ETF cez SLSP - skúsenosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa aviceN »

dexterko napísal: Pi 05 08, 2022 7:31 am Ahojte, stále platí, ze cez georga je poplatok za nákup 12,50? V cenníku som našiel iba: do 15k - 1,00 %, min. 25,00 €.
ďakujem
Tak ako hovori pedrito, podla cenniku by to malo byt 1€ ak ides priamo cez George-a, samozrejme je pod tym este ale jedno ale vid aktualny cennik: https://cdn0.erstegroup.com/content/dam ... elstvo.pdf

1€ sa uplatnuje ak je vykonany obchod na burzach v zonach:
Zóna A: Belgicko, Dánsko, Česká republika, Fínsko, Holandsko,Kanada, Maďarsko,
Nemecko , Slovensko, Portugalsko, Rakúsko, USA
Zóna B: Nórsko, Poľsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taliansko
Zóna C: Francúzsko, Grécko, Španielsko
Ak je to ale v zone D, cize Velka Britania + vsetko ostatne co nie je v A,B,C.

Teraz sa naskytne otazka, v pripade MSCI World-u ETF, nakupuju ho na Londynskej burze cize IWDA (zona D) v USD alebo je moznost ho nakupovat na XETRA-e v EUR, cize EUNL (zona A), pripadne na Talianskej burze alebo Svajciarskej atd.

Pre SP500 je to teda bud SXR8 na XETRA-e v EUR alebo je to na Londynskej v USD (CSPX)?... atd.

//edit: https://www.slsp.sk/content/dam/sk/slsp ... ra-web.pdf strana 12, tu je zoznam kde vsade obchoduju podla vsetkeho
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
pannikto
Príspevky: 44
Dátum registrácie: St 10 08, 2022 6:57 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pannikto »

Ahojte

chcel by som sa poradit. Chcem nakupovat etf ze Georga. Chcem ist pristupom "keep it simple stupid" s jednym etfkom. Rozhodujem sa medzi tymito dvomi, len by som potreboval pomoct objasnit par detailov / radu. Jedna sa o tieto dve etf-ka:

1. iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) ISIN IE00B4L5Y983, WKN A0RPWH

2. iShares MSCI World EUR Hedged UCITS ETF (Acc) ISIN IE00B441G979, WKN A1C5E7

Otazky:

A. Viem ze je to asi skor osobna preferencia, ale ist do hedgovaneho, alebo nie?
B. Ked som v Georgovi pozeral to prve ETF, tak mi cenu ukazovalo aj tak v EUR (na Xetre ak sa nemylim). Ako to funguje - nakupujem v eurach, ci v dolaroch v tomto pripade :)? Kde prebieha pripadne ta konverzia - na burze, ci SLSP?
C. Je v Georgovi dostupny potom nejaky jednodychy vypis, pre pripadne danove priznanie? Tych dalorov sa trochu "obavam" hlavne potom kvoli tomu danovemu, aby bolo jasne za aku ceny som to nakupil.
D. Predaj sa tam da potom zrealizovat podobnym postupom ako nakup tiez priamo v Georgovi?

Vopred dakujem za rady.

T
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 961
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 127 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa wladas »

A - uz to tu bolo viac krat preberane. Hedgovanie je ochrana pred moznymi kurzovymi stratami. To ma ale zmysel riesit pri kratkom casovom inv. horizonte. Pri dlhsom horizonte poplatky zhltnu pridanu hodnotu.
B - https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... volatility
Tu pekne vidis ze konkretne na XETRE sa predava za eura. To ze je v nazve USD este neznamena ze sa na niektorej burze nepredava v EUR.
C - pokial viem tak slovenske institucie maju povinnost spracovat pripadne zdanenie. Nemusis nic robit, poslu ti to zdanene.
D - ano
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

A - tak ako pise wladas, neries hedging.
B - ano, mena fondu je USD, ale moze sa predavat na roznych burzach v roznych menach. Pre teba najvyhodnejsie a najjednoduchsie je kupit ho na Xetre za EUR. Konverzia na USD je pre teba de facto neviditelna (prebehne akoby vo vnutri ETF fondu), kedze fond je na Xetre kotovany v EUR. A pozor tiez na to, ze keby si nejake ETF cez SLSP kupoval na Londynskej burze napr. v GBP alebo USD, tak nielenze ti vzniknu naklady na menovu konverziu v SLSP, este by si mal aj vacsi poplatok za nakup, pretoze vyhodne poplatky v SLSP sa myslim na Londyn nevztahuju. Takze rozhodne kupuj na Xetre.
C - poopravim wladasa, slovenske institucie riesia zdanenie len pre podielove fondy emitovane na Slovensku. Pre ETF to vobec neriesia, dane si riesis sam. Kazda pozicia, ktoru budes drzat viac ako 1 rok, je podla aktualnej legislativy oslobodena od dane. Ak by sa legislativa zmenila, alebo by si nejaku poziciu predaval skor ako 1 rok, v Georgovi samozrejme najdes prehlad vsetkych nakupov a predajov. A co sa tyka dolarov, toho sa praveze vobec nemusis obavat, ak ten ETF fond kupis na Xetre v EUR.
pannikto
Príspevky: 44
Dátum registrácie: St 10 08, 2022 6:57 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pannikto »

Dakujem za odpovede.

Este by som sa chcel spytat:

A. Ako je to s tou likviditou. V predchadzajucich komentoch sa riesilo ze ta likvidita nie je dobra.

B. V sadozbniku plati: "1,00 % z objemu transakcie, min. 1,00 € pre obchody realizované cez Georgea. Čím je vyššia hodnota vašej investície, tým je percentuálna výška poplatku nižšia."?
V teorii pri kupe jedneho ETK-ka za 70 eur bude poplatok 1 euro?
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 961
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 127 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa wladas »

V prvom poste mas aktualne ceny. Minimalny poplatok je 12,5€
pannikto
Príspevky: 44
Dátum registrácie: St 10 08, 2022 6:57 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pannikto »

Ako ten sadzobnik pozeram to tam nevidim :roll:
Prílohy
8A4AA88B-4B1A-4CDB-A2DB-577817EC70C8.png
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

pannikto napísal: So 20 08, 2022 8:13 am Dakujem za odpovede.

Este by som sa chcel spytat:

A. Ako je to s tou likviditou. V predchadzajucich komentoch sa riesilo ze ta likvidita nie je dobra.

B. V sadozbniku plati: "1,00 % z objemu transakcie, min. 1,00 € pre obchody realizované cez Georgea. Čím je vyššia hodnota vašej investície, tým je percentuálna výška poplatku nižšia."?
V teorii pri kupe jedneho ETK-ka za 70 eur bude poplatok 1 euro?
Ten iShares MSCI World je velke ETF a je na Xetre dostatocne likvidne (urcite pre potreby bezneho invesfora). Vobec to nemusis riesit.

A ano, pri nakupe za 70 Eur je poplatok cez Georga na Xetre 1 Eur.
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

pannikto napísal: So 20 08, 2022 9:04 am Ako ten sadzobnik pozeram to tam nevidim :roll:
Co konkretne tam nevidis?
pannikto
Príspevky: 44
Dátum registrácie: St 10 08, 2022 6:57 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pannikto »

pedrito napísal: So 20 08, 2022 9:21 am
pannikto napísal: So 20 08, 2022 9:04 am Ako ten sadzobnik pozeram to tam nevidim :roll:
Co konkretne tam nevidis?
to co pisal wladas, ze minimalny poplatok je 12,5
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 961
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 127 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa wladas »

Sorry, moja chyba. Uz som si spomenul ze sa to tu riesilo.
https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 43#p158543
Nansntani
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 05 09, 2022 9:17 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Nansntani »

Juggler, je to este lepsie, ten poplatok je iba 0.4%, ty si tam asi zahrnul aj 0.2%, co je za spravu slovenskych CP.

– slovenské cenné papiere

zriadenie účtu a zrušenie účtu: 0,00 €
vedenie účtu: 0,20 % ročne

Držiteľská správa zahraničných cenných papierov

poplatok 0,40 % ročne

PS. moderatori mozu moj predosly prispevok zmazat, to som chcel postnut do vlakna ETF k Tatre, nie sem.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nansntani napísal: Po 05 09, 2022 9:18 am Juggler, je to este lepsie, ten poplatok je iba 0.4%, ty si tam asi zahrnul aj 0.2%, co je za spravu slovenskych CP.
Mýliš sa. Za ETFs zvýšili na 0,6% ako som to opravil do úvodného vlákna.

Tu to majú rozdelené na ETF a AKCIE: https://www.digitalneinvestovanie.sk/sk/cenne-papiere

A ked rozklikneš ETFs , poplatky za ETFs dávam obrázok:
Prílohy
SLSP etfs.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
lordH
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ne 22 05, 2022 9:17 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa lordH »

pannikto napísal: St 10 08, 2022 7:18 pm Ahojte

chcel by som sa poradit. Chcem nakupovat etf ze Georga. Chcem ist pristupom "keep it simple stupid" s jednym etfkom. Rozhodujem sa medzi tymito dvomi, len by som potreboval pomoct objasnit par detailov / radu. Jedna sa o tieto dve etf-ka:

1. iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) ISIN IE00B4L5Y983, WKN A0RPWH

2. iShares MSCI World EUR Hedged UCITS ETF (Acc) ISIN IE00B441G979, WKN A1C5E7

presne toto som riesil pred par mesiacmi (bolo to presunute do hedging vlakna). chalani ma vtedy presvedcili, ze hedging sa neoplati. Ja osobne cakam cely cas na rally po absolutnom dne, a vidiac dnesne cisla som zase zbystrel.
No a stale mi neda pokoj ten hedging.
Mna ako laika sokovalo, ako velmi ovplyvnuje menovy kurz ziskovost celej operacie. Mam pocit, ze cenne papiere a kurz dolara su spojene nadoby - ked akcie padaju, kurz USD posilnuje, co - predpokladam ze funguje aj v opacnom smere - absolutne tlmi ziskovost. Konkretne> predpokladam o par mesiacov zaciatok rally povedzme 20%. Ak kvoli dobrym spravam dolar prestane plnit funcku bezpecneho pristavu a zoslabne povedzme 15%, tak zisk celej historickej rally bude iba 5%. :-(

ja teraz zvazujem, ze na prvu fazu - povedzme cca. 15 mesiacov - si dam hedged S&P, a potom to ak USD trocha zoslabne predam a presedlam na nehedzovane.

prisem to sem hlavne, aby ste mi napisali, ze je to nezmysel.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Croven »

lordH napísal: Pi 23 09, 2022 10:24 pm prisem to sem hlavne, aby ste mi napisali, ze je to nezmysel.
Podla mňa to je nezmysel pre 2 veci:

1. dlhodobý investičný horizont
2. raz kupuješ keď je dolár drahý a raz keď je lacný

Samozrejme sa možem mýliť, ale podla mňa je to len špekulovanie - časovanie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa jogo »

lordH napísal: Pi 23 09, 2022 10:24 pm ja teraz zvazujem, ze na prvu fazu - povedzme cca. 15 mesiacov - si dam hedged S&P, a potom to ak USD trocha zoslabne predam a presedlam na nehedzovane.

prisem to sem hlavne, aby ste mi napisali, ze je to nezmysel.
Podobne uvažujem aj ja, ale možno na konci zimy, keď energetická kríza zrazí DAX a Euro hlboko dole, možno presedlám na DAX.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 961
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 127 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa wladas »

Preco si myslis ze DAX pojde po skonceny krizy lepsie hore nez SP500 ? Teraz mi to pride ako totalne scifi. EU si neustale striela do noh.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa jogo »

wladas napísal: So 24 09, 2022 9:13 am Preco si myslis ze DAX pojde po skonceny krizy lepsie hore nez SP500 ? Teraz mi to pride ako totalne scifi. EU si neustale striela do noh.
Lebo SP500 je prepadnuté 20% a DAX je prepadnutý 40% ratané v USD. A ja predpokladam v zime ešte rapídny pokles DAXU aj Eura a po tomto prepade sa už situácia bude len zlepšovať zvyšovaním kapacity LNG prepravy plynu, prípadne prímerím na Ukrajine. Takže DAX a EURO bude mať veľký priestor na rast po takom možno aj 70% poklese rátane v USD. Najhoršie to bude tuto zimu, zhoršiť oproti tejto zime sa to môže už len priamou vojnou medzi NATO a Ruskom a to budeme riešiť iné problémy, ako kde investovať.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Vigrem
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 24 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Vigrem »

lordH napísal: Pi 23 09, 2022 10:24 pm Mam pocit, ze cenne papiere a kurz dolara su spojene nadoby - ked akcie padaju, kurz USD posilnuje, co - predpokladam ze funguje aj v opacnom smere - absolutne tlmi ziskovost.
Toto presne riesim teraz aj ja. Mam cca 1:1 nakupene https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 00B3ZW0K18 a https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 00B5BMR087. Najprv som kupoval hedged, lebo som tomu prilis nerozumel a hladal som nieco, co najlepsie kopiruje index. Potom som tomu zacal rozumiet trosku viac (ale stale tak na 2/10) a aj na zaklade rad z tohto fora som zacal kupovat nehedgovane.

Momentalne sa priklanam k tomu, co pises ty a jogo, ze v tejto konkretnej situacii, v ktorej sa nachadzame, ma zmysel kupit zahedgovane a o rok predat. Z dlhodobeho hladiska treba kupovat zrejme nehedgovane ETF, to sa riesilo v https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 8&start=40.

Ale tiez by som bol rad, ak by mi niekto napisal, ze to je nezmysel a preco, toto je moj extremne laicky pohlad.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Peter222 »

Vôbec nie je nezmysel čo píšeš, skôr naopak, má to logiku. I keď si myslím, že ešte pár mesiacov je čas na nákup hedgovaných verzií indexov (či už amerických alebo svetových). Historické minimum má euro voči doláru tuším niekde v okolí 0,82-0,83. Nikto nevie, či sa pozrieme až takto nízko, ale 0,90 je podľa mňa reálnych v najbližších niekoľkých mesiacoch - samozrejme, nebude to cesta strmhlav dole, ale pokiaľ nezačne euro vytvárať vyššie minimá a vyššie maximá, klesajúci trend sa len tak rýchlo nezmení. V okolí 0,90 môže byť preto zaujímavý timing na kúpu hedged ETF a vystaviť sa čisto pôsobeniu indexu bez menového rizika. Netreba však zabúdať, že s hedgingom sú spojené aj náklady, čím vyšší rozdiel v sadzbách centrálnych bánk jednotlivých štátov tým vyššie náklady (úrokový diferenciál). Pri eurusd si treba odrátať cca 2-3% p.a. ako expenses na hedging, ale na krátkodobejšie držanie pri takom posilnení doláru to má zmysel. Na dlhodobejšie držanie treba nechať menovú expozíciu otvorenú, aspoň to hovoria štatistiky z posledných xy rokov.
gabriel
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Pi 13 04, 2018 9:07 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa gabriel »

Viem si rozdeliť nákup ETF? Napríklad keď chcem nakúpiť ETF pre svoje deti namiesto investičného sporenia a dajme tomu mne na dôchodok, tak si to viem nejakým spôsobom rozdeliť?
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

gabriel napísal: So 15 10, 2022 4:50 pm Viem si rozdeliť nákup ETF? Napríklad keď chcem nakúpiť ETF pre svoje deti namiesto investičného sporenia a dajme tomu mne na dôchodok, tak si to viem nejakým spôsobom rozdeliť?
Mozno vies zalozit v SLSP samostatny majetkovy ucet pre dieta, ktory budes do dovrsenia plnoletosti spravovat ty. Ale treba si prezistit detaily ako to funguje, a co presne sa s nim stane po dovrseni plnoletosti... zial detail neviem.
Ale mozno je jednoduchsie si to rozdelit len v exceli, a to ti dava moznost to v buducnosti riesit flexibilne podla vlastneho uvazenia (v akom veku, aku cast, atd....)
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Olala »

Oplati sa George momentalne viac ako Finax? Ci uz porovnavame Finax do 100-tisic alebo nad 100-tisic. Jedno ma 1.25 a druhe 0.85 rocny poplatok. Alebo clovek v SLSP preplati na inych veciach ako rocnom poplatku za spravu?

Ak clovek nakupuje 1 - 2 krat do mesiaca za cca 5 000 eur.

Pri kupovani ETF.

Dakujem
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa aviceN »

Ten management fee spravi najvacsi rozdiel v casovom horizonte, cize v tomto pripade sa to oplati, pripadne ked to musi byt roboporadca, tak mozno rovno Portu ked znizili poplatok, nahliadni do Jugglerov-ho rebricku 21 sposobov ako investovat tu na fore.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Olala »

To mam odlozene aj v bookmarkoch, ked pisem ludom preco ist cez IB. Akurat skor pre rodinu a manzelku chcem skor nieco slovenske, najlepsie banku, preto sa pytam ci je slsp vyhodnejsie ako finax.

jugglerov post neviem nakolko je updatovany a nebere do uvahy 0.85 poplatok vo finaxe nad 100k
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa aviceN »

Olala napísal: Ut 01 11, 2022 10:24 am To mam odlozene aj v bookmarkoch, ked pisem ludom preco ist cez IB. Akurat skor pre rodinu a manzelku chcem skor nieco slovenske, najlepsie banku, preto sa pytam ci je slsp vyhodnejsie ako finax.

jugglerov post neviem nakolko je updatovany a nebere do uvahy 0.85 poplatok vo finaxe nad 100k
Tym padom podla modelacie to bude niekde cca o nieco lacnejsie ako Fondee s 0,9% p.a., cize dake 11. miesto a zase nie kazdy ma 100k aby mal hned Finax Elite :)
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
ro_so
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 05 01, 2022 9:47 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa ro_so »

SLSP aktualizovala cenník a podmienky od 1.1.2023...
Pridávajú možnosť nákupu aj ETC. Pri porovnaní s predchádzajúcim cenníkom nákup ETF a ETC bude za rovnaký poplatok 1%. Momentálne tam je 1,5% v zóne D.
Najviac ma zarazil ročný poplatok 100Eur za otvorenie a vedenie oddeleného účtu pre účely získania zníženej sadzby dane
na základe dohody o zamedzení dvojitého zdanenia z USA.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Olala napísal: Ut 01 11, 2022 10:24 am To mam odlozene aj v bookmarkoch, ked pisem ludom preco ist cez IB. Akurat skor pre rodinu a manzelku chcem skor nieco slovenske, najlepsie banku, preto sa pytam ci je slsp vyhodnejsie ako finax.
Čo sa týka Finaxu, to som presunul do ich vlákna. Nie je to ,,Finax do 100-tisic alebo nad 100-tisic. Jedno ma 1.25 a druhe 0.85 rocny poplatok,,, ale jedno má 1,2%p.a. a druhé 1,02%p.a. . Nákupy sú bez poplatkov. Musíme byť presní, ak chceme robiť správne porovnania.

SLSP má 0,6%p.a. a nákupy 1%.

Na druhej strane to čo si písal sa týka produktu Finax ,,riadené portfólia ,, .
Vo Finaxe je možné mať aj individuálny účet, kde je správa 0,6% p.a. a nákupy sa robia na pokyn za 0,5%, minimálne 50 €/USD.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Olala »

JUGGLER napísal: So 05 11, 2022 4:11 pm
Olala napísal: Ut 01 11, 2022 10:24 am To mam odlozene aj v bookmarkoch, ked pisem ludom preco ist cez IB. Akurat skor pre rodinu a manzelku chcem skor nieco slovenske, najlepsie banku, preto sa pytam ci je slsp vyhodnejsie ako finax.
Čo sa týka Finaxu, to som presunul do ich vlákna. Nie je to ,,Finax do 100-tisic alebo nad 100-tisic. Jedno ma 1.25 a druhe 0.85 rocny poplatok,,, ale jedno má 1,2%p.a. a druhé 1,02%p.a. . Nákupy sú bez poplatkov. Musíme byť presní, ak chceme robiť správne porovnania.

SLSP má 0,6%p.a. a nákupy 1%.

Na druhej strane to čo si písal sa týka produktu Finax ,,riadené portfólia ,, .
Vo Finaxe je možné mať aj individuálny účet, kde je správa 0,6% p.a. a nákupy sa robia na pokyn za 0,5%, minimálne 50 €/USD.
od 100tisic potom maju sprava 0.3 p.a a 0.3 nakup aj predaj.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Olala napísal: So 05 11, 2022 4:48 pm od 100tisic potom maju sprava 0.3 p.a a 0.3 nakup aj predaj.
Čiže individuálny účet nad 100 tisíc (nie riadené portfólia ).
Po individuálnej dohode 0,3% p.a. (lebo to nemajú v cenníku )
Povieš, čo majú kúpiť a oni to kúpia za 0,3%.

Ak je to tak, je to na úrovni Erste Private Banking 2023.
Ale kľudnejšie by som spal, keby som mal 1 melón v 250 ročnej banke Erste ako v 4 ročnej inštitúcii Finax.
Ono tá ochrana vkladov je 50 tisíc na účet v oboch. Ale keby sa patrónovi Finaxu miliardárovi Chrenkovi niečo stalo, tak zo stámiliónmi euráčov pod správou by tí chlapci hypoteticky mohli skončiť ako Arca. V slovenskom Kocúrkove nie je nič vylúčené.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Olala napísal: Št 03 11, 2022 6:18 pm ano, to je verejne, ale bavil som sa so znamym a povedal mi ze ma finax takisto moznost len nakupovat etf/akcie pri 0.3 rocne. rozdiel v klasickom elite s 0.85 je ten ze ti nebudu robit rebalansing :D a spravovat ti portfolio, proste len nakupuju co im povies
To som si všimol vo vlákne Porovnanie - 21 možností investovania do ETFs.
Ked si sa len bavil so známym a oni sa individuálne dohodli, to nemôžem brať, že je to oficiálne.

V oficiálnom ,,kompletnom cenníku ,, majú že ELITE je riadené portfólio s hodnotou účtu pod správou minimálne 100 000 €.

V poplatkoch za správu mimo riadených portfólii nemajú uvedené iné podmienky, len poplatok 0,6% p.a. (vrátane DPH ).

Keď som predtým pozeral podmienky bánk, oficiálne pre verejnosť majú uvedené pevné poplatky, ale v privátnom bankovníctve mali často uvedené, že nad určitou sumou ,,individuálne,, alebo ,,po dohode,,.

Keď budem robiť porovnanie jednorázovej investície, budem brať do úvahy oficiálne platný cenník:

https://www.finax.eu/themes/finax/asset ... 1625858196
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
helpfinder
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 26 01, 2023 5:24 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa helpfinder »

Ahojte,
chcel by som sa spytat, ci je realne nejaky rozdiel medzi SLSP ETF a Finaxom.

Chapem to tak ze aj tam aj tam kupim ETF. Tym ze su to ETF v SLSP aj Finaxe sa na investiciu vztahuje rocny casovy test cize oslobodenie od dane. V SLSP aj finaxe kupim ETF a teda sa jedna o pasivnu investiciu

Cize jedine co je realne rozdiel su poplatky ktore zaplatim pri SLSP a Finax produkte?

PS: horeuvedene za predpokladu, ze chcem nakupit ETF a 10 rokov sa nestarat, len to drzat a zaroven ze vo Finaxe by to bolo 100% akciove portfolio

Vdaka
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

helpfinder napísal: Št 26 01, 2023 5:31 pm Ahojte,
chcel by som sa spytat, ci je realne nejaky rozdiel medzi SLSP ETF a Finaxom.

Chapem to tak ze aj tam aj tam kupim ETF. Tym ze su to ETF v SLSP aj Finaxe sa na investiciu vztahuje rocny casovy test cize oslobodenie od dane. V SLSP aj finaxe kupim ETF a teda sa jedna o pasivnu investiciu

Cize jedine co je realne rozdiel su poplatky ktore zaplatim pri SLSP a Finax produkte?

PS: horeuvedene za predpokladu, ze chcem nakupit ETF a 10 rokov sa nestarat, len to drzat a zaroven ze vo Finaxe by to bolo 100% akciove portfolio

Vdaka
Vo finax 100% akciovom portfolio je niekolko roznych ETF, pricom finax priebezne zlozenie portfolia rebalancuje. Velmi podobne vysledky vsak dosiahnes, ak kupis v SLSP akumulacne ETF sledujuce MSCI World. Poplatkovo vychadza o nieco lepsie SLSP (hovorim o priebeznom rocnom poplatku, vo finaxe ak sa nepletiem 1.2% a SLSP 0.6%).
Pre niekoho moze byt relevantny rozdiel, ze do finaxu si vies nastavit trvaly prikaz, ktorym tam kazdy mesiac posles nejaku sumu a oni to zainvestuju. Toto (aspon zatial) v SLSP nevies urobit, a ak chces investovat pravidelne, musis sa kazdy mesiac prihlasit do Georga a urobit nakup, teda venovat tomu asi 5 minut a hlavne mat tu disciplinu a ozaj to urobit. Ak hovoris o jednorazovom nakupe, tato vec odpada.
helpfinder
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 26 01, 2023 5:24 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa helpfinder »

pedrito napísal: Št 26 01, 2023 5:47 pm
helpfinder napísal: Št 26 01, 2023 5:31 pm Ahojte,
chcel by som sa spytat, ci je realne nejaky rozdiel medzi SLSP ETF a Finaxom.

Chapem to tak ze aj tam aj tam kupim ETF. Tym ze su to ETF v SLSP aj Finaxe sa na investiciu vztahuje rocny casovy test cize oslobodenie od dane. V SLSP aj finaxe kupim ETF a teda sa jedna o pasivnu investiciu

Cize jedine co je realne rozdiel su poplatky ktore zaplatim pri SLSP a Finax produkte?

PS: horeuvedene za predpokladu, ze chcem nakupit ETF a 10 rokov sa nestarat, len to drzat a zaroven ze vo Finaxe by to bolo 100% akciove portfolio

Vdaka
Vo finax 100% akciovom portfolio je niekolko roznych ETF, pricom finax priebezne zlozenie portfolia rebalancuje. Velmi podobne vysledky vsak dosiahnes, ak kupis v SLSP akumulacne ETF sledujuce MSCI World. Poplatkovo vychadza o nieco lepsie SLSP (hovorim o priebeznom rocnom poplatku, vo finaxe ak sa nepletiem 1.2% a SLSP 0.6%).
Pre niekoho moze byt relevantny rozdiel, ze do finaxu si vies nastavit trvaly prikaz, ktorym tam kazdy mesiac posles nejaku sumu a oni to zainvestuju. Toto (aspon zatial) v SLSP nevies urobit, a ak chces investovat pravidelne, musis sa kazdy mesiac prihlasit do Georga a urobit nakup, teda venovat tomu asi 5 minut a hlavne mat tu disciplinu a ozaj to urobit. Ak hovoris o jednorazovom nakupe, tato vec odpada.
Vdaka za odpoved.
Ja riesim len to co je (za aktualnych cennikovych podmienok) nakladovo vyhodnejsie. A za prdpokladu ze zajtra vlozim nejaku sumu (napr. 10 000€) a chcem to tam (SLSP alebo finax) mat 10 rokov.
Ano viem, finax rebalancuje ale tak uvazujem ze rocny vynos bude v SLSP aj Finaxe rovnaky (pre zjednodusenie situacie)

Lebo ja to chapem tak ze Finax ma 0% za vklad a vyber (za 10 rokov), ale skasne ma 1,2% p.a.
SLSP ma skasne 1% z nakupu (1% z 10 000 = 100€), za vyber 1% z hodnoty uctu a 0,6% p.a.
pri oboch nebudem platit dan (pri zachovani sucasnej legislativy)
Lebo takto na prvy pohlad mi pride ze SLSP je lacnejsia

resp takto som to zadal do investicnej kalkulacky

SLSP:
slsp_calc.PNG
Finax:
finax_calc.PNG
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

Ano SLSP je lacnejsia volba.
Samozrejme treba si dat pozor aby si kupil spravne ETF (akumulacne, nie distribucne), aby si ho kupil na spravnej burze (XETRA, nie Londyn). Ale to vsetko predpokladam vies.
david2366
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 24 01, 2013 12:36 pm
Has thanked: 3 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa david2366 »

ako je to teraz s poplatkami? chcem kupit ETF cez georgea... iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) ISIN IE00B4L5Y983...idealne by som chcel posielať 100 eur mesačne. je tam poplatok 1 eur za kazdy nakup alebo 12,50 EUR za kazdy nakup? mam aj moznost poslat 1000 eur naraz, ale minuly rok som na tom prerobil...radsej by som dokupoval postupne.
plus otazka mimo SLSP...nie je daky index co by kopiroval portfolio Berkshirehathaway ? :)
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JanH »

david2366 napísal: Št 26 01, 2023 6:20 pm ako je to teraz s poplatkami? chcem kupit ETF cez georgea... iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) ISIN IE00B4L5Y983...idealne by som chcel posielať 100 eur mesačne. je tam poplatok 1 eur za kazdy nakup alebo 12,50 EUR za kazdy nakup? mam aj moznost poslat 1000 eur naraz, ale minuly rok som na tom prerobil...radsej by som dokupoval postupne.
plus otazka mimo SLSP...nie je daky index co by kopiroval portfolio Berkshirehathaway ? :)
Žeby ten poplatok klesol na 1% minimálne 1€ ?

https://www.slsp.sk/sk/ludia/investovanie/etf-fondy
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa aviceN »

JanH napísal: Št 26 01, 2023 6:24 pm
david2366 napísal: Št 26 01, 2023 6:20 pm ako je to teraz s poplatkami? chcem kupit ETF cez georgea... iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) ISIN IE00B4L5Y983...idealne by som chcel posielať 100 eur mesačne. je tam poplatok 1 eur za kazdy nakup alebo 12,50 EUR za kazdy nakup? mam aj moznost poslat 1000 eur naraz, ale minuly rok som na tom prerobil...radsej by som dokupoval postupne.
plus otazka mimo SLSP...nie je daky index co by kopiroval portfolio Berkshirehathaway ? :)
Žeby ten poplatok klesol na 1% minimálne 1€ ?

https://www.slsp.sk/sk/ludia/investovanie/etf-fondy
Áno, je to tak už dlhšie pri nákupoch cez Georga
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
helpfinder
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 26 01, 2023 5:24 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa helpfinder »

pedrito napísal: Št 26 01, 2023 6:11 pm Ano SLSP je lacnejsia volba.
Samozrejme treba si dat pozor aby si kupil spravne ETF (akumulacne, nie distribucne), aby si ho kupil na spravnej burze (XETRA, nie Londyn). Ale to vsetko predpokladam vies.
Ak budete investovať cez SLSP....nenakupujte cez príkaz MARKET..tie etfká sú európske a pomerne nelikvidné (nákupy na Xetra).
SLSP píše, môžete dať príkaz MARKET, ale cena môže byť vyššia o 3-5% :lol:
Takže vždy si pozrite reálnu cenu (je tam linka ) a nakupujte len za LIMIT!
Otazky:
1. akumulacne, nie distribucne > Pokial nemaju priamo v nazve "Acc" tak predpladam ze su t info viem vygooglit na zaklade nazvu RTF
2. pravnej burze (XETRA, nie Londyn) > to by nemal byt problem, v George je drop-down menu kde sa to da vybrat
3. a nakupujte len za LIMIT! > toto neviem ako sa da spravit, nakupovat za LIMIT a nie cez MARKET (cez George)

Diky vopred za info
Spaceman
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 29 05, 2018 10:56 am
Has thanked: 21 times
Been thanked: 2 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Spaceman »

Pred nákupom si rozklikneš roletku Typ príkazu-Limit/Market a vyberieš možnosť.
Prílohy
IMG_20230301_132911.jpg
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"