Ako a cez koho na S&P?

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Jarik12
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 06 02, 2017 12:45 pm
Has thanked: 1 time

Ako a cez koho na S&P?

Príspevok od používateľa Jarik12 »

Ahojte, poprosil by som o radu na vhodny financny instrument a brokera, ktory by nemal skryte a zakerne poplatky?
Uvazujme s uctom vklad 10.000 USD. Viem ze mozem obchodovat e-mini futures, ETF, opcie.

Registrujem roky CFD, no vzdy ma odrazdalo to ze vlastne broker ktory ho poskytuje ma v pasti vlastneho klienta tym ze moze lubovolne upravovat spread. Zaroven sa tam tvrdi ze nie su ziadne poplatky - no ked som aj cital vasu diskusiu napriklad o eToro ci XTB tak tych zakernosti je tam dost.

Aky je momentalne najlepsi cfd obchodnik a ake su jeho nastrahy? Pozeram ze dost sa mediami tlaxi XTB a to same o sebe mi pride "podozrive".

S&P by som chcel drzat v horizonte dni az tyzdnov a povedzme s pakou max okolo 2-3x

Dakujem
"Začněte si plnit své sny co nejdříve, protože jinak si Vás najde někdo, komu začnete plnit ty jeho."
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako a cez koho na S&P?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Najlepšie je IB (interactive Brokers ), kde môžeš obchodovať SP500 cez emini futures (ES ), alebo microfutures (MES )
IB umožnuje aj CFD trading, dokonca kótuje podľa skutočných futures. Ale sa to velmi nevyplatí, lebo futures sú absolútna špica a fungujú prakticky 24 h denne. CFD zatvárajú večer a myslím, že rolujú do ďalšieho dňa, takže držať to sa asi poplatkovo nevyplatí. Niekedy som trejdil cez CFD a divil sa kolko poplatkov sa tam zhromaždilo.

Odkedy vymysleli microfutures je to naozaj dostupné pre každého. A je to najlikvidnejší trh na svete.

IB je špičkový broker z mnohými funkcionalitami, stovkami rôznych orderov, z trejdením z grafu, z level 2 atd, atd.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Jarik12
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 06 02, 2017 12:45 pm
Has thanked: 1 time

Re: Ako a cez koho na S&P?

Príspevok od používateľa Jarik12 »

Dakujem pekne za vycerpavajucu odpoved.

Aky pozaduje IB minimalny zostatok na ucte? Viem ze naposledy ked som ich sledoval v 2017 to bolo min 10.000 USD, ako je to teraz, pre pripad obchodovanie tych micro e-mini?

Dakujem a zelam vsetko dobre :)
"Začněte si plnit své sny co nejdříve, protože jinak si Vás najde někdo, komu začnete plnit ty jeho."
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako a cez koho na S&P?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Margin: minimum deposit requirement is USD 2,000 (or the non-USD equivalent).

2000 je aj minimum pre margin trading. nezakladaj cash účet, ale margin účet. naštuduj si ako funguje margin, lebo ideš obchodovať na páku a tvoje peniaze sú len kolaterál.

Na otvorenie 1 x MES treba 1500 USD kolateral a na noc okolo 2000
Nasdaq ma 1 x MNQ o cca 500 USD vyšší
1 x MES znamená, že každý bod strata/zisk je 5 USD ( napr. z 3700 na 3701 )
1 x MNQ je bod 2USD (Nasdaq robí prudšie pohyby )

Pochopenie celkovej páky je ľahké: Kedže 1 MES/BOD = 5 USD tak pri MES 3700 otvaras 3700x5 = pozíciu za 18 500 USD.
A stačí ti na to mať 2000 ako kolateral na účte.

Naštuduj si však ako margin funguje, keby si šiel na plnú páku a pôjdeš do straty.


Dobrá správa pre IBCE je, že môžeš daytrejdovať aj akcie ( v IB UK, USA na daytrejding trebalo 25 000 )

Account Funding
Clients can select any of 5 currencies to serve as the base currency for their account. Your base currency determines the currency of translation for your statements and the currency used to determine margin requirements. In addition, charges related to market data and research, inactivity fees and commissions on currency trades are also charged in your base currency.

Czech Koruna (CZK)
Euro (EUR)
Hungarian Forint (HUF)
Polish Zloty (PLN)
United States Dollar (USD)

Založ si USD účet a pošli tam EUR (vygeneruj si deposit..ked pride na ucet zmenis na USD )
Z USD účtu budeš moct vyberať eura.

Nastuduj si zdanovanie lebo máme až 33% dane + odvody.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Jarik12
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 06 02, 2017 12:45 pm
Has thanked: 1 time

Re: Ako a cez koho na S&P?

Príspevok od používateľa Jarik12 »

Dakujem moc za brutalne kvalitnu odpoved :)
Margin som doma - nie som zaciatocnik, len IB som nemal vobec prehlad ako funguje.

Ja som tam raz davno uz mal ucet, preto je moja otazka este jedna, stale maju tu svoju nie moc friendly appku na obchodovanie? Pouzivas ju? Alebo robis obchody cez inu aplikaciu ktoru mas na IB ucet napojenu?
"Začněte si plnit své sny co nejdříve, protože jinak si Vás najde někdo, komu začnete plnit ty jeho."
Jarik12
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 06 02, 2017 12:45 pm
Has thanked: 1 time

Re: Ako a cez koho na S&P?

Príspevok od používateľa Jarik12 »

Ahoj, chcel by som sa Ta este spytat:

idem uz zalozit IB ucet, ale citam ze aj na cash ucte viem obchodovat futures, opcie a cfd.
Preco teda marginovy ucet? Mysli sa tym doslova to ze marginovy ucet mi umoznuje realne si vypoziciavat USD na uver a tak spolu s vlastnymi podla pomeru mat paku a kludne si aj kupovat a shortovat jednotlive akcie. Prvotne by som teraz chcel len obchodovat ropu a S&P - a teda z toho co si napisal mi pride ze MES by mohli byt pre mna. Takze potrebujem nevyhnutne ten margin ucet v tejto faze? Alebo to viem poriesit cash uctom ktory mi umoznuje obchodovat pakove produkty ako futures, opcie.

Ak mas nejaky tvoj referral link, tak mi ho posli, rad by som ta podporil.

Dakujem
"Začněte si plnit své sny co nejdříve, protože jinak si Vás najde někdo, komu začnete plnit ty jeho."
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako a cez koho na S&P?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Jarik12 napísal: Ut 15 11, 2022 11:02 am Ahoj, chcel by som sa Ta este spytat:

idem uz zalozit IB ucet, ale citam ze aj na cash ucte viem obchodovat futures, opcie a cfd.
Preco teda marginovy ucet? Mysli sa tym doslova to ze marginovy ucet mi umoznuje realne si vypoziciavat USD na uver a tak spolu s vlastnymi podla pomeru mat paku a kludne si aj kupovat a shortovat jednotlive akcie. Prvotne by som teraz chcel len obchodovat ropu a S&P - a teda z toho co si napisal mi pride ze MES by mohli byt pre mna. Takze potrebujem nevyhnutne ten margin ucet v tejto faze? Alebo to viem poriesit cash uctom ktory mi umoznuje obchodovat pakove produkty ako futures, opcie.

Ak mas nejaky tvoj referral link, tak mi ho posli, rad by som ta podporil.

Dakujem

Podľa mňa musíš mať margin účet. Neviem o tom, že by sa dali obchodovať deriváty bez margin účtu a bez splnenia legislatívnych požiadaviek, že rozumieš marginu a súhlasíš s obchodovaním na páku.
Okrem toho ja viem tak, že cash účet nemá okamžité vysporiadanie, ale až do troch dní.
Shortovať určite nemôžeš na cash účte . Margin funguje na margin účte od stavu nad 2000 USD/EUR.

Nie je to žiadna veda. neplatíš nič za požičiavanie pokial tvoj kolateral ( stav na účte ) je dostatočný. Napr. otvoris 1 x MES, čo je 5 USD x 4000 (cena futures na SP500) = pozícia za 20 000 USD. Ak je overnight margin požiadavka kolateral 1000 USD, a ty na účte máš 3000, tak máš otvorenú pozíciu za 20 000, ale nemáš nič požičané od brokera. Až keby si otvoril 5 x MES..tvoj stav účtu pokryje 3 x MES (3000) a 2 x MES máš na pôžičku ( kolateral 2000 ti požičia broker.)

Určite si založ margin účet. Je to len formalita. Nemusíš si nič požičiavať od brokera a zároveň môžeš obchodovať na páku.

Refferal: ja som v takej kategórii, že nemôžem byť v programe refferalov.

Ale ak ťa môžem poprosiť, tak kolega Joki privíta pomoc

Jokiho refferal je:https://www.interactivebrokers.com/referral/jozef719
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Jarik12
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 06 02, 2017 12:45 pm
Has thanked: 1 time

Re: Ako a cez koho na S&P?

Príspevok od používateľa Jarik12 »

Dakujem ti velmi pekne :)
"Začněte si plnit své sny co nejdříve, protože jinak si Vás najde někdo, komu začnete plnit ty jeho."
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako a cez koho na S&P?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Jarik12 napísal: St 28 09, 2022 9:18 pm ...stale maju tu svoju nie moc friendly appku na obchodovanie? Pouzivas ju? Alebo robis obchody cez inu aplikaciu ktoru mas na IB ucet napojenu?
Obchodujem cez TWS (Trader Workstation). Desktopová verzia (napojiť sa vieš zhocijakého PC, alebo tabletu ), umožnuje vidieť priame kótovanie v riadku a robiť ordery priamo z riadka, alebo z grafu bez formulárov. Toto je najväčšia výhoda IB.
Appku mám tiež, lebo logovanie do TWS sa robí cez mobil, ale appku používam hlavne na sledovanie real-time stavu otvorených pozícii, alebo trhov (ked nie som v TWS ). Dá sa obchodovať aj cez appku, ale na daytrading sa nehodí.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Jarik12
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 06 02, 2017 12:45 pm
Has thanked: 1 time

Re: Ako a cez koho na S&P?

Príspevok od používateľa Jarik12 »

Ahoj,

nemal som cas venovat sa tomu, ale najblizsie dni sa do toho pustitm.
Viem po zalozeni uctu pouzivat aj nejake demo na par skusobnych obchodnov, otukanie sa?

Jokiho referral vyuzijem.

Dakujem ti moc za hodnotne rady

J.
"Začněte si plnit své sny co nejdříve, protože jinak si Vás najde někdo, komu začnete plnit ty jeho."
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"