II. pilier - DSS

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 473
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Týmto krokom vykonali ten povestný posledny kliniec do truhly 2.piliera. A myslím, že všeobecne vytvoria averziu k niečomu, čo sa bude volať sporenie/investícia na dôchodok v réžii štátu.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa aviceN »

Nejake zhrnutie ak by zaujimalo niekoho:

https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clano ... vne-zmeny/
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Som Vás s tým podnikaním presunul do PODNIKANIA a vlákna o živnosti a s.r.o:
https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... hp?t=24833

Blbé je, že tam príspevky neukazuje ako AKTÍVNE témy, tak chodte rovno tam, lebo si pozrite v NEPREČITANÝCH.

K tomu 2 pilieru - schválené reformy.

Nevidím to čierno. Ten povinný prechod do indexového by som dal už dávno. A je tam klauzula, že kto požiada aby nešiel, tak nemusí. To zdanenie polovice ak by ju človek chcel vyplatiť naraz je nepríjemné...ale po tom, čo som dnes utrpel šok, že 3 pilier a Európsky dôchodok sú zdaňované sa mi to nevidí kruté. Lebo sa to nemusí zdaňovať, ked sa to naraz nevyberie.

Páči sa mi, že kým budú vyplácať prvú polovicu, druhá sa môže ďalej zhodnocovať.
Potešilo ma, že DSS nebudú môcť účtovať 10% podiel na zisku. Niekde sme vypočítali, že ten podiel na zisku má poplatkový účinok ako cca 0,8% p.a. Takže to mierne zvýšenie priebežného z 0,3% p.a mi nevadí.

Treba to brať tak, že 2 pilier je PLUS, ktoré môžeme vytĺcť z úplne hlúpeho odovzdávania celého odvodu do sociálky.
Pre mladých to prinesie ohromné benefity. Možno sa touto reformou zachráni štát, lebo ten 2 pilier v doterajšej podobe neprinášal zhodnotenie. Indexové fondy za 30-40 rokov prinesú exponenciálne zhodnotenie a porazia infláciu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa rmaly »

Tiez si myslim, ze samotny dopad nie je az taka katastrofa... skor ten sposob (ze to schvalili s fasistami)...
A ak ma pamat neklame a nezmenili to na poslendu chvilu, tak teda okrem toho zdanovanie programoveho vyberu tam je dost konzervativne presuvanie (zhorsenie oproti sucasnemu stavu) z rizikovych do konzervativnych fondov ... co ja osobne by som napriklad nechcel vobec...
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa aviceN »

rmaly napísal: St 09 11, 2022 9:30 am Tiez si myslim, ze samotny dopad nie je az taka katastrofa... skor ten sposob (ze to schvalili s fasistami)...
A ak ma pamat neklame a nezmenili to na poslendu chvilu, tak teda okrem toho zdanovanie programoveho vyberu tam je dost konzervativne presuvanie (zhorsenie oproti sucasnemu stavu) z rizikovych do konzervativnych fondov ... co ja osobne by som napriklad nechcel vobec...
Prave naopak, hromadne idu presuvat kazdeho do indexu ak som spravne pochopil ci narazas na toto :)
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 473
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

JUGGLER napísal: St 09 11, 2022 12:21 am
Nevidím to čierno.............že kým budú vyplácať prvú polovicu, druhá sa môže ďalej zhodnocovať.
Vidím to zle, meniť podmienky pre už existijúcich sporitelov, ktorí tam vstupili za uplne odlišných legislatívnych podmienok.
Alebo inak sa spýtym, ak by to takto bolo pripravene v roku 2004, že odvody nie 9%, ale iba 4% s pomalym rastom na nejakych 6%... a zdanenie vyberu, tak otazka znie, kolkí by sa do toho zapojili?
miso2911
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št 24 03, 2022 7:46 am

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa miso2911 »

To zdanovanie výberu sa myslí celej sumy, alebo len z výnosu?
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 473
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Podla mna celej sumy. Lebo ak urobíš prechod medzi spoločnostami, tak výnos z povodnej už nie je vynos v novej, ale prevod celej sumy. Takže sa to neda dopatrat.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa rmaly »

aviceN napísal: St 09 11, 2022 10:09 am
rmaly napísal: St 09 11, 2022 9:30 am Tiez si myslim, ze samotny dopad nie je az taka katastrofa... skor ten sposob (ze to schvalili s fasistami)...
A ak ma pamat neklame a nezmenili to na poslendu chvilu, tak teda okrem toho zdanovanie programoveho vyberu tam je dost konzervativne presuvanie (zhorsenie oproti sucasnemu stavu) z rizikovych do konzervativnych fondov ... co ja osobne by som napriklad nechcel vobec...
Prave naopak, hromadne idu presuvat kazdeho do indexu ak som spravne pochopil ci narazas na toto :)
Nie, to je ok (i ked neskoro)... Ale doteraz bol presun tusim od 55 z indexov/akcii do dlhopisov a mal som dojem, ze bol navrh (aspon povodny), ze to zacnu uz od 45 ci 50... proste skor... neviem, aku podobu to ma teraz najnovsie...

edit:
nasiel som iba na stranke ovb o tom zmienku... ale mozno to nakoniec bude este lepsie, ak je pravda, ze sa to da uplne odmietnut...
Zmena č.3: Stabilizačná fáza 2. piliera začne už v 45. roku života
Reforma dôchodkového systému počíta s tým, že sporiteľom sa od 45. roku života začnú ich úspory presúvať do garantovaného dlhopisového fondu. Konkrétne by sa každé tri roky malo presunúť 12,5 % úspor.

Naše hodnotenie: Tento návrh predlžuje stabilizačnú fázu na 20 rokov, čo je zbytočne dlhé obdobie. Dnes sa tzv. skonzervatívňovanie portfólia, čiže postupný presun úspor do garantovaných dlhopisových fondov, deje 10 rokov pred odchodom do dôchodku (od 52. roku veku) vo výške 10 % ročne. Dobrou správou je, že sporiteľ môže tento krok odmietnuť a aj pri dosiahnutí dôchodkového veku môže mať všetky úspory v rastovom fonde. Najmä pri sporiteľoch, ktorí vstúpili do 2. piliera neskoro alebo boli dlho v dlhopisovom fonde, je dôležité naplno využiť potenciál rastu úspor v akciových či indexových fondoch. Netreba zabúdať na to, že odchodom do dôchodku sa život nekončí: práve naopak, úspory sa môžu ďalej zhodnocovať.

https://www.ovb.sk/blog/sprava/co-sa-bu ... lieri.html
mgulka
Active Member
Príspevky: 112
Dátum registrácie: Ut 25 06, 2013 10:11 am

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa mgulka »

duves napísal: St 09 11, 2022 10:29 am Podla mna celej sumy. Lebo ak urobíš prechod medzi spoločnostami, tak výnos z povodnej už nie je vynos v novej, ale prevod celej sumy. Takže sa to neda dopatrat.
Ak je toto pravda, tak ma to dosť hnevá. Zdaňovať by sa mal predsa zisk a nie "istina".
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ziadny strach, zdanovat sa bude aj inflacia ako "zisk" :)
Odoslané z počítača
hifron
Silver Member *
Príspevky: 273
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa hifron »

Bolo by treba zaviesť nie vek, keď si nejaká Sociálna poisťovňa alebo kto vyráta odchod do dôchodku, ale keď človek sám zamýšľa odísť do dôchodku... A keď bude malý dôchodok alebo to nebude vychádzať, tak nejaké konzultácie alebo niečo môže robiť aj vo vyššom veku(a byť napríklad part-time) a odísť vtedy, keď sám chce... A potom môže nejaký dôchodkový vek zvysoka, keď bude na pracovnom trhu žiadaný(čo znie síce ako oxymoron, ale aj také sa na západe stáva(teda keď je človek odborník))..., lebo je aj veľa ľudí, čo jednoducho MUSÍ vo vysokom veku nutne pracovať, lebo im nevychádza...
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 473
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Ten odkup ½ nasporenej sumy na doživotný dôchodok bude bomba kšeft pre vybrané poisťovne. Príklad, moji rovesníci a rovesníčky pôjdu do dôchodku niekedy v rokoch 2024-2026 (podla toho, či sa im uplatní započet vychovaného dieťaťa a koľko). Teda vo veku 62-63,5 rokov. V prvej fáze si teda stanovia z ½ polovičky nasporenej sumy programový výber. Z druhej si zakúpia doživotný dôchodok po uplynutí ďalších 10 rokov (už budú starší o 10 rokov). Poistná matematika nahráva poisťovniam. Doživotný dôchodok znamená, že môže byť vyplatená prvá dávka tzv.doživotného dôchodku a poistený zomrie. No a portfolio poistencov od veku 72-73 nebude nesmrteľné. A teda celý balík čo služil na odkupenie doživotného dôchodku, je vlastne zisk životnej poisťovne. Toto nevymyslíš. Takže ak to človek chce obísť, tak jedine zdaniť jednorazovym výberom.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa JUGGLER »

duves napísal: St 09 11, 2022 10:29 am Podla mna celej sumy. Lebo ak urobíš prechod medzi spoločnostami, tak výnos z povodnej už nie je vynos v novej, ale prevod celej sumy. Takže sa to neda dopatrat.
Určite nie. Daní sa len výnos. Nemôže sa zdaňovať celá suma.
Môžeš prechádzať rôznymi spoločnosti. Pri každej máš účtovníctvo a výpisy.
Takže na konci, ak by si to chcel vyplatiť (len vtedy podlieha zdaneniu ) ti spravia vyúčtovanie
a tam bude jasne stanovený výnos. Ten pri výbere podľa mňa zdania zrážkovo ( domáci správcovia zdaňujú zrážkovo. )

Zdanenie obhajujú tým, že sporenie a výplata dôchodku nepodlieha zdaňovaniu, ale ked sa rozhodneš vybrať nasporenú sumu naraz , tak už je to použité na konzum a dosiahnutý výnos by mal byť zdanený ako pri iných výnosoch z fondov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No a ten konzum, ak niekde miniem, tak druha strana to zdani :)
To je nekonecna spirala, danova cierna diera...
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 473
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 473
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Je správne vybrať si peniaze z II. piliera aj za cenu zdanenia? Ak budete dlho žiť, môže byť váš dôchodok almužnou
https://uzitocna.pravda.sk/dochodky/cla ... -almuznou/
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

JUGGLER napísal: St 09 11, 2022 2:25 pm
duves napísal: St 09 11, 2022 10:29 am Podla mna celej sumy. Lebo ak urobíš prechod medzi spoločnostami, tak výnos z povodnej už nie je vynos v novej, ale prevod celej sumy. Takže sa to neda dopatrat.
Určite nie. Daní sa len výnos. Nemôže sa zdaňovať celá suma.
Môžeš prechádzať rôznymi spoločnosti. Pri každej máš účtovníctvo a výpisy.
Takže na konci, ak by si to chcel vyplatiť (len vtedy podlieha zdaneniu ) ti spravia vyúčtovanie
a tam bude jasne stanovený výnos. Ten pri výbere podľa mňa zdania zrážkovo ( domáci správcovia zdaňujú zrážkovo. )

Zdanenie obhajujú tým, že sporenie a výplata dôchodku nepodlieha zdaňovaniu, ale ked sa rozhodneš vybrať nasporenú sumu naraz , tak už je to použité na konzum a dosiahnutý výnos by mal byť zdanený ako pri iných výnosoch z fondov.
Ale predsa tie ETF nakupujú na burze, takže spadajú pod daňový test 1 rok? Tak ako to môžu zdaňovať.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Baba Jaga: Podielové fondy tiež investujú do ETF a tiež sa ich časový test netýka. Je rozdiel kolektívne investovanie a individuálne investičné účty. To s tým v tomto prípade ale aj tak vôbec nesúvisí.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa andre »

Tak sa do zákona dostala zvláštna veta: „Starobný dôchodok a predčasný starobný dôchodok dohodnutý bez akýchkoľvek obmedzení podľa prvej vety podlieha daní z príjmu podľa osobitného predpisu.“

Tá veta podľa mňa hovorí o zdanení starobného dôchodku a nie jednorazového výberu. Je to obsahovo aj legislatívne paškvil. Doteraz nerozumiem, prečo si to po sebe neboli ochotní aspoň opraviť, keď mali na to vďaka posunu hlasovania týždeň čas. V druhom pilieri si na svoju starobu šetrí viac ako 1,7 milióna Slovákov, ktorí v ňom majú zaokrúhlene takmer 12 miliárd eur. Politici by mali k peniazom občanov pristupovať zodpovedne. Nie na poslednú chvíľu rukou dopisovať zmeny v zákone.

Vďaka tomu sa dnes môžeme inšpirovať zahraničnými riešeniami. Poliaci problém vyriešili vyplácaním dôchodkov prostredníctvom Sociálnej poisťovne. Štát totiž nemá dôvod zarábať na vyplácaní penzií. Zavedenie podobného riešenia má potenciál aj v slovenských pomeroch okamžite zvýšiť súkromné dôchodky odhadom o 25 až 30 percent.

Z tohto dôvodu narastie nespokojnosť občanov. Politici potom povedia: Vidíte, ani ľudia nechcú druhý pilier, a celý systém zrušia. Vďaka tomu získajú na svoje vlastné priority miliardy eur. Lenže problém zlej demografie nás raz naozaj dobehne a ľudia, ktorí si dnes nešetria na dôchodok, budú na tom v starobe zle.

https://www.trend.sk/trend-archiv/vazna ... ii-piliera
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa osamely chodec »

andre napísal: Ne 20 11, 2022 8:53 pm Tak sa do zákona dostala zvláštna veta: „Starobný dôchodok a predčasný starobný dôchodok dohodnutý bez akýchkoľvek obmedzení podľa prvej vety podlieha daní z príjmu podľa osobitného predpisu.“

Tá veta podľa mňa hovorí o zdanení starobného dôchodku a nie jednorazového výberu. Je to obsahovo aj legislatívne paškvil. Doteraz nerozumiem, prečo si to po sebe neboli ochotní aspoň opraviť, keď mali na to vďaka posunu hlasovania týždeň čas. V druhom pilieri si na svoju starobu šetrí viac ako 1,7 milióna Slovákov, ktorí v ňom majú zaokrúhlene takmer 12 miliárd eur. Politici by mali k peniazom občanov pristupovať zodpovedne. Nie na poslednú chvíľu rukou dopisovať zmeny v zákone.

Vďaka tomu sa dnes môžeme inšpirovať zahraničnými riešeniami. Poliaci problém vyriešili vyplácaním dôchodkov prostredníctvom Sociálnej poisťovne. Štát totiž nemá dôvod zarábať na vyplácaní penzií. Zavedenie podobného riešenia má potenciál aj v slovenských pomeroch okamžite zvýšiť súkromné dôchodky odhadom o 25 až 30 percent.

Z tohto dôvodu narastie nespokojnosť občanov. Politici potom povedia: Vidíte, ani ľudia nechcú druhý pilier, a celý systém zrušia. Vďaka tomu získajú na svoje vlastné priority miliardy eur. Lenže problém zlej demografie nás raz naozaj dobehne a ľudia, ktorí si dnes nešetria na dôchodok, budú na tom v starobe zle.

https://www.trend.sk/trend-archiv/vazna ... ii-piliera
seniori, vdovci/vdovy , samostatne zijuci v panelakovom byte, z penzie okolo 500 eur su uz teraz na hranici chudoby. Po dalsom raste energii na buduci rok to bude iba horsie.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 960
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

andre napísal: Ne 20 11, 2022 8:53 pm Doteraz nerozumiem, prečo si to po sebe neboli ochotní aspoň opraviť, keď mali na to vďaka posunu hlasovania týždeň čas.
Pretoze tyto odbornici sa odmietaju zapodievat nejakym trapnym pripomienkovanim.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 473
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

andre napísal: Ne 20 11, 2022 8:53 pm Tak sa do zákona dostala zvláštna veta: „Starobný dôchodok a predčasný starobný dôchodok dohodnutý bez akýchkoľvek obmedzení podľa prvej vety podlieha daní z príjmu podľa osobitného predpisu.“

Tá veta podľa mňa hovorí o zdanení starobného dôchodku a nie jednorazového výberu. Je to obsahovo aj legislatívne paškvil. Doteraz nerozumiem, prečo si to po sebe neboli ochotní aspoň opraviť, keď mali na to vďaka posunu hlasovania týždeň čas. V druhom pilieri si na svoju starobu šetrí viac ako 1,7 milióna Slovákov, ktorí v ňom majú zaokrúhlene takmer 12 miliárd eur. Politici by mali k peniazom občanov pristupovať zodpovedne. Nie na poslednú chvíľu rukou dopisovať zmeny v zákone.

Vďaka tomu sa dnes môžeme inšpirovať zahraničnými riešeniami. Poliaci problém vyriešili vyplácaním dôchodkov prostredníctvom Sociálnej poisťovne. Štát totiž nemá dôvod zarábať na vyplácaní penzií. Zavedenie podobného riešenia má potenciál aj v slovenských pomeroch okamžite zvýšiť súkromné dôchodky odhadom o 25 až 30 percent.

Z tohto dôvodu narastie nespokojnosť občanov. Politici potom povedia: Vidíte, ani ľudia nechcú druhý pilier, a celý systém zrušia. Vďaka tomu získajú na svoje vlastné priority miliardy eur. Lenže problém zlej demografie nás raz naozaj dobehne a ľudia, ktorí si dnes nešetria na dôchodok, budú na tom v starobe zle.

https://www.trend.sk/trend-archiv/vazna ... ii-piliera
Smeruje to k tomu, aby narastala nespokojnosť s 2.pilierom a jeho následnym zrušením.
O.i. neoboľševicky minister keca a keca, a rozporuje si.
Ani som to sem nechcel davat čo som videl pred tyždnom na pravde.
VIDEO: Pozrite si debatu Petra Bielika a Milana Krajniaka v relácii Ide o pravdu.
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... ie-penzie/
a jeho kecy od 18:30
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa rmaly »

duves napísal: Po 21 11, 2022 1:31 pm
andre napísal: Ne 20 11, 2022 8:53 pm Tak sa do zákona dostala zvláštna veta: „Starobný dôchodok a predčasný starobný dôchodok dohodnutý bez akýchkoľvek obmedzení podľa prvej vety podlieha daní z príjmu podľa osobitného predpisu.“

Tá veta podľa mňa hovorí o zdanení starobného dôchodku a nie jednorazového výberu. Je to obsahovo aj legislatívne paškvil. Doteraz nerozumiem, prečo si to po sebe neboli ochotní aspoň opraviť, keď mali na to vďaka posunu hlasovania týždeň čas. V druhom pilieri si na svoju starobu šetrí viac ako 1,7 milióna Slovákov, ktorí v ňom majú zaokrúhlene takmer 12 miliárd eur. Politici by mali k peniazom občanov pristupovať zodpovedne. Nie na poslednú chvíľu rukou dopisovať zmeny v zákone.

Vďaka tomu sa dnes môžeme inšpirovať zahraničnými riešeniami. Poliaci problém vyriešili vyplácaním dôchodkov prostredníctvom Sociálnej poisťovne. Štát totiž nemá dôvod zarábať na vyplácaní penzií. Zavedenie podobného riešenia má potenciál aj v slovenských pomeroch okamžite zvýšiť súkromné dôchodky odhadom o 25 až 30 percent.

Z tohto dôvodu narastie nespokojnosť občanov. Politici potom povedia: Vidíte, ani ľudia nechcú druhý pilier, a celý systém zrušia. Vďaka tomu získajú na svoje vlastné priority miliardy eur. Lenže problém zlej demografie nás raz naozaj dobehne a ľudia, ktorí si dnes nešetria na dôchodok, budú na tom v starobe zle.

https://www.trend.sk/trend-archiv/vazna ... ii-piliera
Smeruje to k tomu, aby narastala nespokojnosť s 2.pilierom a jeho následnym zrušením.
O.i. neoboľševicky minister keca a keca, a rozporuje si.
Ani som to sem nechcel davat čo som videl pred tyždnom na pravde.
VIDEO: Pozrite si debatu Petra Bielika a Milana Krajniaka v relácii Ide o pravdu.
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... ie-penzie/
a jeho kecy od 18:30
neviem ci by som naraz dal Bielika a Krajniaka :) :)
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 960
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Veru, utrpenie takato kombinacia :D
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 473
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

rmaly napísal: Po 21 11, 2022 10:30 pm neviem ci by som naraz dal Bielika a Krajniaka :) :)
Sústredil som sa na vyjadrenia neoboľševika.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 473
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

osamely chodec napísal: Ne 20 11, 2022 8:59 pm seniori, vdovci/vdovy , samostatne zijuci v panelakovom byte, z penzie okolo 500 eur su uz teraz na hranici chudoby. Po dalsom raste energii na buduci rok to bude iba horsie.
A to ešte tí, čo majú priemerný dôchodok sa dosť snažili.
https://tvnoviny.sk/ekonomika/clanok/35 ... ladne-ucty

Mňa by zaujimalo, čim im teda vláda pridá a z čoho. Tiež sa postavím do šóry.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Podľa ekonóma sa tak dá za chudobného považovať už každý s príjmom pod 480 eur. 
Zdroj: https://tvnoviny.sk/ekonomika/clanok/35 ... _clipboard

No a teraz spocitajme rodinu - priemerne zarabajuceho muza, zenu na materskej s dvoma detmi , kolko im vyjde prijem na hlavu.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa rmaly »

duves napísal: Ut 22 11, 2022 11:00 am
rmaly napísal: Po 21 11, 2022 10:30 pm neviem ci by som naraz dal Bielika a Krajniaka :) :)
Sústredil som sa na vyjadrenia neoboľševika.
to si mi velmi nepomohol so specifikaciou... :) :)
myslis Posledneho Kriziaka, alebo sluhu mafosov Bielika? :) :)
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 473
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Posledný Križiak nie je zo zoznamu mafošov?
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 960
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Skor nie. Je to bezny radovy slovak co to ma v hlave pomotane :)
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 473
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Sporitelia v II. pilieri pri prestupe do inej dôchodkovej správcovskej spoločnosti už od budúceho roka nebudú potrebovať akceptačný list zo Sociálnej poisťovne.

„Od 1. januára 2023 zaniká sporiteľom, ktorí majú záujem v rámci II. dôchodkového piliera prestúpiť do inej dôchodkovej správcovskej spoločnosti, povinnosť požiadať Sociálnu poisťovňu o vydanie akceptačného listu. Jeho predloženie dôchodkovej správcovskej spoločnosti pri uzatvorení prestupovej zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení je v súčasnosti podmienkou na akceptáciu tohto prestupu,“ informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Od budúceho roka táto administratívna podmienka odpadne a sporiteľ bude môcť prestúpiť do inej dôchodkovej správcovskej spoločnosti len na základe prestupovej zmluvy. „Obmedzenie však bude spočívať v možnej frekvencii týchto prestupov. Prestup medzi dôchodkovými správcovskými spoločnosťami bude totiž možný najskôr rok po vzniku prvej účasti sporiteľa na starobnom dôchodkovom sporení a následne pol roka od posledného prestupu,“ dodal Kontúr.

https://uzitocna.pravda.sk/dochodky/cla ... otrebovat/
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa rmaly »

duves napísal: Ut 22 11, 2022 5:32 pm Posledný Križiak nie je zo zoznamu mafošov?
tie znacenia beriem skor z toho, aka povaha prevysuje u dotycneho...
Krajniak tusim ma taku "temnejsiu" kseftarsku minulost, ale hlavne je to bigotny spasitel, cisty ako Kristovo lave oko... (samozvany)...
Bielik je hlavne poplatny (z mne nepochopitelneho dovodu... asi po mamke) chrapunom najhrubsieho zrna...
Co vlastne Krajnak pri Kollarovi tiez, ale ten asi skor nenasiel dostatocne konzervativny vytah do politiky...
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Mna by skor zaujimalo, ci je vobec fyzicky (časovo) mozne precitat a pochopit tie zakony, skor nez to odhlasuju. :)
Kolko zakonov sa rocne vyprodukuje? Kolko hodin rocne pracuje poslanec? :)
Odoslané z počítača
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Martin7 »

Krajniak je často spomínané meno v kauze ,,gorila". Len pripomienka ešte z roku 2012:
https://www.aktuality.sk/clanok/199914/ ... isiel-sam/

Krajniak je mafián ako hrom, len celkom šikovne (žiaľ) mätie ľudí svojím kultivovaným prejavom. Ale je to gauner najhrubšieho zrna.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 473
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

osamely chodec napísal: Ut 22 11, 2022 11:40 am Podľa ekonóma sa tak dá za chudobného považovať už každý s príjmom pod 480 eur. 
Zdroj: https://tvnoviny.sk/ekonomika/clanok/35 ... _clipboard

No a teraz spocitajme rodinu - priemerne zarabajuceho muza, zenu na materskej s dvoma detmi , kolko im vyjde prijem na hlavu.
Sú rodiny, kde sú 3-4 členovia a príjem do 1500€ aj s rodič.príspevkom.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa rmaly »

iceberg8 napísal: Ut 22 11, 2022 10:03 pm Mna by skor zaujimalo, ci je vobec fyzicky (časovo) mozne precitat a pochopit tie zakony, skor nez to odhlasuju. :)
Kolko zakonov sa rocne vyprodukuje? Kolko hodin rocne pracuje poslanec? :)
ale jasne... za prve to maju robit ti, co sa do toho rozumeju.... a potom ma suitu asistentov (vacsinou mladych pravnikov)... ale oni netusia co robia...
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 960
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Asistenti su pre traposov. Sami poslanci NRSR v koalicie ako najlepsi odbornici v galaxii mliecna draha predsa najlepsie vedia co je dobre.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa JanH »

Jednorazový výber bude zdanený. Viete ako to dopadne pri predčasnom úmrtí resp. ak človek už začal poberať, ale zomrel a nebol mu vyplatený celý balík? Získajú prostriedky z ll. Piliera pozostalá rodina alebo prepadne v prospech štátu?
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"