Ktoré inverzné ETF k indexu NASDAQ (PSQ, QID, SQQQ...)?

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Ktoré inverzné ETF k indexu NASDAQ (PSQ, QID, SQQQ...)?

Príspevok od používateľa rmaly »

Nie je problem v tom, ze tie vyssie uvedene su US ETF? Tie su "zakazane" predavat v celej EU / EU brokerov... Okrem FIO?
Vo fio som pozeral vsetky okrem toho SPDN - to mi nenaslo... ostatne tam su...
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 961
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 127 times

Re: Ktoré inverzné ETF k indexu NASDAQ (PSQ, QID, SQQQ...)?

Príspevok od používateľa wladas »

andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Ktoré inverzné ETF k indexu NASDAQ (PSQ, QID, SQQQ...)?

Príspevok od používateľa andre »

Preco vobec chces shortovat nasdaq cez inverzne ETF? Ved nakladovo mas o dost efektivnejsi klasicky short a navyse rizika nesies nasobne mensie. Ono je sakra rozdiel medzi ETF krytymi priamo akciami a tymito swapowimi.

Tie inverzne ETF zdaleka nie su inverzne 1:-1 staci si pozriet dlhsie grafy, uz na 1 rocnom sa to vyrazne odlisuje vid. https://finance.yahoo.com/chart/QQQ?guc ... J0In19fX0-
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Ktoré inverzné ETF k indexu NASDAQ (PSQ, QID, SQQQ...)?

Príspevok od používateľa andre »

Praveze naopak, inverzne a pakove ETF maju v dokumentacii, ze sa maju pouzivat len kratkodobo lebo v dlhsom horizonte sa odchyluju od NAV.. Riesili sme to tu: viewtopic.php?p=152757#p152757

Ja pouzivam 1 strategiu kde som vacsinu roka short na ETF, nemam s tym ziadny problem. Len si sledujem borrow fee, lebo obcas vyleti.

Este mensie riziko a nizsie naklady by si mal pri shorte cez futures - tam neplatis za pozicanie, len to ma aj svoje nevyhody, musis futky rolovat a 1 konkrakt je pomerne drahy pri NQ cca. 24000usd.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 186 times

Re: Ktoré inverzné ETF k indexu NASDAQ (PSQ, QID, SQQQ...)?

Príspevok od používateľa Martin7 »

Franto, neblázni s tým šortovaním cez futures. Pri páke x20 musíš veľmi presne trafiť vstup, inak si veľmi ľahko vymažeš veľkú časť účtu ak nie celý. Už dávno nemáš na short najlepší vstup. Urobil si stratu 100k a teraz ju chceš narýchlo za každú cenu zvrátiť späť. Nieje nič horšie. Radšej začni pomaly nakupovať akcie ktorým veríš. Ak si veľmi presvedčený, že to ešte veľmi padne, tak s nakupovaním počkaj. Pri SQQQ a celkovo inverzných ETF-kach máš jednu výhodu, maximálna strata je tvoj vklad. Pri futures sa môžeš dostať do straty výrazne nad tvoj vklad. Si na trhu ešte veľmi krátko, tak prosím zbytočne neblbni. Pôvodne si plánoval predsa investovať. Príliš sa nechávaš ovplyvňovať aktuálnym trendom. Pred koncom roka si nevidel dôvod na pád a potom to padlo, teraz si presvedčený, že ten pád bude ešte obrovský.

Edit: ešte jeden detail. Zo zisku z futures si nemôžeš odpočítať stratu na akciách. Ak by si mal teoreticky napríklad na akciách stratu 10k a na futures zisk 20k, tak zdaníš 20k zisk a 10k nemôžeš od toho odpočítať.
Naposledy upravil/-a Martin7 v Pi 24 06, 2022 2:26 pm, upravené celkom 2 krát.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Ktoré inverzné ETF k indexu NASDAQ (PSQ, QID, SQQQ...)?

Príspevok od používateľa andre »

SXRV, EQAC, alebo CSNDX - EU UCITS ETF kvoli likvidite.. tie ti pojde kupit. Na short treba pozret borrow fee.

Keby futky tak MNQ. Ale ako pisal martin, pokial ani nevies co futures su urcite by som nesiel shortovat NQ.

Pre rozsirenie vedomosti by som si nastudoval co vobec futures su:
https://www.investopedia.com/terms/f/futures.asp

A co je rolovanie futiek:
https://www.investopedia.com/ask/answer ... l-over.asp
https://www.cmegroup.com/education/cour ... -roll.html

Predpokladam, ze sa to da aj cez webtrader, ale neviem kedze ho nepouzivam. Urcite sa to da cez apku v mobile.
Martin7 napísal: Pi 24 06, 2022 1:49 pmPri páke x20 musíš veľmi presne trafiť vstup, inak si veľmi ľahko vymažeš veľkú časť účtu ak nie celý.

Ved nemusis ist na paku, ja pouzivam futky vacsinou plne kryte cashom, ale umoznuje mi to v pripade potreby vyuzit aj paku alebo volny cash na nieco ine.

K tomu timeingu na short nemusi byt ani teraz zly vstup, ale vestecku gulu nemam. V kazdom pripade treba tu poziciu podla niecoho riadit. Short je ovela narocnejsi ako long strana, uz sa to tu riesilo X krat. Akcia moze rast v podstate do nekonecna ale short strana ma len -100%.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"