ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Zberateľstvo a investovanie: mince, umenie, starožitnosti, fyzicky držané komodity
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa jogo »

miror napísal: Ne 07 08, 2022 4:39 pm Jasne som uviedol, ze jedina Magna prenasa bez casoveho aj mnozstenneho obmedzenia do dalsich mesiacov, bez nulovanianmesacne, rocne, proste donekonecna prenasa. Co som si odlozil v aprili 2021, si mozem minut v decembri 2023. ZSE nuluje na konci obdobia, SSE ma limit myslim len 2 MW a Greenlogy je zasa velmi draha na mesacnom poplatku v tom najvyssom programe, kde nenuluje.
Tiež som prehliadol, že iba Magna dovolí preniesť elektrinu z leta do zimy.

Poplatky za distribúciu by som musel platiť asi 0.04€/kwh, toľko teraz zhruba platím za plyn, takže toho času sa to neoplatí. Od nového roku však plyn vzrastie asi o 40%, tak to už by som mal z 1kwh zisk 0,02€, z 10 000kwh by to bolo 200€.
Inštalácia 3kwp stojí 5000€, tak 10kwp bude stáť 15 000€
https://www.zse.sk/blog-clanok-cena-a-n ... elektrarne

Návratnosť 75 rokov...Stále nerentabilné použiť na kúrenie v porovnaní s plynom, aj keby som si to nainštaloval sám za polovičnú cenu....ak niekto vidíte zásadnú chybu v mojom orientačnom prepočte, napíšte to tu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
miror
Gold Member **
Príspevky: 497
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 142 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa miror »

Jogo
Chybu mas vo vypocte rovnaku ako vyssie som pisal iceberg8-ovi. Pozeras ceny ZSE, ktore su raz take ako inych normalnych firiem. Pisu 5000 po dotacii, dotacia je tusim 1500€, takze chcu 2,2€ za Wp ! To je uzera.

Ale aj podla Vas dvoch vidim, preco si mozu dovolit take ceny - lebo ich kazdy pozna ako predajcu elektriny a prve hlada fotovoltaiku na ich webe. Ze oni vlastne ani nemaju vlastnych monterov a lokalne …. ako som pisal vyssie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa jogo »

miror napísal: Ne 07 08, 2022 6:22 pm Jogo
Chybu mas vo vypocte rovnaku ako vyssie som pisal iceberg8-ovi. Pozeras ceny ZSE, ktore su raz take ako inych normalnych firiem. Pisu 5000 po dotacii, dotacia je tusim 1500€, takze chcu 2,2€ za Wp ! To je uzera.

Ale aj podla Vas dvoch vidim, preco si mozu dovolit take ceny - lebo ich kazdy pozna ako predajcu elektriny a prve hlada fotovoltaiku na ich webe. Ze oni vlastne ani nemaju vlastnych monterov a lokalne …. ako som pisal vyssie.
Ok. Koľko si ty zaplatil za 1kwp inštalovaného výkonu? Lebo ja mam skúsenosť, že najlacnejšie ponuky sú zvyčajne poruchové a nekvalitné.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa jogo »

miror napísal: Ne 07 08, 2022 1:49 pm Cena fotovltaiky sa pohybuje okolo 1€ za Wp vykonu. Za 6000€ by mala byt 6kWp FVE od firmy aby to bolo za normalnu cenu na trhu. Ked si robim sam, vychdza to okolo 45 centov na Wp (jeden Watt uvadzaneho maximalneho vykonu) bez dph.
Nestiham všetko prečítať, je tu toho veľa.
Ok. 10kwp stojí 10 000€ montáž od firmy, alebo 5 000€, ak si to namontujem sám.
To by bola návratnosť oproti plynu 25 rokov na budúci rok, ale medzi tým som tu videl príspevky, že sa nám vyhrážajú zvýšením cien plynu o 150% na budúci rok, to už by bol zisk 6c/kwh tj. 600€ ročne a to by bola návratnosť pod 10 rokov pri samomontáži a to už je zaujímavé.
Nakoniec ta vojna na Ukrajine spôsobí masové rozšírenie fotovoltaiky v Európe.

p.s: Už som nalomený začať si doma montovať fotovoltaiku, začnem asi ohrevom úžitkovej vody, len ten cenník od Magny sa mi zdá dosť komplikovaný a drahší, ako môj terajší cenník od VSE...jedine, že by som celú spotrebu elektriny doma nahradil fotovoltaikou...to by som potreboval 3kwp....1500€...kurnik, a som si včera hovoril, že toho roku už doma nič prerábať nebudem...veď od mája v kuse čosi prerábam.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa iceberg8 »

miror, zacal som porovnavat navratnost podla cennika ZSE z dovodu, aby som potom mohol porovnat DIY riesenie.
Pisal si 45c bez DPH za Wp, mas nejaky zdroj prosim? Co vsetko to obsahuje?

jogo, FVE nie je prerabka, to zbalis a odnesies inde :)
Odoslané z počítača
miror
Gold Member **
Príspevky: 497
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 142 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa miror »

môj zdroj som ja, kedze aj tento rok som si robil nejakú strechu, sú to panely, on-grid striedac, hliníková konštrukcia (profily,úchyty) a káble vo veľkoobchodnej cene, samozrejme značkové komponenty s 10 ročnou skutočnou zárukou (lebo tie 25 rokov záruky na panely - to je záruka výkonu, nie na výrobné vady)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ale zdroj toho HW mas nejaky, je mozne napodobnit tvoju cenu? :)
Odoslané z počítača
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa jaja »

Pro srovnání situace v ČR: Já mám 2 roky staré FVE 6kWp+10kWh baterku (baterii mám hlavně kvůli tradingu) za asi 320k, po 155k dotaci to stálo 165k.

Teď šly ceny FVE extrémně nahoru, protože je vysoká poptávka, ale zas zvedli dotace a snížili minimální poměr kapacity baterie k instalovanému výkonu na 1:1, takže nejrozumnější (pokud chceš baterku) je systém 10kWp+10kWh baterka, což po dotaci stojí od 300k. To vyrobí cca 10MWh ročně. Aktuální ceník za silovku je zhruba 5,50/kWh, distribuce je asi za 1,50. Virtuální baterie u ČEZ se nuluje jednou ročně a platí se jen distribuce+paušál 2200 ročně. Takže při polovině přímo spotřebované energii a polovině prohnané přes virtuální baterii to ušetří 7*5000+5,5*5000-2000=60,5k ročně. Návratnost 5 let.
Ceník platný od září má už silovku za 7,30, ale zvedli roční paušál na 5000. To pak vyjde úspora 8,8*5000+7,3*5000-5000=75,5k ročně, tedy návratnost 4 roky. Ale nevěřím, že tak vysoké ceny elektřny vydrží.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa jogo »

iceberg8 napísal: Ne 07 08, 2022 7:34 pm jogo, FVE nie je prerabka, to zbalis a odnesies inde :)
Panely na streche áno, ale aj tam mi to bude komplikovať farbenie plechu na streche každých 10 rokov. Navyše po 60-ke už asi nebudem behať po streche, demontovať panely a maľovať ju. Takže zavolať firmu, ktorá odborne zdemontuje panely a namaľuje strechu.
Navyše ja mam doma 1-fázový elektromer a neviem, či sa da 1-fazový elektromer použiť na pripojenie fotovoltaiky na sieť. Tým pádom by som musel prerobiť celú elektrickú prípojku, samozrejme by po mne chceli dať elektromer do plota, aby bol verejne prístupný-teraz ho mam na fasáde domu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa jaja »

Pod panelem je asi 20cm mezera, teoreticky by ses tam delší štětkou nebo válečkem dostal. Navíc panel bude chránit střechu před sluncem, takže barva pod ním vydrží podstatně déle. Ale loupalo by se to asi blbě, natož opalovalo.
1-f není problém, dokonce třeba takový Victron používá i pro 3-f tři jednofázové střídače, takže dost ušetříš na střídači. Ale většinou to, že někdo má 1-f znamená, že nemá vysokou spotřebu a pak to smysl moc nedává.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa jogo »

jaja napísal: Po 08 08, 2022 9:41 am 1-f není problém, dokonce třeba takový Victron používá i pro 3-f tři jednofázové střídače, takže dost ušetříš na střídači. Ale většinou to, že někdo má 1-f znamená, že nemá vysokou spotřebu a pak to smysl moc nedává.
Ja už dlho uvažujem nad ohrevom teplej vody v bojleri(mam obojživelník) fotovoltaikou, odradilo ma len to, že v zime by som tu vodu nenahrial a na jar-jeseň by som tie panely musel riadne predimenzovať, aby tu vodu nahriali. A to by riadne predražilo inštaláciu a nebola by využitá celý rok.
Takto s virtuálnou batériou by som nemusel predimenzovávať, 3kwp by mi pokrylo celoročnú elektrickú spotrebu domu, lebo kúrim plynom a aj vodu viem nahrievať v bojleri z ústredného kúrenia, čiže plynom. Lenže ten ohrev plynom funguje len v zime, jar až jeseň, ak chcem nahriať vodu plynom, tak musím manipulovať ventilami, aby som nepúšťal veľa teplej vody do radiatorov.
Otázka je, či sa mi oplatí kvôli úspore 30€ mesačne sa do toho púšťať...počkám, ako sa vyvinú ceny energii.
Pro srovnání situace v ČR: Já mám 2 roky staré FVE 6kWp+10kWh baterku (baterii mám hlavně kvůli tradingu)
Ty máš doma server, že máš takú veľkú baterku? Ja, keď nie som doma a mam spustený AOS, používam autobatériu 40Ah/12V a menič 300W, 12hod mi vydrží napájať notebook a modem.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa iceberg8 »

jogo napísal: Po 08 08, 2022 10:13 am
jaja napísal: Po 08 08, 2022 9:41 am
Pro srovnání situace v ČR: Já mám 2 roky staré FVE 6kWp+10kWh baterku (baterii mám hlavně kvůli tradingu)

Ty máš doma server, že máš takú veľkú baterku? Ja, keď nie som doma a mam spustený AOS, používam autobatériu 40Ah/12V a menič 300W, 12hod mi vydrží napájať notebook a modem.
jaja asi moze za tento skok :)
https://www.dsl.sk/article.php?article=26391

Počet dodaných tradičných PC sa v susednom Česku minulý rok zvýšil ešte výrazne viac ako globálne, keď prišlo k medziročnému nárastu až o 19.8%.
Odoslané z počítača
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa jaja »

Velikost baterky byla daná minimálním poměrem velikosti baterie k instalovanému výkonu pro získání dotace. Mít menší baterku, musel bych mít míň panelů. Teď už je to volnější.
Navíc všechno v domě včetně studny a ČOV mám na elektřinu, takže když vypnou proud (což se tady u lesa stává relativně často), nefungovalo by mi tu nic, maximálně zapálím krb. Teď mám skoro všechno zálohovaný, takže se to hodí i pro nezávislost. Navíc baterka jen tak hloupě nečeká na výpadek, ve dne se dobíjí, v noci vybíjí a nechávám tam 30% na zálohu. Takže pozdě večer tam mám v záloze cca 2kWh (baterie se nesmí vybíjet do mrtě, pak jde životnost rapidně dolů). Používat baterku v běžném provozu se teď sice moc nevyplatí -jak tu někdo psal je fakt, že amortizace na cyklu stojí víc než cena distribuce v režimu virtuální baterie, ale když už jí mám, tak ji používám. Standard je, že se nechává vybíjet na 10-20%, já jí při vybíjení na 30% hodně šetřím a takových mělkých cyklů by měla papírově dát kolem 10k (tedy přes 30 let, když uvážím, že v zimě často ani k nabíjení nedojde), takže by mi teoreticky měla morálně zastarat dříve, než odejde fyzicky.
Co se týče PC, běžně mi bere přes 350W - hlavně monitory (26"+43"+26").
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Mam pocit, ze u nas su dotacie len 1500eur (500eur na kWp a max 3kWp), ale podmienene instalaciou profi firmy, tak je otazne, kto sa odvazi to zapojit/instalovat na sikmej streche a podobne..
Mozno na Slovensku by sa to skor oplatilo bez baterii, aspon tam, kde nehrozi casty vypadok z distribucnej siete..

Pretoze:
U nas by to vyslo
0.14*5000+0.08*5000-200=900eur
300K CZK je 12.2K EUR..

Ale ak by to bolo bez baterii, system by mohol stat mozno cca 8K eur podla cenniku firiem.. Este pockam ci miror hodi nejaky link na tie ceny 45c/Wp, to by bolo potom velmi zaujimave.. A potom by bola navratnost 5400/900=6r..
Odoslané z počítača
miror
Gold Member **
Príspevky: 497
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 142 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa miror »

Na Slovensku sa oplatí len bez batérií (teda s virtuálnou), v Čechách majú iný systém merania (po jednotlivých fázach) ako jediní v Európe a navyše dotáciu 50% z ceny (aj vysokej) a preto tam všetci pchajú fyzické baterky
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Je tam este k tomu aj nepatrny poplatok Neplatíte žiaden fixný paušál. Fakturujeme iba službu prevzatia zodpovednosti za odchýlku na vašom výrobnom zariadení, ktorá je zákonnou podmienkou pre každý výrobný zdroj. Cena tejto služby je pre fotovoltiku 5,63 EUR za 1 MWh elektriny, ktorú ste si u nás "odložili" a následne aj odobrali.


Tomuto ale nerozumiem
Váš mesačný prebytok sa odpočítava od Vašej spotreby primárne v nočných hodinách, keď väčšina našich zákazníkov nemá ako vyrábať a ďalej postupne v jednotlivých tarifách od najnižšej (Noc – Víkend) až po najvyššiu, okrem tarify Ráno - Večer. Viac informácií o cenových pásmach variabilných taríf nájdete tu.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pri kúpe ojazdeného elektromobilu buďte opatrní a nikdy sa nerozhodnite pre model, ktorému končí záruka na batérie.

Americká rodina si kúpila starý elektromobil. Nemala to robiť!

Elektromobily majú už ako nové množstvo limitov. A tie staré ešte viac. Dajte od nich radšej ruky preč. Teda ak nechcete skončiť ako americká rodina, ktorá zatúžila po elektrickom aute.

Z ich Focusu Electric je v podstate bezcenný a nepredajný „vrak“. I keď vyzerá ako nový.

Vývoj elektromobilov ide vpred raketovým tempom. Tie nové dokážu prejsť na jedno nabitie aj viac ako 400 km, rýchlo sa nabíjajú a sú nesmierne dynamické a pohodlné. Sú však aj poriadne drahé. A tak sa mnoho záujemcov obzerá po čomsi lacnejšom z bazára. Lenže dobrý nápad to byť nemusí. Staršie elektromobily sú nielen technologicky pozadu, ale sú aj skutočnou mačkou vo vreci. Uveďme príklad z USA, kde sa jedna rodina rozhodla zaobstarať elektrický Ford Focus Electric. Naoko vyzeralo všetko perfektne. Exemplár z roku 2014 mal najazdených len 96 000 kilometrov, bol vo veľmi dobrom stave a cena bola len 11 000 dolárov (10 850 eur), teda asi štvrtinová v porovnaní s cenou nového elektrického Focusu.

Ak by išlo o konvenčné auto, Focus by mal pred sebou roky skvelej kariéry. Ale Focus Electric bežné auto nie je. Idylka americkej rodiny tak trvala len pol roka. Ako iste tušíte, potom v elektrickom Focuse skolabovali batérie. Asi tak ako vo vašom starom mobile. Na tie síce Ford ponúka záruku až do 160 000 km, no zároveň ju limituje ôsmimi rokmi. A tie americká rodina „prešvihla“.

Čo s tým? V servise Fordu sa rodina dozvedela, že ak chcú auto naďalej používať, musia si zaobstarať nový batériový paket. Cenu akumulátorov Ford vyčíslil na neskutočných 14 000 dolárov. To je o 3 000 dolárov viac, než stálo samotné auto. Výhodná kúpa sa razom stala nočnou morou. Tam sa však problémy neskončili.

Aj keď rodina pristala na absolútne nevýhodnú kúpu batérií, Ford ich nevedel dodať. S rastúcim počtom výroby nových elektromobilov sa totiž batérie stávajú nedostatkovým tovarom. Tie, čo vznikajú, putujú do nových áut. Na tie staré sa nedostáva. Elektrický Ford Focus je tak po polroku nepoužiteľným autom. No aj keď batérie dorazia, bude mať nakoniec americká rodina vo svojom vytúženom osemročnom elektromobile 25 000 dolárov, za ktoré si mohla na trhu jazdených áut vybrať oveľa lepšie. O prípade nešťastných amerických majiteľov informovala tamojšia televízia KVUE. Buďte preto pri výbere ojazdeného elektromobilu opatrní a nikdy sa nerozhodnite pre model, ktorému sa končí záruka na batérie.

https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/6 ... -to-robit/
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

1 MWh el stoji uz 560€. Pri tejto cene jedno nabitie tesly s kapacitou 86kWh je cca 50€ bez ceny distribucie.
Dufam ze dobre pocitam.
Je jasne ze momentalne ta cenovka 560€ este zrejme nie je u koncovych mini spotrebitelov…ale ked bude, bude el auto ekonomicke?
miror
Gold Member **
Príspevky: 497
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 142 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa miror »

uhlikova_stopa napísal: So 20 08, 2022 4:23 pm 1 MWh el stoji uz 560€. Pri tejto cene jedno nabitie tesly s kapacitou 86kWh je cca 50€ bez ceny distribucie.
Dufam ze dobre pocitam.
Je jasne ze momentalne ta cenovka 560€ este zrejme nie je u koncovych mini spotrebitelov…ale ked bude, bude el auto ekonomicke?
Nie, nebude ekonomicke a nekupujte ho nikto. Ved je jasne ako su elektromobily na nic. Ja denne nabijam za spotove ceny, tak ako aj varim a peciem a ohrievam bazen za spotove ceny.
Uz ich ani automobilky nechcu vyrabat, ved sa caka rok, niekde dva roky na elektromobily. Tak preco ich kupovat ?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa JUGGLER »

miror napísal: So 20 08, 2022 4:26 pm Uz ich ani automobilky nechcu vyrabat, ved sa caka rok, niekde dva roky na elektromobily. Tak preco ich kupovat ?
Ja som práve čítal, že nemecké automobily zaznamenalí rekordné predaje. Vyhli sa čípovej kríze tým, že vyrábali len veľké luxusné EV so 700 kg batériami a na tie vysoké ceny boli poskytované dotácie vo výške cca 9000 €. Takže medziročne sa vyrobilo oveľa menej áut, človek by povedal, že kríza...ale automobilky zaznamenali rekordné zisky. POzrite posledné zverejnenie VW Pekný príklad na to, ako daňoví poplatníci dotovali luxusné autá bohatým... :)

P.S. Následne som čítal, že Nemecko už ide rušiť dotácie, keďže zistili, že bohatí Nemci majú záujem o nové modeli Audi, BMW, Mercedes, WV aj bez dotácii... Tuším na prvom mieste v predaji skončil WV , až za ním Tesla.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa jogo »

uhlikova_stopa napísal: So 20 08, 2022 4:23 pm 1 MWh el stoji uz 560€. Pri tejto cene jedno nabitie tesly s kapacitou 86kWh je cca 50€ bez ceny distribucie.
Dufam ze dobre pocitam.
Je jasne ze momentalne ta cenovka 560€ este zrejme nie je u koncovych mini spotrebitelov…ale ked bude, bude el auto ekonomicke?
Keď bude dlhodobo cenovka 560€ za elektrinu a 250€ za plyn, tak budeme riešiť iné problémy, ako (akékoľvek) autá.

Ceny batérii do aut už klesli 6-násobne a pokles cien pokračuje ešte vyšším tempom, ako pokles cien fotovoltaických panelov. A dnes už snáď nikto netvrdí, že cena vyrobenej elektriny z fotovoltaického panelu je vyššia, ako cena elektriny z fosílnych palív.
Fotovoltaika je plne konkurencie schopná, len je problém so skladovaním takto vyrobenej energie. Ak budú baterky ďalej lacnieť takým tempom, skladovanie deň-noc sa v dohľadnej dobe vyrieši a skladovanie leto-zima ešte potrebuje ďalší pokles cien fotovoltaiky, aby aj napriek 50% účinnosti premeny elektriny na vodík elektrolýzou sa to ekonomicky oplatilo.
Vodík by nahradil zemný plyn, normálne by sa spaľoval vo vodíkových kotloch s vysokou účinnosťou podobne ako teraz zemný plyn a žiadné drahé a menej účinné palivové články by sme nepotrebovali.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa frakan »

Absolútny súhlas. Ak sa cena udrží dlhodobo na uvedených úrovniach, môže to skončiť katastrofou. Hlavne pre priemysel a verejnú správu.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa osamely chodec »

A dnes už snáď nikto netvrdí, že cena vyrobenej elektriny z fotovoltaického panelu je vyššia, ako cena elektriny z fosílnych palív. Jogo ja to tvrdim .

Na jednotku energie vyrobenej v modernej elektrarni na plyn , alebo uhlie (spalovanie vo fuidnej vrstve) a o jadre ani nepisem sa spotrebuje menej energie ako na vyrobu jednotky energie zo slnka. Zelene bluznenie EU nas dostalo tam kde sme . USA aspon v tomto maju rozum.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: Ne 21 08, 2022 1:17 pm A dnes už snáď nikto netvrdí, že cena vyrobenej elektriny z fotovoltaického panelu je vyššia, ako cena elektriny z fosílnych palív. Jogo ja to tvrdim .

Na jednotku energie vyrobenej v modernej elektrarni na plyn , alebo uhlie (spalovanie vo fuidnej vrstve) a o jadre ani nepisem sa spotrebuje menej energie ako na vyrobu jednotky energie zo slnka. Zelene bluznenie EU nas dostalo tam kde sme . USA aspon v tomto maju rozum.
Obrázok

Po roku vyjde cena 1kWh na 17 centov
Po 10 rokoch vyjde cena 1kWh na 1,7 centu

Daj čísla pre plyn, uhlie a jadro. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa osamely chodec »

cisla v penazoch su o nicom. Plati kolko jednotiek energie potrebujes na vyrobu jednotky energie. Napr. 500 MW elektraren ma taku koncentraciu vyroby energie , stabilitu, bezpecnost emisie bliziace sa vodnej pare , ze ked si predstavis tych 500MW nakladovo v solarnych paneloch ich vyrobu, rozmiestnenie, likvidaciu ... vplyv na ekologiu nie je o com.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa frakan »

Aké jednotky energie na výrobu. Slnko buď svieti alebo nesvieti. Zatiaľ ho nikto nespoplatnil.
hifron
Silver Member *
Príspevky: 273
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa hifron »

Niečo zo Sierry Leone(v západnej Afrike, 8M obyvateľov) ohľadne civilného obyvateľstva :-)

In conjunction with the UK's Department for International Development (DFID), Sierra Leone provide solar power to all of its citizens by 2025.[158] The first is to provide solar power to at least 50,000 homes in 2016, the second is 250,000 homes by 2017, and finally to provide power to 1,000,000 people by 2020.[158] This initiative falls under the Energy Africa access campaign which seeks to provide electricity to 14 different African countries by 2030.[154] Previous to this compact agreement, Sierra Leone's private sector for solar energy was weak, as it provided energy to less than 5% of the population.[154] To ensure that the Energy in Africa is met, Sierra Leone has agreed to remove its import duties and Value Added Tax (VAT) on certified solar products.[158] This change will attempt to encourage foreign investment while providing affordable, quality solar products to its citizens. It is estimated that there will be a 30% to 40% cost reduction on solar products with the lack of duties and taxes.[154]

Len by ma zaujímalo, kto bude platiť daň z pohonných hmôt do štátneho rozpočtu, keď sme teda pri tých elektromobiloch...
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa frakan »

hifron napísal: Ne 21 08, 2022 5:35 pm Niečo zo Sierry Leone(v západnej Afrike, 8M obyvateľov) ohľadne civilného obyvateľstva :-)

In conjunction with the UK's Department for International Development (DFID), Sierra Leone provide solar power to all of its citizens by 2025.[158] The first is to provide solar power to at least 50,000 homes in 2016, the second is 250,000 homes by 2017, and finally to provide power to 1,000,000 people by 2020.[158] This initiative falls under the Energy Africa access campaign which seeks to provide electricity to 14 different African countries by 2030.[154] Previous to this compact agreement, Sierra Leone's private sector for solar energy was weak, as it provided energy to less than 5% of the population.[154] To ensure that the Energy in Africa is met, Sierra Leone has agreed to remove its import duties and Value Added Tax (VAT) on certified solar products.[158] This change will attempt to encourage foreign investment while providing affordable, quality solar products to its citizens. It is estimated that there will be a 30% to 40% cost reduction on solar products with the lack of duties and taxes.[154]

Len by ma zaujímalo, kto bude platiť daň z pohonných hmôt do štátneho rozpočtu, keď sme teda pri tých elektromobiloch...
Nepodceňuj politikov. Vždy sa nájde niečo čo sa bude dať zdaniť alebo zvýšiť sadzbu. :D
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa iceberg8 »

hifron napísal: Ne 21 08, 2022 5:35 pm

Len by ma zaujímalo, kto bude platiť daň z pohonných hmôt do štátneho rozpočtu, keď sme teda pri tých elektromobiloch...
Jednoduche, dan za majetok.. (nehnutelnost, cash, cokolvek). Definoval by som to "pausal za zivot"
Volici na tuto dan sa zbieraju den co den, napriklad aj nepricetnym zdrazovanim energii.

Hisotria, ta relativne davna (Hitler), aj novodoba resp aktualna (Putin) nam nie len ze mali otvorit oci, ale rovno strhnut z nich viečka, ze co vsetko je mozne.. Napriklad, predat lacnu energiu a nakupit ju naspat draho.
Odoslané z počítača
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa jogo »

S veľkým odstupom ďalej nasledujú fotovoltické elektrárne, ktorých inštalovaný výkon sa počas roka 2020 zvýšil z 537,2 MW v januári 2020 na 540,1 MW v decembri, a malé zdroje veternej energie s inštalovaným výkonom 3,1 MW.

Menej ako 1 000 GWh energie v minulom roku vyrobili elektrárne na kvapalné palivá (891,1 GWh) a fotovoltické elektrárne (840,9 GWh). Produkcia veternej energie dosiahla 14 GWh.
https://www.energie-portal.sk/Dokument/ ... 06931.aspx

1kwp inštalovaného výkonu fotovoltaiky na Slovensku vyrobil v roku 2020 1555kwh elektrickej energie. Vždy som si myslel, že u nás vyrobí len 1000kwh ročne, som rád, že je to o 50% viac.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Je tam koment

Dobrý deň Tá hodnota výroby elektriny z FVE (80,9 GWh) je asi chybná vzhľadom k inštalovanému výkonu by to predstavovalo cca 1 555 kWh na inštalovaný kW za rok. To je možné možno v Španielsku alebo v Californii. V inom článku píšete že výroba z FV na podporu bola cca 590 GWh, čo by bol reálnejšia hodnota celkovej výroby z FV na Slovensku, pretože produkcia mimo podpornej schémy je viac menej iba na RD a tá je veľmi malá. P. Kosa

/// Skor som pocul, ze FVE ma vysoke straty, a preto napr 1kWp nevyrobi tolko kolko v teorii deklaruju, ale to by chcelo cisla od ludi, ktori si strazia tuto vyrobu a vedia zdielat presne cisla..
Odoslané z počítača
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa jogo »

iceberg8 napísal: Po 22 08, 2022 5:22 pm Je tam koment

Dobrý deň Tá hodnota výroby elektriny z FVE (80,9 GWh) je asi chybná vzhľadom k inštalovanému výkonu by to predstavovalo cca 1 555 kWh na inštalovaný kW za rok. To je možné možno v Španielsku alebo v Californii. V inom článku píšete že výroba z FV na podporu bola cca 590 GWh, čo by bol reálnejšia hodnota celkovej výroby z FV na Slovensku, pretože produkcia mimo podpornej schémy je viac menej iba na RD a tá je veľmi malá. P. Kosa

/// Skor som pocul, ze FVE ma vysoke straty, a preto napr 1kWp nevyrobi tolko kolko v teorii deklaruju, ale to by chcelo cisla od ludi, ktori si strazia tuto vyrobu a vedia zdielat presne cisla..
Dík.
Tiež sa mi to nezdalo a mal som pripravený štipľavejší komentár o nejakom energetickom zázraku na Slovensku, ale nakoniec som som si povedal, že nemôžem na tomto fóre všetko spochybňovať. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
miror
Gold Member **
Príspevky: 497
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 142 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa miror »

Kludne spochybnovať môžeš, ja mám niekoľko domových FVE asi sedem rokov a sledujem to presne na kWh. A ten koment bude správny. Skôr tam vidím niečo také, čo robím aj ja - prihlásiť sa dá na dom max. 10,8 kWh ale dajú sa urobiť dve veci (a tretia pre menej bojácnych):

a) Dá sa viac panelov ale striedač len vo výške deklarovaného (schváleného) výkonu a teda do siete sa posiela cez obed maximálne ako je deklarované ale 80% času to robí viac ako by robilo keby výkon panelov taký ako deklarovaný, väčšinou striedače dovoľujú naištalovať o 20 až 35% viac panelov ako majú výkon (v datasheet-och údaj Max pv array, kto by chcel študovať)

b) pridám ďalšie panely a tiež striedač ale k striedaču dám limiter na maximálny výkon, čo môže ísť do siete a vtedy môže byť panelov aj o 100% viac, ale elektromer vždy vidí maximum len deklarované

c) domácnosť a malé firmy do 30MWh odberu ročne sú tzv. chránení odberatelia (aj dodávatelia) a distribučka im nemôže dať pokutu za nadmerný výkon (prekročenie MRK) a teda dá sa proti vyhláške ale bez sankcií púšťať do siete aj o dosť viac ako je schválený výkon

Tu vidím takých 20% "lepšiu efektivitu panelov" ako sa čaká.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Kiezby to ale bolo tak, tych 1555 :) Mozno aj bude, ak bude dlhodobo sucho, potom za 3 dni zaprsi na 3 mesiace dopredu.. :D Ale za tak ucenu radsej nie :)
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa iceberg8 »

miror mozno by sa dala aj moznost
d) budem mat FVE na dome a budem mat FVE v garazi, atd...
ale zas, kto ma taku spotrebu, ze by potreboval tolko, no vidim ze kto chce, cestu si najde..
Odoslané z počítača
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa jogo »

miror napísal: Po 22 08, 2022 6:16 pm Kludne spochybnovať môžeš...
Kedysi som čítal, že v časoch vysokých dotácii na výkupnu cenu elektriny z FTV mali majitelia FVE dieslové zdroje elektriny a svietili nimi na panely, aby viac elektriny vyrobili a predali, ale to sa mi už zdá fakt hoax. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 651
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 66 times
Been thanked: 79 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Jogo ja si pamatam ze 10 rokov dozadu mi vravel kamarat z vysky ze v spanielsku dokonca zasli tak daleko ze sa nebali dodavat elektriny z FTV v noci skrz diesel agregat smial som sa ze to je kktina ( slovo haox vtedy asi ani nebolo ) no tak som to smaril do googlu a hla


https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clano ... iu-v-noci/
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa osamely chodec »

mame pod 3% FTV a ja vidim (subjektivny nazor) zastavane cele Slovensko ohyzdnymi panelmi , si neviem predstavit cisla v desiatkach %.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa iceberg8 »

osamely chodec napísal: Po 22 08, 2022 9:14 pm mame pod 3% FTV a ja vidim (subjektivny nazor) zastavane cele Slovensko ohyzdnymi panelmi , si neviem predstavit cisla v desiatkach %.


Mal som rozpisany prispevok, ale nejak nedaval zmysel tak som to zmazal..
1.2M domov mame podla scitania, Z toho 9.9% za poslednych 10 rokov, cize aj keby tieto novostavby daju 2kWp na seba (200GWh), resp vsetkych 1.2miliona domov, tak je to len cca 2400GWh rocne.. Stale by to bolo pod 10% z celkovej vyroby. Lenze potom som si uvedomil, ze nemam data o spotrebe domacnosti (+TUV) minus plyn a minus firiem a podobne, takze je to take onicom, neviem nic spocitat :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 960
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa wladas »

jogo napísal: Po 22 08, 2022 6:47 pmKedysi som čítal, že v časoch vysokých dotácii na výkupnu cenu elektriny z FTV mali majitelia FVE dieslové zdroje elektriny a svietili nimi na panely, aby viac elektriny vyrobili a predali, ale to sa mi už zdá fakt hoax. :)
Nie je to hoax. Tych pripadov bolo samozrejme zanedbatelne ale nasli sa taky experti.
Napísať odpoveď

Návrat na "Alternatívne investície, umenie, starožitnosti, mince, fyzické komodity"