DCA - Pravidelne investovanie

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

DCA - Pravidelne investovanie

Príspevok od používateľa andre »

"Vyskocil mi" niekde tento clanok porovnavajuci rozne metody k DCA https://quantpedia.com/introduction-to- ... trategies/

Dollar-cost averaging (DCA) je investičná stratégia, pri ktorej investor rozdeľuje celkovú sumu, ktorá sa má investovať, medzi pravidelné nákupy cieľového aktíva v snahe znížiť vplyv volatility na celkový nákup. K nákupom dochádza bez ohľadu na cenu aktíva a v pravidelných intervaloch.
Conclusion

As expected, DCA strategies primarily lower the risk thanks to their time diversification properties. This, however, usually comes at the cost of lower returns.

Overall, one cannot say that there is a significant or consistent outperformance of the DCA strategies, nor of the Lump Sum strategy. The performance strongly depends on the market conditions. If an investor expects the markets to fall, it might be wise to apply DCA. Moreover, if one prefers lower risk and lower volatility, DCA might be a good choice as well.

On the other hand, if the only thing an investor cares about is maximizing return, then Lump Sum should be a better choice. At the same time, if one doesn’t have any specific assumptions about future market conditions, in the long run it may be better to invest in a Lump Sum due to statistically
higher long-term returns.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: DCA - Pravidelne investovanie

Príspevok od používateľa andre »

V poslednej dobe sa ma cim dalej tym viac ludi pyta, kam dat peniaze. Taka klasika je sporit pomocou DCA, cize pravidelnych mesacnych vkladov.

Ale ake vysledky mozeme ocakavat, pri poklese trhov?

Porovnal som teda DCA do SP500 (total return cize aj s dividendami) vs. CASH, vkladala sa pevna suma 100, na zaciatku kazdeho mesiaca:

od roku 2000 - 2012:
dca_2000-2012.png
od roku 1993 - 2012:
dca_1993-2012.png


Asi to nebude najlepsi pristup, ked aj po dlhych obdobiach 10 - 15 rokov, mozete byt v minuse oproti drzaniu hotovosti, nie oproti inym triedam aktiv. Takych obdoby bolo v minulosti viacero. A to este neberiem do uvahy inflaciu.



Na 2. stranu dlhodobo v rastucich trhoch DCA ma pekne vysledky.

2000-2022:
dca_2000-2022.png
1978-2022
dca_1978-2022.png
1928-2022
dca_1928-2022.png
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: DCA - Pravidelne investovanie

Príspevok od používateľa Peter222 »

V tých obdobiach 2000 - 2012 a 1993 - 2012 ti tie čísla akosi nesedia s údajmi v grafe.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: DCA - Pravidelne investovanie

Príspevok od používateľa andre »

Tie cisla su k tomu miestu na grafe, kde je umiestnena bublina. Je tam uvedeny aj datum, ktoreho sa to tyka.

Dal som to tam naschval, pre ukazku ako to vyzeralo v tom case.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: DCA - Pravidelne investovanie

Príspevok od používateľa Peter222 »

Aha, jasné, nejak som si nevšimol tú guličku na grafe :)
bohatysockar
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Ne 22 03, 2015 2:32 pm

Re: DCA - Pravidelne investovanie

Príspevok od používateľa bohatysockar »

DCA je fajn ale ja to nerobim az tak uplne automaticky ze 10teho v mesiaci stale nakupim - to sa mi zda hlupost. aj ked sa "timing market" neodporuca, stale cca sa da trafit lepsia cena lebo to ide vo vlnach.. radsej ako 10teho automaticky nakupit kazdy mesiac by som volil dokupovanie ked klesne napriklad o 3% index - da sa to lahko overit naprikad cez backtrader akoby to bolo keby bolo ked mas zaujem pohraj sa s tym
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: DCA - Pravidelne investovanie

Príspevok od používateľa andre »

bohatysockar napísal: St 28 09, 2022 7:54 pm DCA je fajn ale ja to nerobim az tak uplne automaticky ze 10teho v mesiaci stale nakupim - to sa mi zda hlupost. aj ked sa "timing market" neodporuca, stale cca sa da trafit lepsia cena lebo to ide vo vlnach.. radsej ako 10teho automaticky nakupit kazdy mesiac by som volil dokupovanie ked klesne napriklad o 3% index - da sa to lahko overit naprikad cez backtrader akoby to bolo keby bolo ked mas zaujem pohraj sa s tym
Taketo zlepsovaky backtestoval asi kazdy a nevychadza to lepsie. Chytis uptrend a na korekciu mozes cakat aj 2-3 mesiace a ujde ti slusny zisk.

2. vec je, ze z pasivneho investovania spravis trading a musis to nonstop sledovat, aby ti "neusiel" tvoj stanoveny DD..
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"