Sporenie pre deti

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
dexterko
Príspevky: 5
Dátum registrácie: St 23 03, 2022 9:28 pm

Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa dexterko »

Ahoj, potreboval by som poradiť (podobná téma tu síce je, ale trochu odlišná od mojej)
Sporil som 2 deťom mojej sestry cez vkladné knižky. Tie som zrušil.
1. dieťa -7 rokov , nasporená suma cca 400e
2. dieťa - 4 roky, nasporená suma cca 200e
Sporenie bude do ich 18 rokov v sume 10e/mes. každej.
Chcel by som jednoduché investovanie (napr v slsp cez georga), kľudne aj niečo konzervatívnejšie.
Oplatí sa v týchto sumách a časovom horizonte investovať do ETF cez slsp? Viem im otvoriť účty cez môj ib aj ked nie som rodič? Chcel by som mať prehľad o sumách.
ďakujem za rady
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa rmaly »

Ahoj, z mojej strany len 2 postrehy
1, pri sume 10e / mesiac a dlhsom horizonte asi volil radsej opak konzervativnejsej inveseticie, lebo je to relativne malo penazi a naozaj by vsetko mohli zozrat poplatky a inflacia (vpodstate tej 7 rocnej este do 18tky dosetris nejakych 1300 eur, tej 4rocnej trosku viac...)
2, Nezakladal by som nikdy ziaden spoiriaci ucet / produkt na meno dietata, lebo je podla mna tazke s tym nakladat (a predsa len clovek aj v 18tke este nemusi mat v hlave upratane a ty s tymi peniazmi nebudes moct niajko nakladat)... i ked teda nebavime sa zatial o velkej sume.
Drzim palce nech ti tu dobre poradia
Zdravym
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2021 1:55 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa Zdravym »

Za mna pre deti s malymi sumami je velmi vyhodne PORTU. rocne naklady len 0.25% ale minimum 20 €. A tiez si myslim, ze to rodic moze uzavriet len na vlastne dieta. :roll:
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa rmaly »

Zdravym napísal: Pi 25 03, 2022 1:08 pm Za mna pre deti s malymi sumami je velmi vyhodne PORTU. rocne naklady len 0.25% ale minimum 20 €. A tiez si myslim, ze to rodic moze uzavriet len na vlastne dieta. :roll:
len to ani nejde o to, ze vlastny rodic... ale aj ten potom s tym nemoze velmi disponovat... dokonca snad len s povolenim sudu (akoze nie ze je tam 20k eur a vyberies to na nejaky studijny pobyt ked ma 17 rokov)... nie nie nie... proste je to majetok decka a moze ono az v 18tke... a nahodou v 18tke mu prepne (dietatu) a kupi si auto a cloveka to bude mrziet... preto nie... preto by som to drzal na svojom mene...
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa user27 »

Potrebujem zalozit investickny ucet pre dieta . Nasiel som celko dobre podmienky u Portu 0,25% poplatok za vedenie.

Existuje nieco lepsie na trhu momentalne ?

Paralelne vediem sporenie aj pod mojim uctom - vediem zaznamy v tabulkach.... Toto bude ale extra svokor chce prispievat tiez pravidelne a chce aby to bolo pisane na dieta.

Edit: nepaci sa mi ale to, zlozenie a vynos ich portfolia. Ich standardne portfolio dosiahlo od 2012 nejakych 128%, kdezo ETF svet dalo cez 220%.

Cize idealne by som chcel kupovat ETF svet, ale ako som docital to pri detskom ucte nastavit nevies.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa Adammd »

EIC No.2
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 780
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa Jari »

Adammd napísal: Pi 18 11, 2022 7:44 amEIC No.2
Ano, je to dobra moznost, len ten 2kovy ucet musi byt na otca alebo matku. ETF svet + trvaly prikaz a vyriesene.
Time in the market beats timing the market…
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa aviceN »

Jari napísal: Pi 18 11, 2022 8:11 am
Adammd napísal: Pi 18 11, 2022 7:44 amEIC No.2
Ano, je to dobra moznost, len ten 2kovy ucet musi byt na otca alebo matku. ETF svet + trvaly prikaz a vyriesene.
Len doplnim, je mozne to sprostredkovat aj maloletemu, aby bol on majitel uctu, doklada sa vtedy rodny list + zakonny zastupca musi byt disponent.

Nasledne ale vzhladom na narabanie s uctom a peniazmi je lepsie tak ako tvrdi Jari, aby ucet bol na rodica.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa Croven »

Prečo to neuzavrieť cez Portu tak aby tie prachy naozaj boli toho dieťaťa? Budeš mu 18 rokov šetriť napríklad 20€ a v 18tke dostane tie prachy a už bude na ňom ako stým naloží, buď niečo vyberie a napríklad to minie na cestovanie a ostatné nechá v Portu a prípadne tam začne sám investovať, alebo to nevyberie vôbec. Proste tie prachy by mali patriť tomu "decku" a je na tebe ho vychovať tak, aby tie prachy nenahádzal do automatu. Mne to príde úsmevné šetriť prachy pre decko, povedať mu že "Tieto peniaze sú tvoje, ale minieš ich tak ako ja poviem" :D Buď tie peniaze bude naozaj vlastniť to dieťa a bude to potom jeho dospelá zodpovednosť ako s nimi naloží, alebo tie peniaze budú tvoje a budeš sa tváriť že patria tvojmu dieťaťu, ale len za podmienok aké určíš ty.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa Adammd »

Tu ide skor, ak som spravne pochopil, o to, ze svokor chce posielat peniaze na ucet vnucatu a nie zatovi, ktory moze po potencialnom rozvode zdupkat aj s peniazmi.

Alebo len o pocit, ze ti sporim JA(dedko), pretoze mam skusenost z okolia, kde stari rodicia setrili vnukom(detom svojho syna) a v 18. chlapci dostali vkladne knizky. Druhej dcere davali peniaze na ruku(pretoze zat si to vyzadoval, bol drzgresle a v ramci zachovania dobrych vztahov tak aj robili) a ti mali setrit pre vnucku, ale ta v 18. dostala TRT a bol ohen na streche, ze babka s dedkom sa na vnucku vy*****.

Portu nebrat kvoli poplatkom, je tu toho popisane kvantum.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa Croven »

Adammd napísal: Pi 18 11, 2022 9:00 am Portu nebrat kvoli poplatkom, je tu toho popisane kvantum.
Portu pre deti má poplatok 0,25% - to sa mi nezdá byť až tak hrozné. Kde inde viem založiť investičný účet pre dieťa kde naozaj vlastníkom peňazí bude dieťa? Bez vstupných poplatkov a s nižším poplatkom za správu?
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa aviceN »

Toto je celkom dobra tema sama o sebe, kedy je vhodne dat dietatu peniaze?

Moj pohlad na vec je ze je to v prvom rade ako bolo spomenute vychovou a vedenie dietata k investovaniu uz v rannom veku, to mnoho z rodicov mojich rovesnikov absolutne neriesilo.

Druha vec, kedy je vhodne aby dieta dostalo peniaze? Ja zastavam nazor, ze 18 to nie je, vzhladom na to, ze priority 18 rocneho su ine (materialne veci najma) ako priority 25 rocneho (po VS, mozno prve byvanie, zakladanie rodiny etc.).

// Croven: kukni rebricek 21 moznosti investovat, na zaklade potrieb lacnejsie vychadza asi uz len Patria, ale ci tam ide tvorit ucet pre dieta overene nemam.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa Croven »

Súhlasím čo si napísal aviceN.

Ale aký zmysel ma sporiť deťom ak nechceme/nechcete, aby tie peniaze naozaj boli ich? Pokiaľ s nimi nebudú môcť pracovať, ukladať/vyberať, kludne aj míňať za veci ktoré pre nich budú mať hodnotu, prečo mám potom nejaké sporenie riešiť? Má im to predsa pomôcť naučiť sa hospodáriť a poznať hodnotu peňazí. Zo svojho portfólia môžem kedykoľvek ukrojiť ako uznám ja za vhodné. Takéto mentálne škatulkovanie nemá pridanú hodnotu. Pokiaľ bude dieťa v 18tich potrebovať peniaze na niečo zmysluplného, tak mu ich dám bezohladu na to, či je jeho obálka (portfolio) plné alebo nie.

Ja si myslím, že ak tie peniaze nebudú naozaj jeho, ale tvoje, tak k tvojím peniazom v obálke na jeho meno nebude mať žiaden vzťah. Nebudú to jeho peniaze, pretože nebude o nich on rozhodovať. Môže maximálne niečo navrhnúť, ale ak konečné slovo budem mať ja/Ty, tak sa pekne zbaví zodpovednosti za svoje rozhodnutie.

Veď mu môžeš sporiť napr. 30€ mesačne a v 18tke dostane koľko? Cez 13 000€? A s týmito prachmi nech si robí čo chce. Veď za 18 rokov to nebude postačujúce ani základ pre hypotéku na nejaký malý byt 1+1.

A keď bude potrebovať pomôcť s bývaním, tak mu so ženou pomôžeme.

Ja Vás chápem, ale mne príde tá myšlienka "Toto sú tvoje peniaze ktoré som ti nasporil, ale minieš ich vtedy kedy ja poviem a minieš ich na to na čo ja poviem" dosť pokrivená.

Veď to decko v 18tke nedostane 100k €

//Portu detský účet je na 4. mieste z 21
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa aviceN »

Uplne rozumiem na co narazas, ked si vezmem svoj priklad, kedy som dostal na 18ku vkladnu knizku kde bolo 1000€ a potom po cy rokoch som si pozeral ako by sa to zhodnotilo za to iste obdobie v SP500 keby to bolo spravne investovane.

Tym chcem len povedat tolko, mnoho deti ani len netusi, ze im rodicia niekde odkladaju, hlavna podstata je, aby to bolo spravne investovane, ten horizont je krasne dlhy.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa user27 »

Sa tu pekne rozvinula debata. Presne ako pise Adammd, svokor chce aby to bolo na dieta pisane kvoli nepredvidatelnym situaciam v rodine - comu uplne rozumiem. Mozno to ale nakoniec spravime aj na manzelku, pokial nic nenajdeme.

Mame investicny horizont cca 20 rokov, a tam uz poplatky mozu spravit celkom pekny rozdiel. Pravidelne planujeme tam dat cca 100 eur mesacne, prilozitostne aj nejak extra.

Co sa tyka temy kedy dat dietatu peniaze, tak sa uplne nestotoznujem s vekom 18 rokov.

Vek 23 po vysokej skole je velky rozdiel vo vyspelosti. A viem si predstavit, ze ak po vyske dostanes trepne 50 000eur moze to byt pekny startovaci balicek.


Co sa tyka toho EIC moznosti 2. Nerozumiem tym cielovym sumam. 20 rokov je dlha doba povedzme si, co ak sa rozhodneme po par rokoch tam neprispievat.
Plati sa poplatok za sprostredkovanie dopredu ?
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa aviceN »

user27 napísal: Pi 18 11, 2022 10:12 am Sa tu pekne rozvinula debata. Presne ako pise Adammd, svokor chce aby to bolo na dieta pisane kvoli nepredvidatelnym situaciam v rodine - comu uplne rozumiem. Mozno to ale nakoniec spravime aj na manzelku, pokial nic nenajdeme.

Mame investicny horizont cca 20 rokov, a tam uz poplatky mozu spravit celkom pekny rozdiel. Pravidelne planujeme tam dat cca 100 eur mesacne, prilozitostne aj nejak extra.

Co sa tyka temy kedy dat dietatu peniaze, tak sa uplne nestotoznujem s vekom 18 rokov.

Vek 23 po vysokej skole je velky rozdiel vo vyspelosti. A viem si predstavit, ze ak po vyske dostanes trepne 50 000eur moze to byt pekny startovaci balicek.


Co sa tyka toho EIC moznosti 2. Nerozumiem tym cielovym sumam. 20 rokov je dlha doba povedzme si, co ak sa rozhodneme po par rokoch tam neprispievat.
Plati sa poplatok za sprostredkovanie dopredu ?
Odpoved na EIC je ano, ale aj nie, vzdy je to o dohode so sprostredkovatelom ako nastavi splatkovanie.

Nepisana (ne)vyhoda EIC je, ze odpredaj a vyber sa da spravit iba na predom zvoleny IBAN.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa Paly »

aviceN napísal: Pi 18 11, 2022 10:33 am Nepisana (ne)vyhoda EIC je, ze odpredaj a vyber sa da spravit iba na predom zvoleny IBAN.
Predom zvolený IBAN je daný pri uzatvorení zmluvy, alebo kedykoľvek počas investovania?
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa aviceN »

Udava sa pri uzatvarani zmluvy, nasledne sa da ale v priebehu menit, treba tam fyzicke podpisy investora a sprostredkovatela, ktory to nasledne zasiela do centraly EIC.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"