TIPY NA AKCIE 2022

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

tomáš virdzek napísal: Pi 17 06, 2022 10:45 pm @Iceberg: nechcem hovoriť za glena, ale myslím, že to myslel skôr dole...
Ano. Dnes bitcoin prepalil nie 20k ale 19k. Takze ratam ze tento tyzden to bude totalny armagedon. Necakal som to tak skoro ale S&P pravdepodobne prerazi 3200 uz.
for the best of times
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa Joki »

@glengoolie: takže som sa skoro zainvestoval :), keď bude ešte len totálny armagedon.
No nič, poučenie pre budúcnosť, že treba počkať a mať
cash :mesec: v zálohe.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

Joki napísal: So 18 06, 2022 10:48 am @glengoolie: takže som sa skoro zainvestoval :), keď bude ešte len totálny armagedon.
No nič, poučenie pre budúcnosť, že treba počkať a mať
cash :mesec: v zálohe.
tak to urcite. ja nekupujem nic kym neprerazime 3000. predpokladaju sa dva velke pady. prvy si ludia budu mysliet ze je dno ale potom pride ten velky ocakavany. taktiez dno nedosiahneme kym inflacia nedosiahen vrchol. rata sa ze fed skonci urokove sadzby na konci roku nad 4% ale aj to je proste malo ked realna inflacia je okolo 18%. aj keby sme brali tu ich falosnu ktora je tusim niekde nad 8% tak fed je stale pozadu, cize toto sa bude tahat este dost dlho. treba mat pevne nervy, hotovost a vyckavat.
for the best of times
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Môže to byť tak, ale aj naopak :)

Možno budeš čakať na 3000 a ono sa to otočí pri 3500. Potom, keď to poletí hore, nebudeš už predsa nakupovať draho...
Taká je logika.

Situácia 1 z covidu: pri poklese SP500 z ceny 3400 na cenu 2500 som vravel jednému investorovi: neviem čo bude, ale je čas pomaly nakupovať. Jeho odpoveď: ešte počkám. Výsledok : prepásol celý rast k 4800.

Situácia 2 z covidu: pri raste SP500 z 2180 (dno ) na 2500 sa nám všetkým videlo, že nakupovať takto vysoko je už riziko.

Všetci sme mysleli, že príde ďalšia korekcia a možno nové dno... Veď ešte neexistovala ani vakcína..
Prišiel opak a rast +90%.

Keď som dal dokopy všetky spomienky ako to prebiehalo v minulosti...ono je to prakticky vždy rovnaké.

Najlepšie sú na tom tí špekulanti, ktorí hrajú na pokles, alebo vyčkávajú 100% v cashi. Takých je však málo.

Najhoršie sú na tom tí, ktorí sú v stratách a dokupujú na páku. Tých môže pokles zabiť a pod vysokým tlakom buď vyberú veľké straty, alebo im to vyberie broker a skončia.

Posledná kategória sú dlhodobí investori. Tí buď dokážu diverzifikovať riziko, alebo ho znížiť, alebo majú dosť peňazí a času na to, aby každú krízu prečkali. Teda straty neberú panicky, ale naopak: prečkajú zlé časy a pri poklese lacno dokupujú.

Táto výsada nepatrí len bohatým. Môže ju praktizovať aj obyčajný človek. Stačí, že pochopí podstatu a pri dlhodobom horizonte nepodľahne emóciám. Každá kríza, každý pokles potrebuje svoj čas. Niekedy je to pár mesiacov, inokedy pár rokov. Aj najhorší prípad, že by investor v minulosti vrazil všetok kapitál do akcií rovno na vrchole v 2000 a nedokupoval by, skončil by bez straty po 10-12 rokoch. Ono sa to môže vidieť veľa, ale treba vidieť aj druhú stranu mince: ak neurobíme nič, tak za 10 rokov nám peniaze znehodnotí inflácia: možno to bude -25%, možno -50%...možno viac. S dokupmi a priemerovaním ceny dole, máme veľkú nádej, že do zisku sa dostaneme oveľa skôr a že ten zisk nakoniec prekoná infláciu.

Akcie sú prakticky jediné aktívum, ktoré historicky spoľahlivo prekonávali infláciu. To čo vidíme na nehnuteľnostiach je len naša lokálna záležitosť. Nehnutelnosti v globále, takisto dlhopisy, takisto zlato, niž z toho dlhodobo nemalo výnos oveľa vyšší ako inflácia...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa PredsaJa »

JUGGLER napísal: Ne 19 06, 2022 12:00 am Aj najhorší prípad, že by investor v minulosti vrazil všetok kapitál do akcií rovno na vrchole v 2000 a nedokupoval by, skončil by bez straty po 10-12 rokoch.
Štatisticky je to pravda. Na strane druhej, by som chcel vidieť človeka, ktorému tých 12 rokov každý deň každý titulok v médiách a rodina pripomína, ako kúpil na vrchole jednej z najväčšich bublín a dokáže sám seba presvedčiť a udržať emócie, aby to tých 12 rokov podržal a dosiahol aspoň nulu. Otázkou vôbec je, či by takéto držanie bolo racionálne. Či nie je lepšie akceptovať stratu, predať, poučiť sa z chyby, zanalyzovať si situáciu a investovať tentokrát s rozvahou a stratégiou. Pozitívom je, že som si odniesol cennú lekciu.
Čo tým chcem povedať, pri investovaní treba naozaj zvažovať. NIečo ako "buy the dip" zahodiť za hlavu, toto slovné spojenie by som normálne zakázal. Lebo ak kupujete extrémne predraženú vec a ona sa po strate 70% stane už "len predraženou", stále ste kúpili zle. Stratili ste viac ako tých 10-12 rokov. Vôbec ste tým totižto nesplnil svoj cieľ, držíte riskantné aktívum (možné opätovné bubliny, overvaluation), váš výnos je 0% p.a. (ak by sa človek vyhol nákupu v čase nadhodnotených aktív, tak by mal 10-14% p.a. v 2002-2007, hoci uznávam, tu už ideme do ďalšej bubliny), neochránili ste sa ani pred infláciou (naopak, mať to v tých časoch aj na bežných účtoch, tak máte viac peňazí) a už vôbec ste nevybudovali majetok ani rezervu na dôchodok. A to by ste mali za sebou 12 rokov
https://www.multpl.com/s-p-500-pe-ratio
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

PredsaJa napísal: Ne 19 06, 2022 2:58 pm
JUGGLER napísal: Ne 19 06, 2022 12:00 am Aj najhorší prípad, že by investor v minulosti vrazil všetok kapitál do akcií rovno na vrchole v 2000 a nedokupoval by, skončil by bez straty po 10-12 rokoch.
Štatisticky je to pravda. Na strane druhej, by som chcel vidieť človeka, ktorému tých 12 rokov každý deň každý titulok v médiách a rodina pripomína, ako kúpil na vrchole jednej z najväčšich bublín a dokáže sám seba presvedčiť a udržať emócie, aby to tých 12 rokov podržal a dosiahol aspoň nulu. Otázkou vôbec je, či by takéto držanie bolo racionálne. Či nie je lepšie akceptovať stratu, predať, poučiť sa z chyby, zanalyzovať si situáciu a investovať tentokrát s rozvahou a stratégiou. Pozitívom je, že som si odniesol cennú lekciu.
Čo tým chcem povedať, pri investovaní treba naozaj zvažovať. NIečo ako "buy the dip" zahodiť za hlavu, toto slovné spojenie by som normálne zakázal. Lebo ak kupujete extrémne predraženú vec a ona sa po strate 70% stane už "len predraženou", stále ste kúpili zle. Stratili ste viac ako tých 10-12 rokov. Vôbec ste tým totižto nesplnil svoj cieľ, držíte riskantné aktívum (možné opätovné bubliny, overvaluation), váš výnos je 0% p.a. (ak by sa človek vyhol nákupu v čase nadhodnotených aktív, tak by mal 10-14% p.a. v 2002-2007, hoci uznávam, tu už ideme do ďalšej bubliny), neochránili ste sa ani pred infláciou (naopak, mať to v tých časoch aj na bežných účtoch, tak máte viac peňazí) a už vôbec ste nevybudovali majetok ani rezervu na dôchodok. A to by ste mali za sebou 12 rokov
https://www.multpl.com/s-p-500-pe-ratio
Myslím, že je zbytočne rozoberať najhoršiu variantu, prakticky hypotetickú: človeka čo by všetko investoval na vrchole a potom by dlhé roky nerobil nič. Nikomu sme posledné roky neodporúčali vraziť všetko do akcií jednorazovo a naraz.
Teraz vidno, že aj pri vysokej jednorazovej sume sa oplatí rozložiť ju na viac častí a časové obdobie 1-2 roky.

Tie emócie, že dlhodobý investor by vôbec rozmýšľal o predaji by mali byť natrvalo vylúčené už na začiatku. Ak sa má dlhodobý pasívny investor zožierať nad tým, či trhy klesajú a čo by mal robiť, to radšej nech nerobí nič. Automaticky sa tak stáva aktívnym investorom, alebo špekulantom a to na 95% nedopadne dobre.

Celá finančná gramotnosť obyčajného človeka musí byť založená na tom, že sa dopredu psychicky nastaví na to, že on bude ten sedliak, ktorý svojou nečinnosťou, nezáujmom a pasivitou porazí tých najlepších aktívnych manažérov sveta.

Stačí veriť najlepšiemu investorovi sveta:

,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov,,. Warren Buffett. :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa miror »

Príklad investovania na vrchole som aj ja. Ako som čítal toto fórum, ako postupne investovať, ako do indexov atď. tak som zainvestoval prvýkrát 2.12.21 do SXR8 (SP500) a 3.12.21 do SXRV (Nasdaq100). A teraz pozerám na tento prvý nákup pol na pol tie dva indexy indexy a vidím -11,5% a -24%.
Každý mesiac som následne investoval rovnakú sumu (okrem januára, kde bol trojnásobok, lebo to kleslo) a teraz som celkovo -13% (posledný nákup 14.6.22 tiež pol na pol indexy). Medzitým som tam ešte cedil ameriku medzi celý svet IWDA. Takže som mohol bez starosti a sledovania poklesov v jednotlivých mesiacoch ten cach nechať zasa ležať a aj po zarátaní inflácie by som bol na tom o moc lepšie.

Na druhú stranu začal som pomaly na vrchole a z -24% je len polovičná strata. Ak sa naplnia scenáre niektorých tu, tak som mohol sedieť v cashi ale to som robil celý život doteraz. Chcel som niekedy začať. Napríklad som dal dosť veľa do Fio fondu ešte vo februári 21 a ten je teraz -15%. Mám tam len 85% pôvodnej investície po 15 mesiacoch. Takže aj v porovnaní aktívnej správy a pasívnej index vyhrávajú, aj keď som v aktívnej správe začal o trištvrteroka skorej.

To je taký môj malý príklad, že aj štart investovania je niekedy blbý a na jeseň tu aj pesimisti nepredpokladali také scenáre ako píšu teraz. Za polrok som zainvestoval polovicu všetkého môjho cashu a teraz sa chcem držať stratégie a každý mesiac zasa dokupovať, lebo aj tu sa píše o dodržaní stratégie. V januári 2023 tým pádom už nebudem mať začo dokupovať. A čo ak vtedy príde ďalší pokles ?

Mám stále veriť najlepšiemu investorovi sveta ? Nehnuteľnosti sú tak predražené, že tam je istota poklesu, tak ostávajú len tie akcie.

Vlastne tretinu indexov mám kúpených za USD a pokles prepočítaný na EUR, takže celkový pokles mám určite väčší, len ten dolár pomohol. Ale ten dolár by posilnil aj kenby bol ležal na USD účte.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa Joki »

Podelím sa aj s investičnou “trinástou komnatou.
Investoval som pred vrcholom značnú časť do NASDAQ100, priemer (dca) som mal potom 740€. Následne to kleslo pod 700€ a potom to išlo zasa hore nad 760€. Predal som ho celý s menším ziskom. Postupne som prikupoval technologické akcie. Tie mám teraz v minuse, niektoré 20-30-40%. Začal som skoro a cash už nemám a nemám už ani žiadne akcie, ktoré by som predal a mal cash na dokupenie. Ostava mi len čakať :)

Na druhej strane na začiatku covidu 2020 sa mi podarilo kúpiť výhodne niektoré tituly. Tam som mal pekné zhodnotenie.

Na jednom poklese som zarobil a na druhom som zatiaľ v mínuse, ale predávať nebudem.
Beriem to tak, že sa nedá na všetkom zarobiť a hneď.

Každého z nás ešte čakájú príjemné aj menej príjemné finančné časy.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

miror, no ja som na tom presne tak isto, plus minus par dni :D
Doslova som 10-15rokov hanil akcie, ze je to ponzi, scam, atd.. Veril som skor bytom, niektore isli hore, niektore nie, ale teraz si v Q3 zacnem kupovat index/akcie a samozrejme vlastnou chybou kupim uplne shit akcie, ktore isli snad -95% a potom si za 3-4mesiace horko tazko ziskam spat to, co som takto prehral/pregembloval, cca 20% z uctu, no a potom ked som uz uz konecne asi +5%, tak pride rachot, a moj ucet zleti dole z tejto ATH hranice zas -25%, pride falosna nadej +20% a zas to ide dole, suma sumarom, to co som tam dal cash, utrejdil asi 20%, tak som dnes dole 20% z mojho depositu.. Takze tiez by som na tom bol lepsie, ak by som drzal cash 11-16rokov a nie len 10-15rokov.
Neostava mi nic ine nez cakat a dufat, ze moj vyber akcii bol spravny, pretoze ak ich predam, tak co? drzat cash? deflacia asi nepride, dalsi pokles? je vobec kam? mozno az do bankrotu, ktovie. Ale svet je huzevnaty, a ludia chcu zit, podla mna sa to cele zotavi.
Jedine ze by som mal pravdu, ze akcie boli fakt ponzi.. Ale to by mi potesenie neprinieslo..
Co som sa ponaucil je, ze som mal nakupovat pomalsie, lenze nakupovat po 5eurach tiez nebude nejaka velka vyhra, aj ked sa tvrdi, ze maly investor si moze dovolit riskovat viac, nez milionar.
Vsetko je relativne :)
Odoslané z počítača
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa PredsaJa »

JUGGLER: Ja s tebou súhlasím, o tom, čo by mal bežný investor robiť, ako by si mal nastaviť myseľ a pod. Tu sa plne zhodneme. Skôr mám len pocit, že sa často stretávam skôr s investorom, ktorého som popísal ja. Investoval väčšiu časť úspor v čase, kedy to bolo trendy (tj. v najhoršom období), emočne to nezvládol, odpredal so stratou a už sa na celé roky alebo nikdy k investovaniu ani nepriblíži. Až mám niekedy pocit, že osoba "sedliaka", ktorého popisuješ, je mýtus alebo skôr hypotetická rovina (ako mikroekonómia :D ktorá funguje len vo svete, ktorý neexistuje). Osobne poznám možno 1-2 ľudí, ktorí sú takto nastavení. A som hlavne zvedavý, ako to budú teraz zvládať investori, ktorí začali v 2020 po covid prepade a 2021 ich naučil, že sú finančnými mágmi a na čo siahnu, to sa blyští. DCA ti to rieši asi len čiastočne, lebo čo sa deje? Ak chceš znížiť priemerku, musíš tam tlačiť viac cashu, zvyšovať svoju expozíciu, tým pádom aj riziko a niektorým investorom môže začať vŕtať v hlave, či naozaj sporia v správnom "produkte". Emočne to musí byť brutálne náročné. Vydržať jeden rok asi OK, ale čo ak sa teória, že však trh sa spamätá, nedostaví ani po 5 rokoch? Opakujem, je to moja predstava o tom, čo musí prežívať bežný investor ako následok dot.com bubliny, bubliny 2008 alebo Čerstvej bubliny 2021.
To už bude môj osobný názor, ale myslím si, že aby ten "sedliak" si naozaj správne nastavil myseľ, musí poznať dôkladne, čo robí, prečo a do čoho to vlastne investuje. Ako nastupuje krivka učenia sa, dosiahne bodu, kedy preceňuje svoje znalosti a schopnosti. Prestáva byť sedliakom a následne nastupuje kolečko, ktoré som popísal vyššie. Veľmi skrátene povedané: aby sedliak správne investoval, nesmie byť sedliakom. A to je dôvod, prečo títo investori často zlyhávajú. Snáď som týmto ale príliš neodbočil od témy vlákna :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

PredsaJa napísal: Ne 19 06, 2022 9:52 pm To už bude môj osobný názor, ale myslím si, že aby ten "sedliak" si naozaj správne nastavil myseľ, musí poznať dôkladne, čo robí, prečo a do čoho to vlastne investuje. Ako nastupuje krivka učenia sa, dosiahne bodu, kedy preceňuje svoje znalosti a schopnosti. Prestáva byť sedliakom a následne nastupuje kolečko, ktoré som popísal vyššie. Veľmi skrátene povedané: aby sedliak správne investoval, nesmie byť sedliakom. A to je dôvod, prečo títo investori často zlyhávajú. Snáď som týmto ale príliš neodbočil od témy vlákna :)
Súhlasím, že učenie a založenie si účtu u brokera je obrovská nástraha. Ked tu niekto napíše, že si kúpil knihu o tom ako treba investovať (napr. bestseller od Gladiša ), vravím si ,,preboha nie,, ..toto je tvoja cesta do pekla. Keď niekto začína tým, že si založí účet u brokera, áno, existuje veľká šanca, že nepôjde správnou cestou, ale začne testovať svoje znalosti a schopnosti. To sa týka aj väčšiny z nás a takisto všetkých, ktorí majú ekonomické vedomosti, či vzdelanie.

Ja toho sedliaka vidím práve v tom, že obyčajný človek pochopí, že najlepšia cesta v investovaní nie je o kvalifikácii, ani o šikovnosti. Že celý investičný biznis je o tom, že inštitúcie zarábajú na ľuďoch. A že netreba v podstate vedieť nič, len pasívne investovať, čo znamená vkladať peniaze nie do hlúpych a úžerníckych produktov, ale do lacných indexových ETFs.

Ja si myslím, že 90% ľudí aj tak niekde pravidelne posiela peniaze, alebo investuje. Niekto ich nahovorí na IŽP, na životnú poistku, ďalší sa chytí na podielové fondy, kopa podnikateľov uverí privátnemu bankovníctvu, alebo podľahne vábeniu do FKI,. Celá armáda agentov berie provízie len za vábenie oviec do košiara. Pritom sedliakovi stačí vedieť , čo je nízkonákladové pasívne investovanie do indexových ETFs. Možno je to 5 cudzích slov, ktoré treba vysvetliť, ale hádam každý dokáže pochopiť, že existuje cesta, kde sa peniaze zhodnocujú sami, pri nízkych poplatkoch.

V dlhodobom investičnom biznise platí, že čím pasívnejší je človek, tým je pravdepodobnejšie, že zarobí viac.
Takže najlepšia cesta pre širokú verejnosť je, ked peniaze sami odchádzajú z bankového účtu a premenia sa na ETF.

Ja viem, že mnoho naších členov nebude so mnou súhlasiť. Stále vidím, že najčastejšie aj úplným začiatočníkom radia ako najlepšiu možnosť založiť si účet u brokera. Ale my sme s pohľadu investovania nie široká verejnosť, ale fanklub investovania , špekulovania a tradingu. My sme tu väčšinou burzoví nadšenci, ktorí sa realizujú, alebo chcú realizovať na finančných trhoch a fakt uplatňujú, alebo testujú svoje znalosti a schopnosti.

Ja mám silný zmysel pre empatiu a keďže som samouk, vždy keď píšem o investovaní myslím predovšetkým na ľudí, ktorí o investovaní nevedia nič.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Ne 19 06, 2022 11:59 pm Súhlasím, že učenie a založenie si účtu u brokera je obrovská nástraha.
Tak som si vyskúšal ten like. :)
Aspoň nebudem musieť tu vypisovať toľko súhlasných postov. :wink:
Škoda, že tu nie su dislike, ale uznávam, že určitá skupina ľudí, čo sa tu furt sťažovala u adminov, by dislike zneužívala na umlčanie politických oponentov.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

FDX

FedEx prelim Q4 $6.87 vs $6.88 S&P Cons. Estimate; revs $22.6 bln vs $24.56 bln Estimate

Sklamala o 1 centík, čo je voči peknému zisku nič. Tržby slabšie, ale to je minulosť (kvartál je za nami ) a zdá sa, že svitá na lepšie časy:

FDX FedEx sees FY23 $22.50-24.50 vs $22.40 Estimate.

Takže nejaký strach ohľadom klesajúcich ziskov u tejto podhodnotenej a akcii zatiaľ nehrozí.

Investori si vydýchli a cena vyskočila z 228 na 236 (+4% ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

Co ste nakupili na long za posledne dva mesiace a planujete drzat aspon do dalsieho roku?
for the best of times
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa jogo »

glengoolie napísal: Pi 24 06, 2022 7:35 am Co ste nakupili na long za posledne dva mesiace a planujete drzat aspon do dalsieho roku?
ETF na SP500.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa PredsaJa »

glengoolie napísal: Pi 24 06, 2022 7:35 am Co ste nakupili na long za posledne dva mesiace a planujete drzat aspon do dalsieho roku?
BBY, INTC, FDX, DPW.DE, OHI, MPW, WBD, BABA... Dnes sa toho dá kúpiť veľmi veľa a vyskladať dobré portfólio.
Jediná škoda, že drvivá väčšina IT, energ*/utility sektora je stále predražená. Aj napriek tým 20 a viac % prepadom.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa Joki »

glengoolie napísal: Pi 24 06, 2022 7:35 am Co ste nakupili na long za posledne dva mesiace a planujete drzat aspon do dalsieho roku?
AAPL, NVDA, TSLA, PLTR, SOFI, NU, PLUG, PATH, ROKU.
Obdobie na prikupovanie je skvelé, akurát by bodlo viac cashu :D
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

glengoolie napísal: Pi 24 06, 2022 7:35 am Co ste nakupili na long za posledne dva mesiace a planujete drzat aspon do dalsieho roku?
TELL ON RYCEY WISH MU VALE AMD BABA TGB
Odoslané z počítača
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa PredsaJa »

Joki napísal: Pi 24 06, 2022 8:49 am AAPL, NVDA, TSLA, PLTR, SOFI, NU, PLUG, PATH, ROKU.
Obdobie na prikupovanie je skvelé, akurát by bodlo viac cashu :D
Robíš DCA alebo ako si pristúpil k týmto akciám? Valuácie sú pomerne dosť individuálna záležitosť, ja osobne vnímam všetky tieto ako drahé (AAPL, NVDA) až extrémne predražené (TSLA, ROKU, PLUG, PATH). Že prečo ich nakupuješ zrovna teraz? Samozrejme nechcem, aby si moju otázku vnímal ako rýpanie, len ma zaujíma tá myšlienka. Lebo časť z nich vnímam ako opakovanie dot.com bubble. Sú trendy, sexi, každý o nich hovorí, tržby im rastú. Slovo zisk však ani nepoznajú a ak sa naplnia optimistické prognózy, tak aj tak ešte niekoľko rohov poznať nebudú...
História ukazuje, že ak sa akciami začneme zaoberať až keď generujú zisk a FCF a teda už vieme tie firmy reálne nejak naceniť (keďže hodnotu firmy odráža cash-flow ktorý dokáže), tak nielen že redukujeme riziko, ale reálne viac zarobíme než keby ich kupujeme teraz v tejto fáze ešte len vôbec otaznej udržateľnosti biznisu. Ja vlastne ani neviem o žiadnej historickej akcii, ktorá by sa ešte v čase generovania strát stala dobrou investíciou. Teslu z toho vynechávam, lebo to považujem za original meme stock, osobný názor založený na číslach spoločnosti 🙂
dclark
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Št 12 05, 2022 8:34 pm
Has thanked: 1 time

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa dclark »

glengoolie napísal: Pi 24 06, 2022 7:35 am Co ste nakupili na long za posledne dva mesiace a planujete drzat aspon do dalsieho roku?
Nakupoval som posledne dni toho dost.

ATVI, VMW, INTC, WBA, UL, MMM, SWK, VFC, CSCO, GOOGL, META, ECL, SBUX, TROW, NKE, TXN, WBD

ATVI aj VMW su v procese akvizicie s discountom okolo 20%. META som kupil prvy raz dnes.

Este som zabudol BRK.B, aj to len dnes.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa Joki »

PredsaJa napísal: Pi 24 06, 2022 2:33 pm
Joki napísal: Pi 24 06, 2022 8:49 am AAPL, NVDA, TSLA, PLTR, SOFI, NU, PLUG, PATH, ROKU.
Obdobie na prikupovanie je skvelé, akurát by bodlo viac cashu :D
Robíš DCA alebo ako si pristúpil k týmto akciám? Valuácie sú pomerne dosť individuálna záležitosť, ja osobne vnímam všetky tieto ako drahé (AAPL, NVDA) až extrémne predražené (TSLA, ROKU, PLUG, PATH). Že prečo ich nakupuješ zrovna teraz? Samozrejme nechcem, aby si moju otázku vnímal ako rýpanie, len ma zaujíma tá myšlienka. Lebo časť z nich vnímam ako opakovanie dot.com bubble. Sú trendy, sexi, každý o nich hovorí, tržby im rastú. Slovo zisk však ani nepoznajú a ak sa naplnia optimistické prognózy, tak aj tak ešte niekoľko rohov poznať nebudú...
História ukazuje, že ak sa akciami začneme zaoberať až keď generujú zisk a FCF a teda už vieme tie firmy reálne nejak naceniť (keďže hodnotu firmy odráža cash-flow ktorý dokáže), tak nielen že redukujeme riziko, ale reálne viac zarobíme než keby ich kupujeme teraz v tejto fáze ešte len vôbec otaznej udržateľnosti biznisu. Ja vlastne ani neviem o žiadnej historickej akcii, ktorá by sa ešte v čase generovania strát stala dobrou investíciou. Teslu z toho vynechávam, lebo to považujem za original meme stock, osobný názor založený na číslach spoločnosti 🙂
Ja som zameraný technologicky a AI v umelej inteligencii a v EV elektrických autách je budúcnosť resp. uz to je pritomnosť. Mám aj paar kuskov RIV. PLUG aj keď je v strate, budúcnosť bude vo vodíku. ROKU si myslim, že je momentálne dobrá cena na vstup. Keď bude TSLA a RIV úplne Full Self-Driving, cez niektorú z platforiem cestou do a z prace budú američania pozerať filmy :lol: .

Tesla je pre mňa technologická spoločnosť. Denne zberajú kvantá dát pre full self-driving a potom; robo-taxi, tesla bot, cybertruck- kde ma už 200 000 rezervácii, Tesla Semi, nabijacia infraštruktúra, uložiská energie, solárne panely, solárne strechy a tiež DOJO https://www.teslamagazin.sk/tesla-dojo- ... dstavenie/ potom poisťovníctvo https://www.tesla.com/insurance dalej https://www.teslamagazin.sk/tesla-hvac- ... aktuality/ vykurovanie, ventilácia, klimatizácia.

V Tesle sme sa už nezhodli tu PredsaJa :)
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 69#p166569
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa miror »

Teslu netreba precenovat. Ked denne vidim, co (ne)dokaze Tesla na ceste osetrit, tak Full Self Driving este nie nejaky ten rok ale desatrocia potrva az bude pouzitelny.

A vodik je bududcnost ? Je to len vlhky sen petrolejarskeho priemyslu, ako nechat ludi zavislych od cerpacich stanic. V tomto roku uz sa zacinaju objavovat prve nakladiaky na baterky a konecne uzavreli specifikaciu nabijacieho standardu 3,7Mw pre nakladne vozidla, myslim ze baterky sa vzhladom na svoj kazdorocny pokrok presadia aj tam.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa Joki »

Teslu resp. Muska pred paaar rokmi podcenovali, že to s EV nikam nedotiahne a kde je teraz. Volkswagen, Mercedes a atď. by ani nezačali s EV, stačilo by im stale ich TDI.

Vodik nemá využitie len v automobilite, lode, vlaky, vodikove elektrarne… Plug už dodava technologiu MOLu https://nvas.sk/sk/2022/05/05/nova-doho ... mol-group/
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa Joki »

Joki napísal: Pi 24 06, 2022 11:23 pm Teslu resp. Muska pred paaar rokmi podcenovali, že to s EV nikam nedotiahne a kde je teraz. Volkswagen, Mercedes a atď. by ani nezačali s EV, stačilo by im stale ich TDI.

Vodik nemá využitie len v automobilite, lode, vlaky, vodikove elektrarne… Plug už dodava technologiu MOLu https://nvas.sk/sk/2022/05/05/nova-doho ... mol-group/
Dodatok k Plug Power v Európe.
https://burzovnisvet.cz/investice/velka ... lug-power/
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

JUGGLER napísal: Št 23 06, 2022 10:26 pm FDX

FedEx prelim Q4 $6.87 vs $6.88 S&P Cons. Estimate; revs $22.6 bln vs $24.56 bln Estimate

Sklamala o 1 centík, čo je voči peknému zisku nič. Tržby slabšie, ale to je minulosť (kvartál je za nami ) a zdá sa, že svitá na lepšie časy:

FDX FedEx sees FY23 $22.50-24.50 vs $22.40 Estimate.

Takže nejaký strach ohľadom klesajúcich ziskov u tejto podhodnotenej a akcii zatiaľ nehrozí.

Investori si vydýchli a cena vyskočila z 228 na 236 (+4% ).
Dalšie info:

FedEx v novom náčrte stratégie uvádza finančné ciele do roku 2025 (240.09)

Spoločnosť FedEx organizuje stretnutie s investormi, na ktorom predstaví svoje finančné ciele do roku 2025
FedEx plánuje dosiahnuť 18-22 % ročnú TSR do fiškálneho roku 2025 na základe týchto vyvážených finančných cieľov pre fiškálny rok 2025:
4 - 6 % zložený ročný rast tržieb do fiškálneho roku 2025
10 % upravená konsolidovaná prevádzková marža vďaka
11-12 % upravenej prevádzkovej marže FedEx Ground
8 - 9 % upravenej prevádzkovej marže FedEx Express
20-22 % upravená prevádzková marža FedEx Freight
Upravený dividendový výplatný pomer minimálne 25 %
Pomer kapitálových výdavkov k príjmom rovný alebo nižší ako 6,5 % a zvýšenie návratnosti investovaného kapitálu (ROIC) spoločnosti FedEx o 200 bázických bodov v porovnaní s fiškálnym rokom 2022
Zlepšenie upraveného konsolidovaného prevádzkového príjmu vo fiškálnom roku 2025 o 3,0 - 4,5 miliardy USD v porovnaní s upraveným konsolidovaným prevádzkovým príjmom vo fiškálnom roku 2022
Zložená ročná miera rastu upraveného zisku na akciu vo výške 14-19 % do fiškálneho roku 2025.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

iceberg8 napísal: Pi 24 06, 2022 1:50 pm
glengoolie napísal: Pi 24 06, 2022 7:35 am Co ste nakupili na long za posledne dva mesiace a planujete drzat aspon do dalsieho roku?
TELL ON RYCEY WISH MU VALE AMD BABA TGB
dnes som po dlhej dobe kupil akcie. 30k TELL. sice stale cakam na prepad sap pod 3k ale nemozem len tak sediet a nechat peniaze lezat. budem spokojny ked mi to spravi 20% popravde. velke oci budem mat az ked jebnu trhy. teraz mi stacia omrvinky.
for the best of times
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

glengoolie napísal: St 29 06, 2022 4:50 pm dnes som po dlhej dobe kupil akcie. 30k TELL. sice stale cakam na prepad sap pod 3k ale nemozem len tak sediet a nechat peniaze lezat. budem spokojny ked mi to spravi 20% popravde. velke oci budem mat az ked jebnu trhy. teraz mi stacia omrvinky.
Držím palce.

Dnes povyskočila k cene 3,38 ale už je na cene 3,05 USD.
Pozeral som čerstvú analýzu.
Je to dosť dlhodobý tip. Robí velkú investíciu a kým začne byť zisková, pretečie veľa vody.
Dovtedy sa môže všeličo zmeniť. Napr. politická zmena v Rusku a Europa by sa vrátila k ruskému plynu...

Enjoy:

______________________________________________________________________
Investičná téza

Spoločnosť Tellurian (NYSE:TELL) včera oznámila, že v roku 2023 pravdepodobne dosiahne EBITDA 400 miliónov USD z jednej zo svojich dcérskych spoločností. Tvrdím, že to významne zlepšuje býčiu pozíciu. Tellurian má jednoznačne aktíva s určitou hodnotou. Nie je to len opcia, ktorá je mimo peňazí.

Výkonný predseda spoločnosti Tellurian Charif Souki včera natočil video, v ktorom tvrdí, že Tellurian nechce podpísať zmluvy so spoločnosťou Chevron (CVX). Že tieto zmluvy nie sú tým, o čo v obchodnom modeli ide.

Tvrdím, že ak spoločnosť Tellurian nakoniec bude financovať Driftwood z 80 % prostredníctvom vlastného kapitálu, akcionári zaplatia približne 3x jej peňažné toky z prevádzky v roku 2026.

Túto akciu hodnotím ako nákup.

Nedávny vývoj spoločnosti Tellurian
Keď som začiatkom tohto mesiaca napísal svoju býčiu analýzu spoločnosti Tellurian, takmer sa to časovo zhodovalo s požiarom v zariadení na skvapalnený zemný plyn ("LNG") vo Freeporte. Odvtedy boli ceny zemného plynu na divokej jazde.

Ceny zemného plynu na domácom trhu skutočne klesli o takmer 20 % na 6 MMBtu. Ak to neukázalo na potrebu ďalšieho veľkého zariadenia LNG, tak už len veľmi málo.

V posledných dňoch však ceny zemného plynu na spotovom trhu opäť prudko vzrástli a teraz sa opäť blížia k 7 USD MMBtu.

V dôsledku toho vyhlasujem, že dopyt po zariadení LNG spoločnosti Tellurian nemôže byť vyšší a žiadanejší.

Čo znamená cieľová EBITDA spoločnosti Tellurian na rok 2023?
Spoločnosť Tellurian potrebuje 12 miliárd USD na výstavbu svojho zariadenia na vývoz LNG Driftwood. Ide o to, že pri tak vysokých cenách zemného plynu na medzinárodnej úrovni v porovnaní s cenami v USA má veľký zmysel vyvážať a arbitrovať rozdiel.

Až do prijatia konečného investičného rozhodnutia sa investori dohadujú, do akej miery bude vlastný kapitál zriedený. To je jadro býčieho a medvedieho prípadu.

Spoločnosť Tellurian však včera uviedla, že v roku 2023 očakáva EBITDA vo výške 400 miliónov USD.

Hoci to úplne nemení investičný prípad, podporuje to názor, že spoločnosť Tellurian má aktíva generujúce peňažné toky.

Charif Souki zo spoločnosti Tellurian vysvetlil, prečo sa spoločnosť Tellurian necítila pohodlne pri zaviazaní zvyšných 2 mil. ton zo svojho zariadenia s kapacitou 11 mil. ton ročne.

Souki tvrdí, že dôvodom, prečo spoločnosť Tellurian nesedela za rokovacím stolom so spoločnosťou Chevron, bolo to, že spoločnosť Tellurian nechcela byť v pozícii, že by príliš sľubovala a nedostatočne plnila svoju zmluvu.

Souki ďalej tvrdil, že by mohlo dôjsť k úniku skvapalneného zemného plynu alebo plynu, čo by spôsobilo, že spoločnosť by bola nadmerne vystavená riziku a musela by vrátiť viac, ako bola hodnota zmluvy, aby sa zmluva vyrovnala.

Následne pripomenul, že Tellurian chce byť podnikom s vysokou maržou, ktorý môže na základe investície vo výške 12 miliárd USD ročne dosiahnuť peňažné toky vo výške 3 alebo 4 miliárd USD, že Tellurian sa nechce naháňať za ziskom vo výške 200 až 300 miliónov USD.

Najmä s tým, že v tomto prostredí vyšších úrokových sadzieb a inflácie existuje príliš veľa krížových prúdov a nebolo by to rozumné.

Spoločnosť Tellurian argumentovala, že v ideálnom prípade by získala 12 miliárd USD na výstavbu zariadenia na skvapalnený zemný plyn pomocou 8 miliárd USD dlhu a 4 miliárd USD vlastného kapitálu. Dve tretiny dlhu a jedna tretina vlastného kapitálu.

Ak by sa spoločnosti Tellurian skutočne podarilo získať 8 miliárd USD dlhu, jej úrokové platby by boli minimálne 8 %. To by znamenalo, že jej úrokové platby by predstavovali takmer 640 miliónov USD.

Z toho vyplýva, že spoločnosť Tellurian by nevyhnutne musela dosahovať peňažné toky vo výške približne 3 miliárd USD, aby bola táto investícia presvedčivá.

Predpokladajme však, že spoločnosť Tellurian nakoniec získa FID s 80 % vlastného kapitálu a 20 % dlhu. V tomto prípade bude musieť rozriediť akcionárov približne 6,2-násobne. To znamená, že jej vlastný kapitál by sa zvýšil na približne 12 miliárd USD (2 miliardy USD v súčasnosti + 10 miliárd USD pri zvýšení).

To by znížilo jej splátky dlhu, ale zároveň by to obmedzilo zvýšenie zisku akcionárov.

Cena akcií by sa tak pohybovala okolo 3-násobku ich peňažných tokov v roku 2026.

Spodná hranica
Tellurian je veľmi volatilná akcia a nie je pre slabé povahy. Je to akcia s vysokou beta hodnotou. Akcie v súčasnosti neocenili plný potenciál spoločnosti Driftwood, pretože investori nevedia, za akých podmienok sa im akcie zriedia.

Kým tento okamih nenastane, najmä v súčasnom investičnom prostredí, v ktorom sa investori citeľne obávajú celého radu makrozáležitostí, ako sú inflácia, úrokové sadzby, prudký nárast cien zemného plynu a ďalšie, investori nebudú mať záujem výrazne podporiť víziu spoločnosti Tellurian.

Preto by investori, ktorí sú naklonení tomuto názvu, mali primerane dimenzovať svoju pozíciu v tejto spoločnosti. Dôrazne odporúčam, aby ani ten najkoncentrovanejší investor nemal v portfóliu viac ako 3 %.

__________________________________________________________________
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa Glogol »

pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

JUGGLER napísal: St 29 06, 2022 6:35 pmDržím palce.

Dnes povyskočila k cene 3,38 ale už je na cene 3,05 USD.
Pozeral som čerstvú analýzu.
Je to dosť dlhodobý tip. Robí velkú investíciu a kým začne byť zisková, pretečie veľa vody.
Dovtedy sa môže všeličo zmeniť. Napr. politická zmena v Rusku a Europa by sa vrátila k ruskému plynu...
Bud podrzim kratkodobo na 20% aspon alebo ked to nepojde tak dlhodobo. Este som kupil BP trochu a v utorok idem do vo velkom RYCEY(zase tip od iceberga) lebo sa mi paci vyvoj v leteckom segmente.
for the best of times
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

RYCEY je aj long term play na tie ich male modulovatelne jadrove elektrarne.. "SmallModularReactor" rolls-royce-smr.com
Len neviem co bude s nimi ak budu zas lockdowny, kedze bude mozno menej leteckych hodin na motoroch, ktore servisuju..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

iceberg8 napísal: Ne 03 07, 2022 12:30 pm RYCEY je aj long term play na tie ich male modulovatelne jadrove elektrarne.. "SmallModularReactor" rolls-royce-smr.com
Len neviem co bude s nimi ak budu zas lockdowny, kedze bude mozno menej leteckych hodin na motoroch, ktore servisuju..
Aku tam mas poziciu? Ja som dal objednavku na 93500@1.07.
for the best of times
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

ja som mini hrac a tak zatial som tam dal asi len 10K , ale zacal som kupovat uz od 1.90cca :)

EDIT na jednu vec som zabudol pri RYCEY..
Ale elegantne si sa tomu asi vyhol, lebo 9.6.2022 mi to strhli z uctu.. a to.. ADR Fee USD 0.02 per Share
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

iceberg8 napísal: Ne 03 07, 2022 1:17 pm ja som mini hrac a tak zatial som tam dal asi len 10K , ale zacal som kupovat uz od 1.90cca :)

EDIT na jednu vec som zabudol pri RYCEY..
Ale elegantne si sa tomu asi vyhol, lebo 9.6.2022 mi to strhli z uctu.. a to.. ADR Fee USD 0.02 per Share
Broker ti to napisal v newskach dopredu aspon? Lebo citam ze fidelity malo datum 27.5.

Inak po rozpusteni akcii o skoro 50% v 2020 ratam ze $4-$5 bude strop na dlhu dobu.
for the best of times
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

To mam cez IB, a varovali dopredu aspon myslim, resp vedel som o tom, ale nevedel som presne cenu poplatku za akciu, tusim pisali 1-3centy, co je dost smola pri $1 akcii, ine nez pri 2-3cifernych akciach..
Odoslané z počítača
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa PredsaJa »

Prečo to kupujete na US OTC? O poplatkoch spojených s ADR je na nete normálne vždy dostupné info.
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

PredsaJa napísal: Ne 03 07, 2022 2:28 pm Prečo to kupujete na US OTC? O poplatkoch spojených s ADR je na nete normálne vždy dostupné info.
Ja mam Fio a nemam pristup na UK burzu. Plus OTC ma vecsi marketcap nez Londyn. Ale akoze ano, ja som v zivote OTC nekupoval, ani neplanoval. Ale kedze ide o RR tak sa nebojim ziadnych OTC ojebov.
for the best of times
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tak symbol RR na LSE ma tiez svoje poplatky, plus je to GBP.. Alebo su aj inde nez OTC? Potom je RRU vo FR, ale eura drzat velmi nechcem a neviem aka je tam likvidita.. (Avg. Volume 17,565)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

Inak k tym ADR, typek na ST platil 23 000$ lebo ma 1.15M akcii :D
for the best of times
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Aj si stihol nakupit? Aj som ti chel napisat ze ved skus to stiahnut na 1.02, z tych 1.07, ale nebol som pri PC. dojdem a vidim masaker..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

iceberg8 napísal: Ut 05 07, 2022 4:09 pm Aj si stihol nakupit? Aj som ti chel napisat ze ved skus to stiahnut na 1.02, z tych 1.07, ale nebol som pri PC. dojdem a vidim masaker..
ano, 99k za $1.01. cakal som na $1 ale je tam silna rezistencia tak som musel objednavku v polke dna upravit. mozno prerazi pod ale to je jedno uz.

avsak je realna sanca ze to padne znacne nadol este lebo v Q3 ratam ze ludom dojdu peniaze a naplno sa prejavi recesia a inflacia. ale tak co uz no. nebavilo ma uz cakat. nerad drzim hotovost.
for the best of times
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"