TIPY NA AKCIE 2022

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Niekomu hotovost dojde a niekto sa jej bude chciet zbavit, napr na letenke lebo si bude chciet uzit dovolenku.. Myslim ze tie letecke ananasy este stale dovazaju, tak to je dobre :)
Ale super cena, gratulujem..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

iceberg8 napísal: Ut 05 07, 2022 5:43 pm Ale super cena, gratulujem..
Prvy krat som tento rok zeleny, po vcerajsku. Hlavne ma taha prave rolls(pokryva straty inde + nejaky zisk). Stale som dolu 50% celkovo ale verim ze do konca roku je mozne ze budem zase tam kde som bol pred 3/4 rokom, nez trhy zacali padat, alebo mozno aj trosku lepsie.
for the best of times
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa Rokosák »

Netreba byt stale zainvestovanym. Profesionali obcas drzia cash. I ked inflacia z hodnoty hotovosti ubera, ale nie tolko ako v pripade strate na investiciach. Teoreticky je lepsie predat po mensej strate a po otoceni trhu znovu nakupit ako drzat poziciu a divat sa ako hodnota uctu pada.

Samozrejme financny priemysel a jeho clenovia si zelaju, aby sme kupovali bez ohladu na vysledky.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa PredsaJa »

Rokosák napísal: Pi 08 07, 2022 2:51 pm Netreba byt stale zainvestovanym. Profesionali obcas drzia cash. I ked inflacia z hodnoty hotovosti ubera, ale nie tolko ako v pripade strate na investiciach. Teoreticky je lepsie predat po mensej strate a po otoceni trhu znovu nakupit ako drzat poziciu a divat sa ako hodnota uctu pada.

Samozrejme financny priemysel a jeho clenovia si zelaju, aby sme kupovali bez ohladu na vysledky.
Veľmi správne podotýkaš, že teoreticky. V praxi to ale tak jednoducho nefunguje. Ako by si chcel triafať to otočenie trhu, keď to nedokážu ani tí najlepší investori? A stratu na investícií spravíš len a len vtedy, keď ju predáš :)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa Rokosák »

Samozrejme, ze je treba predat a realizovat stratu. Mas pravdu, ze treba triafat otocenie trhu, ale v skutocnosti sa triafa do vsetkeho. Do rastu ci poklesu. Moze sa triafat aj do vyssieho poklesu ako teraz.

Nepisem o malych vykyvoch, ale ako pisem tuto na fore neustale, pri 20 percentnom poklese predavam, Kupujem naspat ked sa ukaze trend. Trend vsak sledujem s peniazmi, ktore mam. Inak by som nemal na triafanie peniaze.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tak ono neuzavreta strata sa moze zmenit na stratu, aj ked ju nezatvorim, napriklad ked mi ju zatvori bankrot spolocnosti. Uvidime, XELA, uvidime :)
Odoslané z počítača
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa PredsaJa »

Rokosák napísal: Pi 08 07, 2022 6:19 pm Samozrejme, ze je treba predat a realizovat stratu. Mas pravdu, ze treba triafat otocenie trhu, ale v skutocnosti sa triafa do vsetkeho. Do rastu ci poklesu. Moze sa triafat aj do vyssieho poklesu ako teraz.

Nepisem o malych vykyvoch, ale ako pisem tuto na fore neustale, pri 20 percentnom poklese predavam, Kupujem naspat ked sa ukaze trend. Trend vsak sledujem s peniazmi, ktore mam. Inak by som nemal na triafanie peniaze.
Ak sa smiem spýtať, ako si v tom úspešný? Asi si robíš porovnanie, že kde by si bol, keby si to držal bez ohľadu na prepady a rasty? Koľkokrát si už takto exitoval a vrátil sa?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ja osobne som takto nikdy nekonal, ale v jednom pripade som mal a neurobil som to s nasledkami, na ktore nikdy nezabudnem. V buducnosti sa budem tejto metody drzat. Najskor vsak musim rozhodnut, kedy sa na akciovy trh vratit. :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

Obrázok
for the best of times
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

glengoolie napísal: St 29 06, 2022 4:50 pm dnes som po dlhej dobe kupil akcie. 30k TELL.
+26% za 45 dni. nie zle.

Barrick $GOLD mi zatial radost nerobi(+3.86%) ale mam to skor ako taku poistku. Myslim ze nez skonci tento rok este bude na trhoch hukot.

Rolls my dal tusim +17% a potom sa prepadol o 10%. Ta akcia ma velmi podivny vyvoj kedze kazdy druhy den vychadzaju pozitivne spravy o novych zakazkach a projektoch a td.
for the best of times
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

GSM sa inak znovu zobudza. V pondelok je ER. Problem s GSM je ze som cakal ze bude na 12$ uz na konci roku a i ked sme predcasne dosiahli 11.6$ tak sa to posralo este v Q3 a od vtedy sa to drzi hlboko pod $8. Takze nemam sajnu kedy ani kam to pojde. Hlavne vzhladom na to ze zavysia primarne na stavebnom a automobilovom priemysle a ze oba tieto sektori idu do sraciek tak sa obavam o blizku buducnost cien akcii tejto firmy. Ale inak je to najlepsia akcia do ktorej som kedy investoval, skoda len ze som nepredal na tych 11.6 :(

PS: v minulosti pred ER vzdy cena rastla a po ER vzdy padla a drzala sa dolu cely kvartal takze nenaskakujte bez premyslenia.
for the best of times
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

Tak vcerajsi low pre GSM bol 6.31 a dnesny premarket je 7.79. snad tu niekto spravil solidny trejd(potencial +23% za jeden den).
for the best of times
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Franto napísal: Ut 16 08, 2022 7:07 pm Dávam do pozornosti Nu Holdings (NU). Majú potenciál.
Dnes +25%

Len či by si to kúpil teraz po +25%....teda pri cene 5,80. Lebo teraz má potenciál k poklesu.
Každá akcia čo vyskočí po earnings je tip po funuse. Prídeš na to, ked to budeš aj kupovať.

Je to predražená fintech akcia, ktorá má svoj potenciál, ked sa dostane do 1 roka do zisku.
Dovtedy sa môže všeličo stať. Hlavne v Brazílii.

Dobrý tip dal Glengoolie na GSM. Na tom sa dalo zarobiť a super fundamenty robili vankúš pred poklesom :potlesk:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa Joki »

Franto napísal: St 17 08, 2022 2:23 am Buffett kúpil tie akcie po 9,38 USD (dnes sú za 5,60 USD) v hodnote 1 miliardy hneď ako NU išli na trh. Hedžový fond Tiger Global Management kúpil akcie v hodnote 2,5 miliardy. Rua California, Sequoia Capital, Tencent, JPMorgan vrazili do nich ďalšie miliardy. SoftBank kontroluje 22 mil. akcií. Všetci majú svojich analytikov a snáď by nehádzali peniaze do koša. Majú medziročný rast 230%, trhovú kapitalizáciu 22 miliárd USD

NU prišla na Brazílsky trh ako uragán a ide ďalej do štátov Južnej Ameriky. Preberá klientov všetkým bankám. Skús si o nich prečítať.
https://burzovnisvet.cz/investice/softb ... ldings-nu/
NU mám v portfóliu a SOFI tiež. Niekde som ich tu už spomínal na fóre.
NU poskytuje účet, karty, pôžičky, investovanie do akcii a etf a kryptoobchodovania a úschovy cez blockchain infraštruktúru Paxos. Aj IB obchoduje cez Paxos https://ibkr.paxos.com/ .
“ NU prišla na Brazílsky trh ako uragán a ide ďalej do štátov Južnej Ameriky” väčšia časť obyvateľstva tam nemá žiaden účet v banke. Takźe NU má priležitosť pre rast :graf:
NU Holding je skoro ako SOFI v USA tá má aj vlastne etf-ka https://www.sofi.com/invest/etfs/.

SOFI okrem toho použiva Galileo;
Za zmínku stojí také akvizice společnosti Galileo, která se specializuje na rozhraní pro programování aplikací (API). Tato akvizice se ukázala jako velmi slibná, protože finanční společnosti, jako je Robinhood, se budou muset obracet na API, když budou chtít vydávat platební karty nebo provozovat digitální bankovní služby. To znamená, že SoFi bude mít v budoucnu na dosah velké společnosti.
Tiež aj Technisys;
Kromě toho si zaslouží pochvalu ještě jedna akvizice. V březnu SoFi získala společnost Technisys, která bankám a fintech společnostem pomáhá rychle zavádět nové produkty, kontrolovat data a spravovat úvěry. Společnost doufá, že tento nákup sníží její provozní náklady o 75 až 85 milionů dolarů v letech 2023 až 2025, což SoFi umožní rozšířit ziskové marže a nabídnout zákazníkům personalizovanější služby.
https://burzovnisvet.cz/investice/prile ... se-slevou/
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Franto napísal: St 17 08, 2022 2:23 am Buffett kúpil tie akcie po 9,38 USD (dnes sú za 5,60 USD) v hodnote 1 miliardy hneď ako NU išli na trh. Hedžový fond Tiger Global Management kúpil akcie v hodnote 2,5 miliardy. Rua California, Sequoia Capital, Tencent, JPMorgan vrazili do nich ďalšie miliardy. SoftBank kontroluje 22 mil. akcií. Všetci majú svojich analytikov a snáď by nehádzali peniaze do koša. Majú medziročný rast 230%, trhovú kapitalizáciu 22 miliárd USD

NU prišla na Brazílsky trh ako uragán a ide ďalej do štátov Južnej Ameriky. Preberá klientov všetkým bankám. Skús si o nich prečítať.
https://burzovnisvet.cz/investice/softb ... ldings-nu/
Dík za info. Dal som lajk. Tak sa mi to páči...ked sa pridá info.

Z toho vyplýva, že tip je dlhodobý. Pri dobrom načasovaní vstupu má vyšší potenciál zisku a nižšie riziko straty.

Pp včerajšom vstupe by bol už -10%. Na investing vyzerá dobre pri supporte 5 USD a keby akcia šla nižšie, je dobré mať rezervu na dokup pri 3,50. Ovšem nesmú prísť správy ktoré signalizujú oslabenie fundamentov,...hlavne. spochybnenie, že sa v 2023 dostane do zisku. Teraz reportoval Q2 a ja mám v odhadoch análov, že už v tomto fiškálnom roku bude v zisku /0,01 /.

Pridávam info.

1. ANALÝZA Z APRILA 2022 pri cene cca 7,90 USD

Spoločnosť Nu Holdings Ltd. pôsobí ako platforma digitálnych finančných služieb predovšetkým v Brazílii, Mexiku a Kolumbii. Ponúka kreditné a debetné karty, mobilné platby, sporiace služby a účty. V skratke ide o všeobecné digitálne bankové riešenie, ktoré slúži viac ako 48 miliónom zákazníkov.

Hlavným argumentom spoločnosti Nu je, že chce byť výhodnejšou a cenovo konkurencieschopnejšou vo vzťahu k tradičným bankám. Takéto východisko môže byť veľmi dobre niečím, čo môže vytvoriť hodnotu v rastúcich ekonomikách.

Základné informácie
Súčasťou atraktivity je súčasný aj očakávaný vysoký rast spoločnosti Nu.

Zdá sa, že startup končí fázu "vytvárania terénu" a prechádza do fázy vysokého rastu. Analytici očakávajú, že za 3 roky dosiahne spoločnosť tržby takmer 7 miliárd USD. To by pre spoločnosť znamenalo 7-násobný rast. V prípade čistého príjmu sa prognóza pohybuje na úrovni 710 miliónov USD do roku 2025.

Hranica rentability
To má vplyv aj na to, kedy sa očakáva, že spoločnosť dosiahne zisk. Podľa 15 analytikov, ktorí sa zaoberajú spoločnosťou, očakávajú, že NU dosiahne poslednú stratu v roku 2022 a potom v roku 2023 vygeneruje kladný zisk vo výške 41 miliónov USD.

Predpokladá sa teda, že spoločnosť bude rentabilná o niečo viac ako rok.

Akým tempom bude musieť spoločnosť medziročne rásť, aby sa k tomuto dátumu dostala na hranicu rentability? Pomocou priamky najlepšej zhody sme vypočítali priemernú ročnú mieru rastu zisku na akciu vo výške 57 %, čo je dosť optimistické!

Čím rýchlejšie sa spoločnosť dostane na hranicu rentability, tým skôr vytvorí väčšiu hodnotu, a teda zníži diskont budúcich peňažných tokov. Skutočné pozitívne prekvapenia v ziskoch môžu mať pozitívny vplyv na akcie, ak je spoločnosť trhom primerane ocenená.

Vzhľadom na to, že sa očakáva, že spoločnosť bude zisková, súvaha nepredstavuje problém. Je však dobré vidieť, že spoločnosť Nu má 3,6 miliardy USD v hotovosti, čo ju môže financovať až do prelomenia 0.

Hoci dlh nie je niečo, s čím by sa spoločnosť pred dosiahnutím zisku mala zvyčajne zaoberať, ich pôžičky sú nízke 259,6 milióna USD. Vzhľadom na súčasné trhové ocenenie 35,8 mld. USD by bolo pre spoločnosť Nu lepšie financovať rast prostredníctvom emisie vlastného kapitálu.

Ocenenie
Všetko, čo robíme v oblasti financií, sa sústreďuje na oceňovanie.

Môžeme používať rôzne ukazovatele a metódy, ale v konečnom dôsledku chceme vedieť, akú hodnotu má spoločnosť ako Nu, a porovnať ju s dnešnou cenou predtým, ako sa rozhodneme, ako postupovať ďalej.

V súčasnosti nemáme žiadne zisky a pomer ceny k účtovnej hodnote vlastného imania je približne 8,1 %. Účtovná hodnota vlastného imania sa zvyšuje najmä zo zisku, ktorý si spoločnosť ponecháva počas svojej činnosti, čo znamená, že ju najviac ovplyvňuje čistý zisk a hodnota celkových aktív (napríklad hotovosti).

Hodnota 8,1 % účtovnej hodnoty k vlastnému imaniu nám teda naznačuje, čo súčasná trhová cena znamená pre rast spoločnosti. Zjednodušene povedané, trh očakáva, že čistý zisk spoločnosti bude rásť približne o 80 % ročne. Tieto zisky však musíme diskontovať. Za normálnych okolností by sme použili približne 7,2-percentnú diskontnú sadzbu, avšak spoločnosť vykonáva svoju činnosť predovšetkým v Brazílii, Mexiku a Kolumbii, čo sú regióny sveta s výrazne vyšším rizikom.

Z tohto dôvodu stanovíme diskontnú sadzbu na 11,4 % ako kombináciu z rizikových prirážok prevádzkových regiónov a krajín. Vďaka tomu bude diskontná sadzba za 10 rokov približne 60 % (začína na 11,4 % v prvom roku a v desiatom roku sa zníži na 7,1 %, pričom sa zohľadní skutočnosť, že spoločnosť sa stáva stabilnejšou).

Ak odhadujeme scenár, podľa ktorého spoločnosť zarobí približne 4 miliardy USD, tieto zisky majú dnes hodnotu 1,6 miliardy USD!

4,162 miliardy USD * diskontný faktor 0,382 = 1,588 miliardy USD

Desatinné čísla sa nedajú predpovedať za 10 rokov, takže spresníme ich zaokrúhlením na 1,6 miliardy USD.

Keďže spoločnosť chce byť cenovo konkurencieschopná, obmedzíme výnosy na úroveň nákladov na kapitál v poslednom roku. Tým sa zvýši výška potrebných reinvestícií a dostaneme zisk v terminálnom roku 3,282 miliardy USD.

Uplatnením našej diskontnej sadzby dostaneme súčasnú hodnotu 27 miliárd USD

Výpočet: 3,283÷(0,071-0,0237)×(1-0,612)=26,930 alebo 27b USD

Teraz môžeme súčasné hodnoty sčítať a získať vnútornú hodnotu spoločnosti približne 28,6 miliardy USD

___________________________________________

Môj záver: teraz , pri cene 5,26 USD má kapitalizáciu 24,57 mld. Podľa vtedajšej analýzy je podhodnotená -14%.

K tomu si pridajme, že predvčerom vyskočila, lebo zverejnila lepšie. Poďme sa pozrieť teda na zverejnenie.

2. ANALÝZA (INFO ) po poslednom zverejnení:

Neviem posúdiť posledné zverejnenie nakolko nebolo coverované mojím newsfeedom. Píšu ale, že výsledky boli silné. Určite sa prekonala v tržbách, ktoré boli 1,2 mld. vs odhady 0,9-1 mld. Zisk prevdepodobne inline z odhadmi.

Dávam komentár finančného riaditeľa s tlačovej konferencie:

Skôr ako prejdeme k štvrťročným výsledkom, zopakujme si náš jednoduchý, ale účinný vzorec na vytváranie hodnoty. Najprv rast našej zákazníckej základne v Brazílii, Mexiku a Kolumbii a premena zákazníkov na aktívnych zákazníkov. Po druhé, rozširovanie priemerného príjmu na aktívneho zákazníka alebo ARPAC prostredníctvom zvýšenia predaja produktov a krížového predaja produktov. A po tretie, dosahovanie tohto rastu pri zachovaní jednej z najlacnejších prevádzkových platforiem v odvetví vďaka najlepším nákladom vo svojej triede, nákladom na získanie, obsluhu, riziko a financovanie.

Poďme sa teraz hlbšie ponoriť do štvrťročných výsledkov nášho podnikania. V druhom štvrťroku nám pribudlo 5,7 milióna zákazníkov, čo je v súlade s čistým prírastkom v prvom štvrťroku a hlavne prostredníctvom organických kanálov. Celkový počet zákazníkov tak ku koncu štvrťroka dosiahol 65,3 milióna, čo predstavuje 57 % medziročný nárast, čím sme sa pravdepodobne stali piatou najväčšou finančnou inštitúciou v Brazílii z hľadiska počtu zákazníkov.

Teší nás tiež, že Mexiko a Kolumbia pokračujú v rýchlejšom raste v porovnaní s Brazíliou a v tomto štvrťroku prispeli spolu prírastkom viac ako 700 000 jedinečných zákazníkov. Dôležité je, že pokračujeme v získavaní zákazníkov, pričom sme zvýšili mieru mesačnej aktivity na 80 %, oproti 72 % pred rokom a 78 % v predchádzajúcom štvrťroku, čo znamenalo 90. štvrťrok po sebe s vyššou mesačnou aktivitou, čo je ďalším dôkazom našej schopnosti naďalej rozvíjať náš ekosystém a zároveň zvyšovať angažovanosť zákazníkov.

Teraz prejdeme k analýze kohort našich zákazníkov. Tieto tri grafy ukazujú, ako rastúca angažovanosť našej zákazníckej základne a vyšší počet produktov na aktívnych zákazníkov naďalej zvyšujú ARPAC. Pri pohľade na ARPAC v grafe úplne vpravo je vidieť, že zatiaľ čo v tomto štvrťroku dosahujeme mesačný ARPAC 7,8 USD, vyspelé kohorty sú už na úrovni 21 USD.

Je tiež vidieť, že všetky kohorty si udržiavajú zdravé rastové trendy. Táto kombinácia vyššej angažovanosti a väčšieho počtu produktov na zákazníka sa ukázala ako silná z hľadiska monetizácie zákazníkov. Rozšírenie ARPAC pomohlo podporiť náš trojciferný rast príjmov. Zaznamenali sme tiež ďalší štvrťrok výnimočného rastu tržieb, a to o 230 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom na devízovo neutrálnej báze, čím sme dosiahli rekordné štvrťročné tržby vo výške takmer 1,2 miliardy USD. Tento rast je výsledkom súhrnných efektov v dvoch oblastiach: po prvé, rastúci počet mesačne aktívnych zákazníkov, a to nielen zákazníkov, ale mesačne aktívnych zákazníkov.

Po druhé, vyššia úroveň zvýšenia predaja produktov a krížového predaja produktov, ktoré naďalej zvyšujú náš mesačný ARPAC. Hoci sa náš mesačný ARPAC v posledných štvrťrokoch výrazne rozšíril, ako vidíte na ľavej strane, sme presvedčení, že sme veľmi ďaleko od nášho potenciálu ARPAC. Hodnoty ARPAC etablovaných bánk sú stále ďaleko nad našou hodnotou 40 USD. Bez ohľadu na náš potenciál ARPAC je dôležité poznamenať, že vďaka výhodám v našich nákladových pilieroch si môžeme dovoliť obsluhovať klientov s nižšími ARPAC a stále vykazovať veľmi zdravú jednotkovú ekonomiku.

Prejdime k pokroku v našej kartovej činnosti. Objem nákupov sa zvýšil na 20 miliárd USD, čo predstavuje 94 % medziročný nárast na devízovo neutrálnej báze. Opäť je to výsledok väčšieho upsellingu produktov, cross-sellingu a pokračujúcej angažovanosti našich zákazníkov. Slajd na pravej strane ukazuje, ako sa objem nákupov zvyšoval s dozrievaním kohort.

V druhom štvrťroku, ako spomínal David, sme sa podľa našich odhadov stali štvrtým hráčom na trhu s platobnými kartami v Brazílii a naďalej sme prekonávali niektoré z najtradičnejších etablovaných finančných inštitúcií v krajine. V našom portfóliu spotrebiteľských financií pozostávajúcom z kreditných kariet a osobných úverov pokračujeme v zdravom raste na devízovo neutrálnej báze, aj keď pomalšie ako v predchádzajúcich štvrťrokoch.

Nižšia úroveň rastu vyplýva najmä z osobných úverov. V tomto štvrťroku sme sa rozhodli prehodnotiť a zmierniť rast nášho portfólia osobných úverov s cieľom posilniť jeho úverovú odolnosť v kontexte neistejších krátkodobých vyhliadok brazílskej ekonomiky.

Na kontextualizáciu tohto trendu uvádzam aj dve poznámky. Po prvé, menové kurzy negatívne ovplyvnili naše bilančné údaje. Ak by sme upravili údaje o portfóliu na základe neutrálneho kurzového vývoja, naše portfólio by vzrástlo o približne 300 miliónov USD v oblasti osobných úverov a o viac ako 1 miliardu USD v oblasti kreditných kariet.

Po druhé, objem poskytnutých osobných úverov sa v medzikvartálnom vyjadrení pri konštantnom menovom kurze v podstate nezmenil. V kontexte portfólia s krátkou dobou trvania prináša podobná úroveň originácií nižšie miery rastu jednoducho preto, že časť originovaného objemu dopĺňa amortizácie v danom období.



Pozrime sa teraz na dve veci podrobnejšie. Po prvé, na vývoj nášho portfólia úrokových výnosov z kreditných kariet a po druhé, na vývoj poskytovania osobných úverov. Pokiaľ ide o vývoj nášho úročeného portfólia kreditných kariet v Brazílii alebo IEP, je dôležité uviesť do súvislostí, že sme neustále rozširovali naše IEP kreditných kariet, a to najmä v dôsledku zavádzania nových funkcií, ktoré našim zákazníkom umožňujú využívať kreditné karty ako finančné prostriedky. Medzi tieto funkcie patrí možnosť financovať bankové poukážky, jednotlivé nákupy na splátky a veľké prevody. vo všetkých prípadoch s využitím limitov kreditnej karty.

Ako môžete oceniť, IEP vyplývajúce zo splátok vrátane tých, ktoré vyplývajú z týchto nových funkcií financovania, predstihli rast IEP z revolvingu. A stále sú hlboko pod priemerom odvetvia. Išlo skôr o zmenu správania, ktorú sme motivovali, než o zmenu správania, ktorá by naznačovala zhoršenie úverovej bonity.

Na záver treba zdôrazniť, že tieto údaje o IEP zachytávajú celú našu triedu aktív kreditných kariet. IEP kreditných kariet a osobných úverov nespájame. Ak ste meškali s kreditnou kartou, nemáte nárok na osobný úver.

Teraz prejdime k poskytovaniu našich osobných úverov. Graf na tomto slajde znázorňuje vývoj počtu našich poskytnutých osobných úverov spolu s príslušnými mesačnými úrokmi, ktoré z nich účtujeme. V druhom štvrťroku 2022 si možno všimnúť dve veci. Po prvé, pokračujeme v preceňovaní poskytovania našich osobných úverov, ktorého cieľom je zvýšiť odolnosť našich úverov a kompenzovať vplyv vyšších úrokových sadzieb.

Po druhé, poskytovanie našich osobných úverov zostalo na devízovo neutrálnej báze do veľkej miery stabilné. V budúcnosti bude tempo poskytovania osobných úverov závisieť od krátkodobého výhľadu brazílskej ekonomiky a úverovej výkonnosti našich kohoriet. K dnešnému dňu predpokladáme pre tretí a štvrtý štvrťrok tohto roka podobnú úroveň poskytovania úverov ako v druhom štvrťroku na devízovo neutrálnej báze.

Naďalej pokračujeme v našej stratégii budovania silnej franšízy vkladov v miestnej mene, ktorú využívame na financovanie väčšiny našich operácií. Štvrťrok sme ukončili s pomerom úverov ku vkladom na úrovni iba 24 %. Vklady v druhom štvrťroku naďalej rástli rýchlym tempom, medziročne o 87 % na devízovo neutrálnej báze, pričom priemerné náklady na financovanie boli nižšie ako CDI, brazílska bezriziková sadzba. Za posledné tri mesiace nám pribudlo takmer 700 mil. dolárov vkladov, takže štvrťrok sme uzavreli s celkovým zostatkom vkladov vo výške 13,3 mld.

Na štvrťročnej devízovo neutrálnej báze by vklady v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom vzrástli o 1,9 mld. Okrem toho sme nedávno zaviedli zmeny týkajúce sa odmeňovania výnosov z krátkodobých vkladov v rámci nového účtu. Zároveň sme spustili ďalšie funkcie v našom ekosystéme, ako napríklad peňažný box, od ktorých očakávame, že pomôžu optimalizovať našu franšízu vkladov, rýchlejší cross-sell a upsell našej investičnej platformy a zmierniť potenciálny úbytok vkladov. Tieto zmeny spolu môžu časom prispieť k zníženiu našich nákladov na financovanie.

Keďže sme sa opäť dotkli témy nákladov, v tomto slajde pripomíname, že jedna z kľúčových konkurenčných výhod našej platformy spočíva vo veľmi nízkych nákladoch na obsluhu. V tomto štvrťroku boli naše priemerné mesačné náklady na obsluhu 0,80 USD a zostali pod úrovňou 1 USD, zatiaľ čo náš mesačný ARPAC, dosiahol 7,8 USD. Pripomínam, že naše náklady na obsluhu sú naďalej o 85 % nižšie ako náklady tradičných bánk. Do budúcnosti očakávame, že naše náklady na obsluhu zostanú na dolárovej úrovni.

Presunieme sa na nižšiu úroveň P&L. V ďalšom štvrťroku sme dosiahli rekordne vysoký hrubý zisk, ktorý medziročne vzrástol o 109 % na devízovo neutrálnej báze a dosiahol 364 miliónov USD. Všimnite si, že naša marža hrubého zisku sa v tomto štvrťroku znížila v dôsledku nasledujúcich faktorov, o ktorých sme hovorili v našom predchádzajúcom hovore k výsledkom. Po prvé, rast spôsobujúci tvorbu opravných položiek na úverové straty. Podľa IFRS musíme pri každom zaúčtovaní úveru zaúčtovať opravné položky na úverové straty na začiatku. Takže čím rýchlejšie rastie naša úverová kniha, tým väčší krátkodobý tlak to prináša na našu hrubú ziskovú maržu.

Po druhé, úroky z peňažného zostatku. Keď sa úrokové sadzby zvyšujú, zarábame viac peňazí na našom veľkom fonde hotovostného zostatku, aj keď je to čiastočne alebo úplne kompenzované vyššími nákladmi na financovanie. Inými slovami, vyššie sadzby zvyšujú naše príjmy, ale náš hrubý zisk ponechávajú zväčša nezmenený. To tlačí nadol našu hrubú ziskovú maržu, pretože zvyšuje menovateľ vzorca hrubého zisku. Očakáva sa, že keď naše úverové portfólio dozrie a úrokové sadzby sa stabilizujú, hrubá zisková marža sa priblíži k maržiam vyspelejších spoločností.

Prevádzkový pákový efekt je kľúčovou zložkou našej platformy a možno ho pozorovať v dvoch smeroch. Po prvé, s rozširovaním nášho úverového portfólia optimalizujeme využívanie našej veľkej a nízkonákladovej vkladovej základne a rozširujeme našu čistú úrokovú maržu alebo NIM, ako je vidieť na grafe na ľavej strane.

Po druhé, keďže sa zvyšuje celková úroveň našich príjmov, ďalej rozrieďujeme našu nízkonákladovú prevádzkovú platformu a zvyšujeme úroveň efektivity, ako je vidieť na grafe na pravej strane. Očakávame, že oba trendy budú pokračovať a časom sa budú stupňovať, čo spoločnosti umožní dosahovať vysoké NIM a najlepšie ukazovatele efektívnosti vo svojej triede.

Ak prejdeme k dolnému riadku, naša opakujúca sa ziskovosť opäť potvrdzuje, že sme na správnej ceste s naším vzorcom zisku. Vykázali sme upravený čistý zisk vo výške 17 miliónov USD. Na záver tejto časti je dôležité zdôrazniť, že napriek našej nespornej orientácii na rast nikdy neopustíme našu nákladovú disciplínu, pretože sme presvedčení, že dlhodobými víťazmi v odvetví finančných služieb v Latinskej Amerike budú výrobcovia s najnižšími nákladmi.

Naším cieľom je teda byť výrobcom s najnižšími nákladmi v štyroch nákladových pilieroch retailového bankovníctva: náklady na získanie, náklady na obsluhu, náklady na riziko a náklady na financovanie. Rád by som zdôraznil dva dôležité prevádzkové trendy, ktoré sú príkladom našej nákladovej disciplíny.

Po prvé, v druhej polovici roka očakávame pomalší rast počtu zamestnancov po tom, ako sme v prvej polovici roka 2022 pokročili v personálnom obsadzovaní našich nových geografických oblastí. Po druhé, v nasledujúcich štvrťrokoch očakávame zníženie našich nákladov na financovanie v dôsledku zmeny odmeňovania nových účtov.

zhrnutie CEO:

Ak to zhrnieme, naše výsledky v druhom štvrťroku ilustrovali výrazné prednosti našej platformy, ktorá podľa nášho názoru poskytuje jedinečnú kombináciu výnimočného rastu s presvedčivou ekonomikou jednotky a pôsobením na jednom z najväčších a najziskovejších bankových trhov na svete. Po prvé, výnimočný rast. Naša zákaznícka základňa sa zvýšila na viac ako 65 miliónov zákazníkov a dosiahla takmer 60 % rast, a to vďaka organickým kanálom. Naša mesačná báza aktívnych zákazníkov vzrástla ešte viac a dosiahla 52 miliónov zákazníkov, čo predstavuje 75 % medziročný nárast.

Mexiko a Kolumbia už posúvajú latku. V tomto štvrťroku prispeli viac ako 700 000 zákazníkmi a sme presvedčení, že sme sa už stali číslom jeden vo vydávaní nových kreditných kariet na oboch trhoch.

Náš ARPAC vzrástol na 7,8 USD pri 105 % medziročnom devízovo neutrálnom raste, a to vďaka nepretržitému krížovému predaju a zvýšeniu predaja produktov. Objem našich nákupov vzrástol na 20 miliárd USD, čo predstavuje 94 % medziročný rast neutrálny z hľadiska výmenných kurzov, čím sme sa stali už štvrtým najväčším hráčom v Brazílii.

Naše tržby v tomto štvrťroku vzrástli na 1,2 miliardy USD, čo predstavuje 230 % medziročný rast bez kurzových rozdielov, a to vďaka prírastkom zákazníkov aj rozšíreniu ARPAC. Je ťažké nájsť spoločnosť, ktorá by v našom rozsahu dosahovala takúto úroveň rastu.

Po druhé, presvedčivá jednotková ekonomika. Sme presvedčení, že sme sa stali výrobcom s najnižšími nákladmi v našom odvetví, ktorý kombinuje najlepšie náklady vo svojej triede v oblasti nákladov na obstaranie, nákladov na obsluhu, nákladov na riziko a nákladov na financovanie. Zatiaľ čo naše ARPAC sa za posledný rok viac ako zdvojnásobili, naše náklady na obsluhu zostali v tom istom období nezmenené, čo svedčí o veľmi vysokom potenciáli našej platformy v oblasti prevádzkovej páky.

Naše hlavné produkty spotrebiteľského financovania, kreditné karty a osobné úvery, vykazovali nadpriemernú ziskovosť v odvetví s ROE presahujúcou 80 %, resp. 120 %, a to aj v tomto neistejšom prostredí, čo dokazuje vysokú úroveň odolnosti úverov.

Náš hlavný trh Brazília dosiahol pozitívny zisk, ktorý sa má časom znásobiť a umožniť nám pokračovať v investíciách do nových produktov a geografických oblastí. Je ťažké nájsť Fintech nášho rozsahu s takou presvedčivou štruktúrou ziskovosti. Sme veľmi hrdí na to, čo sme dosiahli v uplynulom štvrťroku, a ešte viac sa tešíme z toho, čo nás čaká v nasledujúcich štvrťrokoch.
Franto napísal: St 17 08, 2022 2:23 am Buffett kúpil tie akcie po 9,38 USD (dnes sú za 5,60 USD) v hodnote 1 miliardy hneď ako NU išli na trh. Hedžový fond Tiger Global Management kúpil akcie v hodnote 2,5 miliardy.
Pred zverejnením znížil pozíciu Tiger Global: Decreased positions in NU (to ~203.01 mln shares from ~254.79 mln shares)

Ked kupovali za 2,5 mld , ich priemerná cena vychádza okolo 9,70. Podobne ako Buffett sú k dnešnému dňu v strate okolo -55 %. Ako vidíme, ani Buffett, ani bohaté hedže fondy, ktoré majú najlepších analytikov sveta a k dispozícii info ku ktorému sa my nedostaneme to nemajú ľahké. Svojím stock pickingom sa snažia, ale nevedia prekonať sedliaka v ETF na SP500.

Po zverejnení som zachytil len jeden upgrade: outperform a target 6,50 od Wolfe Research .
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

Tellurian za 51 dni +43%. dufam ze nie som jediny s icebergom co to nakupili. a povodne som to chcel mat len kratkodobo ale bude z toho dlhodoby hodl. je to moja druha najvecsia pozicia za rollsom(o 4k). paci sa mi vyvoj plynu a kam tell smeruje.

Obrázok
for the best of times
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Sila, akú majú moc tí analytici. Vôbec nepochybujem, že to (oni a ich chlebodarcovia ) nevyužívajú :)
Dnes sa konečne odlepila od 5.

Pierry raised his estimate for net income in 2022 to -$60 million from his previous estimate of -$211 million. In 2023, he expects Nu to generate a profit of $261 million, as opposed to his previous estimate of -$115M. In 2024, Pierry projects Nu will generate $719 million of net income. Pierry maintained a neutral rating on the stock but raised his price target from $5 per share to $5.50.

Z hľadiska trejderského, načasovanie, ked klesla do pásma 5 - 4,50 znamenalo edge.
Z hľadiska investorského je to stále len stávka, kedy sa dostane do zisku. Aj ten analytik len odhaduje, že náklady firmy klesnú. Prečo teraz, ked spomína fakty z earnings cc? Asi jeho chlebodarca potrebuje push up.
V skutočnosti tie náklady klesnúť nemusia...aj rast sa môže spomaliť. Zvlášť v týcjhto časoch a u brazílskej fimy.

Pre tých, čo sú aktívni a radi držia portfólia: dnes som pozeral jedno portfólio, čo drží kamarát. Je veľmi šikovný, riadi sa sedliackym rozumom a vyberá si firmy s dobrými fundamentami, ktoré nielen drží, ale aj aktívne spravuje. S každého rožku trošku..prevážne value investor, aj dividendový..ale ked si pozriem jeho portfólio v screeneri, tak všetky firmy sú zdravé a ziskové. To som nahodil v jeden dátum ( v lete 2020 ale SP500 už bolo na predcovidovej úrovni ). Ked som porovnal s SP500...tak SP500 má od rovnakého dátumu +19% s dividendami. Čiže portfolio prekonáva SP500 cca 1,5 x.
M prvych 10.png
A teraz ked sa pametáte ako som špekuloval s akciami JRF ( Juggi Reddit Frontrunners ).
To boli akcie ktoré miloval retail.

Tie som nahádzal do portfolia JRF a od 6/21 vyzerajú takto:
JRF 22.png
A nakoniec Burryho akcie, ktoré som nahádzal zhruba v rovnakom čase ako slečna Michaela z burza pri káve edukovala cez svoje videá. Jej akcie sú v strate -15% vs SP500 +7%. Burryho +50%. Burryho mám rád, lebo je iný ako ostatní.
Jednak je value investor (teda velmi dbá na fundamenty ) a jednak je aktívny. A netreba zabudnúť, že je pravdepodobne geniálny asperger-autista, podobne ako futbalista Messi. Všetko teraz síce popredal, lebo vidí veľkú krízu, ale takto si tie jeho akcie vedú v porovnaní s +7 až +8% SP500.

Burryho akcie:
Prílohy
Burryho akcie.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa Rokosák »

Akcie rastli zhruba desatrocie. Sucasne klesali vynosy z dlhopisov. Vynosy dlhopisov a inflaciu ovplyvnilo americke ministerstvo financii (Treasury department).

Momentalne akcie klesaju, inflacia rastie a vynosy dlhopisov rastu tiez. Dnes som kupil statny dlopis ktoreho urokova miera kombinacie zakladnej urokovej miery a inflacie plati na dalsich 6 mesiacov 9.62 percent. Zial kupa je obmedzena na 10 tisic dolarov rocne na osobu. Manzelka je na rade asi zajtra. :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
tom13
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 10 12, 2021 5:29 pm
Has thanked: 8 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa tom13 »

Pls ak to nie je tajomstvo :), tak daj info o aky produkt sa konkretne jedna. Dik.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

tom13 napísal: So 10 09, 2022 9:11 am Pls ak to nie je tajomstvo :), tak daj info o aky produkt sa konkretne jedna. Dik.
Tu je link na tie spomínané Rokosákové inflačné dlhopisy
https://www.treasurydirect.gov/indiv/re ... s_ibuy.htm
ale je to len pre daňových rezidentov USA
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

glengoolie napísal: Pi 23 09, 2022 5:09 pm no ty vole, TELL z +40% do -40% 😅
Dňa 23. septembra 2022 spoločnosť Tellurian dostala od spoločnosti Shell NA LNG oznámenie o vypovedaní zmlúv o predaji a kúpe LNG 1 a 2 medzi spoločnosťami Driftwood LNG LLC a Shell, každá zo dňa 29. júla 2021, v znení neskorších dodatkov.
Taktiež 23. septembra 2022 Spoločnosť doručila spoločnosti Vitol výpoveď Zmluvy o predaji a kúpe LNG zo dňa 2. júna 2021 medzi spoločnosťami Driftwood LNG LLC a Vitol


Pozeral som, či sa neoplatí chytať dno. Neoplatí.

Prinášam analýzu od chlapíka, ktorý TELL pred týždňom (pri cene 4) dal ako tip ako STRONG SELL.
Vyšlo mu to. :like:

TELL - Silne nadhodnotená

Pozadie

Ceny zemného plynu na domácom trhu a v zahraničí sa v poslednom čase pohybujú na historických maximách alebo v ich blízkosti v dôsledku zvýšeného dopytu a obmedzenej ponuky. Ruská invázia na Ukrajinu zhoršila obmedzenú ponuku na svetových trhoch, keď Rusko v reakcii na európske sankcie výrazne obmedzilo toky zemného plynu do Európy. Spoločnosť TELL ťažila z dynamiky na širšom trhu so zemným plynom a v súčasnosti je výrazne nadhodnotená.

Tellurian (NYSE:TELL) je spoločnosť vo fáze rozvoja, ktorá pracuje na vybudovaní zariadenia na vývoz skvapalneného zemného plynu (LNG) integrovaného s ťažbou zemného plynu, plynovodmi a marketingovými a obchodnými operáciami LNG. Za posledných 8 rokov akcie spoločnosti TELL priniesli výnos menej ako 4 %, zatiaľ čo počet akcií vzrástol o takmer 1000 %. Finančná história a súčasná situácia spoločnosti TELL sú zhrnuté v grafe nižšie.
TELL1.png
Krátkodobé a dlhodobé aktíva sú znázornené tmavozelenými a svetlozelenými stĺpcami, zatiaľ čo krátkodobé a dlhodobé záväzky sú znázornené tmavočervenými a svetločervenými stĺpcami. Krátkodobé aktíva (väčšinou hotovosť) predstavujú 877,7 mil. EUR, ktoré boli čiastočne získané nedávnym predajom 500 mil. EUR v 3-ročných konvertibilných dlhopisoch s úrokovou sadzbou 6 %. Dlhodobé aktíva zahŕňajú ťažbu v bridliciach Haynesville, ktorú sme v auguste získali za 125,5 mil.

Najdôležitejším aktívom spoločnosti TELL je navrhovaný závod na vývoz LNG v Driftwoode, kde sa na jar minulého roka začala obmedzená výstavba vrátane demolácie a prípravy staveniska. Konečné investičné rozhodnutie však nebolo prijaté, keďže spoločnosť TELL nebola schopná zabezpečiť financovanie vo výške 12,8 miliardy USD potrebné na výstavbu Driftwoodu. Podľa analytika spoločnosti Cowen Jasona Gabelmana spoločnosť TELL čelí neistote v oblasti financovania na trhu LNG s rastúcim počtom projektov vo výstavbe a mnohými navrhovanými projektmi. Finanční podporovatelia uprednostňujú iné projekty s menším rizikom ako projekt Driftwood.

Zatiaľ čo projekt Driftwood spoločnosti TELL uviazol, domáci a medzinárodní konkurenti rýchlo pokračujú v realizácii projektov, ktoré by mohli rýchlo nasýtiť trhy s LNG.

Domáca konkurencia

Americká agentúra EIA 6. septembra informovala o zvyšovaní vývoznej kapacity LNG v USA, keďže sa stavajú tri nové projekty. Do roku 2025 tieto tri projekty zvýšia kapacitu o 5,7 miliardy kubických metrov za deň, čo predstavuje približne 41 % existujúcej kapacity USA
TELL2.png
Projekty Plaquemines, Corpus Christi a Golden Pass vlastnia spoločnosti Venture Global LNG, Corpus Christi Liquefaction a Qatar Petroleum/Exxon Mobil. Podľa EIA projekt Driftwood ešte nie je vo výstavbe.

Medzinárodná konkurencia

Medzinárodné prieskumné a ťažobné spoločnosti vrátane spoločností Eni S.p.A (E) a Shell plc (SHEL) urýchľujú plány na ťažbu väčšieho množstva LNG a zemného plynu.
Spoločnosť Eni má celosvetovo 50 TCF preukázaných zásob zemného plynu (NG) a do roku 2025 plánuje priemerné ročné kapitálové výdavky vo výške 4,5 miliardy EUR (≈ 4,48 miliardy USD). Spoločnosť Eni očakáva, že do roku 2025 pridá na globálne trhy s LNG približne 2 miliardy kubických metrov za deň.

Spoločnosť Shell plc tiež plánuje zvýšiť produkciu LNG, pričom plánuje nové kapacity na celom svete.

V roku 2021 mala spoločnosť SHEL kapacitu približne 9 Bcf/d a plánuje zvýšenie kapacity o 1 Bcf/d alebo približne 11 %.

TELL vs. porovnateľné spoločnosti

Keďže financovanie sa ukázalo ako nedosiahnuteľné, zdá sa, že zariadenie na vývoz LNG Driftwood sa čoskoro nepostaví. Preto má zmysel porovnať spoločnosť TELL s inými malými výrobnými spoločnosťami s podobnou trhovou kapitalizáciou.
TELL3.png
Štyria malí producenti ropy a zemného plynu (Callon Petroleum (CPE), Permian Resources (PR), Northern Oil and Gas (NOG) a Earthstone Energy (ESTE)) boli vybraní na základe podobnej trhovej kapitalizácie vo výške približne 2,5 miliardy USD .

Štvrťročné príjmy spoločnosti TELL predstavujú len približne 10 % priemeru ostatných výrobcov, pričom návratnosť kapitálu spoločnosti TELL je záporná. Zároveň je EV/príjmy spoločnosti TELL viac ako 3-násobne vyššia ako priemer ostatných výrobcov. Ako malý výrobca je spoločnosť TELL v porovnaní so svojimi konkurentmi veľmi slabá.

Niektorí čitatelia môžu namietať, že porovnávanie spoločnosti TELL s výrobcami ropy a zemného plynu je nespravodlivé, keďže spoločnosť TELL je propagovaná ako spoločnosť vyvážajúca LNG.

Golden Pass LNG je vo výstavbe spoločností Qatar Petroleum a ExxonMobil v Sabine Pass v Texase. Očakáva sa, že toto zariadenie bude v prevádzke v roku 2024.

V súčasnosti má spoločnosť TELL 877,7 mil. v obežných aktívach a žiadne ďalšie financovanie projektu vo výške 12,8 mld. Spoločnosť TELL odložila svoje konečné investičné rozhodnutie, pretože sa jej zatiaľ nepodarilo zabezpečiť financovanie. Pokiaľ zariadenie Driftwood LNG zostane len umeleckým náčrtom, spoločnosť TELL je malým výrobcom, ktorý je v porovnaní so svojimi konkurentmi veľmi slabý.

Ďalšie riziká a spotreba hotovosti

Od roku 2014 má spoločnosť TELL zmiešané výsledky pri vytváraní hodnoty pre akcionárov, pričom vlastný kapitál/akcia nedávno vzrástol takmer na historické maximum.

Kmeňový kapitál na akciu ($) je znázornený prerušovanou modrou čiarou a vynesený na ľavú os, zatiaľ čo počet akcií je znázornený prerušovanou čiernou čiarou. Krátkodobé a dlhodobé aktíva sú znázornené tmavozelenou, resp. svetlozelenou čiarou, zatiaľ čo celkové záväzky sú znázornené červenou čiarou.

Krátkodobé aktíva (väčšinou hotovosť) aj celkové pasíva sú na svojich historických maximách. Počet akcií je tiež historicky najvyšší, pričom vlastný kapitál je na úrovni 1,15 USD/akcia alebo 653,7 mil. Myslím si, že vlastné imanie spoločnosti TELL môže od tejto chvíle už len klesať. Financovanie spoločnosti Driftwood a konečné investičné rozhodnutie sa pravdepodobne budú ďalej odkladať alebo by spoločnosť TELL mohla pokračovať v emisii ďalších nových akcií a riediť tak vlastný kapitál akcionárov. Ďalej, prevádzkové výnosy spoločnosti TELL boli v minulom štvrťroku -98,5 mil. dolárov a podobné výsledky očakávam aj v nasledujúcom štvrťroku, čím sa bude spaľovať hotovosť a znižovať vlastné imanie akcionárov.

Závery pre investorov

Spoločnosť TELL sa propaguje na základe zariadenia na vývoz skvapalneného zemného plynu, projektu Driftwood, ktorý nemusí byť dokončený v dohľadnej dobe alebo nikdy. Myslím si, že trh čoskoro uzná, že spoločnosť TELL pravdepodobne nič nedosiahne, a ceny akcií budú pravdepodobne v budúcnosti klesať. Vlastný kapitál akcionárov je 653,7 milióna USD oproti trhovej hodnote 2,36 miliardy USD. Pri súčasnej cene akcií trh oceňuje navrhovaný projekt Driftwood a jeho potenciálne výnosy na 1,71 miliardy USD.

Investorom, ktorí držia spoločnosť TELL, odporúčam, aby ju pri súčasných trhových cenách predali.

Stockpickerov akcií by som prirovnal k astrológom, ale nechcem astrológom robiť zlé meno. - Eugene Fama

P.S. pri tých 4 malých producentoch som zvýraznil akciu ESTE.
Možno sa ktosi bude pametať, ked sme ju trejdili v 2020 pri cene cca 1,5 USD ako dobrý fundamentálny OIL/GAS tip.

V lete vyletela nad 20 USD a v súčasnosti sa obchoduje po 11,27 USD.
Aj pri 10x vyššej cene ako sme ju obchodovali má teraz P/E 7 a forward P/E 1,9. Vyzerá, že nemá dlh.
Také akcie podľa mňa treba vyberať, lebo dlh pri stúpajúcich úrokoch zabije mnoho projektov.
Prílohy
ESTE 10 r.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tak pridávam aj analýzu ESTE zo začiatku septembra. Vtedy išla po 15, dnes ide po 11,25.
Zdá sa, že pri cene 10 je pekný support, kde sa vzhladom na ceny energií možno oplatí investovať.

Spoločnosť Earthstone Energy (NYSE:ESTE) nedávno uzavrela akvizíciu spoločnosti Titus Oil & Gas v hodnote 627 miliónov USD a teraz očakáva, že jej produkcia v 4. štvrťroku 2022 skončí na úrovni 96 000 až 100 000 BOEPD (44 % ropy).

Spoločnosť Earthstone výrazne zvýšila svoj dlh tým, že za akvizíciu zaplatila 575 miliónov USD v hotovosti (s výhradou úprav pri uzavretí) a na konci júla 2022 mala čistý dlh vo výške 1,309 miliardy USD, proforma pre uzavretie akvizície Titus.

Náklady na akvizíciu spoločnosti Titus však znamenajú, že spoločnosť Earthstone už nie je na ceste k tomu, aby do konca roka 2023 v podstate eliminovala svoj čistý dlh. Pri súčasnom pásme sa však stále predpokladá, že v roku 2023 vygeneruje kladný peňažný tok vo výške 775 miliónov USD a rok 2023 ukončí s pomerne skromným čistým dlhom vo výške 225 miliónov USD. Hodnotu spoločnosti Earthstone teraz odhadujem na približne 19 USD na akciu v scenári, v ktorom by sa ceny do konca roka 2023 pohybovali podľa súčasného pásma a potom by sa pohybovali v priemere na úrovni 70 USD ropy WTI a 4,00 USD Henry Hub.

Výhľad na 2. polrok 2022
Spoločnosť Earthstone v súčasnosti očakáva, že v druhej polovici roka 2022 bude ťažiť v priemere približne 93 000 BOEPD. Pri strednom bode prognózy by to bolo od 88 000 BOEPD v 3. štvrťroku 2022 do 98 000 BOEPD vo 4. štvrťroku 2022. Nárast produkcie medzi 3. a 4. štvrťrokom je do veľkej miery spôsobený akvizíciou spoločnosti Titus, ktorá zabezpečuje celý štvrťrok produkcie vo 4. štvrťroku, ale len čiastočný štvrťrok v 3. štvrťroku.

Predpokladá sa, že spoločnosť Earthstone dosiahne v druhom polroku 2022 na základe stripových cien tržby vo výške 1,096 miliardy USD pred zabezpečením. Odhadovaná hodnota zaistenia spoločnosti Earthstone v 2. polroku 2022 je záporná, a to 110 mil.

Na základe prognózy spoločnosti Earthstone by tak mohla v 2. polroku 2022 dosiahnuť kladný peňažný tok vo výške približne 399 miliónov USD pri súčasnom pásme

Odhady budúcich voľných hotovostných tokov

Spoločnosť Earthstone zahrnula slajd, na ktorom sa zaoberá výhľadom voľných peňažných tokov na niekoľko nasledujúcich rokov s programom udržiavacích kapitálových výdavkov. Domnieva sa, že v rokoch 2022 až 2026 môže vygenerovať viac ako 3 miliardy USD voľných peňažných tokov pri stripových cenách z konca júla so scenárom udržiavacích kapitálových výdavkov.

Od konca júla stripové ceny ropy mierne klesli, zatiaľ čo ceny zemného plynu posilnili. Na základe zmien v cenách pásov odhadujem, že spoločnosť Earthstone by mohla v roku 2023 generovať voľný peňažný tok vo výške približne 775 miliónov USD a v rokoch 2024 až 2026 v priemere približne 505 miliónov USD ročne.

Spoločnosť Earthstone očakáva, že v roku 2023 vygeneruje voľný peňažný tok vo výške približne 780 miliónov USD pri cenách stripu z konca júla a scenári udržiavacích výdavkov, po ktorom bude nasledovať priemerný voľný peňažný tok vo výške približne 540 miliónov USD ročne v rokoch 2024 až 2026.

Vychádza to zo scenára udržiavacích kapitálových výdavkov spolu s aktuálnymi (ku koncu augusta) cenami pásov. Koncom augusta je cena WTI o niekoľko dolárov nižšia v porovnaní s koncom júla, zatiaľ čo cena Henryho Hubu vzrástla približne o 10 % až 15 %.

Poznámky k dlhu a oceneniu

Spoločnosť Earthstone uviedla, že na konci júla 2022 mala čistý dlh vo výške približne 1,31 miliardy USD, proforma pre akvizíciu spoločnosti Titus. Na základe predpokladaného voľného peňažného toku pri súčasnom páse ho môže do konca roka 2022 znížiť na približne 1 mld.

V prípade scenára udržiavacích výdavkov pri súčasnom pásme by spoločnosť Earthstone mohla na konci roka 2023 skončiť s čistým dlhom vo výške približne 225 miliónov USD a potom s čistou hotovosťou vo výške približne 1,29 miliardy USD do konca roka 2026. To by predstavovalo približne 9 USD na akciu v čistej hotovosti.

Podľa scenára, podľa ktorého by ceny komodít v rokoch 2022 a 2023 sledovali súčasné pásmo a potom by po roku 2023 dosiahli priemernú cenu 70 USD za ropu WTI a 4 USD za plyn na burze NYMEX, odhadujem teraz hodnotu spoločnosti Earthstone na približne 19 USD na akciu. Hodnoty 70 USD ropy WTI a 4,00 USD plynu NYMEX sú moje dlhodobé predpoklady cien komodít.

Záver

Spoločnosť Earthstone výrazne zvýšila svoju produkciu prostredníctvom rôznych akvizícií a vo 4. štvrťroku 2022 môže skončiť s priemernou produkciou takmer 100 000 BOEPD. To by bol viac ako päťnásobok úrovne produkcie vo 4. štvrťroku 2019.

Spoločnosť Earthstone sa tiež zadlžila, aby mohla financovať tieto akvizície, ale stále by mala byť schopná ukončiť rok 2022 s dlhom vo výške približne 1 miliardy USD. Pri súčasnom pásme by mohla udržať úroveň produkcie a rok 2023 ukončiť s čistým dlhom vo výške približne len 225 miliónov USD.

Zdá sa, že pri cene niečo vyše 15 USD za akciu ponúka spoločnosť Earthstone slušný nárast v dlhodobom prostredí cien ropy WTI na úrovni 70 USD a plynu na burze NYMEX na úrovni 4,00 USD.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa osamely chodec »

P/B 0,69 a je ziskova , dobry tip ale ja som ovplyvneny lebo drzim dlhodobo FCG :).
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Hlavne si prečítaj Tell, lebo tam som písal o zvyšovaní produkcie LNG plynu v USA a vo svete. Vyzerá to tak že do 3 rokov bude na svete toľko plynu, že bude opäť prebytok
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa osamely chodec »

LNG Capacity Running Total (1).png
Jasne, ze plynu je dostatok hlavne v USA a Rusku + OPEC . Amici to maju dobre rozrobene do 10 rokov mozno aj zdvojnasobia export, od Rusov EU sa odstrihne a oni budu hlavny dodavatel do EU. Dufam, ze to tak nebude a ze EU bude diverzifikovat a najde si aspon 4 stalych dodavatelov plynu aby sme zasa neboli uplny vazali USA.

Myslim, ze plynarensky a ropny priemysel USA cakaju svetle zajtrajsky.
Este pozrite tu rychlost budovania infrastruktury na LNG v USA za 10 rokov a vyvoj svetovej politiky...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
mikr
Gold Member **
Príspevky: 359
Dátum registrácie: Št 18 08, 2016 7:06 pm
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa mikr »

Franto napísal: St 26 10, 2022 9:33 pm Ak by niekto chcel investovať do uránu, tak napr.:
Global X Uranium ETF --- URA
„Proč si ukládat peníze do banky, když několik bank můžete vlastnit.“
– Nathan Meyer Rothschild
„Složené úročení je osmým divem světa. Ten, kdo mu rozumí na něm vydělá, ten kdo ne, tak ho platí“ - Albert Einstein
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa Fund »

...da sa nakupovat Global X Uranium UCITS ETF USD Accumulating - URNU
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 5#overview
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Franto napísal: Št 27 10, 2022 9:18 pm
mikr napísal: Št 27 10, 2022 8:18 pm
Franto napísal: St 26 10, 2022 9:33 pm Ak by niekto chcel investovať do uránu, tak napr.:
Global X Uranium ETF --- URA
Pre retail to nie je umožnené kúpiť na IB.
Nejde o drahú akciu v USD ma likvidný opčný trh (týždnové opcie) kúp ITM Call opciu v deň exspirácie a akcie ti budú priradené
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Franto napísal: Pi 28 10, 2022 9:49 pm S opciami nemám skúsenosti. Kúpil som vyššie menované, najväčšiu váhu som dal na CCJ.
S tých akcií ani jedna nie je zisková. To je neuveriteľné.
To CCJ malo v roku 2017 tržby 1,57 mld. a cena akcie bola 10 USD a cena uránu 20 USD
V roku 2021 mali tržby 1,07 mld ( každý rok pokles ), cena akcie je 24 USD a cena uránu 48.
Toho roku sa čaká zisk 0,24 na akciu a na budúci 0,86.
Teraz robila offering po 22 aby získala firmu Westinghouse electric, do ktorej vrazí miliardy.
Získa iba polovicu, za dosť záhadných okolností ( skupina ktorá predáva, zároveň kupuje polovicu ).
Oficiálne análi kričia: tgt 40....seriózna analýza je: SELL. Bude prosperovať iba vtedy ked ceby uránu pôjdu rapídne hore.
Už sú hore +150%..zaujímavé, že sa tu stavia na to, že pôjdu ešte vyššie.

Zo všetkých tých uránových akcií je zdravá a zisková iba jedna: LEU ( bez analýzy, len podla parametrov) ( aj to vidno, že dnes +7%..lebo sa nakupujú iba dobré firmy )

To ETF URA je americká verzia. Európska verzia s akum. dividendami sa dá kúpiť cez IB na nemeckej Xetre : ticker URNU
Správne na to upozornil Fund.
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... A5#returns

Americká verzia vypláca dividendy 7%p.a....tá európska by ich mala akumulovať.

Franto napísal: Pi 28 10, 2022 9:49 pm Čo si myslíte o Tureckých ETF?
HSBC MSCI Turkey UCITS ETF (HTRD.L)
iShares MSCI Turkey UCITS ETF (ITKY)
Chytanie diabla za vocas. Turecká inflácia je 88% p.a.
O čo lepší je Erdogan než Putin?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa Adammd »

Erdoğan je NATO spojenec so strategickou polohou. Torelovať sa bude aj genocída, ak bude potreba. Preto nie je vhodné aby turecká ekonomika skrachovala a nastal totálny rozvrat. Takže podľa mňa pôjdu turecké ETF 🆙. V dlhodobom horizonte.
Osobne ale nieje dôvod ísť do iného ako ETF S&P 500.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Franto napísal: So 29 10, 2022 10:00 am Čo sa týka cien uránu, že ich vnímaš ako vysoké - rovnako tak si mi reagoval aj keď som tu zavesil tip na SGML. Písal si, že je to predražené. Vtedy sa cena pohybovala okolo 15 USD/ akcia. Frakanovi sa podarilo nakúpiť pod 15 USD. Pozri kde je jej cena dnes (blíži sa k 40 USD/ akcia).
Franto. Nehnevaj sa, ale máš to nejak popletené. Prekrúcaš moje slová a vyvodzuješ mylné závery.
Robíš hlúposti a hladáš vinníka niekde inde?
Degraduješ moju snahu prispieť svojím názorom, analýzou a faktami? Otáčaš veci naopak, tak ako sa ti hodí.

K SGML som sa vyjadroval koncom mája pri cene 18,30
https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... hp?t=25033

...a čo bol môj podčiarknutý záver?
JUGGLER napísal: Pi 27 05, 2022 11:20 pm U mňa zrelá na price alert a špekulatívne kúpiť ak by klesla ku 14-15.

Pod cenu 15 klesla odvtedy x krát a v pohode sa dala nakupovať pri cene 13-15 USD až do júla.

Frakan sa ozval v júli, keď nakupoval pri poklese pod 15. Vtedy sa ťa opýtal, či držíš ,,svoj tip,,.
Ty si mu odpovedal, že všetko si predal, dokonca si shortoval a že akcie asi pôjdu dole pod 15.

Potom 10 augusta si sa ozval, keď akcia vyskočila na 23.
Bol to taký ,,plač nad rozliatým mliekom,, :
Franto napísal: St 10 08, 2022 9:01 pm Pred necelým mesiacom bola cena 13,65 USD (začiatkom roka 8,80 USD). Dnes vyskočili na 23 USD.
Preto som sa ťa pýtal, prečo to píšeš, ked si ju videl na pokles a predal?
Až vtedy (10 augusta ), pri cene 23 som napísal, že je tu aj riziko, že cena lítia nemusí stúpať, ale klesať.

Podložil som to faktami:
JUGGLER napísal: Št 11 08, 2022 12:41 am
Riziko:

Každý si myslí, že cena lítia musí stúpať. Lenže realita bude zrejme taká, že bude klesať.
Pretože cena už vyskočila +400% za posledný rok.

Priemerná cena lítia v 2022 je US$46,640 per tonne. Priemerná dlhodobá cena je US$11,500 per tonne..

Goldman Sachs predpovedá pokles ceny o 70% za 3 roky. Zo 46 000 na:

US$20,500 per tonne in 2023
US$17,180 per tonne in 2024
US$14,468 per tonne in 2025.
Zaujíma ma, odkiaľ si 12 augusta zobral to obvinenie , že ja som Ti radil shortovať ?:
Franto napísal: Pi 12 08, 2022 1:16 pm Ešte k akcii SGML, skúsil som ich shortovať (tak ako si aj Ty radil), ale to uletelo krásne hore :graf: . Takže :dislike: .
Zaujíma, na základe čoho si teraz vymýšlaš, že ty si tu prišiel dať tip pri cene 15 a ja som písal, že je predražená:
Franto napísal: So 29 10, 2022 10:00 am Čo sa týka cien uránu, že ich vnímaš ako vysoké - rovnako tak si mi reagoval aj keď som tu zavesil tip na SGML. Písal si, že je to predražené. Vtedy sa cena pohybovala okolo 15 USD/ akcia. Frakanovi sa podarilo nakúpiť pod 15 USD. Pozri kde je jej cena dnes (blíži sa k 40 USD/ akcia).
Okrem toho, čo to má spoločné s tým, že po ďalších 3 mesiacoch je cena pri 40?
Moje vyjadrenia sú vždy k aktuálnej cene. Pri cene 18,30 USD som sa vyjadril za nákup pri 14-15.
Keby si kúpil pri 14-15, mohol si dnes mať +200%. :) Za dobrotu, na žobrotu.

P.S. Ak budeme takto pokračovať, moja snaha prispievať vlastným názorom a faktami z platených zdrojov je nanič - proste vyhodený čas. :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Tango
Gold Member **
Príspevky: 369
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 7:49 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 30 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa Tango »

Franto zklidni se laskavě, přeháníš to.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Franto: neviem čo Ťa vedie k takému postu, ale neblázni :)

Píšeš: "Realita je taká, že plašíš odtiaľto ľudí." Akých ľudí a čím ich platí? A od tiaľto? Máš nejaké indície, že odtiaľto je niekto platený cez Jugglera? :lol: :mrgreen:

Na dušičky dobrá téma :lol:

PS: Keď skončíme pri slove Rusko, končím a mažem túto tému. :pozor:
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Moja hlúposť, nie platíš, ale plašíš. Neviem čítať, ospravedlňujem sa :) Každopádne, prosím tu o kľud. To fórum nie je v stave, že dáme ďalší lapsus na nejakej hádke "o ničom". Toto fórum nie je finančný poradca. Je to diskusné fórum. Tu si môže k téme napísať, kto chce, čo chce.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa Adammd »

Juggler ze plasi ludi? Nalejme si cisteho vina, Juggler je jeden z najhodnotnejsich uzivatelov tohto fora(ak nie najviac). Ked odides Franto ty, alebo ja, nikto si nic nevsimne :wink:
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa jogo »

Tip na SMGL bol dobrý a ako ho kto zobchodoval je jeho vec. Ak sa takto budeme hecovať za tipy a nazory na tipy, tak tu už nikto žiaden tip nedá.

Obrázok

Tip na uranové akcie ma tiež svoju logiku odklonu od ruských energii a kto ho ako zobchoduje je jeho vec. Tak isto turecké indexy som si už dávno všimol, že sú podhodnotené a možno sa vrátia na pôvodné valuácie vyjadrené v USD.

Obrázok

Len pripomeniem, že venezuelské najväčšie spoločnosti aj v hyperinflácii udržali svoju hodnotu vyjadrenú v USD.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Franto napísal: Po 31 10, 2022 11:54 pm Juggler, nehnevaj sa, ale popletené to máš ty.
Reagoval si 6.7. a cena vtedy nebola 18,30 USD ako píšeš ale 15 USD.
Neuveriteľné, že dokážeš ďalej klamať, pričom tu na fóre je všetko zdokumentované aj z dátumami.
Každý si to môže odkontrolovať. Všetko čo tu bolo popísané o SGML sa dá rýchlo nájsť vo vyhľadávači.

REKAPITULÁCIA (a viac sa ku klamstvám nebudem vyjadrovať).

SGML si dal ako tip dňa 7.4. 2022 . Založil si k nemu osobitné vlákno s názvom
Sigma Lithium Corporation (SGML) +50% za mesiac:
https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 10&t=24989
Franto napísal: Št 07 04, 2022 11:57 pm Začiatkom marca som kúpil akcie spoločnosti Sigma Lithium Corporation (SGML). Potom som ešte prikúpil koncom marca. Za mesiac vyšli o 50% a teraz zvažujem, či do toho investovať ešte viac. Podľa toho čo čítam o nich, to vyzerá, že by tam mohol byť potenciál. Čo na to vravíte?
Prišiel si sa pochváliť jednou z 18 akcií, ktorá vyskočila +50% a pýtal si sa ľudí, čo na to vravia..
Cena bola v teň deň 17,66 USD. Ja som sa nevyjadroval.

Koncom mája ma napadlo, že môžeme mať všetky tipy v jednom vlákne, písať k tomu svoje názory a po čase môžeme vyhodnotiť, či sme rozmýšlali dobre. Tak vzniklo toto vlákno: TIPY NA AKCIE 2022. Zámer bol, aby vlákno slúžilo pre všetkých a každý nech si robí závery a rozhodnutia aké len chce.
JUGGLER napísal: Po 23 05, 2022 4:00 pm Budujme si databázu rôznych nápadov, pridávajme k tomu svoje názory a po čase si budeme vedieť aj vyhodnotiť vlastný úsudok. Zároveň každý podľa vlastného rozhodnutia môže hocikedy nejaký tip využiť na investovanie/trejdenie.
Dňa 27.5. si tu do vlákna pridal svoj tip SGML. V skratke:
Franto napísal: Pi 27 05, 2022 7:14 pm Včera aj dnes ide pekne hore Sigma Lithium Corporation (SGML).

Myslím, že za krátky čas (keď sa to rozbehne) to môže vyletieť hore.
Isto ešte bude šanca kúpiť akcie lacnejšie počas roka, keďže všetko lieta hore-dole.
V ten istý deň 27.5. som sa vyjadril prvý krát. Cena bola 18,30 USD:
JUGGLER napísal: Pi 27 05, 2022 11:20 pm
Pre info dodám, že Franto SGML prezentoval začiatkom apríla, ked cena vyskočila z marcových 11-14 USD:

https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 10&t=24989

SGML, aktuálna cena 18,30 USD. Brazílska firma listovaná na Nasdaqu.

Ako vidíme na grafe, teraz sa rozhoduje, či urobí breakout, alebo bude pullbackovať.
Trejderi radšej berú breakouty, alebo počkajú na pullback.
Darmo, že je tu potenciál - ked pozriete väčší timefrejm, zistíte, že pred 1,5 rokom išla po 2 USD. Stále nič neťaží ( nemá tržby ), takže fundamenty sa ešte len budú tvoriť.
Forward P/E vidím 5,23 ..ked je to pravda, to naznačuje, že ked sa splnia očakávania, pôjde rýchlo do ziskov.

U mňa zrelá na price alert a špekulatívne kúpiť ak by klesla ku 14-15.
Takže môj osobný názor bol počkať, nastaviť si price alert na kúpu pri 14-15, čo bolo zhruba o 20% nižšie.
Vyjadril som sa preto, aby som upozornil, že je síce pekné ľuďom napísať, že akcia vyskočila, ale z trejderského hľadiska je zrelá na pokles (voláme to pullback).

Akcia na druhý deň vyskočila ku 20 a na tretí deň padla pod 15. Dno vtedy bolo tesne nad 14.

SGML od 26.5 do 30.6:
.
SGML 26.5 - 30.6.png
.
.

Tá lož, čo tu ľuďom podsúvaš, že som to nepísal pri cene 18,30 ale pri cene 15 je môj príspevok zo dňa 6.7., teda až po poklese ku 15. Vtedy si sa ozval v mojom vlákne:
https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... ML#p167967
Franto napísal: St 06 07, 2022 5:55 pm Sledujem SGML, kam až zíde.
Takže 6.7. šla po 15 USD a sledoval si ,,kam až zíde,,. Ja som sa vyjadril ,,kam až môže zísť,,.

Napísal som, že z technického hľadiska je na long (rast ceny ) pri supporte 13, alebo 12 ( my trejderi sledujeme SMA 200 ). Zároveň som upozornil, že ceny kovov prudko klesli a pridal som tabuľku kde boli všetky ceny kovov za 2022 dole, len lítium bolo +430%.
JUGGLER napísal: St 06 07, 2022 6:55 pm
Technicky long pri 13 (support ) alebo 12 (SMA 200 ).
Ale pozerám, že tie ceny lítia sú premrštené. Keby to kleslo, tak akcia klesne tiež.

P.S. Ceny ostatných kovov naznačujú, že čochvíla bude v USA po inflácii...
Cena v ten istý deň dosiahla minimum 13,28 USD a z pásma 14-15 začala rásť až koncom júla.
SGML od 6.7 do 31.7:
.
SGML 6.7 do 31.7.png

.
.

Presne 30. júla si vo vlákne o SGML napísal, že očakávaš pád a že si všetko predal.

https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 10&t=24989
Franto napísal: So 30 07, 2022 8:45 pm SGML sa mi pozdáva, ale keďže to nevyzerá ružovo na trhoch, očakávam pád. Preto som predal všetky akcie, čo som držal. Občas niečo kúpim/ predám v rámci dňa. Dokonca som už shortoval aj sgml. Aj v najbližších dňoch pôjdu asi dole pod 15 USD. Ako to sledujem, ide to stále hore a potom dole. Lieta to medzi 14-17. Z dlhodobého hľadiska tej akcii verím a aj mám v pláne investovať do nej. Ak budeš mať nejaké info ohľadom výstavby/ťažby daj vedieť.
Potom 10 augusta si upozornil, že akcia po správe vyskočila na 23 USD.
Franto napísal: St 10 08, 2022 9:01 pm Pred necelým mesiacom bola cena 13,65 USD (začiatkom roka 8,80 USD). Dnes vyskočili na 23 USD.

Včerajšia správa:
https://finance.yahoo.com/news/sigma-li ... 00175.html
K tomu som napísal, že čo z toho, keď ju nemáš. Chcel som vedieť tvoj záver, či chceš niečo ľuďom povedať.
Pozrel som sa na SGML a usúdil, že na správe sa nabalili insideri, keďže tam bol dátum spred týždňa. Tí čo o tom vedeli potrebujú vybrať zisky. To je znova pravdepodobnosť pullbacku, že cena pôjde nižšie. Nepísal som o tom, ale cena išla dole k 19, čo je -18%.

Ty si odpovedal, že si jedným z tých, čo čakajú na dno, že akciový trh vidíš na celkový pokles 40-50% od začiatku 2022.

Nikto ťa za tvoj názor nekritizoval, ani nechválil. Ale ku mne si sa vyjadril akoby som ja bol na vine, že SGML nemáš a vymyslel si, že som ti radil shortovať:
Franto napísal: Pi 12 08, 2022 1:16 pm Ešte k akcii SGML, skúsil som ich shortovať (tak ako si aj Ty radil), ale to uletelo krásne hore :graf: . Takže :dislike: .
Nechcel som sa k tebe negatívne vyjadrovať. Prišiel Frakan a poďakoval za dobré tipy.
Tešil som sa, že niekomu padlo na úžitok, že urobil také rozhodnutie/načasovanie, že je v zisku. Zároveň som ho upozornil, že tip GWH nie je odo mňa a keby nemal dobrú cenu vstupu 2,88..tak pri cene 15, ked bol tip prezentovaný by v zisku nebol.

Koniec story.

Keď niekto zarobí, treba podakovať Frantovi. :potlesk:
Ked niekto prerobí, na vine je juggler. :dislike:

jogo napísal: Ut 01 11, 2022 9:03 am Tip na SMGL bol dobrý a ako ho kto zobchodoval je jeho vec. Ak sa takto budeme hecovať za tipy a nazory na tipy, tak tu už nikto žiaden tip nedá.
Súhlas. Všetky tipy sú niečím zaujímavé. Aj tie čo nevyjdú. Nikoho som nikdy neobviňoval, že mu nevyšiel tip, alebo načasovanie. Každý je strojcom svojho šťastia. Zo všetkého sa dá niečo naučiť, alebo poučiť.

Ľudia majú tendenciu dávať tipy, keď cena akcie vyskočí a byť ticho, ked cena ide dole. Jedna vec je vidieť graf, ktorý vyzerá ako veľkolepý tip a druhá vec je vyjadriť sa k realite, keď si predstavím, že niekto to okamžite kúpi pri 18-19 a môj názor je, že cena môže zletieť ku 14. Len sa snažím podeliť s názorom ako to vidím ja. Nikomu nič neradím.

Nemám záujem sa tu s nikým hádať, ani hecovať. Tak ako som písal na začiatku, zámer bol taký, aby vlákno slúžilo pre všetkých. Teraz vidím, že nemôžem písať pre všetkých. Budem sa vyjadrovať len pre tých, čo o to stoja, čo si vedia veci vyhodnotiť, vedia si vytvoriť vlastný názor a robiť rozhodnutia na vlastnú zodpovednosť.

Vlákno budem ďalej moderovať. Tipy čo tu padli vyhodnotím, ale s písaním mojích názorov do tohto vlákna som skončil.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Trefa..
Prílohy
kevin.jpg
Odoslané z počítača
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa Adammd »

:graf: :graf: :graf:
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Franto napísal: Št 03 11, 2022 12:03 am Juggler, sám robíš to, čo iným vyčítaš.
Franto. Neberiem ti tvoj názor. Rešpektujem ho.
Každý môže vyjadriť svoj názor. Pozitívny, aj negatívny. O tom je diskusné fórum.

Jasne to napísal Tomáš:
tomáš virdzek napísal: Ut 01 11, 2022 1:11 am Toto fórum nie je finančný poradca. Je to diskusné fórum. Tu si môže k téme napísať, kto chce, čo chce.
Ak máš nejaký problém s mojím názorom, treba to napísať ihneď. Rád svoj postoj vysvetlím a ideme ďalej.
Nemám záujem sa hádať a donekonečna vypravdovať.
Ak sa s niekým na niečom pochytím a vznikne spor, nemám problém veci prehodnotiť. Ak som niekomu ublížil, dokážem sa ospravedlniť.

Každý normálny človek by mal vedieť uznať svoje chyby a povedať prepáč, keď niekomu ublížil, urazil ho, alebo krivo obvinil.
Ak som na teba niekde útočil ad hominem, nerešpektoval tvoj názor, niečím ťa urazil , alebo sa ti posmieval, či nebodaj z niečoho obvinil, čo nebola pravda, tak PREPÁČ. OSPRAVEDLŇUJEM SA.
Franto napísal: Št 03 11, 2022 12:08 am Tomáš, poprosím Ťa o vymazanie.
Ako moderátor a prispievateľ nesúhlasím s tým, aby boli vymazávané celé profily a história príspevkov.
Každý by mal byť zodpovedný za obsah, čo tu napíše. Ak niekto žiada o vymazanie konkrétnych príspevkov, to je v poriadku.
X krát sme tu vymazávali príspevky na požiadanie, alebo s nevhodným obsahom. Po dohode môžeme vlákno prečistiť od nepodstatného obsahu. Aj od hádok, vypravdovania a zbytočných polemík. Ale z vymazovaním všetkých príspevkov nesúhlasím, lebo to môže zničiť integritu celého diskusného fóra. Jednotlivé príspevky na seba nadväzujú, obsahovo sú prepojené a s vymazaním profilu zmiznú aj celé vlákna ktoré daný prispievateľ založil a ostatní tam prispievali.

Ak sa niekto nedokáže kontrolovať a má problémy so sebareflexiou, nech neprispieva, alebo požiada o ban.
Franto napísal: Po 31 10, 2022 11:54 pm
Vodu kážeš, víno piješ. Máš plné ústa o slobode slova atď. a pritom máš problém čo i len si prečítať iný názor. Ak je ti niečo proti srsti, už aj berieš do úst hovná, sračky atď. Stalo sa to x krát, ale OK, proti gustu žiaden dišputát.

Čo sa týka vlastného sebahodnotenia, trocha by si sa mohol začať krotiť, nakoľko na viacerých ľudí tu pôsobíš ako majiteľ pravdy. Aj majiteľom webstránky jedného dňa dôjde trpezlivosť a prestanú tolerovať tvoje správanie. Ak nie, bude tento web naďalej len tvojim osobným klubom. Tvojim a tebe nakloneným. Realita je taká, že plašíš odtiaľto ľudí.

Že tu tráviš svoj voľný čas a radíš tu ľuďom, ti nedáva automaticky právo k tomu, aby si sa tu správal ako pán kráľ.

Na tvojom mieste by som sa zamyslel a prestal buď tipovať alebo veľkohubo reagovať.
Ak tu píšeš za viacerých ľudí, nie za jedného zo sto, tak kľudne daj hlasovať o svojom názore.

Ja nemám problém tu prestať prispievať, ak sa ľuďom moje príspevky nepáčia.

Veď pre takých nespokojných ako si ty sme tu na fóre založili VIP sekciu, ktorá je neverejná - len pre nekonfliktných, spokojných a preverených členov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"