ETF - Pavol Chmela

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: ETF - Pavol Chmela

Príspevok od používateľa rmaly »

pannikto napísal: St 14 12, 2022 12:18 pm
Je to na diskusiu. Pre mna Eic nepouzitelne, lebo potrebujem tretiu stranu na to, aby som sa vedel dostat k vlastnym peniazom? A mam platit nejaky manazersku poplatok za to, ze ma ktosi bude pod sebou drzat?
Nechapem tu poznamku o 3. strane... ja mam nejaky stary produkt EIC a ked sa prihlasim do portalu pod cislom zmluvy, tak som mal dojem, ze by som to vedel prikazom predat a asi aj poslat peniaze... ci nie?
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - Pavol Chmela

Príspevok od používateľa aviceN »

rmaly napísal: St 14 12, 2022 3:50 pm
pannikto napísal: St 14 12, 2022 12:18 pm
Je to na diskusiu. Pre mna Eic nepouzitelne, lebo potrebujem tretiu stranu na to, aby som sa vedel dostat k vlastnym peniazom? A mam platit nejaky manazersku poplatok za to, ze ma ktosi bude pod sebou drzat?
Nechapem tu poznamku o 3. strane... ja mam nejaky stary produkt EIC a ked sa prihlasim do portalu pod cislom zmluvy, tak som mal dojem, ze by som to vedel prikazom predat a asi aj poslat peniaze... ci nie?
K predaju potrebujes sprostredkovatela (co je zalezitost niekolkych sekund kym mastavi odpredaj a ty to potvrdis), poslat na ucet si sam vies len nezainvestovame peniaze, pripade akekolvek peniaze, kt. sa nachadzaju na zbernom ucte.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
pannikto
Príspevky: 44
Dátum registrácie: St 10 08, 2022 6:57 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

Re: ETF - Pavol Chmela

Príspevok od používateľa pannikto »

Croven napísal: St 14 12, 2022 3:06 pm
pannikto napísal: St 14 12, 2022 12:18 pm
PEPP.SK napísal: St 14 12, 2022 10:25 am
Pavol Chmela napísal: Po 17 10, 2022 11:14 am ... pohľad na priebežný poplatok blížiaci sa k 0. Je veľmi málo pravdepodobné, že služba od konkrétneho agenta, ktorému som zaplatil vstup prežije 35 rokov, dokonca myslím, že ani 20 sa nedožije ... teda otázka, ako je nový agent motivovaný zobrať si pod správu investičný účet ak bude mať z toho 0. Každopádne ponuka s 0 priebežným je reálna je tu a tak je správne ju dať do popredia a oceniť, lebo každý rok s nižším poplatkom je dobrý. Len ma zaujíma udržateľnosť biznis modelu, ak by som bol investor tiež ma to zaujímalo.
Presne tak ako Pavol píše. Ponuky s nulovým správcovským poplatkom, ale so vstupným poplatkom, ktorý je platený vopred sú pre klienta veľmi rizikové. Zaplatíte si službu na 20-35 rokov vopred. A poradca, ktorý si zinkasoval poplatok niekoľko stoviek euro môže skončiť svoju činnosť zajtra alebo o 3 roky a nikto také zmluvy dobrovoľne chcieť nebude prevziať.

Rastie tu potenciálna bublinka ... SFA-čka, prípadne samotné EIC by mali dobrovoľne samoregulovať takéto vopred inkasovanie poplatkov z 20+ ročných zmlúv. Veď to pripomína IŽP, prvých X mesiacov splácate len poplatok. Prípadne aj zregulovať legislatívne.

Pavol, držím palce vo Vašej činnosti.
Kolega Roland
Je to na diskusiu. Pre mna Eic nepouzitelne, lebo potrebujem tretiu stranu na to, aby som sa vedel dostat k vlastnym peniazom? A mam platit nejaky manazersku poplatok za to, ze ma ktosi bude pod sebou drzat?
Nie každému broker vyhovuje, niekto chce mať nastavený trvalý príkaz a nič neriešiť a nepodliehať tak emóciam.
S tym suhlasim a preto som povedal, ze je to na diskusiu. Ale obhajovat priebezny poplatok tym, ze ak ho nemam, tak ma nikto potom navazme, nie je podla mna ok
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: ETF - Pavol Chmela

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ja len tak na odľahčenie debaty :)

Kedysi sme o takejto poplatkovej politike a zrovna u finančných sprostredkovateľov ani nesnívali (je v podstate jedno o kom sa bavíme). Kedysi sa tieto/takéto debaty ani neviedli.

Za mňa :like: za každého, kto je lacnejší ako minulosť.

Je vidno, že konkurenčný boj o klienta už prišiel aj na Slovensko (vďaka 1 jedinej legislatívnej zmene, ktorá medzi nami cielila úplne niečo iné :mrgreen: ). Ale to sa stáva.

Rovnako netreba ale zabúdať aj na debatu o tom, či spravovať fondy aktívne či radšej "nechať veci pasívne". Aj táto pandorina skrinka sa vďaka tomu otvorila.

Stavím sa, že toto celé vypľuje na našom trhu 2 zmeny. Investovanie bude ešte lacnejšie a výkonnosť ešte lepšia, ale nielen kvôli tým poplatkom ;)

Nemám čo viac povedať, držím všetkým palce :beer: A tiež pevné nervy na strane ponuky.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: ETF - Pavol Chmela

Príspevok od používateľa JanH »

Pán Vízner v jeho príspevku by mohol byt vzorom pokrytectva.
Pokrytectvo #1. Za veľmi rizikové pre klienta považuje zaplatiť na začiatku 300-360€ vstupný poplatok ale riziko v tom, že vďaka priebežným poplatkom klient príde o 26% oproti tomu, čo klient mohol pri dlhodobom sporení mať bez nich už mlčí.
Navyše pre mňa sa ani odchodom agenta nič nemení, EIC IBAN sa nemení. Každý druhý agent sa na svojej web stránke chvastá objemom správy majetku a pán Vízner tvrdí, že naakumulovanú správu napr. milión € s menami a tel.číslami klientov by odmietol. Zaujímavé.
Pokrytectvo #2. Osobne si nemyslím, že tu o 25 rokov bude aktívny aj pán Vízner. Predpokladám, že sa bude tešiť z vnúčat a bude na dôchodku. Možno si ale ponechá správu majetku svojich klientov až do smrti, veď je to pasívna renta. Toho sa ťažko vzdáva v každom veku.
Pokrytectvo #3. Výnos 7% vs 10%. Budúce zisky sú otázne poplatky ale zato 100% isté. Mňa ako klienta EIC s horizontom 25r. skôr zaujímajú poplatky ako budúce zisky. Predpokladám, že všetky “aktívne riadené portfóliá” a potvrdzuje mi to aj osobná skúsenosť predstavujú spleť ETF kombinácií, ktoré si len málokto dokáže pred založením EIC účtu predstaviť. Pritom klientovi stačí na aktuálne dlhodobú maximalizáciu ziskov S&P500. Ale chápem, manažované účty musia ukazovať nejakú nadhodnotu, preto tá divočina. Reálne čísla ziskovosti, ktoré tu ukazoval Juggler hovoria skôr o negatívnom dopade na klienta, čo je logické a dokazuje to výkonnosť aj môjho pôvodného ETF guláša založeného aktívne v porovnaní s S&P500.

Na záver: pán Chmela vystupoval v celej diskusii konštruktívne, počúval a reagoval na komentáre a pripravil vo svojej ponuke zaujímavé zmeny. Pán Vízner je ale starý lišiak a presne vie, čo vyzdvihnúť a čo zamlčať.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: ETF - Pavol Chmela

Príspevok od používateľa Joki »

Veď ja ako klient cez EIC si môžem zmluvu predlžovať, podpíšem napr. na 10 000€, zaplatím 1% poplatok cez chlanov tu na fóre tj. 100€. Ak nasporím 10 000€, môžem si nasledne podpisať ďalšiu zmluvu na 10 000€ so 100€ poplatkom.
Nemusím vôbec platiť vopred na 20-30 rokov vstupný poplatok.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"