investičný certifikát (od 2022 diskusia ku 9,5% p.a.)

Garantované fondy, zaistené vklady, investičné certifikáty, dlhopisy a obligácie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

investičný certifikát (od 2022 diskusia ku 9,5% p.a.)

Príspevok od používateľa filip glasa »

investičný certifikát je štruktúrovaný dlhopis. Splatenie závisí nie len od podmienok v prospekte ( vývoja trhu), ale aj od schopnosti emitenta dodržať svoje záväzky.

Naproti tomu ETF je fond a iba spravuje akcie, ktoré patria akcionárom/podielnikom fondu.
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

investičný certifikát

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

štrukturovaný dlhopis je veľmi široký pojem,ale v zásade správny. V podstate vlastním určitú formu dlhopisu.

laicky:
Investičný certifikát je dlhový cenný papier, ktorého hodnota je naviazaná na hodnotu určitého podkladového aktíva.
A to:
index
úroková miera
komodity
výmmenný kurz
akcia
atď
Obrázok
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

investičný certifikát

Príspevok od používateľa aviceN »

Pripnem sa do debaty, prisla na mna otazka od znameho, ktoreho lakaju na expresny certifikat od Raiffky, pozeral som na to, po 5 rokoch ak underlying asset (v tomto pripade index) bude na 0%, pripadne cokolvek nad 0%, tak mu bude vyplatene 100% + 47,5% vkladu. Ak bude pod 0% po 5 rokoch tak mu vratia vklad, ohrozenie nastava iba v priapade, ak underlying asset bude 40% a viac pod povodnou hodnotou, vtedy mu daju vklad podla vyvoja trhu, cize -40% atd.

Je to zaujimave, ak tam niekto da peniaze kludne na 5 rokov, moze si tym zabezpecit 9.5% p.a. ak bude tato "stavka" na vyvoj trhu na rovnakej hodnote ako bol, pripadne vyssi, kedze trh aktualne klesa a je vyklesany, prvotna cena sa stanovuje koncom novembra, cize uz tam bude zaznamenana vypredajova cena.

Samozrejme ak sa trhy otocia a zacnu rast, priamou investiciou do indexoveho ETF clovek ma moznost zarobit aj viac, no ten certifikat je aj s tou "ochranou" aj pri poklese.

Otazne je samozrejme aj samotne zdanovanie certifikatov, ktore som nikde nenasiel priamo zodpovedane.

Za akykolvek postreh budem vdacny, dik.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
jcar
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Ut 03 08, 2021 11:42 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times

Re: Tatrabanka - ETF

Príspevok od používateľa jcar »

aviceN napísal: Po 07 11, 2022 10:46 am po 5 rokoch ak underlying asset (v tomto pripade index) bude na 0%, pripadne cokolvek nad 0%, tak mu bude vyplatene 100% + 47,5% vkladu. Ak bude pod 0% po 5 rokoch tak mu vratia vklad, ohrozenie nastava iba v priapade, ak underlying asset bude 40% a viac pod povodnou hodnotou, vtedy mu daju vklad podla vyvoja trhu, cize -40% atd.

Je to zaujimave, ak tam niekto da peniaze kludne na 5 rokov, moze si tym zabezpecit 9.5% p.a. ak bude tato "stavka" na vyvoj trhu na rovnakej hodnote ako bol, pripadne vyssi, kedze trh aktualne klesa a je vyklesany, prvotna cena sa stanovuje koncom novembra, cize uz tam bude zaznamenana vypredajova cena.
drobnosť: zhodnotenie 47,5% za 5 rokov nie je 9,5% p.a., ale (1,475)^(1/5) = 1,0808... teda približne 8,1% p.a.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Tatrabanka - ETF

Príspevok od používateľa aviceN »

No, oni to maju priamo v produktovej brozure napisane ako 9.5% rocne. Takze len tlmocim co je napisane.

po 2 rokoch: 100% istiny + 19% kupon
po 3 rokoch: 100% istiny + 28,5% kupon
po 4 rokoch: 100% istiny + 38% kupon
po 5 rokoch: 100% istiny + 47,5% kupon
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Investičný certifikát TB 9,5% p.a.

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Niekto sa pýtal k tomu zdaňovaniu. Investičný certifikát je cenný papier (čiže zdaňovanie platí ako u akcií, dlhopisov, ETFs ).
Ale ked je cenný papier prijatý na obchodovanie na regulovanej burze tak je po 1 roku držania výnos oslobodený od daní a odvodov. Takže tu citujem, čo napísal andre:

andre napísal: So 12 02, 2022 7:09 am Podla slovenskeho zakona je podstatne je ci je to CP obchodovany na burze alebo nie. Ak je, tak potom je po casovom teste 1 rok oslobodeny od dane.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: investičný certifikát (od 2022 diskusia ku 9,5% p.a.)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Aj mne to vyšlo 8,08% p.a.
V investičných certifikátoch sa nevyznám.
Predpokladám však, že banka to má ošetrené tak, že na tom môže viac zarobiť ako prerobiť.
Zrejme sa istí cez deriváty a potenciálny zisk nad výnos kupónu si necháva pre seba.

Ako vždy ma zaujímajú poplatky.
Keď sa v banke opýtate na investovanie do akcií, poradia vám akciové podielové fondy.
Poplatky sa vtedy nespomínajú, ani zdaňovanie. Klient investuje, nesie riziko straty a banka si berie svoje.
Pri investičnom certifikáte je zrejme riziko banky dobre ošetrené a istota výnosu je vyššia ako riziko.
Poplatky a predovšetkým ,,skryté,, poplatky by som hľadal ako prvé.

Dúfam, že k téme sa nám vyjadrí niekto kto vie investičný certifikát analyzovať.
V minulosti niektoré banky urobili mylné výpočty a špekulanti vedeli na tom zarobiť.
Nepredpokladám, že to platí aj v prítomnosti, dúfam, že sa vyjadrí odborník ako bebe, alebo niekto iný.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: investičný certifikát (od 2022 diskusia ku 9,5% p.a.)

Príspevok od používateľa aviceN »

Nech som teda konkretny, ide o: https://www.rcb.at/sk/certifikaty/aktua ... tifikat-2/

KIID: https://www.rcb.at/sk/file/kid/?ISIN=AT ... country=SK

Samozrejme prve boli poplatky, co som si vsimol:

Vstupny: 3% - tu mu povedali ze daju 1%
Za vedenie uctu: 0,4% p.a.
Za predcasny odpredaj: 1,5%
Urcite tam bude asi aj nejaky mgmt, ale o tom nevidim info.

Co sa tyka umiestnenia na burze, pisu ze: Viedeň, Frankfurt, Stuttgart, tym padom by sa mal uplatnovat casovy test.

Prihadzujem brozurku od znameho, kde su dalsie info.
Raiff expresny certifikat 2.pdf
(1.22 MiB) 67 stiahnutia
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: investičný certifikát (od 2022 diskusia ku 9,5% p.a.)

Príspevok od používateľa Olala »

Tatrabanka teraz tiez ponuka nejaky garantovany certifikat a neznelo to uplne zle..

zevraj su dve moznosti: jeden konzervativny, jeden dynamicky

konzervativny: ak spravia trhy aspon 0.1 percenta za 4 (ci 5) rokov, dostane klient 24 percent z investovaneho kapitalu
dynamicky: tam je max 60 percent, ale ak trhy dosiahnu male zhodnotenie, tak vies dostat ovela menej ako 24 percent, tam sa to nejak nasobi, ale neviem presne ako.

nemam to pri sebe.. myslim ze percento pri vstupe platis a ak by si chcel odist skor ako o 4 (ci 5 rokov neviem na kolko je to), tak 1.5 percenta

osobny bankar mi volal ze uz je 90 percent full za dva dni, to je naozaj taka super investicia? :D mohol si samozrejme vymyslat, ktovie.

co si o tom myslis @juggler?

mozno je to vlastne to, co sa diskutovalo vyssie :D kedze vlastne tb je reifessen, akurat mi boli komunikoavne percenta 25 a 62.5 (za 4 ci 5 rokov).. a to ze ak to pojde o 40 percent dole, tak vies ist aj pod svoj vklad. bolo mi povedane ze minimalne vklad spat je garantovany.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: investičný certifikát (od 2022 diskusia ku 9,5% p.a.)

Príspevok od používateľa Glogol »

Tatra predava certifikaty raifky cca kazdy polrok ? Zaujimave ze vzdy rovnaky podklad. Neviem ci by sme sa nemali presunut sem https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... p?p=168946. Princip rovnaky- ak nahodou v 2027 bude na tom svet zle a vsetko bude v 2027 minuse - mate spat cervenu nulu. Cervena nula = vklad - poplatky. Podla mna nie zle pre starsich ludi ale netreba sa ponahlat s celou sumou - o pol roka bude asi dalsi certifikat ( plus minus podobny ) s rovnakym podkladom a moze byt lepsia ( ale aj horsia ) nakupna cena. Tento z leta je na tom zatial v minuse takze terajsi bude mat lepsiu nakupnu cenu ( nizsiu ) = vacsia pravdepodobnost ze v 2027 bude v pluse.
Prílohy
cr.jpg
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: investičný certifikát (od 2022 diskusia ku 9,5% p.a.)

Príspevok od používateľa aviceN »

Olala napísal: Po 07 11, 2022 5:49 pm Tatrabanka teraz tiez ponuka nejaky garantovany certifikat a neznelo to uplne zle..

zevraj su dve moznosti: jeden konzervativny, jeden dynamicky

konzervativny: ak spravia trhy aspon 0.1 percenta za 4 (ci 5) rokov, dostane klient 24 percent z investovaneho kapitalu
dynamicky: tam je max 60 percent, ale ak trhy dosiahnu male zhodnotenie, tak vies dostat ovela menej ako 24 percent, tam sa to nejak nasobi, ale neviem presne ako.

nemam to pri sebe.. myslim ze percento pri vstupe platis a ak by si chcel odist skor ako o 4 (ci 5 rokov neviem na kolko je to), tak 1.5 percenta

osobny bankar mi volal ze uz je 90 percent full za dva dni, to je naozaj taka super investicia? :D mohol si samozrejme vymyslat, ktovie.

co si o tom myslis @juggler?

mozno je to vlastne to, co sa diskutovalo vyssie :D kedze vlastne tb je reifessen, akurat mi boli komunikoavne percenta 25 a 62.5 (za 4 ci 5 rokov).. a to ze ak to pojde o 40 percent dole, tak vies ist aj pod svoj vklad. bolo mi povedane ze minimalne vklad spat je garantovany.
Ano, tych typov certifikatov je viacej (expresne, bonusove, zaistene...), predpokladam ze je aj ten moj znamy klientom tatrabanky a dostal to tam.

Cize urcite to bude len iny typ v ponuke.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: investičný certifikát (od 2022 diskusia ku 9,5% p.a.)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Glogol napísal: Po 07 11, 2022 5:59 pm Tatra predava certifikaty raifky cca kazdy polrok ? Zaujimave ze vzdy rovnaky podklad. Neviem ci by sme sa nemali presunut sem https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... p?p=168946. Princip rovnaky- ak nahodou v 2027 bude na tom svet zle a vsetko bude v 2027 minuse - mate spat cervenu nulu. Cervena nula = vklad - poplatky. Podla mna nie zle pre starsich ludi ale netreba sa ponahlat s celou sumou - o pol roka bude asi dalsi certifikat ( plus minus podobny ) s rovnakym podkladom a moze byt lepsia ( ale aj horsia ) nakupna cena. Tento z leta je na tom zatial v minuse takze terajsi bude mat lepsiu nakupnu cenu ( nizsiu ) = vacsia pravdepodobnost ze v 2027 bude v pluse.
Nepresúval by som to tam, lebo tam ide o :
Príležitosť podieľať sa na raste MSCI® ESG indexu do +36% (do 6,54% ročne/5,74% p.a.) so 100% ochranou investície na konci 5,5 ročnej splatnosti.

Tu máme do 9,5% p.a. a 5 ročnú splatnosť.
Ak to budeme miešať a do toho ešte Olala s ďalšími ponukami, tak sa z toho nevysomárime.... :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: investičný certifikát (od 2022 diskusia ku 9,5% p.a.)

Príspevok od používateľa Glogol »

ok, beriem ja len ze vsetko su to certifikaty RCB predavane raifkou alebo tatrou. Tu aj aj tam su poplatky rovnake, rovnaky emitent, rovnaky podklad a ked som dobre pochopil tabulku aj garancia veeelmi podobna, tu sa zda lepsia ( uz o 2 roky da vystupit za cervenu nulu ) ale zasa ta bariera....cele to riadne zamotavaju. Podla mna sa treba pytat na konkretne priklady v banke alebo toho bankara co to klientovi ponuka. Ja tomu rozumiem tak ze riziko ( sice veeelmi male ale existuje ) je take ze v priebehu obdobia sa tukne 0,39 podkladu t.j prelomi sa bariera a na konci skonci napr na 0,8 podkladu. Ak tomu dobre rozumiem klient dostane v takom pripade len 0,8 istiny - poplatky. Viem, riziko prelomenia bariery je extra male ale keby neexistovalo nedavali by to tam.
Prílohy
c2.JPG
c2.JPG (34.76 KiB) 3525 zobrazenia
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: investičný certifikát (od 2022 diskusia ku 9,5% p.a.)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OK. Mne sa nechce lámať si hlavu nad tými podmienkami čo musia byť splnené a čo bude ak nebudú splnené.
Vidím, že je tam viac chytákov a pripomína mi to opčné stratégie a kombinácie na ktoré môj sedliacky rozum nemá kapacitu.

Okrem toho viem, že vychcaté banky neponúkajú nič na čom by nezarobili. Ja tie certifikáty beriem ako psychologickú hru v ktorej klient naletí na pocit, že má niečo garantované.

Keď chcem špekulovať s pocitom istoty, tak nakúpim opcie. Pri opciách mám dopredu stanovenú limitovanú stratu viazanú na termín. Ak to však ide želaným smerom, dosiahnem maximálny – nelimitovaný zisk.

Pri tých certifikátoch je relatívna limitovaná strata, ale zisk je veľmi limitovaný.

Ked vidím že je tam vstupný poplatok (hoci znížený na 1% ) a poplatok za správu účtu 0,4% p.a. tak si predstavujem nasledovné: investoval by som 100 000 ..z toho 1% je 1000 € . Ďalej 0,4% p.a. (aj keby sa mi tých 100 000 nezhodnocovalo), to je minimálne 2000 €. Čiže ak dám bokom 3000 € a nechám investíciu 5 rokov, s tými 3000 € si môžem kúpiť nejaké opcie (poistenie ), ktoré by mi kompenzovali stratu, ak by index šiel dole.

Pridám pár sedliackých postrehov ako to vnímam ja.

Ten rozdiel 9,5% p.a. a náš výpočet 8,08% p.a. je spôsobený tým, že my rátame ROI na 5 rokov a oni na 1 rok.
Pri investícii na 5 rokov funguje zložené úročenie, že sa zhodnocuje suma vrátane výnosu (úroku) ktorý nevyberáme.

To je efekt, čo som spomínal, že keď trejder urobí 20% p.a. a výnos každý rok vyberie, tak urobí +100% za 5 rokov.
Investorovi na tých istých +100% stačí +15% p.a., lebo výnos na účte necháva.

Banka píše, že ten certifikát ide podľa indexu MSCI World Top ESG Select 4,5 % Decrement.
To nie je taký istý index ako klasický MSCI World ( ETF SVET )

Index MSCI World Top ESG Select 4,5 % Decrement je vytvorený z indexu MSCI World Top ESG Select, ktorý je jeho nadradeným indexom.
Z nadradeného indexu má za cieľ reprezentovať výkonnosť vybraných akcií zo svetového prostredia, ktoré majú relatívne
robustný profil ESG. Index je navrhnutý tak, aby reprezentoval výkonnosť indexu MSCI World Top ESG Select, pričom sa uplatňuje konštantný odpočet ("syntetická dividenda") vo výške 4,5 % na ročnej báze, vyjadrený ako percento výkonnosti.


Porovnajme si výnos certifikátového indexu (CI ) a nášho ETF SVET za posledných 5 rokov:

2021: CI: +23,38% ... ETF SVET: +32,08%
2020: CI: 6,08%... ETF SVET: 6,13%
2019: CI 25,67%.. ETF SVET: 30,22%
2018: CI -8,49%.. ETF SVET: -4,30%
2017: CI +4,97%.. ETF SVET: +7,61%

Náš výnos v ETF SVET za posledných 5 rokov by bol+87,98% (13,45% p.a.)
Výnos certifikátového indexu by bol: +57,995% ( 9,58% p.a. )

Ak by som investoval 100 000 do ETF SVET na tých 5 rokov, skončil by som z účtom 188 000 € .

Ak by som investoval do certifikátu, dali by mi 8,08% a na účte bez poplatkov by som mal 147 478 €.
Z toho by odčítali poplatky 3000 €. (reálne viac, keďže suma na účte rástla.)

To počítam ten najlepší scénar, kedy by som 4 x v tzv. rozhodné dni 2024,2025,2026 a 2027 musel splniť podmienky na pripísanie kupónu.

Oni v letáku píšu, že môžem dosiahnúť atraktívny výnos 19% až 47,5%...takže ja píšem o tých 47,5%, čo vôbec nie je isté.

Záver mi z toho vychádza taký, že okrem poplatkov by som banke odovzdal minimálne polovicu výnosov.
To, či banka vôbec niečo riskuje, neviem posúdiť. Zrejme ich analytici majú spočítaný najhorší scénar ( nejaká prijateľná strata ) a najlepší ( tučný zisk s cudzích peňazí). Pritom najhorší scénar pre klienta nie je, že má niečo garantované.

V letáku čítam, že najhorší scénar pre klienta je po 1 roku -32%, po 3 rokoch -25,5% a po 5 rokoch -7,7%.
Aj pri najhoršom scénari má banka z poplatkov istých 5,45% z celkovej sumy ( bez ohľadu, či sa necháte vyplatiť po 1 roku, 3 rokoch, alebo 5 rokoch).

Ďalej je tam riziko insolventnosti Raiffeisen Centrobank AG, čo je samostatný právny subjekt. Píšu, že splatenie závisí od platobnej schopnosti RCB. Tá RCB nie je Raiffensen Bank, ktorá je matkou Tatrabanky. Je to dcéra Raiffensen, čiže sestra Tatrabanky v Rakúsku. Radšej by som mal vklad v TB, alebo priamo v matke TB, teda Raiffensen Bank (je na zozname ,,too big too fail,, čiže rakúska vláda, alebo EU ju nenechá padnúť).

A celkom na koniec: v tom letáku – brožúrke, čo dali tomu známemu v banke je na strane 2 vľavo dole drobnými písmenkami: Raiffensen Centrobank AG si vyhradzuje právo predčasne ukončiť, prípadne predĺžiť upisovacie obdobie.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Palo
Príspevky: 57
Dátum registrácie: Po 11 02, 2013 1:35 pm
Been thanked: 7 times

Re: Investičný certifikát TB 9,5% p.a.

Príspevok od používateľa Palo »

JUGGLER napísal: Po 07 11, 2022 3:07 pm Niekto sa pýtal k tomu zdaňovaniu. Investičný certifikát je cenný papier (čiže zdaňovanie platí ako u akcií, dlhopisov, ETFs ).
Ale ked je cenný papier prijatý na obchodovanie na regulovanej burze tak je po 1 roku držania výnos oslobodený od daní a odvodov. Takže tu citujem, čo napísal andre:

andre napísal: So 12 02, 2022 7:09 am Podla slovenskeho zakona je podstatne je ci je to CP obchodovany na burze alebo nie. Ak je, tak potom je po casovom teste 1 rok oslobodeny od dane.

Problem je, ze konstrukcia tohto expresneho certifikatu (ako narychlo pozeram KIID) ponuka vynos vo forme cash kuponu, takze predaj po roku resp. pred splatnostou, aby vynos nepodliehal zdaneniu, prilis nepomoze. V pripade splnenia prislusnych podmienok dostane investor vyplateny cash kupon a ten podlieha dani z prijmu. Su samozrejme aj expresne certifikaty, kde kuponovy vynos nie je vyplacany, ale priamo navysuje cenu certifikatu a potom sa uz predaj s cielom splnenia danoveho testu oplati. Len si treba uvedomit, ze Raifka je tvorcom trhu a ma u kazdeho svojho titulu bid/offer spread, ktory nemusi byt zanedbatelny, co je dodatocny naklad pri pripadnom predaji.

Vseobecne, nie je dobre porovnavat expresny (alebo iny) certifikat a ETF na index. Kazdy ma predsa iny investicny zamer. Tento certifikat je urceny na mierne rastuci trh. Ak clovek veri rastu trhov, jasne ze je lepsie ETF. Je to proste nastroj pre konzervativny pohlad. Osobne mam vsak radsej bonusove certifikaty ako expres. Je vela druhov certifikatov a ich kombinacii, vzdy je tak dolezite si dobre prestudovat dokumenty, aby clovek nebol prekvapeny. Ale sucasne prostredie vyssej volatility a vyssich urokovych sadzieb umoznuje vytvarat naozaj zaujimave produkty na rozdiel od nedavej minulosti. Vobec sa netreba viazat iba na produkty Raifky, na sekundarnom trhu su tisicky titulov od inych emitentov (GS, BNP, UBS, SG, HSBC) a casto pre investora vyhodnejsich :-)
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: investičný certifikát (od 2022 diskusia ku 9,5% p.a.)

Príspevok od používateľa JanH »

JUGGLER napísal: Po 07 11, 2022 9:26 pm
Ďalej je tam riziko insolventnosti Raiffeisen Centrobank AG, čo je samostatný právny subjekt. Píšu, že splatenie závisí od platobnej schopnosti RCB. Tá RCB nie je Raiffensen Bank, ktorá je matkou Tatrabanky. Je to dcéra Raiffensen, čiže sestra Tatrabanky v Rakúsku. Radšej by som mal vklad v TB, alebo priamo v matke TB, teda Raiffensen Bank (je na zozname ,,too big too fail,, čiže rakúska vláda, alebo EU ju nenechá padnúť).
Krátky update: Toto konštatovanie od 1.1.2023 už nebude platiť. RCB sa integruje do materskej spoločnosti RBI.

https://www.rbinternational.com/en/medi ... hases.html
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: investičný certifikát (od 2022 diskusia ku 9,5% p.a.)

Príspevok od používateľa Olala »

Ahojte, dostal som sa k certifikatom tatra banky, ktore su mozno urcene pre privatnych klientov? Nie som si isty.



Podkladové indexy: MSCI® Europe Top ESG Select 4.5% Decrement (EUR) a MSCI® North America Top ESG Select 4.5% Decrement (EUR)

Príležitosť dosiahnuť výnos medzi 12,5% a 62,5% (9,65% p.a.)*

Bariéra na 53% z úvodnej hodnoty, pozorovaná priebežne

proste sa urci nejaka cena dvoch ETF a ak neklesnu o takmer polovicu, co je dost nerealne? tak dosiahnete 50 percent za 5 rokov?

Poplatok za obstaranie kúpy2 do 1,50%
Marža do 2.10 percent

Kolko zarobim, ked teda vlozim 200-tisic a je podla vas riziko vysoke? Jedine negativum ze teraz isli akcie celkom hore... stale nie su ATH, ale ak by boli viac vyklesane, tak to je viac safe. Na druhej strane, ak by padli akcie o 50 percent, tak to by asi cina uz zautocila na taiwan a usa by sa ostrelovalo s cinou :D a riesili by sme ine problemy.

Mozem poslat jugglerovi pripadne aj cele pdfko, nechcem to uploadovat, aj ked nevidim nikde, ze sa to nemoze zdielat.

Dufam ze je to nieco ine, ako sme preberali par postov dozadu :D

Ja uplnec hapem, ze moze clovek spravit 80 percent za 5 rokov a nie 50, na druhej strane v dobe, ked vela ludi neocakava velke vynosy ale skor stagnaciu akcii dostat 50 percent (alebo 40-45 po poplatkoch) pri nizkom riziku kedze je mala sanca ze skrachuje banka alebo pojdu index na 50 percent od hodnoty

ci nieco zle citam?

A ak je to to iste, co sa riesilo vyssie, tak sorryyyyyyyyy,
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

Re: investičný certifikát (od 2022 diskusia ku 9,5% p.a.)

Príspevok od používateľa stary gambler »

Olala napísal: St 14 06, 2023 7:03 pm Ahojte, dostal som sa k certifikatom tatra banky, ktore su mozno urcene pre privatnych klientov? Nie som si isty.



Podkladové indexy: MSCI® Europe Top ESG Select 4.5% Decrement (EUR) a MSCI® North America Top ESG Select 4.5% Decrement (EUR)

Príležitosť dosiahnuť výnos medzi 12,5% a 62,5% (9,65% p.a.)*

Bariéra na 53% z úvodnej hodnoty, pozorovaná priebežne

proste sa urci nejaka cena dvoch ETF a ak neklesnu o takmer polovicu, co je dost nerealne? tak dosiahnete 50 percent za 5 rokov?

Poplatok za obstaranie kúpy2 do 1,50%
Marža do 2.10 percent

Kolko zarobim, ked teda vlozim 200-tisic a je podla vas riziko vysoke? Jedine negativum ze teraz isli akcie celkom hore... stale nie su ATH, ale ak by boli viac vyklesane, tak to je viac safe. Na druhej strane, ak by padli akcie o 50 percent, tak to by asi cina uz zautocila na taiwan a usa by sa ostrelovalo s cinou :D a riesili by sme ine problemy.

Mozem poslat jugglerovi pripadne aj cele pdfko, nechcem to uploadovat, aj ked nevidim nikde, ze sa to nemoze zdielat.

Dufam ze je to nieco ine, ako sme preberali par postov dozadu :D

Ja uplnec hapem, ze moze clovek spravit 80 percent za 5 rokov a nie 50, na druhej strane v dobe, ked vela ludi neocakava velke vynosy ale skor stagnaciu akcii dostat 50 percent (alebo 40-45 po poplatkoch) pri nizkom riziku kedze je mala sanca ze skrachuje banka alebo pojdu index na 50 percent od hodnoty

ci nieco zle citam?

A ak je to to iste, co sa riesilo vyssie, tak sorryyyyyyyyy,
uplna sprostost , kto toto mohol vymysliet? ja tiez verim ze moje akcie dosiahnu 100ˇ% zhodnozenie , ale nikomu o tom nepisem a ako istotu by som to surcite nemohol publikovat pochopte konecne za navod co kupit co predat na nete zo zi
skom nenajdete.
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: investičný certifikát (od 2022 diskusia ku 9,5% p.a.)

Príspevok od používateľa Olala »

absolutne nechapem, co si napisal. dostat takmer 10 percent rocne vtedy ak index neklesne o 50 percent je strasna blbost?
mm1809
Silver Member *
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Ut 28 06, 2016 4:28 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 30 times

Re: investičný certifikát (od 2022 diskusia ku 9,5% p.a.)

Príspevok od používateľa mm1809 »

Nie je to ako stavkovanie v Nike? Akurat je to zabalene do toho financno bankarskeho sveta a nazyva sa to investovanie. Dalsi uplne zbytocny "investicny" produkt, nieco ako moznost vsadit si na volatilitu VIX :) dalsi sposob ako buchat prachy
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: investičný certifikát (od 2022 diskusia ku 9,5% p.a.)

Príspevok od používateľa Glogol »

Olala napísal: St 14 06, 2023 7:03 pm Ahojte, dostal som sa k certifikatom tatra banky, ktore su mozno urcene pre privatnych klientov? Nie som si isty.
Ja ked to pocujem certifikaty TB tak ani dalej necitam. Mam tieto a nikdy viac:
https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... sg#p184610
Predcasne ukoncenie stoji strasne vela - momentalne cca 11% rozdiel od podkladu - 1,5% poplatok. Resp podklad za takmer rok spravil +6% a ja keby som predal dostanem teraz o 5% menej z nakupnej ceny a este 1,5% poplatok. Veci slubovane platia len na konci obdobia. Odporucam si investiciu do certifikatov poriadne poriadne prestudovat. Za mna nikdy viac certifikat TB.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Napísať odpoveď

Návrat na "Garantované vklady, investičné certifikáty, dlhopisy"