OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Odkazy na články, weby, portály o investovaní
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Existuju všetky varianty všetkého v rovnakom časovom okamihu. Zaroveň neexistujú. To iste platí o čase. Všetko je ilúzia a zaroveň je to jediná realita. Všetcí spíme a zároveň sme stále v Jednom Bdelom Vedomí.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa jogo »

Trumpeta1978 napísal: So 21 01, 2023 8:45 am Existuju všetky varianty všetkého v rovnakom časovom okamihu. Zaroveň neexistujú. To iste platí o čase. Všetko je ilúzia a zaroveň je to jediná realita. Všetcí spíme a zároveň sme stále v Jednom Bdelom Vedomí.
To si odpísal od AI alebo je to tvoj výtvor? :D
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

jogo napísal: So 21 01, 2023 10:56 am
Trumpeta1978 napísal: So 21 01, 2023 8:45 am Existuju všetky varianty všetkého v rovnakom časovom okamihu. Zaroveň neexistujú. To iste platí o čase. Všetko je ilúzia a zaroveň je to jediná realita. Všetcí spíme a zároveň sme stále v Jednom Bdelom Vedomí.
To si odpísal od AI alebo je to tvoj výtvor? :D
odpoveď je jednoduchá: všetky teoreticky možné kombinácie odpovedí na tvoju otazku su správne aj nesprávne- zároveň.
Koncept superpozície v kvantovej fyzike častíc.
danno
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa danno »

Dneska som skusil jednoduchu otazku a dostal som info ze udaje ma len do konca roku 2021. Takze otazky o investovani do buducna zabudnite :D
Kde je najvyhodnejsi urok na terminovanych vkladoch vo slovenskych bankach?

Úrokové sadzby na termínovaných vkladoch sa môžu líšiť medzi jednotlivými bankami a môžu sa meniť v čase. V súčasnosti nie som schopný poskytnúť aktuálne údaje o úrokových sadzbách na termínovaných vkladoch v slovenských bánkach, pretože moja dátumová hranica je koncom roku 2021 a úroky sa menia.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Joki »

Prílohy
43920521-9843-4829-A57E-077067CC9766.jpeg
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Z takeho AI musi byt snad kazdy nadsenec scifi... ako sa to hovori... no jednoducho nadseny..
Vidim AI ako rychlejsi google.. AI bude za mna googlit.. Vyhodnoti otazku na zaklade vstupov ktore ma k dispozicii a mozno intuicie podla toho kolko % vahy jej povolime..
Tj "utriedi" info do clovekom citatelnej podoby za asi zlomok sekundy..

Mna by zaujimalo, ci by clovek nieco "vymyslel", ak by si mohol naklonovat svoj mozog a bavil sa sam so sebou..
Odoslané z počítača
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa jogo »

iceberg8 napísal: Ne 22 01, 2023 9:55 pm Vidim AI ako rychlejsi google.. AI bude za mna googlit.. Vyhodnoti otazku na zaklade vstupov ktore ma k dispozicii a mozno intuicie podla toho kolko % vahy jej povolime..
Tiež to zatiaľ vidím ako lepší google.
Baví sa so mnou po slovensky, a pochopí aj nie presne formulovanú otázku.
Koľko sa niekedy v googli natrápim, kým použijem správnu kombináciu hlavne anglických slov.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ale je dost mozne, ze za 10-20rokov z toho bude nieco (a este viac), ako TSLA dnes a pred 10 rokmi...
Otazne je, ci dokaze tak dokonala bytost akym je clovek/programator, naprogramovat dokonalejsiu bytost/program :)
Ono pri ucitel clovek - student clovek to mozne je :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
BudFox
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2022 1:05 pm
Bydlisko: Bratislava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times
Kontaktovať používateľa:

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa BudFox »

jogo napísal: Po 23 01, 2023 6:47 am
iceberg8 napísal: Ne 22 01, 2023 9:55 pm Vidim AI ako rychlejsi google.. AI bude za mna googlit.. Vyhodnoti otazku na zaklade vstupov ktore ma k dispozicii a mozno intuicie podla toho kolko % vahy jej povolime..
Tiež to zatiaľ vidím ako lepší google.
Baví sa so mnou po slovensky, a pochopí aj nie presne formulovanú otázku.
Koľko sa niekedy v googli natrápim, kým použijem správnu kombináciu hlavne anglických slov.
Chalani neviem či sa to tu riešilo, ale ten ChatGPT asi potrebuje tonu materiálu a prístupy do kde akých databáz aby sa "učil" a mohol pre nás fungovať tak dobre, alebo ešte lepšie ako google. Čiže jeho učenie je obmedzené len na dáta, ktoré by boli povedzme voľne dostupné (čo je možno dostatočné). Len tak premýšlam, že zaplatením predplatného, ktoré tu niekto vyššie postol, vlastne dostávame službu, ktorá v konečnom dôsledku môže znamenať menej inej tvorby. Nebude to následne znamenať menej info pre ChatGPT, menej učenia a následne degradáciu tých výstupov? :(
I don't know. I guess I realized that I'm just Bud Fox... and as much as I wanted to be Gordon Gekko, I'll always be Bud Fox.
www.niesomporadca.sk - ja fakt nie som poradca :D
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Joki »

OpenAI and Microsoft
Extend Partnership
https://openai.com/blog/openai-and-micr ... rtnership/
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Glogol »

Ked som zakladal toto vlakno https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... hp?t=24793 snazil som sa odhadnut potencionalny zdroj prepadu trhov. Uz mi je jasne ze buduci zdroj prepadu je v tomto vladne. Je mi uz 2 dni divne ked si pomyslim kolko milionov pracovnych miest ( vratane mojho ) je zalozenych len na znalostiach. Ani kreativita ani manualna praca. Vidim obrovsky pocet pracovnych miest nahraditelnych tymto tu. Taky divny pocit som nemal ani na zaciatku vojny a ani v najhorsich casoch covidu. Manualna praca a superkreativna praca ostanu ale co s tymi ostatnymi milionmi ...
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Glogol: prečítaj si, píšeš podobne :) https://wilderko.medium.com/%C4%8Do-m%C ... c6bf34a296

PS: hlavu hore, je to zatiaľ tak blbé, že si to niekto ani nevšimne :lol: Navyše ti to ani nenavarí ani neuprace :mrgreen:
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Glogol »

tomáš virdzek napísal: Po 23 01, 2023 9:43 pm @Glogol: prečítaj si, píšeš podobne :) https://wilderko.medium.com/%C4%8Do-m%C ... c6bf34a296

PS: hlavu hore, je to zatiaľ tak blbé, že si to niekto ani nevšimne :lol: Navyše ti to ani nenavarí ani neuprace :mrgreen:
nerobim si iluzie ze splín chtytil len mna. A na to slovo zatial som chcel tu vyhladat na prve reakcie ludi na FB ... ale som lenivy a asi to aj mas v pamati. Ale ok idem si zacvicit aby som bol pripraveny na prechod na manualnu pracu :D
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Glogol »

Glogol napísal: Po 23 01, 2023 9:53 pm
tomáš virdzek napísal: Po 23 01, 2023 9:43 pm @Glogol: prečítaj si, píšeš podobne :) https://wilderko.medium.com/%C4%8Do-m%C ... c6bf34a296

PS: hlavu hore, je to zatiaľ tak blbé, že si to niekto ani nevšimne :lol: Navyše ti to ani nenavarí ani neuprace :mrgreen:
nerobim si iluzie ze splín chtytil len mna. A na slovo ze *zatial* som chcel tu vyhladat na prve reakcie ludi na FB ... ale som lenivy a asi to aj mas v pamati. Ale ok idem si zacvicit aby som bol pripraveny na prechod na manualnu pracu :D
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ak mi umelá inteligencia odpíše blbosť. Je blbosť celá umelá inteligencia :) Na všeobecných užívateľov internetu toto môže stačiť/zaberať. Encyklopedické strhnutie je bravúrne. Ale na žiadneho užívateľa s kreatívnou či inou duševnou prácou, to stačiť nikdy nebude. Toto je bullshit a nie výkvet mozgu ľudstva. Tým nevravím, že sa to nedokáže zlepšiť, ale na človeka to v úsudku nikdy nedorastie :)

PS: na žiadne konkrétne otázky to odpovedať ani nedokáže. Vyobracal som to za tých pár dní poriadne. čistá forma iného vyhľadávania pre debilov, ktorí ani nie sú schopní si niečo vyhľadať/verifikovať sami, ale sú iba leniví, čokoľvek pozrieť. JJ toto bude mať úspech pre celú lenivú zemeguľu, táto vec odráža našu nechuť len brvou pohnúť už aj vo vedomostiach, vysvetlí AI.

PS: Malý povedal, že na tom spravil sloh za 5 minút - dostal za 2. No super :roll: :lol: Vivat technológie. Má 17. Vynájsť sa vedel, potom to tu ale tak bude vyzerať cez takéto "vylepšováky" všade.
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Nishin »

tomáš virdzek napísal: Po 23 01, 2023 10:00 pm Ak mi umelá inteligencia odpíše blbosť. Je blbosť celá umelá inteligencia :) Na všeobecných užívateľov internetu toto môže stačiť/zaberať. Encyklopedické strhnutie je bravúrne. Ale na žiadneho užívateľa s kreatívnou či inou duševnou prácou, to stačiť nikdy nebude. Toto je bullshit a nie výkvet mozgu ľudstva. Tým nevravím, že sa to nedokáže zlepšiť, ale na človeka to v úsudku nikdy nedorastie :)
Pozor, ChatGPT nie je plnohodnotná umelá inteligencia! Je to len ukážka pokročilého kódu porozumenia ľudskej reči. Ide o demo pracujúce s obmedzenými dátami po rok 2021. Malý útržok komplexnej AI ktorú vyvíja OpenAI.
Nemá cieľ byť lepšia ako ktorýkoľvek človek, ani ho nahradiť. Má ambíciu byť nástrojom. A pre množstvo povolaní je už v tejto obmedzenej verzii absolútne zlomová a revolučná.

Zatiaľ platí, že je dobrý sluha, ale zlý pán. Je potrebné sa naučiť s ňou pracovať, aby človek bol schopný odomknúť jej plný potenciál. Za seba viem povedať, že dokáže zrýchliť úkony v mojej brandži aj o 80%. Človek sa z aktívneho vykonávača stáva len kontrolórom. Viem si predstaviť, že po zdokonalení tejto technical preview verzie by som dokázal zúžiť svoj tým v mojej brandži z 10 na 3 ľudí.

Zatiaľ je to len demo, ale je to rovnaká revolúcia ako prvý iPhone. Pre väčšinu drahá zbytočná hračka, ktorá nedokáže ani len inštalovať aplikácie. Za päť rokov svet vyzeral už úplne inak.

P.S.: Ak ti táto umelá inteligencia odpíše blbosť, chyba je v tebe :)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Nishin, vďaka za info rovno z brandže :)

Píšeš: "A pre množstvo povolaní je už v tejto obmedzenej verzii absolútne zlomová a revolučná." Skús to prosím trochu rozviť, že v akých povolaniach a v čom zlomová. Rád by som videl nejaký konkrétny príklad. Myslíš IT?

Píšeš: "Nemá cieľ byť lepšia ako ktorýkoľvek človek, ani ho nahradiť. " A neskôr píšeš: "Viem si predstaviť, že po zdokonalení tejto technical preview verzie by som dokázal zúžiť svoj tým v mojej brandži z 10 na 3 ľudí." Tak ako teda? :) Jedná sa o IT brandžu?

Píšeš: "Ak ti táto umelá inteligencia odpíše blbosť, chyba je v tebe :)" Ako si to myslel? Že som jej zle položil otázku? Ja sa nehádam, môže sa stať. Aj keď teda skúšal som svoje otázky aj modifikovať, ale vždy neúspešná (zlá) odpoveď pokiaľ som trafil nejakú tému (a bolo ich teda viac). Kde teda robím chybu, keď je podľa Teba vo mne?

Pokiaľ chápem správne, AI by mi mala odpovedať správne, aby som nemusel hľadať a zisťovať ďalej, to by bola pridaná hodnota = urýchlenie a zjednodušenie alebo sa mýlim? Takto to odo mňa ako užívateľa ale vyžaduje byť expertom v danej oblasti, aby som vedel, čo píše dobre a čo už odpovedá zle. Ja si nemyslím, žeby takáto vec mala fungovať tak, že je nevyhnutné ju ešte aj kontrolovať, resp. radšej si načítať aj iné zdroje, to je potom na čo dobré? Alebo to chápem zle?... Fakt si to rád nechám vysvetliť a zrovna človekom z brandže. :like:

PS: Ak sa Ti nebude chcieť odpovedať na všetky otázky, alebo nebudeš mať čas, v pohode. Stačila by mi vlastne aj jediná odpoveď na otázku: Na čo praktické a prínosné sa dá v živote využiť tento chatbot? Okrem teda tých povrchných prác s otáznou vierohodnosťou obsiahnutých informácií v škole... Dík. :beer:
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa iceberg8 »

" P.S.: Ak ti táto umelá inteligencia odpíše blbosť, chyba je v tebe :)"


Mozem toto pouzit aj vo vztahu master-slaver, ak nepochopim ulohu ktoru mi sef zada? :D
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
BudFox
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2022 1:05 pm
Bydlisko: Bratislava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times
Kontaktovať používateľa:

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa BudFox »

tomáš virdzek napísal: Ut 24 01, 2023 1:07 pm Nishin, vďaka za info rovno z brandže :)

Píšeš: "A pre množstvo povolaní je už v tejto obmedzenej verzii absolútne zlomová a revolučná." Skús to prosím trochu rozviť, že v akých povolaniach a v čom zlomová. Rád by som videl nejaký konkrétny príklad. Myslíš IT?

Píšeš: "Nemá cieľ byť lepšia ako ktorýkoľvek človek, ani ho nahradiť. " A neskôr píšeš: "Viem si predstaviť, že po zdokonalení tejto technical preview verzie by som dokázal zúžiť svoj tým v mojej brandži z 10 na 3 ľudí." Tak ako teda? :) Jedná sa o IT brandžu?

Píšeš: "Ak ti táto umelá inteligencia odpíše blbosť, chyba je v tebe :)" Ako si to myslel? Že som jej zle položil otázku? Ja sa nehádam, môže sa stať. Aj keď teda skúšal som svoje otázky aj modifikovať, ale vždy neúspešná (zlá) odpoveď pokiaľ som trafil nejakú tému (a bolo ich teda viac). Kde teda robím chybu, keď je podľa Teba vo mne?

Pokiaľ chápem správne, AI by mi mala odpovedať správne, aby som nemusel hľadať a zisťovať ďalej, to by bola pridaná hodnota = urýchlenie a zjednodušenie alebo sa mýlim? Takto to odo mňa ako užívateľa ale vyžaduje byť expertom v danej oblasti, aby som vedel, čo píše dobre a čo už odpovedá zle. Ja si nemyslím, žeby takáto vec mala fungovať tak, že je nevyhnutné ju ešte aj kontrolovať, resp. radšej si načítať aj iné zdroje, to je potom na čo dobré? Alebo to chápem zle?... Fakt si to rád nechám vysvetliť a zrovna človekom z brandže. :like:

PS: Ak sa Ti nebude chcieť odpovedať na všetky otázky, alebo nebudeš mať čas, v pohode. Stačila by mi vlastne aj jediná odpoveď na otázku: Na čo praktické a prínosné sa dá v živote využiť tento chatbot? Okrem teda tých povrchných prác s otáznou vierohodnosťou obsiahnutých informácií v škole... Dík. :beer:
V rýchlosti mi napadá copywriting. A ten bol ešte pred rokom jedným z najpreferovanejších na prácu z domu hlavne v US. V podstate všetko od bookingu hotelov, cez predajne automobilov, až po všeobecné novinárske "články" môžeš v podstate nahradiť týmto. Ja určite netvrdím, že tie povolania úplne skončia, ale je možné že dôjde k redukcii týchto miest. Prípadne si viem predstaviť ako tento "bot" robí rešerš pre právnikov ak dostane prístup k správnym databázam. Rovnako asi aj programátorom dokáže uľahčiť prácu a bude nutné jeho vstupy len kontrolovať. Je možné že sa mýlim a je to len hype, ktorý bude viesť k ďalšej bubline, namiesto dotcom bubble bude AI bubble a SP500 padne na tých Ladisovych 2400 :D
I don't know. I guess I realized that I'm just Bud Fox... and as much as I wanted to be Gordon Gekko, I'll always be Bud Fox.
www.niesomporadca.sk - ja fakt nie som poradca :D
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa jogo »

BudFox napísal: Ut 24 01, 2023 1:58 pm Prípadne si viem predstaviť ako tento "bot" robí rešerš pre právnikov ak dostane prístup k správnym databázam.
Napríklad by mohla písať nepodplatiteľné investigatívne články o komkoľvek a nemohli by ju trestne stíhať ako Assangea. :wink:
Alebo daňová kontrola. Ktorý daňovák dokáže do detailu preštudovať účtovníctvo firmy, pre AI by to nemal byť až taký problém.
Naposledy upravil/-a jogo v Ut 24 01, 2023 2:19 pm, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Spýtal som sa niektoré otázky rovno toho chatbotu:

Prečo vychádzaš z dát do roku 2021?
Vychádzam z dát do roku 2021, pretože to je dátum, kedy boli moje dáta poslednýkrát aktualizované. Ak chcete informácie o udalostiach, ktoré sa stali po tomto dátume, môžem sa pokúsiť poskytnúť čo najpresnejšie odhady, ale nemôžem garantovať ich presnosť.

Sú dáta do roku 2021 tvoja trénovacia vzorka dát?
Áno, moja trénovacia vzorka dát sa končí v roku 2021. Môj trénovací proces bol vykonaný na základe dát získaných predtým, takže nemám presné informácie o udalostiach, ktoré sa stali po tomto dátume. Informácie, ktoré môžem poskytnúť po tomto dátume, sú len odhady, ktoré sa môžu líšiť od skutočnosti.

Prečo sa na tvoje trénovanie použili dáta do 2021 a nie kratšie?
Trénovanie našich modelov je veľmi náročný proces, ktorý vyžaduje veľké množstvo dát. Zbieranie a spracovanie dát pre trénovanie je tiež veľmi časovo náročné. Preto, keď sa rozhodujeme o tom, ktoré dáta použijeme pre trénovanie, zvažujeme rôzne faktory, ako napríklad dostupnosť dát, ich kvalitu a relevantnosť.

V prípade, že by sme použili len dáta z posledného obdobia, model by nebol trénovaný na dostatočnom množstve dát a mohol by mať horšie výsledky. Použitím dát z viacerých rokov, model získal viacero pohľadov na rôzne témy a situácie, čo mu umožnilo lepšie sa učiť a generovať lepšie odpovede.

Lepšie odpovede v čom? Znamená lepšia odpoveď aj odpoveď správnu?
Lepšie odpovede znamenajú, že model je schopný generovať odpovede, ktoré sú viac relevantné, presné a využiteľné pre konkrétnu otázku.

Aj keď sa snažíme, aby naše modely generovali čo najpresnejšie odpovede, nie vždy sa nám to podarí. Napríklad, ak sa týka aktuálnych udalostí alebo nových informácií, ktoré sa stali po tom, čo boli modely trénované, môžu existovať odpovede, ktoré nie sú úplne správne alebo úplné.

Preto by ste mali brať do úvahy, že model môže generovať odpovede, ktoré nie sú úplne presné alebo úplné, a mali by ste ich overiť z iných zdrojov.

Ak mám overovať tvoje odpovede za pomoci iných zdrojov, aká je potom tvoja pridaná hodnota?
Ako veľký jazykový model, môžem ponúknuť rýchlu a automatizovanú odpoveď na rôzne typy otázok, vrátane tých, ktoré sú ťažko vyhľadateľné alebo by vyžadovali veľa času na manuálne vyhľadávanie.

Môj trénovací proces zahŕňa analýzu veľkého množstva dát, čo mi umožňuje rýchlo generovať odpovede na rôzne typy otázok. Tiež môžem ponúknuť rôzne možnosti odpovedí na konkrétnu otázku.

Aj keď odporúčam overovať moje odpovede z iných zdrojov, môj cieľ je poskytnúť relevantné a užitočné informácie ako prvý krok pre váš výskum a vzdelávanie.

Na čo praktické a prínosné v bežnom živote sa dáš využiť?
Ako veľký jazykový model, môžem byť užitočný pre mnoho rôznych aplikácií a úloh v bežnom živote. Niektoré z najbežnejších príkladov sú:

Hľadanie informácií: Môžem pomôcť ľuďom rýchlo nájsť informácie o rôznych témach, ako napríklad história, veda, technológie, atď.

Pomoc pri písomnom prejave: Môžem pomôcť ľuďom s tvorbou textov, ako napríklad e-maily, správy, dokumenty, atď.

Pomoc pri jazykových prekladoch: Môžem pomôcť ľuďom prekladať texty z jedného jazyka do druhého.

Asistent virtuálnych asistentov: Môžem byť integrovaný do rôznych aplikácií, ako sú chatboty, hlasové asistenti a rozšírená realita, ktoré pomáhajú ľuďom riešiť rôzne úlohy.

Pomoc pri vzdelávaní: Môžem pomôcť študentom a učiteľom pri vyhľadávaní informácií, tvorbe textov a riešení úloh.

Pomoc pri výskume: Môžem pomôcť vedcom a výskumníkom pri analýze veľkých množstiev dát a generovaní nových hypotéz.

Tieto sú len niektoré z mnohých možností, ako sa dám využiť v bežnom živote. Moje schopnosti sa stále rozširujú a vylepšujú, takže sa očakáva, že v budúcnosti sa objavia ďalšie príležitosti pre využitie mojich schopností.

Kto kontroluje, či sú tvoje odpovede správne?
Ako veľký jazykový model, nie som kontrolovaný žiadnou jednotlivou osobou alebo skupinou. Moje odpovede sú generované na základe algoritmu, ktorý sa učí na základe trénovacej vzorky dát.

Je však dôležité, aby sa moje odpovede overovali z iných zdrojov, pretože aj keď sa snažíme vytvoriť modely s čo najvyššou presnosťou, nie vždy sa nám to podarí. Niektoré odpovede môžu byť nepresné alebo neúplné, pretože sú založené na dátach, ktoré boli k dispozícii pre trénovanie modelu.

V OpenAI, ako tvorcovia ChatGPT, kontrolujeme a testujeme modely predtým než ich uvedieme na trh, aby sme sa uistili, že generujú relevantné a užitočné odpovede. Avšak, nie sme schopní kontrolovať všetky možné otázky a odpovede, preto sa odporúča overovať odpovede z iných zdrojov.

Ako môže umelá inteligencia vychádzať z modelu, o ktorom nevie povedať do akej miery poskytuje správne a pravdivé odpovede?
Ako umelá inteligencia, naše modely sa trénujú na základe veľkého množstva dát, aby sa mohli učiť a generovať odpovede na rôzne otázky. Trénovací proces zahŕňa analýzu dát, ktoré sú k dispozícii, a vytváranie matematických modelov, ktoré sa potom používajú na generovanie odpovedí.

Aj keď sa snažíme vytvoriť modely s čo najvyššou presnosťou, nie je možné garantovať, že každá odpoveď bude úplne správna alebo úplná. Dôvodom je, že modely sa trénujú na základe dát, ktoré sú k dispozícii, a nie všetky dáta sú kompletné alebo presné.

Preto sa odporúča overovať odpovede z iných zdrojov, aby sa zabezpečilo, že sú relevantné a presné. Tiež sa snažíme vylepšovať modely tým, že ich aktualizujeme s novými dátami a kontrolujeme ich presnosť.

Je dôležité si uvedomiť, že umelá inteligencia je stále len nástroj, ktorý môže byť užitočný pri generovaní odpovedí, ale nie je vždy úplne presný a by mal byť kriticky preskúmaný a overovaný.

Kde všade a v akých oblastiach sa bude tento chatbot používať?
Chatbot, ako som ja, môže byť použitý v rôznych oblastiach a aplikáciách.

-Komunikácia: Chatbot môže byť použitý ako virtuálny asistent pre komunikáciu s používateľmi prostredníctvom chatu alebo hlasového rozhrania. Napríklad, môže byť integrovaný do aplikácií pre zákaznícke služby, kde by mohol odpovedať na otázky zákazníkov a pomôcť im s riešením problémov.

-Vzdelávanie: Chatbot môže byť použitý ako nástroj pre vzdelávanie, napríklad pre interaktívne cvičenia alebo pre riešenie úloh.

-Výskum: Chatbot môže byť použitý ako nástroj pre výskum, napríklad pre analýzu dát alebo generovanie nových hypotéz.

-Komercia: Chatbot môže byť použitý ako nástroj pre komercné účely, napríklad pre personalizovanú reklamu alebo pre predaj produktov.

-Zdravotníctvo: Chatbot môže byť použitý ako nástroj pre zdravotníctvo, napríklad pre triagénu pacientov alebo pre poskytovanie informácií o liekoch.

Tieto sú len niektoré z mnohých možností, ako sa chatbot môže používať. Vzhľadom na to, že technológia umelej inteligencie sa neustále rozvíja, sa očakáva, že sa objavia ďalšie príležitosti pre využitie chatbotov v rôznych oblastiach.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Nishin napísal: Ut 24 01, 2023 12:47 pm Pozor, ChatGPT nie je plnohodnotná umelá inteligencia! Je to len ukážka pokročilého kódu porozumenia ľudskej reči. Ide o demo pracujúce s obmedzenými dátami po rok 2021. Malý útržok komplexnej AI ktorú vyvíja OpenAI.
Prečítajte si vyššie položené otázky, ktoré som tomu chatbotu položil. Zrejme hneď zistíte, o čo mi ide. Ak má byť tento chatbot len ukážka a len malý útržok ešte väčšej komplexnej AI, potom sa pýtam, či toto celé stojí na pevných základoch.
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Nishin »

tomáš virdzek napísal: Ut 24 01, 2023 1:07 pm Nishin, vďaka za info rovno z brandže :)

Píšeš: "A pre množstvo povolaní je už v tejto obmedzenej verzii absolútne zlomová a revolučná." Skús to prosím trochu rozviť, že v akých povolaniach a v čom zlomová. Rád by som videl nejaký konkrétny príklad. Myslíš IT?

Píšeš: "Nemá cieľ byť lepšia ako ktorýkoľvek človek, ani ho nahradiť. " A neskôr píšeš: "Viem si predstaviť, že po zdokonalení tejto technical preview verzie by som dokázal zúžiť svoj tým v mojej brandži z 10 na 3 ľudí." Tak ako teda? :) Jedná sa o IT brandžu?

Píšeš: "Ak ti táto umelá inteligencia odpíše blbosť, chyba je v tebe :)" Ako si to myslel? Že som jej zle položil otázku? Ja sa nehádam, môže sa stať. Aj keď teda skúšal som svoje otázky aj modifikovať, ale vždy neúspešná (zlá) odpoveď pokiaľ som trafil nejakú tému (a bolo ich teda viac). Kde teda robím chybu, keď je podľa Teba vo mne?

Pokiaľ chápem správne, AI by mi mala odpovedať správne, aby som nemusel hľadať a zisťovať ďalej, to by bola pridaná hodnota = urýchlenie a zjednodušenie alebo sa mýlim? Takto to odo mňa ako užívateľa ale vyžaduje byť expertom v danej oblasti, aby som vedel, čo píše dobre a čo už odpovedá zle. Ja si nemyslím, žeby takáto vec mala fungovať tak, že je nevyhnutné ju ešte aj kontrolovať, resp. radšej si načítať aj iné zdroje, to je potom na čo dobré? Alebo to chápem zle?... Fakt si to rád nechám vysvetliť a zrovna človekom z brandže. :like:

PS: Ak sa Ti nebude chcieť odpovedať na všetky otázky, alebo nebudeš mať čas, v pohode. Stačila by mi vlastne aj jediná odpoveď na otázku: Na čo praktické a prínosné sa dá v živote využiť tento chatbot? Okrem teda tých povrchných prác s otáznou vierohodnosťou obsiahnutých informácií v škole... Dík. :beer:
Poviem ti konkrétne prípady z mojej praxe, pracujem prevažne v angličtine, ale dobre zvláda už aj slovenčinu. Koľko by to trvalo človeku vs ak si pomôže ChatGPT.
- Tento text je znie moc odborne, zjednoduš mi ho, aby mu pochopila moja účtovníčka (Človek 1 h vs 5 min GPT)
- Napíš mi odôvodnenie, prečo sme nestihli dodať projekt načas (Človek 30 m vs 5 min GPT)
- Uprav mi túto zmluvu o odovzdaní a doplň podmienky (Právnik mi od januára už iba kontroluje zmluvy, píše mi ich GPT! 3h 450 EUR vs 1h 150 EUR)
- Napíš mi článok na intranet o... (1h vs 5 min)
- Brainstormni mi tieto idey (nekonečno brainstormingov vs 10 min)
- Uprav mi tento kód (3h vs 5 min)
- Ako správne zoradiť 4databázu (2h vs 5 min)
- Oprav mi tento text tak, aby to znelo ako natívec (unreal vs 5 min)
- Aký je vhodný darček pre odchádzajúceho kolegu? (x kávičiek s kolegami vs 10 min)

To je len zopár príkladov ako už dnes používam ChatGPT! Je to ako extrémne inteligentný osobný asistent, ktorý nepreberie moju agendu, len mi ušetrí všetky tie repetitívne únavné kroky a mne postačí si to iba upratať, overiť! Dobrý sluha, ale zatiaľ zlý pán. :)
Najlepšie by som to prirovnal ku vzťahu koncipient - senior advokát. Koncipient urobí 80% práce a advokát si to už iba upraví, overí. Koncipient dostane pár eur, advokát zhrabne tisíce.

Zrazu nepotrebujem tím 10 ľudí z čoho je 5 vykonávačov. Postačia mi traja seniorní ľudia, ktorí vedia pracovať s touto AI a dokážeme spoločne to, čo 10 ľudí za rovnaký čas. Akurát bez chýb.

Čítam tvoje otázky a chybou je že ty k nej pristupuješ ako k reálnej umelej osobe ktorá samostatne uvažuje. Ona je pritom len sluha, ktorej musíš dať vhodné inputy, aby si dostal to čo potrebuješ. Tak ako inak komunikuješ s robotníkom, tak aj s profesorom. Musíš sa adaptovať na to, že jej úlohou nie je mať názor, ani pravdu, ani správne riešenie.
Trochu mi to pripomína programovanie, je to ako keby programovanie v ľudskej reči, nie pomocou programovacích jazykov.

OpenAI sa nesnaží vytvoriť samostatne mysliacu individuálnu bytosť ktorá bude konať samostatne. Ich cieľom je augmentovať človeka o nové schopnosti, uľahčiť mu prácu, život.
Počítaš dnes ručne výpočty, alebo chytíš kalkulačku?
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Nishin »

iceberg8 napísal: Ut 24 01, 2023 1:40 pm " P.S.: Ak ti táto umelá inteligencia odpíše blbosť, chyba je v tebe :)"


Mozem toto pouzit aj vo vztahu master-slaver, ak nepochopim ulohu ktoru mi sef zada? :D
Ak ty nepochopíš úlohu ktorú ti zadá šéf, chyba je vždy v ňom. Buď nie je dobrý šéf a nevie správne manažovať, alebo si ty hlupák a drží ťa tam zbytočne. :)
Rovnako je to pri ChatGPT.
Naposledy upravil/-a Nishin v Ut 24 01, 2023 5:08 pm, upravené celkom 1 krát.
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Nishin »

A dodám ešte, že toto je naozaj len demo a malá ukážka tohto jazyka. Celá technológia v pozadí je schopná oveľa väčších vecí. Desí ma, čo majú veľké korporácie pozatvárané vo svojich vývojových centrách.
Veľmi čoskoro bude násobne lepšia v mnohých oblastiach ako hociktorý profesionál, pretože človek môže byť naozaj špičkový odborník vo svojej oblasti, ale nikdy nie vo všetkom naraz. Môžeš byť skvelý ekonóm, ale nerozumieš politike, ani korporátnemu právu, ona však áno a vie predpovedať súvislosti, ktoré ty nikdy nebudeš môcť.
Udialo sa to v šachu, udialo sa to v GO, teraz je na rade všetko ostatné.

Čaká nás malá revolúcia najbližších 15 rokov. Na prvých pozíciach v CVčkach budú AI - profesionál, MS Office - pokročilý... :)
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Nishin »

tomáš virdzek napísal: Ut 24 01, 2023 1:07 pm Pokiaľ chápem správne, AI by mi mala odpovedať správne, aby som nemusel hľadať a zisťovať ďalej, to by bola pridaná hodnota = urýchlenie a zjednodušenie alebo sa mýlim? Takto to odo mňa ako užívateľa ale vyžaduje byť expertom v danej oblasti, aby som vedel, čo píše dobre a čo už odpovedá zle. Ja si nemyslím, žeby takáto vec mala fungovať tak, že je nevyhnutné ju ešte aj kontrolovať, resp. radšej si načítať aj iné zdroje, to je potom na čo dobré? Alebo to chápem zle?... Fakt si to rád nechám vysvetliť a zrovna človekom z brandže. :like:
Je to presne naopak. Toto nie je inteligentná bytosť schopná vyhodnocovať, ale len vykonať to čo požaduješ. Je to pomôcka pre mnohé profesie. Má ti pomôcť vyhľadať, dopátrať, dokáže za teba napísať čo potrebuješ, opraviť ti pravopisné chyby, vylepšiť gramatiku, ale nevie či to je fakticky správne. To nie je ani jej úlohou v tejto verzii, preto je zámerne odpojená od internetu a disponuje len obmedzenou databázou.
Je to ukážka, že čo sa týka komunikácie, sme na úrovni, kedy prerástla bežného človeka. Toto je zatiaľ revolúcia pre copywriterov a niektoré kreatívne povolania, pre ostatných zatiaľ wow, fajn.

Mala to byť len ukážka jazykových schopností AI, ľudia ale objavili jej ďalšie praktické využitia na ktoré ale nebola zatiaľ stavaná. Ak vidíš jej úspešné využitia, je to kvôli jazyku a súvislostiam ktorým chápe, nie kvôli presným databázam. Zatiaľ.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Nishin napísal: Ut 24 01, 2023 4:54 pm
iceberg8 napísal: Ut 24 01, 2023 1:40 pm " P.S.: Ak ti táto umelá inteligencia odpíše blbosť, chyba je v tebe :)"


Mozem toto pouzit aj vo vztahu master-slaver, ak nepochopim ulohu ktoru mi sef zada? :D
Ak ty nepochopíš úlohu ktorú ti zadá šéf, chyba je vždy v ňom. Buď nie je dobrý šéf a nevie správne manažovať, alebo si ty hlupák a drží ťa tam zbytočne. :)
Rovnako je to pri ChatGPT.
To mi pripomina absolutnu zodpovednost - viacmenej, ak by sa taky CEO ocitol niekde v osade neandrtalcov a snazil sa im pomoct, je to jeho chyba, ze neuspel, pretoze mal vediet, ze im niet pomoci, alebo tu pomoct nevedel zrealizovat (naucit ich).. TJ nehadze svoje zlyhanie na nich..
Odoslané z počítača
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 651
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 66 times
Been thanked: 79 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Ja by som mozno trosicku mimo temu pridal svoj postaj k AI resp. Odnoz machine learning , neuronove siete , zacal s tym google , to bola totalna revolucia hodili to proste open source volala sa to tensorflow bola to totalna zmena vo vsetkom napisany tusim v pythone , zacalo to asi 6 rokov dozadu ja som vtedy riesil len pre zabavu tzv ALPR system na rozpoznavanie a citanie SPZ na auta ziadne AI proste jenoducha segmentacia obrazu , najdenie SPZ v zornom poli a OCR ( citanie znakov) bola to fakt len zabava hlavne potom ako som nahodou zistil ze existoval projekt tusim sa volal OpenALPR na tensorflowe a bolo to proste dokonale..
Spat k AI , momentalne sa v priemysle zacina velmi silno pretlacat umela inteligencia, neuronove siete ( pomerne jednoduche ) kedze do priemyselnych kamier nenatlacia taky vykonny hardware, musi to byt stale rychle ,ale ten progres za posledne roky 2 -3 je neuveritelny keby ste videli co tie systemy dokazu riesit to je az neskutocne a to je stale jednoducha neuronka , tento system chatGPT ma neobmedzeny vypoctovy vykon a to bude za par rokov masaker v kazdom odvetvy sa umela inteligencia prejavi od mediciny az po ocenovanie nehnutelnosti ( uz roky dozadu boli web stranky kde zadavatel zadal poziadavku nahodil budget sta tisice dolarov a vyvojari sa predbiehali ) videl som systemy co pochovaju realitne agntury proste AI ich posle do stredoveku , v medicine kolega robil na AI system na vyske kde sa odfotili oko , sietnica a neuronova siet vyhodnotila predikciu tusim cukrovky , chalan to bol prezentovat v nemecku pred investormi ( nakoniec neuspel nedokoncil bakalara ,bola to bakalarska praca ale tak slovensko no )ako do toho investovat neviem ale registrovat tento segment a sledovat informacie sa urcite oplati skor ci neskor sa objavi firma ktora na tom neskutocne zarobi
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Nishin napísal: Ut 24 01, 2023 4:48 pm
Čítam tvoje otázky a chybou je že ty k nej pristupuješ ako k reálnej umelej osobe ktorá samostatne uvažuje. Ona je pritom len sluha, ktorej musíš dať vhodné inputy, aby si dostal to čo potrebuješ. Tak ako inak komunikuješ s robotníkom, tak aj s profesorom. Musíš sa adaptovať na to, že jej úlohou nie je mať názor, ani pravdu, ani správne riešenie.
Trochu mi to pripomína programovanie, je to ako keby programovanie v ľudskej reči, nie pomocou programovacích jazykov.

OpenAI sa nesnaží vytvoriť samostatne mysliacu individuálnu bytosť ktorá bude konať samostatne. Ich cieľom je augmentovať človeka o nové schopnosti, uľahčiť mu prácu, život.

Počítaš dnes ručne výpočty, alebo chytíš kalkulačku?
Vďaka Nishin, konečne odpoveď, ktorej sa dá chytiť, lebo si napísal konkrétne príklady :like:

Píšeš: "Čítam tvoje otázky a chybou je že ty k nej pristupuješ ako k reálnej umelej osobe ktorá samostatne uvažuje."

Neviem z čoho si to usúdil :) Ja tie otázky kladiem s dôrazom na to, aby som ich položil tak, aby ich ten stroj vôbec rozšifroval správne a "pochopil". Ja to beriem a pozerám sa na to ako na obrovskú databázu, z ktorej vyberá nejaký algoritmus na základe nejakého modelu, naučeného vzorca, nie ako na nejakú "entitu".

Chápem, že Tebe to slovné "programovanie", aby si z nej dostal čo potrebuješ asi ide lepšie ako mne, keďže si programátor a vieš ako to funguje. Každopádne ja mám problém s týmto. Budem konkrétny teda.

Keď dám tomu otázky napr. na náš dôchodkový systém, teda I. pilier, II. pilier a III. pilier, je to úplne dezorientované v odpovediach a dáva to doslova bludy ako napr. že v I. pilieri sa investuje do štátnych dlhopisov cez štátnu DSS :mrgreen: a podobne. A už som to skúšal zľava, sprava, ale vždy rovnaký výsledok = absolútne mimo, skôr som viac krát až čumel, odkiaľ taký nezmysel vôbec vyhrabala (to ako keby som si začal v nejakej téme čo neviem úplne vymýšľať).

Ja to, že píše blbosti zachytiť viem, lebo je to téma, ktorú poznám. Problém mám s tým, že keď vleziem do témy, ktorú nepoznám, ako mám na základe takejto zlej skúsenosti (a nebola len 1, ale viac krát, žiaľ aj iné témy), následne veriť tomu systému :roll: Ako sa na to môžem spoľahnúť? Však na tomto základe by som sa bál aj tú seminárku v škole napísať :lol:
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Nishin »

tomáš virdzek napísal: Ut 24 01, 2023 5:56 pm
Nishin napísal: Ut 24 01, 2023 4:48 pm
Čítam tvoje otázky a chybou je že ty k nej pristupuješ ako k reálnej umelej osobe ktorá samostatne uvažuje. Ona je pritom len sluha, ktorej musíš dať vhodné inputy, aby si dostal to čo potrebuješ. Tak ako inak komunikuješ s robotníkom, tak aj s profesorom. Musíš sa adaptovať na to, že jej úlohou nie je mať názor, ani pravdu, ani správne riešenie.
Trochu mi to pripomína programovanie, je to ako keby programovanie v ľudskej reči, nie pomocou programovacích jazykov.

OpenAI sa nesnaží vytvoriť samostatne mysliacu individuálnu bytosť ktorá bude konať samostatne. Ich cieľom je augmentovať človeka o nové schopnosti, uľahčiť mu prácu, život.

Počítaš dnes ručne výpočty, alebo chytíš kalkulačku?
Vďaka Nishin, konečne odpoveď, ktorej sa dá chytiť, lebo si napísal konkrétne príklady :like:

Píšeš: "Čítam tvoje otázky a chybou je že ty k nej pristupuješ ako k reálnej umelej osobe ktorá samostatne uvažuje."

Neviem z čoho si to usúdil :) Ja tie otázky kladiem s dôrazom na to, aby som ich položil tak, aby ich ten stroj vôbec rozšifroval správne a "pochopil". Ja to beriem a pozerám sa na to ako na obrovskú databázu, z ktorej vyberá nejaký algoritmus na základe nejakého modelu, naučeného vzorca, nie ako na nejakú "entitu".

Chápem, že Tebe to slovné "programovanie", aby si z nej dostal čo potrebuješ asi ide lepšie ako mne, keďže si programátor a vieš ako to funguje. Každopádne ja mám problém s týmto. Budem konkrétny teda.

Keď dám tomu otázky napr. na náš dôchodkový systém, teda I. pilier, II. pilier a III. pilier, je to úplne dezorientované v odpovediach a dáva to doslova bludy ako napr. že v I. pilieri sa investuje do štátnych dlhopisov cez štátnu DSS :mrgreen: a podobne. A už som to skúšal zľava, sprava, ale vždy rovnaký výsledok = absolútne mimo, skôr som viac krát až čumel, odkiaľ taký nezmysel vôbec vyhrabala (to ako keby som si začal v nejakej téme čo neviem úplne vymýšľať).

Ja to, že píše blbosti zachytiť viem, lebo je to téma, ktorú poznám. Problém mám s tým, že keď vleziem do témy, ktorú nepoznám, ako mám na základe takejto zlej skúsenosti (a nebola len 1, ale viac krát, žiaľ aj iné témy), následne veriť tomu systému :roll: Ako sa na to môžem spoľahnúť? Však na tomto základe by som sa bál aj tú seminárku v škole napísať :lol:
Je možné, že narážaš na limity jej poznania. Jej databáza je obmedzená a dosť možno v minoritných jazykoch zásadne oklieštená.
Všimol som si viackrát, že robí gramatické chyby v slovenčine, čo v angličtine vôbec.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Nishin napísal: Ut 24 01, 2023 6:23 pm Jej databáza je obmedzená a dosť možno v minoritných jazykoch zásadne oklieštená.
Všimol som si viackrát, že robí gramatické chyby v slovenčine, čo v angličtine vôbec.
Čiže z toho, čo píšeš, ono to neprekladá z jazyka do jazyka, ale ťahá to iba z dát rovno v tom príslušnom jazyku, áno?

EDIT: jj, citujem: "Áno, keď píšem po slovensky, model ChatGPT sa spolieha na dáta, ktoré bol trénované na slovenskom jazyku. " To je (aspoň pre mňa) dosť dôležité a zaujímavé zistenie.
laty
Silver Member *
Príspevky: 279
Dátum registrácie: Št 17 07, 2008 5:44 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa laty »

chat bot ma vyuzitie aj na druhej strane efektivity ako generovanie spamu, cold emailov, telefonaty, phishing spravy, kvanta textu a odpovedi na forach, reklama. generovany obsah na internete bude rast exponencialne a kvalitny unikatny obsah bude zatvarany a spoplatneny. zaujimave bude sledovat ako sa vysporiadaju s trenovanim modelov, ked vacsina obsahu bude generovana samotnymi botmi.
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.

Kultivačné kolesá
Traktorové dvojmontáže
Predaj pneumatík na poľnohospodárske, lesné a stavebné stroje
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

laty napísal: Ut 24 01, 2023 10:53 pm zaujimave bude sledovat ako sa vysporiadaju s trenovanim modelov, ked vacsina obsahu bude generovana samotnymi botmi.
:potlesk:

EDIT: možno budeš mať časom z regulácie povinnosť identifikovať, či to písal človek, alebo si to zostrojil na báze AI. Ale super poznámka a reálny problém pre prax.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

tomáš virdzek napísal: Ut 24 01, 2023 11:03 pm
laty napísal: Ut 24 01, 2023 10:53 pm zaujimave bude sledovat ako sa vysporiadaju s trenovanim modelov, ked vacsina obsahu bude generovana samotnymi botmi.
:potlesk:

EDIT: možno budeš mať časom z regulácie povinnosť identifikovať, či to písal človek, alebo si to zostrojil na báze AI. Ale super poznámka a reálny problém pre prax.
asi skor nie, aky zmysel by mala takato legislativne podmienena povinnost? Naviac nedalo by sa právne dokazat, ci ten text vytvorila AI, clovek, alebo je kombinaciou usilia oboch. Už dnes maju odbornici problem urcit ci ten ktorý výtvor je produktom AI alebo človeka a zajtra budu schopnosti AI nepomerne ďaleko vacsie :)
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Joki »

ChaptPT získavá informácie, ktoré niekto už napisal a zverejnil. Skôr tu pôjde asi o autorské práva. Niečo ako fotografie, tie sa tiež “nemôžu” zverejňovať bez súhlasu autora.

Časom sa bude musieť uverejňovať pod článkom, či to bola AI alebo človek. Elektronicka stopa po AI alebo niekom, kto sa pýtal a kto odpovedal asi zostane.
(som v tom laik takže len uvažujem🤓)
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Nishin »

Joki napísal: St 25 01, 2023 10:43 am ChaptPT získavá informácie, ktoré niekto už napisal a zverejnil. Skôr tu pôjde asi o autorské práva. Niečo ako fotografie, tie sa tiež “nemôžu” zverejňovať bez súhlasu autora.

Časom sa bude musieť uverejňovať pod článkom, či to bola AI alebo človek. Elektronicka stopa po AI alebo niekom, kto sa pýtal a kto odpovedal asi zostane.
(som v tom laik takže len uvažujem🤓)
Niečo podobné sa rieši už teraz, kauza CNET.
https://www.theverge.com/2023/1/19/2356 ... -marketing
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Joki »

Chatovací robot organizácie OpenAI spravil skúšky na právnickú fakultu v USA. Napísal eseje na rôzne témy – od ústavného práva, cez dane až po delikty. Systém umelej inteligencie s názvom ChatGPT počas práce využíva obrovské množstvo vzoriek textu z internetu.

Chatovací robot od neziskovej organizácie, ktorá tento týždeň získala masívnu finančnú injekciu od Microsoftu, využíva umelú inteligenciu na vytvárania textov na základe jednoduchých pokynov.

Výsledky sú také dobré, že podľa pedagógov hrozí rozsiahle podvádzanie a nástroj by dokonca mohol znamenať koniec tradičných metód výuky v triede. (čtk, cbs)
https://www.cbsnews.com/news/chatgpt-bo ... hool-exam/
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
danno
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa danno »

toto rozsiahle podvadzanie ma zaujalo a pred par dnami som tiez skusal ci vie napisat sloh na minulorocnu maturitnu pracu. Tak ma napadlo ak viacej ludi chce napisat sloh na rovnaku temu...dostanu aj rovnake odpovede??
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Mne sa páči na tom tá irónia, že aká revolučná technologická novinka... A načo hneď nájdu ľudia prvé relevantné využitie? Na podvádzanie, a prečo? Lebo sú leniví :mrgreen: Aby sa tá ľudská lenivosť celému tomuto zázraku náhodou rýchlo nevypomstila :lol:

@Danno: tiež perfektná otázka :palec_hore:

Na základe x odpovedí, čo som dostal, predpokladám, žeby medzi viacerými prácami bola dosť veľká zhoda. Napr. pri tej realitnej bubline USA vs Slovensko (viď. vyššie) mi odpovedala blokmi textu, ktoré sú úplne totožné. Ale ako už písal aj Nishin, má to obmedzené dáta, čiže zrejme s oveľa väčšou databázou vstupných dát, by asi tie texty boli opäť trošku odlišnejšie.

Úvaha, ktorú svojou otázkou vyvolávaš, ma však hneď vracia k otázke, ktorú položil @laty vyššie, že čo bude potom, keď väčšina internetového obsahu bude generovaná samotnými botmi. :) Aby sme zrazu nečítali len texty, ktoré sa podobajú ako vajce vajcu + na čo sa snažím poukázať ja, aby sme potom nečítali len/hlavne texty, kde je nejaká podstatná chyba/nepravda. Však správnosť odpovedí tej AI nikto nekontroluje :) Až ty ako užívateľ, keď čítaš ten text. A si v každej téme profík, aby si vedel posúdiť, či to nie sú bludy?
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 651
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 66 times
Been thanked: 79 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Je to presne na opak , ludska lenivost je za pokrokom v kazdom smere a v kazdom obdobi ludskej civilizacie
Napísať odpoveď

Návrat na "Odkazy na webe a investovanie"