III. pilier - DDS Tatra banky

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Casa
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 01 12, 2021 7:21 pm
Bydlisko: Nitra
Has thanked: 1 time

III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa Casa »

Zdravím, dňa 04.2019 som založil v TB DDS Comfort lifeTB 2050 a mal som tam svoje príspevky, v hodnote 50 euro mesačne. ktoré som prerušil.
Zamestnávateľ mi neprispieval (momentálne je tam cca. 800EURO)

Ako postupovovať? má realne tam aj zmysel niečo dávať?
Je neaká možnosť sa dostať k peniazom?
Ako by ste postupovali?

Ďakujem krásne. :beer:
­Je najväčším šťastím, keď človek chce byť tým, kým je. (Erazmus Rotterdamský)
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 961
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 127 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa wladas »

Vlastne dobrovolne prispevky nie su idealne. Zhodnotit vies rovnako a lepsie aj inde a s mensimi poplatkami. A najdolezitejsie mozes s peniazmi robit hocikedy co len chces (v piliery si viazany)

Skus sa popytat na podmienky zrusenia. Inac plati ze klasicky vyber vies spravit po 10r sporenia.
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa Substance242 »

Momentálne som v 6-týždňovej lehote počas ktorej mi TB má zrušiť DDS a poslať 80 percent nasporenej sumy (celkovej, nie iba z mojich príspevkov). Myslel som že je tam podmienka v štýle "najmenej 10 rokov od založenia" alebo "najmenej 5 rokov od posledného príspevku" alebo také niečo, ale založené mám podľa appky v 2013 (vtedy sme to myslím viacerí vybrali a začali od nuly, už neviem prečo) a naposledy som prispel... neviem vyčítať kedy (niekoľko rokov), takže ma táto možnosť 80 percent prekvapila a som zvedavý či to tak naozaj bude, dám vedieť.
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa frakan »

Substance242 napísal: Ne 16 01, 2022 8:28 pm Momentálne som v 6-týždňovej lehote počas ktorej mi TB má zrušiť DDS a poslať 80 percent nasporenej sumy (celkovej, nie iba z mojich príspevkov). Myslel som že je tam podmienka v štýle "najmenej 10 rokov od založenia" alebo "najmenej 5 rokov od posledného príspevku" alebo také niečo, ale založené mám podľa appky v 2013 (vtedy sme to myslím viacerí vybrali a začali od nuly, už neviem prečo) a naposledy som prispel... neviem vyčítať kedy (niekoľko rokov), takže ma táto možnosť 80 percent prekvapila a som zvedavý či to tak naozaj bude, dám vedieť.
Nie je to škoda rušiť?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa rmaly »

Substance242 napísal: Ne 16 01, 2022 8:28 pm Momentálne som v 6-týždňovej lehote počas ktorej mi TB má zrušiť DDS a poslať 80 percent nasporenej sumy (celkovej, nie iba z mojich príspevkov). Myslel som že je tam podmienka v štýle "najmenej 10 rokov od založenia" alebo "najmenej 5 rokov od posledného príspevku" alebo také niečo, ale založené mám podľa appky v 2013 (vtedy sme to myslím viacerí vybrali a začali od nuly, už neviem prečo) a naposledy som prispel... neviem vyčítať kedy (niekoľko rokov), takže ma táto možnosť 80 percent prekvapila a som zvedavý či to tak naozaj bude, dám vedieť.
ak mas appku / IB TB, tak si v sekcii DDS pozri tvoje podmienky vyplacania davok. V IB je to v casti DDS dochodok, vpravo tri bodky / detail zmluvy a modrym vysvietene "podmienky vyplacania davok)... Ja mam 005 (vyplatny davkovy plan) a nemam tam napisane, ze mozem zrusit s 80% vyplatou... v Axe to tak mam (obe velmi velmi stare zmluvy)...
Inac ked tam mas tak malo, neda sa to zursit a vytiahnut 100%? Sa mi zdalo, ze ak je tam pod nejaku priemernu ci aku mzdu, tak sa to da zrusit a vytiahnut 100%
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa Substance242 »

frakan napísal: Ne 16 01, 2022 8:39 pm Nie je to škoda rušiť?
Obrovská! Ale nemám na pivo. :-)
rmaly napísal: Ne 16 01, 2022 10:19 pm ak mas appku / IB TB, tak si v sekcii DDS pozri tvoje podmienky vyplacania davok.
Áno, "Podmienky vyplácania dávok podľa dávkového plánu 009" a "Odstupné sa vyplatí všetkým účastníkom a to jednorazovo vo výške 80% z nasporenej sumy", som s tým OK, chcem to mať vyčistené.
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa rmaly »

Substance242 napísal: Po 17 01, 2022 11:11 am Obrovská! Ale nemám na pivo. :-)



Áno, "Podmienky vyplácania dávok podľa dávkového plánu 009" a "Odstupné sa vyplatí všetkým účastníkom a to jednorazovo vo výške 80% z nasporenej sumy", som s tým OK, chcem to mať vyčistené.

No a tento bod tam nemas / nemozes cez neho ist (Jednorazove vyrovnanie... c)?

Podmienky vyplatenia jednorazového vyrovnania (JV)
Účastníkovi sa vyplatí JV, ak:
a) mu vznikol nárok na DSD a ukončil trvalý pobyt na území SR alebo
b) mu nevznikol nárok na DSD alebo DVD a skončil pracovný pomer z organizačných dôvodov alebo
c) vznikol nárok na DSD alebo DVD a nasporená suma je nižšia ako dvojnásobok priemernej mesačnej mzdy v SR za predchádzajúci
kalendárny rok alebo
d) o dávku požiada oprávnená osoba alebo dedič.

Lebo 800 je urcite menej ako dvojnasobok priemernej mzdy, nie? To by si mal bez "pokuty" 20%


Ja mam zrovna taky stary DP, ze tam nemam to odstupne spomenute, takze asi nemozem vziat tych 80%... chcel som to mat ako dalsiu "poistku"...tak mas aspon nieco :) :)
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa Substance242 »

rmaly napísal: Po 17 01, 2022 12:36 pm No a tento bod tam nemas / nemozes cez neho ist (Jednorazove vyrovnanie... c)?
Nemám, u mňa je to takto:
Podmienky vyplatenia jednorazového vyrovnania (JV)
Účastníkovi sa vyplatí JV, ak:
a) poberá invalidný dôchodok zo Sociálnej poisťovne (viac ako 70%) a nárok naň vznikol po uzavretí účastníckej zmluvy alebo
b) vznikol nárok na DSD alebo DVD a nasporená suma je nižšia ako dvojnásobok priemernej mesačnej mzdy v SR za pred-
chádzajúci kalendárny rok alebo
c) o dávku požiada oprávnená osoba alebo dedič.
Sumu 800,- € spomínal autor témy (Casa pardon za mierne zaspamovanie), ja tam mám viac.
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa rmaly »

Substance242 napísal: Po 17 01, 2022 12:45 pm Sumu 800,- € spomínal autor témy (Casa pardon za mierne zaspamovanie), ja tam mám viac.
jezis, trapas, prepac... to som si nejak nevsimol... :(
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1736
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa Glogol »

Da sa aj v III pilieri ( v DDS TB sa neda ) v nietorej inej spolocnosti rozdelit nasporena suma nejako pomerovo ( 70:30, 50:50 ...) vo fondoch ? v 2 pilieri sa da u vsetkych.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 961
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 127 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa wladas »

v NN sa to da

Snímka obrazovky 2022-11-11 081812.png
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1736
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa Glogol »

Dik - predpokladam ze aj presun nasporenej sumy sa da rozdelit , ked ako pozeram sa daju rozdelit nove prispevky.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa rmaly »

https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/docho ... dy-my-nie/

debili... preto su tie ich uzasne 2040 a pod fondy take supervykonne... "vdaka" (tam ma prehodili bez mojho suhlasu / ziadosti... ak by som to chcel zmenit, uz musim podstupit pereput osobnej navstevy a kadejake ziadosti)...
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 961
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 127 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa wladas »

Este ze som vo firme (aj ja) presadil aby bola moznost aj inej spravcovskej nez Tatra. A rychlo som zdupkal prec.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa rmaly »

wladas napísal: St 18 10, 2023 5:53 pm Este ze som vo firme (aj ja) presadil aby bola moznost aj inej spravcovskej nez Tatra. A rychlo som zdupkal prec.
Ja by som to aj zmigroval, lenze tam mam (pra)staru zmluvu, konci mi za 5 rokov... tak som zvazoval, ze to tam uz necham dobehnut a ak este budem robit (v tejto firme, ci nejakej, kde budu prispievat), tak si zriadim novy, dalsi v nejakej poriadnej ... teda druhu k tej Uniqe...
Pavol Chmela
Active Member
Príspevky: 86
Dátum registrácie: So 15 10, 2022 2:31 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa Pavol Chmela »

Do akej miery môže byť dds motivovaná mať väčšie zastúpenie TAM fondov v stratégiách? Je podľa vás dobré mať DDS, ktorá je takto úzko prepojená s Asset man. niekoľkých aktívne spravovaných fondov?
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 493
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 235 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa MiBi »

tak ano, ked tam daju svoje TAM fondy, poplatok za spravu inkasuju 2krat

Comfort lifeTB 2040 vyzera napr. takto:
Screenshot 2023-10-19 072819.jpg
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 30€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa rmaly »

MiBi napísal: Št 19 10, 2023 7:30 am tak ano, ked tam daju svoje TAM fondy, poplatok za spravu inkasuju 2krat

Comfort lifeTB 2040 vyzera napr. takto:
Screenshot 2023-10-19 072819.jpg
Ano, presne o tomto "zazraku" pisem... proste axa (a to nemala od zaciatku indexovy fond) dobehla (a raz aj predbehla) TB, ktora u mna mala 3 rocny naskok so sumou 16.5eur (500 sk) * cca 36mesiacov = necelych 600 eur... to su taki kuzelnici... ale sebavedomia maju (aj ich komunikacia v tom poslednom maily, aj ich vyjadrenia a hadky na LinkedIne co som cital)...
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 493
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 235 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa MiBi »

rmaly napísal: Št 19 10, 2023 9:38 am ich vyjadrenia a hadky na LinkedIne co som cital)...
Posli prosim link na tu diskusiu na Linkedine.
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 30€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa rmaly »

MiBi napísal: Št 19 10, 2023 9:51 am
rmaly napísal: Št 19 10, 2023 9:38 am ich vyjadrenia a hadky na LinkedIne co som cital)...
Posli prosim link na tu diskusiu na Linkedine.
Fuha, ak si spominam, bolo to najskor medzi asi niekym z Finaxu a niekym z TAMu? Neviem ci to najdem... aj pred viac ako rokom to bolo... kuknem
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa aviceN »

Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa rmaly »

aviceN napísal: St 15 11, 2023 9:20 pm https://www.trend.sk/financie/majek-com ... som-riziku

Čas ukáže.
No, vsetko je mozne... s pohladu nekonecneho casu... Len by ma zaujimalo, na akom zaklade si myslia, ze porazia index... historicky ich produkty (rad radom) nepatrili zrovna medzi nejakych tahunov...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa JUGGLER »

rmaly napísal: St 15 11, 2023 9:26 pm Len by ma zaujimalo, na akom zaklade si myslia, ze porazia index... historicky ich produkty (rad radom) nepatrili zrovna medzi nejakych tahunov...
Nikdy sa im to nepodarilo, ale vždy veria, že teraz sa to už podarí. :lol:
On to tam píše...proste objavili teplú vodu:

Sme v silnom „býčom“ trhu na akciách? Môžeme mať až 120 percent akcií, teda viac ako indexové fondy.
Nastala na trhu nepredvídateľná udalosť veľkého rozsahu, takzvaná čierna labuť? ... používame špeciálnu opčnú stratégiu na ochranu
Darí sa iným triedam aktív viac ako akciám? Môžeme ich mať nakúpené popri akciách ...

Flexibilita reagovať na akékoľvek dianie na finančných trhoch v budúcnosti je najväčšou našou prednosťou oproti indexovým fondom.


Všetko je strašne ľahké, ked si v tomto fachu. Každú chvílu niečo nové vymyslíš a si presvedčený že to bude fungovať. Ved je to predsa logické, že v dynamickej fáze pridáme akcie na páku...proti poklesom sa budeme istiť a ked akcie padajú, tak my budeme mimo trhu a bezrizikovo brať 5-6% z úrokov alebo dlhopisov. Takto myslí každý...počínajúc mnou.

Lenže pozrime sa do histórie, ako končí väčšina investičných inovácii?
Finax chcel porážať indexy a tým eliminovať vplyv poplatkov a spoliehal na ,,istoty,, ako rebalansing, výber ETfs na základe backtestov. Napr. tvrdili, že k SP500 stačí pridať SP400 a hned máš vyššiu performance...
A ide to naopak: Toho roku je SP400 +4,5% a SP500 +17%. A Finax 100 robí 7% p.a. kým ETF SVET 10% p.a.
Alebo vymysleli peňaženku. Tiež to mala byť istota. A je v strate -7% ...

Pozrime sa na TB. Nebudem vyťahovať fondy čo zavreli v strate -37%.
Ten chlapík z rozhovoru robí v TAM od 2008 a od 2017 je investičný riaditeľ

Pozrime ten posledný fond z hitparady čo nás upozotnil Tomáš:

TAM – SMART fond (EUR) (Tatrabanka): -0,03% .
Od založenia 10.05.2010: +1,66% (+0,12% p.a.). ETF SVET (EUR) za stejný čas +290,1% (+10,7% ). ETF USA (EUR) za rovnaký čas: +449,2% (+13,56% p.a.).
V čom je tento fond ,,smart,, teda chytrý, keďže to nevidíme na výsledkoch?:
Inovatívna stratégia fondu zabezpečuje, že sa peniaze investujú do tých zložiek, ktoré rastú a odpredáva tie, ktoré klesajú. Ako prvý fond na Slovensku využíva umelú inteligenciu.


alebo tento, ked ten chlapík už bol šéfom:

TAM – Globálny akciový fond (EUR) (Tatrabanka): +9,76% .
Funguje od 3.2.2020: +18,19% (+4,68% p.a.). Podielový fond investuje do ETFs.
Poplatky sú lepšie ako vo Finaxe: 0,95% p.a. ETF SVET za rovnaký čas: +35,7% (+8,71% p.a.). Ľudia majú v tomto fonde 105 mil.€.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 493
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 235 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa MiBi »

Tak som podal ziadost o prestup z DDS Tatrabanky do Uniqa (hl.dovod, ze maju indexovy fond)
V ziadosti, ktoru som podpisal na pobocke je uvedene, ze dnom prestupu je 7. den po dni dorucenia do spolocnosti. V internetbankingu skutocne po 7. dni vidim DDS zrusene. Avsak prostriedky v Uniqe nie su ani po 16 dnoch.
Pisem osobnemu bankarovi a ten odpoveda:
presun prostriedkov do inej DDS podľa zákonnej lehoty môže trvať maximálne do 60 dní, interná lehota býva väčšinou kratšia do 30 dní
Tak som zvedavy, kde budu zvysnu dobu moje prostriedky, kedze takto prichadzam o slusny zisk, kedze indexy teraz pekne rastu.
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 30€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa rmaly »

MiBi napísal: Št 14 12, 2023 2:30 pm Tak som podal ziadost o prestup z DDS Tatrabanky do Uniqa (hl.dovod, ze maju indexovy fond)
V ziadosti, ktoru som podpisal na pobocke je uvedene, ze dnom prestupu je 7. den po dni dorucenia do spolocnosti. V internetbankingu skutocne po 7. dni vidim DDS zrusene. Avsak prostriedky v Uniqe nie su ani po 16 dnoch.
Pisem osobnemu bankarovi a ten odpoveda:
presun prostriedkov do inej DDS podľa zákonnej lehoty môže trvať maximálne do 60 dní, interná lehota býva väčšinou kratšia do 30 dní
Tak som zvedavy, kde budu zvysnu dobu moje prostriedky, kedze takto prichadzam o slusny zisk, kedze indexy teraz pekne rastu.
V Tatre som mal raz taky incident, ze prehadzovali prostriedky (sami od seba) do roznych fondov (2040, 2050 atd)... a asi 2 dni boli prostriedky nedostupne (a to bolo interne!)... a nadovazok mi zauctovali poplatok za ucet, lebo som na tie dva dni nesplnal (vtedy platny) program odmenovania ... tak som sa nasr....dil... akoze vratili to po reklamacii, ale ta pachut uz ostane :) :)
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa Fund »

rmaly napísal: Pi 15 12, 2023 11:02 am
MiBi napísal: Št 14 12, 2023 2:30 pm Tak som podal ziadost o prestup z DDS Tatrabanky do Uniqa (hl.dovod, ze maju indexovy fond)
V ziadosti, ktoru som podpisal na pobocke je uvedene, ze dnom prestupu je 7. den po dni dorucenia do spolocnosti. V internetbankingu skutocne po 7. dni vidim DDS zrusene. Avsak prostriedky v Uniqe nie su ani po 16 dnoch.
Pisem osobnemu bankarovi a ten odpoveda:
presun prostriedkov do inej DDS podľa zákonnej lehoty môže trvať maximálne do 60 dní, interná lehota býva väčšinou kratšia do 30 dní
Tak som zvedavy, kde budu zvysnu dobu moje prostriedky, kedze takto prichadzam o slusny zisk, kedze indexy teraz pekne rastu.
V Tatre som mal raz taky incident, ze prehadzovali prostriedky (sami od seba) do roznych fondov (2040, 2050 atd)... a asi 2 dni boli prostriedky nedostupne (a to bolo interne!)... a nadovazok mi zauctovali poplatok za ucet, lebo som na tie dva dni nesplnal (vtedy platny) program odmenovania ... tak som sa nasr....dil... akoze vratili to po reklamacii, ale ta pachut uz ostane :) :)
:like: :potlesk:
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 493
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 235 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa MiBi »

musim sa TB ospravedlnit, prostriedky poslala do UNIQA cca 8-9 dni po ziadosti, avsak v UNIQA zostali 13 dni nezainvestovane. Je to zaujimave, prispevok zamestnavatela zainvestovali hned, avsak presunute prostriedky skoro az za 2 tyzdne.
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 30€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa Rokosák »

MiBi napísal: St 27 12, 2023 2:38 pm musim sa TB ospravedlnit, prostriedky poslala do UNIQA cca 8-9 dni po ziadosti, avsak v UNIQA zostali 13 dni nezainvestovane. Je to zaujimave, prispevok zamestnavatela zainvestovali hned, avsak presunute prostriedky skoro az za 2 tyzdne.
Toto je typicke pre banky a ine financne organizacie. Dostanu peniaze klientov a investuju ich par dni (obcas iba jeden den) a potom ich daju na klientov ucet. V USA tomu hovoria "float".
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
kixog47100
Príspevky: 66
Dátum registrácie: Ut 26 12, 2023 2:24 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 12 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa kixog47100 »

MiBi napísal: St 27 12, 2023 2:38 pm musim sa TB ospravedlnit, prostriedky poslala do UNIQA cca 8-9 dni po ziadosti, avsak v UNIQA zostali 13 dni nezainvestovane. Je to zaujimave, prispevok zamestnavatela zainvestovali hned, avsak presunute prostriedky skoro az za 2 tyzdne.

A mal si povodne zmluvu s davkovym planom?
Ak ano, tak bol pri presune do druhej DDS zachovany?

Lebo ak existujuci DP nebol zachovany a platia pre teba po novom uz podmienky bez davkoveho planu, tak si mozno urobil zle. Pre mna by bolo miesto presunu mozno vyhodnejsie zalozit si novu zmluvu a na staru uz neprispievat a aj to len v pripade, ze by mi zamestnavatel neprispieval niekolkonasobok mojho prispevku.
Ak ti zamestnavatel prispieva trojnasobok, tak to mas hned o 300% zhodnotene.

Ak mas DP
- tak sa vies k peniazom dostast este pred dochodkom. 50/55+5r = do 55/60ky k celej sume

Bez davkoveho
- k svojim prispevkom raz za 10r
- k prispevkom zamestnavatela az na dochodku (ak prispieva zamestnavatel viac ako ty, tak to moze byt dost nevyhoda.

Takze zalezi od veku a preferencii.
Pre mna je vyhodnejsia, vzhladom na vek, len prva moznost.
Dochodku sa ani dozit nemusim.

Ale, ze tam nie je na vyber indexac a pchaju tam do toho svoje TAM fondy, tak to je svinstvo.
Mali by im klepnut po prstoch.
kixog47100
Príspevky: 66
Dátum registrácie: Ut 26 12, 2023 2:24 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 12 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa kixog47100 »

Co sa tyka zhodnotenie za posledne 3 roky.
Nie je to az take zle, oproti konkurencii

adds bodka m7 bodka sk/storage/adds_23_12_15.pdf
Nechapem preco tu nemozem davat linky

Ale indexac mi tiez chyba.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 961
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 127 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa wladas »

Lebo si tu novy a mas este malo prispevkov (ochrana pred reklamnymi botmi)

https://adds.m7.sk/storage/adds_23_12_15.pdf

kixog47100 napísal: St 27 12, 2023 5:11 pmAle, ze tam nie je na vyber indexac a pchaju tam do toho svoje TAM fondy, tak to je svinstvo.
Sloboda podnikania...

U nas v korporate po 3 rokoch zavedenia prispievania do III.piliera s podmienkou len do Tatra banky som bol jeden s iniciatorov aby sme mali volbu aj ine banky. A vela ludi aj prestupilo.
kixog47100
Príspevky: 66
Dátum registrácie: Ut 26 12, 2023 2:24 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 12 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa kixog47100 »

wladas napísal: St 27 12, 2023 5:32 pm ....
Sloboda podnikania...

U nas v korporate po 3 rokoch zavedenia prispievania do III.piliera s podmienkou len do Tatra banky som bol jeden s iniciatorov aby sme mali volbu aj ine banky. A vela ludi aj prestupilo.
To ano, len tie TAM fondy svojimi vnutornymi poplatkami znizuju vynos priblizne o 1% p.a. oproti konkurencii.

V minulosti som bol prezieravy a zalozil som si DDS (s DP) aj v Uniqua(Axa) a v NN (Ing).
Vpodstate teda vsade okrem Prosperity(ZSR).

V podstate vsetky DDS okrem TB ponukaju indexac ako aj rozlozenie/zmenu strategie (pretup medzi fondami a sporenie vo viacerych fondoch naraz v rovnakom case), okrem TB.

U nas prispievaju len do DDS TB, cize nie je sloboda volby DDS a v ramci DDS TB ani sloboda volby fondu.
Inak by som si uz prispevky presmeroval inam.

A kto ma DP tomu sa bude odchadzat tazsie, ak nie je mozne pri prestupe zachovat aj povodny davkovy plan.

S pripevkom zamestnavatela to vsak nie je az take hrozne, oproti akciovym fondom ostatnych DDS.
Indexac to najskor nikdy neprekona. Ani ostatni zatial nie su zatial ziadna slava.

Vela zhltnu poplatky.
Za spravu cca. 1,5% p.a (vid.rocny vypis)
V TB + dalsie cca 1% za spravu TAM fondov.
Dalsie poplatky su pri pripisani prispevkov na ucet v DDS.
To je aj polovica usleho zisku, ktory by sa mohol dalsie roky zhodnocovat (zlozene urocenie).
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 961
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 127 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa wladas »

Treba zatlacit na zamestnavatela aby dal moznost aj ine DDS
kixog47100
Príspevky: 66
Dátum registrácie: Ut 26 12, 2023 2:24 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 12 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa kixog47100 »

U nas to je nerealne, pretoze sme prepojeni.

Aspon dokial to neupravia zakonom
- moznost volby DDS
- alebo aspon povinnost indexacu ako v 2.p.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa rmaly »

a nema nahodou zamestnavatel povinnost (ak uz zmluvu s nejakou dds ma), uzavriet zmluvu s kazdou o ktoru zamestnanec poziada?

Zamestnávateľ nie je povinný uzatvoriť zamestnávateľskú zmluvu s DDS a prispievať týmto zamestnancom na doplnkové dôchodkové sporenie, ak doteraz neuzavrel zamestnávateľskú zmluvu s niektorou DDS. V prípade, že má zamestnávateľ už uzatvorenú zamestnávateľskú zmluvu s niektorou DDS, ale nie s tou, s ktorou má uzatvorenú účastnícku zmluvu jeho zamestnanec, je povinný uzatvoriť zmluvu s touto DDS, a to do 30 dní odo dňa, v ktorom sa zamestnávateľ o tejto skutočnosti dozvedel.

https://humanet.sk/blog/doplnkove-dochodkove-sporenie
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

rmaly napísal: St 27 12, 2023 11:29 pm a nema nahodou zamestnavatel povinnost (ak uz zmluvu s nejakou dds ma), uzavriet zmluvu s kazdou o ktoru zamestnanec poziada?
Jasné :) To už dávno nie je o zamestnávateľovi, ale o výbere DDS zo strany zamestnanca. Vyber si DDS Ty, máš v tom max slobodu ako zamestnanec.
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa PredsaJa »

Dôležité je toto:
Ak ide o zamestnancov, ktorí nevykonávajú tzv. rizikové práce , zamestnávateľ si v zamestnávateľskej zmluve dohodne podmienky, výšku, lehotu splatnosti a spôsob platenia príspevkov za svojich zamestnancov, ktorí sú účastníci doplnkového dôchodkového sporenia. Zamestnávateľ nie je povinný zamestnávateľskú zmluvu uzatvoriť. Zamestnávateľ má právo platenie jeho príspevkov podmieniť príspevkami zamestnancov.
Ak chcete príspevky od zamestnávateľa (čo je najväčší benefit 3. piliera), tak musíte pristúpiť na jeho podmienky. To sa týka aj konkrétnej DDS.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa rmaly »

PredsaJa napísal: Št 28 12, 2023 11:29 am Dôležité je toto:
Ak ide o zamestnancov, ktorí nevykonávajú tzv. rizikové práce , zamestnávateľ si v zamestnávateľskej zmluve dohodne podmienky, výšku, lehotu splatnosti a spôsob platenia príspevkov za svojich zamestnancov, ktorí sú účastníci doplnkového dôchodkového sporenia. Zamestnávateľ nie je povinný zamestnávateľskú zmluvu uzatvoriť. Zamestnávateľ má právo platenie jeho príspevkov podmieniť príspevkami zamestnancov.
Ak chcete príspevky od zamestnávateľa (čo je najväčší benefit 3. piliera), tak musíte pristúpiť na jeho podmienky. To sa týka aj konkrétnej DDS.
Ale podla clanku v linku, co som dal to vyzera tak, ze ked raz ten 3.pilier poskytuje, tak sa musi prisposobit vo vybere dds zamestnancovi...
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa PredsaJa »

rmaly napísal: Št 28 12, 2023 1:10 pm Ale podla clanku v linku, co som dal to vyzera tak, ze ked raz ten 3.pilier poskytuje, tak sa musi prisposobit vo vybere dds zamestnancovi...
Ty si môžeš otvoriť účet v ktorejkoľvek DDS, ale zároveň platí, že podmienky príspevku zamestnávateľa na tvoj účet už idú podľa jeho podmienok. To sa týka aj výberu konkrétnej DDS, s ktorou takúto zmluvu s DDS uzavrie, ako aj napríklad podmienenie výšky príspevku (% z platu, typ pracovnej zmluvy, dĺžka trvania, výška príspevku zamestnanca).
kixog47100
Príspevky: 66
Dátum registrácie: Ut 26 12, 2023 2:24 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 12 times

Re: III. pilier - DDS Tatra banky

Príspevok od používateľa kixog47100 »

Humana pise ine nez je v zakone (necituje zakon), aspon ja som nic take v zakone nenasiel.

zakonypreludi bodka sk/zz/2004-650

volbu DDS (3p) maju len pracovnici vykonavajuci rizikove prace

volba DSS (2p) bola vzdy na zamestnancovi.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"