Nákup ETF cez IB

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Kasmen
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Ne 15 11, 2020 9:48 pm
Has thanked: 1 time

Re: Nákup ETF cez IB

Príspevok od používateľa Kasmen »

Ahojte,

ak chcem nakupit Nasdaq ACC ETF cez IB za EUR co by ste odporucali? Nasiel som UST LYXOR NASDAQ 100-ACC SBF - v hodnote 53€.
SXRV za 750€ mi uz pride dost drahe na mensie prikupovanie.
Dakujem.
segi
Príspevky: 60
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 5:29 pm
Has thanked: 134 times
Been thanked: 8 times

Re: Nákup ETF cez IB

Príspevok od používateľa segi »

UST má syntetickú replikáciu. Mierne nižšia bezpečnosť.
Môžeš ešte skúsiť XNAS. Je to však zatiaľ menší fond v porovnaní s UST a SXRV.
D4rgon1993
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Pi 08 04, 2022 6:34 pm

Re: Nákup ETF cez IB

Príspevok od používateľa D4rgon1993 »

Ahojte,

Chcel by som sa vás opýtať čo hovoríte na toto rozloženie etf fondov (cieľ dlhodobé investovanie 10 rokov a viac)
Prípadne či by ste mi ešte nejaké odporučili.

Ticker: SXR8 (SP500) (ACC) - 30% (500 najvykonnejších firiem v USA)
Mena: EUR

UST LYXOR NASDAQ 100-ACC - 30% (100 technologických fieriem)
Ticker: UST
Mena: EUR

VWCE VANG FTSE AW USDA IBIS 2 (ACC)- 20% (investovanie do trhov celého sveta)
tu som mierne zmätený lebo mám aj
IUSQ ISHARES MSCI ACWI IBIS 2 (ACC) výkonnosťou a zastúpením vypadajú veľmi podobne, tak neviem, ktorý dokupovať. Obidva som zakúpil z dôvodu, lebo na začiatku investovania som videl odporúčanie na obidva a teraz neviem, ktorý dokupovať no vypadá to tak, že to je v podstate jedno.
Mena: EUR

IMAE ISHARES CORE MSCI EUROPE ACC - 15%
Mena: EUR
ticker: IMAE

Invesco Elwood Global Blockchain UCITS ETF USD - 5%
Ticker: IEGB
Mena: USD
(investované cez EIC) - kopírovaní výkonnosti kryptomien.

Neviem či stačí také rozloženie či ešte pridať niečo.

Mám 2 otázky ohľadom IB. Na prvom účte som bohužiaľ nevyužil refferal link takže nebol som odmeňovaný počas prvého roka - refferal som zaslal priateľke ona je odmeňovaná. Založil som si nový další účet z jej účtu som si poslal refferal. Nový účet pracuje správne akurát, že nie som odmeňovaný opäť... neviem z akého dôvodu

Ďalšia otázka. Na IB mám dostupné financie nezainvestované. Nahodil som svoju banku na výber a pri výbere mi píše, že dostupný vyber 0,00 €. Skúšam výber či bude bezproblémový no nie som nadšený z toho veľmi.

Ďakujem za odpovede
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Nákup ETF cez IB

Príspevok od používateľa wladas »

D4rgon1993 - v aktualnej svetovej situacii nieco davat do EU je nezmysel a rozvojove trhy tiez nic moc.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Nákup ETF cez IB

Príspevok od používateľa Joki »

D4rgon1993 napísal: Pi 08 04, 2022 7:07 pm Ahojte,

Chcel by som sa vás opýtať čo hovoríte na toto rozloženie etf fondov (cieľ dlhodobé investovanie 10 rokov a viac)
Prípadne či by ste mi ešte nejaké odporučili.

Ticker: SXR8 (SP500) (ACC) - 30% (500 najvykonnejších firiem v USA)
Mena: EUR

UST LYXOR NASDAQ 100-ACC - 30% (100 technologických fieriem)
Ticker: UST
Mena: EUR

VWCE VANG FTSE AW USDA IBIS 2 (ACC)- 20% (investovanie do trhov celého sveta)
tu som mierne zmätený lebo mám aj
IUSQ ISHARES MSCI ACWI IBIS 2 (ACC) výkonnosťou a zastúpením vypadajú veľmi podobne, tak neviem, ktorý dokupovať. Obidva som zakúpil z dôvodu, lebo na začiatku investovania som videl odporúčanie na obidva a teraz neviem, ktorý dokupovať no vypadá to tak, že to je v podstate jedno.
Mena: EUR

IMAE ISHARES CORE MSCI EUROPE ACC - 15%
Mena: EUR
ticker: IMAE

Invesco Elwood Global Blockchain UCITS ETF USD - 5%
Ticker: IEGB
Mena: USD
(investované cez EIC) - kopírovaní výkonnosti kryptomien.

Neviem či stačí také rozloženie či ešte pridať niečo.

Mám 2 otázky ohľadom IB. Na prvom účte som bohužiaľ nevyužil refferal link takže nebol som odmeňovaný počas prvého roka - refferal som zaslal priateľke ona je odmeňovaná. Založil som si nový další účet z jej účtu som si poslal refferal. Nový účet pracuje správne akurát, že nie som odmeňovaný opäť... neviem z akého dôvodu

Ďalšia otázka. Na IB mám dostupné financie nezainvestované. Nahodil som svoju banku na výber a pri výbere mi píše, že dostupný vyber 0,00 €. Skúšam výber či bude bezproblémový no nie som nadšený z toho veľmi.

Ďakujem za odpovede

Myslim, že by ti stačil len ten spy a nasdaq, pripadne len jeden z nich, zbytočne to nekomplikuj.

Ako dlho maš otvorený ten účet? Ten referal nabieha neskoršie, ak maš už zainvestované financie a kupene etf alebo akcie.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Nákup ETF cez IB

Príspevok od používateľa Joki »

D4rgon1993 napísal: Pi 08 04, 2022 7:07 pm Ahojte,

VWCE VANG FTSE AW USDA IBIS 2 (ACC)- 20% (investovanie do trhov celého sveta)
tu som mierne zmätený lebo mám aj
IUSQ ISHARES MSCI ACWI IBIS 2 (ACC) výkonnosťou a zastúpením vypadajú veľmi podobne, tak neviem, ktorý dokupovať. Obidva som zakúpil z dôvodu, lebo na začiatku investovania som videl odporúčanie na obidva a teraz neviem, ktorý dokupovať no vypadá to tak, že to je v podstate jedno.
Mena: EUR

IMAE ISHARES CORE MSCI EUROPE ACC - 15%
Mena: EUR
ticker: IMAE

Invesco Elwood Global Blockchain UCITS ETF USD - 5%
Ticker: IEGB
Mena: USD
(investované cez EIC) - kopírovaní výkonnosti kryptomien.

Ďakujem za odpovede
Ja by som namiesto týchto etf kúpil samostane akcie, momentalne je dobrý vstup ( dobrý je slabé slovo, momentalne je super vstup) :D
napr. AMD, NVIDIA, BLOCK, COIN, SOFI, NET, U, AAPL a atď. a tiež GOOGL ten pôjde do splitu 1:20 takže môžeš zobrať 5% a to bude jedna akcia, čo je teraz cca 130€, tie ti iste samostane urobia lepšie zhodnotenie ako niektoré etf, ale to odporúčam za predpokladu, źe už máš skúsenosti s investovanim.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
D4rgon1993
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Pi 08 04, 2022 6:34 pm

Re: Nákup ETF cez IB

Príspevok od používateľa D4rgon1993 »

Ďakujem za odpovede. Som čerstvo registrovaný, tak možno preto ešte neprišla ta odmena. Tiež výber, keď chcem som zistil, že je tam potrebné mať pár dní tie financie, aby sa dali vybrať. Rozumiem, že sp500 a nasdaq je na budovanie majetku najlepší, ale všetko v USA ? To etf world som bral také konzervatívnejšie. Áno rozumiem tomu, že aj na jednotlivých kvaliných spoločnostiach sa dá lepšie zarobiť, ale nechcem sa tomu veľmi venovať a už vôbec nie dividendovým spoločnostiam, aby som ich nemusel riešiť v daňovom priznaní.

Ešte otázočka sú nejaké nevýhody keď nakupujem zlomkové akcie ? IB ma upozorňoval, že nakúpujem frakcie - zlomky, ale neviem či tam je nejaká nevýhoda. Tiež by ma zaujimalo, že vyplacajú dividendy - dividendové firmy, keď máme nakupené v zlomkoch. Tento rok som nakúpil hodne dividendových, ale viac sa mi pozdáva cieľ do akumulačných etf a vyberať 4% zo zhodnotenia ročne o 20 rokov.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Nákup ETF cez IB

Príspevok od používateľa Joki »

Ak sa obávaš mať všetko v spy a nasdaq, tak si nechaj ten world, ale tam je okolo 60% spy tiež. Investovanie je na každom z nás, ako a kde zainvestujeme a aké riziko zvladneme akceptovať. Veď mozno o rok bude pozerať na tvoje investicie zasa inak.

Nevyhoda tam nie je žiadna, ak nakupuješ zlomkové akcie.
Dividendy vyplacajú tiež len tu alikvotnú čiastku k zlomku tej akcii.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Nákup ETF cez IB

Príspevok od používateľa Joki »

D4rgon1993 napísal: So 09 04, 2022 3:36 pm Rozumiem, že sp500 a nasdaq je na budovanie majetku najlepší, ale všetko v USA ?
Ten nás bude ťahať, resp.USA ako taká, v pravidelnych reportoch sa znižuje nezamestnanosť.
Výroba elektrických áut je niečo obdobné, ako prechod z tlačitkoveho telefónu na iPhone.
Tesla napreduje a je míle ďaleko (ta vyrobila v prvom štvrťroku 2022 cca 305 407 elektromobilov a to len v dvoch závodoch v jednom v USA a v jednom v Šanghaji a tam chce aj rozširovať výrobu), otvorila druhy závod v USA v Austine 7.4. a jeden 22.3. v Berline a je to jej štvrtý celkovo. Rivian bude stavať druhý, Lucid navyšuje výrobu a tiež sa pripravuje na výstavba ďalšíeho závodu.
Nikola, ta vyraba ťahacě na elektrický pohon a tie uz brazdia ameriku a pracujú na vodikovom pohone a v europe sa spojila s Ivecom. Nanovo sa rozdavajú karty v automobilovom priemysle…a trch je neobmedzený.
Tesla si vyraba baterie sama, Rivian tiež a Lucidu bube vyrábať v blizkosti závodu baterie LG. Poučili sa, keď ich výrobu brzdili dodavateľské reťazce, výrobu dielov presuvajú k sebe do USA.

To nehovorim o nabijacích staniciach, výroba elektrickej energie, investicie do nových závodov na výrobu čipov v USA a tiež výroba vodíka, ten bude kapitola sa o sebe, keď sa vo veľkom rozbehne a zasa USA napr. Plug Power alebo Bloom Energy a atď.

Okrajovo spomeniem zvyšujúce sa výdavky EU krajin na obranu po ruskej agresii a väčšina firiem je v USA (Lockheed Martin, Boeing, Raytheon, General Dynamics…)
V Čine sa bude postupne všetko zatvárať, ako momentalne v Šanghaji s ich prístupom k nulovemu kovidu, obyvateľstvo nebolo premorené a ich vakcínu nebudem ani spomínať. V europe žijeś, vieš ako to tu funguje a rozvinuté trhy tie spominal aj s europou už vyššie wladas. Pisalo sa o nej ako o korytnačke, myslim o Europe :D

D4rgon1993, ale to je len môj pohľad, niekto ti napíše zasa úplne opačný pohľad a bude oponovať a argumentovať. Rozhodnutie je na každom z nás.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
D4rgon1993
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Pi 08 04, 2022 6:34 pm

Re: Nákup ETF cez IB

Príspevok od používateľa D4rgon1993 »

ten refferal mi nenabehol ani 2 týždne po zainvestovaní pritom priateľke nabehol. Môže to byť tým, že som registrovaný 2x na IB ? čiže 2x pod jedným rodným číslom a všetkými dokladmi ? tiež ma zaujíma otázka ochrany financií. Mal by tam byť nejaký ochranný fond do 100 000 € takže dajme tomu keď mám na každom účte po 100 k tak by mali byť zabezpečené oboje ?
D4rgon1993
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Pi 08 04, 2022 6:34 pm

Re: Nákup ETF cez IB

Príspevok od používateľa D4rgon1993 »

Ten refferal už som zistil. Platí to iba pre nových klientov IB čiže, keď som to nevyužil pri prvom účte, tak už nebudem mať možnosť. Ta garancia fin. prostriedkov niekde som sa dočítal do 50 k, ale teraz je otázne či iba cash čo je voľné na účte alebo aj zainvestované akcie, lebo keď mám zakúpené akcie mal by som ich vlastniť a v prípade zaniknutia brokera.

Chcel by som sa podeliť ešte s jednou zaujímavou skúsenosťou na IB. Od kedy som si založil účet, kde som použil svoje meno priezvisko ako názov účtu, tak mi píšu, kde aký podivní ľudia ohľadom investovania predovšetkým aziatky :D príde mi to celkom nebezpečné aj keď viem, že IB je vynikajúco zabezpečený.

Nakoniec mám otázku ohľadom VUAA (SP500) a SXR8 (SP500) podobne zastúpenie, výkonnosť, poplatok za správu. VUAA dokážem nakupovať za 73 na akciu SXR8 za 406 na akciu. V tomto prípade by tam nemali byť žiadne rozdiely, keď na IB viem nakupovať aj frakcie.

Ďakujem za odpovede
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Nákup ETF cez IB

Príspevok od používateľa Croven »

D4rgon1993 napísal: Ne 24 04, 2022 10:09 pm Nakoniec mám otázku ohľadom VUAA (SP500) a SXR8 (SP500) podobne zastúpenie, výkonnosť, poplatok za správu. VUAA dokážem nakupovať za 73 na akciu SXR8 za 406 na akciu. V tomto prípade by tam nemali byť žiadne rozdiely, keď na IB viem nakupovať aj frakcie.

Ďakujem za odpovede
U IB sa dajú kupovať frakcie aj na ETF? Ja som si myslel, že len frakcie platie pre US akcie :D
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Nákup ETF cez IB

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Croven napísal: Po 25 04, 2022 8:17 am
D4rgon1993 napísal: Ne 24 04, 2022 10:09 pm Nakoniec mám otázku ohľadom VUAA (SP500) a SXR8 (SP500) podobne zastúpenie, výkonnosť, poplatok za správu. VUAA dokážem nakupovať za 73 na akciu SXR8 za 406 na akciu. V tomto prípade by tam nemali byť žiadne rozdiely, keď na IB viem nakupovať aj frakcie.

Ďakujem za odpovede
U IB sa dajú kupovať frakcie aj na ETF? Ja som si myslel, že len frakcie platie pre US akcie :D
frakcie len na US akcie a ETF.
ferdo
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Št 31 03, 2022 11:48 am
Has thanked: 2 times

Re: Nákup ETF cez IB

Príspevok od používateľa ferdo »

Ahojte,

čítal som vlákna pár hod. no nenašiel som všetky odpovede, na môj prípad... Vedeli by ste mi prosím poradiť? Možno nad niečím podobným bude uvažovať viac ľudí, alebo už tak niektorí podobne fungujete..

Mám účet v EIC (2-cieľový na 72k EUR, platený vstup 1% priebežne prvých 12 mesiacov) ktorý som si urobil cez agenta na pravidelné invest-sporenie, sporím si tam na (pred)dôchodok tj. horizont 20 rokov a viac. Mesačne tam odchádza 200 eur čo by som chcel ponechať a nemeniť bez ohľadu na vývoj ekonomiky. Nakupujú sa mi za ne 4 ETF v EUR kde je ale ako som pochopil podkladové aktívum USD. (iShares MSCI World, Small Cap, EM, ..).

Dočítal som sa tu (pekne to vysvetlil napr. @JUGGLER), že dobrou strednou cestou ako si zaistiť si tzv. ,,priemerný výkon,, kedy sa vyhnem stratám spôsobeným vývojom kurzu EUR/USD (buď z jednej alebo druhej strany) je kupovať ETF EUR aj ETF USD v pomere 50/50. (hedžované fondy teda pri dlhodobej buy and hold stratégii nie sú ta pravá voľba).

/Vsuvka 1: Ak to chápem správne, tak okrem toho, že si takto zaistím priemernú výkonnosť bez toho aby som podstupoval menové riziko, je tam ešte výhoda tá, že keď budem chcieť podiely v čase T predávať, tak nebudem musieť nijako riešiť aký je aktuálny kurz a jednoducho predám podiely v tej mene, u ktorej sa to v daný moment oplatí. Vysvetlil som si to dobre? :)/

/Vsuvka 2: Predpokladám, že toto riešenie má zmysel pre tých ľudí, ktorí nemajú jasno v tom, čomu dobudúcna viac veria - či euru alebo doláru. Naopak, pre ľudí, ktorí na celej čiare veria doláru lebo neveria projektu EU to zmysel stráca a pristupujú k nakupu jednostranne. Opravte ma ak sa mýlim./

K tomúto účelu premýšľam otvoriť účet v IB. Kupoval by som tam pravidelne (každý 1-2 mesiace) to isté ako v EIC len v USD + by mi slúžil na jednorazové nákupy pri výpredajoch.

Momentálne mám príjem v CZK.

Potreboval by som poradiť:

1) Dáva toto moje riešenie zmysel alebo by ste odporučili skôr nejaký iný prístup? Ja to nemám tak ako niektorí, že veria výhradne $ a stavajú na tom. Prikláňam sa skôr k $ ako EUR ale to je tak všetko a len úsudok z toho čo vnímam okolo seba.
2) V akej mene by bolo najvhodnejšie založiť účet? Ak by som ho mal napr. v USD je to pre mňa výhoda len z hľadiska prehľadnosti celkového stavu účtu alebo aj z hľadiska eliminácie platenia nejakých poplatkov? (napr. pri konverziach a pod.). Kedže neviem na čo to má vplyv tak fakt neviem či zvoliť CZK, EUR alebo rovno USD. (i keď viem, že by sa to malo dať v prípade potreby zmeniť.)
3) Ako najľahšie a najlacnejšie nafundovať účet? Teda v akej mene posielate na IB peniaze a kde zamieňate? Prosím aplikujte na môj prípad.
4) Je to tak, že v mojom prípade pri nákupe 4 x ETF v USD by poplatky spojené s nákupom boli 4x 1,25 EUR = 5 EUR? Alebo sa to berie ako USD ETF a bolo by to 4 x 0,35 USD?

Vďaka moc všetkým znalým! Budem rád za každú prínosnú radu. :wink:
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Nákup ETF cez IB

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

ferdo napísal: So 25 06, 2022 4:36 pm Potreboval by som poradiť:

1) Dáva toto moje riešenie zmysel alebo by ste odporučili skôr nejaký iný prístup? Ja to nemám tak ako niektorí, že veria výhradne $ a stavajú na tom. Prikláňam sa skôr k $ ako EUR ale to je tak všetko a len úsudok z toho čo vnímam okolo seba.
2) V akej mene by bolo najvhodnejšie založiť účet? Ak by som ho mal napr. v USD je to pre mňa výhoda len z hľadiska prehľadnosti celkového stavu účtu alebo aj z hľadiska eliminácie platenia nejakých poplatkov? (napr. pri konverziach a pod.). Kedže neviem na čo to má vplyv tak fakt neviem či zvoliť CZK, EUR alebo rovno USD. (i keď viem, že by sa to malo dať v prípade potreby zmeniť.)
3) Ako najľahšie a najlacnejšie nafundovať účet? Teda v akej mene posielate na IB peniaze a kde zamieňate? Prosím aplikujte na môj prípad.
4) Je to tak, že v mojom prípade pri nákupe 4 x ETF v USD by poplatky spojené s nákupom boli 4x 1,25 EUR = 5 EUR? Alebo sa to berie ako USD ETF a bolo by to 4 x 0,35 USD?

Vďaka moc všetkým znalým! Budem rád za každú prínosnú radu. :wink:
Pokiaľ plánuješ kupovať CP denominované v USD tak si nastav base currency v USD.To ,že si nastavíš menu účtu na USD neznamená,že nebudeš môcť robiť vklady aj v inej mene.. Vklady na účet u IBKR môžeš robiť aj v EUR aj v CZK a následne s konvertuješ dané meny do USD.. Poplatky sa platia podľa toho kde nakupuješ CP ak budeš nakupovať v USA tak v USD, keď Kanada tak CAD, keď v EU tak v EUR.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Nákup ETF cez IB

Príspevok od používateľa wladas »

ferdo napísal: So 25 06, 2022 4:36 pmje kupovať ETF EUR aj ETF USD v pomere 50/50.
Zoberme si taky ETF kopirujuci index SP500. Nachadza sa v nom 500 najvacsich US firiem. A kedze su to US firmy tak logicky ich akcie sa nakupuju v USD. Nema to ziadny suvis ci sa to ETF nakupuje v EUR alebo USD. To uz je len vec samotneho fondu, resp burzy kde sa fond obchoduje.
Ak by si uz mal eura tak nema moc logiku platit za prevod do USD a nakupit ETF v USD ked ten isty fond vies nakupit aj za EUR.
U teba je ale rozdiel ze fungujes v CZK tak by som medziclanok EUR asi vynechal.
ferdo
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Št 31 03, 2022 11:48 am
Has thanked: 2 times

Re: Nákup ETF cez IB

Príspevok od používateľa ferdo »

Baba Jaga napísal: So 25 06, 2022 6:51 pm Pokiaľ plánuješ kupovať CP denominované v USD tak si nastav base currency v USD.To ,že si nastavíš menu účtu na USD neznamená,že nebudeš môcť robiť vklady aj v inej mene.. Vklady na účet u IBKR môžeš robiť aj v EUR aj v CZK a následne s konvertuješ dané meny do USD.. Poplatky sa platia podľa toho kde nakupuješ CP ak budeš nakupovať v USA tak v USD, keď Kanada tak CAD, keď v EU tak v EUR.
Vďaka za reakciu.

Ok, takže v skratke v mojom prípade by bol najlepšie účet vedený USD. Peniaze poslať z CZK účtu SWIFT platbou (keďže čo som sa dočítal tak korunový účet má IB otvorený v Nemecku)s poplatkom 100-200 Kč za prevod podľa banky. (predražuje sa to ale stále to vidím ako lepšie riešenie ako meniť na Revolute CZK>EUR, potom bezplatnou SEPA platbou odoslanie do IB a tam znova konverzia na USD).

USD akcie a ETF majú spoplatnené $0,0035 za akciu (min. $0,35) a EU akcie 0,050% (min. 1,25 EUR). V mojom prípade to bude teda (nákup 4 x ETF denominované v USD) ak rozumiem správne 4x $0,35= $1,4 Je tak?

Platí sa pls. aj niečo za zmenu CZK na $ v rámci IB?
ferdo
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Št 31 03, 2022 11:48 am
Has thanked: 2 times

Re: Nákup ETF cez IB

Príspevok od používateľa ferdo »

wladas napísal: Ne 26 06, 2022 5:12 pm
ferdo napísal: So 25 06, 2022 4:36 pmje kupovať ETF EUR aj ETF USD v pomere 50/50.
Zoberme si taky ETF kopirujuci index SP500. Nachadza sa v nom 500 najvacsich US firiem. A kedze su to US firmy tak logicky ich akcie sa nakupuju v USD. Nema to ziadny suvis ci sa to ETF nakupuje v EUR alebo USD. To uz je len vec samotneho fondu, resp burzy kde sa fond obchoduje.
Ak by si uz mal eura tak nema moc logiku platit za prevod do USD a nakupit ETF v USD ked ten isty fond vies nakupit aj za EUR.
U teba je ale rozdiel ze fungujes v CZK tak by som medziclanok EUR asi vynechal.
To áno ale výkonnosť toho istého ETF v dvoch rôznych menach (USD, EUR) je v čase rozdielna podľa toho ako sa vyvíja vzájomný kurz týchto mien.

Tak som mal za to, že by som si nákupom toho istého ETF v pomere 50/50 v EUR aj USD zaistil priemerovanie výkonnosti. A teda ani nikdy nemusel riešiť nejaké časovanie predaja podielov.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Nákup ETF cez IB

Príspevok od používateľa wladas »

ferdo napísal: Ne 26 06, 2022 9:29 pmTo áno ale výkonnosť toho istého ETF v dvoch rôznych menach (USD, EUR) je v čase rozdielna podľa toho ako sa vyvíja vzájomný kurz týchto mien.
Dobre si to napisal. Rozdiel je len v kurze. Samotna vykonnost je rovnaka. Ked je fond v USD tak uzavretim pozicii dostanes USD. Ked je fond v EUR tak dostanes EUR s tym ze vnutorne vo fonde prebehne prevod. Oni predsta drzia US akcie. Vysledok je rovnaky (zisk)
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"