Trade Republic

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
pannikto
Príspevky: 44
Dátum registrácie: St 10 08, 2022 6:57 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

Trade Republic

Príspevok od používateľa pannikto »

Ahojte,

Mate niekto skusenost s Trade Republic, pripadne vas nas na nich?

traderepublic[dot]com
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa andre »

Vyzera to ok:

Spoločnosť Trade Republic bola založená v Mníchove v roku 2015 pod názvom Neon Trading v startupovom inkubátore Comdirect Bank[1][2]. Zakladateľmi spoločnosti sú filozof Christian Hecker, fyzik Thomas Pischke a počítačový vedec Marco Cancellieri[1] V roku 2017 do startupu investovala spoločnosť Sino AG so sídlom v Düsseldorfe a získala väčšinu akcií spoločnosti. V rokoch 2019 a 2020 investovali rizikoví kapitalisti Creandum, Project A Ventures, Accel Partners a Founders Fund do spoločnosti Trade Republic viac ako 60 miliónov eur; spoločnosť Sino predala akcie a odteraz už nebola väčšinovým vlastníkom[3].

Obchodovanie s cennými papiermi prostredníctvom aplikácie bolo v Nemecku ponúkané pre uzavretú skupinu používateľov od februára 2019 a bez obmedzenia používateľov od mája 2019[4]. v apríli 2020 mala spoločnosť Trade Republic 150 000 používateľov. Podľa spoločnosti Trade Republic viac ako tretina zákazníkov "nikdy predtým nekúpila akcie ani neinvestovala do ETF". Používatelia boli "v priemere vo veku okolo 30 rokov" a "muži."[5] Trade Republic začala ponúkať svoje služby v Rakúsku v novembri 2020, ako aj vo Francúzsku a Španielsku v roku 2021[6][7] Do konca roka 2020 mala spoločnosť údajne 600 000 zákazníkov so spravovanými aktívami vo výške štyroch miliárd eur. Osemdesiat percent používateľov by si zriadilo akciový alebo ETF sporiaci plán.

V rámci prudkého nárastu akcií spoločnosti GameStop v roku 2021 zaviedla spoločnosť Trade Republic 28. januára 2021 popoludní stop-buy na vybrané akcie vrátane akcií spoločnosti GameStop. Ako dôvod tohto rozhodnutia maklér uviedol "extrémnu situáciu na trhu" a ochranu investorov. Na Federálny úrad pre finančný dohľad bolo neskôr v súvislosti s týmto rozhodnutím podaných viac ako 4 000 sťažností[8].

V máji 2021 bolo oznámené ďalšie kolo financovania vo výške 900 miliónov USD pri ocenení 5 miliárd USD[9]. v júni 2022 získala spoločnosť Trade Republic ďalších 250 miliónov [1].

V júni 2022 Trade Republic pristúpila k prepúšťaniu z dôvodu nadmerného nárastu počtu zamestnancov a sprísňujúcich sa obchodných podmienok[10].

https://en.wikipedia.org/wiki/Trade_Republic

Od oktobra si u nich mozu otvorit ucet aj slovaci: https://www.etfstream.com/news/trade-re ... ss-europe/
jcar
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Ut 03 08, 2021 11:42 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa jcar »

Nemám s nimi skúsenosť. Zdá sa, že výber ETF pre ich "savings plans", kde je možné automaticky pravidelne sporiť, závisí na jurisdikcii. Napr. pre SK je sada ETF iná ako pre DE:

Ilustračný príklad:
S&P 500 pre SK: https://app.traderepublic.com/browse/fu ... %26p%20500
S&P 500 pre DE: https://app.traderepublic.com/browse/fu ... %26p%20500

... kde obľúbený iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) ISIN IE00B5BMR087 v zozname pre SK nenájdeme, zato pre DE áno.

Predpokladám, že manuálne ho kúpiť môžem, len pre sporiaci plán nie (aspoň zatiaľ).
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa andre »

Mas tam ale ine SP500 ETF aj akumulacne, cize v tom by som zasadny problem nevidel.

JUGGLER: ten saving plan by si mohol pridat do porovnania. Ak som nieco neprehliadol, tak to vyzera ako robo advisor zadarmo.
https://traderepublic.com/en-sk/pricing


Ochrana cashu je do 100000 EUR vid. link nizsie CP budu zrejme chranene do vysky 20000Eur Nemeckou schemou.
Trade Republic is affiliated to the Compensatory Fund of Securities Trading Companies (Entschädigungseinrichtung der Wertpapierhandelsunternehmen, EdW). Your money is held by us in an escrow account at one of our partner banks, which have licenses to operate a deposit business. Currently, these are either Solarisbank AG, a banking-as-a-service platform with a full German banking licence, Citibank Europe plc, the European subsidiary of the globally operating US bank Citigroup. pr or Deutsche Bank AG. Customer deposits at Solarisbank AG and and Deutsche Bank AG are protected by the German Deposit Guarantee Scheme and at Citibank Europe plc by the Irish Deposit Guarantee Scheme.

When you open your Trade Republic account, you will receive a virtual cash account with its own IBAN, which is used to settle trades. This account is legally protected up to €100,000 per investor.

Furthermore, all securities in your account are your property. Therefore, they belong to you and will be transferred to another custody account for you in the event of insolvency.

https://support.traderepublic.com/en-nl ... -protected
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa JUGGLER »

andre napísal: Ne 20 11, 2022 12:11 pm JUGGLER: ten saving plan by si mohol pridat do porovnania. Ak som nieco neprehliadol, tak to vyzera ako robo advisor zadarmo.
https://traderepublic.com/en-sk/pricing
Dám. Vyzerá fantasticky !

Spĺňa všetky kritéria. Sporo-investovanie úplne zadarmo !
Nákupy v sumách od 1 € do 10 000 € :)
Viac ako 900 ETF sporiacich plánov zadarmo v jednej aplikácii.
Najväčší európsky bezplatný sporiaci plán aj pre akcie
Nastavenie plánu sporenia len v 3 krokoch.. Ťuknite na vybranú akciu alebo ETF.
Rozhodnite sa, ako často chcete investovať. Zadajte sumu, ktorú chcete pravidelne investovať. To je všetko!


Bonus. Pridaj sa a dostaň 30€ zadarmo v akciách

Trading za 1 € , ked to dobre chápem ( ak sa order výplňa postupne, tak dokopy 1 € )
Konečne jeden európsky broker, ktorý otvára účty slovákom ( nevynechal nás ako napr. DeGiro ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa Fund »

...no tak toto vyzera zaujimavo :-) ...vo videu nizsie viac info o investovani cez Trade Republic.Od 4.17minuty spominany savings plan,nakupovanie automaticky,staci poslat peniaze a nakupuje fractional shares.
https://www.youtube.com/watch?v=WMeyl7NyJj0
- za samostatny nakup akcii,etf...1€
- ak si vytvoris savings plan,a ten ti nakupuje zvolene akcie,etf...neplatis ani to 1€ (ak sa nemylim) :shock:
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa hokaido »

andre napísal: Ne 20 11, 2022 12:11 pm
Ochrana cashu je do 100000 EUR vid. link nizsie CP budu zrejme chranene do vysky 20000Eur Nemeckou schemou.
Suhlas

Ze na zvysok nie je ochrana, lebo je to tvoj majetok :)
Depozitarom je banka HSBC Germany, ktora ma zapisane, na koho meno su kupene akcie. Minimalne v EU to takto funguje vsade u brokerov. Ale ochranu zvyknu mat.
The securities in your custody account are not covered by the deposit guarantee scheme, they are your property instead. They are deposited by our custodian bank HSBC Germany in the corresponding depositories in Germany and abroad. Therefore, the securities belong to you for all purposes.
https://traderepublic.com/en-sk/why-tra ... d-security

Vyzera ze trading je spoplatneny 1€ a sporoplan je zadarmo. Daju sa posielat vklady aj kartou/GPAY/Paypal, ale su tam dalsie poplatky potom...

Na justetf som ich v minulosti videl, no ked som klikol na link, vypisalo mi, ze pre rezidentov SK neponukaju svoje sluzby. Zrejme za posledny rok sa to zmenilo.

Kratka recenzia
https://brokerchooser.com/broker-review ... e-republic

Licencie u regulatora
https://portal.mvp.bafin.de/database/In ... tId=150368

Dodatok:

Tipujem, ze to sporoinvestovanie je zadarmo kvoli tomuto:
https://www.xetra.com/xetra-en/trading/ ... ings-plans

Toto je podla mna buducnost. Nase banky zase zaspali dobu. Uz mohli mat aj ony takyto produkt. Neocakavam vsak, ze by nieco podobne zacali ponukat. Stale este ziju s investovanim do podielovych fondov, alebo ked ETF, tak s extra poplatkami. Trade Republic ich nejako neohrozuje, lebo vacsina Slovakov sa tam nepohrnie, najma preto, ze su konzervativny a ale aj preto, ze to nie je po slovensky.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa Adammd »

je to teda lacnejsie na sporoinvestovanie povedzme 50€/mesiac ako EIC?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa Fund »

Adammd napísal: Po 21 11, 2022 10:24 am je to teda lacnejsie na sporoinvestovanie povedzme 50€/mesiac ako EIC?
- podla dostupnych info,ano je to lacnejsie,presnejsie,bez poplatku,staci mat na ucte dost penazi (pravidelne posielat) a za tie budu nakupovat k datumu ktory si zvolite,to co budete chciet...(opravte ma ak sa mylim)
ra7
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 15 11, 2022 12:52 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa ra7 »

ahojte, mám otovrený účet na Trade republic. všetko sedí ako je to vo videu vyššie, akurát pri registrácii to po SK občanoch chce cestovný pas namiesto OP. Včera (v nedeľu) som posielal SEPA platbou peniaze z môjho účtu a dnes na obed pripísané. Na to, aby ste dostali free stock zadarmo (rozumej čiastkovú = fractional share akciu) musíš spraviť min. 2 obchody. Fungujú cez escrow účet (ja mám vytvorený depozitný účet v CITIBank DE), a posielaš peniaze na nemecký účet s názvom účtu, ktorý je vedený na tvoje meno. Saving plan som ešte nerobil, ale vyzerá byť zdarma ako je uvedené vyššie. Malý bonus je, že majú aj web portál, takže nie si závislý len na apke, ako je to napr. u Birdwingo. Keby niečo pýtajte sa, prípadne zašlem refferal link.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa hokaido »

Pacila sa mi ta moznost pravidelneho nakupu ETF, tak som to siel preskumat pre mojich znamych, ale nazdielam to aj Vam sem. Tu su teda moje zistenia:
Cely postup som robil v mobilnej appke, cize cez web to moze byt inak.

Nez zacnete budete potrebovat:
  • Telefonne cislo
  • Rozumiet pisanej anglictine
  • Cestovny pas
  • Dobre svetelne podmienky pri foteni
Okrem toho volitelne: Anglictina je nevyhnutna, slovensku verziu mi momentalne neponukalo. Okrem toho je mozne vytvorit ucet len ak mate cestovny pas. Ina moznost nebola k dispozicii, napr s obcianskym.

Otvaranie uctu bolo celkom intuitivne, akurat pri skenovani pasu som uspel na na 4x, mozno moja nesikovnost :D Chce to po Vas natacanie pasu aby boli viditelne bezpecnostne prvky aj z ineho uhla.
V pripade, ze registraciu prerusite, mozete neskor pokracovat. Overenie dokladov/selfie trvalo cca 6minut, nasledne prisla SMS aj Email.

Ked odsuhlasite:
  • Customer Agreement
  • Vase peniaze su drzane na spolocnom escrow ucte v Solarisbank AG, Citibank Europe plc a Deutsche Bank AG
  • vyhlasujete, ze ucet otvarate na svoje meno
  • Podmienkami pre akcie zadarmo (zrejme ak pouzijete referal)
  • Rozumiete anglictine
Vyplnite kratky investicny dotaznik:
Pocet obchodov s ETF
Pocet obchodov s akciami
Pocet obchodov s derivatmi

Ked to vsetko mate, poziadate uz o otvorenie uctu. Pisali, ze to trva 5minut, no ziadna dalsia notifikacia neprisla a po 10minutach, ked som si otvoril appku uz bolo vsetko schvalene.

V ramci promo kampane s promo kodom, mam dostat ciastkove akcie Applu(fractional shares). No podmienkou je aby ste vlozili na ucet 150€ a spravili 2 obchody.

Vyzera to tak, ze mate vlastny IBAN k svojmu uctu, lebo pri posielani SEPA platieb, nie je potrebne zadavat ziadne dalsie udaje. Podla mojich zisteni, nie je mozne robit instantne SEPA platby, tak treba cakat par dni, kym sa Vam pripisu prostriedky.

Okrem toho je mozne vkladat cash este cez GPAY a kreditne/debetne karty. Skusal som cez GPAY a tam bol prvy vklad bez poplatku. Dalsie vklady cez GPAY su uz za poplatok 0.7%. Vkladal som tam tych 150€ aby som mohol ziskat tu cast akcie a najma ked to bolo bez poplatku :)
Pri platobnych kartach neviem ake su poplatky, ale predpokladam, ze nieco podobne.

Aby ste ziskali tie kusky apple akcie, musite vlozit 150€ a spravit 2 obchody, kazdy za 1€ do 2 tyzdnov od otvorenia. Predpokladam, ze dostanem akciu v hodnote 2€ :D Na Webe pisali, ze to bude v hodnote 15€. A ak niekoho odporucite vy, mali by ste zase dostat akcie v hodnote 20€. Maximalne mozete odporucit 40 ludi.
Potom doplnim, co prislo. Ma to byt pripisane zajtra. Pri zadavani prikazu som daval suhlas, ze obchod bude vykonany cez Lang & Schwarz Exchange, zrejme https://www.ls-x.de/de/

Po nakupe som v minuse 2€ :D
portfolio.jpg
Nastavil som si aj Savings Plan, ktory sa vykona automaticky na zaciatku alebo v strede mesiaca. Ponukalo mi to 2.12. alebo 16.12 ako najblizsi termin.
savingsplan.jpg
Je mozne nastavit aj inu periodu, napr kazdy tyzden alebo 2x mesacne. Pri vybere ETF vam ponuka sprievodcu ako neviete co kupit, alebo mozete rovno vyhladat.

Nakupovat je mozne ETF len nasledujucich spravcov:
Amundi, Lyxor, Xtracker, Wisdomtree

MSCI WORLD som nasiel len
Lyxor Core MSCI World (DR) UCITS ETF - Acc
Xtrackers MSCI World UCITS ETF 1C


Celkovo mam z toho pozitivny dojem. Appka vyzera dobre je prehladna, lahko sa v nej naviguje. Vidite tam historiu udalosti v poradi akom nastali. Paci sa mi to. Daleko lepsie ako tastyworks alebo IBKR. Podla mna toto by mohla byt ta gamechanger appka na investovanie. Mozete nakupovat cez trvaly prikaz a bez poplatku! Som z toho nadseny.
Ako som pisal v inom prispevku, Slovaci su konzervativny, cize sem sa nenahrnu, najma ak tam absentuje slovencina a nedovera v internetove firmy.

Chcel som pridat aj podmienky, ktore som musel odsuhlasit, ale je tu limit na 3 subory, tak pridavam len Customer Agreement

Doplnene o 16:31.
Z pohladu bezpecnosti, nemate meno, heslo a ani 2FA. Vsetko je naparovane na vase tel.cislo a PIN. Ked som sa isiel prihlasit na webe, chcelo to tel cislo, potom PIN a do appky mi prisla push notifikacia s kodom. Nezabudnite na to pri zmene tel. cisla :D

Doplnene o 16:56.
Podporovane jazyky: Deutsch, English, Español, Français, Italiano, Português, Nederlands, Suomi
Prílohy
CONTRACT_CUSTOMER_AGREEMENT_20221017091450.pdf
(555.87 KiB) 54 stiahnutia
Naposledy upravil/-a hokaido v Po 21 11, 2022 4:56 pm, upravené celkom 2 krát.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa Croven »

Je možné mať aj inú menu ako € a USD? Konkrétne mám na mysli českú korunu (dúfam, že v Čr bude euro rýchlo).
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa hokaido »

Nikde sa neviem dopatrat k tejto informacii. Ale ak by som si mal tipnut vsetky ucty budu zrejme v eurach. Ked mi zalozili eurovy ucet pre moje vklady, myslis si, ze by inym zakladali CZK alebo USD ucet v tejto banke? Navyse prevody v tychto menach asi budu este aj spoplatnene.
ra7
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 15 11, 2022 12:52 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa ra7 »

Croven napísal: Po 21 11, 2022 4:02 pm Je možné mať aj inú menu ako € a USD? Konkrétne mám na mysli českú korunu (dúfam, že v Čr bude euro rýchlo).
Pokiaľ viem, v podmienkach je, že všetky iné meny prevedú do €. Ale to ma automaticky podľa IP adresy stále hádže na obchodné podmienky platné pre SK. Možno keď si rezident inej krajiny/inej meny, budeš posielať peniaze na iný účet, ale zmenia to na €. Tento broker len pred nedávnom (október 2022) rozšíril nábor aj na iné EU krajiny, vrátene nás.
edit: našiel som toto "If Trade Republic concludes a transaction with the Customer in a foreign currency, Trade Republic will convert the foreign currency amount into Euro and credit or debit the corresponding Euro amount to the Customer's Clearing Account."

Len doplním, že Trade republic vám po schválení účtu pošle na váš účet, z ktorého dobíjate deposit (tzv. referenčný účet), sumu 0,01 €, kde v poznámke bude uvedený PUK kód, ktorý potrebujete pri komunikácii s podporou, ak budete meniť zásadné údaje!: zmena tel. čísla, IBAN na výplatu a PIN kódu. Platí iba na 1 operáciu, potom sa generuje nový...
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa Adammd »

Ake su teda celkove mesacne/rocne naklady, konkretne pri sporeni - pravidelnom investovani 50€/mes - nakupom nejakeho akumulacneho ETF pre S&P 500 v EUR? Ake ETF to nakupi?

Poistenie je teda 100k €? Kto to garantuje, kto bude pripadne vyplacat pri krachu brokera?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa hokaido »

Pisali sme o tom vyssie https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 57#p174857

Alebo pozri https://traderepublic.com/en-sk hladaj dolu How is my money protected?

Musis si sam zvolit do coho chces. Toto mi ponukaju:
sp500.JPG



Mali by tam byt len poplatky, ktore platis spravcovi. Cas ukaze, ci to tak aj je.

Edit:
Pri generovani savings plan mi ponuka este toto:
costs.jpg
Predpokladam, ze product cost su priebezne poplatky samotneho ETF. Plan bol nastaveny na 30e mesacne.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa Adammd »

Nerozumiem tomu. Kolko teda budu rocne naklady?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
pannikto
Príspevky: 44
Dátum registrácie: St 10 08, 2022 6:57 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa pannikto »


Edit:
Pri generovani savings plan mi ponuka este toto:
costs.jpg

Predpokladam, ze product cost su priebezne poplatky samotneho ETF. Plan bol nastaveny na 30e mesacne.
to znamena ze spravcovsky poplatok v case rastie a v roku 5 je 0.11%?
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa hokaido »

V prospekte pisu, ze sa v case moze menit. Momentalne pre dane ETF je nastavene na 0.12% pa. Moje oblubene MSCI WORLD ETF od iShares ma TER 0.2% p.a. Pripominam, ze to su poplatky fondu a neviete ich obist. Vsade ich platite aj vo Finaxe aj u inych brokerov. Su vsak uz zaratane do ceny daneho fondu.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa Adammd »

Takze mesacne sa plati 1€ fixna ciastka za nakup? To je pri 50€ 2%. NAV je jasny, to sa plati vsade. Vedenie uctu teda 0,12% p.a. To poto EIC vychadza lepsie - cez "nasich" sporstredkovatelov s 1% vstupom a ziadnym priebeznym poplatkom.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa hokaido »

Cely ten report sa vola Ex-Ante Cost Information on the Savings Plan
Nakup je oznaceny ako external cost a ten je vo vyske 0€ pre savings plan.

Nateraz to chapem tak, ze 0e za nakup(cez savings plan nie priamy nakup) aj za drzanie. Ostatne zatial povazujem za poplatky vo vnutri fondu, kym mi to niekto nevyvrati, alebo neuvidim vypis na konci roka.

Mozno toto vnesie viac svetla do toho
https://support.traderepublic.com/en-sk ... nformation
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa Peter222 »

A z čoho je teda tvorená profitabilita tohto online brokera? :)
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa Adammd »

Zase nemusi to byt fraud, ved aj v Degire sa vies dostat na "nulu", vhodnym vyberom ETF...
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa Peter222 »

Ja nehovorím, že je to fraud, len sa zamýšľam , z čoho potom ten broker tvorí P/L? Sporenie úplne "zadarmo" a pri jednorazovkách komisia 1€?
jcar
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Ut 03 08, 2021 11:42 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa jcar »

Peter222 napísal: Po 21 11, 2022 7:44 pm Ja nehovorím, že je to fraud, len sa zamýšľam , z čoho potom ten broker tvorí P/L? Sporenie úplne "zadarmo" a pri jednorazovkách komisia 1€?
Napr. odmena za transakcie od L&S (Lang&Schwarz Exchange), kde realizujú obchody. Je to vidieť aj na tom screenshote vyššie - Third party grants (a vysvetlenie naspodu obrázka).

Zaujímavé čítanie:

https://northern.finance/trade-republic-erfahrungen/
https://northern.finance/trade-republic ... blic_daran
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa Peter222 »

Díki za objasnenie....z textov ešte k poplatkom toto:

Trade Republic boduje u väčšiny investorov svojimi pomerne nízkymi nákladmi. Investori môžu na platforme obchodovať s akciami, ETF a derivátmi bez poplatku za objednávku. Platí sa len paušálny poplatok za náklady tretích strán vo výške 1 €.

Toto je ten poplatok za jednorázovky, ktorý pri savings plan nie je, alebo toto platí aj pri savingoch? či je to ešte niečo iné?
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa hokaido »

Pozri si prosim moj post vyssie, tam pisem co ponuka priamo XETRA. Predpokladam, ze oni cez svojho brokera vyuzivaju tento benefit.
Deutsche Börse supports private investors in saving long-term via Equities, Exchange Traded Funds (ETFs) and Exchange Traded Products (ETPs). ETF and ETP savings plan orders can already be executed on Xetra® without the usual transaction fees, Equity savings plan orders from 1 June 2022.
Obrat zrejme generuju s tych trejderov, ktorym uctuju 1€ za obchod. Ci maju ine prijmy to netusim, ani to ci vedia byt z toho v zisku.

Ale vsetko su to dobre otazky
Dakujem za share, neskor si to precitam cez GTranslate :)
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa hokaido »

Vcera som este posielal EUR prevod z VUB a dnes rano o 7:24 som to mal pripisane.
Dnes som okrem toho este obdrzal aj akcie Apple v hodnote cca 30e, ktore som dostal v ramci promo kampane.

K tej bezpecnosti este doplnim, ze vybrat peniaze z uctu je mozne len na Vas ucet, z ktoreho posielate peniaze. Ten sa da zmenit, ako ra7 pisal, len cez PUK kod, ktory vam poslu v poznamke platby potom, co bude nastaveny Vas referencny ucet, resp ked poslete prvy krat peniaze cez prevod.

Vypisy sa generuju raz za kvartal, kde by sme mali vidiet vsetky poplatky a na konci roka este vypis pre potreby dani. Tam by sme mali vidiet dalsie poplatky ak nejake su.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Som čítal, čo dal linky jcar a myslím, že všetko je v poriadku.
Tie nákupy zadarmo sú na podobnom princípe ako RobinHood alebo Alpaca.
S tým, že v EU sa to ešte viac vyplatí, lebo v EU je slabá likvidita.

Vysvetlím po lopate, aby rozumeli aj laici.

V Amerike je trh velmi likvidný. Milióny príkazov na nákupy sa prekrývajú s miliónmi príkazov na predaje, preto je rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou velmi malý.
Ten rozdiel sa volá SPREAD a funguje na takom istom princípe ako napr. zmenáreň.
Napr. SPY ( najpopulárnejšie ETF na SP500 ) má priemerný denný objem 90 miliónov.
Obrovský počet obchodov sa urobí na jednej burze NYSE.

Ked sa pozriete na európske verzie ETF na SP 500, tak za prvé je ich viac, ale obchodujú sa aj na viacerých burzách.
Preto je tam likvidita zúfalo nízka.
Napr. SXR8.DE- najpopulárnejšie ishares verzia ma priemerný denný objem na Xetre len 38 tisíc.
Tie isté ishares v Dusseldorfe: objem 3
V Berline 64 kusov, Frankfurt 200ks,...

Ked som to prvykrát videl, nechcel som tomu veriť.
Ale pozdejšie som prišiel na to, že tie burzy majú všade zmluvných marketmakerov, ktorí sú povinní nakupovať a predávať kolko chcete...len fungujú ako zmenáreň a ked nie sú iní účastníci trhu, tak musíte prijať ich spread. Ten spread tiež majú zmluvný..myslím, že maximálne 1,5% (niekde som to videl ...možno na xetre )

A teraz si predstavte že Trade Republic sa dohodol z Lang & Schwarz v Dusseldorfe, že všetky svoje príkazy bude posielať len cez neho a pri sporoinvestovaní ešte kumulovať. To je akoby ste nejakej zmenárni posielali tisíce zákazníkov, alebo jej prinesli velké akumulované nákupy v miliónoch. Pri väčšom objeme pochopiteľne tá zmenáreň zarobí, vyplatí vám nejakú províziu a ešte si môže dovoliť nižšie spready ako na Xetre.

Preto tam majú porovnanie, že spready u nich boli o 40% nižšie ako na xetre.
Čo samozrejme je relatívne, lebo tie spready sú u TR lepšie pre retail (ako keby ste nakupovali sami cez brokera ), ale na druhej strane inštitúcie ako EIC, alebo Finax môžu mať priame dohody s marketmakerami, že majú nižšie spready.
Okrem toho aj Trade republic, aj EIC nakupujú v určité dni, takže vedia dať dokopy velký objem objednávok naraz.

Čiže je možné , že v EU môže byť Trade republic ešte ziskovejší ako RobinHood, ktorý dostáva za tok príkazov dajme tomu 1 cent za akciu.

Z tej kritiky čo som čítal vyplýva, že netreba obchodovať mimo burzových hodín - vtedy navyšujú spready.
Ale to aj v USA...po zavretí búrz v USA marketmakeri nefungujú...ceny robí hocikto ( ja si u nelikvidných akcií kótujem svoje )

Ďalej netreba kupovať priamo crypto, lebo tam je poplatok 1,5%...to sa oplatí len nemcom, lebo oni sú oslobodení od daní pri držaní crypta po 1 roku...ale nám sa neoplatí lebo my sme oslobodení od daní iba pri držaní ETF na crypto ( iba cenné papiere sú oslobodené )...a tie ETf môžete kúpiť u TR za 1€, alebo do nich viete sporoinvestovať zadarmo.

Mne z toho vyplýva, že cez Trade Republic môže mať sporiteľ lepšie ceny (nižšie spready ) než pri nákupe cez IB, XTB, SLSP , pričom v IB platíme ešte poplatok 2-3€ a v SLSP 1%.

Dalo by sa to porovnať tak, že v IB by sa sledoval bid/ask (pričom ideálna cena je presne v strede ) a popritom odsledovať za akú cenu sa to v istom okamihu kúpi cez Trade Republic.

Neviem či z investičného hladiska to má nejaký význam...pri malých mesačných nákupoch asi nie. Pri väčšom nákupe by som si to pozrel u IB.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa Croven »

Takže ak tomu dobre rozumiem tak TR je nemecký broker, ktorý umožnuje nakupovať na US burzách aj US ETFs, plus je možné u neho mať sporiaci plan - niečo ako eic/finax/portu?

edit: pozrel som lepšie a US ETFs sa nedajú kúpiť
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Neviete ako je to s dodržiavaním nastaveného sporenia ...
Či je tam sloboda na pár mesiacov prestať, alebo je tam povinnosť dodržiavať nastavenú frekvenciu?
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa hokaido »

Dik JUGGLER za pekne vysvetlenie.

https://traderepublic.com/en-sk/why-tra ... on-quality
Tu tvrdia, ze v 43% pripadov maju lepsi spread ako referencny market XETRA.
Spread quality is documented by the Hamburg Stock Exchange
The Hamburg Stock Exchange creates and publishes regular reports pertaining to the execution quality of its trading venues, according to regulation (Delegated Regulation (EU) 2017/575). All reports are accessible via the Website of the Hamburg Stock Exchange.
Chvilku mi to trvalo, kym som nasiel to na co sa odkazuju, ale tu su tie reporty, ale upozornujem su to surove data v CSV suboroch, za kazdy den, na kazdu akciu, na kazdej burze :) Najnovsie su z 31.12.2021

Croven napísal: St 23 11, 2022 10:22 am Takže ak tomu dobre rozumiem tak TR je nemecký broker, ktorý umožnuje nakupovať na US burzách aj US ETFs, plus je možné u neho mať sporiaci plan - niečo ako eic/finax/portu?

edit: pozrel som lepšie a US ETFs sa nedajú kúpiť
Spravne, US ETFka cez nich nekupis. Podla mna nekupis cez nich ani US akcie na US burzach. Z toto co som videl, tak vies kupit akcie US firiem, ktore su kotovane na EU burzach. Co som pozeral 10, vsetky ISIN viedli na Frankfurtsku burzu. Vies si to overit na https://www.ls-x.de/de/
capitalcapital napísal: St 23 11, 2022 11:17 am Neviete ako je to s dodržiavaním nastaveného sporenia ...
Či je tam sloboda na pár mesiacov prestať, alebo je tam povinnosť dodržiavať nastavenú frekvenciu?
Predpokladam ak tam nebudes mat cash, tak sa ti to nenakupi. Alebo len jednoducho vymazes savings plan.

Mal som este obavy, ako je to s ochranou nakupenych assetov a nasiel som toto:
https://traderepublic.com/en-sk/why-trade-republic/safety-and-security napísal:Your investment assets are fully separated and in escrow custody with unlimited protection.
Netusim vsak, co si mam z toho zobrat :?

Crypto zatial nie je mozne trejdovat. Teda aspon mne to nedovoli.


Edit:
Nakoniec som nasiel aj obdobu nasho garancneho fondu. Je to v customer agreement dokumente:
Trade Republic is affiliated with the Compensation Scheme of Securities Trading Companies (Entschädigungseinrichtung
der Wertpapierhandelsunternehmen – hereinafter "EdW"). Pursuant to Sec. 6 (1) of the German Deposit Guarantee and
Investor Compensation Act (Anlegerentschädigungsgesetz – hereinafter “AnlEntG”), the EdW is established as a special
CUSTOMER AGREEMENT Trade Republic Bank GmbH
Appendix 1.1.
Pre-contractual information
18 from 45
Status 09/2022
fund of the German Federal Government with no legal capacity at the Credit Institute for Reconstruction (“Kreditanstalt für
Wiederaufbau – hereinafter “KfW”). The AnlEntG is the legal basis for the activities of EdW.
EdW provides compensation in accordance with the AnlEntG if an assigned securities trading company runs into financial
difficulties and is no longer able to meet its obligations to its Customers arising from Securities Transactions. BaFin
determines when this condition is met and publishes this decision in the Federal Gazette ("Bundesanzeiger"). The claim for
compensation amounts to 90% of the investor's claim from Securities Transactions against Trade Republic, up to a
maximum of EUR 20,000.00. There is no claim for compensation if funds are not denominated in the currency of an EU
member state or in euros. Further reasons for exclusion are set out in Sec. 3 (2) AnlEntG.
Ako andre predpokladal do 90% max. 20 000€.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa Peter222 »

andre napísal: Ne 20 11, 2022 12:11 pm Ochrana cashu je do 100000 EUR vid. link nizsie CP budu zrejme chranene do vysky 20000Eur Nemeckou schemou.
hokaido napísal: St 23 11, 2022 1:42 pm ko andre predpokladal do 90% max. 20 000€.
hokaido napísal: Ne 20 11, 2022 7:57 pm Depozitarom je banka HSBC Germany, ktora ma zapisane, na koho meno su kupene akcie. Minimalne v EU to takto funguje vsade u brokerov. Ale ochranu zvyknu mat.
Depozitarom je HSBC. Mám kúpené akcie cez Trade Rebublic za 50 000, cash 0. Podľa vyjadrení vyššie sú zapísané na moje meno v HSBC (inak toto podľa mňa nie je povinné a ani sa mi to nezdá, brokeri v EU to robia vcelku štandardne cez omnibus účet v depozitárovi, ale ok berme to tak, že mám zapísané na svoje meno akcie v HSBC). Trade republic skrachuje, ale účty sú oddelené, takže mám u depozitára akcie za 50k. Tá ochrana 20 000€ na CP je teda na čo?
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa hokaido »

Peter222 napísal: St 23 11, 2022 2:21 pm Tá ochrana 20 000€ na CP je teda na čo?
Podvodne konanie zo strany brokera. Pozri to v tejto teme.

Z historie vid napr What Happened At MF Global?
Za taketo pociny je zapocate aj trestne stihanie.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa Peter222 »

Toto čo píšeš mi je jasné, ale iné som sa pýtal. Skúsim to inak naformulovať.
Podľa vyjadrení vyššie sú akcie písané na moje meno u custodiána a tu je ten háčik. Ak to tak je tak v zásade žiadnu ochranu u brokera na CP nepotrebuješ, lebo CP drží na tvoje meno depozitár, skôr by bol problém, keby robil fraudy on a nie broker. Podľa mňa však tie CP na tvoje meno písané nie sú a broker používa u depozitára 1 omnibus účet pre všetkých klientov.
Ale ok, nesúvisí to priamo s Trade Republic, tak nech nie sme zbytočne off-topic.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa hokaido »

Ony mozu byt na tvoje meno, ale broker k nim ma pristup tiez v tvojom mene. Napriklad ked ich predavas u brokera, pises depozitarovi aby mu ich uvolnil? Rovnako pri nakupe, znova ich tam uklada broker v tvojom mene. Ale povedzme, ze broker dostane kvoli svojim aktivitam margin call, ktory nevie vykryt, tak nez by zbankrotoval, vypyta si tvoje akcie v tvojom mene od depozitara a preda ich. Technicky netusim ako to cele funguje, len som toto z tych informacii na nete vydedukoval. Niekedy nemusi ist ani o brokera ako takeho, ale len o par zamestnancov, co zneuzili svoju poziciu na vlastne obohatenie. V takom pripade bude vinny aj broker, lebo nieco take umoznil.
Navyse predpokladam, ze u depozitara su ochranne mechanizmy, aby sa tomu zabranilo, alebo zavcasu odhalilo. Myslim, ze v US budu mat nejake super poistky, ak si mozu dovolit mat ochranu $500k na kazdy ucet. Tiez si treba uvedomit, ze brokeri su pravidelne auditovany. Vygoogli si kolko krat uz dostal pokutu napr IBKR za rozne porusenia.
President Richard Nixon napísal: I AM SIGNING today the Securities Investor Protection Act of 1970. This legislation establishes the Securities Investor Protection Corporation (SIPC), a private nonprofit corporation, which will insure the securities and cash left with brokerage firms by investors against loss from financial difficulties or failure of such firms. ... I urged the formation of a corporation to afford protection to small investors. ... Just as the Federal Deposit Insurance Corporation protects the user of banking services from the danger of bank failure, so will the Securities Investor Protection Corporation protect the user of investment services from the danger of brokerage firm failure. This act protects the customer, not the broker, since only the customer is paid in the event of firm failure. It does not cover the equity risk that is always present in stock market investment, but it will assure the investor that the solvency of the individual firm with which he deals will not be cause for concern. It protects the small investor, not the large investor, since there is a limit on reimbursable losses. And it assures that the widow, the retired couple, the small investor who have invested their life savings in securities will not suffer loss because of an operating failure in the mechanisms of the marketplace.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa JUGGLER »

hokaido napísal: St 23 11, 2022 1:42 pm
Spravne, US ETFka cez nich nekupis. Podla mna nekupis cez nich ani US akcie na US burzach. Z toto co som videl, tak vies kupit akcie US firiem, ktore su kotovane na EU burzach. Co som pozeral 10, vsetky ISIN viedli na Frankfurtsku burzu. Vies si to overit na https://www.ls-x.de/de/
OK. Toto potrebujeme mať vyjasnené, aby sme vedeli, či je TR vhodný len na sporo-investovanie do európskych verzií ETFs alebo aj na trading amerických akcií a iných inštrumentov. Vyzerá že nie, pokiaľ si nechcete kúpiť nejakú americkú akciu listovanú v Eurozóne.

Podľa všetkého sa TR hodí len na investovanie v mene EUR a neumožňuje kupovať americké akcie na amerických burzách.
Ono by sa to ani nevyplatilo, lebo pri každom nákupe by musela prebehnúť konverzia do USD a pri predaji späť do EUR.

P.S. Pozor na to pri eurových účtoch v XTB. Ako som písal do vlákna ,,ETF cez XTB,, tam je popísané, že konverzia je 0,5%.
Takže účty v EUR sa oplatia v TR na nákup ETF a akcií v EUR a v prípade XTB, ak chcete sporo-investovať do USD verzií, lepšie je mať účet v USD. Majitelia účtov vravia, že v XTB je možné mať niekoľko podúčtov, tak by to nemal byť problém.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa hokaido »

JUGGLER napísal: Pi 25 11, 2022 8:28 pm Podľa všetkého sa TR hodí len na investovanie v mene EUR a neumožňuje kupovať americké akcie na amerických burzách.
Ono by sa to ani nevyplatilo, lebo pri každom nákupe by musela prebehnúť konverzia do USD a pri predaji späť do EUR.
Mas len jednu menu: EUR. Mozes kupovat aj dolarove assety, ale konverzia sa robi automaticky bez tvojho zasahu.
https://support.traderepublic.com/en-nl ... rsion-work

Ale vyzera, ze vsetko maju v eurach. Tak som z toho jelen.
https://www.ls-x.de/de/aktie/apple-aktie
https://www.ls-x.de/de/aktie/caterpillar-dl-1-aktie
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa hokaido »

Pouzil som fintu od JUGGLERa a Peter222 https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 45#p175045
A porovnal cenu za moj nakup ETFka na TR s referencnym marketom XETRA.
V reporte z nakupu nevidim sice sekundu ale len minutu, ale cena(ask) v tej minute sa pohybovala medzi 79.288 az 79.31, pricom mne to nakupilo za 79.302.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Trade Republic

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

V príklade, čo @hokaido píšeš, si určite použil "market" príkaz = > čísla sedia.
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"