KÚRENIE DREVOM - oplatí sa?

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

KÚRENIE DREVOM - oplatí sa?

Príspevok od používateľa jogo »

jaroslav80 napísal: Ne 28 08, 2022 1:05 pm Elektricke kurenie som videl naposledy pred par desatrociami u starych rodicov v malej osade, kam plynofikacia nedosiahla ... a potom som sa uz o vyvoj nezaujimal. Lebo cele roky platila cenova rovnica: cena palivoveho dreva = 3 nasobne lacnejsie nez plyn a 4 nasobne lacnejsie nez elektrina.
Dlhé roky som si tiež myslel, že drevo je lacnejšie ako plyn, hoci ľudia v dedine hovorili, že to vyjde rovnako, až kým som neurobil doma presné merania v jednej samostatne stojacej izbe, kde mam gamatku aj sporák a zistil som:
že v nej za 16 hodín spálim 0,1 voľne ložených metrov dreva v sporáku v cene 2€ a
za 24h tam spálim 5m3 plynu v gamatke v cene 2,50€
Takže žiadna úspora, skôr je drevo drahšie a odvtedy už kúrim len plynom(a domové jadro elektrinou, lebo som ho prerábal a tie staré radiatory tam nepasovali a nové so starými sa nedali hydrodynamicky vyvážiť).
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Zelená politika EU

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

jogo napísal: Ne 28 08, 2022 1:17 pm Dlhé roky som si tiež myslel, že drevo je lacnejšie ako plyn, hoci ľudia v dedine hovorili, že to vyjde rovnako, až kým som neurobil doma presné merania v jednej samostatne stojacej izbe, kde mam gamatku aj sporák a zistil som:
že v nej za 16 hodín spálim 0,1 voľne ložených metrov dreva v sporáku v cene 2€ a
za 24h tam spálim 5m3 plynu v gamatke v cene 2,50€
Moji rodicia mavali rocnu fakturu za ustredne kurenie na plyn okolo 1600 EUR. Ja som v tom case bezne za rok spalil okolo 20 kubikov dreva v ustrednom kureni na drevoplyn. 10 kubikova traktorova vlecka metrovic dreva sa dala kupit za 250 EUR. Ak sa jednalo o agat tak 300 EUR.
Cize v mojich vypoctoch to bolo 500-600 EUR za drevo oproti 1600 EUR za plyn.
Nasledne otcovi vymerali hektar a pol samostatne stojaceho lesa, kde je jedinym vlastnikom. Odvtedy uz aktualnu cenu dreva za metrovice ani nepoznam.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zelená politika EU

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jaroslav80 napísal: Ne 28 08, 2022 10:08 pm Moji rodicia mavali rocnu fakturu za ustredne kurenie na plyn okolo 1600 EUR. Ja som v tom case bezne za rok spalil okolo 20 kubikov dreva v ustrednom kureni na drevoplyn. 10 kubikova traktorova vlecka metrovic dreva sa dala kupit za 250 EUR. Ak sa jednalo o agat tak 300 EUR.
Cize v mojich vypoctoch to bolo 500-600 EUR za drevo oproti 1600 EUR za plyn.
Nasledne otcovi vymerali hektar a pol samostatne stojaceho lesa, kde je jedinym vlastnikom. Odvtedy uz aktualnu cenu dreva za metrovice ani nepoznam.
Neviem či les 150m x 100m dáva toľko dreva (20 kubíkov ročne). A môže vôbec súkromník rúbať ako chce?
Pýtam sa preto, lebo chlapík kúpil ,,lukratívne,, pozemky na záhrady a rekreáciu, ktoré boli predtým lúky , ale vyrástol tam les ( náletové dreviny ). On si myslel, že všetko vyrúbe, drevo predá a pozemky rozpredá na záhrady. Ale omyl, povolili mu vyrúbať iba invazívne dreviny, aj to iba mladé....

Ak dá taký lesík 20 kubíkov legálneho dreva ročne, možno nie je zlý nápad kúpiť si kus lesa...

cenník u vás na (divokom ) Západe
Celorocne predavame tvrde palivove drevo (buk)
Paleta 1x1x1 : 130 € ukladane , stiepane 33 cm
Paleta 1x1x1 : 135 € ukladane, stiepane 25cm
Sypane 1x1x1 : 85 € stiepane 33 cm
Sypane 1x1x1 : 90 € stiepane 25 cm
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
miror
Gold Member **
Príspevky: 497
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: Zelená politika EU

Príspevok od používateľa miror »

JUGGLER napísal: Ne 28 08, 2022 11:43 pm cenník u vás na (divokom ) Západe
Celorocne predavame tvrde palivove drevo (buk)
Paleta 1x1x1 : 130 € ukladane , stiepane 33 cm
Paleta 1x1x1 : 135 € ukladane, stiepane 25cm
Sypane 1x1x1 : 85 € stiepane 33 cm
Sypane 1x1x1 : 90 € stiepane 25 cm
A preto ludia kupuju cele stromy po 30 az 50€ za m3 (rata sa podla priemeru kmena, nie aj vzduch ako vyssie ceny), potom to zlozia na ulici, kde musime pozerat mesiac bordel ako si to pomaly rozrezavaju a potom cele leto doma stiepaju, investuju niekolko stoviek € do stiepaciek, ukladaju, celu zimu prikladaju a zasmraduju celu dedinu. A tak si myslia, ze ako usetrili, lebo nakup stiepacky je zadarmo a ich cas je tiez zadarmo - ekonomia uspor v praxi. Nicenie zdravia a prijemneho vzduchu na dedinach ako bonus.
Naposledy upravil/-a miror v Po 29 08, 2022 7:10 am, upravené celkom 1 krát.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Zelená politika EU

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

JUGGLER napísal: Ne 28 08, 2022 11:43 pm cenník u vás na (divokom ) Západe
Celorocne predavame tvrde palivove drevo (buk)
Paleta 1x1x1 : 130 € ukladane , stiepane 33 cm
Paleta 1x1x1 : 135 € ukladane, stiepane 25cm
Sypane 1x1x1 : 85 € stiepane 33 cm
Sypane 1x1x1 : 90 € stiepane 25 cm


Nemozes pozerat ceny stiepaneho dreva a este k tomu v paletach. Tam na 2x alebo 3x cenu voci beznym metroviciam.
Ten otcov les bol ako prales, nikto sa tam o nic nestaral ani pocas komunizmu ani po pade komunizmu. Rok potom, co mu ho vymerali sa tadial prehnala smrst a tretinu tych starych suchych stromov zhodila. Dodnes sme to poriadne nestihli spracovat. Oproti cez cestu na podobnom lese urobili holorub a vysadili ho nanovo. Lesy, ktore maju vlastnikov ale nechavaju stat.
Mame dalsi hektar este v ramci intravilanu, kde tiez musis robit prerubku agatov.
Co sa zakonov tyka, nad 15 cm priemer kmena by si bez povolenia ani nemal rubat ani vo vlastnej zahrade. Mas si povolenie pytat od niekoho, kto s vlastnictvom tvojho pozemku nema nic spolocne pripadne kto nevlastni uplne ziadny les.

V priemere na SK, ked do priemeru zapocitaju lesy aj ktore su v stadiu skolok aj v stadiu pralesa s 50 rocnymi stromami, tak sa pocita okolo 250 kubikov dreva na hektar. Cize ak by si vyrezaval 30 rocne stromy donekonecna, malo by ti vychadzat 8 kubikov dreva z hektara rocne, pri jeho samovolnej obnove.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Zelená politika EU

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

miror napísal: Po 29 08, 2022 7:09 am A tak si myslia, ze ako usetrili, lebo nakup stiepacky je zadarmo a ich cas je tiez zadarmo - ekonomia uspor v praxi. Nicenie zdravia a prijemneho vzduchu na dedinach ako bonus.
Ono urcite je praca s motorovkou alebo s cirkularom zmysluplnejsia, nez dvihat cinku v zabednenej posilovni v strede mesta alebo kopat do gumenej gule niekde na stadione. Niektori blazni si aj stavaju steny domov a krovy na domoch a mohli by pritom lezat na plazi a nikoho nerusit ich stavebnymi pracami.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Zelená politika EU

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ja si tu pripravu dreva realizujem v malej zapadnutej osade s 20 domami, kde lisky davaju dobru noc a kam by som sa aj tak raz za 1-2 tyzdne isiel pozriet na stav nehnutelnosti. Takze tam platia aj trochu ine pravidla nez v tesnej blizkosti BA alebo Kosic a ani mi ta trochu pohybu v tom prostredi prilis nevadi. To ze este aj navyse nieco usetrim beriem ako bonus. Domov si uz teda vozim drevo nachystane v takom stave, akoby som ho kupoval v klietkach priamo z Baumaxu za palky, ake tu popisoval Juggler. Ceny pre chlapikov v BA, ktori ho spaluju v krboch. Ja mam bordel akurat v kotolni a vykurim cez ustredne kurenie cely dom. Oni mavaju krb a teda bordel ohladom dreva v najkrajsej miestnosti v dome a vykuria nim casto akurat tu miestnost.

Na druhu stranu mozno dobre, ze aspon ten krb maju a su teda trochu v kontakte s realitou, ze teplo v zime nie je samozrejmost, ktora je zabezpecena sama od seba. Ako to maju v myslich pani v Bruseli zijuci mimo realitu; pripadne ako to maju v myslich mnohe zeny.

Navyse kedze mam vzdy rezervu sucheho dreva aspon na 2-3 roky pod strechov, clovek ma este aj trochu pocit nezavislosti a moze kaslat na to, co kto zase vymysli s cenou alebo dostupnostou elektriny, plynu a podobne.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zelená politika EU

Príspevok od používateľa jogo »

jaroslav80 napísal: Ne 28 08, 2022 10:08 pm
jogo napísal: Ne 28 08, 2022 1:17 pm Dlhé roky som si tiež myslel, že drevo je lacnejšie ako plyn, hoci ľudia v dedine hovorili, že to vyjde rovnako, až kým som neurobil doma presné merania v jednej samostatne stojacej izbe, kde mam gamatku aj sporák a zistil som:
že v nej za 16 hodín spálim 0,1 voľne ložených metrov dreva v sporáku v cene 2€ a
za 24h tam spálim 5m3 plynu v gamatke v cene 2,50€
Moji rodicia mavali rocnu fakturu za ustredne kurenie na plyn okolo 1600 EUR. Ja som v tom case bezne za rok spalil okolo 20 kubikov dreva v ustrednom kureni na drevoplyn. 10 kubikova traktorova vlecka metrovic dreva sa dala kupit za 250 EUR. Ak sa jednalo o agat tak 300 EUR.
Cize v mojich vypoctoch to bolo 500-600 EUR za drevo oproti 1600 EUR za plyn.
Nasledne otcovi vymerali hektar a pol samostatne stojaceho lesa, kde je jedinym vlastnikom. Odvtedy uz aktualnu cenu dreva za metrovice ani nepoznam.
Idem to trochu zobjektívniť, lebo moje prepočty boli urobené na moje podmienky, kde možno ten sporak na drevo ma účinnosť 50% a gamatka netuším akú ma účinnosť.
Navyše to drevo bolo nekvalitné, napoly zbutľavené smrekové drevo, ktoré som však kúpil za 20€/pm(priestorový meter).

Budem vychádzať z tejto tabuľky: http://www.drevoasluzby.sk/vyhrevnost-dreva/

1pm suchého smrekového dreva je 430kg sušiny x 13MJ = 5590MJ/3,6=1552kwh energie
a 1pm ma stal 20€ tak jeden 1wh ma vyššiel 1,28c+doprava + porez, plyn vyjde 3c +distribucia + preprava + paušalne poplaky dokopy asi 5c/kwh

Ako na to pozerám, tak mam veľmi nekvalitné drevo v kombinácii s veľmi neúčinným sporákom, že ma to vyšlo na to isté. Aspoň viem, kde mam energetické rezervy, ak cena plynu neúnosne vzrastie. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zelená politika EU

Príspevok od používateľa jogo »

jaroslav80 napísal: Po 29 08, 2022 7:09 am V priemere na SK, ked do priemeru zapocitaju lesy aj ktore su v stadiu skolok aj v stadiu pralesa s 50 rocnymi stromami, tak sa pocita okolo 250 kubikov dreva na hektar. Cize ak by si vyrezaval 30 rocne stromy donekonecna, malo by ti vychadzat 8 kubikov dreva z hektara rocne, pri jeho samovolnej obnove.
Kedysi, keď som vážne uvažoval kúriť drevom a pestovať energetiké vrby som pozeral tabuľky prírastku drevnej hmoty lesov a najväčší prírastok mal dubový alebo bukový cez 50 ročný les, asi 20m3 na hektár. Toľko by sa malo dať z neho obnoviteľne ročne ťažiť.
Lenže k tomu treba traktor, pílu , naviják a par dní práce.
Podobný výnos majú energetické vrby, ale tam treba ešte štiepkovač a priestor na sušenie štiepky.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 651
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 66 times
Been thanked: 79 times

Re: Zelená politika EU

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

JUGGLER napísal: Ne 28 08, 2022 11:43 pm
jaroslav80 napísal: Ne 28 08, 2022 10:08 pm Moji rodicia mavali rocnu fakturu za ustredne kurenie na plyn okolo 1600 EUR. Ja som v tom case bezne za rok spalil okolo 20 kubikov dreva v ustrednom kureni na drevoplyn. 10 kubikova traktorova vlecka metrovic dreva sa dala kupit za 250 EUR. Ak sa jednalo o agat tak 300 EUR.
Cize v mojich vypoctoch to bolo 500-600 EUR za drevo oproti 1600 EUR za plyn.
Nasledne otcovi vymerali hektar a pol samostatne stojaceho lesa, kde je jedinym vlastnikom. Odvtedy uz aktualnu cenu dreva za metrovice ani nepoznam.
Neviem či les 150m x 100m dáva toľko dreva (20 kubíkov ročne). A môže vôbec súkromník rúbať ako chce?
Nie nemoze , les je velmi zaludna vec , platis dan z pozemku , zo zakona si musis platit kvalifikovaneho lesneho hospodara co ma na to skolu , pod 50 eur na hektar nezozenies teraz asi skor 100 , on vypracuje rubny plan , ten ak sa schvali oznaci ti ktory strom mozes vyrubat , ak je les vytazeny smola 30 rokov platis lesneho hospodara a dan ale stromy ti nepatria mozes tak maliny zbierat a pocitat straty vysokej co ti ohryzava semenace pripadne novo zasadene stromy , samozrejme musis robit prebierky a padnute suche drevo ti zakon dovoli zobrat ak ta nepredbehnu domorodci , aj napriek tomu uz 10 rokov tuzim mat les 😁 snad si raz ten sen splnim
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Zelená politika EU

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Slovan_sk napísal: Po 29 08, 2022 12:04 pm samozrejme musis robit prebierky a padnute suche drevo ti zakon dovoli zobrat ak ta nepredbehnu domorodci ,
Neviem ako u vas, ale na Zahori ked sa prejdes lesom, na kazdom hektari vidis aspon 30-50 padnutych velkych suchych borovic. Domorodci to nejako nestihaju spracovat, lesnici to nejako nestihaju spracovat - vyzera to vsade ako prales. A to mi stari rodicia spominali, ze za ich casov sa este aj lesy vyhrabovali (co uz bolo zase asi dost sialenstvo na opacnu stranu).
A pri potokoch co si pozries regulovane toky, ktore boli kazdy rok koryta aspon 2 krat pokosene - tak teraz tam mas vsade 10 metrove stromy, kroviny, koryta uhnute do poli, lebo bobri si tam narobili hradze a vymylo to nove zakruty.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Zelená politika EU

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

jogo napísal: Po 29 08, 2022 10:42 am Kedysi, keď som vážne uvažoval kúriť drevom a pestovať energetiké vrby som pozeral tabuľky prírastku drevnej hmoty lesov a najväčší prírastok mal dubový alebo bukový cez 50 ročný les, asi 20m3 na hektár. Toľko by sa malo dať z neho obnoviteľne ročne ťažiť.
Lenže k tomu treba traktor, pílu , naviják a par dní práce.
Podobný výnos majú energetické vrby, ale tam treba ešte štiepkovač a priestor na sušenie štiepky.
Tie rychlorastuce topole a vrby su z mojho pohladu taky zapadniarsky pristup, ako kobylky, ako zlata horucka. 20 rokov nieco vyuzit a potom tam zanechat opustene mesto. Cele USA.
V drevospracujucej fabrike, kde som bol zamestnany, zacali zakladat na okoli tie plantaze a mal som tu cest byt pri prvych varkach - a pouzitelnost a kvalita toho bola asi polovicne nez ked doviezli normalne dlhe velke borovice.
Teoria je taka, ze po vysadeni by ti to malo kazdych 5 rokov dat "urodu", ta "uroda" sa da zopakovat 3 krat a potom treba vybuldozerovat celu plantaz (cize po 20 rokoch). Biznis ako hovado.

Na Zahori je rovina, takze navijak a traktor z povinnej vybavy odpadavaju.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

KÚRENIE DREVOM - oplatí sa?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Osamostatnil som tému, nakoľko cena elektriny a plynu láme rekordy. Je možné, že sa vrátime 100 rokov dozadu a budeme bojovať o prežitie ako naši predkovia: kúriť tým, čo nám dáva príroda...vo veľkých domoch sa v zime stiahneme na jedno podlažie, v núdzi do jednej izby kde sú kachle, piecka, krb..

Končí leto 2022, ktoré bolo napriemerne horúce a suché a všetko nasvedčuje tomu, že SR a ČR zažije jednu z najťažších zím, možno od druhej svetovej vojny.

Na zavádzanie tepelných čerpadiel nie je už čas. Je možné, že Putler úplne vypne plyn, čo by znamenalo, že pri drsnejšej zime načisto dôjde plyn. Druhá možnosť je, že plyn bude, ale taký drahý, že si ho ľudia nebudú môcť dovoliť. Ak by plyn došiel, ľuďom neostane nič iné ako zapnúť elektrické ohrievače, čo preťaží elektrickú sieť a môže spôsobiť blackouty.

V takejto ,,nočnej more,, by ľudom z rodinných domov (čo je polovica domácnosti v SR) neostalo nič iné ako návrat o 100 rokov späť.

Pripájam info z linky, ktorú dal Jogo.

KÚRENIE DREVOM

Akým drevom kúriť?
Rôzne dreviny disponujú rozdielnou výhrevnosťou všeobecne dávame prednosť tvrdému drevu ako je dub, buk, jaseň, gaštan, ovocné dreviny. Tieto tvrdé dreviny horia nádherným plameňom a produkujú množstvo žeravých uhlíkov, ktoré dlho vyžarujú teplo. Ak už vyberieme akékoľvek drevo, vždy platí, že musí byť dobre vysušené (suché drevo obsahuje maximálne 15% vody).

Vlhké drevo spôsobuje problémy!
Vlhké drevo sa spaľuje oveľa horšie – značná časť energie je spotrebovaná práve na odparenie vody obsiahnutej vo vlhkom dreve. Vlhké drevo produkuje veľa dymu s vysokým obsahom dechtu, má málo plameňov a spôsobuje zanášanie ohniska, skla priezoru na krbu, kotla a komínu, kúrenie vlhkým drevom je menej ekologické.

Odporúčame sušiť drevo aspoň dva roky!
Keď chceme, aby guľatinové drevo dobre vyschlo, musíme ju naštiepať na polienka a tie uložiť na dobre vetranom mieste, ktoré však musí byť dobre chránené pred dažďom. Drevo sa suší zhruba dva roky, podľa váhy polien odhadneme stupeň vyschnutia a platí jednoduchá rovnica, že čím je drevo suchšie, tým je ľahšie.

Aké drevo si vybrať?
Najviac odporúčané drevo je z buka, hlavne preto, že tento listnatý strom je u nás hojne rozšírený a zároveň má aj vysokú výhrevnosť a čo je najdôležitejšie – rýchlo schne. Bukové drevo musí byť uskladnené ihneď po spílení, rozrezaní a naštiepaní, inak dosť rýchlo práchnivie a stráca svoju výhrevnosť. Buk má až o 40% vyššiu výhrevnosť než smrek! Gaštan je príbuzný buku, drevo má hustejšie aj kvalitnejšie, preto je vhodný aj na výrobu dosiek, trámov, sudov. Ide teda o kvalitné palivové drevo s vysokou výhrevnosťou. Dub musí schnúť aspoň dva roky a na rozdiel od ostatných drevín neprikryté pod šírym nebom. Vďaka tomu, že ho neprikryjeme dážď ho zbaví trieslovín, ktoré obsahuje. Až potom je potrebné ho uskladniť pod prístrešok na jeden až dva roky, aby vyschlo. Dubové drevo má asi 70% výhrevnosti bukového dreva. Breza je listnatá drevina s mäkkým drevom, a má veľkú výhrevnosť ako dub, žiaľ rýchlo horí. Teda je zväčša používaná k rozhoreniu ohňa. Breza je výborné palivo a pomocou veľmi horľavej brezovej kôry je možné založiť oheň aj za daždivého počasia. Drevo z ihličnanov uvoľňuje mnoho tepla, ale zároveň aj rýchlo horí.

Koľko dreva potrebujeme na vykurovanie?
Ten, kto doteraz drevom veľmi nekúril, má zlý odhad, koľko dreva potrebuje pre vykurovanie rodinného domu počas zimy. Môžeme povedať, že je to asi šesťnásobok objemu, aký pri skladovaní zaberie čierne uhlie.
Prílohy
Vyhrevnosť dreva.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 651
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 66 times
Been thanked: 79 times

Re: Zelená politika EU

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

jaroslav80 napísal: Po 29 08, 2022 1:40 pm
Slovan_sk napísal: Po 29 08, 2022 12:04 pm samozrejme musis robit prebierky a padnute suche drevo ti zakon dovoli zobrat ak ta nepredbehnu domorodci ,
Neviem ako u vas, ale na Zahori ked sa prejdes lesom, na kazdom hektari vidis aspon 30-50 padnutych velkych suchych borovic. Domorodci to nejako nestihaju spracovat, lesnici to nejako nestihaju spracovat - vyzera to vsade ako prales. A to mi stari rodicia spominali, ze za ich casov sa este aj lesy vyhrabovali (co uz bolo zase asi dost sialenstvo na opacnu stranu).
A pri potokoch co si pozries regulovane toky, ktore boli kazdy rok koryta aspon 2 krat pokosene - tak teraz tam mas vsade 10 metrove stromy, kroviny, koryta uhnute do poli, lebo bobri si tam narobili hradze a vymylo to nove zakruty.
U nas , nie az tak daleko od vas 😁, kedze byvam za kopcom , to je vlastne tak ako vsade , ozvali sa ekologovia ze padnute drevo nieje mrtve a poskytuje zivot roznym zivocichom , mimochodom s nimi suhlasim a tak lesnici chtiac nechtiac mrtve drevo nechavaju pre pokoj duse , je to smutne ale vzdy je tam ale , budme radi za pralesy ktore mame , zavidia nam ich siroko daleko , len s nimi nevieme ekonomicky narabat , zial , v nemecku maju prales ktory navstivia sta tisice ludi rocne u nas je to tragedia , nevieme sa predat . Vratim sa k vlkom neviem ci ste zachytili ale ked nase vlky migrovali do nemecka a hlavne holandska po desatrociach tak ich vytali cervenym kobercom 😁u nas nadavame ze vlk ztrhne ovcu , ano ztrhne a nieje lahke dostat zo statu nahradu , alebo nas krasny majestatny Hlucham v europe si ho vystrielali a teraz nam picuju ako sa o nich nestarame 😁
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: KÚRENIE DREVOM

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Nechat 10% lesov ako pralesey a o 90% lesov sa starat, tazit z nich drevo a obnovovat ich - to by som bral ako normalny stav. Ale nechat 80% lesov ako pralesy mi pripada hlupe. To je ako nechat 80% polnohospodarskej pody ako luky a chvalit sa, ze sa nam tam namnozili prepelice.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: KÚRENIE DREVOM

Príspevok od používateľa osamely chodec »

odporucam pozerat smogovu situaciu teraz v zime hlavne nad Polskom, potom uvidite vyhody kurenia drevom a uhlim v domacich kachliach. Proste kurit uhlim v tepelnej elektrarni je 1000x ekologickejsie , lebo ma spickove technologicke zariadenia na cistenie spalin od a spalovanie je kontrolovane.

Rekuperacia v dome , dalsia technologia o ktoru sa treba starat a hlavne cistit , podobne ako klima v aute.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: KÚRENIE DREVOM - oplatí sa?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

..v slovenských lesoch zostalo za posledných desať rokov ležať okolo dvoch miliónov kubíkov dreva, čo vyvolalo nesúhlasnú reakciu rezortu životného prostredia. Šéf lesníckeho centra zdôraznil, že fakty, ktoré zverejnili, cielili iba na to, ako využiť možnosti, ktoré sa krajine núkajú, pričom neznamenajú ohrozenie zdravého vývoja lesov.

Záujem o samovýrobu rastie, pretože vlastnými rukami nachystané drevo je oveľa lacnejšie, ako to, ktoré ponúkajú Lesy SR, ale nielen ony, aj neštátne lesy. Zreteľne to vidno na cenách palivového dreva, ktoré predáva závod Lesov SR Karpaty. Kubík listnatého dreva v samovýrobe vyjde na 16 eur, listnatého na 24,60 eura, ale priamo zo skladu už tvrdé palivové drevo stojí 68,40 eura. Táto cena neplatí pre celé Slovensko, od regiónu k regiónu sa líši a zohľadňuje aj kúpyschopnosť obyvateľstva.

Počnúc stredou 24. augusta by sa ľuďom, ktorí sú ochotní nachystať si drevo vlastnými silami, mali otvoriť nové možnosti. Na internetovej stránke Lesov SR možno nájsť e-mailové adresy kompetentných pracovníkov 12 lesných závodov, kde si ľudia budú môcť objednať drevo. Ich adresy zverejňuje tak denník, ako aj webové vydanie Pravdy.

Dovedna si v rámci samovýroby poťažbových zvyškov možno na jednu domácnosť nachystať 16 kubických metrov dreva, teraz riaditeľstvo štátneho podniku chystá aj samovýrobu v množstve 12 kubíkov, (20 priestorových metrov) v rámci výchovných prebierkových ťažieb.

Ľudia, ktorí majú záujem o samovýrobu dreva, musia rátať s tým, že sa musia preukázať potvrdením o revízii komína alebo potvrdením, že majú rodinný dom, kde palivo využijú. Odborný lesný hospodár im potom pridelí plochu, kde si môžu palivové drevo pripraviť, skontroluje nachystané drevo a po zaplatení ho vydá.

https://ekonomika.pravda.sk/energetika/ ... -do-lesov/
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"