,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Politika, svetonázory, naša spoločnosť
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa Peter222 »

wladas napísal: Ut 02 08, 2022 6:34 pm
Peter222 napísal: Ne 31 07, 2022 7:19 pmNič v zlom, ale dal som to sem konkrétny rozhovor s konkrétnymi myšlienkami a k tomu si nenapísal nič. Ja fakt neviem odkiaľ pramení táto ľudská potreba očierniť niekoho za každú cenu.
Podla tejto logiky je uplne normalne (analogia) citat nezmysli do Lubosa Blahu lebo urcite v tych tonach hovien povie nejaku mudru vetu.
Nie, nebudem cakat na tu mudru vetu a nicit si zdravie hovnami.
Nehnevaj sa, ale na podobné vulgárne a primitívne príspevky reagovať nebudem. Drž sa a všetko dobré :wink:
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa iceberg8 »

wladas, vies mi prosim vymenovat jedneho politika, ktory sa aktivnejsie zapaja do verejnych prejavov, a nechrli tie exkrementy? :)
Odoslané z počítača
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa Martin7 »

Peter222 napísal: Ut 02 08, 2022 7:15 pm
Martin7 napísal: Ut 02 08, 2022 6:53 pm Peter222, aký máš názor na túto stránku? Tu tiež nič nepreberajú z mainstreamu.
vesmirnilide.cz
Martin7, fakt dobrý pokus na provokáciu :) ale vidím, že tú stránku máš naštudovanú :palec_hore:
Prepáč, nedalo mi to :) . Pri čítaní tejto diskusie som si na tú stránku spomenul. Bol to jeden z prvých webov, ktorý som v živote navštívil. Keď som bol na návšteve u bratranca ako tínedžer pred cca 20-timi rokmi, tak na paneláku oproti bol nápis vesmirnilide.cz cez 5 alebo 6 balkónov. Tak som to doma nahodil do počítača a strašne som sa smial. Potom som nato zabudol a pár rokov dozadu som v nejakom českom serióznom médiu zachytil rozhovor s chlapíkom z tej stránky. Rozprával, ako komunikuje s mimozemšťanmi. Vraj aj tri krát do týždňa. A vraj komunikuje cez siedmu čakru. Potom ho moderátor poprosil, či by sa s nimi mohol spojiť. Najprv mu to dlhšie nešlo, no nakoniec sa mu to (vraj) podarilo. Začal sa mrviť a triasť a keď cez neho akože odpovedali, tak menil hrúbku hlasu. Trapas na sto rokov. Tak som len skúsil, či web ešte funguje. Myslím, že cez to predávajú nejaké suveníry. Neber to v zlom. :beer:
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tak ono nevylucuje to mimozenstanov, ale pochybujem ze by s nami chceli komunikovat, pretoze co by sme im ponukli? :)
Odoslané z počítača
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa Peter222 »

Martin7 napísal: Ut 02 08, 2022 8:14 pm
Peter222 napísal: Ut 02 08, 2022 7:15 pm
Martin7 napísal: Ut 02 08, 2022 6:53 pm Peter222, aký máš názor na túto stránku? Tu tiež nič nepreberajú z mainstreamu.
vesmirnilide.cz
Martin7, fakt dobrý pokus na provokáciu :) ale vidím, že tú stránku máš naštudovanú :palec_hore:
Prepáč, nedalo mi to :) . Pri čítaní tejto diskusie som si na tú stránku spomenul. Bol to jeden z prvých webov, ktorý som v živote navštívil. Keď som bol na návšteve u bratranca ako tínedžer pred cca 20-timi rokmi, tak na paneláku oproti bol nápis vesmirnilide.cz cez 5 alebo 6 balkónov. Tak som to doma nahodil do počítača a strašne som sa smial. Potom som nato zabudol a pár rokov dozadu som v nejakom českom serióznom médiu zachytil rozhovor s chlapíkom z tej stránky. Rozprával, ako komunikuje s mimozemšťanmi. Vraj aj tri krát do týždňa. A vraj komunikuje cez siedmu čakru. Potom ho moderátor poprosil, či by sa s nimi mohol spojiť. Najprv mu to dlhšie nešlo, no nakoniec sa mu to (vraj) podarilo. Začal sa mrviť a triasť a keď cez neho akože odpovedali, tak menil hrúbku hlasu. Trapas na sto rokov. Tak som len skúsil, či web ešte funguje. Myslím, že cez to predávajú nejaké suveníry. Neber to v zlom. :beer:
V pohode, ja od teba nič neberiem v zlom, asi by to ani nešlo :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ján Baránek 1. díl: Z jeskyní nás dostal, mimo jiné, názorový spor. Bez něj společnost degeneruje.

https://www.youtube.com/watch?v=qMk9GGq ... oUniversum

Je to nielen odkaz neandertálcom 21 storočia, ale aj o tom, ako vás mainstream dokáže vylúčiť, ked váš názor nevyhovuje.
Vplyv médii je niekedy doslova kriminálny... Politická korektnosť ako prostriedok na fašizovanie spoločnosti...

P.S. Na dovolenke som si prečítal knihu o médiách. Od renomovaných profesorov, žiadne konšpirácie.
Nemám to však v PDF, takže nemôžem citovať dlhšie state.

Dnešný citátik: ,,V demokratických režimoch sa mediálna komunikácia stala základným prvkom politickej komunikácie, pretože takmer výhradne prostredníctvom médii sa možno stať známym a uchádzať sa o priazeň a pozornosť voličov.

Média - zaštítené historicky vydobitou nezávislosťou - v zásade rozhodujú o tom, kto a ako môže predstúpiť pred verejnosť, a to im dáva veľkú moc.,,
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Napr toto, bolo to v nasich nezavislych mediach?
https://www.gov.uk/government/news/70-m ... harged-nhs
£70 million in fines for pharma firms that overcharged NHS
Odoslané z počítača
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa Peter222 »

JUGGLER napísal: Ut 02 08, 2022 8:29 pm Ján Baránek 1. díl: Z jeskyní nás dostal, mimo jiné, názorový spor. Bez něj společnost degeneruje.

https://www.youtube.com/watch?v=qMk9GGq ... oUniversum

Je to nielen odkaz neandertálcom 21 storočia, ale aj o tom, ako vás mainstream dokáže vylúčiť, ked váš názor nevyhovuje.
Vplyv médii je niekedy doslova kriminálny... Politická korektnosť ako prostriedok na fašizovanie spoločnosti...

P.S. Na dovolenke som si prečítal knihu o médiách. Od renomovaných profesorov, žiadne konšpirácie.
Nemám to však v PDF, takže nemôžem citovať dlhšie state.

Dnešný citátik: ,,V demokratických režimoch sa mediálna komunikácia stala základným prvkom politickej komunikácie, pretože takmer výhradne prostredníctvom médii sa možno stať známym a uchádzať sa o priazeň a pozornosť voličov.

Média - zaštítené historicky vydobitou nezávislosťou - v zásade rozhodujú o tom, kto a ako môže predstúpiť pred verejnosť, a to im dáva veľkú moc.,,
Ako sa kniha pls volá?
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa Nishin »

Neskutočné kam skĺzlo toto fórum, doslova nevraživosť voči "mainstreamu" a médiám. Vplyv tradičných médií upadá už roky. Dnes ľudia už spravodajstvo nekonzumujú lineárne cez TV či denníky, ale cez sociálne siete a individuálne persony. Články im už nevyberá šéfredaktor, ale algoritmus s cieľom generovania zisku.
Kvalitná investigatíva sa dnes už neuživí, naopak, spravodajstvo a názory sú dnes silno bulvarizované, polarizované, lebo to generuje kliky. Niekto v tom vidí globálne spiknutie mocných, iní úpadok väčšinovej inteligencie vplvyvom internetu. Médiá píšu to, na čo ľudia klikajú...

JUGGLER, rešpektujem ťa za tvoje ekonomické analýzy, ale v iných témach sa tu začínaš čoraz častejšie pasovať za sudcu pravdy.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Nishin, podla coho sudis, ze ludia klikaju na clickbaity? A este toto ma zaujima, odkial to mas, ci mas zdroj "Kvalitná investigatíva sa dnes už neuživí"
resp. myslis si,ze dnes su ludia menej inteligentni, ako v minulosti ked internet nebol ? tj internet debilizuje?
Odoslané z počítača
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa Nishin »

Pracujem v oblasti internetovej reklamy a vidím finančné toky na pozadí webov a médií. :)
Buď médium žije z neviditeľného sponzora na pozadí (väčšinou neznáme 'alternatívne' weby), alebo z reklamy a je motivované písať/vysielať to, čo ľudia chcú čítať (vačšina tradičných médií), alebo je platené priamo užívateľmi a je motivované písať tak, aby sa zavďačilo svojim čitateľom. (DenníkN, Aktuality).

Internet otvoril ľuďom prístup k neobmedzeným informáciám. Roky dozadu, keď internet ešte neexistoval, boli to práve médiá, ktoré filtrovali ľuďom informácie. Dnes to už neplatí.
To ale neznamená, že médiá boli iba zlé a ľudia si dnes automaticky vyberú tú správnu. To je ako pustiť nevodiča rovno na diaľnicu bez autoškoly. Vďaka tomu je dnes každý odborník na všetko.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nishin napísal: Ut 02 08, 2022 9:17 pm Vplyv tradičných médií upadá už roky. Dnes ľudia už spravodajstvo nekonzumujú lineárne cez TV či denníky, ale cez sociálne siete a individuálne persony. Články im už nevyberá šéfredaktor, ale algoritmus s cieľom generovania zisku.
Kvalitná investigatíva sa dnes už neuživí, naopak, spravodajstvo a názory sú dnes silno bulvarizované, polarizované, lebo to generuje kliky. Niekto v tom vidí globálne spiknutie mocných, iní úpadok väčšinovej inteligencie vplvyvom internetu. Médiá píšu to, na čo ľudia klikajú...
Rešpektujem tvoj názor, hoci nie zo všetkým súhlasím. Mne nikdy články nevyberal šéfredaktor, ani žiadny algoritmus.
Ked som noviny kúpil a boli nezaujímavé - hodil som ich do koša (dnes idú do recyklácie).

Nemám pocit, že by sa platený mainstream nedokázal uživiť. Práve naopak. Je dostupnejší, profituje s online reklamy a ešte pýta od ľudí peniaze. Náš mainstream nikdy neprodukoval veľa pridanej hodnoty. Redaktori preberajú vybrané informácie zo zahraničia a sami tvoria tie domáce. Práve internet im robí posledné roky veľkú konkurenciu, lebo písať dnes vie asi každý.

Voľakedy som si kúpil noviny, aby som si prečítal rozhovor s odborníkom, napr, politológom. Keď mi šéfredaktor nijakého nevybral, neprečítal som si nič. :lol: Dnes si prečítam 10 článkov od 10 politologických špičiek, nepotrebujem k tomu prácu redaktora. Čitam priamo obsah, ktorý píše odborník. Jeho názor nie je selektovaný, ani cenzurovaný. Tak v čom by mal význam mainstreamu u mňa rásť?
Nishin napísal: Ut 02 08, 2022 9:17 pm JUGGLER, rešpektujem ťa za tvoje ekonomické analýzy, ale v iných témach sa tu začínaš čoraz častejšie pasovať za sudcu pravdy.
Nesúhlasím. Ja píšem svoj názor. Presne tak ako si napísal ty svoj. Ked ťa nezaujíma - nečítaj.
Sudcu robia tí, čo útočia na iných - na nás diskutérov, alebo na autorov článkov s ktorými nesúhlasia.
Chronický problém tohto portálu je, že sa tu kadekto hrá na sudcu, ale málokto sa fakticky vyjadruje k obsahu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nishin napísal: Ut 02 08, 2022 9:43 pm Pracujem v oblasti internetovej reklamy a vidím finančné toky na pozadí webov a médií. :)
:like:
Buď médium žije z neviditeľného sponzora na pozadí (väčšinou neznáme 'alternatívne' weby),
Alternatívne weby žobrú o dobrovoľné príspevky. Niektoré sa pokúšajú získať predplatné.
Práve tú reklamu im mainstream závidí (len ten, čo si uzurpuje patent na pravdu, takže ľahko ho rozoznáš :) ).
Došlo to až tak ďaleko, že dokonca útočili na firmy - zadávateľov reklamy, že vraj podporujú dezinfo.
Dezinfo pečiatku pritom bez problémov udreli aj tomu, komu nepreukázali žiadne úmyselné dezinfo. To sú fakty.

Preto je tvoje tvrdenie pre mňa trochu kontraverzné. Jedine, že by ten neviditeľný sponzor boli Rusi a triedni nepriatelia Západu...
alebo z reklamy a je motivované písať/vysielať to, čo ľudia chcú čítať (vačšina tradičných médií), alebo je platené priamo užívateľmi a je motivované písať tak, aby sa zavďačilo svojim čitateľom. (DenníkN, Aktuality).
Súhlas,. Akurát si nemyslím, že denník N (ktorý vznikol z utekajúcich redaktorov denníka Sme a nemal sa ako financovať ), vznikol aby sa mohli ďalej zavďačovať utekajúcim čitateľom. Denník Sme ostal rovnaký aj ked polovicu mala Penta. A denník N nezanikol, ani ked svoj podiel Penta predala. Neutiekol som ani ja. :lol:
Internet otvoril ľuďom prístup k neobmedzeným informáciám. Roky dozadu, keď internet ešte neexistoval, boli to práve médiá, ktoré filtrovali ľuďom informácie. Dnes to už neplatí.
:like:
To ale neznamená, že médiá boli iba zlé a ľudia si dnes automaticky vyberú tú správnu. To je ako pustiť nevodiča rovno na diaľnicu bez autoškoly. Vďaka tomu je dnes každý odborník na všetko.
Kto tvrdí že média sú iba zlé? Založil som túto tému práve preto, aby sme si nerobili ilúzie, že všetky súkromné média fungujú len z vďačnosti k čitateľovi. Fungujú aj ako mediálne monopoly.

,,ten kto kontroluje média, kontroluje mienku širokých vrstiev obyvateľstva a tým i voličské hlasy, demokratické voľby, politikov, rozdeľovanie daňových prostriedkov, ducha doby, súdy a nositeľov výkonnej moci, ,,vhodných odborníkov,, i obsahy vzdelávania, minulosť i budúcnosť. Všetko, čo na to potrebuje sú peniaze, dostatočný kapitál sústredený do rúk pevne stmelenej záujmovej skupiny, čiže tých čo ťahajú za nitky,,.

To si nevymýšlam ja ako ,,sudca pravdy,,.
To napísal ďalší odborník: VERICK, M.A., autor knihy Mediálny monopol, Praha 2009:
https://www.martinus.sk/?uItem=67601
https://www.pantarhei.sk/53921-medialni ... m-a-verick
https://www.amazon.de/-Dunkelm%C3%A4chte/dp/3981095197

Mediálny monopol
25.08.2009, 17:07
recenzia : MILAN BUNO https://hnonline.sk/dennik/349769-medialny-monopol

Kto má najväčšiu moc šíriť informácie a neustále ich opakovať, vyrába „pravdu“, hoci tá sa môže zakladať na výmysloch a klamstvách...
Mediálny monopol je strašiakom všetkých súdnych ľudí. Niektorí namietnu, že také čosi ani neexistuje – veď sa pozrite na novinové stánky, kde je toľko novín a časopisov. To nemôže mať pod palcom jediný vydavateľ. A koľko je televíznych a rozhlasových staníc. Pre každého čosi a zastúpené sú prirodzene všetky možné názory a pohľady. Naozaj je to tak? Alebo je pestrosť iba dobre maskovanou „podobnosťou“ až „rovnakosťou“?!
Na tieto a mnohé ďalšie otázky odpovedá kniha M. A. Vericka „Mediální monopol“.

Francúzsky Hachette
Vezmime si napríklad francúzsku spoločnosť Hachette Filipacchi Médias. Pôsobí vo vyše štyridsiatich krajinách a vydáva asi 50 časopisov, medzi inými také renomované periodiká ako Elle France, Paris Match, Periscope či Premiere. Okrem toho rôzne (skôr regionálne) denníky a štvrtinový podiel má v celofrancúzskych novinách Parisien, L´Equipe ap. Hachette je de facto najväčším vydavateľom časopisov na svete a náklad jeho produkcie presahuje miliardu výtlačkov. Začínal pritom skromne – pán Hachette kúpil v roku 1826 malé parížske vydavateľstvo Librairie Brédif, vydával drobné publikácie, slovníky, knižky pre deti. Neskôr získal exkluzívne práva na kiosky na francúzskych staniciach, kde cestujúcim predával nielen noviny, ale aj knihy...a postupne, nenápadne sa prepracoval až k „monopolnému správaniu“, ako ho kritizuje jeho konkurencia. Podobne to prebieha na viacerých frontoch aj dnes.

Zneužívanie mediálneho monopolu
Mnohí mediálni magnáti sa nerozpakujú zneužívať svoj mediálny monopol. Hearst, ktorému patria desiatky novín a časopisov ako San Francisco Chronicle, Cosmopolitan, káblovka ESPN či Lifetime, už od začiatku minulého storočia otvorene vsádzal na Demokratickú stranu a politika mu nebola vôbec cudzia.
Robert Maxwell (MGM, MCC, Daily Mirror, vydavateľstvo Macmillan...) bol boháčom, ktorý si vedel užívať, ale aj vplyvným mužom, ktorého s úctou prijímali najvýznamnejší štátnici: Gorbačov, Brežnev, Mitterand, Carter či Reagan). Neskôr jeho pýcha prerástla do rozmerov, ktorých sa obávajú všetci odporcovia mediálnych monopolov – zlo v ňom víťazilo, používal rôzne rafinované a neférové spôsoby v konkurenčnom boji a čo je najhoršie, nikto z jeho veriteľov ho dôkladne nekontrolovalo. Ani tie najväčšie banky v New Yorku či v Londýne. Zo strachu pred mediálnou mocou či z nedbanlivosti? Odpoveď je zrejmá.

Murdochove chúťky
Spoločnosť News Corporation Ruperta Murdocha kupovala pred dvomi rokmi newyorské vydavateľstvo Dow Jones. Išlo vtedy o senzačnú správu. Spomínaná obria mediálna spoločnosť totiž vlastnila preslávený denník The Wall Street Journal a tak sa na jednu z najväčších mediálnych transakcií v histórii upreli zraky celého sveta. A okamžite tu boli obavy, že Murdoch bude zasahovať do práce prestížneho denníka...napokon, tak to má vo zvyku aj v iných svojich médiách. Murdoch sa síce nechal počuť, že komentátorom nebude do ich práce zasahovať, ale na inom mieste sa zmienil, že chce zarábať nielen veľké peniaze, ale tiež prezentovať svoje názory. James Ottawy, bývalý šéf Dow Jones James, v tom má jasno: „Len ťažko si možno predstaviť, že by Murdoch na hornom Manhattane vydával New York Post, ktorý odráža jeho politické a obchodné záujmy, a na dolnom Manhattane by vydával The Wall Street Journal bez zasahovania.“

A tu sme pri podstate. Áno, máme množstvo staníc a periodík na výber, čím by mala byť zabezpečená ich objektivita a nestrannosť. Už zo školy však vieme, že nie je rozhodujúci počet (polovica staníc dáva akčné filmy, ďalšie dokumenty, mnohé periodiká sa koncentrujú na šoubiznis a zaostrené na spravodajstvo – počet je zrazu radikálne nižší...), ale dôležitý je vlastník. A z toho plynúce ekonomické a politické záujmy. Koncentrácia jedného typu médií, alebo tzv. kríženie zaznamenalo v posledných rokoch doslova boom. A to, čo vzniká, má neuveriteľný vplyv. Skrytý, ale o to výraznejší. Pluralita médií sa tak stáva...iba obyčajnou fikciou.
Došlo teda už k mediálnemu monopolu? Pýta sa kniha „Mediální monopol“ a snaží sa ponúknuť aj odpovede.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ludia nemaju radi medialny monopol. Nemali ho radi za sociku a nemaju ho radi ani dnes. Za sociku boli media jednostranne, ekonomicky a politicky podporovane statom. Ti co prirodzene odmietali medialny monopol sa obracali na Slobodnu Europu, Deutsche Welle, Radio Vatikan, samizdaty, pasovane knihy, viedensku televiziu a ine tazko dostupne media.

To neznamena, ze tak ako domaci medialny monopol ani alternativne domace a zahranicne media nepisali stale co sa skutocne deje, a preto stale zostali preferencie jednotlivych obcanov neuspokojene. Niektore nazory a preferencie existovali od narodenia, rodinnej vychovy a komunikaciou medzi ludmi.

Komunisticka tlac nemala sekciu kde sa pisalo z kapitalisticko/demokratickeho uhla a dnes je to to iste. Ak ste z nejakych dovodov zastancom Ruska, zbytocne idete hladat nieco pre seba tam co seba nazyva mainstream. Takito ludia nie su obsluzeni mainstreamom a obracaju sa na alternativne media. V USA maju aspon dva rozdielne velke informacne kanaly, na Slovensku nie.

To neznamena, ze tie dva kanaly pokryju celu sferu nazorov a faktov. Co je najhorsie informacne kanaly, vratane tych na intenete, sa neprelinaju a dve skupiny ludi dostavaju rozne fakty a "fakty". Aj algoritmus Google rychlo zisti na ktorej strane ste a krmi vas informaciami, ktore chcete pocut. Ja sa snazim sledovat aj druhu stranu, ale priznam sa, ze v porovnani so skutocnymi fanuskami druhej strany mam urcite nedostatky.

Jedno si vsak uvedomujem, dve strany sa vzajomne nenavidia, ale tych co su medzi nenavidia najviac. V dejinach umiernene nazory prehrali proti zaslepenym radikalom. Cim radikalnejsia a brutanejsia bola strana, tym skor zvitazila.

Na tomto fore nemame monopol na nazory a to mne osobne vyhovuje.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa Nishin »

Ja úplne súhlasím s tvojimi odkazmi na literatúru. Podstatný detail však je, že to odzrkadľuje dobu spred roka 2008. Čiže doby, keď práve vyšiel iPhone 3G. Doby, kedy internet, sociálne siete, vyhľadávače, mobilný internet a online reklama boli ešte v plienkach. Svetu vtedy dominovali lineárne médiá.

Medzitým nastala bezprecedentná informačná revolúcia a z občasnej večernej návštevy internetu sme sa stali 24 hodín denne odkázaní na internet. Neobmedzené informácie tak prvý krát v dejinách už nie sú dostupné len vybranej skupine vzdeľaných ľudí, ale úplne každému. A to nielen konzumovať informácie, ale ich aj tvoriť!

Prakticky moc médií upadla. Dnes má väčší názorový výtlak influencer ako akékoľvek iné médium. To je fakt, nie názor.
JUGGLER napísal: Ut 02 08, 2022 10:12 pm Rešpektujem tvoj názor, hoci nie zo všetkým súhlasím. Mne nikdy články nevyberal šéfredaktor, ani žiadny algoritmus.
Ked som noviny kúpil a boli nezaujímavé - hodil som ich do koša (dnes idú do recyklácie).
Je naivné si myslieť, že v roku 2022 dokážeš uniknúť algoritmom filtrujúcim informácie. Sú všade. Priamo vo vyhľadávaní, sociálnych sieťach, cielenej reklame, nepriamo ale ovplyvňujú skladbu kompletne celého internetu.

Dnešná extrémna polarizácia spoločnosti je do veľkej miery výsledok toho, že ak je človek vnútorne presvedčený o nejakom názore, sám sa vďaka povahe internetu a algoritmom dokáže viac a viac utvrdzovať o svojej pravde. Ak budem na internete dostatočne dlho hľadať dôkazy o plochej zemi, tak ich nájdem. Buduje si okolo seba personalizovanú internetovú bublinu rovnakých názorov a keď potom narazí na opačný názor na nejakom neutrálnom poli (ako je aj toto fórum), tak nedokáže vhodne argumentovať.

A to je problém oboch strán. Vybičované emócie cítiť z oboch názorových strán. Či už pejoratívne nazývanie "MSM, mainstream", tak aj "dezoláti, alternatívne názory".
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Nishin, takze dnes nevladne "MSM" (resp media, ktore vladli pred 2008 a iPhone 3G), ale Google?
Odoslané z počítača
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa Nishin »

iceberg8 napísal: St 03 08, 2022 10:08 am Nishin, takze dnes nevladne "MSM" (resp media, ktore vladli pred 2008 a iPhone 3G), ale Google?
Nechápem Iceberg8, prečo máš potrebu večne každú diskusiu redukovať do jednoduchých vyhrotených bulvárnych otázok. Odmietam polemizovať kto je za tým všetkým, kto "vládne".

Ja reflektujem na aktuálny stav. Peniaze boli a sú hybným kolesom každej zmeny. Na momentálnej evolúcii ekonomiky zarábajú najviac "FAANG".
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Preco by to mala byt bulvarna otazka?
Sam si pisal, ze algo "Sú všade. " a pred 2008 "Svetu vtedy dominovali lineárne médiá."
Preto sa pytam, ci dnes dominuje Google, kedze sa domnievam kto tie "algo" tvori.. (Resp cely FAANG, ale Apple mi *priamo* tazko nieco podsuva, kedze ho nepouzivam, ale Googlu sa vyhne malokto, a nevyhne ani ten, kto ide cez jeho "odnoze")
Mne z tvojho prispevku vyslo, ze kedysi "media" prinasali info, dnes info prinasa "algo", a kto prinasa info, defacto "vladne",
Ak ja pridem do nemocnice, a poviem "horí", a nikto nema iny zdroj, logicky "vladnem" (az do momentu, ked ma obvinia za sirenie poplasnej spravy). Ak nemame nic ine, nez "algo", pretoze "Sú všade. ".. tak mi ches povedat, ze "algo nam nevladne"?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nishin napísal: St 03 08, 2022 9:57 am Prakticky moc médií upadla. Dnes má väčší názorový výtlak influencer ako akékoľvek iné médium. To je fakt, nie názor.
Môj názor: Zvýšil sa mediálny výtlak jednotlivca, alebo malej skupiny, ale moc masových komunikačných médii neupadla. Samozrejme, média, ktoré sa neprispôsobili dobe a internetu, tie môžu upadnúť. Ale upadnúť môže všetko, takto to chodí so všetkým...

Základ všetkého sú mienkotvorné masmédia, ktoré majú dosah na milióny ľudí. V tom sa nezmenilo nič. Naopak: kým v minulosti som mohol v pohode čítať rôzne zdroje, dnes sa mi vnucujú s predplatným, aby som čítal len jeden zdroj. Aj na našom webe vidím, že život niektorých konzumentov je jednoduchý: predplatia si Denník N a vybavené. Potom ich každý iný názor irituje, lebo v hlave majú, že všetko čo nesedí s politickou korektnosťou je zblúdilosť, konšpirácia alebo dezinfo.
Je naivné si myslieť, že v roku 2022 dokážeš uniknúť algoritmom filtrujúcim informácie. Sú všade. Priamo vo vyhľadávaní, sociálnych sieťach, cielenej reklame, nepriamo ale ovplyvňujú skladbu kompletne celého internetu.
Ja neviem ako užívaš internet ty, ale ja v zásade neklikám na reklamy ani do odkazov. Samozrejme, všade mi podhadzujú reklamy alebo videá z oblastí ktorým sa venujem, ale nemám pocit, ťe toto je tá revolúcia v médiách o ktorej píšeš. Vyhľadávanie robím cielené a pán Google sa stal mojím nenahraditeľným pomocníkom a sluhom. Pomáha mi dostať sa k informáciám, ktoré ja chcem, nie opačne.

V súvislosti s tým čo píšeš mám obavy o mladú generáciu. Lebo u nich je pohodlné nemyslieť, len konzumovať.
Ja s tým problém nemám: unikám algorytmom, influencerom i sociálnym sieťam. Pre mňa je to humus a celkove strata času. Mám len jednu slabosť a tou je naše malé diskusné fórum :lol:
Dnešná extrémna polarizácia spoločnosti je do veľkej miery výsledok toho, že ak je človek vnútorne presvedčený o nejakom názore, sám sa vďaka povahe internetu a algoritmom dokáže viac a viac utvrdzovať o svojej pravde. Ak budem na internete dostatočne dlho hľadať dôkazy o plochej zemi, tak ich nájdem. Buduje si okolo seba personalizovanú internetovú bublinu rovnakých názorov a keď potom narazí na opačný názor na nejakom neutrálnom poli (ako je aj toto fórum), tak nedokáže vhodne argumentovať.
To čo píšeš platí aj pre média. Niektoré zámerne budujú bublinu korektných názorov a potom ked konzument narazí na opačný názor, tak nielen že nedokáže vhodne argumentovať, ale rovno zúrivo zaútočí na prispievateľa zo zámerom ho zosmiešniť, či uraziť. To si nevymyslíš. To sme tu x krát zažili.


Ďakujem za diskusiu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Peter222 napísal: Ut 02 08, 2022 9:05 pm Ako sa kniha pls volá?
ETIKA MÉDII od profesorky Remišovej. Normálna odbormá kniha, ktorú si kupujú študenti masmediálnej komunikácie
Ale konkrétny citát je od Vericka M.A. s knihy Mediální monopol, Praha, 2009

Dobrá je ešte The New Media Monopoly od emeritného dekana žurnalistiky Bakdikiana:

https://www.amazon.com/New-Media-Monopo ... 0807061875

Keď v roku 1983 vyšlo prvé vydanie knihy The Media Monopoly, kritici označili varovania Bena Bagdikiana pred mrazivými účinkami korporátneho vlastníctva a masovej reklamy na národné spravodajstvo za "alarmujúce". Odvtedy sa počet korporácií kontrolujúcich väčšinu amerických denníkov, časopisov, rozhlasových a televíznych staníc, knižných vydavateľstiev a filmových spoločností znížil z päťdesiatich na päť.

Najúznávanejšia kritika moderných masmédií, aká kedy vyšla, teraz vychádza v kompletne aktualizovanom a prepracovanom jubilejnom dvadsiatom vydaní.

"Ben Bagdikian napísal prvú veľkú knihu o médiách dvadsiateho prvého storočia. Nový mediálny monopol nám poskytne plán, ako pochopiť, ako sme sa sem dostali a kam musíme ísť, aby sa veci zlepšili.'

-Robert McChesney, autor knihy Bohaté médiá, chudobná demokracia

_______________________________________________

Ten Baránek sa mi tiež páči. Riaditeľ agentúry Polis.

Veľa odborníkov média časom vytesnia, hlavne tam kde majú priestor na skrytú cenzúru.

Našťastie bratia Česi sú v slobode názoru vyspelejší ako Slovensko a dávajú priestor širokému intelektuálnemu prejavu. Majú vynikajúce reportáže. Škoda, že politológii a podobným veciam sa nemám času venovať. Páčia sa mi.

Beránek:

„My nehledáme pravdu. Oni vydávají za pravdu svoje přání. Oni nám modelují svět a chtějí ode mne, abych se tvářil, že mají pravdu a že já s tím souhlasím. Přičemž i oni vědí, že kecají kolikrát hlouposti. No a tuto hru já už nebudu hrát. Já jsem ji nehrál ani za komunismu, a nebudu ji hrát ani dnes,“

říká slovenský politický analytik a komentátor Ján Baránek v pětidílném rozhovoru pro pořad Právě teď.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: DENNÝ POKEC - AUGUST 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

capitalcapital napísal: Št 04 08, 2022 2:07 pm Amnesty International: Ukrajinská armáda ohrozuje civilistov umiestňovaním zbraní do obytných oblastí
https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/63 ... h-oblasti/
Oceňujem spravodajstvo Pravdy. A dokážem si prečítať celý článok zadarmo!
Dokonca ma nebuzerujú, že môj adblock zablokoval reklamy. Rád ich odblokujem a to navždy. :like:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: DENNÝ POKEC - AUGUST 2022

Príspevok od používateľa Martin7 »

Pravda má veľmi pošramotenú povesť. Keby boli zamknutý, tak by ich skoro nikto nečítal. :wink:
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: DENNÝ POKEC - AUGUST 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin7 napísal: Št 04 08, 2022 3:25 pm Pravda má veľmi pošramotenú povesť. Keby boli zamknutí, tak by ich skoro nikto nečítal. :wink:
Čím má Pravda ,,velmi pošramotenú povesť?,,
To by ma zaujímalo, lebo som si ju práve dal medzi ,, dôležité linky,, a povolil reklamy.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa iceberg8 »

A Jozef Banáš ma aku nalepku? :)
https://www.youtube.com/watch?v=4UXx5DDx4J8
Odoslané z počítača
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: DENNÝ POKEC - AUGUST 2022

Príspevok od používateľa Martin7 »

JUGGLER napísal: Št 04 08, 2022 3:48 pm
Martin7 napísal: Št 04 08, 2022 3:25 pm Pravda má veľmi pošramotenú povesť. Keby boli zamknutí, tak by ich skoro nikto nečítal. :wink:
Čím má Pravda ,,velmi pošramotenú povesť?,,
To by ma zaujímalo, lebo som si ju práve dal medzi ,, dôležité linky,, a povolil reklamy.
Niekoľko redaktorov/iek z Pravdy bralo úplatky konkrétne od Kaliňáka a ľudí zo Smeru, už je to snáď viac ako 10 rokov a bola to veľká kauza. Doslova im diktovali, čo majú písať. Ja ich nesledujem, ale zrovna pár týždňov dozadu som mal možnosť si prečítať 3 články a porovnať s inými médiami a totálne skresľovali uhoľ pohľadu. Pravda patrí určite k tomu najhoršiemu z mainstreamu.

napríklad: https://domov.sme.sk/c/6152656/kalinak- ... robit.html
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin7 napísal: Št 04 08, 2022 9:17 pm Niekoľko redaktorov/iek z Pravdy bralo úplatky konkrétne od Kaliňáka a ľudí zo Smeru, už je to snáď viac ako 10 rokov a bola to veľká kauza. Doslova im diktovali, čo majú písať. Ja ich nesledujem, ale zrovna pár týždňov dozadu som mal možnosť si prečítať 3 články a porovnať s inými médiami a totálne skresľovali uhoľ pohľadu. Pravda patrí určite k tomu najhoršiemu z mainstreamu.

napríklad: https://domov.sme.sk/c/6152656/kalinak- ... robit.html
Aha to si pametám. :like:
V tých časoch sa dokonca vravelo, že Pravdu kúpil Ficovi nejaký mecenáš. Fico stále sníval o novinách, ktoré by o Smere pekne písali.

Keď sa teraz pozerám na históriu vlastníkov, tak od 1995 do 2006 to vlastnil Široký ( Ficov sponzor ), potom to prešlo pod offshore ( =zakryli skutočného vlastníka ), 2010-2018 Karol Biermann a od 2018 má Pravdu moravský podnikateľ Ivo Valenta:

OUR MEDIA v Česku a na Slovensku ovláda niekoľko regionálnych televízií (Regionální televize CZ, televize Praha TV, televize TVS, TV Brno1) a zároveň webový portál ParlamentníListy.cz vrátane jeho slovenskej verzie

ParlamentníListy nie sú náhodou mainstreamom považované za dezinfo alternatívu?

ParlamentníListy.cz, běžně označované jako Parlamentní listy či zkratkou PL, jsou diskusní, zpravodajský a komentátorský internetový portál působící od roku 2008, hodnocený kritiky jako dezinformační médium.

Tak už Martin vieme, prečo sa ti videl iný uhol pohľadu. :)

Máme další príklad vhodný do témy o ,,nezávislosti médii,, preto som to presunul.

P.S. Keď už si dal tú linku na Kaliňáka, tak si všimni akú fotku použilo Sme.
Kali.png
Práve som čítal na dovolenke aké finty používajú média.
Toho, koho chcú pretlačiť do povedomia verejnosti zobrazujú pozitívne, pekne, sympaticky. Napríklad obrázky Čaputovej sú na 99% také.
Ak chcú opak, tak zobrazujú ľudí v takých pózach, že vyzerajú ako dementi, uslintanci, priblblí.
To si nevymyslíš to je pravda a vcelku sranda :)
Prílohy
Hranol3.png
Hranol2.jpg
Hranol.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa Martin7 »

Juggler píše:
Tak už Martin vieme, prečo sa ti videl iný uhol pohľadu.
:)

Juggler, napísal som toto, nie to čo si napísal ty. Význam je úplne iný. :wink:
Ja ich nesledujem, ale zrovna pár týždňov dozadu som mal možnosť si prečítať 3 články a porovnať s inými médiami a totálne skresľovali uhoľ pohľadu.

Teraz si si spomenul, že Sme oprávnene písalo o špinavých praktikách v Pravde, ale skritizuješ Sme zato, akú Kaliňákovú fotku použili k článku. A hneď začneš šíriť ďalšie demagógie :shock: . Tie fotky vyberala obrazová redaktorka, vtedy ešte čerstvo po škole. Nie nejde v týchto prípadoch o manipuláciu.

Je úplne tragické, ako ľahké je sa dostať ku kvalitným a overeným informáciam, ale podaktorí tu budete vyťahovať úplne totálne hlúposti z tých najnedôveryhodnejších konšpiračných zdrojov a prezentovať to ako pravdu resp. fakty. :roll:
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin7 napísal: Pi 05 08, 2022 12:36 am
Teraz si si spomenul, že Sme oprávnene písalo o špinavých praktikách v Pravde, ale skritizuješ Sme zato, akú Kaliňákovú fotku použili k článku. A hneď začneš šíriť ďalšie demagógie :shock: . Tie fotky vyberala obrazová redaktorka, vtedy ešte čerstvo po škole. Nie nejde v týchto prípadoch o manipuláciu.

Je úplne tragické, ako ľahké je sa dostať ku kvalitným a overeným informáciam, ale podaktorí tu budete vyťahovať úplne totálne hlúposti z tých najnedôveryhodnejších konšpiračných zdrojov a prezentovať to ako pravdu resp. fakty. :roll:
Som šokovaný z tvojej odpovede. Je plná nenávisti.
Znova si sa nezmohol na nič iné, len na útok, obviňovanie a osočovanie. :(
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa Martin7 »

Nie je to vôbec o nenávisti. Len sa to už nedá čítať. Je fakt neuveriteľné, ako kvalitnú investigatívu dokážeš urobiť pri fondoch, investovaní a ako dokážeš odhaliť kadejakých finančných šmejdov. Keď sa ma niekto opýta a chce len jednoducho investovať, automaticky mu poviem toto fórum a aby dal len na tvoje príspevky a rady. A zároveň je neuveriteľné, ako sa nedokážeš vôbec orientovať v jednoduchých informáciach mimo burzy. A čo je najhoršie, v tomto vôbec nie si sám. Na druhej strane si uvedomujem, že dnes to majú a najmä mladí ľudia ťažšie. Samé konšpiračné média drístajú zadarmo a za kvalitu si väčšinou treba platiť.

K tej ,,obrázkovej hre":
https://dennikn.sk/1394103/caputova-je- ... /?ref=list

Tu sa vybral obrázok Čaputovej, ako sa hodí k téme. Ide o ilustračný obrázok. Robia to snáď všetky média na svete. Tu nejde o žiadnu manipuláciu. Ale na druhej strane súhlasím, že sa tým dá manipulovať.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa Rokosák »

Sme pise pre kaviaren a Pravda pre kotolnu (otazkou je kto je uzitocnejsi). N-ko necitam, tak sa nejdem vyjadrit. Ja citam aj Pravdu, i ked je zjavne financne podvizivena. Ja asi nie som v cielovej skupine citatelov, ale ak sa Pravda niekomu paci, vratane prispievatelov do diskusii, tak maju v Pravde svoje miestecko a ja im ho doprajem.

Sme je na vyssej technickej a financnej urovni, to neznamena, ze sa nezabavam na snahe manipulovat. Takisto sa zabavam na stadovitosti v diskusiach.

Vyzera to tak, ze citatelia sa obracaju na "svoje" media, kde najdu co hladaju a nemusia sa natahovat s citatelmi svojho media. Cest vynimkam diskuterov, ktori su ochotni oponovat politickej, ekonomickej. kulturnej a hoci aj sportovej linii dennika, ktori okrem toho, ze ho citaju, aj diskutuju.

Vo vseobecnosti sa vsak slovenske media nemozu rovnat bohatym, tradicnym a lepsie vedenym zahranicnym mediam. Oni vsak tiez manipuluju, ak nie inak tak aspon v prospech vlastnej krajiny.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa Nishin »

JUGGLER napísal: Št 04 08, 2022 10:48 pm Práve som čítal na dovolenke aké finty používajú média.
Toho, koho chcú pretlačiť do povedomia verejnosti zobrazujú pozitívne, pekne, sympaticky. Napríklad obrázky Čaputovej sú na 99% také.
Ak chcú opak, tak zobrazujú ľudí v takých pózach, že vyzerajú ako dementi, uslintanci, priblblí.
To si nevymyslíš to je pravda a vcelku sranda :)
Opäť raz by som nevylúčil ani fakt, že zlé fotky v thumbnailoch priťahujú viac klikov a sociálne siete sú hlavný zdroj návštev spravodajských webov...
Ako sa vyrába propaganda - krásny príklad z 'alternatívnej scény':
https://www.omediach.com/hoaxy/15215-ze ... rikaturach
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa Rokosák »

To, ze alternativne media klamu a zavadzaju, neznamena ze mainstreamove media nerobia propagandu, To ze Rusi vrazdia deti na Ukrajine, neznamena, ze Americania a ini nezabijaju deti niekde inde. To ze je Rusko agresorom na Ukrajine, to neznamena, ze aj Slovenski vojaci sa nezucastnuju agresii niekde inde. Inymi slovami je uzitocne byt alergickym na propagandu z kazdej strany. Nezrat propagandu iba z jednej strany nestaci.

Dalsou otazkou je platenie armad cez dane. Inymi slovami financovanie zabijani aj ked obcas ekonomicky vynosnych. K tomu sa radsej nevyjadrim. :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nishin napísal: Pi 05 08, 2022 7:56 am Ako sa vyrába propaganda - krásny príklad z 'alternatívnej scény':
https://www.omediach.com/hoaxy/15215-ze ... rikaturach
Silné kafé. O tom som ani nevedel. A to prešli už 3 roky.
Zuzana by ZaV.png

P.S. To čo si dovolili Charlie Hebdo voči moslimom sa mi tiež nepáčilo...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No to povazujem za totalny amaterizmus. To nikto zo zemu a veku nemal cas ist a odfotit ju aby mal autorsky narok? Ak by ich vobec pustili do jej blizkosti.. Kazdeho sa da odfotit zo skaredeho uhla pohladu lahsie, ako z toho pekneho (vid insta-fake-gram-zivoty).
Ked uz sme pri manipulacii, vsimli ste si ako niektore Hollywoodske filmy manipuluju divaka, aby citil lutost s negativnymi postavami? Ci uz ide o fikciu, alebo true story... A este manipulaciu nazoru na detektor lzi (polygraf) a trest smrti napriklad..
Mimochodom, minule som cakal na lavicke, a za mojim chrbtom bolo detske ihrisko, a vismol som si ako dieta , (tipujem 4-5r) hralo s hru "zombici" a "granaty" a "vybuchy" a "samopaly" a podobne tematiky. Je to normalne? Vypustil by som to z hlavy, ale potom tam prisla jedna dievcina, ktora nemala asi ani tie 4roky, a tiez spomenula "zombik" a to mi prislo ako black swan - no ja veru neviem, ale nepamatm si, ze ako <5rocny som pozeral na zombie filmy alebo hral zombie hry.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Predstavte si , že dôvera k médiám v SR je taká istá ako v USA ! Najnižšia na svete ! :lol: :lol:

Ukázal to prieskum vzťahov medzi médiami a verejnosťou Digital News Report 2022
(organizuje Reuters v 46 krajinách, ktoré predstavujú polovicu svetovej populácie).

Finalizácia hlavných dát prieskumu prebehla ešte pred začatím ruskej invázie na Ukrajinu.

Vyzerá to nasledovne:

Ľudia konzumujú menej správ. Zvyšuje sa počet osôb, ktoré tvrdia, že sú zo správ unavené, a preto sa im vyhýbajú.
V Brazílii a U.K. sa zámerné vyhýbanie správ zdvojnásobilo za posledných 5 rokov.

Mladšia a menej vzdelaná časť populácie sa vyjadrila, že sa správam vyhýba, pretože je pre nich ťažké porozumieť ich obsahu.

Nízka dôvera pramení, okrem iného, aj z presvedčenia Slovákov, že médiá nie sú nezávislé.

74 % Slovákov si myslí, že slovenské médiá sú značne ovplyvňované z politických kruhov, až 75% verí vplyvu mocných podnikateľov na mediálne výstupy.

Najdôveryhodnejšie mediá sú TA3 (58 %), RTVS (56 %), a regionálne a miestne noviny (52% ).

Nasledujú Hospodárske noviny , Rádio Expres (obidve po 50% ), aktuality.sk (46%) a Pravda (45% ).

V dolnej polovici je TV JOJ (45%), SME (42% ) a TV Markíza (39%).

Najnižšiu tretinu rebríčka tvoria Korzár, Denník N ( po 38%), Plus 7 dní (33% ), Topky.sk (32% ) a Nový čas (29% ).

Najmenej dôveryhodné sú posledné tri bulvárne média: Nový čas (43% ), topky.sk ( 39% ) a Plus 7 dní (38%).
Za nimi nasleduje TV Markíza ( 38% ) a Denník N ( 35% ).

Bol som zvedavý ako svoj pokles dôvery a rast nedôvery hodnotí Denník N.
Na rozdiel od minulosti , tabuľku 2022 v Denníku N môžete vidieť len s predplatným ( či ju vôbec dali, teda neviem ):
https://dennikn.sk/2894684/dovera-slova ... om-mieste/

Slováci sa taktiež postupne odvracajú od televízie a printových výtlačkov ako spravodajského zdroja.
Podiel sociálnych sietí rastie. Slováci konzumujú správy najmä na platforme Facebook a Youtube.
Vo vekovej skupine 18 – 24 ročných však dominuje Instagram. Rebríček najobľúbenejších sociálnych sietí dopĺňajú Whatsapp a TikTok.
Reuters SR.png
Tu je správa Reuters ohľadom Slovenska preložená s angličtiny:

Vzhľadom na to, že sloboda tlače a ochrana novinárov sú doma aj v zahraničí pod prísnym drobnohľadom, stredopravá koaličná vláda sa snažila presadiť svoj legislatívny program na zvýšenie transparentnosti vlastníctva médií a boj proti dezinformáciám a zneužívaniu internetu. Dôvera v médiá dosiahla nové minimum a Slováci sa odvrátili od televízie ako zdroja spravodajstva.

Výmena premiéra Igora Matoviča jeho straníckym kolegom Eduardom Hegerom v apríli 2021 podnietila zmeny v niektorých oblastiach mediálnej politiky, zatiaľ čo iné zostali na svojej úrovni. Jednou z menších obetí bolo tiché upustenie od toľko kritizovaného návrhu pána Matoviča na vydávanie vládneho mesačníka. Ministerstvo kultúry však vytrvalo pri dôležitých legislatívnych zmenách. Ako prvý bol prijatý (vo februári 2022) zákon o vydavateľoch a publikáciách, ktorý nahradil Tlačový zákonník a zahŕňal aj online médiá. To znamená, že novinári pracujúci pre čisto digitálne subjekty budú mať rovnaké právo na ochranu zdrojov ako ich kolegovia z tlače a vysielania. Nový zákon vyžaduje, aby sa všetky médiá zaregistrovali ako partneri verejného sektora, deklarovali svojich skutočných finančných vlastníkov a zverejnili zoznam investorov a darcov, ktorí prispievajú sumou vyššou ako 1 200 EUR ročne. Tieto opatrenia majú čiastočne prinútiť "dezinformačné médiá", aby odhalili svoje zdroje financovania, a predstavujú dôležitý krok smerom k väčšej transparentnosti.

Parlament tiež diskutuje o novom zákone o mediálnych službách, ktorý je neutrálny voči platformám. Ten nahradí súčasný zákon o vysielaní, zlepší transparentnosť vlastníctva a zosúladí slovenské právne predpisy s normami EÚ. Bude regulovať stránky na zdieľanie videí, ako je YouTube, čo je krok, ktorý má pomôcť riešiť šírenie nenávistných prejavov a zlepšiť bezpečnosť detí na internete, hoci schopnosť každej krajiny riešiť tieto problémy jednostranne je obmedzená.

Navrhovaný nový zákon o RTVS (slovenský verejnoprávny vysielateľ), ktorý mal zlepšiť verejný dohľad, bol v parlamente zrušený. Poslanci neschválili najmä zmeny v postupe menovania generálneho riaditeľa, takže nového generálneho riaditeľa bude v lete opäť voliť parlament. Minister kultúry navrhol presunúť zodpovednosť na radu guvernérov, aby sa voľba odpolitizovala.
Manažéri aj redaktori RTVS sa sťažujú na nedostatočné financovanie. Koncesionársky poplatok je zmrazený od roku 2004 a je polovičný ako platia Česi, pričom sused Slovenska má dvakrát viac obyvateľov. RTVS reagovala na vojnu na Ukrajine tým, že 28. februára spustila dočasný 24-hodinový spravodajský servis, pričom sa naznačuje, že v priebehu roka 2023 môže pokročiť v plánoch na spustenie stáleho priebežného spravodajského kanálu. RTVS bola kritizovaná za to, že v prvý deň invázie oneskorene prispôsobila svoj programový plán a že v snahe o "vyváženosť" predtým poskytovala vysielací čas obhajcom ruského svetonázoru, čo bolo dôvodom na odchod vedúceho spravodajstva.

V sektore komerčných televízií sa objavili náznaky väčšej integrácie regionálneho trhu. Markíza spustila spoločnú streamovaciu službu s českou TV Nova. Obe patria českej spoločnosti Central European Media Enterprises. Platforma s názvom Voyo mala do januára 2022 300 000 predplatiteľov. V tom istom mesiaci miestny multimilionár Ivan Kmotrík predal rolovací spravodajský kanál TA3 majiteľovi českého spravodajského webu Parlamentní listy.

V roku 2021 finančná skupina Penta predala svoj podiel v spoločnosti Petit Press, vydavateľovi denníka a popredného internetového portálu SME. Vstup Penty vyvolal v roku 2014 odchod zamestnancov, keď bývalý šéfredaktor a približne 30 novinárov odišli a založili Denník N. Denník SME označil odchod Penty titulnou/hlavnou stránkou s hashtagom #neustupiliSME (Postavili sme sa na nohy). Penta, ktorej spolumajiteľ Jaroslav Haščák bol v decembri 2020 zatknutý pre podozrenie z politickej korupcie, než bolo obvinenie vlani stiahnuté, zostáva dominantnou silou v slovenskom vydavateľstve prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti News and Media Holding, ktorá vlastní týždenníky Trend, Plus 7 dní a Plus 1 deň.

Krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine Slovensko novelizovalo svoj zákon o kybernetickej bezpečnosti, ktorý splnomocňuje Národný bezpečnostný úrad na blokovanie webových stránok uverejňujúcich škodlivý obsah, a okamžite zablokovalo tri spravodajské webové stránky vrátane Hlavných správ, konzervatívneho spravodajského webu s proruskými postojmi, ktorý je často kritizovaný za šírenie falošných správ. Obavy z dezinformácií a náchylnosti slovenskej verejnej mienky na proruskú propagandu sú dlhodobé, ale ľudskoprávne a novinárske organizácie kritizovali nejasnosť definície pojmov škoda a riziká pre slobodu prejavu. Podobné obavy vyjadrila aj organizácia RSF (Reportéri bez hraníc) v súvislosti s decembrovým návrhom novely trestného zákona, podľa ktorej by sa šírenie falošných správ trestalo dlhoročným väzením.

A nakoniec ako to dopadlo v ČR:
Prílohy
Reuters CZ.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Henrieta Hrinková: Keby som dnes bola študentka, protestujem za slobodu slova

Patrila medzi najodvážnejších študentov v roku 1989, a predsa sa postupne vytratila a dnes už vyše desať rokov žije v Nórsku. S Henrietou Hrinkovou sme sa rozprávali o tom, čo si myslí o slobode, o stave našich médií..

Po 33 rokoch, v akom stave je demokracia na Slovensku?

Keby som bola teraz študentkou, tak patrím ku skupinke, ktorá organizuje demonštráciu za slobodu slova a ďalších základných ľudských práv.

Kde vidíte potláčanie slobody slova?

Vezmite si napríklad Eduarda Chmelára, a teraz sa, prosím, nebavíme o tom, čo píše, ani či s tým súhlasím, ale nemožno spochybniť, že píše absolútne kultúrne. Má odlišný názor a kritizuje. Myslím si, že to je niečo, z čoho by si mohli všetci tí, ktorí chcú viesť túto krajinu, niečo zobrať. Kritik upozorňuje na zaujímavé mantinely, ktoré prekračujeme. Ale on, myslím, stratil pre svoje názory prácu. Potom je tu vypínanie webov, a opäť, nebavíme sa o obsahu, za ten musia niesť zodpovednosť, ale umlčať médium spôsobom, ktorý nie je štandardný, to je problém. Niekto bol v panike a v tej panike sa rozhodol umlčať to, čo nedokázal počúvať. Samozrejme, že to dosiahne opačný efekt. Do tretice, včera som sa rozprávala s jedným podnikateľom, má vinársku firmu. Začali sme tým, že mi vynadal ako bývalej novinárke, že čo to tam vytvárate?! Že čo je to dnes za žurnalistiku, že to vyzerá ako želatina, je to všade a nikde, že novinári len čakajú, čo povie vláda. Vravel mi, že on sa chce dozvedieť aj iný pohľad, ako má vláda. Výsledkom je, že ho to prestalo baviť, myslí si, že sa nehovorí úplná pravda, má pocit, že žije v takej bezpohlavnej krajine, lebo tí, čo si myslia niečo iné, tak tých vypnú, začnú vytesňovať alebo majú problémy v práci.

Čo si myslíte vy?

Viete, bola som novinárka v regionálnych novinách za Mečiara, volalo sa to Gemerské zvesti. Kompletne všetkých nás za druhej Mečiarovej vlády prepustili, lebo sme si ich dovolili kritizovať, odhaľovať kauzy, napríklad skorumpované výberové konania, tým spôsobom, že druhá strana dostala priestor na vyjadrenie a bola konfrontovaná. Zodpovednosť za to niesol prednosta z HZDS, ktorý sa potom stal primátorom a primátorom je dodnes, hoci za ten čas vymenil 4 alebo 5 politických strán. Napísali sme fejtón a jedného po druhom nás vyhadzovali. Ostala som sama s dieťaťom, rozvedená, mala som 50 korún na deň, musela som sa naučiť kúzliť. Takže viem oveľa lepšie pochopiť tieto súvislosti, čo znamená prísť o prácu, ale súčasne viem, že ak sa človek nenechá prevalcovať, neprestane si veriť, tak sa to dá zvládnuť.

Vtedy išlo o mocenský zásah, niečo ste objavili, chceli o tom napísať a vyhodili vás. V čom je problém slovenských médií dnes?

Že začali vychovávať čitateľa, nie informovať, ale vychovávať. My vám napíšeme, čo si máte myslieť. Nepustia tam žiadny iný pohľad alebo otázku, takže dostávajú také naprogramované balíčky. Krajina je po pandémii rozdelená, rozhádali sa aj rodiny. Slovensko navyše nie je Bratislava, problémy v regiónoch sú na celkom inej úrovni. Mnohí ľudia teraz predávajú pôdu, aby sa uživili. Tá pôda vraj končí vo veľmi zaujímavých firmách so zahraničnou účasťou. Ale oni potrebujú mať na prežitie. To som počula, samozrejme, že keby som o tom písala, tak to treba preveriť. Lenže v Rimavskej Sobote alebo v iných menších regiónoch je súčet rodinného platu neraz 600-800 eur, a to nepreháňam. Tam sa potom inak robia nákupy, inak sa rieši otázka, čo je to ešte demokracia. Sociálnu otázku nemožno podceňovať.

Ľudia najochotnejšie protestujú práve vtedy, keď príde chudoba..

Otázka je, že či potrebujeme spadnúť až na sociálne dno. Novinári sa stali rozhodcami a sudcami. Videla som diskusiu, kde redaktorka vychováva hosťa, ktorého si pozvala, aby mu povedala, nech hocičo poviete, že len ona má pravdu. Veď to je komunistická žurnalistika ako vyšitá, tam sa presne takto programovalo, novinári dostali noty, toto sa bude tvrdiť, ak by odbiehal, tak by mu to nevydali, tak fungovala cenzúra. Do médií mohli ísť len preverení ľudia, my sme v druhom ročníku dostávali ponuku na vstup do komunistickej strany. Mňa tiež „vybrali,“ hovorili mi, že som šikovná a mám tú česť..

A čo ste im povedali?

Že ja chodím do kostola, že to nechcem. Odbila som ich, no hneď sa prihlásila kamarátka, ktorá hovorí: ale ja to chcem. To boli ľudia, ktorí potom mohli skončiť v Smene. Kamarátka nechápala, že som sa odpísala od dobrého novinárskeho miesta. Takto si vládna garnitúra vyberala a vychovávala novinárov a tí potom písali tak, aby bola vláda spokojná. Obávam sa, že niečo podobné sa deje aj teraz. Opäť sa píše, aby bol niekto spokojný.

Desať rokov žijete v Nórsku. Škandinávia je u nás už dlhšie označovaná za taký osvietený vzor. Keď počúvate tieto predstavy o Škandinávii, sedí to? Alebo majú tie krajiny problémy, o ktorých nehovoríme?

Každá krajina má svoje problémy. Ale napríklad v Nórsku majú väčšiu odvahu o nich hovoriť, pravda, nevedia ich vždy riešiť a ak ich riešia, tak pomocou peňazí....

https://standard.sk/280732/henrieta-hri ... odu-slova/
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa jogo »

Dobrý rozhovor s vyšetrovateľom vojnových zločinov v Juhoslávii. https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14040/377309#51

V 14 minute rozoberá, ako fake news srbskej televízie prebratej agentúrou Reuters, že Chorváti podrezali 40 srbských detí, vyvolalo zavraždenie 280 chorvátskych zajatcov.
Pre takéto príbehy pristupujem tak nedôverčivo k správam o vojnových zločinoch na Ukrajine z obidvoch strán
napr. fake news ukrajinskej ombusmanky v talianskom parlamente o znasilneniach ukrajiniek rusmi...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa Martin7 »

Nechcem to tu veľmi ,,rozdúchavať", len sme neviem už v ktorom vlákne dávnejšie riešili Druláka.
Titulok: Bývalý velvyslanec nahrává ruské propagandě. Stát ho propustil kvůli úsporám.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/doma ... ram-222944
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Franto napísal: So 30 09, 2023 12:00 am Slovensko je prehnité až po kosť. Všetci sa navzájom kryjú, lebo majú za ušami. Ak tu na nejakú špinavosť niekto prišiel, bol to novinár. Preto by sme ich tu mali vnímať ako niekoho, kto tu aspoň ako tak dohliada na veci a ozve sa, keď niečo nie je v poriadku.
Dúfam, že sa to týka aj zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea, austrálskeho novinára väzneného a mučeného v Británii (dokonca ho chceli USA i zavraždiť !).

Tisice novinárov stoja za ním, aj európske inštitúcie, aj parlament Nemecka a pod., napriek tomu sa čoraz menej o ňom píše.
Kauza je pomaly ale isto zametaná pod koberec.

Odporúčam si občerstviť názor krátkou reláciou na TA3 s riaditeľom Inštitútu ľudských práv Petrom Weisenbacherom:
Trvá to len 20 minút, ale máte tam zhrnuté pokrytectvo politikov, pokrytectvo organizácii, dokonca i našej prezidentky Čaputovej.

https://www.ta3.com/relacia/25002/zvere ... o-ukrajine

Zároveň si uvedomujem ako idú média u nás dole vodou. To video relácie je spred roka, ale dnes si neviem predstaviť, že by v TA3 toto odvysielali ( po tom, čo vyhodili moderátorku, že neoponovala americkému profesorovi, ktorý vyjadril názor, že politici a diplomati by mali bojovať za mier na Ukrajine ).

Aby som priniesol niečo nové. Rebríček slobody je hodnotený aj Reportérmi bez hraníc.
Paradoxne sme v ňom vyššie ako najslobodnejšia krajina na svete: USA :)

Reportéri bez hraníc pripomínajú, že Slovensko sa v ich tohtoročnom Svetovom indexe slobody tlače nachádza na 17. mieste zo 180 hodnotených krajín.

„Na vrchole tohtoročného rebríčka sa opäť umiestnilo Nórsko. Druhé miesto však netradične obsadilo Írsko a nie ďalšia severská krajina. Tretie je Dánsko, uvádza RSF na svojej webovej stránke.“

Slovensko obsadilo 17. priečku a oproti vlaňajšku si polepšilo o desať miest. Zlepšilo sa aj susedná Česko, ktoré sa z vlaňajšej 20. priečky posunulo na 14. miesto.

USA si pohoršili o tri priečky a umiestnili sa na 45. mieste v dôsledku zhoršenia bezpečnostnej situácie novinárov. Rusko sa prepadlo o deväť priečok na 164. miesto.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Organizácia Grety Thunbergovej vyhlásila, že západné médiá vymývajú svojim čitateľom mozgy, aby podporovali Izrael.
26. října 2023 14:46

„Takhle vám západní média vymývají mozek, abyste stáli za Izraelem.“ Tak začíná nejnovější instagramový příspěvek klimatického hnutí Fridays for Future, jehož čelní představitelkou je už od počátku švédská aktivistka Greta Thunbergová.

V příspěvku stojí následující: „Pokud se podíváme zblízka na okolnosti založení Izraele, na apartheidní systém, který izraelská vláda zavedla proti Palestincům a počty mrtvých, zraněných a vyhnaných obyvatel Palestiny od roku 1947 až po teď, vyplývá z toho jedna jediná věc: Není to konflikt, ale genocida.“

„Západní média vám nikdy neřeknou o historii Izraele a jak se z něj stal stát pouze díky kolonialismu a krádeží země původního palestinského obyvatelstva. Neřeknou vám, že útoky na Izrael a existence Hamásu jsou zakořeněny v posledních 75 letech útlaku a etnické čistky Palestinců,“ píše se dále v příspěvku.

Greta Thunbergová nedávno Izraelce pobouřila svou fotografií, na které společně s dalšími třemi lidmi drží propalestinské cedule.
Sama vzkazovala „stojím za Gazou“ a za ramenem měla plyšovou chobotnici, která je považována za antisemitský symbol.
Fotografii později smazala a omluvila se s tvrzením, že je samozřejmě proti jakékoliv diskriminaci a antisemitismus odsuzuje ve všech jeho podobách.
Hnutí Fridays for Future dále říká, že média úmyslně zamlčují, z kolika obyvatelů Gazy, z nichž asi polovinu tvoří děti, se stávají mučedníci kvůli izraelským leteckým útokům. Izrael podle něj bombarduje v Gaze všechno kromě Hamásu.

Organizace úzce napojená na Thunbergovou také kritizuje tvrzení mnohých lidí ve veřejném diskurzu, že situace v Gaze je „komplikovaná“. Označením komplikovaná se prý snaží odradit lidi od toho, aby si sami vyhledávali informace a vzdělávali se na základě veřejně dostupných zdrojů. Cílem médií je podle nich zajistit, aby jejich čtenáři a diváci spoléhali pouze na jejich platformy a nesnažili se o svou vlastní rešerši.

„Ano, palestinská historie je mnohostranná, ale komplikovaná není. Vše, co se stalo za posledních 75 let, vede jen k jednomu závěru: nejsou tady žádné dvě strany, žádné dva tábory. Jsou tady pouze utlačovatelé a ti, kteří jsou utlačováni. Západní média chtějí, abyste si mysleli, že všichni Palestinci, všichni Arabové a všichni muslimové jsou teroristi,“ uvádí dále příspěvek.
Je zakončen sdělením, které říká: „Pokud nepodlehneme jejich propagandě, můžeme je připravit o moc. Musíme udělat všechno pro to, aby tohle přestalo. Musíme bojovat, dokud tenhle horor neskončí. Osvoboďte Palestinu.“

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... nicni_seel
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Politika a názory o spoločnosti"