Dlhopisovy konvergentny fond

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Andrej Kordos
Príspevky: 2
Dátum registrácie: St 06 06, 2007 10:28 pm

Dlhopisovy konvergentny fond

Príspevok od používateľa Andrej Kordos »

Pred dvoma rokmi som investoval vsetky moje peniaze do dlhopisoveho konvergentneho fondu VUB. S pociatocnej investicie 200 000 Sk mi zostalo 180 000 Sk, cize som prerobil 20 000 Sk. Asi pred rokom som si nechal poradit od "odbornikov" v tlaci ze po poklese zakonite nastava vzostup a preto nedoporucovali peniaze z fondu vyberat. Ziadny vzostup sa vsak zatial nekonal, prave naopak, po spominanom poklese som zacal klesat este viac. Poradite mi ci nechat peniaze vo fonde? Popripade kam ich investovat cca na dalsie 2-5 rokov?
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3779
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Často se vyplatí prodat něco se ztrátou a vydělat na tu ztrátu s něčim jinym třeba už za rok , zatimco to co je ve ztrátě , se muže dostati do plus v některých případech třeba až za 10 let.
Jistě bys mohl prodat ten fond ihned se ztrátou a vybrat si nějaký z těchto 4 fondů dole , nebo 2 fondy a nechat si je až do konce 2009 nebo do dubna 2010 :

Neni problém +30% +40% za rok a jen s akciemi Europy :

DJ EO STOXXSM Select Divi.30EX Inhaber-Anteile
http://isht.comdirect.de/html/detail/ma ... m=EXSG.ETR
EXSG , wkn 263528 , ISIN DE0002635281 , burza Xetra , vstupní poplatek 2% a pak jen poplatek 0,3% rocne , minimální vklad 1000 euro

DivDAX ex / Inhaber-Anteile
http://isht.comdirect.de/html/detail/ma ... m=EXSB.ETR
EXSB , wkn 263527 , ISIN DE0002635273, burza Xetra , vstupní poplatek 2% , minimální vklad 1000 euro

BALZAC UMBRELLA IND.-GERMANY Actions au Port.
http://isht.comdirect.de/html/detail/ma ... m=BAJ1.MUN
BAJ1 , wkn 588766 , ISIN FR0000018020 , burza München , vstupní poplatek 2,5% , minimální vklad 0

DekaLux-MidCap TF / Inhaber-Anteile A o.N.
http://isht.comdirect.de/html/detail/ma ... 131606.FSE
wkn 986354 , ISIN LU0075131606 , burza Frankfurt , vstupní poplatek 1,93% , minimální vklad 1000 euro
.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Je vhodný predovšetkým pre investorov, ktorí majú záujem zhodnocovať svoje peňažné prostriedky v euro a pre investorov, ktorí majú záujem využiť vyššie úrokové sadzby v krajinách pripravujúcich sa na vstup do EMU a chcú tak profitovať na úrokových rozdieloch a na výmenných kurzoch v prípade posilnenia lokálnej meny voči euru.
toto je napísané v mesačnej správe ako investičný profil a stratégia fondu. Ak teda chceš zhodnocovať EUR, si na tom dobre a zhodnotenie za dva roky je cca. 5,5% p.a. Asi si to ale prehliadol a skôr ťa zaujíma zhodnotenie v SKK. Kedže fond má vo svojom portfoliu hlavne dlhopisy PLR a HU, jeho budúcnosť je diskutabilná a nádeje by som doňho nevkladal. Prvú investorskú chybu č.1 máš za sebou, teraz si zanalyzuj, čo Ta priviedlo k tomuto fondu a nikdy tú chybu už nezopakuj. Je škoda, že po dvoch rokoch klesajúcej investície stále nevieš, čo máš urobiť. To je chyba č.2. Takže zaujímaj sa o financie a ekonomiku slovenskú aj svetovú, čítaj webstránky a knihy. Ak chceš teda zaznamenať dalšie straty v SKK do zavedenia EURa, ponechaj investíciu v tomto fonde. Keby si vtedy investoval do VRF VUBam, mal by si zisk, hoci za posledný rok tento fond veľa v SKK nezarábal vdaka zhodnoteniu SKK, ak si však zobrazíš na webstránke jeho výkonnosť v EUR, či USD, tento fond bude po roku 2009 celkom zaujímavý. Sám si zváž, či nepresunúť časť z DKF do VRF, kedže ešte rok môže prípadné zhodnotenie zmariť posilnenie koruny. Za nákup iného fondu zaplatíš daľšie poplatky a prestup v rámci VUBam Ta teda výjde lacnejšie. O chybe č.3 vieš už určite sám, je to nákup jediného fondu. Ako začiatočník je pre Teba dobré diverzifikovať. Ako začiatočníkovi by som Ti poradil nakúpiť do zavedenia Eura 30-50% peňažný fond, 20-40% zmiešaný napr. spomínaný VRF, alebo iný podobný a k nemu okolo 30% akciový Europa, príp. USA (ktovie, ako sa bude správať USD.) Môžeš skúsiť niečo ako STF od Tam, fond fondov, má zastúpené aj akcie firiem z oblasti nehnuteľností. Po zavedení EUR bude treba zmeniť stratégiu, ale dovtedy by si mal byť na takej úrovni, že to budeš vedieť sám a nebudeš sa musieť spoliehať na "odboríkov" chyba č.4, ktorí Ti posledne poradili špatne. Každé tu uvedené a aj moje doporučenie má svoje riziká. Aké, skús zistiť skôr, ako zainvestuješ.

Ku cti Ti slúži, že si aj napriek strate pokojný a riešiš veci s chladnou hlavou. Je dobre, že si urobil toľko chýb naraz, budeš to mať dalej o to jednoduhšie a niektorým sa dá aj tak ťažko vyhnúť. Myslím že is na dobrej ceste stať sa úspešným investorom. Veľa štastia.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Otázka je či chceš ďalej podstupovať menové riziko v tomto fonde. Teda špekulovať na rast mien v okolitých krajinách voči euru, ale aj korune. Koruna by už do prijatia eura nemusela rásť a ani NBS nechce vyšší kurz koruny pri konverzii. Ale nie je to žiadna istota.

Ak si stratil 10% musíš dohnať cez 11%. Vkladom do peňažného korunového fondu to máš za cca 3 roky napäť. Všetky osttné cesty môžu byť rýchlejšie, ale aj rizikovejšie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhopisovy konvergentny fond

Príspevok od používateľa filip glasa »

Už by pomaly mohli byť tie konvergentné dlhopisové fondy zaujímavé. Ak prijmeme euro, tak forinťáci aj koruňáci asi budú posilňovať. Ak ak neprijmeme, tak klesne naša koruna. V ČR hrozí inflácia a vyššie sadzby asi aj naďalej a v Maďarsku to vyzerá podobne.
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: Dlhopisovy konvergentny fond

Príspevok od používateľa Bobikpp »

filip glasa napísal: v Maďarsku to vyzerá podobne.
V Madarsku to mozno nevyzera podobne

http://ekonomika.ihned.cz/c3-22964420-0 ... ozi-recese
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhopisovy konvergentny fond

Príspevok od používateľa filip glasa »

Investiční banky tak začaly sázet na to, že Maďarsko bude muset začít zvyšovat úrokové sazby, aby se s přetrvávající inflací a slabým kurzem forintu vypořádalo. Podle některých hlasů tak měnový výbor učiní již tento měsíc.
tie konvergentné fondy sú dlhopisové, čiže to zvýšenie sadzieb by malo dobrý vplyv.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Dlhopisovy konvergentny fond

Príspevok od používateľa Bebe »

filip glasa napísal:tie konvergentné fondy sú dlhopisové, čiže to zvýšenie sadzieb by malo dobrý vplyv.
Ceny maďarských dlhopisov v poslednom čase poklesly hlavne z dôvodu obáv o zvyšovanie úrokových sadzieb a padajúceho forintu. Padajúci forint je kurzové riziko pre slovenského investora, preto treba byť v súčasnosti opatrný. Aj DKF (VUBam, ktorý obsahuje viac poľských a menej maďarských dlhopisov) klesol asi o 2,5%. Ale ani poklesy nie sú večné a o nejaký čas bude tento fond možno opäť zaujímavý, naskôr však po našom prijatí eura.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhopisovy konvergentny fond

Príspevok od používateľa filip glasa »

ja osobne do toho nejdem, ale vidím to ako špekuláciu:

1. raste voči euru po zavedení eura u nás
2. pokles koruny po nezavedení eura u nás
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhopisovy konvergentny fond

Príspevok od používateľa filip glasa »

oprava: zvýšenie sadzieb by malo dobrý/zlý vplyv podľa toho aké splatnosti majú dlhopisy vo fonde. Ak prevažujú dlhšie, tak by skôr klesla ich trhová cena. A až po ich vypršaní by fond dokúpil nové s vyšším kupónom.

Čiže by záviselo na durácii fondu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhopisovy konvergentny fond

Príspevok od používateľa filip glasa »

http://servis.etrend.sk/127788/spravy-s ... ich-kurzov

že mali ten forint viazaný na euro som ani nevedel. Hlavne e sme sa tu veselo bavili o jeho možnom posilňovaní :)
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Dlhopisovy konvergentny fond

Príspevok od používateľa Bebe »

Tak to je pekný podraz.. to existuje ešte niekde okrem číny?

Dnes je forint asi tak na úrovni roku 2001 odkedy je na euro viazaný, som zvedavý, čo bude robiť teraz, lebo ak sa neposilní, tak nech si ma nepraje.. :)
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhopisovy konvergentny fond

Príspevok od používateľa filip glasa »

Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Dlhopisovy konvergentny fond

Príspevok od používateľa Bebe »

http://www.ingfn.sk/?c[f]=0&c[s]=1&lang ... s=40077921
sadzby by mohli znovu vzrásť už v máji, avšak pravdepodobnejšie je ich zvýšenie až v júni. Ako uviedol ďalší člen výboru, Dariusz Filar, kľúčovým faktorom pri rozhodnutí, či sadzby stúpnu nad 6 %, bude inflačná prognóza centrálnej banky. Kľúčová úroková sadzba poľskej centrálnej banky sa po marcovom zvýšení nachádza na úrovni 5,75 %.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Dlhopisovy konvergentny fond

Príspevok od používateľa Bebe »

Tak už máme určený konverzný kurz a teda nás neohrozuje posilňovanie koruny voči euru. To dáva príležitosť investovať do dlhopisov krajín, ktoré majú vysoké úrokové sadzby a ich domáca mena má potenciál oproti euru posilňovať. Z tohto dôvodu by mohli fondy ktoré nakupujú dlhopisy konvergujúcich krajín zaznamenať zaujímavý výnos.

Najväčší pokles fondu vubam DKF bol v období od 07.03.2005 do 02.05.2005 vo výške -7,59 %
Prílohy
Výkonnosť fondu v EUR od 15.01.2004 do 07.07.2008 je 56,55 % (10,52 % p.a) Prezentovaná výkonnosť je hrubá výkonnosť vypočítaná v zmysle pravidiel Slovenskej asociácie správcovských spoločností
Výkonnosť fondu v EUR od 15.01.2004 do 07.07.2008 je 56,55 % (10,52 % p.a) Prezentovaná výkonnosť je hrubá výkonnosť vypočítaná v zmysle pravidiel Slovenskej asociácie správcovských spoločností
ShowChartNav.gif (6.27 KiB) 7833 zobrazení
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Dlhopisovy konvergentny fond

Príspevok od používateľa Bebe »

Dnes je forint asi tak na úrovni roku 2001 odkedy je na euro viazaný, som zvedavý, čo bude robiť teraz, lebo ak sa neposilní, tak nech si ma nepraje.. :)
Tak konečne sa forint začal posilňovať, dúfajme, že mu tento trend vydrží, čo by len prospelo konvergentným dlhopisovým fondom.
Prílohy
HUF_EUR_.JPG
HUF_EUR_.JPG (27.92 KiB) 7833 zobrazení
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Dlhopisovy konvergentny fond

Príspevok od používateľa Bebe »

Malá analýza dvoch konvergentných dlhopisových fondov:

IAM - EURO konvergentný vyvážený fond
Priemerná durácia 1,5 roka
Výnos do splatnosti 4,75 %
informovanosť na webstránke - dostačujúca
http://www.iam.sk/fondy/?g=1-5iameurokonvergentny.html
http://www.iam.sk/files/prof-eucf.pdf

Výhody:
-nákup fondu bez vstupných poplatkov pri dodržaní 5ročného investičného horizontu bez výstupného poplatku.
-nižšia volatilita zabezpečená štruktúrou aktív
-možno investovať v menách SKK, EUR, USD

Nevýhody:
-referenčná mena SKK (EUR by bolo vhodnejšie, chýba na webstránke prepočet na euro a graf s voliteľnými parametrami)
-minimálna investícia 20.000,- SKK
-fond môže mať (do max.40%) v portfóliu iné podielové fondy
-fond má v portfóliu HZL svojej dcéry Istrobanky
-vysoký podiel eurobondov
-nevyužitý potenciál na trhu s dlhopismi konvergujúcich krajín

VUBam - Dlhopisový Konvergentný fond
informovanosť na webstránke - nadpriemerná
http://www.vubam.sk/Default.aspx?CatID=39&fundId=4
http://www.vubam.sk/Documents/MonthlyRe ... 200805.pdf
http://www.vubam.sk/Documents/Prospects/PP_DKG.pdf

Výhody:
-referenčná mena EUR
-investícia od 5000,- SKK
-vysoký podiel ivnestícií v PLN a HUF
-možnosť investovať v SKK, EUR
-výborný graf s voliteľnými parametrami na webstránke v SKK aj EUR

Nevýhody:
-chýbajúci údaj o priemernej durácii a výnose do splatnosti
-vyššia volatilita fondu, kurzové riziko (môže byť v prospech, i neprospech fondu)
-pri výstupe do 1roka aj výstupný poplatok
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Dlhopisovy konvergentny fond

Príspevok od používateľa Bebe »

DKF Vubam po mesiaci od stanovenia konverzného kurzu.
Výkonnosť fondu v SKK od 07.07.2008 do 08.08.2008 je 2,99 %
Výkonnosť fondu v EUR od 07.07.2008 do 08.08.2008 je 2,62 %
Uvedenú výkonnosť zaznamenal fond hlavne v prvej tretine uvedeného obdobia, po stanovení konverzného kurzu, keď kurzy mien posilňovali voči euru. V súčastnosti kurzy čiastočne skorigovali svoje zisky a tým aj ceny dlhopisov po prepočte mierne poklesli.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Dlhopisovy konvergentny fond

Príspevok od používateľa Bebe »

DKF Vubam po 2 mesiacoch od stanovenia konverzného kurzu.
Výkonnosť fondu v SKK od 07.07.2008 do 08.09.2008 je -0,47 %
Výkonnosť fondu v EUR od 07.07.2008 do 08.09.2008 je -0,60 %
Kurzy mien konvergentných krajín posledný mesiac čelia prudkému oslabovaniu. Tým utrpela aj výkonnosť fondu. Je to možno príležitosť na doinvestovanie.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhopisovy konvergentny fond

Príspevok od používateľa filip glasa »

http://www.financnik.sk/index.php?did=5 ... &dt=&text=
"Po rokovaniach o vývoji situácie na finančnom trhu sa banková rada rozhodla zvýšiť základnú úrokovú sadzbu na 11,5 %," informovala centrálna banka. Zároveň uviedla, že zvýšila jednodňovú sterilizačnú sadzbu na 11 % a jednodňovú refinančnú sadzbu na 12 %. Analytici uviedli, že rozsiahle zvýšenie úrokových sadzieb len potvrdzuje úmysel banky zachovať svoj inflačný cieľ pre tento rok na úrovni 3 %. Za tento krok však krajina zaplatí nižším rastom ekonomiky, ktorá sa zmáha z dvojročného prepadu. "Myslím si, že zvyšovanie bolo dosť výrazným krokom. Mierne zvýšenie o 25 až 50 bázických bodov by totiž situáciu veľmi nezmenilo. Maďarsko ukázalo, že chce splniť inflačný cieľ stanovený na 3 %, pretože ak by výmenný kurz ostal na rovnakej úrovni, ohrozilo by to jeho plnenie," uviedla Orsolya Nyeste, analytička Erste Bank.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Dlhopisovy konvergentny fond

Príspevok od používateľa Bebe »

Maďarský forint už tri mesiace oslabuje a súčasná kríza mu už vyhradila miesto na cintoríne. Či sa začne s výkopovými prácami sa ukáže v najbližšom čase. Dnes som zas o čosi múdrejší a aj o pár tisíc ľahší
Prílohy
HUF.JPG
HUF.JPG (17.71 KiB) 7337 zobrazení
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhopisovy konvergentny fond

Príspevok od používateľa filip glasa »

inak taká sadzba ich ekonomiku pekne zbrzdí (už aj tak na pokraji recesie a s mizivým rastom). Možno tam fakt bude aj recesia.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"