Spočítavanie ziskov a strát v jednom roku

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
marxx
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times

Spočítavanie ziskov a strát v jednom roku

Príspevok od používateľa marxx »

Ahojte,

v tomto roku som predal akcie A so stratou, B so ziskom a C so stratou, celkovo ale so stratou. Všetky akcie som držal viac ako rok. Nedávno som kúpil aj dlhopis D, ktorý plánujem predať koncom tohto roka (nebudem ho držať viac ako rok v každom prípade). Môžem si započítať zisk z dlhopisu - zerobondu oproti stratám z akcií držaných viac ako rok a tak vypočítať daň, alebo nemôžem a musím zdaniť zisk z toho dlhopisu?
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Spočítavanie ziskov a strát v jednom roku

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

marxx napísal: St 02 11, 2022 3:57 pm Ahojte,

v tomto roku som predal akcie A so stratou, B so ziskom a C so stratou, celkovo ale so stratou. Všetky akcie som držal viac ako rok. Nedávno som kúpil aj dlhopis D, ktorý plánujem predať koncom tohto roka (nebudem ho držať viac ako rok v každom prípade). Môžem si započítať zisk z dlhopisu - zerobondu oproti stratám z akcií držaných viac ako rok a tak vypočítať daň, alebo nemôžem a musím zdaniť zisk z toho dlhopisu?
Dlhopisy tak ako akcie sú cenné papiere takže áno môžeš si započítať zisky a straty navzájom
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Spočítavanie ziskov a strát v jednom roku

Príspevok od používateľa Adammd »

Aj ked u ziskoveho dlhopisu nie je splneny casovy test? To by nemalo logiku.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Spočítavanie ziskov a strát v jednom roku

Príspevok od používateľa jaja »

Nevím jak na Slovensku, ale u nás nelze započítat ztrátu z obchodů splňujících časový test. Ale opakuji, výše uvedené se týká ČR, možná to máte jinak.
EDIT: odstraněná mylná informace
Naposledy upravil/-a jaja v Pi 04 11, 2022 1:57 pm, upravené celkom 1 krát.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Spočítavanie ziskov a strát v jednom roku

Príspevok od používateľa Adammd »

Trochu OT, ale nie je mozne napr v trejdingu(tzn nie je splneny casovy test) v CR skutocne zapocitat dlhopis vs akcia? Ja som mal za to, ze cenne papiere sa navzajom kombinovat mozu, akurat nemozno parovat s komoditami,opciami atd....
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Spočítavanie ziskov a strát v jednom roku

Príspevok od používateľa jaja »

jj, pravda, akcie s dluhopisem kombinovat můžeš. S opcí ne.
dany
Príspevky: 23
Dátum registrácie: So 23 01, 2021 10:40 am
Been thanked: 11 times

Re: Spočítavanie ziskov a strát v jednom roku

Príspevok od používateľa dany »

marxx napísal: St 02 11, 2022 3:57 pm Ahojte,

v tomto roku som predal akcie A so stratou, B so ziskom a C so stratou, celkovo ale so stratou. Všetky akcie som držal viac ako rok. Nedávno som kúpil aj dlhopis D, ktorý plánujem predať koncom tohto roka (nebudem ho držať viac ako rok v každom prípade). Môžem si započítať zisk z dlhopisu - zerobondu oproti stratám z akcií držaných viac ako rok a tak vypočítať daň, alebo nemôžem a musím zdaniť zisk z toho dlhopisu?
1. akciu a dlhopis započítať môžeš
2. samotné započítanie ma zmysel pri držaní do jedného roku vtedy ak si v pluse platíš daň, pri držaní nad jeden rok je to jedno, pretože či si v pluse alebo v mínuse daň neplatíš

Pre teba platí, že si započítaš akcie A,B,C ktoré si držal viac ako rok, či bude výsledok plusový, alebo mínusový daň neplatíš.
Dlhopis D keď predáš do jedného roku platíš daň. Z hľadiska zdanenia je lepšie dlhopis odpredať po roku.
Aby si si zisk z dlhopisu do jedného roku mohol započítať musel by si mať napr. stratu z akcie do jedného roku.

Pre uvedené platí podmienka, že cenné papiere (akcie, dlhopisy) sú zobchodované na regulovanom trhu.
Platí pre SK.
Nie som daňový poradca.
marxx
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times

Re: Spočítavanie ziskov a strát v jednom roku

Príspevok od používateľa marxx »

Viem, že akcie a dlhopismi môžem kombinovať, ak ide o ich nákup a predaj, nie vyplatenie menovitej hodnoty (v prípade dlhopisov). V slovenskom DP sú príjmy z predaja akcií aj dlhopisov na jednom riadku - zdaňujú sa ako ostatné príjmy. Na druhej strane kombinovať predané akcie (dlhopisy, ETF), ktoré nespĺňajú časový test s tými, ktoré časový test spĺňajú ASI nemôžem. Dôvodom je, že časový test oslobodzuje tak príjmy ako aj straty.

Dlhopis predám na budúci rok a budem to riešiť až v roku 2024.
wonks
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ne 10 07, 2022 3:56 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Spočítavanie ziskov a strát v jednom roku

Príspevok od používateľa wonks »

Ak predavate akcie, ktore drzite menej ako rok, ale su v strate, tak automaticky neriesim casovy test ani dan, ci? Lebo logicky, co by som zdanoval zo zisku, ak som v minuse?
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Spočítavanie ziskov a strát v jednom roku

Príspevok od používateľa jaja »

U nás musíš podat přiznání i když jsi ve ztrátě. Máme jen (poměrně nízký) limit na objem obchodů (prodejů), kdy přiznání podat nemusíš. Nejspíš to máte také tak.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Spočítavanie ziskov a strát v jednom roku

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jaja: u nás u fyzických osob straty nikoho nezaujímajú. Započítavajú sa len v podnikaní.
wonks: môžeš predať. Strata nikoho nezaujíma. Môžeš si ňou prípadne vykompenzovať realizovaný zisk na iných cenných papieroch ( v rámci jednej kategórie )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
wonks
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ne 10 07, 2022 3:56 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Spočítavanie ziskov a strát v jednom roku

Príspevok od používateľa wonks »

JUGGLER: Vdaka. Nasiel som este, ze v USA maju aj nejake pravidla "wash sale" (fiktivny obchod), teda, ze nemozes nejaku dobu kupit to, co si predal, ale to je kvoli nejakym danovym optimalizaciam.

Ale tiez mi nieco take pre fyzicku osobu velmi nedava zmysel. (tu je nejaka diskusia, keby niekoho zaujimalo - https://www.reddit.com/r/eupersonalfina ... for_nonus/)
Fix
Príspevky: 10
Dátum registrácie: So 24 12, 2022 9:22 am
Has thanked: 10 times

Re: Spočítavanie ziskov a strát v jednom roku

Príspevok od používateľa Fix »

veselé Vianoce všetkým!
Vlastním etfs menej ako rok.
Som predal etfs so stratou.
Je povinné podať daňové priznanie?
ak ano, ak predam ďalšie etf so ziskom, je povinne podat danove priznanie aj ked som celkovo v strate?
marxx
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times

Re: Spočítavanie ziskov a strát v jednom roku

Príspevok od používateľa marxx »

Fix napísal: So 24 12, 2022 9:39 am veselé Vianoce všetkým!
Vlastním etfs menej ako rok.
Som predal etfs so stratou.
Je povinné podať daňové priznanie?
ak ano, ak predam ďalšie etf so ziskom, je povinne podat danove priznanie aj ked som celkovo v strate?
Pri prvom etf DP nepodávaš a daň neplatíš, lebo nemáš z čoho.
Ak to druhé etf, ktoré predáš so ziskom, vlastníš menej ako rok a predáš ho v tom istom roku ako prvé etf, daň tiež neplatíš a DP nepodávaš, pretože celkovo za ten rok si v strate. Ak by si to druhé etf pri predaji vlastnil viac ako rok, DP by si tiež nepodával a daň neplatil, pretože by si spĺňal ročný časový test, ktorý oslobodzuje tvoj zisk.
Marco1
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Pi 16 06, 2017 9:08 am
Has thanked: 1 time

Re: Spočítavanie ziskov a strát v jednom roku

Príspevok od používateľa Marco1 »

Ahojte je mozne pri redemacii podielovych fondov, ktore su u zahranicneho spravcu, ak u jedneho je strata a u druheho zisk vzajovne zapocitat stratu a o to znizit zaklad dane? Viem ze u akcii a dlhopisov v ramci jedneho roka ano, ale neviem ako je to pri podielovych fondov. Viem ze slovenske su automaticky zdanovane a tam sa to neda, ale zahranicny spravca automaticky nedani a mal by som podat danove priznanie. Dakujem za vase nazory.
Marco1
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Pi 16 06, 2017 9:08 am
Has thanked: 1 time

Re: Spočítavanie ziskov a strát v jednom roku

Príspevok od používateľa Marco1 »

V zakone som nasiel toto

(1) Príjmami z kapitálového majetku, ak nejde o príjmy podľa § 6 ods. 1 písm. d), sú
a) úroky a ostatné výnosy z cenných papierov,
b) úroky, výhry a iné výnosy z vkladov na vkladných knižkách, z peňažných prostriedkov na vkladovom účte, na účte stavebného sporiteľa a z bežného účtu okrem úrokov uvedených v § 6 ods. 5 písm. b),
c) úroky a iné výnosy z poskytnutých úverov a pôžičiek a úroky z hodnoty splateného vkladu v dohodnutej výške spoločníkov verejných obchodných spoločností,
d) dávky z celoeurópskeho osobného dôchodkového produktu podľa osobitného predpisu34a) a dávky z doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu;35) rovnako sa posudzuje aj odstupné vyplácané podľa osobitného predpisu,35)
e) plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku; rovnako sa posudzuje aj jednorazové vyrovnanie alebo odbytné vyplácané v prípade poistenia osôb pri predčasnom skončení poistenia,
f) výnosy zo zmeniek okrem príjmov z ich predaja,
g) príjmy z podielových listov dosiahnuté z ich vyplatenia (vrátenia),
h) výnosy (príjmy) zo štátnych dlhopisov a štátnych pokladničných poukážok.
(2) Príjmom z kapitálového majetku je aj výnos, ktorý vzniká pri splatnosti cenného papiera z rozdielu medzi menovitou hodnotou cenného papiera a emisným kurzom pri jeho vydaní; v prípade predčasného splatenia cenného papiera sa namiesto menovitej hodnoty použije cena, za ktorú sa cenný papier kúpi späť.
(3) Z príjmov uvedených v odseku 1 písm. a), b), d), e) a g), plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky sa daň vyberá podľa § 43. V prípade dlhopisov a pokladničných poukážok predávaných pod ich menovitú hodnotu sa príjem vo výške rozdielu medzi ich menovitou hodnotou a nižšou obstarávacou cenou u majiteľa zahrnie do osobitného základu dane pri ich splatnosti. Ak príjmy uvedené v odseku 1 písm. a), b), d), e) a g) a v odseku 2 plynú zo zdrojov v zahraničí, zahŕňajú sa do osobitného základu dane.
(4) Do osobitného základu dane sa zahŕňajú príjmy uvedené v odseku 1 písm. a) až c), f) a h) neznížené o výdavky okrem výdavkov uvedených v odseku 7.
(5) Do osobitného základu dane sa zahrnie suma, o ktorú úhrn príjmov podľa odseku 1 písm. g) prevyšuje úhrn vkladov podielnika; za vklad podielnika sa považuje predajná cena vyplateného (vráteného) podielového listu pri jeho vydaní. Ak úhrn vkladov podielnika prevyšuje úhrn príjmov podľa odseku 1 písm. g), na rozdiel sa neprihliada.
(6) Ak daňovník využije možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou podľa § 43 ods. 10 ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7, osobitný základ dane sa zistí podľa odseku 5.
(7) Pri príjmoch podľa odsekov 1 až 3, ktoré sú súčasťou osobitného základu dane, sa za výdavky považuje aj povinne platené poistné20) z týchto príjmov.
(8) Do osobitného základu dane sa zahŕňajú príjmy uvedené v odseku 1 písm. d) a e) zo zdrojov v zahraničí znížené o zaplatené vklady alebo poistné, pričom ak ide o dôchodok, rozdelia sa zaplatené vklady alebo poistné na obdobie poberania dôchodku; ak nie je obdobie poberania dôchodku dohodnuté, určí sa ako rozdiel medzi strednou dĺžkou života podľa údajov vyhlasovaných Štatistickým úradom Slovenskej republiky a vekom daňovníka v čase, keď dôchodok začne po prvý raz poberať.
(9) Príjmy podľa odsekov 1 až 3, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do osobitného základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do osobitného základu dane výdavky, o ktoré je podľa odsekov 2, 3, 5, 7 a 8 možné znížiť príjmy zahrnované do osobitného základu dane.
(10) Príjmy podľa odsekov 1 až 3, z ktorých je možné daň vyberanú zrážkou podľa § 43 ods. 6 písm. a) až c) považovať za preddavok na daň, sa zahŕňajú do osobitného základu dane, ak daňovník využil možnosť odpočítať daň vyberanú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7. Príjmy, pre ktoré je ustanovené, že sa daň vybraná podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti, sa do osobitného základu dane nezahŕňajú.

Kedy podľa odseku 5 by sa to malo scitavat
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Spočítavanie ziskov a strát v jednom roku

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

toto som našiel je to z roku 2008 podielové fondy
https://www.trend.sk/financie/zapocet-z ... h-papierov.
Ale v zásade áno je to kapitálový majetok
zisky a straty akcie s akciami,dlhopisy s dlhopismi, úroky s úrokmi, opcie s opciami a deriváty s derivátmi
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"