky peniaze (teda mozno by som aj, ale v principe nemusim) a moze sa to zhodnocovat dalsich 20 rokov...
Presne tak, bolo by dobré, keby každý sporiteľ by mal vo svojom DSS účte zafajknuté políčko niečo v takom zmysle: "Uvedomujem si riziká spojené s plánovaním vlastnej stratégie a žiadam, aby mi štát do nej nezasahoval."

Neviem prečo si štát myslí, že si ľudia začnú vyberať úspory hneď prvý deň nástupu do dôchodku, ja mám zamestnanie, v ktorom by som teoreticky mohol pracovať ešte aj na smrteľnej posteli pri diktovaní závetu.
aviceN
Active Member
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Been thanked: 8 times

Príspevok od používateľa aviceN »

Jedine co sa da v dnesnej dobe nastavit, je len max. 50% do dlhopisov v dobe dosiahnutia dochodkoveho veku. Take, aktualne asi najmensie zlo.
Rád poradím ako sa nepopáliť výberom nesprávneho produktu od iného finančného sprostredkovateľa.
Investuj cez brokera, ak si to chceš riadiť sám, investuj cez EIC ak si chceš nastaviť trvalý príkaz a neriešiť.
Nič lepšie a lacnejšie na trhu nie je.
iceberg8
Guru Member ****
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 37 times

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ono aby sa hra mohla tocit potrebuju hracov, preto si hraci nemozu zit/hrat svojvolne :)
Benjamin Franklin, "An investment in knowledge pays the best interest "
Odoslané z počítača
Rokosák
Guru Member ****
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 3 times

Príspevok od používateľa Rokosák »

Roz napísal: Po 18 04, 2022 12:51 pm
Presne tak, bolo by dobré, keby každý sporiteľ by mal vo svojom DSS účte zafajknuté políčko niečo v takom zmysle: "Uvedomujem si riziká spojené s plánovaním vlastnej stratégie a žiadam, aby mi štát do nej nezasahoval."

Neviem prečo si štát myslí, že si ľudia začnú vyberať úspory hneď prvý deň nástupu do dôchodku, ja mám zamestnanie, v ktorom by som teoreticky mohol pracovať ešte aj na smrteľnej posteli pri diktovaní závetu.
Na druhej strane, ak ludia urobia chybu tak sa obracaju na stat. Znizovanie rizika okolo dochodcovskeho veku je typicke aj pre sukromne investicne firmy. Ja osobne som v poslednom case na strane tych co v starobe skusaju investicne riziko. :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
rmaly
Platinum Member ***

Vpodstate chudak Warren Buffet... podla nasich zakonov by mu len tak nedovolili drzat "rizikovve" tituly ako akcie apod... hned by s nim v 2. pilieri zatocili :) :)
Roz
Active Member

Taká vec mi napadla, ak raz dosiahnem dôchodkový vek a požiadam SocPo o vyplácanie dôchodku, "musím" požiadať aj DSS? Či môžem poberať dôchodok z I. piliera a druhý nechať tak, nech tam úspory naďalej rastú? Nikde som o možnosti takejto kombinácie nečítal, vždy sa len hovorilo o výslednej sume I. a II. piliera.
duves

Môžeš nasporenú sumu ponechať na účte - https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy ... 3/20150701
PIATA HLAVA
VÝNOS Z INVESTOVANIA
§ 46i
(1)
Výnos z investovania pravidelne vypláca dôchodková správcovská spoločnosť sporiteľovi z výnosov z majetku sporiteľa v dôchodkovom fonde, ktoré vznikli po dni, v ktorom sporiteľ požiadal o jeho vyplácanie, najskôr po dovŕšení dôchodkového veku sporiteľa. Výnos z investovania nie je dôchodok starobného dôchodkového sporenia.
(2)
Výnos z investovania sa vypláca sporiteľovi, ktorý dovŕšil dôchodkový vek, nie je poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku programovým výberom a požiadal o jeho vyplácanie dôchodkovú správcovskú spoločnosť, ktorej je sporiteľom. Výplatu výnosu z investovania si sporiteľ dohodne s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou v zmluve o starobnom dôchodkovom sporení.
(3)
Sumu vyplácaného výnosu z investovania môže dôchodková správcovská spoločnosť znížiť o oprávnene vynaložené náklady dôchodkovej správcovskej spoločnosti na jeho výplatu v hotovosti alebo na prevod do iného ako členského štátu eurozóny.
Glogol
Platinum Member ***
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Been thanked: 3 times

Príspevok od používateľa Glogol »

kam len utiect - allianz dss, dlhopisovy ziadna slava
Prílohy
adss.JPG
rmaly
Platinum Member ***

Glogol napísal: Pi 17 06, 2022 9:34 am kam len utiect - allianz dss, dlhopisovy ziadna slava
Tak allianz nema etf, iba akciovy... ale tak asi po tych dvoch troch dsskach co maju msci world, tak asi mensie zlo :)
tomáš virdzek
Platinum Member ***
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Hmm... Akciový dôchodkový fond od 365 už je od roku 2005 (za 17 rokov) takmer tam, kde začal...

2 pilier.jpg

https://365life.sk/dochodkove-fondy/365 ... qDEALw_wcB
Keď je ochota na jednej strane, môže vzniknúť ochota aj na strane druhej.
Baba Jaga
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

tomáš virdzek napísal: Pi 17 06, 2022 12:47 pm Hmm... Akciový dôchodkový fond od 365 už je od roku 2005 (za 17 rokov) takmer tam, kde začal...

2 pilier.jpg

Keď som pozrel ich vyročnú správu za rok 2021 u akcioveho negarantovaneho PROSPERITA a vydel to portfolio mi to pripadá , ako keby to portfolio spravoval amatér. A ked si pozriete májovú spravu tak tam peniaze investovali aj do FIRST TRUST NATURAL GAS ETF čo obsahuje ETN.
PredsaJa
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 13 times

Príspevok od používateľa PredsaJa »

Čo môže človek čakať od J&T, no nie?
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa osamely chodec »

dnes som si chcel zmenit moje dlhopisove ( isté ) portfolio na akciove, lebo som sa zmieril, ze ako co chvila dochodca mi trhy moje dlhopisove vraj garantovane (dalsia loz) uplne zruinuju pri raste urokov. Zistil som vsak, ze poslanci to dokonale zabetonovali a ja ako preddochodca nemozem byt 100% v akciovom fonde, zo zakona od 52 rokov kazdy rok musim dat 10% majetku do dlhopisov povinne. Hroza.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
wladas
Gold Member **

Ano, toto plati uz dlho. Chysta sa ale zmena kusok k lepsiemu.
tomáš virdzek
Platinum Member ***

osamely chodec napísal: Ut 21 06, 2022 3:23 pm dnes som si chcel zmenit moje dlhopisove ( isté ) portfolio na akciove, lebo som sa zmieril, ze ako co chvila dochodca mi trhy moje dlhopisove vraj garantovane (dalsia loz) uplne zruinuju pri raste urokov. Zistil som vsak, ze poslanci to dokonale zabetonovali a ja ako preddochodca nemozem byt 100% v akciovom fonde, zo zakona od 52 rokov kazdy rok musim dat 10% majetku do dlhopisov povinne. Hroza.

@chodec: viď. nižšie odsek 2 § 92... :)

PRAVIDLÁ STAROBNÉHO DÔCHODKOVÉHO SPORENIA
§ 92

(1) Ak odseky 2 a 3 neustanovujú inak, musí mať sporiteľ v dlhopisovom garantovanom dôchodkovom fonde v prvý deň kalendárneho mesiaca, v ktorom dovŕši

a) 52 rokov veku, najmenej 10 % čistej hodnoty svojho majetku zodpovedajúcej aktuálnej hodnote dôchodkových jednotiek pripísaných z povinných príspevkov,

b) 53 rokov veku, najmenej 20 % čistej hodnoty svojho majetku zodpovedajúcej aktuálnej hodnote dôchodkových jednotiek pripísaných z povinných príspevkov,

c) 54 rokov veku, najmenej 30 % čistej hodnoty svojho majetku zodpovedajúcej aktuálnej hodnote dôchodkových jednotiek pripísaných z povinných príspevkov,

d) 55 rokov veku, najmenej 40 % čistej hodnoty svojho majetku zodpovedajúcej aktuálnej hodnote dôchodkových jednotiek pripísaných z povinných príspevkov,

e) 56 rokov veku, najmenej 50 % čistej hodnoty svojho majetku zodpovedajúcej aktuálnej hodnote dôchodkových jednotiek pripísaných z povinných príspevkov,

f) 57 rokov veku, najmenej 60 % čistej hodnoty svojho majetku zodpovedajúcej aktuálnej hodnote dôchodkových jednotiek pripísaných z povinných príspevkov,

g) 58 rokov veku, najmenej 70 % čistej hodnoty svojho majetku zodpovedajúcej aktuálnej hodnote dôchodkových jednotiek pripísaných z povinných príspevkov,

h) 59 rokov veku, najmenej 80 % čistej hodnoty svojho majetku zodpovedajúcej aktuálnej hodnote dôchodkových jednotiek pripísaných z povinných príspevkov,

i) 60 rokov veku, najmenej 90 % čistej hodnoty svojho majetku zodpovedajúcej aktuálnej hodnote dôchodkových jednotiek pripísaných z povinných príspevkov,

j) 61 rokov veku, 100 % čistej hodnoty svojho majetku zodpovedajúcej aktuálnej hodnote dôchodkových jednotiek pripísaných z povinných príspevkov.

(2) Ak sporiteľ písomne oznámi dôchodkovej správcovskej spoločnosti, že má záujem o zníženie minimálneho percentuálneho pomeru čistej hodnoty svojho majetku v dlhopisovom garantovanom dôchodkovom fonde podľa odseku 1, tento minimálny percentuálny pomer sa zníži o polovicu.
tomáš virdzek
Platinum Member ***

tomáš virdzek napísal: Pi 17 06, 2022 12:47 pm Hmm... Akciový dôchodkový fond od 365 už je od roku 2005 (za 17 rokov) takmer tam, kde začal...

Malý update (p.a. 0%)... od 2005 až do 2022 :)

adf.jpg
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Kontaktovať používateľa:

hej je moznost pouzit tu polovicu, no aj tak je to zlé , stale mi ostava velke % v dhhopisoch co nechcem a musim...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
tomáš virdzek
Platinum Member ***

@:chodec: Od veku 52 až do 61. Ak máš 52, čakáš dlhopisovú apokalypsu? Lebo ak dlhopisy padnú, akcie padnú viac :)
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Kontaktovať používateľa:

hej ocakavam , zo zvysovanim urokovych sadzieb budu dlhopisy klesat .Dlhodoby trend rastu dlhopisov sa myslim zmenil, na dlhodoby medvedi trh dlhopisov.
tomáš virdzek
Platinum Member ***

Čiže už neveríš krajinám, že dlh povedzme tak ľahko splatia? Potom ako môžeš veriť akciovému trhu - spoločnostiam?
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Kontaktovať používateľa:

dlh sa bude splacat, uz sa aj splaca zvysenou inflaciou , po dlhsie obdobie, takze tie dlhopisy pri zvysenych sadzbach CB budu klesat. Akciam sa tiez v casoch zvysenej inflacii nebude darit. Takze ja som sa so svojim druhym pilierom rozlucil a chcem ho dat detom ale v akciach a aby v akciach aj oni dalej pokracovali.
tomáš virdzek
Platinum Member ***

@:Chodec: Ak myslíš pri 2 pilieri na svoje deti v tejto situácii :like: Potom sprav tú zmenu a skráť to na polovicu v DSS. Iste z toho budú mať viac a ty dobrý pocit, že si ich zabezpečil do dlhého a ťažkého života :)

Čo sa týka tých dlhopisov :) Tie to rozchodia skôr ako akcie, pokiaľ by prišlo na ďen D. Dlhopis je úplne iný CP ako akcia.

Edit: Môžeme predebatiť aj na stretávke, lebo to nie sú pstruhy jazerné ale dúhové :lol: :mrgreen:
dexterko
Dátum registrácie: St 23 03, 2022 9:28 pm

Príspevok od používateľa dexterko »

Oplatí sa teda prehodiť rozloženie portfólia v 2. (aj 3) pilieri? mam pomer dlhopisy 30 : 70 akcie (2. pilier) a 20:80 (3. pilier).
Pridať niečo viac do dlhopisov? Do dôchodku ostáva ešte 30 rokov :beer:
PredsaJa
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 13 times

Príspevok od používateľa PredsaJa »

dexterko: Úprimne pri 30 rokoch do dôchodku a odhadovanom priemernom čase strávenom na dôchodku ďalších cca 20 rokov, sa neoplatí mať v dlhopisoch dlho dlho dlho nič. Hlavne sa nesnažiť pri 2. a 3. pilieri vychytávať dná a odhadovať trendy. Je to neefektívne a kontraproduktívne. A keď nevedia vrcholy a pády odhadnúť esá investičného sveta, bežný človek to netrafí určite, resp. je to prvok náhody.
duves

Roz
Active Member

30 rokov do dôchodku → všetko v indexoch a neriešiť. Z času na čas, keď príde nejaký prepad, tak si poslať nejaký príspevok navyše → nakúpiš viac jednotiek → vyšší výnos pri budúcom raste.
aviceN
Active Member

Roz napísal: Št 30 06, 2022 10:26 pm 30 rokov do dôchodku → všetko v indexoch a neriešiť. Z času na čas, keď príde nejaký prepad, tak si poslať nejaký príspevok navyše → nakúpiš viac jednotiek → vyšší výnos pri budúcom raste.
Osobne nepovazujem za rozumne si sam prispievat na 2. pilier, hlavne prave z dovodu likvidity daneho piliera, radsej to investovat po svojej vlastnej osi pri prepadoch.
Rád poradím ako sa nepopáliť výberom nesprávneho produktu od iného finančného sprostredkovateľa.
Investuj cez brokera, ak si to chceš riadiť sám, investuj cez EIC ak si chceš nastaviť trvalý príkaz a neriešiť.
wladas
Gold Member **

+ nepomerne vysoke poplatky. Dokonca o kusok vyssie nez Finax. Ale chystana zmena s tym daco porobi.
Roz
Active Member

A kde môžem vidieť tie poplatky, koľko sú? Mám UNIQA.
aviceN
Active Member

Roz napísal: So 02 07, 2022 1:24 pm A kde môžem vidieť tie poplatky, koľko sú? Mám UNIQA.
Poplatky maju vacsinou vsetky DSS rovnake, najcastejsie maxima;

0.3% p.a. z objemu za spravu
1% z prijatych prispevkov za vedenie uctu
10% zo zhodnotenia
Roz
Active Member

Tak za kopírovanie indexov si pýtať 10% ako zhodnotenie môže len chrapúň a zmija.
wladas
Gold Member **

Dobre rano.
hifron
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm

Príspevok od používateľa hifron »

Nejakého politika napadne zmyslieť si, že by tu mohla byť aj na to nejaká DPH, prípadne sales tax a sme doma :mrgreen:
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"