Birdwingo (ex-Tatrym)

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa aviceN »

Caute,

vypada to na "akcneho brokera" zo Slovenska/Ceska, malo by sa to cele len spustat, bolo by fajn to sledovat a ked tak oznacit za pripadny scam. Planuju byt podla webu vyslovene bezpoplatkovy broker, vsak ani kura zadarmo nehrabe :?:

Link: https://www.birdwingo.com/

Napr. co som si hned ja vsimol, hovoria o ochrane cez "SIPC schemu", no v zozname https://www.sipc.org/list-of-members/B (ani pod T - Tatrym) nie su.
Dokumentaciu rovnako este nemaju zverejnenu, hiring prebieha do Prahy.
Rovnako pisu ze na nich dohliada NBS: https://subjekty.nbs.sk/entity/263562/, navrhovatel je Wealth Effect Management o.c.p.
Clanok: https://cc.cz/slovaci-stavi-robinhood-p ... spustenim/
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Na scam to nevyzerá, ale majú odvahu. Americké akcie zrejme pôjdu cez velkého amerického brokera ako IB, preto si splietli, že ten SIPC bude platiť aj pre EU klientov. Na obrázkoch majú americké akcie obchodované v eurách. Som zvedavý. Držím palce ale nie som optimista keď nevidím za tým starých fachmanov a poriadny kapitál.

celkom zadara to nebude:

More questions about fees? There aren’t any in the Fck the Fees plan. Investing is better with friends. For each friend you invite, you get to use the plan for 3 months (e.g. 4 friends = 12 months of no fees). The first month is free for everyone.

No friends? Don’t worry, it happens. The only fee you pay is 1 EUR (or 25 CZK) per trade after the first 3 free months. Nothing else changes. Still the cheapest on the market ❤️

This is how we use each € we charge: 50¢ 3rd party costs, 40¢ development of new features for you, 10¢ Ukraine charity 💛💙

Later we’ll be offering Premium Accounts with premium features. You will always be able to keep your truly free account, no price increases.

P.S. Zaujímavé, že ich emotikony sa tu skopírovali ako obrázky.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
ra7
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 15 11, 2022 12:52 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa ra7 »

čaute,
môj prvý príspevok, čo som našiel toto fórum na nete, chcem sa podeliť o svoju skúsenosť s Birdwingo:

moja osobná skúsenosť je zatiaľ ok. Jediný poplatok je 1 € za kúpu/predaj akcie, spready sú tržné, takže žiadne ďalšie skryté poplatky. Vklad som robil cez IBAN - okamžitá (instantná) platba, peniaze boli pripísané do 30 sekúnd. Nákup akcií vybavený do 1 minúty. Nástroje v apke základné, ale na to používam aj iné platformy zdarma. Konverzia z EUR na USD prebieha automaticky medzibankovnými zmenovými kurzami (ako Revolut), dokonca ti napíšu, že si porovnaj sadzbu s niekoľkými zdrojmi (+ ukážu čísla), prišlo mi to fakt výhodné, údaje sa zhodovali napr. s Tradingview..., žiadne iné poplatky za to inak nestrhli. Podpora mi odpísala na moju otázku ešte v ten istý deň.

Nevýhoda: len apka.

Ešte skúsenosť k Akcii ZADARMO u Birdwingo - t.j. všetci noví používatelia, ktorí sa zaregistrujú a overia svoju totožnosť, dostanú akciu zadarmo. Nie je to presné, pretože dostanete iba zlomkovú akciu v hodnote niekoľkých eur. Napr. ja som dostal akciu Tesly za 2,48 USD... Ak by ste však niekto predsa len vyskúšať túto platformu, napíšte mi do správy, pošlem referal a obaja budeme mať nejaký kus akcie zadarmo navyše....
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Rokosák »

Obchodovanie bez poplatkov znamena, ze organizacia posuva kazdy order (order flow) cez ineho brokera, ale pri exekucii (bid/ask) sa do ceny zapocita (skryty) poplatok.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
tomik
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Pi 24 08, 2018 1:28 pm

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa tomik »

Poplatky maju zaujimave.

The trade fee is calculated as 0.49% from your invested amount, until it reaches a 1€ value. From that point on you only pay 1€, no matter the invested value.

No other fees apply: no withdrawal fee, no deposit fee, no FX markup, no spread, no inactivity fee or any other fee. Check for yourself.

Mozem potvrdit, ze poplatky su nazaj, ako pisu. Birdwingo zalozi pre kazdeho zakaznika samostatny ucet u Alpaca Markets, US brokera.
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa PredsaJa »

A na čom je teda postavený tento business model? Napríklad Trading 212 funguje podobne (eventuálne je ešte lacnejší), ale tam je to aspoň o tom, že investing živí už zabehnutý trading. Títo majú minimálne poplatky, bez dodatočných príjmov a ešte aj všetko cez externých partnerov... Otázka kedy a či vôbec dosiahnu scale, aby boli aspoň na nule... Hoci teda žiadne čísla som od nich nevidel, ale pochybujem, že by im to mini feečko pokrylo náklady.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Za order flow dostávajú 1 cent na akciu. Druhý zdroj je, že by mali mať vysoké úroky na margin (treba pozrieť ) a tretí , že z cashu nevyplácajú celé úroky (možno aj celé si nechávajú). Je to US broker ako Robinhood - volá sa Alpaca Markets (ďakujeme za info Tomik ) . v 2020 sa otvorili neameričanom, ale v zvláštnom beta programe:

Vzhľadom na povahu tohto beta programu existuje niekoľko obmedzení vrátane toho, že maklérska spoločnosť Alpaca Securities LLC (alias účet na Alpaca) je medzinárodne dostupná len v obmedzenom rozsahu pre "nevyžiadaných" zákazníkov*.

* Každý zákazník, ktorý sa zapojí do maklérskej činnosti na živom trhu, musí elektronicky podpísať dohodu o nevyzývaní, ktorá potvrdzuje, že zákazník nebol priamo vyzvaný, aby si otvoril maklérsky účet na živom trhu, a musí uviesť, ako sa dozvedel o spoločnosti Alpaca.

Asi to nejak tí naši z WEM zariadili, že cez API môžu zapájať svojích klientov ako introducing broker ( podobne ako je Lynx pre IB )

P.S. Ja ten order flow chápem tak, že niektoré ECN platia za to, že im brokeri dodávajú likviditu (posielajú ordery ku ním ).
Zároveň niektoré ECN nemajú spoplatnené dáta a tak ked klientovi stačí aktuálna cena s tých ECN, tak má dáta zadarmo.
Napr. Yahoo berie aktuálne ceny tiež podla nejakých free ECN. Na investing to stačí.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
ra7
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 15 11, 2022 12:52 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa ra7 »

No chlapi, tak ste mi to vysvetlili, že tomu ako začínajúci investor vôbec nerozumiem. Platím teda niečo navyše a nevidím to? Mal som pocit, že neplatím žiadne nejaké šialené (skryté) poplatky navyše. Už som cez Birdwingo preinvestoval zopár tisíc €, tak dúfam, že som sa správne rozhodol. Veď keby bol nejaký problém, dá sa portfólio preniesť k inému brokerovi, či?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rozhodol si sa dobre. Rozoberáme len to z čoho žije broker, ked je ,,zadarmo,,. Pri investovaní si nepotrebuješ požičiavať, ani nemáš vela cashu ako daytrejderi čo trejdujú iba 6 hodín (18 hodín denne a víkendy sú v cashi ) a to, že broker dostáva nejaký centík za order flow sa ťa tiež netýka. Dík za info a skúsenosti. :beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa andre »

ra7 napísal: Ut 15 11, 2022 1:16 pm čaute,
Je mozne kupovat aj US ETF napr. SPY, QQQ..? Ktore EU brokeri nedovolia kupit retail klientovi, kvoli regulacii? Pripadne aspon EU ETF ako SP500.. alebo len akcie?




Inak ten web je dost blby - v podstate tam nic relevantne nie je uvedene, ziadne kontakty.. S takymto webom vela vody nenamutia, predsalen peniaze nezveris hocikomu..

Maju vobec nejaky support - email, telefon..?

Web prevadzkuje podla dokumentov Tatrym s.r.o. ktora je "viazaný finančný agent" pre Wealth Effect Management o.c.p., a.s. (https://regfap.nbs.sk/search.php?rc=265299) Cize ten ucet u US brokera sa otvara cez 2 sprostredkovatelov.

Neviem aky to ma zmysel oproti otvoreniu uctu priamo u Alpaca Securities LLC. Kedze podla ich webu by sa to malo dat.

Su tam nejake vyhody? Alebo nevyhody ako v pripade LYNX asi 3-4nasobne ceny oproti IB, a kladom je akurat CZ support?



Este maju chyby v dokumentoch napr. ze Slovenska sro funguje podla ceskeho prava.. vid screenshot. :roll:
Prílohy
BrChrome_FRb5locKKY.png
ra7
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 15 11, 2022 12:52 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa ra7 »

andre napísal: Pi 18 11, 2022 8:54 am

Je mozne kupovat aj US ETF napr. SPY, QQQ..? Ktore EU brokeri nedovolia kupit retail klientovi, kvoli regulacii? Pripadne aspon EU ETF ako SP500.. alebo len akcie?
Áno, všetky možné varianty SPY a QQQ. EU ETF tam nevidím, išiel som tam kvôli US akciám. Malo by to logiku, keďže tvoj vklad v EUR ti hneď preklopí na USD. EDIT: našiel som v nejakej recenzii o Birdwingu toto: ETFs a akcie (přes 11 000 titulů)
Inak ten web je dost blby - v podstate tam nic relevantne nie je uvedene, ziadne kontakty.. S takymto webom vela vody nenamutia, predsalen peniaze nezveris hocikomu..

Maju vobec nejaky support - email, telefon..?
Web (One page šablóna) je len taký oficiálny moták, len aby to vyzeralo, že naozaj existujú a vieš ich niekde dohľadať. Inak iba apka, a to je za mňa ta najväčšia nevýhoda. Písal som im mail, odpoveď do 2 hodín, takže ok, ale telefón tam nevidím. V apke máš tiež len kontaktný formulár, môžeš písať SK, CZ a ENG jazykom, píšu, že sa budú snažiť ASAP odpovedať...
Web prevadzkuje podla dokumentov Tatrym s.r.o. ktora je "viazaný finančný agent" pre Wealth Effect Management o.c.p., a.s. (https://regfap.nbs.sk/search.php?rc=265299) Cize ten ucet u US brokera sa otvara cez 2 sprostredkovatelov.

Neviem aky to ma zmysel oproti otvoreniu uctu priamo u Alpaca Securities LLC. Kedze podla ich webu by sa to malo dat.

Su tam nejake vyhody? Alebo nevyhody ako v pripade LYNX asi 3-4nasobne ceny oproti IB, a kladom je akurat CZ support?
Čo sa týka technického riešenia, či 1 alebo 2 brokeri, je mi to šuma fuk, dôležité pre mňa bolo, že platím za nákup akcií max. 1 eur, žiadne iné výrazné chytáky alebo skryté poplatky som tam nenašiel, pričom keď som porovnával ostatných brokerov (od eTora, Plus500 až po naše Lynx a XTB - inak tá xStation platforma to je ako zo začiatku nášho storočia..., mal som všade demo účty), tie poplatky mi vždy vychádzali drahšie. Mám to takto full pod kontrolou, nepotrebujem niekomu platiť ročný fix za to, že cez nich investujem a "spravujú" mi akože moju investíciu (viď napr. Revolut, naše banky a pod). Jednoducho nezmyselné poplatky všade okolo, aby ťa vycucali....
Este maju chyby v dokumentoch napr. ze Slovenska sro funguje podla ceskeho prava.. vid screenshot. :roll:
Čo sa týka chyby v dokumentoch, nie je to myslené tak, že síce SK spoločnosť bola založená podľa SK práva, ale bude sa jej činnosť, prípadne spory a pod. riadiť podľa CZ práva? = medzinárodné súkromné právo.
tomik
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Pi 24 08, 2018 1:28 pm

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa tomik »

Ak som to spravne pochopil, tak ta schema je velmi zlozita. Tatrym s.r.o. ktory je "viazaný finančný agent" pre Wealth Effect Management o.c.p., a.s., otvara ucet, cez Tatrym ltd (US firma) u Alpaca Markets (US broker).
Tatrym s.r.o. je obycajna sro. Predpokladam, ze nema ocp licenciu od NBS. Preto posobi, ako viazany financny agent pre WFM.
Rozmyslam, ci chcem zverit peniaze takejto scheme? Ucet je u US brokera, takze v pripade umrtia vlastnika plati dedicka dan 40% z majetku nad 60k USD.
Myslim, ze v pripade investovania sa oplati priplatit a investovat cez overeneho brokera.
ra7
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 15 11, 2022 12:52 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa ra7 »

Neskoro, už som cez nich zainvestoval. Kontaktoval som ich opäť cez kontaktný formulár v apke a odpoveď bola do hodiny, takže zatiaľ fungujú :) Dúfam, že to pôjde ok. Koniec koncov, je zaujímavé, že tak zložitá schéma je o dosť lacnejšia ako "overení" brokeri, nad tým treba možno popremýšľať, prečo toľko (vysokých) poplatkov sa platí zbytočne.

K nákupu akcií: podľa priloženého potvrdenia o nákupe akcií je korešpondentom na nákup TTRM (zrejme vyššie zmieňovaný Tatrym Ltd. s označením Birdwingo so sídlom vo Wilmingtone v štáte Delaware) a riešené cez US brokera ALPACA SECURITIES LLC, ktorý je uvedený v zozname SIPC. zrejme mám u neho aj konto, pretože na potvrdení je uvedené moje Account No. a zároveň v ďalšom riadku to isté číslo aj ako Master Account No. + moje meno.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Je to vymakaný spoľahlivý fintech. Som to študoval hodinu a vôbec sa netreba báť.
Samozrejme - nevložil by som tam veľké peniaze ako do banky. Kým nie sú veľká etablovaná firma, nemôžu byť na 100% bezpečníô. Ale sú pod dohľadom Finra a chránení SIPC, čo v Amerike niečo znamená.
Treba skontrolovať, či peniaze idú na to číslo účtu, ktoré som niekde videl na stránke Alpaca

..ked nemáte obavu posielať peniaze cez WISE (bývalý transferwise), alebo používať BOLT (bývalý Taxify ), aj etfmatic bol taký fintech, kým ho nekúpila Aion bank, takisto Revolut...alebo RobinHood Markets v USA.

--------------------
Alpaca je obchodná platforma a broker-dealer pre algo obchodovanie, samoobslužnú automatizáciu investícií a všetky nové typy technológií správy aktív v digitálnom veku.

Poslaním spoločnosti Alpaca je odomknúť správu aktív pre ľudí.

Spoločnosť Alpaca založili v roku 2015 Yoshi Yokokawa a Hitoshi Harada. Spoločnosť má sídlo v meste San Mateo v Kalifornii.

Alpaca API umožňuje vývojárom vytvárať aplikácie na investovanie, maklérske služby, obchodné algoritmy, ktoré môžu pristupovať na trh bez poplatkov.

Spoločnosť Alpaca je podporovaná spoločnosťami Spark Capital, Portag3, Social Leverage, Fathom Capital, Y Combinator, Abstract Ventures a ďalšími. Spoločnosť získala 15. októbra 2020 10 miliónov dolárov v kole série A. Celkové financovanie spoločnosti Alpaca tak k dnešnému dňu dosiahlo 21,8 milióna USD.
------------------

Alpaca Trading nie je obchodná platforma. Táto spoločnosť ponúka dve služby: sprostredkovanie a aplikačné programovacie rozhranie (API). Ako broker ponúka spoločnosť Alpaca produkty na burze. Neponúka klientskú ani inú formu obchodnej platformy. Namiesto toho jej API umožňuje tretím stranám obchodovať s ňou.

Čo teda ponúka samotná spoločnosť Alpaca Trading? Ako maklérska spoločnosť sa zameriava na produkty obchodované na burze. To znamená, že v mene investorov nakupuje a predáva akcie a fondy obchodované na burze (ETF). Spoločnosť Alpaca Trading je zadnou časťou finančného systému. V skutočnosti vykonáva obchody. Nespravuje však samotné obchodné rozhrania. Ako je bližšie uvedené nižšie, skutočné obchodné platformy, ktoré doručujú príkazy spoločnosti Alpaca Trading, prevádzkujú tretie strany.

Spoločnosť Alpaca Trading obmedzuje svoje služby na produkty obchodované na burze. V čase písania tohto článku obchodovala na newyorskej burze a burze NASDAQ, pričom ponúkala akcie a ETF dostupné na oboch trhoch.

Spoločnosť Alpaca Trading je uznávaná ako brokerská spoločnosť. Jej obchody sú včasné a efektívne s relatívne malým "driftom", čo znamená, že cena, za ktorú zadáte príkaz, je spravidla cena, za ktorú sa transakcia uskutoční. Z transakčného hľadiska ide o dobre hodnotenú firmu.

Má však niektoré slabé stránky. Spoločnosť Alpaca neponúka obchodovanie s devízami, opciami, futures ani obchodovanie na medzinárodných trhoch. Taktiež neponúka priamo historické údaje. Skôr využíva dvoch poskytovateľov údajov tretích strán. To by mohlo byť dôležité pre obchodníkov, ktorí sú závislí od presných údajov, pretože ceny obchodované na platforme sa môžu líšiť od poskytovaných historických údajov.

Okrem sprostredkovania ponúka spoločnosť Alpaca aj rozhranie API. Je to súbor nástrojov, ktoré vývojári používajú na vytváranie softvéru. Vytvára sériu protokolov a štandardov, ktoré umožňujú viacerým rôznym počítačovým systémom navzájom komunikovať. Rozhranie API môže napríklad umožniť dvom rôznym softvérovým aplikáciám zdieľať údaje alebo môže umožniť aplikácii spustiť sa na konkrétnom hardvéri. Keď e-mailový klient načíta poštu z vášho účtu Gmail, používa na komunikáciu medzi softvérom schránky tretej strany a servermi spoločnosti Google rozhranie API. Keď vám aplikácia na zobrazenie počasia oznámi teplotu, použije rozhranie API na komunikáciu so servermi Národnej meteorologickej služby a ďalšie na komunikáciu s hardvérom v telefóne.

Namiesto vydania vlastnej obchodnej platformy teda spoločnosť Alpaca Trading vydala sofistikované rozhranie API, ktoré umožňuje tretím stranám vytvárať vlastné obchodné platformy. Pomocou tohto súboru nástrojov potom môžu tieto tretie strany vytvoriť svoje obchodné platformy na komunikáciu so servermi spoločnosti Alpaca Trading. Výsledkom je, že spoločnosť Alpaca Trading môže fungovať ako zástupca pre ľubovoľný počet fintech spoločností, ktoré chcú vymýšľať lepší spôsob obchodovania, ale ktoré nechcú mať na starosti finančnú stránku. Tieto firmy môžu navrhnúť svoj softvér, rozhrania a obchodné algoritmy a spoločnosť Alpaca Trading sa postará o skutočné finančné transakcie. V skutočnosti spoločnosť Alpaca navrhla svoj súbor nástrojov API špeciálne pre algoritmické obchodovanie a obchodovanie s umelou inteligenciou.

Poplatky: Koľko stojí alpaka?
Pri výbere obchodnej platformy si zvyčajne treba dávať pozor na štyri typy poplatkov. Mali by ste si na ne dávať pozor pri hodnotení akejkoľvek investičnej alebo obchodnej služby:

Trading Fees - akýkoľvek fixný poplatok spojený s každým uskutočneným obchodom. Môže mať podobu paušálneho poplatku alebo takzvaného "spreadu". To je prípad, keď vám maklér účtuje poplatky na základe prípadného rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou aktíva.

Trading Commissions - vtedy vám maklér účtuje percentuálny poplatok na základe objemu alebo hodnoty každého obchodu.

Inactivity Fees - Všetky poplatky, ktoré vám maklér účtuje za neobchodovanie, napríklad za držanie peňazí na maklérskom účte.

Neobchodné/iné poplatky - Akákoľvek forma poplatku za obchodovanie na tejto platforme, ktorá nie je uvedená vyššie. Maklérska spoločnosť vám môže napríklad účtovať poplatky za vklady na váš maklérsky účet, výber peňazí z účtu alebo za registráciu ďalších služieb.

Spoločnosť Alpaca Trading ponúka obchodovanie bez poplatkov, čo znamená, že investorom neúčtuje žiadne poplatky pri uzatváraní obchodu. Namiesto toho spoločnosť zarába predovšetkým na úrokoch z neinvestovaných zostatkov a na platbách za tok príkazov.

To však neznamená, že obchodovanie so spoločnosťou Alpaca Trading je nevyhnutne bezplatné. Platformy tretích strán môžu k modelu nulových poplatkov spoločnosti Alpaca Trading pripočítať ďalšie poplatky a provízie. To bude úplne závisieť od konkrétnej spoločnosti prevádzkujúcej danú obchodnú platformu.

Ďalej sú tu poplatky za maržu. Spoločnosť Alpaca uplatňuje minimálnu požiadavku na počiatočnú maržu vo výške 50 % pre cenné papiere podliehajúce marži a 100 % pre cenné papiere nepodliehajúce marži podľa nariadenia T Federálneho rezervného systému.

Alpaca Securities Brokerage Fee Schedule
Margin Lending Interest Rate 6.25%/Transaction
Incoming/Outgoing ACH $0/Transaction
Domestic Wire Transfer $25/Transaction
ADR Pass-Through Fee $0.01 to $0.03/Share
-------------------

P.S. Mne z toho vychádza že ten introducing broker Tatry, či WEM..tam ide časť toho poplatku 1 €. Ale to nevadí.
To ma vôbec nezaujíma, pokial mi služba a výška nákladov vyhovuje.

Z našeho pohľadu je super, že je to americký broker ako sme trejdili u IB cez IBUK.
Z trejderského pohľadu je super, že sa u nich dajú trejdiť všetky tie americké ETFs, ktoré my v EU máme zakázané ( indexové, pákové, inverzné, komoditné, na volatilitu atd.)

Z investičného hľadiska by mi vadilo jedine to, že neviem či američania majú akumulačné ETFs.
Lebo len pri tých je ten efekt sporo-investovania plne bezstarostný. Ak majú tak super. :potlesk:


Tu si viete skontrolovať licenciu ( ako naše subjekty v NBS ):
https://brokercheck.finra.org/firm/summary/288202

Nie je to taký broker ako IB, ale v Amerike sa hocijaké fintechy nefinancujú len tak.
Tí zakladatelia majú históriu. Sú to japonci a etablovali sa v Silicon Valley, proste takí ľudia nezlyhávajú.
O pár rokov podľa mňa bude Alpaca známa ako broker Robinhood.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
ra7
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 15 11, 2022 12:52 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa ra7 »

JUGGLER napísal: Ne 20 11, 2022 12:12 am Je to vymakaný spoľahlivý fintech. Som to študoval hodinu a vôbec sa netreba báť.
...
Wau, veľká vďaka za detailnú analýzu a odkrytie pozadia. :like: Mášu u mňa pivo :beer:
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Joki »

JUGGLER napísal: Ne 20 11, 2022 12:12 am Je to vymakaný spoľahlivý fintech. Som to študoval hodinu a vôbec sa netreba báť.
Samozrejme - nevložil by som tam veľké peniaze ako do banky. Kým nie sú veľká etablovaná firma, nemôžu byť na 100% bezpečníô. Ale sú pod dohľadom Finra a chránení SIPC, čo v Amerike niečo znamená.
Treba skontrolovať, či peniaze idú na to číslo účtu, ktoré som niekde videl na stránke Alpaca

..ked nemáte obavu posielať peniaze cez WISE (bývalý transferwise), alebo používať BOLT (bývalý Taxify ), aj etfmatic bol taký fintech, kým ho nekúpila Aion bank, takisto Revolut...alebo RobinHood Markets v USA.

--------------------
Alpaca je obchodná platforma a broker-dealer pre algo obchodovanie, samoobslužnú automatizáciu investícií a všetky nové typy technológií správy aktív v digitálnom veku.

Poslaním spoločnosti Alpaca je odomknúť správu aktív pre ľudí.

Spoločnosť Alpaca založili v roku 2015 Yoshi Yokokawa a Hitoshi Harada. Spoločnosť má sídlo v meste San Mateo v Kalifornii.

Alpaca API umožňuje vývojárom vytvárať aplikácie na investovanie, maklérske služby, obchodné algoritmy, ktoré môžu pristupovať na trh bez poplatkov.

Spoločnosť Alpaca je podporovaná spoločnosťami Spark Capital, Portag3, Social Leverage, Fathom Capital, Y Combinator, Abstract Ventures a ďalšími. Spoločnosť získala 15. októbra 2020 10 miliónov dolárov v kole série A. Celkové financovanie spoločnosti Alpaca tak k dnešnému dňu dosiahlo 21,8 milióna USD.
------------------

Alpaca Trading nie je obchodná platforma. Táto spoločnosť ponúka dve služby: sprostredkovanie a aplikačné programovacie rozhranie (API). Ako broker ponúka spoločnosť Alpaca produkty na burze. Neponúka klientskú ani inú formu obchodnej platformy. Namiesto toho jej API umožňuje tretím stranám obchodovať s ňou.

Čo teda ponúka samotná spoločnosť Alpaca Trading? Ako maklérska spoločnosť sa zameriava na produkty obchodované na burze. To znamená, že v mene investorov nakupuje a predáva akcie a fondy obchodované na burze (ETF). Spoločnosť Alpaca Trading je zadnou časťou finančného systému. V skutočnosti vykonáva obchody. Nespravuje však samotné obchodné rozhrania. Ako je bližšie uvedené nižšie, skutočné obchodné platformy, ktoré doručujú príkazy spoločnosti Alpaca Trading, prevádzkujú tretie strany.

Spoločnosť Alpaca Trading obmedzuje svoje služby na produkty obchodované na burze. V čase písania tohto článku obchodovala na newyorskej burze a burze NASDAQ, pričom ponúkala akcie a ETF dostupné na oboch trhoch.

Spoločnosť Alpaca Trading je uznávaná ako brokerská spoločnosť. Jej obchody sú včasné a efektívne s relatívne malým "driftom", čo znamená, že cena, za ktorú zadáte príkaz, je spravidla cena, za ktorú sa transakcia uskutoční. Z transakčného hľadiska ide o dobre hodnotenú firmu.

Má však niektoré slabé stránky. Spoločnosť Alpaca neponúka obchodovanie s devízami, opciami, futures ani obchodovanie na medzinárodných trhoch. Taktiež neponúka priamo historické údaje. Skôr využíva dvoch poskytovateľov údajov tretích strán. To by mohlo byť dôležité pre obchodníkov, ktorí sú závislí od presných údajov, pretože ceny obchodované na platforme sa môžu líšiť od poskytovaných historických údajov.

Okrem sprostredkovania ponúka spoločnosť Alpaca aj rozhranie API. Je to súbor nástrojov, ktoré vývojári používajú na vytváranie softvéru. Vytvára sériu protokolov a štandardov, ktoré umožňujú viacerým rôznym počítačovým systémom navzájom komunikovať. Rozhranie API môže napríklad umožniť dvom rôznym softvérovým aplikáciám zdieľať údaje alebo môže umožniť aplikácii spustiť sa na konkrétnom hardvéri. Keď e-mailový klient načíta poštu z vášho účtu Gmail, používa na komunikáciu medzi softvérom schránky tretej strany a servermi spoločnosti Google rozhranie API. Keď vám aplikácia na zobrazenie počasia oznámi teplotu, použije rozhranie API na komunikáciu so servermi Národnej meteorologickej služby a ďalšie na komunikáciu s hardvérom v telefóne.

Namiesto vydania vlastnej obchodnej platformy teda spoločnosť Alpaca Trading vydala sofistikované rozhranie API, ktoré umožňuje tretím stranám vytvárať vlastné obchodné platformy. Pomocou tohto súboru nástrojov potom môžu tieto tretie strany vytvoriť svoje obchodné platformy na komunikáciu so servermi spoločnosti Alpaca Trading. Výsledkom je, že spoločnosť Alpaca Trading môže fungovať ako zástupca pre ľubovoľný počet fintech spoločností, ktoré chcú vymýšľať lepší spôsob obchodovania, ale ktoré nechcú mať na starosti finančnú stránku. Tieto firmy môžu navrhnúť svoj softvér, rozhrania a obchodné algoritmy a spoločnosť Alpaca Trading sa postará o skutočné finančné transakcie. V skutočnosti spoločnosť Alpaca navrhla svoj súbor nástrojov API špeciálne pre algoritmické obchodovanie a obchodovanie s umelou inteligenciou.

Poplatky: Koľko stojí alpaka?
Pri výbere obchodnej platformy si zvyčajne treba dávať pozor na štyri typy poplatkov. Mali by ste si na ne dávať pozor pri hodnotení akejkoľvek investičnej alebo obchodnej služby:

Trading Fees - akýkoľvek fixný poplatok spojený s každým uskutočneným obchodom. Môže mať podobu paušálneho poplatku alebo takzvaného "spreadu". To je prípad, keď vám maklér účtuje poplatky na základe prípadného rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou aktíva.

Trading Commissions - vtedy vám maklér účtuje percentuálny poplatok na základe objemu alebo hodnoty každého obchodu.

Inactivity Fees - Všetky poplatky, ktoré vám maklér účtuje za neobchodovanie, napríklad za držanie peňazí na maklérskom účte.

Neobchodné/iné poplatky - Akákoľvek forma poplatku za obchodovanie na tejto platforme, ktorá nie je uvedená vyššie. Maklérska spoločnosť vám môže napríklad účtovať poplatky za vklady na váš maklérsky účet, výber peňazí z účtu alebo za registráciu ďalších služieb.

Spoločnosť Alpaca Trading ponúka obchodovanie bez poplatkov, čo znamená, že investorom neúčtuje žiadne poplatky pri uzatváraní obchodu. Namiesto toho spoločnosť zarába predovšetkým na úrokoch z neinvestovaných zostatkov a na platbách za tok príkazov.

To však neznamená, že obchodovanie so spoločnosťou Alpaca Trading je nevyhnutne bezplatné. Platformy tretích strán môžu k modelu nulových poplatkov spoločnosti Alpaca Trading pripočítať ďalšie poplatky a provízie. To bude úplne závisieť od konkrétnej spoločnosti prevádzkujúcej danú obchodnú platformu.

Ďalej sú tu poplatky za maržu. Spoločnosť Alpaca uplatňuje minimálnu požiadavku na počiatočnú maržu vo výške 50 % pre cenné papiere podliehajúce marži a 100 % pre cenné papiere nepodliehajúce marži podľa nariadenia T Federálneho rezervného systému.

Alpaca Securities Brokerage Fee Schedule
Margin Lending Interest Rate 6.25%/Transaction
Incoming/Outgoing ACH $0/Transaction
Domestic Wire Transfer $25/Transaction
ADR Pass-Through Fee $0.01 to $0.03/Share
-------------------

P.S. Mne z toho vychádza že ten introducing broker Tatry, či WEM..tam ide časť toho poplatku 1 €. Ale to nevadí.
To ma vôbec nezaujíma, pokial mi služba a výška nákladov vyhovuje.

Z našeho pohľadu je super, že je to americký broker ako sme trejdili u IB cez IBUK.
Z trejderského pohľadu je super, že sa u nich dajú trejdiť všetky tie americké ETFs, ktoré my v EU máme zakázané ( indexové, pákové, inverzné, komoditné, na volatilitu atd.)

Z investičného hľadiska by mi vadilo jedine to, že neviem či američania majú akumulačné ETFs.
Lebo len pri tých je ten efekt sporo-investovania plne bezstarostný. Ak majú tak super. :potlesk:


Tu si viete skontrolovať licenciu ( ako naše subjekty v NBS ):
https://brokercheck.finra.org/firm/summary/288202

Nie je to taký broker ako IB, ale v Amerike sa hocijaké fintechy nefinancujú len tak.
Tí zakladatelia majú históriu. Sú to japonci a etablovali sa v Silicon Valley, proste takí ľudia nezlyhávajú.
O pár rokov podľa mňa bude Alpaca známa ako broker Robinhood.
@Juggler, tu Alpacu👍 si tu tak podrobne rozpisal a venoval čas, nechceš ju dať ako samostatnú tému? Pripadne tam ešte pridať, že cez Aplacu nakupujú:
Birdwingo (ex-Tatrym) a LIGHTYEAR

https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... hp?t=25011

https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... hp?t=25075
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

JUGGLER napísal: Ne 20 11, 2022 12:12 am Je to vymakaný spoľahlivý fintech. Som to študoval hodinu a vôbec sa netreba báť.
Samozrejme - nevložil by som tam veľké peniaze ako do banky. Kým nie sú veľká etablovaná firma, nemôžu byť na 100% bezpečníô. Ale sú pod dohľadom Finra a chránení SIPC, čo v Amerike niečo znamená.
Treba skontrolovať, či peniaze idú na to číslo účtu, ktoré som niekde videl na stránke Alpaca
Zriadil som si tam účet za 2 min . Dostal som akciu Oatly groub AB za 2,50 USD.
Ale peniaze idú na účet Tatrabanky. Čo je trošku zvláštne,lebo peniaze by mali ísť priamo na účet Alpaca
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa aviceN »

Kedze do toho vstupuje este WEM, nebude to nejaky ich zberny ucet?
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Baba Jaga napísal: Ne 27 11, 2022 11:18 am Ale peniaze idú na účet Tatrabanky. Čo je trošku zvláštne, lebo peniaze by mali ísť priamo na účet Alpaca
To by sedelo s tým, že Alpaca má API a že človek nemusí byť priamo ich klientom. Lenže ked sú peniaze na oddelenom účte v TB, tak by si mal byť klientom slovenského o.c.p., (ten o.c.p. robí transakcie cez Alpacu). Potom by si podliehal riziku, či sú tvoje peniaze v bezpečí a či je ten o.c.p. súčasťou ochrany vkladov. Ak je to WEM, ten je:

https://www.garancnyfond.sk/zoznam-subjektov

Skontroluj si, či si klient WEM (Wealth Effect Management, o.c.p., a.s.)...Mal by si mať s nimi podpísané zmluvy, aj výpisy pre administratívne a daňové účely by mali byť od nich...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

JUGGLER napísal: Po 28 11, 2022 12:22 am
Baba Jaga napísal: Ne 27 11, 2022 11:18 am Ale peniaze idú na účet Tatrabanky. Čo je trošku zvláštne, lebo peniaze by mali ísť priamo na účet Alpaca
To by sedelo s tým, že Alpaca má API a že človek nemusí byť priamo ich klientom. Lenže ked sú peniaze na oddelenom účte v TB, tak by si mal byť klientom slovenského o.c.p., (ten o.c.p. robí transakcie cez Alpacu). Potom by si podliehal riziku, či sú tvoje peniaze v bezpečí a či je ten o.c.p. súčasťou ochrany vkladov. Ak je to WEM, ten je:

https://www.garancnyfond.sk/zoznam-subjektov

Skontroluj si, či si klient WEM (Wealth Effect Management, o.c.p., a.s.)...Mal by si mať s nimi podpísané zmluvy, aj výpisy pre administratívne a daňové účely by mali byť od nich...
V Terms and Conditions je uvedený Tatrym ako viazaný agent o.c.p WEM..
V dokumente EU Stockbrokers Documents je uvedený WEM o.c.p.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Neviem sa k tomu vyjadriť. Ak si ty RZ, tak máš tam podpísanú zmluvu s WEM. Zároveň je tam podpísaný Andrej Hano (konatel Tatrym s.r.o. ) ako sprostredkovateľ...ale zaujímavé, že len ako fyzická osoba , pričom licenciu agenta má Tatrym s.r.o. To Tatrym s.r.o. tam nevidím. Mne pripadá že by tam malo byť Tatrym s.r.o, s podpisom konateľa Andrej Hano.

Ale zrejme to majú ošetrené tak ako má byť. WEM má účty v TB.
O tom Hanovi článok: https://fintechcowboys.cz/tatrym-prinas ... -poplatku/

Zaujímavé, že zmluvy sú v angličtine. Nepošle ti WEM jednu v slovenčine, aspoň do emailu?

P.S. Ak si ty R.Z. tak ti vymazujem tie prílohy. Máš tam osobné údaje.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mne tie zmluvy v angličtine pripadajú akoby boli robené do administratívy americkej Alpacy ako brokera, alebo dokonca pre Interactive Brokers. Pre Alpacu, alebo IB je podľa mňa WEM samostatný finančný agent (independent financial agent )..čo je presne podľa našej legislatívy SFA (s licenciu NBS pod dohľadom NBS) a ty si klient SFA, ktorý je zároveň o.c.p. (rovnaká situácia ako by si bol klient LYNX a Lynx je introducing broker pre IB. )

Podľa mňa budeš mať ešte jednu zmluvu v slovenčine s WEM. WEM v zmluve udáva, že:

Overview of the counterparties and banks for shares, ETF, depositary receipts, bonds and financial funds:
Patria Finance, a.s.
Interactive Brokers (UK) Ltd
Tatra banka, a.s.


Ale nikde som nevidel Tatrym s.r.o. To tam ani podľa mňa nemôže byť, kedže nejde o finančnú inštitúciu. Ale niekde by malo byť uvedené to prepojenie na ALPACA ako brokera. Je možné, že Alpaca ide tiež cez Interactive Brokers a tie zmluvy v angličtine sú pre IB, pričom WEM má zmluvu s IB (ako má uvedené vyššie) a Alpaca+Tatrym sú len API (teda softvérovým riešením ). Tak vlastne ako klient WEM nemusíš nakupovať cez WEM, ktorý tým pádom nepotrebuje platformu, lebo má API...

Ide mi o to, že keď máš účet vedený v Tatrabanke, čo je oddelený účet v rámci toho, že si klient WEM..tak na tom účte ked máš nakúpené cez BirdWingo a Alpaca...kde sú tie americké aktíva vedené? ( rovnaká situácia ako ked cez účet v Lynx máš vedené všetky aktíva u Interactive Brokers ). Ide o to, že keby v budúcnosti zlyhala Alpaca, alebo BirdWingo, či to má vôbec nejaký vplyv. Ake je to len softvérové premostenie WEM do IB, tak by to nemalo mať žiadny vplyv. Ak ide o sotvérové premostenie k brokerovi Alpaca, tak ten broker by mal byť niekde v zmluve uvedený...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Urobil som vklad na účet všetko prebehlo OK,ale čo má zarazilo ,že sa ceny nejak neaktualizuju. Včera som písal supportu cez appku,že ako často sa aktualizujú ceny zatiaľ žiadna odozva. Dnes som sa rozhodol kúpiť jedno ETFko HYGW je to novšie ETFko inception date august. Som si všimol ,že u novších ETF pokiaľ nie je dostatocne veľká likvidita tak nie je možno nakupovať zlomkove akcie čo je prípad aj tohto ETFka kúpil som 3ks za 37,46USD lenže Open a Low dnes bolo 37,52 a high bolo 37,54 čo je prvý problém a predpokladám,že v najbližších dňoch bude ex divi date. Uvidím zajtra keď sa mi vygeneruje výpis ,že čo bude tam
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Statement mam vygenerevaný
Exekuavaná cena je 3@37,545 time 01:06:46 PM (ET). Je to v poriadku. Písal som im ešte mail aj ohľadne toho tak uvídíme.
***
Už som dostal odpoveď na mail reagujú do 1 hod. Ide o zobrazovaciu chybu chyby sú si vedomí na jej odstránení pracujú.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Updejtoval som to do ,,21 možností investovania cez ETFs ,,
Kedže ako Joki upozornil, Lightyear ide cez Alpaca a zarába len na transakčnom poplatku EUR/USD 0,35%...
Pri Birdwingo je toto zahrnuté v tom poplatku do 1 €?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Andrej Hano
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ut 10 01, 2023 10:14 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Andrej Hano »

Ahojte, tu Andrej Hano, CEO Birdwingo. Veľmi podnetná diskusia, vďaka. Birdwingo sme zakladali najmä preto, že nás ako investorov trápili vysoké a netransparentné poplatky, nedostatočne dobré užívateľské rozhranie a priateľskosť & otvorenosť iných platform a bánk. Dlhšie sme žili v Spojených štátoch a Londýne, kde sme videli, že je možné stavať produkty inovatívnejšie. V Amerike investuje 58% dospelej populácie, v EÚ iba 15% (2021). Poďme sa spoločne dostať aspoň na 30%.

Záleží nám na tom, aby sme mali najlepší produkt na európskom trhu. Veľa nám ešte chýba, napr. v čase tohto komentára nemáme spustenú webovú platformu. Momentálne máme plne spustené obchodovanie s viac ako 11-tisíc rôznymi akciami, ETF a podieľovými fondmi cez modernú aplikáciu.

Vďaka rozumne nastavenej infraštruktúre a nízkym interným nákladom sme momentálne najlacnejší nielen na československom ale aj európskom trhu. Účtujeme si 0,49% ale maximálne 1 euro za obchod. Nemáme žiaden vstupný alebo výstupný poplatok, poplatok pri zmene mien (používame interbank exchange rate, rovnaký ako Revolut), spread, poplatok za neaktívnosť, poplatok za vklad/výber ani žiaden iný poplatok. Zároveň, 10% poplatku ide na charity.

My a naši partneri sme plne regulovaní v Európe (NBS) a Spojených Štátoch (FINRA). Birdwingo finančne podporil venture capital/private equity fond z New Yorku.

Investovanie je citlivá téma a preto ako firma chceme o všetkom transparentne komunikovať. Pokojne mi napíšte otázky na [andrej bodka hano zavináč birdwingo bodka com] a vždy sa pokúsim čo najskôr odpovedať. Rovnako oceníme akýkoľvek feedback - robíme to pre Vás. Pokojne si nás vyskúšajte, sme na App Store & Play Store pod "Birdwingo".

Ďakujeme za podporu, veľmi si to vážime a posúva nás to vpred <3
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Croven »

V recenziach na google store som našiel, že je možné nakupovať aj US ETFs, je to pravda?
Andrej Hano
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ut 10 01, 2023 10:14 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Andrej Hano »

Áno. Ponúkame viac ako 1500 EFTs, vrátane amerických VOO, SPY, QQQ a ďalšie.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

@Andrej Hano
Alpaca má v pláne spustiť aj obchodovanie s opciami , by ma zaujímalo či aj Birdwingo umožní obchodovanie s opciami iba Covered Call a Cash Secured Put.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa andre »

aviceN napísal: Ut 12 04, 2022 10:49 pm Napr. co som si hned ja vsimol, hovoria o ochrane cez "SIPC schemu", no v zozname https://www.sipc.org/list-of-members/B (ani pod T - Tatrym) nie su.

Ako to je skutocne s ochranou investicii?

Ak to chapem spravne tak, OCP pre vasho klienta je Wealth Effect Management o.c.p., a.s. a Tatrym s.r.o. je jej viazaný finančný agent. Cize na investicie by sa mala tykat Slovenska ochrana investicii do 50 000Eur.

Alpaca Securities LLC tu zrejem figuruje ako custody, tym padom by sa vasich klientov nemala tykat ochrana SEC.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

andre napísal: So 14 01, 2023 8:08 am
aviceN napísal: Ut 12 04, 2022 10:49 pm Napr. co som si hned ja vsimol, hovoria o ochrane cez "SIPC schemu", no v zozname https://www.sipc.org/list-of-members/B (ani pod T - Tatrym) nie su.

Ako to je skutocne s ochranou investicii?

Ak to chapem spravne tak, OCP pre vasho klienta je Wealth Effect Management o.c.p., a.s. a Tatrym s.r.o. je jej viazaný finančný agent. Cize na investicie by sa mala tykat Slovenska ochrana investicii do 50 000Eur.

Alpaca Securities LLC tu zrejem figuruje ako custody, tym padom by sa vasich klientov nemala tykat ochrana SEC.
predpokladám,že v prípade krachu Alpaca je ochrana do 500K (250K cash+250K CP)prechod pod nového US brokera ako custody v prípade krachu WEM do 50K, ale nakoľko CP sú držané u Alpaca tak len nás prevezme nový SK broker prípadne Alpaca :D . Teraz by sme nemali spadať ani pod estate tax v prípade úmrtia ak bude hodnota majetku (cash+CP) prevyšovať 60KUSD
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa andre »

No z toho co som sa docital, tak ochranu SEC mas len ked mas ucet vedeny priamo u US brokera. Nie ked US entita je custody.

Tam je vztah B2B medzi brokerom (WEM) a custody. Custody nemusi viest separatne ucty pre klientov brokera. Staci ked vediet pre brokera 1 zberny ucet a len broker to rozdeluje a eviduje medzi ucty jednotlivych klientov. Cize aj keby to spadalo pod SEC, tak ten limit do 500K (250K cash+250K CP) je pre vsetkych klientov spolu dokopy.

Vezmi si IB, my mame ucty v IBCE v HU a tyka sa nas len HU ochrana. Aj ked custody pre IBCE roby IBKR US entita.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

andre napísal: Po 16 01, 2023 1:07 pm No z toho co som sa docital, tak ochranu SEC mas len ked mas ucet vedeny priamo u US brokera. Nie ked US entita je custody.

Tam je vztah B2B medzi brokerom (WEM) a custody. Custody nemusi viest separatne ucty pre klientov brokera. Staci ked vediet pre brokera 1 zberny ucet a len broker to rozdeluje a eviduje medzi ucty jednotlivych klientov. Cize aj keby to spadalo pod SEC, tak ten limit do 500K (250K cash+250K CP) je pre vsetkych klientov spolu dokopy.

Vezmi si IB, my mame ucty v IBCE v HU a tyka sa nas len HU ochrana. Aj ked custody pre IBCE roby IBKR US entita.
Andre Máš recht. Tým pádom sa nás netýka ani Estate Tax.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Croven »

Má niekto s brokerom skúsenosti? Poplatok za nákup max 1€, ponúka frakčné akcie a hlavne aj frakčné ETF a aj US ETF, a rád by som niekde presunul prachy z Finaxu a Birdwingo vypada zaujímavo, len neviem násť viac info k tomu, alebo nejaké recenzie/skúsenosti.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Croven napísal: St 08 03, 2023 3:32 pm Má niekto s brokerom skúsenosti? Poplatok za nákup max 1€, ponúka frakčné akcie a hlavne aj frakčné ETF a aj US ETF, a rád by som niekde presunul prachy z Finaxu a Birdwingo vypada zaujímavo, len neviem násť viac info k tomu, alebo nejaké recenzie/skúsenosti.
Ja ho používam od konca novembra, zatiaľ bez problémov. Poplatok je 0,49% max 1USD to sedí. Na to aby si mohol nakupovať aj frakčné musí daná akcia(ETF) mať aj dostatočnú likviditu. Odpoveď na mail zo strany Birdwinga je tak do hodiny a priamo z Alpaca tak do 15minút.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Croven »

Baba Jaga napísal: St 08 03, 2023 4:34 pm
Croven napísal: St 08 03, 2023 3:32 pm Má niekto s brokerom skúsenosti? Poplatok za nákup max 1€, ponúka frakčné akcie a hlavne aj frakčné ETF a aj US ETF, a rád by som niekde presunul prachy z Finaxu a Birdwingo vypada zaujímavo, len neviem násť viac info k tomu, alebo nejaké recenzie/skúsenosti.
Ja ho používam od konca novembra, zatiaľ bez problémov. Poplatok je 0,49% max 1USD to sedí. Na to aby si mohol nakupovať aj frakčné musí daná akcia(ETF) mať aj dostatočnú likviditu. Odpoveď na mail zo strany Birdwinga je tak do hodiny a priamo z Alpaca tak do 15minút.
Je tam aj formulár W-8BEN? Na ich stránkach to nikde neviem nájsť. Výpĺňal si ho pri registrácii?
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Croven napísal: Št 09 03, 2023 7:28 am Je tam aj formulár W-8BEN? Na ich stránkach to nikde neviem nájsť. Výpĺňal si ho pri registrácii?
Ja som ho nevypĺňal, robí to broker automaticky za teba.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Croven »

Robiem niečo ja zle, alebo sa dajú nakupovať len US ETF? Žiadne známe EU ETF mi to nevie nájsť (VWCE, SXR8 atd..) Pretože čo som pozeral nejaké US ETF tak všetko sú to distribučné.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa rmaly »

Croven napísal: Št 09 03, 2023 2:39 pm Robiem niečo ja zle, alebo sa dajú nakupovať len US ETF? Žiadne známe EU ETF mi to nevie nájsť (VWCE, SXR8 atd..) Pretože čo som pozeral nejaké US ETF tak všetko sú to distribučné.
Pre europskych zakaznikov to asi ani nie je bug ale feature :) :)
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Croven »

rmaly napísal: Št 09 03, 2023 2:53 pm
Croven napísal: Št 09 03, 2023 2:39 pm Robiem niečo ja zle, alebo sa dajú nakupovať len US ETF? Žiadne známe EU ETF mi to nevie nájsť (VWCE, SXR8 atd..) Pretože čo som pozeral nejaké US ETF tak všetko sú to distribučné.
Pre europskych zakaznikov to asi ani nie je bug ale feature :) :)
Ja som nenapísal, že to je bug, iba čo som čítal články ohladne Birdwinga, tak všade sa píše ako je možné investovať do amerických/europskych a azijských ETFs. No tak som sa tešil, že som našiel vhodnú nizko nakladovú platformu na sporo-investovanie ktorá umožňuje frakčné ETF, až som narazil na problém, že možem kupovať len US ETF, čo by problem ani nebol, len mne trochu vadí, že su distrubčné a nie akumulačné. A myslím si, že akumulačné ETF má lepšie zhodnotenie, ako distribučné ETF z ktorého by som dividendy reinvestoval na nákup nového ETF, alebo sa mýlim?
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"