Jak jste začínali?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
coder
Príspevky: 24
Dátum registrácie: So 18 10, 2008 12:30 am

Jak jste začínali?

Príspevok od používateľa coder »

Dobrý večer,

napadlo mě, že by mohlo být zajímavé, kdyby se někteří úspěšní i neúspěšní podělili o své začátky v investování / tradingu.

Začali jste vydělávat rovnou od začátku? Nebo jste dostali nejdříve krutou ránu a až poté se vám začalo dařit?

Proč a v kolika jste začali? Brali jste to nejdříve jako pokus, zda to vyjde nebo se do toho rovnou pustili s větší částkou a pilně studovali?

Díky všem co se podělí :-)

Jsem zvědavý na vaše příběhy :wink:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Jak jste začínali?

Príspevok od používateľa filip glasa »

niečo podobné sme riešili tu:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... p?f=3&t=30
ale kľudne zopakujme
ja som popísal niečo v tomto článku:
http://ako-investovat.sk/index.php/fond ... y-zaciatky
coder
Príspevky: 24
Dátum registrácie: So 18 10, 2008 12:30 am

Re: Jak jste začínali?

Príspevok od používateľa coder »

Aha, díky, jak tu jsem nový, tak jsem nevěděl a během chvíle hledání jsem na to nenarazil.
I když jak to čtu, tak to není přímo kopie tohoto tématu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Jak jste začínali?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ja som mal asi 22 a teraz mam asi 30. Vhupol som do toho naplno a hneď :lol: Myslím, že som si niekde na inzine.sk prečítal taký ten extra jednoduchý článok o fondoch. Potom som si pozrel v tatra banke prospekty a vybral som si nejaký technofond a všetky moje peniaze (cca 20 000) som do neho vrazil. Že horizont mám veľký - nech je ten výnos poriadny.
Niekedy neskôr som si kúpil prvú knihu o investovaní od Kohouta Investiční strategie.
Celkom sa mi to lúbilo a moje druhé portfólio už bolo rozumnejšie. Asi v roku 2002. Nejaký nudný výnos som dosiahol aj vďaka pravidelnému sporeniu.
Všetko som s fondov vybral pred cca 3 rokmi a odvtedy som v akciách. Ale nie nejak extra veľa peňazí. Naozaj veľké sumy strácam v podnikaní :mrgreen: V investovaní len také menšie absolútne straty - ako školné :lol:

Niečo málo sme so ženou skúšali aj v realitách a jednu špekuláciu tam máme ešte stále otvorenú. K tomu dodám, že to nie je až tak ružové ako sa už dnes všade sladko spomína. Nestačilo iba čokoľvek kúpiť a čakať až do januára 2008. Ono pred tými 8-15 rokmi bolo veľa projektov v realitách úmyselný podvod, alebo aspoň sa to na podvod zvrtlo keď stavbári (vtedy ešte nevedeli že sa volajú developeri) zistili, že je nejaký problém ( a samozrejme že to radšej hodili na zákazníka).
coder
Príspevky: 24
Dátum registrácie: So 18 10, 2008 12:30 am

Re: Jak jste začínali?

Príspevok od používateľa coder »

Tak když jsem téma založil, tak řeknu i můj začátek. Je mi 22 a začal jsem se o finanční trhy zajímat tak před rokem a půl, kdy jsem okukoval podílové fondy. I jsem si byl zřídit majetkový účet na pobočce České spořitelny, ale nějak to pak padlo, oni mi neposlali nějaký dopis, já jsem to odložil na neurčito... S odsupem času si uvědomuji, že ekonomika byla na vrcholu a asi by to nebyl dobrý nápad, tehdy jsem to neřešil.

Pak jsem si průběžně občas nějaký článek přečetl, i nějaké knížky (dokonce i vysokoškolský skripta) o daytradingu a technické analýze, což mě na nějakou dobu uchvátilo. Ale pouze na demu (kde jsem ho vždycky po nějaké době zničil tím, že jsem si po nějaké době řekl, že pořádně zariskuju a zničil jsem účet :D ).

Řekl jsem si, že daytrading a technická analýza asi není to, co by mě tak zajímalo, ve škole (studuju v Praze Vysokou školu ekonomickou) jsme brali klasickou ekonomii a pak i mezinarodni ekonomii a od te doby mě to začalo brát, začal jsem vidět různé souvislosti, začal číst ekonomické noviny, sledovat různé ekonomické zprávy. Prostě mě to chytlo :)

Rozhodl jsem, že to zkusím naostro - zrovna začínala finanční krize, tak jsem si řekl, že ještě počkám a až budou opravdu zlé zprávy, tak vždycky přikoupím nějaké vytipované tituly. Dokonce jsem i daytradoval některé americké akcie, za což se teď opravdu mlátím do hlavy :roll: (mezi nimi i Lehman Brothers, Freddie Mac apod. :D ). Bohužel těch různých černých pátků, pondělí, úterý, střed a čtvrtků bylo více a hlubší než jsem myslel :lol:

Takže teď to mám cca 2 měsíce a za tak krátkou dobu už pěkně velkou (spíš obrovskou) ztrátu :( Ale myslím, že mě to pěkně vyškolilo a pokusím se do toho opřít nějak inteligentněji (s tím souvisí i to, co se současným svým malým portfoliem - ne příliš diverzifikovaným, spíš téměř vůbec. Jestli trpět dále ztráty nebo čekat nebo počkat na nějaký zázračný den, s menší i když velkou ztrátou prodat a vymyslet postup co dál.). Aspoň vidím, jak trh dokáže člověka pěkně proplesknout a zbytečné riskování pořádně potrestat a to pořádně rychle a bolestně :)

Času mám před sebou ještě spousta, ztrátu doženu prací (i když to bude už hodně práce na spoustu měsíců, beru to jako potrestání :-) ) a snad se to ještě za nějaké ty roky naučím. Asi lepší začít rovnou v krizi a uvědomit si, že to není sranda než během obrovského býčího trhu, mít nějaké ty roky třeba zisk a pak plný pýchy a neomylnosti o většinu přijít při podobné situaci jako v dnešní době.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Jak jste začínali?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Aspoň vidím, jak trh dokáže člověka pěkně proplesknout a zbytečné riskování pořádně potrestat a to pořádně rychle a bolestně
ako hovorí Kostolany, zisk na burze je vlastne bolestné
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Jak jste začínali?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"