Trumpeta1978 napísal: ↑Pi 17 03, 2023 5:05 pm
Ruské příjmy z ropy prudce klesají. Začíná fungovat cenový strop uvalený Západem, tvrdí IEA - Euro.cz
Tešíme sa. Sedíme na konári a je nám dobre
Ľavou rukou Brusel s našepkávačmi v hlavnej úlohe vymýšla sankcie, pravou rukou ten konár píli...
Som zvedavý kedy média začnú písať o našej energetickej budúcnosti so 4 x drahším LNG plynom navyše frakovaným na úkor životného prostredia.
Pri rope ani jedno médium nepíše, že sankciami EU prišla o tzv.
Asian premium, že sme celé desaťročia od OPECu nakupovali ropu s 20% zľavou.
To sa teraz zmenilo. Rusi totiž presmerovali lacnú ropy do Ázie, ostatní producenti musia znižovať cenu v Ázii a zvyšovať pre EU.
Tešme sa a tancujme, lebo teraz ide cena ropy dole. Plakať budeme, až pôjde hore.
__________________________________________
Ruské sankcie presúvajú moc pri tvorbe cien ropy z Európy do Ázie.
Podľa obchodníkov, analytikov a údajov spoločnosti Refinitiv Eikon západné sankcie na ruskú a iránsku ropu presmerovali lacné palivo do Ázie a tým narušili desaťročia trvajúci trend, keď tento kontinent platil za energiu viac ako Európa.
Analytici a vládni predstavitelia spotrebiteľských krajín používajú termín ázijská prémia na označenie vyšších cien, ktoré ázijskí dovozcovia platili za ropu predávanú veľkými vývozcami, ako sú členovia OPEC.
Pre Áziu sa oslabená prémia rovná ekonomickému stimulu, čo poukazuje na ďalší nezamýšľaný dôsledok západných sankcií voči vývozcovi ropy a plynu Moskve, ktoré tiež viedli k nárastu sumy, ktorú Európania zaplatili za zemný plyn.
"Dá sa povedať, že niektorí veľkí spotrebitelia v Ázii, predovšetkým India a Čína, sú hlavnými víťazmi sankcií," povedal Ole Hansen, vedúci oddelenia komoditnej stratégie Saxo Bank.
Podľa údajov spoločnosti Kpler západné sankcie viedli k tomu, že Rusko predalo do Ázie v roku do januára viac ako dvojnásobok ropy. Irán pod vplyvom amerických sankcií zvýšil vývoz, ktorý je podľa niektorých odhadov najvyšší za posledné tri roky, pričom najväčším odberateľom je Čína.
Vlajková ruská exportná zmes Urals, ktorá sa pred inváziou na Ukrajinu predávala v Európe za cenu o niekoľko dolárov za barel nižšiu ako hodnota referenčnej ropy Brent, sa podľa údajov spoločnosti Refinitiv Eikon predáva v Ázii s diskontom mínus 24 dolárov. Niektoré zdroje z odvetvia, ktoré si neželali byť menované, tvrdia, že diskont je nižší a dosahuje 10 až 15 USD za barel.
Aj pri zľave okolo 15 USD za barel by rafinéria v Indii, ktorá spracúva 200 000 barelov denne, ušetrila na nákupe ropy 3 milióny USD denne v porovnaní s európskym konkurentom. Ročne by úspora presiahla 1 miliardu USD.
Hardeep Singh Puri, indický minister ropného priemyslu, začiatkom februára povedal, že krajina bude naďalej nakupovať z Ruska, ak budú ceny "naďalej dobré".
Tvorcovia a prijímatelia cien
Ázijská prémia pochádza z obdobia, keď producentské krajiny začali v 80. rokoch 20. storočia vydávať markerové ceny za svoju ropu, a tie mohli byť vyššie pre kupujúcich v Ázii, ktorí boli viac závislí od dovozu, čím sa stali cenotvorcami.
Ázijskí kupujúci sa v minulosti pokúšali túto prémiu znížiť, investovali do rafinérskych kapacít, aby zvýšili svoj dopyt a zlepšili svoju vyjednávaciu silu.
Saudská Arábia a ďalší poprední vývozcovia zohľadnili súčasné posuny vo výrazne nižších oficiálnych predajných cenách (OSP) vyjadrených ako diferenciály voči regionálnym referenčným hodnotám.
Za tri mesiace do februára Saudská Arábia znížila ceny svojej vlajkovej lode Arab Light pre ázijských odberateľov - hoci zvýšila ceny ropy s aprílovou a marcovou dodávkou.
Aj napriek tomu Saudská Arábia od novembra znížila diferenciál pre Arab Light predávanú v Ázii o 3,35 USD za barel. Diferenciál pre predaj do Európy na báze Ras Tanura sa za rovnaké obdobie zvýšil o 10 centov za barel.
Ďalší veľkí vývozcovia OPEC Irak a Kuvajt od novembra tiež znížili svoje OSP do Ázie. Irak, ktorý ako jediný z nich vydáva ceny aj pre Európu, znížil diferenciály pre strednú a ťažkú ropu Basra do Ázie a zvýšil ich pre Európu.
"Irán a teraz aj Rusko si čoraz viac konkurujú cenou a ostatní producenti na Blízkom východe musia podľa toho upraviť svoje ceny - výsledkom sú relatívne vyššie predajné ceny do Európy," povedal Hansen zo Saxo Bank.
Európa stráca zdroj dodávok
India patrila k tým, ktorí sa sťažovali na ázijskú prémiu, ktorú platili veľkým vývozcom.
"Ázijčania mali kedysi menej možností ako zvyšok sveta, pretože ich ceny museli prilákať na diaľkové vývozy," povedal Jorge Montepeque, ktorý počas desaťročí práce v spoločnosti S&P Global Platts vyvinul datovanú referenčnú cenu Brentu. "Takže Ázijci museli podľa definície platiť viac, zatiaľ čo Európa a Amerika mali domáce dodávky."
Teraz, keď Európa prišla o ruskú ropu ako zdroj dodávok, musí kontinent čerpať ropu z väčších vzdialeností a "teoreticky sa ceny na Blízkom východe pre Európanov zhoršujú," povedal.
Priama cena arabskej ľahkej ropy sa podľa aproximácie založenej na údajoch spoločnosti Refinitiv v Európe v roku 2023 priblížila k parite a niekedy prevyšovala cenu v Ázii.
V roku 2021 a začiatkom roka 2022 bola cena v Ázii väčšinou prémiová, ako ukazuje nasledujúci graf.
"Žiadny voľný trh
Neil Atkinson, nezávislý analytik a bývalý vysoký úradník Medzinárodnej energetickej agentúry, uviedol, že pokles dodávok Ruska zo Západu a jeho zľavnený predaj v Indii spôsobili, že ázijská prémia sa stala zbytočnou.
"Tieto bežné druhy modelov ázijskej prémie alebo zľavy sa v skutočnosti neuplatňujú," povedal. "Okolnosti sú také výnimočné. V podstate nemáme voľný trh, aký by sme mali v normálnych časoch."
Ďalším príkladom posilnenia európskych trhov s ropou je nórska ropa Johan Sverdrup, ktorá sa 16. februára ponúkala s prémiou k datovanej rope Brent, pričom koncom novembra bola so zľavou 5,15 USD. Nie je jasné, či našla kupca.
Ropa Sverdrup, pochádzajúca z najväčšieho európskeho ropného poľa, debutovala na trhu v roku 2020. Spočiatku väčšina dodávok smerovala do Ázie.
Po uvalení sankcií na Rusko po jeho invázii na Ukrajinu, ktoré sa začalo vo februári minulého roka, väčšina dodávok Sverdrupu zostáva v Európe a pre mnohé rafinérie nahradila ruskú ropu Urals.
Nie všetci vidia, že Európa bude dlhodobo platiť zvýšené ceny, pretože ostatní dodávatelia, od ktorých Ázia nakupuje menej, vyplnia medzeru - a ukončenie vojny na Ukrajine by mohlo obnoviť tok ruskej ropy.
"Keď sa vojna skončí, verím, že sa vráti určitá normalita a nakoniec sa zrušia sankcie, čo Rusku umožní súťažiť o zákazníkov za rovnakých podmienok," povedal Hansen zo Saxo Bank.
https://www.dailysabah.com/business/ene ... rom-europe
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect."
,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov,, B.