Dane a burza

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Tomcat7
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Pi 08 01, 2021 5:26 pm
Been thanked: 1 time

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Tomcat7 »

Ako je to so zdaňovaním zlomkových akcií, ak ich budem napr. držať viac ako rok?
Platí tu tiež časový test ako pri "normálnych" akciách?
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Adammd »

Neberu sa skor ako derivaty? Teda casovy test neplati, myslim , ze sa to uz na fore riesilo.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Tomcat7
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Pi 08 01, 2021 5:26 pm
Been thanked: 1 time

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Tomcat7 »

Nenašiel som to nikde na fóre. Vie niekto dať link kde sa to riešilo?
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa hokaido »

Tomcat7 napísal: Št 21 04, 2022 6:41 pm Ako je to so zdaňovaním zlomkových akcií, ak ich budem napr. držať viac ako rok?
Platí tu tiež časový test ako pri "normálnych" akciách?
Preco to riesis v tejto teme?
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa andre »

No podla mna to je stale CP a tak ju aj treba zdanovat. Tym padom je mozne aj vyuzit casovy test.

Ved ked 1 ks akcie je CP, tak pol tejto istej akcie je zrazu derivat? To ma aku logiku?

Frakcie akcii pouzivaju aj platformy ako finax..

Co su derivaty som uviedol tu: viewtopic.php?p=162985#p162985

+ som to presunul do tematickeho vlakna.
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa wolf25 »

Ahoj andre,

Som FO s trvalým pobytom na Slovensku. Od začiatku roka sa však zdržujem prevažne v Čechách a prekročím aj stanovených 183 dní. Na Slovensku som len teraz cez leto a hneď potom sa planujem natrvalo odstahovať späť do ČR, zrušiť trvalý pobyt na slovensku aj učty v slovenskych bankach. Podla všetkého by sa zo mna mal stat daňový rezident českej repbuliky a tak buduci rok podam DP tam so sadzbov 15%/23%.

Chcem sa spytat ako je to so ziskami z obchodov na burze, ktoré nadobudnem počas mojho pobytu na slovensku počas mesiacov kedy sa tu aj fyzicky zdržujem. Povedzme že teraz zarobím 10k počas dvoch mesiacov a 50k počas mesiacov kedy som čechách. Zdaňujem 60k v danovom priznaní v ČR alebo tých 10k musim zdaniť na Slovensku a 50k tam ? Burza je zahranična so sidlom vo švajčiarsku. ( KYC mam spravené so slovenskými dokumentami )

Vďaka
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Adammd »

vsetko budes danit na mieste danovej rezidentury
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa wolf25 »

Aj som si myslel len som chcel mat istotu
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

V skutocnsti je to otazka na ktoru je dnes podla platnych zakonov a medzinarodnych zmluv dost kompliklovane odpovedat.

Realne to je otazka na danoveho poradcu, lebo k jednoznacnemu urceniu je potrebne poznat mnozstvo podrbnosti.

Pokial ide o CR, cize krajinu s ktorou mame uzavretu zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia bude to pravdepodobne tak, ze po ziskani danovej rezidencie (k comu je vhodne si vybavit nejake dokumenty, aby si to vedel preukazat) budes celosvetove prijmy danit v CR.

Ked sa tak stane mal by si zmenit udaje u brokera, uviest pobyt a danovu rezidenciu v CR.

Ale danovy urad v SR moze od kazdeho obcana pozadovat podanie DP aj v SR. Napr. na zaklade CRS reportingu. V takomto pripade by si v DP prijmy zdanene v CR vynal zo zdanenia a dolozil dokumenty, ze si danovy rezident v CR.


Riesili sme to aj tu: https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 25#p153725
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Ninx
Príspevky: 39
Dátum registrácie: St 14 07, 2021 8:44 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 32 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Ninx »

ako sa dania akcie firmy, ktore odkupi ina firma za hotovost pred uplynutim 365 dni od nakupu?
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Ninx napísal: St 10 08, 2022 12:47 am ako sa dania akcie firmy, ktore odkupi ina firma za hotovost pred uplynutim 365 dni od nakupu?
Do 500 Eur je príjem oslobodený.
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa glengoolie »

Ninx napísal: St 10 08, 2022 12:47 am ako sa dania akcie firmy, ktore odkupi ina firma za hotovost pred uplynutim 365 dni od nakupu?
ak chapem spravne, drzis akcie firmy Foo a tuto firmu kupila firma Bar a ty si tak prisiel o akcie Foo a dostal si za ne peniaze(mali sme tu pripad kedy zase clovek dostal naopak akcie Bar). Ak je to tak a neubehol kalendarny rok tak to bohuzial podlieha dani.
for the best of times
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa osamely chodec »

po konzultacii s danovym poradcom som zostal celkom zaskoceny. Straty z obchodovania jednotlivych akcii (napr, nakup AMZN a predaj AMZN za nizsiu nez nakupnu cenu) si danovnik nemoze dat do straty, takze ziadne spolocne vypisy, ma sa uctovat jednotlivo. Plati pre fyz. osobu.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

osamely chodec napísal: Št 09 03, 2023 1:29 pm po konzultacii s danovym poradcom som zostal celkom zaskoceny. Straty z obchodovania jednotlivych akcii (napr, nakup AMZN a predaj AMZN za nizsiu nez nakupnu cenu) si danovnik nemoze dat do straty, takze ziadne spolocne vypisy, ma sa uctovat jednotlivo. Plati pre fyz. osobu.
ten poradca je riadny pako :lol: vindo,že tomu nerozumie a trepe blbosti.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

Ako opraviť chybu

Ak si daňovník sám uvedomí chybu, má dve možnosti. Ak ešte neuplynul termín na podanie daňového priznania, podá takzvané opravné daňové priznanie. „To úplne nahrádza to prvé a tým pádom nemám žiadnu pokutu,“ vymenúva Oravcová.

Pokiaľ sa chyba objaví až po lehote, možnosťou je dodatočné daňové priznanie. To však treba povinne podávať, iba ak daňovník urobil chybu, ktorá poškodzuje štát. „Ak som spravila chybu v môj neprospech, nemusím podávať dodatočné daňové priznanie.“

Medzi najčastejšie chyby patrí, že daňovník podá priznanie na starom tlačive, zabudne priložiť potvrdenie detí o návšteve školy v zahraničí alebo rodné listy detí.

Povinnosť podávať daňové priznanie sa týka podnikateľov, zamestnanci spravidla využijú možnosť, že za nich ročné zúčtovanie urobí zamestnávateľ. Prichádza však novinka, ktorá súvisí so zvýšeným bonusom na dieťa. Ide o známy benefit v sume 200 eur, ktorý v tomto roku uzákonil parlament.

Ak daňovník nemá na plný bonus dostatočný príjem, bude si môcť vypomôcť príjmom manžela či manželky. V takom prípade si však bude daňové priznanie podávať sám a v príslušnej kolonke vyplní príjem partnera.

„Táto zmena bude účinná v roku 2024 za rok 2023,“ upozorňuje Alica Orda Oravcová a dodáva, že v súvislosti s bonusom môžu dotknutým daňovníkom nastať aj problémy. Napríklad ak si manželia navzájom nechcú povedať, koľko zarábajú.

https://www.trend.sk/financie/danove-od ... rok-dileme
Adarot
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 23 06, 2023 9:51 am
Has thanked: 5 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Adarot »

Ahojte.
Obchodujem na IBKR a jedna vec ma uz dlhsie trapi a neviem ako to spravne urcit.

1) Kupujem akcie obchodovane len na USD trhu teda vasinou NYSE a v mene USD. Ako to je s akciou napr. ticker ZIM ( ZIM Integrated Shipping Services Ltd ) kupovane v mene USD ked vyplatia dividendy? Dana spolonocst je Izraelska a sidli v Izraeli.
Mam brat dany stat ako USA a zdania mi to 15% v USA a na slovensku automaticky nic, pretoze to je nad 7%? Alebo sa to dani inou sadzbou aj keby mi to danili 15% lebo musim vyhladat ake danove zatazenie mame my medzi SR a Izraelom?

2) Na IBKR som nasiel podstranku kde sa daju vyhladat akcie. Je tam uvedana krajina pri kazdej akcii. Je toto to hlavne a podstatne podla coho sa mam riadit ked chcem urcit danove zatazenie dividend alebo staci mi, ze sa dana akciia obchoduje na NYSE v mene USD a beriem to ako dividendu z USA?

3) Potom su na NYSE aj akcie typu ADR napr. MOMO (HELLO GROUP INC -SPN ADR), je to ten isty princip ako v predchadzajucich otazkach?

Dakujem vopred za odpovede.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa iceberg8 »

ZIM ti pravdepodobne zdani dividendu sadzbou az 35%, pretoze je to podla Izraela.. Tym padom by si uz nemal platit na dani, pretoze je to viac ako 7% nasa sadzba..
(nie som odbornik, len laik, cize len laicky nazor)

Ale myslim ze sa tieto zrazkove dane z dividend daju vrati (nad tu nasu 7% sadzbu, cize napriklad 35-7=28% by mohli vratit na ucet), ale ci sa to oplati "v malom" to neviem :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

iceberg8 napísal: Pi 23 06, 2023 12:54 pm ZIM ti pravdepodobne zdani dividendu sadzbou az 35%, pretoze je to podla Izraela.. Tym padom by si uz nemal platit na dani, pretoze je to viac ako 7% nasa sadzba..
(nie som odbornik, len laik, cize len laicky nazor)

Ale myslim ze sa tieto zrazkove dane z dividend daju vrati (nad tu nasu 7% sadzbu, cize napriklad 35-7=28% by mohli vratit na ucet), ale ci sa to oplati "v malom" to neviem :)
Pamätám sa ,že som ešte pod IBUK som vypisoval aj tlačivo pre izraelské a austrálske akcie u Izraela to bolo myslím 15% ,ale pod IBCE to už nie je.
marxx
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa marxx »

Adarot napísal: Pi 23 06, 2023 10:22 am Ahojte.
Obchodujem na IBKR a jedna vec ma uz dlhsie trapi a neviem ako to spravne urcit.

1) Kupujem akcie obchodovane len na USD trhu teda vasinou NYSE a v mene USD. Ako to je s akciou napr. ticker ZIM ( ZIM Integrated Shipping Services Ltd ) kupovane v mene USD ked vyplatia dividendy? Dana spolonocst je Izraelska a sidli v Izraeli.
Mam brat dany stat ako USA a zdania mi to 15% v USA a na slovensku automaticky nic, pretoze to je nad 7%? Alebo sa to dani inou sadzbou aj keby mi to danili 15% lebo musim vyhladat ake danove zatazenie mame my medzi SR a Izraelom?

2) Na IBKR som nasiel podstranku kde sa daju vyhladat akcie. Je tam uvedana krajina pri kazdej akcii. Je toto to hlavne a podstatne podla coho sa mam riadit ked chcem urcit danove zatazenie dividend alebo staci mi, ze sa dana akciia obchoduje na NYSE v mene USD a beriem to ako dividendu z USA?

3) Potom su na NYSE aj akcie typu ADR napr. MOMO (HELLO GROUP INC -SPN ADR), je to ten isty princip ako v predchadzajucich otazkach?

Dakujem vopred za odpovede.
Je veľa takých akcií, ktoré sa obchodujú na NYSE, v USD, ale firmy sú daňovými rezidentmi v inej krajine. Napríklad Stellantis je daňovým rezidentom v Holandsku, ale jej akcie si kúpiš v USD na NYSE, ale môžeš aj v Európe za EUR. V prípade Stellantisu by pre teba ako príjemcu dividend platila zmluva o zabránení dvojitého zdanenia medzi Slovenskom a Holandskom. Holandsko by ti dividendu automaticky zdanilo zrážkou 15%, ale podľa zmluvy môžeš požiadať o vrátenie 5%. Vždy si treba pozrieť na webe informácie o firme, než sa rozhodneš kúpiť jej akcie.
marxx
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa marxx »

ADR akcie sú v podstate americké bankové certifikáty na podkladové akcie. Obchodujú sa na burze a ich cena presne kopíruje cenu podkladových akcií. Banky si za ne účtujú zvláštny poplatok. Pochybujem, že distribúcie z nich dajú pokladať za dividendy podľa našich zákonov. Treba si uvedomiť jednu vec, že tieto cenné papiere nevydala zahraničná materská spoločnosť, ale americká banka a mali by sa riadiť zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia medzi Slovenskom a USA.
Adarot
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 23 06, 2023 9:51 am
Has thanked: 5 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Adarot »

Ahojte, viete mi prosim poradit.
1) Ak sa zmeni nazov tickeru alebo sa len dane akcie prevedu z Nasdaq => OTC ovplivnuje to nejako zisk/stratu pre danove ucely? Tu danu stratu som si chcel zapisat az neskorej tak stale drzim tie akcie. Ale neviem ako to je teraz podla nasho zakona ci sa to neberie v ten den ked sa to prehodilo z nasdaq na OTC aj ked som ja nic nepredal este.
2) Spolocnost pomaly krachuje. A co sa stane ak danu spolocnost budem drzat az do krachu? Na internete sa pise, ze dane akcie by mali byt bezcenne. A tym padom by som nemusel platit ani poplatky za predaj? Ci mate nejake skusenosti s Fio brokerom pri zaniku spolocnosti? (zatial som len zistil, ze pri predaji klasika 10USD + dalsich 10 USd ze to je OTC. (fio neodporucam asi najhorsi broker na poplatky)

Dakujem vopred za odpovede.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

marxx napísal: St 05 07, 2023 9:16 am ADR akcie sú v podstate americké bankové certifikáty na podkladové akcie. Obchodujú sa na burze a ich cena presne kopíruje cenu podkladových akcií. Banky si za ne účtujú zvláštny poplatok. Pochybujem, že distribúcie z nich dajú pokladať za dividendy podľa našich zákonov. Treba si uvedomiť jednu vec, že tieto cenné papiere nevydala zahraničná materská spoločnosť, ale americká banka a mali by sa riadiť zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia medzi Slovenskom a USA.
tá distribúcia je dividenda. Banka nakúpi akcie na LSE a následne ich konvertuje do meny USD pri pomere 1.1 a vytvorí ADR. Pri výplate dividendy si účtujú poplatok za úschovu vo výške 0,02-0,05 za akciu a dividendy sa zdaňujú podľa domicilu spoločnosti.
Adarot
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 23 06, 2023 9:51 am
Has thanked: 5 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Adarot »

Adarot napísal: Pi 26 01, 2024 12:05 am Ahojte, viete mi prosim poradit.
1) Ak sa zmeni nazov tickeru alebo sa len dane akcie prevedu z Nasdaq => OTC ovplivnuje to nejako zisk/stratu pre danove ucely? Tu danu stratu som si chcel zapisat az neskorej tak stale drzim tie akcie. Ale neviem ako to je teraz podla nasho zakona ci sa to neberie v ten den ked sa to prehodilo z nasdaq na OTC aj ked som ja nic nepredal este.
2) Spolocnost pomaly krachuje. A co sa stane ak danu spolocnost budem drzat az do krachu? Na internete sa pise, ze dane akcie by mali byt bezcenne. A tym padom by som nemusel platit ani poplatky za predaj? Ci mate nejake skusenosti s Fio brokerom pri zaniku spolocnosti? (zatial som len zistil, ze pri predaji klasika 10USD + dalsich 10 USd ze to je OTC. (fio neodporucam asi najhorsi broker na poplatky)

Dakujem vopred za odpovede.
Na tu druhu otazku mi FIo odpisala, ze mi to bezplatne zrusia ak to teda zbankrotuje. Keby to niekto potreboval.

Na tu prvu otazku by niekto prosim vedel odpovedat?

Dakujem
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Martin7 »

Adarot napísal: Pi 26 01, 2024 12:05 am Ahojte, viete mi prosim poradit.
1) Ak sa zmeni nazov tickeru alebo sa len dane akcie prevedu z Nasdaq => OTC ovplivnuje to nejako zisk/stratu pre danove ucely?
Nie neovplyvňuje. V obchodoch budeš mať o tom záznam, že ticker A sa zmenil na ticker B. Spočítaš to normálne spolu. Mám Fio a už sa mi niekoľko krát menil ticker :D .
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
powers
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Ut 12 02, 2013 12:58 pm
Been thanked: 2 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa powers »

Dobrý deň chcel by som sa spýtať
Či sa dá v B daňovom priznaní uplatniť výdávok poplatok za nakup akcii brokerovi napr Fio Lynx ? ak áno ktorej časti to uvediem ?

Potom ešte otázka FIO dividendy z amerických akcií kupených na xetre prevádza na eura automaticky v danovom prizaní mám použiť
vypočet z fio sumy v eurach alebo alebo načítat to v dolároch a potom použiť priemerný ročný kurz usd/eur ?. Ostatné dividendy z US by som chcel prepočítať priemerným ročným kurzom

ďakujem za odpoveď
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

powers napísal: Ut 13 02, 2024 6:35 am Dobrý deň chcel by som sa spýtať
Či sa dá v B daňovom priznaní uplatniť výdávok poplatok za nakup akcii brokerovi napr Fio Lynx ? ak áno ktorej časti to uvediem ?

Potom ešte otázka FIO dividendy z amerických akcií kupených na xetre prevádza na eura automaticky v danovom prizaní mám použiť
vypočet z fio sumy v eurach alebo alebo načítat to v dolároch a potom použiť priemerný ročný kurz usd/eur ?. Ostatné dividendy z US by som chcel prepočítať priemerným ročným kurzom

ďakujem za odpoveď
1. tie výdavky urob to jednoducho máš hrubý zisk 1000USD a poplatky si mal 60USD tvoj netto zisk je 940USD tak do príjmu napíš 940USD/1,0813=869,32EUR. Do 500 EUR je príjem oslobodený ak držíš CP do 365dní
A je to VIII. ODDIEL - VÝPOČET ZÁKLADU DANE (čiastkového základu dane) Z OSTATNÝCH PRÍJMOV (§ 8 zákona) - v eurách
5. z prevodu cenných papierov /ods. 1 písm. e)
2. ak tá dividenda z xetry ti bola vyplatená v EUR tak uvádzaš v EUR do DP a ostatné dividendy co ti boli vyplatené v USD konvertuješ do EUR pri kurze 1,0813 to je priemerná hodnota EUR/USD za rok 2023
powers
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Ut 12 02, 2013 12:58 pm
Been thanked: 2 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa powers »

Dakujem ti

bod 2 je mi jasný ..
bodu 1 akcie som predával po viac ako roku držania (aj 3 roky) Dobre vediet ak by som držal menej ako rok (náhodu), väčšinou iba nakupujem dan z dividend bola zrazená a poplatky za rok 23 mám na fio 90€.

Išlo mi toto:
Dan mi nevychádza platit iba to priznať - išlo mi o to že napríklad 15% US dane pokrýva Slovenskú 7% dan a uznavajú 15% výdavok čiže 8% mám akože k "dobru" znižuje daň aj dan z dividend kde 0% zražková daň (Velká Británia)

Môj test
Podla zadaných hodnôt mi vyšlo platiť 0€ aj keď som mal 500€ z VB a ktomu 3500€ z US (ako som príjem z VB navyšoval daň na doplatenie sa objavila a stúpala ).. tak som testoval ak sa mýlim dajte vedieť

Vynárajú sa mi dve otázky
1. či výdavky na kúpu 2023€ sa dali uplatniť aj na dividendy ak by vychádzala platiť daň ?
2. či uznaná daň v US sa ako výdavok uplatnuje len v rámci kapitálových výnosov alebo ako výdavok pre celý príjem , ak áno bolo by to fajn, ak nie čo už..


škúšal som b formular vyplniť podla Mirona Zelinu
https://pfseform.financnasprava.sk/Form ... m.546.html
https://www.youtube.com/watch?v=PO6yxJdQ2y4&t=3018s
disc
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ne 05 12, 2021 7:44 pm
Been thanked: 2 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa disc »

powers napísal: Ut 13 02, 2024 11:47 am Dakujem ti

bod 2 je mi jasný ..
bodu 1 akcie som predával po viac ako roku držania (aj 3 roky) Dobre vediet ak by som držal menej ako rok (náhodu), väčšinou iba nakupujem dan z dividend bola zrazená a poplatky za rok 23 mám na fio 90€.

Išlo mi toto:
Dan mi nevychádza platit iba to priznať - išlo mi o to že napríklad 15% US dane pokrýva Slovenskú 7% dan a uznavajú 15% výdavok čiže 8% mám akože k "dobru" znižuje daň aj dan z dividend kde 0% zražková daň (Velká Británia)

Môj test
Podla zadaných hodnôt mi vyšlo platiť 0€ aj keď som mal 500€ z VB a ktomu 3500€ z US (ako som príjem z VB navyšoval daň na doplatenie sa objavila a stúpala ).. tak som testoval ak sa mýlim dajte vedieť

Vynárajú sa mi dve otázky
1. či výdavky na kúpu 2023€ sa dali uplatniť aj na dividendy ak by vychádzala platiť daň ?
2. či uznaná daň v US sa ako výdavok uplatnuje len v rámci kapitálových výnosov alebo ako výdavok pre celý príjem , ak áno bolo by to fajn, ak nie čo už..


škúšal som b formular vyplniť podla Mirona Zelinu
https://pfseform.financnasprava.sk/Form ... m.546.html
https://www.youtube.com/watch?v=PO6yxJdQ2y4&t=3018s
Podla mna tvoj postup nie je v poriadku, co sa tyka zaratania zaplatenej dane v USA k dani z GB.
Myslim ze to v tom videu aj Miro hovori, okolo 57mej minuty. Cize zaplatena dan v USA 15% pokryva slovensku dan, iba reportujes. Ale v GB je nula a to musis zdanit slovenskou sadzbou 7% pre 2023. Cize ak mas divi z roznych krajin, musis si spravit tabulku/prehlad co a kolko si mozes kde zaratat.

Co sa tyka poplatkov za nakup akcii pri brokerovi, nemyslim si ze to mozes pouzit ako vydavok na dosiahnutie dividendy, iba ako vydavok pri obstarani akcii.

Ps: nie som danovy poradca
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Súhlas s tým čo píše disc.

@powers ten poplatok je za čo konkrétne?

Keď som dal otázku na finančnú správu ohľadne poplatku ktorý si účtuje (Finax, Portu, ...) tak odporúčali alikvotne rozdelenie poplatku medzi akcie ktoré už presiahli časový test a ostatné (krátko držané). Časť ktorá presiahla ročný test sa už nemohla uplatniť.
powers
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Ut 12 02, 2013 12:58 pm
Been thanked: 2 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa powers »

ahoj capital
Bol to poplatok za nákup /predaj akcii fio má 9.95 za je den obchod na xetre jednalo sa o nakup predaj akcii

dik disc
Pozrel som to znovu idem študovať jako pár euro mi nevadí zaplatiť aby bola aj správnosť a vedieť svoje možnosti
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa capitalcapital »

powers napísal: St 14 02, 2024 9:49 am ahoj capital
Bol to poplatok za nákup /predaj akcii fio má 9.95 za je den obchod na xetre jednalo sa o nakup predaj akcii

dik disc
Pozrel som to znovu idem študovať jako pár euro mi nevadí zaplatiť aby bola aj správnosť a vedieť svoje možnosti
S toho čo mám načítané, poplatok sa musí párovať s konkrétnou akciou. Čiže poplatky ktoré prislúchajú akciám na ktoré si si uplatnil časový test už nemôžeš požiť.

Ak si niečo kúpil napríklad v januári a predal zo ziskom v novembri (čiže nebol splnený časový test), môžeš si v rámci výdavkov uplatniť poplatok za nákup a poplatok za predaj. Ale ak by si zároveň predal aj stratovú akciu ktorú držíš viac ako rok, túto stratu a poplatok za predaj už nevieš uplatniť.

Ps: nie som daňový poradca
powers
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Ut 12 02, 2013 12:58 pm
Been thanked: 2 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa powers »

Dakujem za nasmerovanie

Teraz otázka mám National grid UK firma ADR boli mi vyplatené dividendy ca 50 usd dan nestrhnutá daní sa to ako cenny papier alebo akcie ? ak je to cenny papier môžem uplatniť oslobodenie 500€ (to si neuplatnuje zatial nikde)

Mám ešte akcie Unilever čo Anglická firma ale kupil som ju s holandským isinom UNA dividendi majú takýto isin NL0015001S78 , takže daniť ako UK alebo Holandsko to mam trošku dilemu.

ps viem pri etf acc by som nemal starosti.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

powers napísal: Pi 16 02, 2024 6:54 am Dakujem za nasmerovanie

Teraz otázka mám National grid UK firma ADR boli mi vyplatené dividendy ca 50 usd dan nestrhnutá daní sa to ako cenny papier alebo akcie ? ak je to cenny papier môžem uplatniť oslobodenie 500€ (to si neuplatnuje zatial nikde)

Mám ešte akcie Unilever čo Anglická firma ale kupil som ju s holandským isinom UNA dividendi majú takýto isin NL0015001S78 , takže daniť ako UK alebo Holandsko to mam trošku dilemu.

ps viem pri etf acc by som nemal starosti.
akcie a dlhopisy sú cenné papiere
bol ti vyplatený podiel na zisku dividenda tá ti nebola zdanená ,ale čo si tam zaplatil boli adr fees pri výplate dividendy a z tých dividend po prepočte na EUR pri kurze 1,0813 z toho zaplatíš na Slovensku daň z dividend vo výške 7% za rok 2023.
Oslobodenie od dane do výšky 500 EUR sa týka kapitálového zisku z rozdielu medzi nákup/predaj alebo predaj/nákup cenného papiera.
Čo sa týka Unileveru pokiaľ je tam NL ISIN a mal si vyplatený podiel na zisku dividendu a bola ti strhnutá 15% daň z dividend podľa holandých zákonov tak len uvedieš do DP koľko si dostal a koľko si zaplatil daň z dividend
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Platenie daní pri ETF fondoch začína byť problémom. Legislatíva SR nestíha reagovať na prax
https://www.trend.sk/spravy/platenie-da ... govat-prax

...odkazujú sa na rok 2021
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Martin7 »

Mám otázku k ročnému daňovému testu, píše sa, že ak držíte akcie viac ako rok, tak neplatíte daň. Zaujíma ma, ako je to presne. Napríklad ak som kúpil akcie 12.1. 2023, môžem predať 12.1. 2024 alebo až 13-teho? Logika síce hovorí, že jeden rok nemôže mať dva rovnaké dni, ale ako sa na to díva zákon? Hľadal som to v zákonoch a nenašiel. Pýtal som sa správcov aj brokerov, ale len tipujú a nevedia. Vraj nech sa spýtam daňových poradcov, ale tí o danení akcií vôbec nič nevedia. Neviete to niekto?
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Martin7 napísal: Ut 12 03, 2024 8:54 pm Mám otázku k ročnému daňovému testu, píše sa, že ak držíte akcie viac ako rok, tak neplatíte daň. Zaujíma ma, ako je to presne. Napríklad ak som kúpil akcie 12.1. 2023, môžem predať 12.1. 2024 alebo až 13-teho? Logika síce hovorí, že jeden rok nemôže mať dva rovnaké dni, ale ako sa na to díva zákon? Hľadal som to v zákonoch a nenašiel. Pýtal som sa správcov aj brokerov, ale len tipujú a nevedia. Vraj nech sa spýtam daňových poradcov, ale tí o danení akcií vôbec nič nevedia. Neviete to niekto?
použil som dátumovú kalkulačku https://calendar.zoznam.sk/calculator-s ... r2=2024#tu
a vyšlo mi 52 týždňov a 2 dni.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Martin7 »

Dík. Ono ide konkrétne o nákup 13.3. 23 a či môžem predať zajtra 13-teho alebo až 14-teho. Je v tom rozdiel, lebo tento február mal 29 dní. Čiže je to zajtra 367 dní. Ale to už podsúvam. Ak by to jasne definovali, že po 365-tich dňoch, tak je to jasné. Ale definícia jeden rok je dosť abstraktná. Môžu myslieť aj ďalší mesiac.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa miror »

Martin7 napísal: Ut 12 03, 2024 10:44 pm Dík. Ono ide konkrétne o nákup 13.3. 23 a či môžem predať zajtra 13-teho alebo až 14-teho. Je v tom rozdiel, lebo tento február mal 29 dní. Čiže je to zajtra 367 dní. Ale to už podsúvam. Ak by to jasne definovali, že po 365-tich dňoch, tak je to jasné. Ale definícia jeden rok je dosť abstraktná. Môžu myslieť aj ďalší mesiac.
Moj nazor :
Az 14-teho, nakolko v Zakone je uvedene, pri drzani viac ako rok. Teda 13-teho si ich kupil ale nedrzal cely den. Na dni sa to nerata ale datumovo, ked sa rata rok (nie na pocet dni v roku). Beriem to podla toho ako sa slovo rok alebo den pouziva v inych casovych udajoch v danovej problematike a prvy den sa nerata, kedze nie je cely a rovnako posledny ak by k odpredaju majetku doslo vtedy. Istota jedneho roka je len ak uz prebehol dany den dalsieho roka a teda po polnoci po tomto dni, teda hocikedy 14-teho.
Ivix
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 05 12, 2022 9:00 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 10 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Ivix »

miror dobre pise, musis sa pozriet na dany den, cize 13 si nakupil tak musis pripocitat rok ale ten den musi prebehnut, cize mozes predat az 14.
Jediny trh, z ktoreho vo vypredaji ludia utekaju, je akciovy trh. Warren Buffett.
Diverzifikovane portfolio moze bohatstvo ochranit, ale koncentrovane portfolio ho buduje. Warren Buffett.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"