Dane a burza

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Tomcat7
Dátum registrácie: Pi 08 01, 2021 5:26 pm
Been thanked: 1 time

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Tomcat7 »

Ako je to so zdaňovaním zlomkových akcií, ak ich budem napr. držať viac ako rok?
Platí tu tiež časový test ako pri "normálnych" akciách?
Adammd
Guru Member ****
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 20 times

Príspevok od používateľa Adammd »

Neberu sa skor ako derivaty? Teda casovy test neplati, myslim , ze sa to uz na fore riesilo.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Tomcat7
Dátum registrácie: Pi 08 01, 2021 5:26 pm

Príspevok od používateľa Tomcat7 »

Nenašiel som to nikde na fóre. Vie niekto dať link kde sa to riešilo?
hokaido
Gold Member **
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 1 time

Príspevok od používateľa hokaido »

Tomcat7 napísal: Št 21 04, 2022 6:41 pm Ako je to so zdaňovaním zlomkových akcií, ak ich budem napr. držať viac ako rok?
Platí tu tiež časový test ako pri "normálnych" akciách?
Preco to riesis v tejto teme?
andre
Platinum Member ***
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Príspevok od používateľa andre »

No podla mna to je stale CP a tak ju aj treba zdanovat. Tym padom je mozne aj vyuzit casovy test.

Ved ked 1 ks akcie je CP, tak pol tejto istej akcie je zrazu derivat? To ma aku logiku?

Frakcie akcii pouzivaju aj platformy ako finax..

Co su derivaty som uviedol tu: viewtopic.php?p=162985#p162985

+ som to presunul do tematickeho vlakna.
wolf25
Gold Member **
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa wolf25 »

Ahoj andre,

Som FO s trvalým pobytom na Slovensku. Od začiatku roka sa však zdržujem prevažne v Čechách a prekročím aj stanovených 183 dní. Na Slovensku som len teraz cez leto a hneď potom sa planujem natrvalo odstahovať späť do ČR, zrušiť trvalý pobyt na slovensku aj učty v slovenskych bankach. Podla všetkého by sa zo mna mal stat daňový rezident českej repbuliky a tak buduci rok podam DP tam so sadzbov 15%/23%.

Chcem sa spytat ako je to so ziskami z obchodov na burze, ktoré nadobudnem počas mojho pobytu na slovensku počas mesiacov kedy sa tu aj fyzicky zdržujem. Povedzme že teraz zarobím 10k počas dvoch mesiacov a 50k počas mesiacov kedy som čechách. Zdaňujem 60k v danovom priznaní v ČR alebo tých 10k musim zdaniť na Slovensku a 50k tam ? Burza je zahranična so sidlom vo švajčiarsku. ( KYC mam spravené so slovenskými dokumentami )

Vďaka
Adammd
Guru Member ****
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 20 times

Príspevok od používateľa Adammd »

vsetko budes danit na mieste danovej rezidentury
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
wolf25
Gold Member **
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Príspevok od používateľa wolf25 »

Aj som si myslel len som chcel mat istotu
andre
Platinum Member ***
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Príspevok od používateľa andre »

V skutocnsti je to otazka na ktoru je dnes podla platnych zakonov a medzinarodnych zmluv dost kompliklovane odpovedat.

Realne to je otazka na danoveho poradcu, lebo k jednoznacnemu urceniu je potrebne poznat mnozstvo podrbnosti.

Pokial ide o CR, cize krajinu s ktorou mame uzavretu zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia bude to pravdepodobne tak, ze po ziskani danovej rezidencie (k comu je vhodne si vybavit nejake dokumenty, aby si to vedel preukazat) budes celosvetove prijmy danit v CR.

Ked sa tak stane mal by si zmenit udaje u brokera, uviest pobyt a danovu rezidenciu v CR.

Ale danovy urad v SR moze od kazdeho obcana pozadovat podanie DP aj v SR. Napr. na zaklade CRS reportingu. V takomto pripade by si v DP prijmy zdanene v CR vynal zo zdanenia a dolozil dokumenty, ze si danovy rezident v CR.

Riesili sme to aj tu: https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 25#p153725
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 9 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Ninx
Dátum registrácie: St 14 07, 2021 8:44 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Príspevok od používateľa Ninx »

ako sa dania akcie firmy, ktore odkupi ina firma za hotovost pred uplynutim 365 dni od nakupu?
Baba Jaga
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Ninx napísal: St 10 08, 2022 12:47 am ako sa dania akcie firmy, ktore odkupi ina firma za hotovost pred uplynutim 365 dni od nakupu?
Do 500 Eur je príjem oslobodený.
glengoolie
Gold Member **
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa glengoolie »

Ninx napísal: St 10 08, 2022 12:47 am ako sa dania akcie firmy, ktore odkupi ina firma za hotovost pred uplynutim 365 dni od nakupu?
ak chapem spravne, drzis akcie firmy Foo a tuto firmu kupila firma Bar a ty si tak prisiel o akcie Foo a dostal si za ne peniaze(mali sme tu pripad kedy zase clovek dostal naopak akcie Bar). Ak je to tak a neubehol kalendarny rok tak to bohuzial podlieha dani.
for the best of times
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"