Do coho teraz investovat?

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Do coho teraz investovat?

Príspevok od používateľa andre »

PredsaJa napísal: St 04 01, 2023 11:50 am Ale ani na tomto fóre, ktoré je venované investíciám, nenájde človek skoro žiadne príspevky k téme analýzy výkazov, cash-flow projekciám či valuáciám a yieldom.
K tejto teme najdes desiatky webov, ktore robia rozne analyzy, porovnania.. rovnako minimalne desiatky knih, univerzitnych skript, tisicky clankov na webe..

Ked to myslis vazne zacal by som knihami ako: Inteligentní investor od Grahama, Základné pravidlá Warrena Buffetta od Millera, Průvodce Financial Times: Jak vybírat podhodnocené akcie..
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: Do coho teraz investovat?

Príspevok od používateľa PredsaJa »

Ani insider nepozná budúcnosť a cieľom normálnej a racionálnej analýzy ani nie je do bodky správne predpokladať.
Cieľom je chápať, ako firma zarába, kde má silné stránky, kde slabé a kam asi smeruje, aký má trh. Na histórii si pozrieť track record, ktorý je ale len vstupom do našej analýzy.

Ja mám z tej analýzy vyjsť tak, že viem, aké riziko podstupujem a môj konzervatívny predpoklad mi dáva v tom podporu. Mám tam margin of safety, s ktorou môžem operovať.

Je to celé o tom, že tou analýzou skúšame samých seba, čo je reálne očakávateľné a či sme dostatočne o tom presvedčený.
Ja si môžem nakresliť, že Tesla bude ďalších 10 rokov rásť 100% p.a. v zisku, aby mi P/E 100 dávalo zmysel a kúpil ju na ATH. Ale je to reálne, konzervatívne dosiahnuteľné? Tam smerujem.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Do coho teraz investovat?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

ci velka spolocnost alebo mensia firma- "kreativne uctovnictvo" je vseobecne rozsirene, takze nikto netusi nakolko sa prezentovane udaje zhoduju s realitou :) Castokrat aj v silne legislativne kontrolovanych sektoroch sa deje "všeličo".
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Do coho teraz investovat?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Trh, teda rozne logicke a taktiez iracionalne popudy investorov, rozhoduju o cene, dnes, zajtra, kratkodobo a dlhodobo. Mnohi odbornici sa snazia vypocitat realnu hodnotu firmy. Trh vsak take hodnoty nemusi sledovat. Ja osobne iba sledujem trh. Ovplyvnit ho nemozem a skutocne myslenie ostatnych zainteresovanych nepoznam.

Poznam iba sucasnu cenu a o ostatne faktory sa nestaram. Obcas tie rozne faktory ovplyvnia cenu a obcas nie. Bolo normalne, ze TSLA mala vyssiu hodnotu ako 10 najvacsich automobiliek? Pokial cena rastla tak mozno ano a mozno nie. To iste plati o sucasnom poklese.

Nedavno som si spomenul, ze volakedy som chvilu zohrieval stolicku aj vo firme Lehman Brothers, ktorej pad mal vplyv na globalne trhy. Tam aj inde som stretol mnoho ludi daleko mudrejsich, pracovitejsich a lepsie informovanych ako som ja. Napriek tomu trhy maju svoju logiku, ktoru nikto nepozna a nikto nedokaze ovladnut ci riadit. Niekto ma vsak vacsi vplyv (viac investovaneho) a niekto mensi. Nakoniec vsak zostanu iba dva tabory, jedni kupuju a druhi predavaju. Ako to skonci nema vyznam predvidat, lebo to je iba zabijanie casu a energie.

Ak to obcas vyjde, tak ide iba o stastie. Alchymisti, napriek tomu ze boli intelektualne na vyske, nic nedosiahli. Mali smolu, mali travit cas niecim uzitocnejsim.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Do coho teraz investovat?

Príspevok od používateľa Roz »

Je to strata času sledovať. Minule som čítal, že v USA vzrástla ekonomika viac ako sa čakalo. Čo by ostatní čakali? Že akcie pôjdu najskôr hore. Pozriem Dow Jones bach mínus 3%, Pozriem SP500 bach mínus 2%. Pozriem NASDAQ bach mínus 5%. No tak to je potom o čom.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Do coho teraz investovat?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Vela dokazu zmenit "velkí hráči", najma u menších spoločnosti. Držia dlhodobo velku poziciu a z nejakeho dovodu,ktora nemusi ani tak uplne suvisiet so situaciou danej stock, sa rozhodnu poziciu uzatvorit, co vytvori následne efekt s ktorým nikto dovtedy nerátal a može to ovplyvniť dalsich investorov na dlhe obdobie.
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: Do coho teraz investovat?

Príspevok od používateľa xerces »

Ja rozmyslam, ze ked je teraz nasdaq-100 tak nizko, zeby bolo vyhodne do neho zacat investovat. Doteraz mam investovane vylucne do SP500 a rozhodujem sa co urobit s tou trochou financii, ktore mam volne pohodene na pripadne dokupovanie. Ci cakat na vacsi pokles SP500 a dokupovat stylom ala Babocky (rozdelit financie na tretiny a dokupovat po poklesoch 15-25-35%) alebo ist do nasdaq. Co mi poradite?
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Do coho teraz investovat?

Príspevok od používateľa Martin7 »

xerces napísal: St 11 01, 2023 11:14 pm Ja rozmyslam, ze ked je teraz nasdaq-100 tak nizko, zeby bolo vyhodne do neho zacat investovat. Doteraz mam investovane vylucne do SP500 a rozhodujem sa co urobit s tou trochou financii, ktore mam volne pohodene na pripadne dokupovanie. Ci cakat na vacsi pokles SP500 a dokupovat stylom ala Babocky (rozdelit financie na tretiny a dokupovat po poklesoch 15-25-35%) alebo ist do nasdaq. Co mi poradite?
Ak sa vyhneme recesii, Nasdaq je výrazne viac dole ako SPY a bude sa vracať späť tiež rýchlejšie, resp. aj ak by sa teraz tech až tak nedarilo, o rok o dva bude zasa ťahač trhov. Pridal by som Nasdaq.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Do coho teraz investovat?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ak sa vyhneme recesii, Nasdaq je výrazne viac dole ako SPY a bude sa vracať späť tiež rýchlejšie, resp. aj ak by sa teraz tech až tak nedarilo, o rok o dva bude zasa ťahač trhov. Pridal by som Nasdaq.

Je nebezpecne mat nazor na buducnost :).
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: Do coho teraz investovat?

Príspevok od používateľa xerces »

Suhlasim. Buducnost nepozname. Pozname iba minulost ale pride mi to tak ze nasdaq je uz dost dolu, takze sa oplati zacat investovat tam. Preto sa pytam, ci ma niekto podobny nazor alebo je vyslovene proti a preco. Moze nasdaq padnut este ovela hlbsie (samozrejme bez vplyvov typu Cina zacne vojnu s USA lebo vtedy je to jasne)?
miror
Gold Member **
Príspevky: 497
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 142 times

Re: Do coho teraz investovat?

Príspevok od používateľa miror »

Ja som december a január kupoval len Nasdaq, tiez to tak cítim. Ak sme na minimách (čo je velka pravdepodobnost podľa mojich pocitov), tak aspoň mi rýchlejším rastom nahradí straty na SP500.
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: Do coho teraz investovat?

Príspevok od používateľa PredsaJa »

Pre mňa na zamyslenie k nasdaq: P/E ratio je >27x (čo je vlastne cca 3,5% yield), čo je stále dokonca nad 5 year average, ak odhliadnem od bubliny 2021. V indexe len prvé dve akcie AAPL a MSFT tvoria 23% a sú stále pomerne dosť predražené. Ak by bol vysvetlením lepší forecast, tak sa to dá pochopiť. Ale jedna firma za druhou zostreľujú guidance, rast tržieb sa spomaľuje a marže sú pod tlakom a teda zázračné forecasts namaľované v 2021 sa pravdepodobne nenaplnia. A čo je tiež kľúčové, sú úrokové sadzby. Tie sú 2x oproti obdobiam predtým a pochybujem, že by si niekto maľoval pred 1-2 rokmi návratnosti pri napr. 5% sadzbách na štátnych dlhopisoch. Taký Apple má aktuálne earnings yield 4,5%, čo je menej ako dlhopisy a očakávaný rast cca 4% p.a. pre ďalšie roky (a s rizikom, že pôjde skôr dole ako hore). Treasury yield curve obrátený naruby, problémy s dlhmi za dverami... Nehovorím, že nemôže nastať silný býčí trend a aj návrat bubliny a opäť vybičovať P/E do nebies. Ale čo sú podľa vás tie pozitívne faktory, ktoré by mali výrazne potiahnuť nasdaq hore? Opäť, nehovorím, že to nemôže nastať, ale ja tam vidím viac rizík ako silných stránok.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Do coho teraz investovat?

Príspevok od používateľa Ladis »

'''Ja som december a január kupoval len Nasdaq .... Ak sme na minimách (čo je velka pravdepodobnost podľa mojich pocitov)...''' Napsal Predsa Ja

Ve velkém krachu 2000-2002 se propadl index Nasdaq 100 minus 83 % během 2 let a 7 měsíců.
Dnešní velký krach 2021-2023 může být stejně dlouhý a hluboký.
Zatím je Nasdaq 100 jen 28 % pod maximem z roku 2021, tedy má ještě velký propad před sebou,
protože FED bude zvyšovat úrok dál a proto se budou drahé akcie propadat dál, například:
Adobe, Airbnb, Apple, Coca Cola, Hermes int., Intuit, Intuitive Surgical, Mastercard, Microsoft, Moody's, Novo Nordisk, Nvidia, ServiceNow, Snowflake, Visa.
Já vím, všechny z nich nejsou v indexu Nasdaq 100, jen jsou silně předražené a mají důvod se propadnout na správný kurz.

''Do čoho teraz investovat'''
Allianz, AT&T, Bank of Nova Scotia, BASF, BMW ST, BNP Paribas, British American Tobacco, Enbridge, Mitsubishi Corp., Munich Re, Takeda Pharmaceutical.
Koncem roku 2023 se mohou koupit levné akcie, které mohou počátke roku 2023 klesat, protože se čeká letos pokles zisku:
Fortescue Metals, Walgreens Boots Alliance.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"