iShares Core MSCI World UCITS ETF vs iShares Core MSCI World UCITS ETF hedged

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

iShares Core MSCI World UCITS ETF vs iShares Core MSCI World UCITS ETF hedged

Príspevok od používateľa Kosa »

Ma niekto vysvetlenie k tomuto faktu ?

Etf iShares Core MSCI World UCITS ETF, obchodovane v usd a denominovane v usd je od 1.1.2022 v strate cca
-12,4 % https://www.boerse-frankfurt.de/en/etf/ ... -ucits-etf

A to iste etf, obchodovane v euro, denominovane v usd, ale hedgovane je v strate za to iste obdobie -22,5 %. Nemalo by hedgovanie riesit menove vykyvy usd/eur ?

https://www.boerse-frankfurt.de/en/etf/ ... ts-etf-acc
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: iShares Core MSCI World UCITS ETF vs iShares Core MSCI World UCITS ETF hedged

Príspevok od používateľa osamely chodec »

tym, ze je hedznute vplyv vyvoja E/U na jeho hodnotu nema vplyv . A kedze e/u posilnuje u nehedzovaneho teraz zlepsuje jeho vynos.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: iShares Core MSCI World UCITS ETF vs iShares Core MSCI World UCITS ETF hedged

Príspevok od používateľa Kosa »

Tvoja odpoved je logicka, samotny hedging u toho etf je postaveny v tomto pripade na pokles usd voci euru. Mna to zaujalo, lebo mi ktosi tvrdil opak.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1345 times

Re: iShares Core MSCI World UCITS ETF vs iShares Core MSCI World UCITS ETF hedged

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Kosa napísal: Po 03 10, 2022 5:40 pm Ma niekto vysvetlenie k tomuto faktu ?
Ja ti to vysvetlím po lopate.

Oficiálne výsledky:
1. iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc): -25,34%
2. iShares MSCI World EUR Hedged UCITS ETF (Acc): -23,28%
3. iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc)v EUR: -13,25%

Čo z toho vyplýva: hedžing ťa chráni len pred stratami. Aby si výsledky nemal horšie ako klasická USD verzia.
Ak by EURO posiľňovalo, mal by si výsledky horšie. Vtedy hedžingová pozícia robí zisky, ktoré ťi vyrovnávajú stratu.

Lenže EURO oslabuje. Vtedy hedžingová pozícia plodí straty, ktoré bránia tomu aby si profitoval s oslabenia eura ( že ti účet v eurách rastie len z toho, že za investované USD dostaneš viac slabých EUR. )

Čiže hedžing ťa chráni pred kurzovými stratami, ale nedovolí ti profitovať z kurzových ziskov.

Z výsledkov vidno, že hedžovaný ETF svet je výnosovo podobný klasickej USD verzii, dokonca je výnosnejší. Normálne by bol výsledok horší, lebo hedžing niečo stojí...v tomto prípade sa zrejme profituje z vyššiho úročenia USD.

P.S. ETFs sledujem cez justetf.com.
Ten portál je však nastavený pre britov a v GBP, preto neukazuje niektoré ETFs - tie, ktoré britom neponúkajú.
Čiže ak mi dané ETF neukáže hladač na ich stránke hore ( find ETFs ), tak si to etf hodím do googla takto:

iShares Core MSCI World UCITS ETF EUR Hedged - justetf

a nájdem linku kde mi to ukáže: https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... G979#chart
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: iShares Core MSCI World UCITS ETF vs iShares Core MSCI World UCITS ETF hedged

Príspevok od používateľa Peter222 »

JUGGLER napísal: Po 03 10, 2022 6:43 pm Z výsledkov vidno, že hedžovaný ETF svet je výnosovo podobný klasickej USD verzii, dokonca je výnosnejší. Normálne by bol výsledok horší, lebo hedžing niečo stojí...v tomto prípade sa zrejme profituje z vyššiho úročenia USD.
Ono by to malo byť práveže naopak. Keď máš zahedgovaný dolár do eura tak máš na dolári krátku pozíciu voči euru, čiže by si mal práveže platiť negatívne swapy kvôli vyššiemu úročeniu dolára. Je teda zaujímavé, že tá hedgovaná verzia je o niečo výkonnejšia. Pamätám si, že hedging a náklady s ním spojené v ETF sme riešili už aj v nejakom inom vlákne, ale viacmenej na nič sme neprišli.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1345 times

Re: iShares Core MSCI World UCITS ETF vs iShares Core MSCI World UCITS ETF hedged

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ja som eurový účet s USD aktívami hedžoval cez long futures :
Ticker 6E je Euro FX futures 1 contract = 125 000 EUR
Ticker E7 je E-mini Euro FX futures 1 contract = 62 500 EUR
Ticker M6E je E-micro Euro FX futures 1 contract = 12 500 EUR

Keď euro posilňovalo, zisk z pozície vo velkosti USD aktív mi kompenzoval stratu v EUR voči performance dolárových aktív
Ale ked euro začalo ísť dole, tak na pozícii narastala strata, pričom stav účtu v EUR sa nemenil.
V eurách bol účet chránený voči kurzovým stratám, ale zároveň som nemal nič z kurzových ziskov.

Ked mi bolo jasné, že EU ide do kytek, zrušil som hedžing. Všetky zisky z kurzu dolárových aktív odvtedy zvyšujú zisk v EUR.

Ten rozdiel v úročení vidno tu: https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=46385

Za USD vypláca broker úroky 2,58% p.a. (benchmark rate 3,08% - 0,5% )
Na eurách broker nevypláca nič (benchmark je 0,5% -0,5% = nula )

V IBCE sa však nevyplácajú pozitívne úroky vôbec, pokial viem. Maďari to zakazujú.
Ale ked bolo euro negatívne úročené, tak nad 10 000 EUR si broker účtoval negatívny úrok.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Vigrem
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 24 times

Re: iShares Core MSCI World UCITS ETF vs iShares Core MSCI World UCITS ETF hedged

Príspevok od používateľa Vigrem »

JUGGLER napísal: Po 03 10, 2022 6:43 pm
Lenže EURO oslabuje. Vtedy hedžingová pozícia plodí straty, ktoré bránia tomu aby si profitoval s oslabenia eura ( že ti účet v eurách rastie len z toho, že za investované USD dostaneš viac slabých EUR. )
Toto som pochopil tak, ze ak si myslim, ze EUR niekedy v buducnosti zosilnie (oproti aktualnemu stavu), tak ma vacsi zmysel kupovat hedgovanu verziu, ktora je teraz akoby lacnejsia v porovnani s nezahedgovanou. Dobre tomu rozumiem, ci v tom mam gulas?

Snazim sa potvrdit si teoriu, ku ktorej sme zda sa viaceri dospeli v https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 29#p172529, ze v aktualnom stave ma vacsi zmysel kupovat hedgovanu a neskor ju vymenit za nezahedgovanu, ktora ma z dlhodobeho hladiska vacsi vynos - to sa riesilo v https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 8&start=40.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1345 times

Re: iShares Core MSCI World UCITS ETF vs iShares Core MSCI World UCITS ETF hedged

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Súhlasím Vigrem. Len to treba načasovať tak, aby ťa to chránilo pred stratami. Stotožňujem sa s tým čo napísal Jogo:
jogo napísal: So 24 09, 2022 11:38 am Podobne uvažujem aj ja, ale možno na konci zimy, keď energetická kríza zrazí DAX a Euro hlboko dole...
Teraz možno euro trošku vyskočí, ked v EU(za týždeň?) sa dohodnú na tom zastropovaní a dotáciách...
Ale cez zimu to môže ísť k 0,85. V každom prípade aj ja uvažujem hedžovať dolárové pozície, len ešte čakám na zimu.
Na rozdiel od Joga nebudem čakať na koniec zimy. Budem hľadať bod najväčšej paniky . Ten môže prísť pred zimou, alebo uprostred zimy...možno bude stačiť, že prituhne. S príchodom jari, ked EU nebude kolabovať, može už dopredu vypuknúť rally na EUR aj na Daxe.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: iShares Core MSCI World UCITS ETF vs iShares Core MSCI World UCITS ETF hedged

Príspevok od používateľa Peter222 »

JUGGLER napísal: Po 03 10, 2022 8:13 pm ja som eurový účet s USD aktívami hedžoval cez long futures :
Ticker 6E je Euro FX futures 1 contract = 125 000 EUR
Ticker E7 je E-mini Euro FX futures 1 contract = 62 500 EUR
Ticker M6E je E-micro Euro FX futures 1 contract = 12 500 EUR

Keď euro posilňovalo, zisk z pozície vo velkosti USD aktív mi kompenzoval stratu v EUR voči performance dolárových aktív
Ale ked euro začalo ísť dole, tak na pozícii narastala strata, pričom stav účtu v EUR sa nemenil.
V eurách bol účet chránený voči kurzovým stratám, ale zároveň som nemal nič z kurzových ziskov.
No veď si to sám napísal :) bol si long eur a short dollár (len nechápem ako si z toho mohol mať pozitívne carry na sadzbách).
Situácia v tomto prípade: si správca ETF alebo podielového fondu denominovaného v USD. Nakúpiš akcie za 100 000 USD. Cena akcie sa nezmení, ale dolár klesne o 10% (ty ako eurový investor stratíš 10%). Emitent fondu sa rozhodne vytvoriť hedgovaný class pre eurového investora. To znamená, že otvorí krátku pozíciu na USD vo veľkosti 100 000 USD (si dlhý na eure). Cena akcie sa nezmení, dolár klesne o 10%. Na FX budeš mať zisk 10% (ako eurový investor budeš na nule). Ale budeš platiť negatívny swap na menovej pozícii kvôli vyšším sadzbám na krátkej pozícii USD - to je náklad na hedging.

EDIT: pozrel som to len link na IB. Tak už viem ako si to mal s tým pozitívnym úročením na cash balance, ten úrok si mal platený z uloženého cashu v USD, to je pravda. Ale na otvorenej menovej pozícii pri hedgingu si platil negatívne carry ako píšem vyššie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"