Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa Olala »

Ahojte inteligentni investori, rozmyslam kde investovat peniaze (200-300k), 5-10 percent by mi v dnesnej dobe bohato stacilo

Narazil som na toto: https://www.proxenta.sk/proxper/

ale chcem si nechat poradit, poznate nejake negativa okrem toho ze je to na 7 rokov? alebo poznate nieco s porovnatelnym ci lepsim urokom ci likvidnejsie? naozaj su tie percenta garantovane? je tam zlozene urocenie?

kazdy mesiac nakupujem etf a zo srandy nejake moonshoty ktore samozrejme rovno odpisujem, mam kryptomeny (stables a eth hlavne) a hotovost na ucte, na ktorej by som rad mal aspon tych 5 percent ak by to bolo naozaj garantovane, takze by som potreboval poradit od skusenejsich. stale budem aj po pripadnom zainvstovani nakupovat etf a mat na ucte rezervu.

dakujem dakujem
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa incognito »

Ked sa toto opytas, je mi do placu... ale zasa, nie su to moje peniaze ani zodpovednost, tak co...

Pytas sa na to, ci je to garantovane, ci je to likvidne, ci je tam "zlozene urocenie"... cize ocividne tomu prd rozumies. Ano, nie je to zrovna jemne vyjadrenie, ale za to uprimne.

Je to typicky projektovy dlhopis od spolocnosti, ktorej financna kondicia je otazna. Preco si pozicat od teba za 7,25% ked od banky sa da za 2-3%? Ked dojde na problem, kto to od teba kupi? Tolko k likvidite...

Ked vyplateny kupon reinvestujes, budes mat zlozene urocenie... ked ho prejes, budes mat pozitok a dobry pocit.

Ako chces mat na hotovosti na ucte aspon 5%??? na zaciatku pises, ze by ti 5-10% stacilo... ale 5-10% je luxusny vynos takmer vzdy. Pri dnesnej inflacii sa to tak mozno nejavi, ale taka tu nebola 10 rokov a tiez na aktualne urovni dlho nevydrzi... cez 5%p.a. sa pri aspon nejakej diverzifikacii da spravit na realitach (ale FKI) a akciach, vsade je to aspon na tych 5-7 rokov, ale to je minimum...

Urcite ti tu ale dobre poradia, taky Juggler rozumie vsetkemu...
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa incognito »

Teraz som si pozrel aj tvoje ine otazky... nuz, presne pre toto sa platia poplatky (v akej vyske je vecna tema) napr. aj takemu Finaxu alebo sprostredkovatelovi, aby ti ich vzdy zodpovedal a nemusel si mat 500 000€ na ucte ladom-skladom...

Ano, da sa to vzdy lacnejsie... ale preco by sa s tebou niekto pravidelne trapil zadarmo? Tak aby si mal z toho nejaky vyznamny efekt?

Opatrne s tymi peniazmi ;)
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa Olala »

tak pisu fixny vynos, inak by som sa na to nepytal. a pytam sa, lebo tomuto konkretnemu nerozumiem, vacsinou preto sa ludia pytaju :D myslel som ze procenta je povazovana za ok firmu

a viem ze 5-10 je dobry vynos, preto sa pytam na haciky. ci je to likvidne som sa nepytal, pytal som sa ci je nieco likvidnejsie s aspon 5 percentami

naozaj netusim, preco ta to tak nahnevalo, ale ok. takisto som spomenul akcie a etf, do tych investujem cez ib a finax, len som chcel skusit nieco ine “garantovane” a uplne safe.

minochodom, neponukaju v cesku uz 5 percent na uctoch v bankach? ale to je zrejme hlupost pripadne je tam nejaka maximalna hranica
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa incognito »

CR nie je v eurozone. To je dovod.

Pri vsetkej ucte - toto presne podstata. Ze nerozumies zakladnym pojmom, ale riesis ci je finax drahy alebo nie... a ked som si pozrel ten vyvoj otazok, tak na tomto fore si sa velmi nevzdelal. Znova, nechcem urazat, len konstatujem co vidim.

"Uplne garantovane" a "safe" nie je nic, vsetko nesie nejake riziko... niekde je riziko defaultu, niekde je menove riziko, niekde je riziko u.s., niekde je riziko nuloveho vynosu...

Otazka je, co si pod likviditou predstavujes. Normalne ETF predas hocikedy za sekundu aj keby boli v hociakej strate... vsetko ostatne ma specifika...

Zacni tym, za akym cielom chces investovat a teda aky mas horizont. Podla toho si vyber investicie... vzdy by to mal byt mix akcie-dlhopisy-reality-cash, meni sa len pomer...
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa Olala »

mne zas pride, ze nevies ani precitat post alebo vies, no mas potrebu si furt do niecoho kopnut

etf mam dostatok a nadalej do nich investujem, ale nechcel som dat do nich vsetko kedze si myslim ze trh este o 20 percent moze buduci rok pokojne padnut.

chcel som sa spytat na nieco aspon 5 percentne garantovane, ale ked vravis ze nic nie je, tak ok. to uplne stacilo

tiez som absolutne neriesil likviditu etf… o tych som nepisal ze su nelikvidne ani raz. ale na argumentovanie som sem den po vianociach neprisiel
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa incognito »

OK, uz vidim odkial to fuka... ale predsa. Ved nikde nepisem, ze by si tvrdil, ze ETF su nelikvidne. Ale pytal si sa, ze ci je nieco likvidnejsie (cize riesis likviditu) s vynosom tych 5%+. Tak ti to prirovnavam k niecomu, s cim si to vies porovnant, nieco co mozes poznat a mat s tym skusenost...

Na slovo garantovane zabudni - vzdy je otazne, kto tu garanciu dava. Garantovat mozem aj ja... aj na tomto fore je niekto, kto sa chvali tym, ze robi nieco garantovane... cize preto.

Ak chces stabilny, hoci negarantovany vynos, pozri si realitne FKI.

Vidis, ze ja ti ego nehladkam a nevyjadrujem sa nijako jemnocitne, ale nieco by si si z toho mohol zobrat.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Olala napísal: Ut 27 12, 2022 5:36 pm Ahojte inteligentni investori, rozmyslam kde investovat peniaze (200-300k), 5-10 percent by mi v dnesnej dobe bohato stacilo

Narazil som na toto: https://www.proxenta.sk/proxper/

ale chcem si nechat poradit, poznate nejake negativa okrem toho ze je to na 7 rokov? alebo poznate nieco s porovnatelnym ci lepsim urokom ci likvidnejsie? naozaj su tie percenta garantovane? je tam zlozene urocenie?

kazdy mesiac nakupujem etf a zo srandy nejake moonshoty ktore samozrejme rovno odpisujem, mam kryptomeny (stables a eth hlavne) a hotovost na ucte, na ktorej by som rad mal aspon tych 5 percent ak by to bolo naozaj garantovane, takze by som potreboval poradit od skusenejsich. stale budem aj po pripadnom zainvstovani nakupovat etf a mat na ucte rezervu.

dakujem dakujem
Ahoj Olala. Je to klasický korporátny (firemný) dlhopis.

Príklad... Súkromná firma potrebuje peniaze napr. na nejaký developerský projekt/rozšírenie výroby atď. Požičia si teda od investorov (napr. aj od Teba) peniaze na takýto jej zámer (+ na nejakú dobu = doba splatnosti) cez emisiu korporátnych (firemných dlhopisov). Toto sú tzv. dlhové cenné papiere. Kde Ty ako investor si veriteľ a tá firma je Tvoj dlžník. Za to, že jej touto formou "požičiaš", teda do jej projektu investuješ, Ti dáva tzv. kupón (to sú tie "%"). Tie Ti dáva napr. na ročnej báze (podobne ako Ti dáva peniaze banka za nejáky termiňák, ale pozor to nie je to isté) + k dátumu splatnosti (viazanosti), Ti vyplatí aj celý nominál, čo si tej firme poskytol (Tvoj "vklad"). Ak sa všetko tej firme podarí...

Ak tej firme zámer a projekt vyjde OK , zvezieš sa ako investor s nimi aj Ty. Získaš tie "%" a Tvoj nominál sa Ti vráti späť. Ak ten projekt ale zlyhá, potom má investor (teda aj Ty) problém, lebo si zveril svoje peniaze firme, ktorá s nimi "negazduje/negazdovala" dobre. Zámer nemusí vždy vyjsť ;) Teda v teoretickej rovine môžeš prísť aj o všetko. A nikto Ti nič samozrejme negarantuje. Však máš vzťah so súkromnou firmou, prípadne iba jej nejakým projektom, do ktorého si investoval.

Ale však preto si do takého vzťahu kúpou korporátneho dlhopisu aj šiel, či nie? ;) Riziko vyššie = potenciálny výnos vyšší. Slovo fixný neber v žiadnom prípade ako slovo garancia. Pri emisii tých dlhopisov, totiž existujú isté podmienky, ktorými sa emitent zaväzuje "odplácať" svojich veriteľov. Tu je to fixne na ročnej báze.

Tým ale nevravím, že táto investícia nevyjde, pozri sa sám na ich stránke nižšie, na "Naše investičné referencie", či Ti to bude stačiť. Garancie na to, že sa Ti niečo niekedy vôbec vráti, tam samozrejme nie sú žiadne. Nie je entita, ktorá by ich tam dala. Ale to ani pri žiadnom inom finančnom produkte, ktorý sa len "lakťom" opiera o finančný trh a investovanie.

Proxenta je ako o.c.p. každopádne sprostredkovateľom týchto dlhopisov (má ich distribúciu k retailu).
pannikto
Príspevky: 44
Dátum registrácie: St 10 08, 2022 6:57 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa pannikto »

Olala napísal: Ut 27 12, 2022 5:36 pm Ahojte inteligentni investori, rozmyslam kde investovat peniaze (200-300k), 5-10 percent by mi v dnesnej dobe bohato stacilo

Narazil som na toto: https://www.proxenta.sk/proxper/

ale chcem si nechat poradit, poznate nejake negativa okrem toho ze je to na 7 rokov? alebo poznate nieco s porovnatelnym ci lepsim urokom ci likvidnejsie? naozaj su tie percenta garantovane? je tam zlozene urocenie?

kazdy mesiac nakupujem etf a zo srandy nejake moonshoty ktore samozrejme rovno odpisujem, mam kryptomeny (stables a eth hlavne) a hotovost na ucte, na ktorej by som rad mal aspon tych 5 percent ak by to bolo naozaj garantovane, takze by som potreboval poradit od skusenejsich. stale budem aj po pripadnom zainvstovani nakupovat etf a mat na ucte rezervu.

dakujem dakujem
Trochu ina odpoved na otazku. Asi nic ako garantovane neexistuje, a skor by som diverzifikoval do roznych tried aktiv. vid priloha ako priklad (kedysi na denniku n)
Prílohy
F9C54BF1-3F17-401D-8E77-1B112B7CF8B7.png
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa Olala »

Ano, mam hotovost, aj byt (rad by som dalsi buduci rok), etf, krypto a kazdy mesiac DCA do etf.

Jednoducho som len myslel, ze existuje nieco garantovane a fixne s aspon 5 percentami, kedze vsetko vymenovane v prvom odstavci podla mna este pojde dole a velku hotovost do toho naraz teda vlozit nechcem.

Ale asi teda nic take nie je :( Viem ze 5 percent je v tejto dobe super, ale myslel som napriklad ze negativa budu ze treba investovat minimalne 50k a vyssie alebo ze peniaze neviem vybrat zopar rokov. S tym by som vsak vedel zit
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

100K môžeš ,,garantovane vložiť na termínovaný vklad do JT banky: 3,5% p.a.

https://www.jtbanka.sk/produkty/terminovane-vklady.html

Ten text z denníka ako investujú milionári N sú kecy. Normálny človek by sa nemal riadiť tým, čo robia milionári. Za prvé, väčšinou sú to podnikatelia, takže väčšinu majetku majú v podnikaní...a to je úplne iná situácia, ked diverzifikuješ majetkové prebytky s ktorými nevieš čo robiť. Bežný človek nepotrebuje žiadné portfólio na sporoinvestovanie.
Potrebuje maximálny dlhodobý výnos. Ak človek začne špekulovať na istotu - dopadne tak ako väčšina malých sporiteľov v SR: peniaze sa im nezhodnocujú, len ich žerie inflácia. Jedna istota je 0,1% p.a. v banke, alebo pod vankúšom.
Ešte väčšia istota je, že za 10-20 rokov zožerie inflácia minimálne 50%.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa Olala »

JUGGLER napísal: Ut 27 12, 2022 8:44 pm 100K môžeš ,,garantovane vložiť na termínovaný vklad do JT banky: 3,5% p.a.

https://www.jtbanka.sk/produkty/terminovane-vklady.html
dakujem, nejakym sposobom investovat v czk aby som mal 6.3 percenta sa asi neoplati/nie je to jednoduche, vsak? inak by to robil asi kazdy
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Olala napísal: Ut 27 12, 2022 8:49 pm
JUGGLER napísal: Ut 27 12, 2022 8:44 pm 100K môžeš ,,garantovane vložiť na termínovaný vklad do JT banky: 3,5% p.a.

https://www.jtbanka.sk/produkty/terminovane-vklady.html
dakujem, nejakym sposobom investovat v czk aby som mal 6.3 percenta sa asi neoplati/nie je to jednoduche, vsak? inak by to robil asi kazdy
Je tam kurzové riziko. Najprv musíš urobiť konverziu - to je prvá strata. Potom môže CZK oslabiť a zaknihuješ ďalšiu stratu pri
konverzii do EUR. Radšej by som videl CZK padnutú niekedy uprostred krízy a tak si vsadil na koniec inflácie a rýchlu českú recovery.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Správne 100k.

Ešte ale treba povedať aj toľko, že mimo tohto tzv. "fondu ochrany vkladov", ktorý sa vzťahuje len na bankové produkty a nie na korporátne dlhopisy, sa na korporátne dlhopisy nevzťahuje ani iný fond - garančný fond investícií (50k).

Z toho vyplýva: že keď mi kľakne firma, do ktorej dlhopisov som investoval, ostáva mi jediná garancia. Domáhať a sťažovať sa akurát tak na lampárni :)

PS: Korporátne dlhopisy ale nevydávajú len neznáme/ málo známe firmy, ktoré distribuujú niektoré naše ocp. Dlhopisové financovanie je jedna z najbežnejších foriem financovania aj u najväčších a renomovaných značiek v US/EU atď.

PS2: to čo sa Ti snažil naznačiť @incognito: sú to veľakrát špekulatívne investície, rizikové, v žiadnom prípade nie garantované.

EDIT: ku korporátnym dlhopisom je zopár článkov aj na 5penazi (projekt NBS) napr.: https://5penazi.sk/rady-pre-vas/je-podn ... nvesticia/
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa incognito »

Olala napísal: Ut 27 12, 2022 7:35 pm Ale asi teda nic take nie je :( Viem ze 5 percent je v tejto dobe super, ale myslel som napriklad ze negativa budu ze treba investovat minimalne 50k a vyssie alebo ze peniaze neviem vybrat zopar rokov. S tym by som vsak vedel zit
Na toto mas realitne FKI, presne na toto.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@incognito: myslel si realitné FKI= realitné fondy kolektívneho investovania?
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa incognito »

tomáš virdzek napísal: Ut 27 12, 2022 11:01 pm @incognito: myslel si realitné FKI= realitné fondy kolektívneho investovania?
nie, myslel som fondy kvalifikovanych investorov. Skusenosti vie ocividne preukazat a za 300-500tis. sa uz da vysklad aj siroko diverzifikovane portolio viacerych fondov... aj ked bude nevyhnutne sa pozriet aj do ciech, ale to uz dnes nie je problem...
Vigrem
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 24 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa Vigrem »

Tie fondy kvalifikovanych investorov by zaujimali aj mna, videl som tu niekde na fore debatu, kde boli porovnavane nejake (nepamatam si uz bohuzial, kde) - ale odniesol som si z toho, ze je velmi tazke najst nejaky, ktory prekonava SP500 (obzvlast po zaratani poplatkov). Ma niekto nejaky dobry tip na FKI?
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa Olala »

ja som narychlo nasiel nejaky od wood and company (lebo si platili PR clanky), ale prislo mi to ako realitny fond od hb reavis napr
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa incognito »

Vigrem napísal: St 28 12, 2022 12:28 am Tie fondy kvalifikovanych investorov by zaujimali aj mna, videl som tu niekde na fore debatu, kde boli porovnavane nejake (nepamatam si uz bohuzial, kde) - ale odniesol som si z toho, ze je velmi tazke najst nejaky, ktory prekonava SP500 (obzvlast po zaratani poplatkov). Ma niekto nejaky dobry tip na FKI?
FKI je naozaj velmi vela, vacsina stoji za figu, niektore javia naznaky podvodu... treba tomu rozumiet. Pre porovnanie:
https://www.finez.cz/blog/nemovitosti/n ... ynosy-759/

Tiety myty o poplatkoch a vynosoch... pausalne sa to neda povedat. Fondy vykazuju vykonnost po odratani poplatkov, pri vacsine treba odratat len dan (nie vsetkych). Dlhodo sa vynos hybe 8-12%p.a., podla mna tych 8%p.a. je dost samo o sebe. A nevybera sa to len kvoli vynosu, ale aj kvoli diverziifikacii, korelacii a volatilite. Mat vsetko v S&P500 je podla mna nezmysel, mat vsetko vv akciach rovnako... clovek ma rozne ciele, vznikaju rozne situacie, vynos nie je vsetko.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa incognito »

Olala napísal: St 28 12, 2022 12:42 am ja som narychlo nasiel nejaky od wood and company (lebo si platili PR clanky), ale prislo mi to ako realitny fond od hb reavis napr
Porovnavat fondy FKI s retail fondom... ako je to v sulade s tym, co si doteraz napisal, ale rozdiely su v detailoch a su zasadne.
Wood and Co. ma 3 FKI, kazdy z nich bude vynosovo lepsi ako retail fond, jedno od akeho spravcu. To sa skratka neda porovnavat. Kazdopadne moznosti je viacero, kazdy fond ma specifika a ine + a ine -.

Bud tomu rozumie investicny poradca/sprostredkovatel a vysvetli to, alebo si to treba nastudovat sam. Pri realitach je to podla mna narocnejsia tema ako akcie... za to sa platia poplatky, nie za vyplnenie zmluvy.
Darina12
Príspevky: 2
Dátum registrácie: St 28 12, 2022 11:02 pm

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa Darina12 »

Zdravím vás,
osobne si myslím,že nie je najpodstatnejšie len výnos ale aj zámer investície,dostupnosť liqudita financi,výška poplatkov. Na dnešnom trhu je viacero lepších investícií ako Proxenta.Urxite vám odporúčam s financim narábať opatrne a diverzifikovat.Ak mate záujem môžem vám podať informácie ktoré som nadobudla.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa rmaly »

Darina12 napísal: St 28 12, 2022 11:19 pm Zdravím vás,
osobne si myslím,že nie je najpodstatnejšie len výnos ale aj zámer investície,dostupnosť liqudita financi,výška poplatkov. Na dnešnom trhu je viacero lepších investícií ako Proxenta.Urxite vám odporúčam s financim narábať opatrne a diverzifikovat.Ak mate záujem môžem vám podať informácie ktoré som nadobudla.
Urcite mame zaujem, aby ste tie info co ste nadobudli dali kludne sem. Zvykli sme si na tomto fore nerobit tajnosti, ale predstavit ponuku ci prezentovat nazory...
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Tomuto treba spraviť poriadne a špeciálne vlákno. "No name" predajcovia v praxi :) PS: aj s pravopisom :mrgreen: Nie je to nejaký robot?
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa Olala »

tiez som dnes chcel napisat, ze to bude zrejme bot
Používateľov profilový obrázok
PEPP.SK
Príspevky: 56
Dátum registrácie: St 14 04, 2021 8:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa PEPP.SK »

Ahoj

Proxenta je dlhopis a HB Reavis CE REIF je realitný fond. Dve neporovnateľné veci.

Proxenta
Či sa ti vrátia peniaze z dlhopisu, teda z požičaných peňazí, závisí len od toho, či emitent dlhopisu je bonitný a kredibilný. Toto sa drobnému investorovi posudzuje ťažko, ale ak investuje niekto 6-cifernú sumu, pozrieť sa aspoň na Finstat a prípadne si dočasne aktivovať platený prístup, stojí drobné .. hlavne v porovnaní potenciálnou stratou. Nájdeš tam 5-6 ukazovateľov a ak im aj lajk nerozumie, sú farebne označené červená - žltá - zelená. Odporúčam.
Okrem Finstatu je tu bezplatne a verejne dostupný nástroj ktorý pomôže vyhodnotiť kreditné skóre špecificky zohľadňujúc dlhopisy: https://www.pepp.sk/korporatne-dlhopisy-scoring/
Ak preskočíš návod na použitie, je tam nižšie tabuľka už spočítaných skóre.
Proxenta je tam iba raz aj keď má asi 3 emisie z 3 rôznych právnických osôb. Pre plnú transparentnosť dodám, že som spoluautorom toho skórigu a tak môžem povedať, že pre ostatné emisie Proxenty sme verejne nenašli dostatok informácií na posúdenie.
Zároveň ak pogoogliš "NBS Proxenta Pokuta" myslím, že by si sa mal/a dostať k informácii o pokute od NBS. NBS myslím tvrdila, že verejne ponúkali neverejné emisie. Detaily nepamätám.
No na vytvorenie nezávislého pohľadu pri 6-cifernej investícii by toto snáď mohlo stačiť.

HB Reavis je naopak iná liga.
V prvom rade peniaze nepožičiavaš ale kupuješ si podiel. Podiel na fonde, teda podiel na majetku. Podiel na prenajatých nehnuteľnostiach, čo generujú cash flow, zisk, dividendu. Nie je to bez rizika, ale pochopiť ako ten realitný fond HB Reavis funguje je pomerne jednoduché a zrozumiteľné. Vysvetlené podrobne tu: https://www.pepp.sk/realitny-fond-hb-re ... kusenosti/

Či dáš zo 6-cifernej sumy do nehnuteľností 20% alebo 60% je najmä o Tvojom investičnom horizonte a vzťahu k riziku. Ak je horizont 4-7 rokov. Bližšie k 60% ak je nad 10 rokov bližšie k 20%. Zvyšok diverzifikovane ETF. Veľmi zjednodušujem, faktorov dobrej alokácie je viacero, ale plus mínus mi snáď rozumieš.

Veľa šťastia.
Roland
Na finančných trhoch profesionálne aj súkromne od roku 1994. :mesec: :graf: :dolar: :like:
Rád pomôžem a poradím s investovaním. https://www.pepp.sk/
Otvorím a nastavím stratégiu na účte v EIC. Vstupný poplatok od 0.4% do 0.8% podľa typu účtu.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa JanH »

Proxenta aktualne zvysuje "garantovany" fixny dlhopisovy vynos zo 7% na 8%p.a..
mm1809
Silver Member *
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Ut 28 06, 2016 4:28 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 30 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa mm1809 »

JanH napísal: St 31 05, 2023 7:51 am Proxenta aktualne zvysuje "garantovany" fixny dlhopisovy vynos zo 7% na 8%p.a..
Malo by byt zakonom zakazane ako ochrana spotrebitela uvadzat v suvislosti s akymikolvek dlhopismi slovicko "garantovane"
Palo
Príspevky: 57
Dátum registrácie: Po 11 02, 2013 1:35 pm
Been thanked: 7 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa Palo »

Ešte v roku 2021 vydala NBS stanovisko k distribúcií podnikových dlhopisov (tzv. dohľadový benchmark), aby zjednotila postup pri predaji podnikových dlhopisov a na to nadväzujúcu primeranú ochranu retailového klienta. A tu sú, okrem iného, zadefinované aj:

8.4. Zlé praktiky
8.4.1 Príkladom zlých praktík je používanie slovných spojení v rámci marketingovej komunikácie, ktorými sú napríklad:
• garantovaný výnos
• garantovaná úroková sadzba
• investujte s garanciou
• zaručený zisk
• garantovaných ...... % mesačne pri investícií od......... EUR

8.4.2 Je neprípustné, aby sa používali slová alebo slovné spojenia, ktoré investíciu do PD alebo výnos z nej plynúci označujú ako garantovaný, bezpečný alebo bezrizikový a podobne.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Neprípustné nie je to iste ako zakazane ci trestne. Keby aj bolo, ak sa zakon v praxi nepresadzuje tak je praktika de facto pripustna.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa JanH »

Aby to bolo korektne a spravne, slovicko garantovane nepouzili, preto tie uvodzovky, ale pouzili slovo fixny. Takze z hladiska legislativy je to osetrene. Slovo fixny, ale moze evokovat synonyma ako: staly, pevny, nemenny, garantovany..
https://www.proxenta.sk/produkty/ochran ... inflaciou/
Jedine riziko je popisane uplne dole mensimi pismenami: "S investíciou do dlhových cenných papierov sú spojené rôzne riziká, najmä riziko insolventnosti emitenta (emitent môže byť dočasne alebo trvale neschopný splatiť dlžnú sumu)."

Rozhodnut sa preto musi kazdy sam za seba, ake rizika je ochotny znasat a idealne aj citat vsetky podklady, nie len tie s velkymi a tucnymi pismenami :).
poistovak
Príspevky: 9
Dátum registrácie: So 09 04, 2022 11:39 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa poistovak »

Ďalšia skupina žijúca z dlhopisov má polovicu firiem zrelých na konkurz a sľubuje vysoké úroky. Sama väčší problém nevidí

Kožík v médiách hovorí tiež to, že na nedávnom krachu inej investičnej skupiny Arca, ktorá investorom na dlhopisoch a zmenkách dlhuje zhruba trištvrte miliardy eur, Proxenta získala, lebo o jej dlhopisy je teraz ešte väčší záujem.

No analýza hospodárenia jeho skupiny zároveň ukazuje, že investori by pri jej dlhopisoch mali byť mimoriadne ostražití.

https://e.dennikn.sk/3729694/dalsia-sku ... /?ref=mwat
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 234 times

Re: Proxenta 7 percent vynos, nejake rizika alebo lepsia alternativa?

Príspevok od používateľa MiBi »

- Proxenta sa prezentuje úspechmi v realitách aj vo výrobe potravín na Kube.
- Investorov láka na dlhopisy s ročným výnosom 8,45 percenta.
- Až 8 zo 16 najväčších firiem skupiny však malo k záveru vlaňajška záporné vlastné imanie.
- Skupina to ako závažný problém nevidí, podľa nej finančný stav svojich firiem zlepšuje a má veľa nových plánov.

Pavol Kožík, ktorého investičná skupina Proxenta sa v prevažnej miere financuje cez dlhopisy predávané menším a tým aj menej prísnym investorom, sa už niekoľko rokov v médiách aj na obchodných konferenciách prezentuje ako veľmi úspešný biznismen. Zdôrazňuje, že jeho Proxenta patrí do prvej desiatky developerov bytov a že sú tiež medzi desiatimi najväčšími medzinárodnými firmami v podľa neho perspektívnom kubánskom potravinárstve.

Kožík v médiách hovorí tiež to, že na nedávnom krachu inej investičnej skupiny Arca, ktorá investorom na dlhopisoch a zmenkách dlhuje zhruba trištvrte miliardy eur, Proxenta získala, lebo o jej dlhopisy je teraz ešte väčší záujem.

No analýza hospodárenia jeho skupiny zároveň ukazuje, že investori by pri jej dlhopisoch mali byť mimoriadne ostražití.

Zo 16 najväčších firiem skupiny malo totiž za vlaňajší rok záporné vlastné imanie až osem. A práve záporné vlastné imanie je tým najjasnejším signálom, že firma je riziková, lebo veľkú časť biznisu financuje z požičaných peňazí. Ak sú jej záväzky vyššie ako aktíva, mala by sama na seba iniciovať konkurz.

Navyše sumárne záporné imanie problémovej osmičky firiem Proxenty dosahuje až 10,7 milióna eur. Ostatných osem väčších firiem Kožíkovej skupiny malo dovedna kladné vlastné imanie 9,3 milióna eur. Výsledné vlastné imanie 16 najväčších firiem skupiny bolo teda k záveru vlaňajška v mínuse 1,4 milióna eur.

Do skupiny firiem so záporným vlastným imaním pritom patrili aj všetky tri firmy, v účtovníctve ktorých mala skupina zarátané vydané dlhopisy v celkovom objeme 40 miliónov eur. Išlo o firmy Proxenta Invest, Proxenta Private Equity a Proxenta Fundraising.

Všetko dokresľuje skutočnosť, že aj teraz sa Proxenta snaží získať od investorov nové peniaze cez vydávanie dlhopisov s ročným výnosom na úrovni 8,45 percenta.

Firmy najväčších domácich investičných skupín J&T a Penta aktuálne ponúkajú dlhopisy s ročným výnosom okolo 5,5 – 6,5 percenta.

Proxenta sa teda snaží byť pre investorov výrazne atraktívnejšia. Nie inak sa v minulosti správala aj Arca.

Firma pre Denník E oponuje, že za tento rok budú účtovné závierky viacerých jej firiem už priaznivejšie a viaceré sa preklopia do kladného vlastného imania.

Tiež argumentuje, že firmy so záporným vlastným imaním do konkurzu posielať nemusí, lebo si dlhujú iba medzi sebou v rámci materskej skupiny a žiadne dlhodobejšie dlhy voči iným subjektom nikdy nemali.

„Počas svojej histórie Proxenta emitovala dlhopisy za zhruba 75 miliónov eur a nikdy nemeškala so splatením emisie a ani s výplatami kupónov. Len hodnota kupónov, ktoré boli vyplatené za toto obdobie, dosiahla celkový objem vyše 15 miliónov eur,“ uvádza Proxenta.

Vedenie Arcy ešte krátko pred svojím pádom do dlhov tiež argumentovalo tým, že nikdy žiadne nezaplatené pohľadávky nemalo a že sú takí veľkí, že skrachovať ani nemôžu.

Viac o podnikaní Proxenty
Skupina má veľmi nízke bankové financovanie. Úvery v celkovom objeme 27,2 milióna eur majú zo 16 jej najväčších firiem iba štyri, a to spoločnosti PXF 01, Rezidencia medzi hviezdami, Enslow Properties Vráble a Storage X. Celkový majetok Proxenty, ktorý podľa nej predstavuje okolo 480 miliónov eur, je tak bankami prefinancovaný iba do šiestich percent. Banky zvyknú byť pri posudzovaní investičných projektov prísne.
Proxenta ponúka malým investorom nielen dlhopisy, ale aj priame investovanie do svojich realitných projektov a rozbiehajúceho sa biznisu na Kube s tým, že investor dostane podiel z finálneho predaja aktíva alebo spoluvlastnícky podiel. Toto je však pre investorov ešte rizikovejšie ako dlhopisy, lebo po prípadnom páde projektu sa nemôžu uchádzať ani o výnos z jeho konkurzného rozpredaja.
Pri kubánskych projektoch skupina sľubuje investorom na svojom webe dvojciferné výnosy. Na Kube vlani v októbri rozbehla výrobu cukroviniek a hovorí tam aj o ďalšej investícii do výroby kakaa.
Pri kubánskych projektoch sa investori môžu stať akcionármi firmy vlastnenej spolu s kubánskou vládou. Ponúkaný dvojciferný výnos vychádza z vyššieho rizika súvisiaceho so sťaženou kontrolou vo vzdialenej Kube, nižšou kúpyschopnosťou miestnych obyvateľov aj s ďalšími faktormi, keďže v minulosti sa na biznise v tejto časti sveta niektoré slovenské firmy popálili.
Kožík tvrdí, že o ich dlhopisy je stále väčší záujem. Vlani však celkový objem živých dlhopisov už spomenutej trojice firiem Proxenta Invest, Proxenta Private Equity a Proxenta Fundraising mierne klesol zo 45 na 40 miliónov eur.
Na jar 2020 Proxenta Invest a Proxenta Private Equity dostali za skôr vydávané dlhopisy od Národnej banky Slovenska štyri pokuty v celkovej výške 20 000 eur. Za to, že svoje dlhopisy ponúkali na webe materskej Proxenty ešte pred tým, ako im na ne centrálna banka schválila prospekty.
Dosť zle dopadli dlhopisy Proxenty aj v nedávnom hodnotení Zelený delfín od Asociácie obchodníkov s cennými papiermi. Jediný hodnotený dlhopis skupiny z firmy PCX Fund 1 bol zo 70 hodnotených tretí najslabší. Za ním skončili dlhopisy firiem Saunia a Bencont.
Skupina neinformuje o svojich firmách podrobnejšie. Na to, že si požičiava peniaze cez dlhopisy, má svoje účtovné závierky iba veľmi strohé. Vlastné imanie však patrí k základným atribútom účtovania, a tak sa zmapovať dalo.
Záporné vlastné imanie mali spomedzi 16 väčších firiem skupiny v minulom roku popri Proxente Invest, Proxente Private Equity a Proxente Fundraising aj tri realitné spoločnosti Proxenta Development Investments, Rezidencia medzi hviezdami a Vysoká a tiež ďalšie dve firmy Proxenta Support a Proxenta Broker.

Skupina v posledných rokoch vydáva svoje dlhopisy cez Proxentu Fundraising. Jej záporné vlastné imanie bolo vlani na úrovni skoro 380-tisíc eur.

Proxenta Invest mala záporné vlastné imanie na úrovni 700-tisíc eur a Proxenta Private Equity dokonca až 4,4 milióna eur. Tieto firmy pritom v štruktúre skupiny stoja hneď pod najvyššie postavenou firmou Proxenta. Vlastnia všetky ostatné aktíva skupiny a majú aj najviac majetku – Proxenta Invest 67 miliónov eur a Proxenta Private Eguity 43 miliónov eur. Majetok najvyššie postavenej Proxenty, ktorá mala vlani kladné vlastné imanie v hodnote troch miliónov eur, bol 18 miliónov eur.

Ako to vidí Proxenta
Denník E sa na možné riziká pýtal aj samotnej Proxenty. Tá odmieta, že by ňou aktuálne vydávané dlhopisy mali až príliš vysoký ponúkaný výnos. „Nárast ponúkaného výnosu za posledné dva roky predstavuje len menej ako 1,5 percentného bodu, zatiaľ čo úrok ponúkaný bankami narástol rádovo o takmer 4 percentá. Úverové produkty sa tak po prirátaní marže bánk nákladovo dostali tesne pod úroveň nákladov na dlhopisový úrok,“ argumentuje skupina.

Za primerané považuje Proxenta aj svoje bankové financovanie. Výška jej úverov podľa nej plne reflektuje to, že bankové financovanie sa pri realitných projektoch spravidla začína až po získaní právoplatného stavebného povolenia a preinvestovaní zhruba 30 percent vlastných zdrojov investora.

„Na dokreslenie našej spolupráce s bankovými domami môžeme dodať, že len v tomto roku 2023 nám viaceré banky schválili financovanie na naše projekty v súhrnnej výške 41,6 milióna eur,“ dodáva Proxenta.

Skupina sa neobáva ani o kontrolu svojho vzdialeného kubánskeho biznisu, ktorý spoluvlastní s kubánskou štátnou firmou Coralsa. Proxenta hovorí, že ako majoritný 51-percentný akcionár kontroluje predstavenstvo spoločného podniku a až do splatenia celej vstupnej investície má vyhradený aj post generálneho riaditeľa. Na kľúčových pozíciách v manažmente podniku sú podľa nej odborníci zo Slovenska, riadia výrobu, distribúciu aj predaj firmy.

Proxenta nevidí ako rizikové ani to, že ponúka priame investície do svojich biznisov. „Neúspech nejakého nášho realitného projektu je veľmi nepravdepodobný. Všetky naše doposiaľ realizované projekty boli ukončené so ziskom a nevidíme žiadny dôvod na to, aby sa niečo na tomto malo meniť,“ uvádza.

Skupina hovorí aj to, že už v priebehu tohto roka sa jej podarilo dostať väčšinu svojich firiem z technickej účtovnej krízy a posilniť hodnoty ich vlastného imania. Bolo to vraj vďaka zdrojom, ktoré utŕžila z ukončených projektov. „Ďalšie spoločnosti sa z negatívnych úrovní dostanú prirodzeným spôsobom, a to rok po exite príslušného projektu,“ hovorí skupina.

Nové zdroje očakáva teraz hlavne z finálneho speňaženia jedného zo svojich rezidenčných projektov Kesselbauer v bratislavskom Starom Meste pri prezidentskej záhrade. „Aktuálne čakáme na vydanie kolaudačného rozhodnutia, o ktoré sme zažiadali ešte minulý rok,“ informuje Proxenta.

Kesselbauer má skoro 120 bytov, pätina zatiaľ nemá majiteľa. Proxenta očakáva, že ich predá relatívne rýchlo, lebo v bratislavskom centre nie je v ponuke veľa nových projektov. Podľa finančného riaditeľa Proxenty Martina Kubalíka projekt skupine prinesie celkový výnos 10 miliónov eur.

„Naše slabšie vlaňajšie finančné výsledky boli len výsledkom toho, že po covide sme vedeli finálne zhodnotiť menej projektov, ako sme pôvodne čakali,“ hovorí Kubalík.


Tohtoročné účtovné závierky budú zverejnené najskôr okolo jari, vtedy bude jasné, do akej miery sa Proxente poradilo vylepšiť finančnú situáciu svojich firiem. V účtovníctve platí, že firma je zdravá, ak vlastné imanie tvorí z celkových záväzkov podniku aspoň osem percent.

Ako vyzerá druhá polovica skupiny
Popri firme Proxenta mala vlani kladné vlastné imanie aj spoločnosť Healthy Food Supplements, cez ktorú skupina vlastní galantskú fabriku na výrobu proteínových a cereálnych tyčiniek. Ďalej bola v pluse s vlastným imaním aj Proxenta Cuban Investments, cez ktorú skupina investuje do výroby cukroviniek na Kube.

Rovnako boli v pluse aj firmy skupiny PXF 01, Proxenta Investment Fund, Proxenta Trade a tiež Enslow Properties Vráble, cez ktorú firma ovláda 2,6-hektárový priemyselný areál pre automobilových subdodávateľov vo Vrábľoch neďaleko Nitry.

V pluse bola aj spoločnosť Storage X, cez ktorú chce Proxenta v Bratislave postaviť samoobslužný sklad.

Cukrovinkárske sny a realita
Ani niektoré firmy skupiny s kladným vlastným imaním sa však neplavia na úplne pokojných vlnách. Galantskému výrobcovi tyčiniek Healthy Food Supplements vlani síce tržby vyskočili z 820-tisíc eur až na 2,2 milióna eur, no zostal v strate 1,3 milióna eur. A celkovo za posledných päť rokov firma prerobila dohromady až vyše štyri a štvrť milióna eur. Aj táto firma patrí do skupiny, kde žiadne bankové úvery načerpané nemali. Podnik má nový projekt na násobné zvýšenie výroby, no výšku investície zatiaľ nespresnil.

Proxenta pre Index nedávno straty tejto firmy vysvetľovala tým, že v Galante sa najskôr sústreďujú na získanie trhového podielu a až teraz začínajú postupne generovať zisk. Podľa Proxenty by už za tento rok mohli byť v zisku.

Pri svojom kubánskom výrobcovi cukroviniek Proxcor Kuba skupina uvádza na svojom webe, že jeho trhová hodnota má byť až 93 miliónov eur, no výroba sa tam rozbehla po rekonštrukcii staršej fabriky až v októbri minulého roka.

Pavol Kožík pri podpise vytvorenia nového spoločného podniku s kubánskymi partnermi. Foto – Proxenta
Plány projektu sú nastavené na ročnú produkciu 17-tisíc ton sušienok a plnených oblátok a neskôr aj cukríkov a cereálií, ktorých výroba má pribudnúť pred letom. V závode má pracovať vyše 450 ľudí.

No na zverejnenom videu s nadšeným Kožíkom, ktorým skupina pred rokom demonštrovala spustenie kubánskej výroby, ide po linke iba pár keksíkov a snímaná hala je viac prázdna ako plná.

Aktuálne skupina Denník E informovala, že v porovnaní s cieľom môže výroba cukroviniek bežať najviac na asi tretinový výkon. Mesačne zatiaľ nevie produkovať 1 500 ton produktov, ale len 500 ton. Zlom má nastať v lete, keď plánujú spustiť aj výrobu cukríkov a cereálií. Na výrobu 17-tisíc ton sa má fabrika podľa Proxenty dostať v roku 2027.

Kožík hovorí, že potom kubánske cukrovinky budú prinášať ročne tržby 100 miliónov dolárov a to už bude suma, ktorá zastabilizuje celú Proxentu.

Proxenta sa v projekte nebojí ani slabšej kúpyschopnosti Kubáncov, tvrdí, že jej produkty nie sú luxusným tovarom. Má údajne podpísané dlhodobé zmluvy nielen s obchodmi, ale aj so spoločnosťou Gaviota, ktorá je jedným z najvýznamnejších hráčov v kubánskom turizme, ročne obsluhuje až štyri milióny návštevníkov. Cez Gaviotu sa majú cukrovinky Proxenty dostať aj do kubánskych hotelov.

„Sme si istí, že na Kube máme v rukách kvalitné produkty, vďaka ktorým bude celý projekt úspešný a po úplnom ukončení investičnej fázy bude prinášať dlhodobý profit,“ vyhlasuje Proxenta.

Kubánsky biznis skupina spravuje cez slovenskú dcéru Proxenta Cuban Investments. Tá patrí k účtovne lepším firmám skupiny, majetok jej vlani narástol z 12 na 26 miliónov eur, vlastné imanie sa dostalo z mínusu 665-tisíc do plusu 548-tisíc eur a strata jej klesla z 1,2 milióna eur na 700-tisíc eur.

Kožík sa pritom v Trende v novembri pochválil, že už chystá aj export kubánskych cukroviniek do Venezuely či do Dominikánskej republiky. Obe tieto krajiny však tiež patria medzi chudobnejšie, vo Venezuele sú už dlhšie aj protivládne protesty.

„Vo Venezuele sme sa boli pozrieť a ten prvotný pohľad na krajinu je značne skreslený. Obchody sú tam zásobené veľmi dobre. Navyše krajina nemá s Kubou žiadne clá ani iné obchodné bariéry, a tak nám venezuelský export dáva zmysel. Už naloďujeme prvý kontajner,“ hovorí Kožík s tým, že zaujímavá je aj Dominikánska republika s rýchlo rastúcim turizmom.

Kožík tiež pre Trend hovoril o vývozoch kubánskych cukroviniek do Európy. No tie nie sú natoľko ziskové, aby sa ich vývoz viac oplácal aj na takéto dlhé vzdialenosti, a Európa má sama potravín prebytok a nie nedostatok.

„My máme produkt s brandom Kuby a to môže byť v Európe veľmi zaujímavé. Veríme aj na zmysluplné vývozy do Európy,“ hovorí aj teraz Kožík.

Proxenta nedávno tiež vyhlásila, že chce na Kube kúpiť ďalšie potravinárske závody. Jedným z nich je továreň na spracovanie kakaa v mestečku Baracoa. Akvizícia je vraj tesne pred podpisom a začiatok výroby je naplánovaný na prvú polovicu budúceho roka.

Investícia do kakaa má pritom stáť 20 miliónov eur. Kožík ho chce vyvážať do Ázie a do Kanady, podľa neho kubánske kakao patrí medzi najkvalitnejšie na svete. Proxenta chce preto na Kube investovať aj do plantáží kakaovníkov.

V čom je Proxenta predsa len lepšia ako Arca
Podobne veľké plány mala popri značnom apetíte po peniazoch malých investorov a menšej dôvere bánk aj skrachovaná Arca.

Na rozdiel od Arcy však Proxenta nejde do extrémne krátkych splatností svojich cenných papierov. Arca pred svojím pádom masívne predávala iba trojmesačné zmenky. Ľahko a rýchlo na ne síce získavala investorov, ale emitenta môžu takéto splatnosti rýchlo dostať do nezvládnuteľných dlhov, a to vtedy, ak sa na trhu objaví prudký výkyv. Arca tvrdí, že pre ňu bol posledným klincom do rakvy covid, počas karantén už nevedela refinancovať dlhy a zosunula sa do insolvencie.

Proxenta aj teraz predáva dlhopisy s 5-ročnou splatnosťou. Má teda viac času, aby požičané peniaze dokázala zhodnotiť v dlhodobejších projektoch.

Tvrdí, že dĺžka splatnosti jej dlhopisov korešponduje s priemernou dĺžkou investičného horizontu bežného developerského projektu.

Finančný riaditeľ Proxenty Kubalík tiež dodáva, že 5-ročných splatností sa držali aj pri skorších emisiách dlhopisov, iba na jeden developerský projekt vydali dlhopisy s trojročnou splatnosťou.

To, že majú aktuálne predávané dlhopisy príliš vysoký výnos, Proxenta vo svojej reklame označuje za protiinflačnú ochranu. Z pohľadu firmy nepovažuje za problém, že vysoké výnosy budú musieť platiť aj v rokoch, keď má ísť inflácia zasa podstatne nižšie. Aktuálna hodnota dlhopisov skupiny splatných počas nasledujúcich piatich rokov predstavuje 33,1 milióna, no najnovšie dlhopisy s výnosom 8,45 percenta predstavujú z nich len necelé štyri percentá.

„Vyšší úrok našich dlhopisov vychádza z toho, že Penta či J&T sú na trhu omnoho známejšie ako my, a tak si my musíme za priazeň investorov priplatiť. No stále je to úrok, na aký naše projekty dokážu zarobiť,“ dodáva pre Denník E aktuálne Kožík. Dodáva, že pri najnovšej emisii s výnosom 8,45 percenta ročne nebudú kupón vyplácať držiteľom dlhopisov každý rok, ale naraz na konci splatnosti.


Má za sebou už šesť dokončených rezidenčných projektov s vyše 680 bytmi. Ide o päť bratislavských projektov – Blokk neďaleko Prezidentského paláca, Kesselbauer, Wienhauer, Dúhové bývanie a Proxenta Residence pri Račianskom mýte, kde sídli aj vedenie skupiny.

Okrem toho má rozpracované ďalšie štyri projekty s vyše 1 050 bytmi. Najviac, vyše 700 bytov má priniesť projekt Slovenka v Banskej Bystrici. V Bratislave má rozbehnuté dva projekty Schranz a Villa Biela a tiež projekt Stockerka v Devínskej Novej Vsi.

Projekt Stockerka s 275 bytmi a apartmánmi práve získal právoplatné stavebné povolenie a začína sa stavať. Dokončený má byť do dvoch rokov.

Najväčší projekt Slovenka je vo fáze získavania povolení. „Momentálne prebieha zmena mestskej zonácie, ktorá by mala byť do konca roka uzatvorená,“ informuje Proxenta.

Skupina tiež tvrdí, že vo fáze nákupu má ďalší veľký realitný projekt v Trenčíne, ktorý má priniesť vyše tisíc bytov a aj 15-tisíc metrov štvorcových retailových plôch.

Okrem toho skupina rozvíja aj komerčné nehnuteľnosti. Okrem už spomenutého priemyselného areálu vo Vrábľoch neďaleko Nitry má aj ďalší priemyselný areál v Trnave s výmerou vyše štyri hektáre. Aj tam má nájomcov z automotive odvetvia. Skupina tiež chystá už spomenutý bratislavský samoobslužný sklad Storage X.

Majiteľ Proxenty Kožík sa na finančných trhoch pohybuje od roku 1996. Ako burzový maklér pracoval pre viaceré slovenské aj české spoločnosti.


Proxentu rozbehol v roku 2008. Najskôr s ňou predával produkty iných finančných skupín vrátane Arcy. No zo sprostredkovateľa sa postupne stala investičná skupina s vlastnými projektmi.

Skupina tvrdí, že jej projekty majú mať celkovú hodnotu 480 miliónov eur. Bytové projekty z toho majú kryť 288 miliónov eur, reality na prenájom 80 miliónov eur a potravinárska výroba doma aj na Kube 112 miliónov eur. Proxenta sa označuje za tretiu najväčšiu finančnú skupinu na Slovensku.

https://e.dennikn.sk/3729694/dalsia-sku ... em-nevidi/
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 30€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"