500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa PredsaJa »

jogo napísal: Ut 05 07, 2022 7:56 am
PredsaJa napísal: Po 04 07, 2022 10:09 pm Stačí, že yield sa pohne z 5% na 6% a tie assety stratia papierovo 17% hodnoty.
Ako si to vypočítal?
Len jednoduchá matematika, yield sa dá vyjadriť aj ako požadovaná návratnosť investície. Pri 5% yielde je to 20 rokov, pri 6% je to "už len" 16,7 roka. Ten yield určuje trh. Keď nie sú iné assety zaujímavejšie, napr. nízko rizikové dlhopisy, ktoré teraz budú/už sú zaujímavejšie vďaka rastu úrokov, tak bude vznikať tlak na tento yield. Napr. Americké REITy vie dnes každý kúpiť kľudne s 8-12% yieldom. Google vieme dnes kúpiť s 5% yieldom, pričom je tam väčšia šanca dosiahnuť výnos väčší ako inflácia. Všetko je to funkcia risk/return.
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa PredsaJa »

aviceN napísal: Ut 05 07, 2022 11:26 am
PredsaJa napísal: Po 04 07, 2022 10:09 pm
osamely chodec napísal: Po 04 07, 2022 9:17 pm zatial mi nik neodpovedal na otazku kto ocenuje aktiva tychto fondov. Ocenuje ich akoze nezavisly auditor :), plateny predpokladam tymi fondymi . Ak ich neocenuje trh - burza, cele je to o nicom . Samozrejme v peknom pocasi to funguje dlho dobre. Ak pride kriza likvidity a investori si budu chciet dat vyplatit svoje podiely potom sa len zacnu diat veci , treba zazit ...
Neviem kto konkrétne tu, ale je bežné pri veľkých real estate fondoch, že aktíva oceňujú externí appreiseri typu C&W, CBRE, JLL a podobní. Osobne s nimi problém v hodnovernosti až tak nemám, hoci naceňujú často dosť agresívne. Je to situácia podobná ako pri ratingových agentúrach. Ja hlavne upozorňujem na to, ako sa môžu ľahko zmeniť vstupy do výpočtu hodnoty. Stačí, že yield sa pohne z 5% na 6% a tie assety stratia papierovo 17% hodnoty. A to bez toho, aby sa inak zmenili parametre assetov (obsadenosť, NOI,...). Proste ako o krátkodobej investícií sa o tom ani len nemôže uvažovať.
Vieme sa k takemu poslednemu prepadu od roku 2006 (vznik fondu) dopatrat ci take nieco nastalo a ako zareagoval fond?
Nikdy som neskúmal, nakoľko ma slovenské realitné fondy nikdy nezaujímali. Slabý výnos, žiadna dividenda,... Je to slabý produkt. Určite by som nikomu neodporúčal na krátkodobú investíciu, je to nezmysel vzhľadom na riziko.
hifron
Silver Member *
Príspevky: 272
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa hifron »

V zahraničí je niekde majetková daň ako nejaké percento (1%-2%) a niekde sú aj mestské politiky ohľadne dostupnosti bývania, navyše je tu aj nejaký manažovaný výnos z prenájmu, rozvoj hypotekárneho(aj firemného) trhu a plno všeličoho ďalšieho, čo udáva výnos a navyše tu môže nastať plno všelijakých otrasov a zemetrasení, ale aj rozvoj trhu(čo nie je vôbec ľahká téma)...

Takže záver je: It depends...
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa andre »

aviceN napísal: Po 04 07, 2022 7:44 pm
Sam si uvedomujem, ze je to produkt, ktory je zapoplatkovany, no odporucam ho pre konzervativnych klientov, v KIIDe ma hodnotu 2 na stupnici SRRI, kdezto napr. ten JT Arch Investment ma 6, co z neho nerobi velmi konzervativnu investiciu.
Maloktore fondy zvladli 2008 s takym prehladom ako to urobilo IAD.
Vies ale co znamena to SRRI?

Nedavno som to pozeral a prisiel na to, ze to je volatilita za 5 rokov, ak fond nema historiu pouzije sa index, ale matematicky model.

Cize to neni indikator, ktory by mal vypovednu hodnotu do buducna. Hlavne v cyklickej oblasti ako su reality.

Samozrejme tie fondy pre retail su vyrazne konzervativnejsie vid. rozdiel medzi retail fondami a tymi pre FKI: https://www.finez.cz/blog/nemovitosti/n ... ro-bohate/


Inak tych fondov pre kvalifikovanych investorov v SR+CR existuje uz celkom dost: https://www.finez.cz/blog/nemovitosti/s ... ondu-v-cr/
PredsaJa napísal: Ut 05 07, 2022 3:51 pmNikdy som neskúmal, nakoľko ma slovenské realitné fondy nikdy nezaujímali. Slabý výnos, žiadna dividenda,... Je to slabý produkt. Určite by som nikomu neodporúčal na krátkodobú investíciu, je to nezmysel vzhľadom na riziko.
HB reavis vyplaca dividendu aktialne 6.5% + dalsi vynos je rastom NAV. Aktuálny výnos (YTD) fondu CE REIF k 30.4.2022 je 10.58% p.a. Celkovo to je okolo 10% p.a. Slaby produkt v akom ohlade?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

taký projekt sa mi páči. Nevidím velké riziko že by ho JT nezrealizovali:
Prílohy
JT sidl.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hifron
Silver Member *
Príspevky: 272
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa hifron »

Pred pár rokmi bolo v správach, že sa pri nejakej lezeckej stene v Bratislave zabilo tuším nejaké dieťa...

Inak ovocný sad možno aj presadiť, ak stromy nie sú príliš nahusto(a ak aj sú, možno sa tiež dá niečo vymyslieť) a ak by o to bol záujem(neviem čo tam je teraz) napriek predstave, že stromy presádzať nemožno...
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa PredsaJa »

andre napísal: Ut 05 07, 2022 4:08 pm
PredsaJa napísal: Ut 05 07, 2022 3:51 pmNikdy som neskúmal, nakoľko ma slovenské realitné fondy nikdy nezaujímali. Slabý výnos, žiadna dividenda,... Je to slabý produkt. Určite by som nikomu neodporúčal na krátkodobú investíciu, je to nezmysel vzhľadom na riziko.
HB reavis vyplaca dividendu aktialne 6.5% + dalsi vynos je rastom NAV. Aktuálny výnos (YTD) fondu CE REIF k 30.4.2022 je 10.58% p.a. Celkovo to je okolo 10% p.a. Slaby produkt v akom ohlade?
To je ale asi jediný pozitívnejší príklad, nie? Opakujem, že tieto fondy nesledujem, tak neviem.
Každopádne je to maličký fond s 5 staršími budovami, ktoré tam HBR vyparkoval, lebo nenašiel lepšieho externého kupcu. Teraz HBR mení business model a idú do segmentu, ktorý nikdy nerobili, tak ktovie aké assety sa tam dostanú v budúcnosti a za koľko bude vedieť predať súčasné budovy. Je to koncentrované, napr. Aupark in urobil riadnu šarapatu v performance. Office je v BA na tom zle a retail trpí na horšiu kvalitu tenantov a zlý outlook (inflácia a možná recesia). LTV cca 50-60% je na fond dosť veľa, najmä pri tých assetoch, ktoré už nie sú zväčša A-class. Dividenda vyzerá byť dostatočne krytá performance budov, ale pozeral som to len letmo. Výkazy majú publikované len rok staré, to sa mi tiež nepáči. Za 5 rokov to spravilo 5-6% p.a. podľa webstránky, čo je ok vzhľadom na portfólio. Do dlhodobého investičného portfólia, ak veľmi chceme aj exposure našich blízkych trhov je to možno hranične ok, ak sa zvolí len malý podiel na celkovom portfóliu do takých 3-5% a dlhší horizont. Mňa to ale neoslovilo.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 125 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa wladas »

Furt tu spominate nejaky Aupark. A co tak AS Nivy? Jedna z najvacsich staviem v EU v tejto dobe. Stavali nedavno aj v Budapesti velke centrum.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

najbližších zhruba 12 500 bytov v Blave:

Cresco Real Estate: 4221 bytov (Slnečnice, Waterside)
Corwin : 2033 bytov ( Hrubé Lúky, Palma )
Penta real Estate: 1675 bytov (Bory, Medze )
Lucron : 1012 bytov (Nesto, Rakyta, Vydrica)
ITB : 779 bytov ( Čerešne )
J&T Real Estate: 750 bytov( Klingerka, River Park 2)
Grafobal Group: 670 (Green Park, Prístavná 1, Vajnorská)
Top Estates ( česi ) 518 ( Portum Towers )
HB Reavis: 500 (Bottova )
Proxenta:: 289 ( Stockerka, Vila Biela)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa PredsaJa »

wladas: Netreba si ale mýliť HB Reavis ako developera a HB Reavis ako fond. To sú dve rozdielne veci, iné stratégie, iná práca, iný zdroj kapitálu.
Mlyny sú síce pekné, ale zatiaľ som opatrný v hodnotení, lebo má slabú occupancy a trápi sa. Prišiel na trh v zlom období a takmer HBR potopil (boli pomerne dosť blízko k bankrotu vtedy, bolo treba dokladať equity navyše do projektov, ktoré však nebolo, lebo im kríza zabrzdila predaj niektorých assetov a iné sa predali za menej ako čakali).
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa Glogol »

Dali by ste vsetky svoje docasne volne prostriedky za ktore planujete kupit byt v najblizsich par mesiacoch ( cca 1 rok ) do inflacneho etf-ka ? Ine riesenie ako nula v banke alebo to inflacne etf-ko na obdobie cca 12 mesiacov nevidim Este je napad 90 pecent nula v banke a 10 percent nasdaq ale to je riesenie nepokryvajuce inflaciu. Moze byt ze infkacia vyskocii a indexy resp nasdaq pojdu dole.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Prečo chceš svoje peniaze už znehodnotené infláciou vystaviť ďalšiemu riziku straty? Ked ich potrebuješ za pár mesiacov, tak máš velkú šancu, že inflácia dokonca klesne. Veď sa komodity zosypali, prečo by mala inflácia najbližšie mesiace rásť?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa Olala »

v nejakej teme niekto spravil vypocet, kolko clovek usetri ak si kupuje etf sam a nie cez finax a pod. neviete prosim, kde by som to nasiel? dakujem
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Olala napísal: Ne 31 07, 2022 1:44 pm v nejakej teme niekto spravil vypocet, kolko clovek usetri ak si kupuje etf sam a nie cez finax a pod. neviete prosim, kde by som to nasiel? dakujem


Toto?

https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... ax#p157690
JUGGLER napísal: Ne 16 01, 2022 6:52 pm
andre napísal: Št 13 01, 2022 7:36 am To zmeni vynos za rok 2021 z 27.11% na 26.99%
Opravil som na 27%. Nebudeme z toho robiť vedu.

Zaujímavejšie je porovnanie Finax100 +28% vs. Portu100 +22,1%.

Sedliak v ETF SVET si píska: +32,6% :wink:
Ale asi to bude nieco ine, mozno JUGGLE bude vediet lepsie :) , kazdopadne nieco usetris :D
Odoslané z počítača
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa Olala »

dakujem, ale ano, bolo to nieco ine, nieco v zmysle ze ked investujes cez finax a pod napriklad po dobu 10-20 rokov tak sa oberies o zisk v hodnote (vymyslam si) 500k, proste vela :D kvoli poplatkom
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Glogol napísal: Št 07 07, 2022 1:01 am Ine riesenie ako nula v banke alebo to inflacne etf-ko na obdobie cca 12 mesiacov nevidim
Dalsia je mat stratu na akciach presahujuci inflaciu. Napriklad dnes si mal moznost z 500 tisic drzanim SP500 stratit 1400 dolarov. Ak si neinvestoval, tak si usetril 1400 dolarov. :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa Glogol »

Rokosák napísal: Po 01 08, 2022 11:57 pm Ak si neinvestoval, tak si usetril 1400 dolarov. :D
to ma vzdy napadne ak vidim v mediach nadpisy typu slovaci co drzia peniaze na beznych uctoch prichadzaju o tisice eur ....Bude zaujimave ked banky budu ponukat aspon 1%. Zatial ani sadzby FED-u na na USD terminakoch v bankach nejako neprejavuju. Banky peniaze nepotrebuju, maju stale dost.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Olala napísal: Ne 31 07, 2022 1:44 pm v nejakej teme niekto spravil vypocet, kolko clovek usetri ak si kupuje etf sam a nie cez finax a pod. neviete prosim, kde by som to nasiel? dakujem
Ty asi myslíš moje analýzy. Sám neviem kde všade som ich napísal. jeden súhrn by mal byť v úvodnom vlákne ETF cez EIC:
https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... hp?t=24417

Ja keď sám neviem nájsť svoj príspevok ( cez náš vyhľadávač ), idem do špajze na záložný web smartinvestor.sk

Tam sa snažíme držať uložené info tak, aby to bolo prehľadnejšie a prístupnejšie.

Neviem či si nemyslel tento príspevok: https://www.smartinvestor.sk/diskusia/v ... ?f=13&t=57

Porovnanie jednorazovej investície 20 000 € v SR z hľadiska poplatkov.

Broker (InteractiveBrokers, príp.Lynx, Fio atd. hlavne aby neúčtoval mesačné poplatky )
Vstupný poplatok: 0
Poplatok za nákup: dávam veľkodušne cca 0,5% = 100 €
Priebežný poplatok: 0% p.a.

EIC ( European Investment Centre o.c.p. )
Vstupný poplatok: 1,5%
Poplatok za nákup: 0,3%
Priebežný poplatok: 0% p.a. teraz, ( je možné, že v budúcnosti 0,238% p.a. )

SLSP (online cez Georga )
Vstupný poplatok: 0%
Poplatok za nákup: 130 € ( =0,65% ) pri sumách do 15 000 je to 1%, min. 12,5€
Priebežný poplatok: 0,4% p.a.

FINAX
Vstupný poplatok: 0% ( pri vkladoch pod 1000 je 1,2% za spracovanie )
Poplatok za nákup: 0%
Priebežný poplatok: 1,2% p.a.

Finálny výnos za 30 rokov (priemerné ročné zhodnotenie 10% p.a.):

1. BROKER: 347 250 €
2. EIC: 342 700 € ( 319 000 € pri 0,24% p.a.)
3. SLSP: 308 000 €
4. FINAX: 244 132 €

Efekt poplatkov:

1. BROKER: -1745 €
2. EIC: -6282 €, alebo -29 900 € ak by účtovali 0,24% p.a.
3. SLSP: -41 200 €
4. FINAX : -104 856 €

P.S. Efekt poplatkov neberte ako množstvo zaplatených poplatkov. Je to suma o ktorú je nižší výsledný výnos kvôli poplatkom. Každý poplatok, ktorý sa odráta z účtu by sa v budúcnosti mnohonásobne zhodnotil vďaka pravidelnému výnosu a reinvestícii výnosov ( zloženému úročeniu).

POZOR: PrI EIC treba cieľový účet č. 2, to je bez manažérskych poplatkov. Vyhnite sa akémukoľvek manažovaniu za poplatky, pretože ide o každoročné poplatky z celej sumy. ETF je pasívna investícia. Potrebujete dlhodobo kopírovať výnos akciového indexu pri minimálnych poplatkoch. Všetko je zahrnuté už v cene ETF, napr. v ishares Core MSCI World ETF, ktoré je investíciou do cca 2600 akcií z celého sveta.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Olala napísal: Ne 31 07, 2022 1:44 pm v nejakej teme niekto spravil vypocet, kolko clovek usetri ak si kupuje etf sam a nie cez finax a pod. neviete prosim, kde by som to nasiel? dakujem
V nádväznosti na predchádzajúci príspevok som vypátral, že som robil ďalšie výpočty do témy ,,50€ mesačne do ETF cez IB,, : https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... hp?t=25072

To sa fakt hľadá ťažko. Preto som príspevok prepracoval, rozšíril o Finax a uložil do špajze na smartinvestorovi:

https://smartinvestor.sk/diskusia/viewt ... p=430#p430
JUGGLER napísal: Ut 02 08, 2022 4:50 pm
Na záver zoraďujem všetky možnosti podľa potencionálneho výsledku na účte:

XTB BROKER: 254 360 € (efekt poplatkov žiadny )

IB BROKER: 249 270 € (efekt poplatkov -5100 €, skutočné poplatky 600 € )

EIC: 249 000 € (efekt poplatkov -5330 €, skutočné poplatky 400 € )

PORTU so zľavou 0,4%: 229 380 € (efekt poplatkov -24 977 € )

PORTU (vlastná stratégia): 211 300 € (efekt poplatkov -43 000 € )

EIC manažovaný účet: 202 860 € (efekt poplatkov -51 500 €)

FINAX: 198 780 € (efekt poplatkov -55 590 € )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa Olala »

JUGGLER napísal: Ut 02 08, 2022 3:16 pm
Olala napísal: Ne 31 07, 2022 1:44 pm v nejakej teme niekto spravil vypocet, kolko clovek usetri ak si kupuje etf sam a nie cez finax a pod. neviete prosim, kde by som to nasiel? dakujem
Ty asi myslíš moje analýzy. Sám neviem kde všade som ich napísal. jeden súhrn by mal byť v úvodnom vlákne ETF cez EIC:
ano, to bude toto, dakujem : ))
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Olala napísal: Ut 02 08, 2022 5:46 pm ano, to bude toto, dakujem : ))
Zabudol som tam pridať: EIC manažovaný účet: 202 860 € (efekt poplatkov -51 500 €)

Už som pridal.

ALL: keby ste našli chybičku, ozvite sa. V originálnom vlákne som napr. dodal pre manažovaný zlý výpočet. Ten kalkulátor má totiž prednastavených 20 rokov a ja som výpočty robil na 25 rokov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa Fund »

...je pre vypocet XTB zahrnuty tvz. komisny poplatok pre transakcie? "Poplatok platný pre akýkoľvek obchod po prekročení 100 000 EUR kumulatívneho obratu pre všetky registrované účty v priebehu jedného mesiaca" t.j. 0.2 %, minimálne 10 EUR
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa Peter222 »

Čítaj vyššie, je to simulované pre 50€ mesačne, vtedy v XTB neplatíš žiadnu komisiu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Fund napísal: Ut 02 08, 2022 7:14 pm ...je pre vypocet XTB zahrnuty tvz. komisny poplatok pre transakcie? "Poplatok platný pre akýkoľvek obchod po prekročení 100 000 EUR kumulatívneho obratu pre všetky registrované účty v priebehu jedného mesiaca" t.j. 0.2 %, minimálne 10 EUR
XTB pokial viem nemá momentálne žiadny poplatok. Tie posledné simulácie sú na 100 € mesačne pri 10 000 € na úvod.
Spolu sa investuje 40 000 v priebehu 25 rokov. Priemerný výnos 10% p.a..
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa Fund »

...takze ten poplatok sa vztahuje az na "zainvestovanu" sumu nad 100K,teda v pripade zainvestovania 40K v priebehu 25 rokov nehrozi ziadny poplatok.Sorry,som si to zle vylozil,je to tam trochu zmätocne napisane...
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Ja by som tych 100k dal nejakemu americkemu vojakovi co byva v nemecku a potrebuje to na pomoc :D To je fajna investicia!
MEGA PODVOD: ŽENA POSLALA 110 000 EUR "AMERICKÉMU VOJAKOVI"
Prostredníctvom sociálnych sietí sa páchateľ skontaktoval so ženou v strednom veku z okresu Topoľčany. Tvrdil, že je americký vojak, ktorý je teraz v Nemecku a do neznámej anglickej banky mu chodia peniaze, ku ktorým sa nevie dostať. So ženou nadviazal bližší kontakt a získal si jej dôveru. Požiadal ju, či by mu pomohla so splátkou 140 000 eur. Následne pod rôznymi zámienkami a prísľubmi vrátenia peňazí (platenie poplatkov za zaslanie peňazí na Slovensko ako aj platbami za právnické a iné služby spojené s vrátením peňazí poškodenej) od poškodenej vylákal približne 110 000 eur. Druhá poškodená tak prišla o sumu 5.000 Eur. Vyšetrovateľ v tejto súvislosti prijal trestné oznámenie pre podozrenie zo zločinu podvodu.
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa Olala »

JUGGLER napísal: Ut 02 08, 2022 6:01 pm
Olala napísal: Ut 02 08, 2022 5:46 pm ano, to bude toto, dakujem : ))
Zabudol som tam pridať: EIC manažovaný účet: 202 860 € (efekt poplatkov -51 500 €)

Už som pridal.

ALL: keby ste našli chybičku, ozvite sa. V originálnom vlákne som napr. dodal pre manažovaný zlý výpočet. Ten kalkulátor má totiž prednastavených 20 rokov a ja som výpočty robil na 25 rokov.
Mam vo finaxe skoro 100k, ale zacal som kupovat VWCE na INteractive brokers hlavne kvoli tvojim vypoctom, o kolko pridem skrz percento vo finaxe za 20 rokov.. Je to teda no brainer kupovat si ETF na IB sam namiesto finaxu? Mozem aj z finaxu vybrat peniaze kedze nie som v pluse

mal by som viac diverzifikovat ako VWCE ci ono aj tak vsetky spravia cca rovnako percent rocne

jnt arch investments by si stale odporucal ako pred par mesiacmi ci uz ani nie?
Filip26
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ne 07 03, 2021 6:06 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa Filip26 »

Olala napísal: So 01 10, 2022 3:24 pm mal by som viac diverzifikovat ako VWCE ci ono aj tak vsetky spravia cca rovnako percent rocne
Netreba, VWCE sleduje index FTSE All-World, kde sú akcie z rozvinutých aj rozvojových trhov a velké aj stredne velké spoločnosti. Je to geograficky širšie diverzifikovaný index ako portfólia Finaxu. Vo VWCE máš napr aj Kanadu, Austráliu a ďalšie rozvinuté trhy mimo USA a EU.

Na backtestoch vychádza FTSE AW trošku lepšie ako jeho "konkurent" MSCI ACWI, hlavne kvôli tomu že FTSE má viac menších spoločností. Takže keď chceš len 1 akciové ETF v porfóliu je to dobrá volba.
vrana23
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Št 08 09, 2011 12:34 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 18 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa vrana23 »

Nechápem prečo clovek ako ty, zbehly v burzách na krypte, chcel ísť cez finax. Dokážeš to sám. Buď TradeRepublic alebo IB bez vysokanskeho poplatku 1.2 percenta.
Olala napísal: Pi 28 01, 2022 10:44 am
miror napísal: Pi 28 01, 2022 10:15 am Všetci mu radíte zbaviť sa krypta ale čo ak do krypta vložil zlomok toho akú má hodnotu ? Čo je 1/10 majetku v crypte, keď osciluje 90% svojej hodnoty ? Krypto je podľa mňa jediná vec čo mu môže ešte vystreliť, nie teraz ale v ďalšom cykle za ďalšie tri - štyri roky. Viem to podľa seba, kryptu som absolútne neveril a keď som začal ťažiť v 2015 ETH, všetko som hneď predával. Akú cenu by mali teraz stovky ETH, ktoré človek za 3 mesiace vyťažil a predal po 5 až 9€ ? Po pár mesiacoch ako som videl, že to nie je letná záležitosť, som predávať prestal. Vždy keď prišla bublina, som ťažobné stroje predal za dvojnásobok ako som kúpil a zarobilo to na elektrinu a aj väčšinu času, čo som tomu venoval. Dokonca v zime tým vykurujem svoje nehnuteľnosti, takže elektrinu platím namiesto plynu, ktorú neminiem.
Takže mám v krypte teraz rovnako ako on, pri ATH tento rok to atakovalo sedemcifernú sumu v USD ale nestálo ma skoro nič. Teraz má cenu polovičnú. Je to 1/10 investície, je to ½ investície alebo koľko to je ? Na krypto podľa mňa tá poučka o dielikoch nesedí.

Napríklad nikdy som a ani by som nekúpil krypto za reálne peniaze, ktoré som musel prácou zarobiť, lebo viem, že to môže byť nula. Ako napríklad skončilo ZCash, tak populárne v roku 2015 pri svojom ATH 2200USD ? Bola to dvojka alebo trojka za BTC v kryptomenách.

Preto ja radím, na krypto nešahať a robiť ako tu radíte "sedliak v ETF", ja zastávam aj názor "sedliak v krypte" - nechytať sa ho a pri ďalšom ATH v roku 2025 bude milionár v €. Samozrejme mať jedine BTC alebo ETH. Ostatné meny prídu alebo odídu ale jedine tieto dve majú za sebou jedinečné vlastnosti. BTC bol prvý a ETH má najlepšiu technológiu.
Dakujem, nahral si mi aj cryptotrader atd.

Krypto: Tu som doma, moj najvacsi investicny preslap bol, ked som vybral kryptomeny pri mojom prvom bear markete v hodnote 6000 – rok na to boli pol miliona. Teraz mam zas skoro tolko z 3000 eur v priebehu roka 2021. A nepotrebujem teda uz investovat "svoje" peniaze, ked mam tzv. stables v krypte.

V krypte su aj stable coiny pegovane k dolaru, premenite si na ne krypto a mate proste dolare... v nich si viete farmit dalsie stable coiny a dostavat 10-20 percent rocne v bezpecnych farmach. Viete dostat aj viac percent, ale uz to nie je take bezpecne. Ked mate krypto, to neznamena, ze jedina cesta je hore alebo dole, teraz je dobre byt v stables a cakat na nakupy alebo najst dobre projekty/nft na zaciatku, investovat a cakat alebo vybrat par X a premenit na stables.

Krypto vyberat urcite nechcem, v tom jedinom sa vyznam a som uz v dobrych kruhoch, ak nestratim kluce k penazenkam alebo satoshi nepreda vsetok svoj bitcoin a pojdeme k nule, tak urcite este spravim nejake peniaze. krypto totiz nie je len ethereum alebo bitcoin. Akurat radsej s tym nepocitam, aby som nebol na konci dna v slzach : )


Dakujem velmi pekne za vsetky odpovede.

Jediny moj vacsi ciel je postavit si dom za cca 600-tisic eur dajme tomu (uz aj s pozemkom) a zit si vyssim standardom, cize aspon 3000 eur mesacne na ucte... ale ani 5 by mi nevadilo... cize od toho mam este daleko, co sa FIRE tyka. Cize potrebujem este peniaze zhodnotit, znacne.


Pomimo si kupujem este LEGO a vzacne Pokemon karticky, lebo sa rad na to pozeram, ale tiez nie uplne s vidinou ze to urcite pojde hore, skor pre radost. Ak z toho nieco bude, tak je to bonus.

Presvedcili ste ma na investicnu nehnutelnost, len mi je luto dat za byt ci pozemok 200-tisic napriklad bez hypoteky.... :cry:

Pojdem asi teda Finax, budem tam vkladat v priebehu roka napriklad, aj ked vzdy oni tvrdia v podcastoch opak :D pripadne ak klesnu trhy radikalnejsie, tak aj viac naraz, plus investicnu nehnutelnost, a hrat sa s kryptom, kedze to beriem ako hobby a nasiel som si tam kopu znamych.. Ked tak refinancujem hypoteku, kym mam TPP a tym budem mat asi 50-tisic dalsich k dispozicii na ucte.

Investicnu nehnutelnost - samozrejme, jedine nejaku novostavbu v predstihu.
Je dobre kupit pripadne nejaky stavebny pozemok? Napriklad rusovce/jarovce atd ci radsej byt v bratislave, ked uz tak? Viac ako 1 nebudem kupovat, na to ani nemam.

Ja som asi prilis pocuval tie Finax podcasty, ale su tie byty naozaj take dobre? Ano, momentalne rastu lepsie ako akcie, ale dokedy, plus nervy s najomnikmi/opravy a podobne, stoji to za to? Ale ja som k nim nakloneny, len ako som pisal, asi som pocuval prilis finax podcasty, kde vzdy vravia ze vsetky by najradsej predali a preliali do akcii :D
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa Olala »

Ahojte, potreboval by som poradit

Aktualne 150-tisic IB, VWCE (75 percent), ekvivalent Spx a Coinbase (nakupka nejak 40 dolarov).
400-tisic terminovany, ktory mi konci o par dni

Krypto stale okolo 200-tisic z toho 100-tisic stables

Do IB davam kazdy mesiac aspon 10-tisic, ak by prisiel vacsi pokles, dam aj viac.

Moja otazka je,

pokracovali by ste takymto stylom alebo by ste investovali napriklad do fondov od wood and company nejaku ciastku, pripadne kupili americke dlhopisy rocne miesto terminovaneho v slsp.

Terminak novy by bol 4 - 4.2% (polrocny, rocny)


dakujem
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa JanH »

Podla mna sa to takto neda zodpovedne posudit. Minimalne to krypto. Nie je jasne, ci si kupil 5BTC pred 10 rokmi a teraz hodlujes, a teraz si vo vysokom zisku resp. ci si v miernom/vysokom zisku alebo v miernej/vysokej strate.. atd. Zavisi asi aj od Tvojich preferencii a vztahu k riziku. Na fore mame clenov, ktori sa poradenstvu venuju aj profesionalne @aviceN alebo @incognito. Mozes oslovit aj ich a prebrat vsetky alternatívy a možnosti do detailov a potom sa rozhodnúť.
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa Olala »

dakujem, skor som myslel poradit ohladom tej ciastky na terminaku, co s nou

krypto som spomenul len preto, ze som aj tam diverzifikovany, neplanujem ho vyberat.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa Martin7 »

Ja by som pozornosť smeroval k US indexu Rusell2000. Ak rozumne rozdelíš vstupy, tak v horizonte 2 rokov tam môže byť pekný výnos. Treba si tiež uvedomiť, že budúci rok sú v USA voľby, takže čím viac sa k nim približujeme, tým viac bude súčasná vláda motivovaná udržiavať na trhoch čo najlepšiu náladu.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
kohonen
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Po 08 01, 2024 7:27 am

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa kohonen »

Olala napísal: Po 16 10, 2023 4:31 pm dakujem, skor som myslel poradit ohladom tej ciastky na terminaku, co s nou

krypto som spomenul len preto, ze som aj tam diverzifikovany, neplanujem ho vyberat.
ja len ci nerozmyslas do buducnosti kvoli tomu kryptu zmenit danovu rezidenciu 8)
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa incognito »

Olala napísal: Po 16 10, 2023 4:31 pm dakujem, skor som myslel poradit ohladom tej ciastky na terminaku, co s nou

krypto som spomenul len preto, ze som aj tam diverzifikovany, neplanujem ho vyberat.
Vzhladom na ten opis by som sa pozrel na reality, cisla su tam stale solidne a pri poklese sadzieb sa to len zlepsi. Aktualne na najme cca 7-8%p.a. nie je zle, vykon pomerne stabilny, volatilita minimalna, danovy rezim podobne ako ETF. Pri tych 400 000€ sa to vyskladat z 4-5 roznych FKI.

Mas tam ale nepomer voci akciam (a mozno aj dlhopisom), tam by som sa este popytal na par detailov. Zaroven je tam este zakladna otazka :D na ako dlhy horizont hladas investiciu ;)
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"