Predaj alebo prenájom

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa Paly »

Ahojte,

prosím o váš názor. Budem písať konkrétne aby to nebol len nejaký modelový príklad.

Vlastníme byt, v ktorom sme donedávna bývali. Kúpili sme ho 2016 za 70k€ zostatok hypo 43k€.
Je to sídliskový byt v KE, panelák, 3i, 65m2, najvyššie 12poschodie. Nie je v pôvodnom stave, ale ani kompletná rekonštrukcia.
Myslím že za cca 130k€ by sa nepredával dlho.
Hypotéka je zafixovaná do 2025 na 0,8% čo je cca 155€/mes. Náklady cca 200€/mes pre 4člennú rodinu.

Keďže už byt "nepotrebujeme" tak zvažujeme možnosti čo s ním.

1. predať ho, vyplatiť hypo a zvyšok nejako zhodnocovať.
2. predať ho, ponechať hypo a vyplatiť na výročie. (záložné právo by som preniesol na inú nehnuteľnosť) a predajnú cenu zhodnocovať.
3. prenajať ho. (povedzme za 550€). (Trebalo by ho dozariadiť)

S prejnájmom nemáme skúsenosti, takže predstava prenajať a kasírovať bez starostí asi nie je reálna. Tu by som bol rád za každú radu čo a ako..

Ceny nehnuteľností klesajú, ale v ke sa stavia nová automobilka Volvo, čiže nejaký potenciál toho bytu ešte je.

Vďaka za odpovede.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa rmaly »

No, toto je podla mna take to razcestie, kde sa musis rozhodnut, na co sa citis. Poviem ti, ze dlhodobo prenajom 1 nehnutelnosti je taky mackopes. Nie je to "podnikanie" ako keby si mal viac nehnutelnosti... Peniaze su fajn, dokial sa ti nestane nieco velmi zle (velmi zly najomnik, co byt / zariadenie znici, dlhodobo neplati a nedostanes ho odtial apod)...
Za normalnych okolnosti je to fajn privyrobok (ja som napriklad nemal vyslovene zlych najomnikov, ale sem tam sa praca s tym vyskytla... opravy, vymena zariadenia apod)...
Zalezi aj od prijmov (predpokladanych prijov) rodiny. Ci ti napriklad vynos po ocisteni od dani a pripradnych oprav / nakupu zariadenia da 2-3 stovky, ci ti je to vela, malo (za tu pripadnu robotu / risk)... alebo ci je to nieco, co je znacna cast rozpoctu....
Dalsia vec je, ze ak by si bol rozhodnuty, ze byt nepredas (nechas pre dieta apod), tak sa ti urcite oplati zaradit ho do obchodneho majetku (mozes oficialne zrazit dane na 0 cez odpisy, danovo uznatelne naklady a odpisy urokov z hypo)... Cize ti "zadarmo" ostane byt za 20 rokov... Ale ak ho budes chciet / musiet predat, tak zaplatis dan (do 5 rokov od vyradenia z obchodneho majetku) z rozdielu medzi predajnou sumou a zostatkom po odpisoch (takze kazdy rok viac a viac)...
Zvazil by som preferencie, zivotne plany (stahovanie sa do ineho mesta / statu, deti...) a spravil podla toho... podla mna nemozes spravit zle rozhodnutie, len zalezi ako to osobne vidis / citis
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa osamely chodec »

rmaly, na zaklade coho chces byt zaradit do obchodneho majetku, ako byt suvisi s dosahovanim prijmu danej spolocnosti?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa JanH »

Poviem príklad z Nitry. Po dostavbe automobilky išli byty hore pocitovo o 100%. Ja by som počkal. (Bol ale väčší priestor na rast cien ako dnes.)
Ak si preklepneš nájomcov, čo ja viem zamestnanec T-systems s rodinou minimalizuješ možnosť budúcich problémov.
Rozhodnúť sa musíš ty sám. Už teraz by si na ňom urobil pekný zisk. Už si len v hlave usporiadať možné riziká a príležitosti, ako so získanými prostriedkami správne naložiť.
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa Nishin »

Paly napísal: Št 26 01, 2023 1:05 pm Ahojte,

prosím o váš názor. Budem písať konkrétne aby to nebol len nejaký modelový príklad.

Vlastníme byt, v ktorom sme donedávna bývali. Kúpili sme ho 2016 za 70k€ zostatok hypo 43k€.
Je to sídliskový byt v KE, panelák, 3i, 65m2, najvyššie 12poschodie. Nie je v pôvodnom stave, ale ani kompletná rekonštrukcia.
Myslím že za cca 130k€ by sa nepredával dlho.
Hypotéka je zafixovaná do 2025 na 0,8% čo je cca 155€/mes. Náklady cca 200€/mes pre 4člennú rodinu.

Keďže už byt "nepotrebujeme" tak zvažujeme možnosti čo s ním.

1. predať ho, vyplatiť hypo a zvyšok nejako zhodnocovať.
2. predať ho, ponechať hypo a vyplatiť na výročie. (záložné právo by som preniesol na inú nehnuteľnosť) a predajnú cenu zhodnocovať.
3. prenajať ho. (povedzme za 550€). (Trebalo by ho dozariadiť)

S prejnájmom nemáme skúsenosti, takže predstava prenajať a kasírovať bez starostí asi nie je reálna. Tu by som bol rád za každú radu čo a ako..

Ceny nehnuteľností klesajú, ale v ke sa stavia nová automobilka Volvo, čiže nejaký potenciál toho bytu ešte je.

Vďaka za odpovede.
Trh nehnuteľností je momentálne zamrznutý. Novostavby sa takmer nepredávajú, byty z druhej ruky sa licitujú smerom dole aj o 20%. Hypotekárne úroky atakujú 4%, vojna na Ukrajine pokračuje a jej koniec je v nedohľadne, cena energií rastie a Covid (únik z veľkých miest domov do regiónov) je takmer vyriešený. Bývanie sa stáva nedostupným a cena prenájmov atakuje rekordné úrovne, nárast len za tento rok v niektorých mestách aj o 20%.

Ty máš vlastné bývanie a na tento druhý byt máš 0,8% úrok, takže v reále zarábaš na byte. Byt nemusí byť tip-top aby sa prenajal, veľa ľudí si ho chce zariadiť po svojom = prines si svoj nábytok, stačí byt len pekne vymaľovať. Neviem si predstaviť dôvod, prečo predávať byt do roku 2025.

Je plno realitiek, ktorým vieš zveriť úlohy nájdenia nájomcov.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa rmaly »

osamely chodec napísal: Št 26 01, 2023 2:35 pm rmaly, na zaklade coho chces byt zaradit do obchodneho majetku, ako byt suvisi s dosahovanim prijmu danej spolocnosti?
Ahoj. Velmi nerozumiem tvojej otazke - asi sa nebavime o spolocnosti ani dosahovani prijmu... myslim o optimalizacii dani pre FO/ prenajimatela...

Zaradit do OM - spravis na zaklade protokolu o zaradeni do OM :)...
Ak to nezaradi do OM, tak nemoze zaradit vela veci do nakladov (poistku, dan z nehnutelnosti, odpisy, uroky z hypo)... tie veci aj tak musi platit a takto mu to aspon znizi dan... cize prakticky "ciste peniaze" (duplovane tie technicke odpisy, to su virtualne naklady ktore nezaplati uz)... takze moze 20 rokov oficialne dan blizku 0 ak nie uplnu nulu (lebo aj uroky davas do nakaldov)...
Naposledy upravil/-a rmaly v Št 26 01, 2023 4:35 pm, upravené celkom 1 krát.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Len s tymi realitkami pozor, beru si jeden mesacny najom…cize donesu ti dementa, zkasnu najom a dement ti odide po dvoch mesiacoch a ty nemas nic, mozno jeden najom z dvoch…treba to dobre osetrit v zmluvach
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa Adammd »

Najdi si najomcu sam...vzdy som tak robil, preklepnes si ho sam miesto realitky, ktora chce mat co najmenej prace a byt prenajme "komukolvek".
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ten prenájom 550 sa mi vidí nízky. Nepoznáme však lokalitu. Typicky sídliskový byt môže znamenať shit na kraji mesta, alebo sídlisko uprostred mesta blízko univerzít a VŠ. Nechce sa mi surfovať, ale nájom 3 izbového by mohol byť 600-700€.
V meste je plno ukrajincov. Predtým boli problémy obsadiť byt, v 2022 sa dopyt zvýšil.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

je to posledne poschodie vo velkom 12 podlaznom panelaku ani nie v kompletnej rekonstrukcii. To nie je "top ponuka."
Jedna moznost je to predat a investovat do ETF. Nie hned teraz, ale v priebehu roka sa situacii na trhoch vykrystalizuje,mozno este nieco poklesne a nasledne nakupit /ci uz naraz alebo priebezne/. S prenajmom bytu budu su vzdy starosti-raz mensie a raz vacsie.. Urokove miery na hypotekach urcite nebudu v dohladnej dobe klesat cim bude limitovany zaujem kupujucich. Ale s tym predajom- ak by bol realny zaujem malý, resp ziadatelia vyxzadovali prilis velku zlavu, tak potom asi radsej drzat dalej.Skoda ze sa to nezacalo riesit skorej, ked este trh bol "aktivnejsi"..
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 102 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Šancu na predaj si už premeškal, trebalo predať začiatkom roka 2022, teraz ho prenajmi aspoň do toho roku 2025 dokiaľ máš fix, dovtedy úroky zas poklesnú a nehnuteľnosti začnú rásť.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Zrovna vcera bolo v spravach vecer, ze napriklad v ba uz zvysuju najmy o 20% napriklad
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa JUGGLER »

K tomu, či hladať nájomníka sám, alebo cez realitku.

Ja som zato, že treba hladať sám (tak ako sami urobíme rozhodnutie v sporení do ETF a potom máme pokoj ).

Zvýraznil by som tri veci:

1. Pre každého záujemcu, čo sa nám ozve na inzerát, treba mať pripravený dotazník. Prečo si hladá nájom, aký má zdroj príjmov, či má zamestnanie, kde bol v nájme predtým...ak bol, nemal by mať problém dať telefonne číslo (takisto môžete zavolať zamestnávatelovi ). Ja preferujem dať základ už do inzerátu: napr. hladám slušného, zamestnaného nájomníka, nefajčiara, bez domácich zvierat, alebo študentku...

2. pred zazmluvnením si toho človeka preveriť ( máme tu samostatné vlákno o tom ...cez web za 30 min zistíte, či nemá dlhy, exekúcie, či nemá dlhy v zdravotnom a na sociálke a pod. )

3. k zazmluvneniu použiť nový typ zmluvy o krátkodobom nájme ( myslím, že je to max na 2 roky..s tým, že vám nemôže ostať na krku ako sa raz mne stalo ked sa mi do prázdneho bytu nasťahovala matka s deťmi..musel som to dať na súd a až exekutor ich mohol vysťahovať ). Do zmluvy treba dať, že ked energie pôjdu hore, cena nájomného sa adekvátne zvýši..

Ked je len suchý inzerát, okamžite reagujú problematickí ľudia - neplatiči...bez práce., bez príjmov, dokonca takí, čo vám nechcu ani uviesť mobil (teda ho nemajú, alebo majú len na kartu ) atd.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

JUGGLER
Sorry ale tieto dotazniky podla mna nic neriesia, kazdy si moze do nich napisat co chce. Zamestnavatel ti kvoli GDPR nemoze poskytnut ziadne informacie o svojom zamestnancovi. Existuju ale rozne platene databazy kde sa napr zistit ci nema niekto exekucie a to už je užitočné. Kolega ma napr taky problem, ze v zmluve bolo že sa nepovoluju ziadne domace zvierata. Ale v priebehu casu si doniesli psa. A teraz co s tym? Súdiť sa? Akonahle si podnajomnika pohnevas, bude sa snazit pomstit, napr nieco poskodit tak aby to bolo tazko dokazatelne a pod. Prenajimanie je proste velka loteria, vacsina ludi ktorych poznam s tym nakoniec presne pre taketo problemy skoncila a radsej byt predala../nie každý/ Dalsi problem, neviem ci to este fičí ale kedysi ano, bolo ze z bytu si urobili dílerskú zakladnu o co sa samozrejme skor ci neskor zacne zaujimat policia-tj dalsie problemy. Poznam pripady.
Ja by som do takychto veci nesiel, naproti tomu s ETF ci s akciami vseobecne nema clovek ziaden problem.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Trumpeta1978 napísal: Pi 27 01, 2023 6:38 pm JUGGLER
Sorry ale tieto dotazniky podla mna nic neriesia, kazdy si moze do nich napisat co chce.
Netvrdím, že všetko vyrieši...nemusí byť formálny dotazník. Ozve sa ti niekto na inzerát, že má záujem, tak ešte pred obhliadkou bytu mu môžeš položiť pár základných otázok. Treba byť na to pripravený, aby si nestrácal energiu a čas s ľuďmi ktorým nakoniec povieš nie. Z mojích skúsenosti: v prvom rade sa ozývajú takí, ktorých inde zamietli. Skúšajú, či nie si typ čo ihneď prenájme byt bez preverovania... Potom na obhliadke ideš face to face k otázkam ktoré odkryjú ďalšie pozadie. A po obhliadke si dáš 24h na rozhodnutie a záujemcu preveriš. Dnes vieš o ľuďoch zistiť takmer všetko...ale OK aspoň ten základný check treba urobiť ako sme to preberali TU. Miror dal aj web linku, kde to urobia za teba.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

JUGGLER
urcite ze aspon nejaky slovny checking ako dotycny reaguje je lepsi ako nič, lebo da sa z toho niekedy vydedukovat cenne
info. Len som chcel upozornit, že výsledok je aj tak otázny. Áno su ludia ktorí hovoria že roky prenajimaju a nemaju vacsie problemy. Ale je aj dost takych ktorí povedali ze uz nikdy viacej. Ono to bude závisiet asi vsetko od nátury konkretneho cloveka: niekoho baví prenajimat a nebavili by ho akcie a zase naopak.. :)
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa miror »

Vela da aj jednanie nanzaciatku, takisto realitku nevyuzivam. Realitky su ako pravnici, v prvom rade im ide o ich zisk a az potom hladia na klienta. Na kazdeho najomnika mam doterne otazky (kde pracuje, kde byval predtym, ci ma nejake dlhy,…), samozrejme cez finreg.sk si ho pocas telefonu a mena estebpreverujem, upresnujem ci podnikal atd aby som ho presne nasiel a potom uz len pozeram ci vsetko prizna. Najnovsie finreg zobrazuje aj pohladavky statu, takze clovek vidi aj rozne nezaplatene pokuty (150€ je dialnica, tak viem ze mal auto) alebo pohladavky zo sudu maju cislo konania a aj ked na otvorenesudy.sk je bez mien, podla cisla kolkokrat zistim co sa sporil (rozvod, zo zamestnavatelom,…).
Kto nie je ochotny odpovedat, zo sita automaticky vypadol, ziadny problem. A vela da osobne jednanie a take detaily ci sa pri obhliadke sam od seba vyzuje, ako rychlo zatvara dvere, poprosim vytiahnut rolety (opatrnost na veci inych), proste ked on si akoze pozera byt, ja ho vlastne takymi drobnostami skusam a zistujem jeho povahu a pristup a kolkokrat este on ide nieco pindat ze mu nevyhovuje (napr.lacna pracka) a ja uz viem v duchu, ze ho tam nepustim.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa osamely chodec »

rmaly napísal: Št 26 01, 2023 4:32 pm
osamely chodec napísal: Št 26 01, 2023 2:35 pm rmaly, na zaklade coho chces byt zaradit do obchodneho majetku, ako byt suvisi s dosahovanim prijmu danej spolocnosti?
Ahoj. Velmi nerozumiem tvojej otazke - asi sa nebavime o spolocnosti ani dosahovani prijmu... myslim o optimalizacii dani pre FO/ prenajimatela...

Zaradit do OM - spravis na zaklade protokolu o zaradeni do OM :)...
Ak to nezaradi do OM, tak nemoze zaradit vela veci do nakladov (poistku, dan z nehnutelnosti, odpisy, uroky z hypo)... tie veci aj tak musi platit a takto mu to aspon znizi dan... cize prakticky "ciste peniaze" (duplovane tie technicke odpisy, to su virtualne naklady ktore nezaplati uz)... takze moze 20 rokov oficialne dan blizku 0 ak nie uplnu nulu (lebo aj uroky davas do nakaldov)...
len taka pomocna otazka , to ze nieco ty zaradis do OM znamena, ze si mozes uplatnovat naklady na ten OM ako svoje danovo uznane vydavky?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa rmaly »

osamely chodec napísal: So 28 01, 2023 3:35 pm
rmaly napísal: Št 26 01, 2023 4:32 pm
osamely chodec napísal: Št 26 01, 2023 2:35 pm rmaly, na zaklade coho chces byt zaradit do obchodneho majetku, ako byt suvisi s dosahovanim prijmu danej spolocnosti?
Ahoj. Velmi nerozumiem tvojej otazke - asi sa nebavime o spolocnosti ani dosahovani prijmu... myslim o optimalizacii dani pre FO/ prenajimatela...

Zaradit do OM - spravis na zaklade protokolu o zaradeni do OM :)...
Ak to nezaradi do OM, tak nemoze zaradit vela veci do nakladov (poistku, dan z nehnutelnosti, odpisy, uroky z hypo)... tie veci aj tak musi platit a takto mu to aspon znizi dan... cize prakticky "ciste peniaze" (duplovane tie technicke odpisy, to su virtualne naklady ktore nezaplati uz)... takze moze 20 rokov oficialne dan blizku 0 ak nie uplnu nulu (lebo aj uroky davas do nakaldov)...
len taka pomocna otazka , to ze nieco ty zaradis do OM znamena, ze si mozes uplatnovat naklady na ten OM ako svoje danovo uznane vydavky?
Stale neviem, ci sa bavime o tom istom. Ja hovorim, ze ked ty ako fyzicka osoba / prenajimatel (nie podnikatel, nie pravnicka osoba) prenajmes byt, tak za urcitych okolnosti sa to oplati zaradit do obchodneho majetku.
Jedina nevyhoda je, ze stracas benefit neplatenia dane zo zisku pri predaji po 5 rokoch vlastnictva.
Na oplatku mozes davat do nakladov (co je nad ramec toho, co mozes dat do nakladov ak to nemas zaradene v OM):
- vydavky na prerabku bytu
- dan z nehnutelnosti
- poistenie nehnutelnosti
- uroky z hypoteky
- 1/40 z kupnej (nadobudacej) ceny nehnutelnosti... Secteno podtrzeno, za normalnych okolnosti su vyssie spomenute naklady (nehovorim len vydavky, lebo odpisy su teoreticke, kedze su zaplatene v cene) take vysoke, ze dan zrazaju na 0 (alebo blizko nuly)... Samotne uroky byvaju minimalne zo zaciatku dost vysoke, nehovoriac o 1/40 z ceny bytu.
Neviem, ci je to jasnejsie, alebo mas na mysli nieco ine este?

(edit, nespravne uvedeny odpis 1/20 som zmenil na 1/40)... menilo sa to pred par rokmi
Naposledy upravil/-a rmaly v So 28 01, 2023 10:12 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa osamely chodec »

rmaly napísal: So 28 01, 2023 9:58 pm
osamely chodec napísal: So 28 01, 2023 3:35 pm
rmaly napísal: Št 26 01, 2023 4:32 pm
osamely chodec napísal: Št 26 01, 2023 2:35 pm rmaly, na zaklade coho chces byt zaradit do obchodneho majetku, ako byt suvisi s dosahovanim prijmu danej spolocnosti?
Ahoj. Velmi nerozumiem tvojej otazke - asi sa nebavime o spolocnosti ani dosahovani prijmu... myslim o optimalizacii dani pre FO/ prenajimatela...

Zaradit do OM - spravis na zaklade protokolu o zaradeni do OM :)...
Ak to nezaradi do OM, tak nemoze zaradit vela veci do nakladov (poistku, dan z nehnutelnosti, odpisy, uroky z hypo)... tie veci aj tak musi platit a takto mu to aspon znizi dan... cize prakticky "ciste peniaze" (duplovane tie technicke odpisy, to su virtualne naklady ktore nezaplati uz)... takze moze 20 rokov oficialne dan blizku 0 ak nie uplnu nulu (lebo aj uroky davas do nakaldov)...
len taka pomocna otazka , to ze nieco ty zaradis do OM znamena, ze si mozes uplatnovat naklady na ten OM ako svoje danovo uznane vydavky?
Stale neviem, ci sa bavime o tom istom. Ja hovorim, ze ked ty ako fyzicka osoba / prenajimatel (nie podnikatel, nie pravnicka osoba) prenajmes byt, tak za urcitych okolnosti sa to oplati zaradit do obchodneho majetku.
Jedina nevyhoda je, ze stracas benefit neplatenia dane zo zisku pri predaji po 5 rokoch vlastnictva.
Na oplatku mozes davat do nakladov (co je nad ramec toho, co mozes dat do nakladov ak to nemas zaradene v OM):
- vydavky na prerabku bytu
- dan z nehnutelnosti
- poistenie nehnutelnosti
- uroky z hypoteky
- 1/20 z kupnej (nadobudacej) ceny nehnutelnosti... Secteno podtrzeno, za normalnych okolnosti su vyssie spomenute naklady (nehovorim len vydavky, lebo odpisy su teoreticke, kedze su zaplatene v cene) take vysoke, ze dan zrazaju na 0 (alebo blizko nuly)... Samotne uroky byvaju minimalne zo zaciatku dost vysoke, nehovoriac o 1/20 z ceny bytu.
Neviem, ci je to jasnejsie, alebo mas na mysli nieco ine este?
takze nie si podnikatel, teda SZCO, nie si pravnicka osoba. Teda aky obchodny majetok mas na mysli? Aky typ uctovnictva vedies?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa rmaly »


takze nie si podnikatel, teda SZCO, nie si pravnicka osoba. Teda aky obchodny majetok mas na mysli? Aky typ uctovnictva vedies?
Normalne klasika "danova evidencia"... tzn. excel: datum transakcie, typ (vydaj/prijem), popis a suma. Na konci roka ten odpis vediem ako "i" (interne)...

Z "tonu" tvojich otazok mam pocit (mozno nespravny), akoby si mi neveril o tom OM... alebo ako by si o tom pocul prvy krat.
... ked tak pozri, je toho plny internet... (zadaj prenajom zaradenie do obchodneho majetku)...

Ak ta to nejak seriozne zaujima, tak sa pytaj...

zaradenie funguje tak, ze spravis protokol o zaradeni nehnutelnosti do obchodneho majetku (dokument vlastnej vyroby), ktory ma nejake nalezitosti (popis nehnutelnosti, apod)... a k tomu excel, kde si kazdy rok napises "cena nehnutelnosti na zaciatku roku" a "cena nehnutelnosti na konci roku"... rozdiel je ta 1/20 (respektive tusim po zmene zakona uz iba 1/40 - asi som to nespravne napisal v prispevku pred tym... zakon sa menil). Tak isto to uvadzas v danovom priznani... Vyradenie je prakticky to iste, len opacny postup...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Osamely chodec: dá sa to.
Je logické, že obchodný majetok patrí k podnikaniu, ale v prípade prenájmu ho môže zriadiť aj nepodnikateľ:

Finančná správa:

Daňovník sa môže pri prenájme nehnuteľnosti rozhodnúť zaradiť nehnuteľnosť do obchodného majetku.

Znamená to, že daňovník bude o prenajímanej nehnuteľnosti účtovať v knihe dlhodobého hmotného majetku (v prípade účtovania v sústave JÚ) alebo o nej bude účtovať ako o dlhodobom hmotnom majetku v účtovej triede 0 (v prípade účtovania v sústave PÚ), alebo viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov.

Ak si daňovník – fyzická osoba nepodnikateľ zaradí prenajímanú nehnuteľnosť do obchodného majetku, eviduje ju na karte investičného majetku, resp. v evidencii podľa § 6 ods. 11 zákona. Nie je potrebné zapisovať danú skutočnosť v katastri nehnuteľností.

Vstupná cena prenajímanej nehnuteľnosti sa stanoví v súlade s ustanovením § 25 zákona o dani z príjmov v závislosti od spôsobu nadobudnutia tohto majetku.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa andre »

Nevyhoda odpisov u nehnutelnosti je, ze na odpisovanu nehnutelnost si po 5tich rokoch nevies uplatnit pri predaji oslobodenie od dane. Resp. vies, ale len tak, ze ju vyrazdis z obchodneho majeku a az od tohoto datumu sa zacina pocitat 5 rocna lehota.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa rmaly »

andre napísal: Ne 29 01, 2023 7:57 am Nevyhoda odpisov u nehnutelnosti je, ze na odpisovanu nehnutelnost si po 5tich rokoch nevies uplatnit pri predaji oslobodenie od dane. Resp. vies, ale len tak, ze ju vyrazdis z obchodneho majeku a az od tohoto datumu sa zacina pocitat 5 rocna lehota.
Ano. Ako som spominal, tato nevyhoda tu je a je nutne to vzdy zvazit, kto ma ake plany s bytom...

Alternativa je zaplatit dan, ktora ale nie je rozdielom iba z predajnej a kupnej ceny, ale z predajnej a zostatkovej ceny po odpisoch (takze teoreticky tie noznice sa kazdym rokom otvaraju)...
Zaradit byt do majetku je vhodne v pripade, ze niekto planuje byt ponechat a prenajimat "na stalo"...
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ak ta to nejak seriozne zaujima, tak sa pytaj...

zaradenie funguje tak, ze spravis protokol o zaradeni nehnutelnosti do obchodneho majetku (dokument vlastnej vyroby), ktory ma nejake nalezitosti (popis nehnutelnosti, apod)... a k tomu excel, kde si kazdy rok napises "cena nehnutelnosti na zaciatku roku" a "cena nehnutelnosti na konci roku"... rozdiel je ta 1/20 (respektive tusim po zmene zakona uz iba 1/40 - asi som to nespravne napisal v prispevku pred tym... zakon sa menil). Tak isto to uvadzas v danovom priznani... Vyradenie je prakticky to iste, len opacny postup...

ok dostudoval som... :)

takze v zasade vedies jednoduche uctovnictvo a odpisujes 40 rokov, tu ma stat velke rezervy a myslim, ze to okno dlho nebude otvorene, prichadza o dane z prenajmu.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa rmaly »

osamely chodec napísal: Ne 29 01, 2023 2:50 pm ok dostudoval som... :)

takze v zasade vedies jednoduche uctovnictvo a odpisujes 40 rokov, tu ma stat velke rezervy a myslim, ze to okno dlho nebude otvorene, prichadza o dane z prenajmu.
Je dost mozne, ze o tom vie a realne to vyuziva menej ludi, tak kto vie... Zase na druhej strane ked si zle naplanujes predaj bytu, tak ta stat skasne poriadne... lebo zaplatis dan z dost velkeho rozdielu...

Este k tomu jednoduchemu uctovnictvu... mozno sa k tomu vyjadri niekto viac znaly, ale mam v pamati, ze som cital, ze to nie je jedno ako to nazves (jednoduche uctovnictvo / danova evidencia - i ked je to v principe asi to iste... pises si chronologicky jednotlive operacie...)... a teda vraj ides podla ineho zakona... ak uctujes, tak asi ta mozu posudzovat v pripade chyby prisnejsie ako ked robis len tu evidenciu? Ale tu varim z vody, ci to tak naozaj je... studoval som si to uz veeelmi davno...
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa osamely chodec »

rmaly napísal: Ne 29 01, 2023 9:37 pm
osamely chodec napísal: Ne 29 01, 2023 2:50 pm ok dostudoval som... :)

takze v zasade vedies jednoduche uctovnictvo a odpisujes 40 rokov, tu ma stat velke rezervy a myslim, ze to okno dlho nebude otvorene, prichadza o dane z prenajmu.
Je dost mozne, ze o tom vie a realne to vyuziva menej ludi, tak kto vie... Zase na druhej strane ked si zle naplanujes predaj bytu, tak ta stat skasne poriadne... lebo zaplatis dan z dost velkeho rozdielu...

Este k tomu jednoduchemu uctovnictvu... mozno sa k tomu vyjadri niekto viac znaly, ale mam v pamati, ze som cital, ze to nie je jedno ako to nazves (jednoduche uctovnictvo / danova evidencia - i ked je to v principe asi to iste... pises si chronologicky jednotlive operacie...)... a teda vraj ides podla ineho zakona... ak uctujes, tak asi ta mozu posudzovat v pripade chyby prisnejsie ako ked robis len tu evidenciu? Ale tu varim z vody, ci to tak naozaj je... studoval som si to uz veeelmi davno...
za mna, jediny kto bude nieco kontrolovat su danovaci a ti idu podla zakona o dani z prijmu. Co mi hovorili danovi poradcovia, drviva vacsina kontrol pri prenajmoch je na anonymne udanie, takze je dobre mat dobre vztahy so susedmi :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa Paly »

Vďaka za názory, väčšinou sú za prenájom.. máme nad čím s manželkou premýšľať.
@rmaly - zaradiť nehnuteľnosť do obchodného majetku je zaujímavá možnosť, ale ako si písal, možno sa o pár rokov rozhodneme predať, a v tom prípade to už nie je také výhodné.
@ juggler - byt sa nachádza v centre KVP, sused pod nami pred 2ma rokmi prenajímal za 550, tak to je asi minimum, nepreveroval som si trh zatial.
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa Paly »

Tak, byt je prenajatý -> 620€/mesiac. - 2osby
Akurát ma teraz zaujíma, keď budem robiť daňové, viem si odrátať zo zisku energie... ale len za obdobie prenájmu? či môžem za celý rok?
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa JanH »

Paly napísal: So 10 06, 2023 9:36 pm Tak, byt je prenajatý -> 620€/mesiac. - 2osby
Akurát ma teraz zaujíma, keď budem robiť daňové, viem si odrátať zo zisku energie... ale len za obdobie prenájmu? či môžem za celý rok?
Pokiaľ si tam počas daného obdobia nemal trvalý pobyt, tak sú tie energie tvoje výdavky a môžeš si ich dať do nákladov.
Ja si navyše priebežne odpisujem aj hodnotu majetku zo zariadenia. Ale to mi uz vypočítala daňová poradenská firma a potreboval som mať faktúry..
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Zmazat pls
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa Paly »

JanH napísal: Ne 11 06, 2023 8:56 am
Paly napísal: So 10 06, 2023 9:36 pm Akurát ma teraz zaujíma, keď budem robiť daňové, viem si odrátať zo zisku energie... ale len za obdobie prenájmu? či môžem za celý rok?
Pokiaľ si tam počas daného obdobia nemal trvalý pobyt, tak sú tie energie tvoje výdavky a môžeš si ich dať do nákladov.
Ale platí to aj v prípade, že od júna prenajímam, zaregistrujem sa na daňovom tiež od júna. Aj v tomto prípade platí odpočet energií za celý rok?
JanH napísal: Ne 11 06, 2023 8:56 am Ja si navyše priebežne odpisujem aj hodnotu majetku zo zariadenia. Ale to mi uz vypočítala daňová poradenská firma a potreboval som mať faktúry..
V tomto prípade máš ale nehnuteľnosť zaradenú v obchodnom majetku?
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa JanH »

Paly napísal: Po 12 06, 2023 7:45 am
JanH napísal: Ne 11 06, 2023 8:56 am
Paly napísal: So 10 06, 2023 9:36 pm Akurát ma teraz zaujíma, keď budem robiť daňové, viem si odrátať zo zisku energie... ale len za obdobie prenájmu? či môžem za celý rok?
Pokiaľ si tam počas daného obdobia nemal trvalý pobyt, tak sú tie energie tvoje výdavky a môžeš si ich dať do nákladov.
Ale platí to aj v prípade, že od júna prenajímam, zaregistrujem sa na daňovom tiež od júna. Aj v tomto prípade platí odpočet energií za celý rok?
JanH napísal: Ne 11 06, 2023 8:56 am Ja si navyše priebežne odpisujem aj hodnotu majetku zo zariadenia. Ale to mi uz vypočítala daňová poradenská firma a potreboval som mať faktúry..
V tomto prípade máš ale nehnuteľnosť zaradenú v obchodnom majetku?
Pozri si stranku FS. Nie je to tam presne uvedene, ale vyberam z textu:
Pri príjmoch z prenájmu nehnuteľností si daňovník môže uplatniť len preukázateľné výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov z prenájmu nehnuteľnosti na základe vedeného účtovníctva (jednoduchého alebo podvojného), alebo na základe evidencie vedenej podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov. Sumu výdavkov je daňovník povinný prepočítať rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov z prenájmu nehnuteľnosti zahrnovaných do základu dane v daňovom priznaní k celkovým príjmom z prenájmu nehnuteľnosti.
https://www.financnasprava.sk/sk/obcani ... ieVydavkov

Idealne by bolo mozno jednorazovo investovat do poradenstva, nech ti to nastavia spravne a mas pokoj.
Nie som danovak, takze to ber ako nazor nie fakt. Moj vyklad hore uvedeneho, comu nahrava aj priklad FS je:
Pokial si v tom byte byval a na danovom uvedies obdobie prenajmu od zaciatku juna, kedy nadobuda platnost aj najomna zmluva, energie do juna by si nemal zaradit do vydavkov.
Ci tie energie vies v Tvojom pripade odpocitat od zaciatku roka je z vykladu FS nejasne a tu ti poradi len sikovny danovy poradca/uctovnik. Lebo prvy odstavec DOSIAHNUTIE hovori, ze mozne to je, druhy odstavec PREPOCET POMEROM hovori skor nie. Ked to ale posudim ako celok, skor si myslim, ze tieto naklady by si odpocitavat v tvojom pripade nemal. Reg. od juna to len potvrdzuje.
V tvojom pripade si vies kazdy rok odpisat 500E zdanitelneho prijmu z prenajmu
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Predaj alebo prenájom

Príspevok od používateľa rmaly »

JanH napísal: Po 12 06, 2023 8:44 am
Paly napísal: Po 12 06, 2023 7:45 am
JanH napísal: Ne 11 06, 2023 8:56 am
Paly napísal: So 10 06, 2023 9:36 pm Akurát ma teraz zaujíma, keď budem robiť daňové, viem si odrátať zo zisku energie... ale len za obdobie prenájmu? či môžem za celý rok?
Pokiaľ si tam počas daného obdobia nemal trvalý pobyt, tak sú tie energie tvoje výdavky a môžeš si ich dať do nákladov.
Ale platí to aj v prípade, že od júna prenajímam, zaregistrujem sa na daňovom tiež od júna. Aj v tomto prípade platí odpočet energií za celý rok?
JanH napísal: Ne 11 06, 2023 8:56 am Ja si navyše priebežne odpisujem aj hodnotu majetku zo zariadenia. Ale to mi uz vypočítala daňová poradenská firma a potreboval som mať faktúry..
V tomto prípade máš ale nehnuteľnosť zaradenú v obchodnom majetku?
Pozri si stranku FS. Nie je to tam presne uvedene, ale vyberam z textu:
Pri príjmoch z prenájmu nehnuteľností si daňovník môže uplatniť len preukázateľné výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov z prenájmu nehnuteľnosti na základe vedeného účtovníctva (jednoduchého alebo podvojného), alebo na základe evidencie vedenej podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov. Sumu výdavkov je daňovník povinný prepočítať rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov z prenájmu nehnuteľnosti zahrnovaných do základu dane v daňovom priznaní k celkovým príjmom z prenájmu nehnuteľnosti.
https://www.financnasprava.sk/sk/obcani ... ieVydavkov

Idealne by bolo mozno jednorazovo investovat do poradenstva, nech ti to nastavia spravne a mas pokoj.
Nie som danovak, takze to ber ako nazor nie fakt. Moj vyklad hore uvedeneho, comu nahrava aj priklad FS je:
Pokial si v tom byte byval a na danovom uvedies obdobie prenajmu od zaciatku juna, kedy nadobuda platnost aj najomna zmluva, energie do juna by si nemal zaradit do vydavkov.
Ci tie energie vies v Tvojom pripade odpocitat od zaciatku roka je z vykladu FS nejasne a tu ti poradi len sikovny danovy poradca/uctovnik. Lebo prvy odstavec DOSIAHNUTIE hovori, ze mozne to je, druhy odstavec PREPOCET POMEROM hovori skor nie. Ked to ale posudim ako celok, skor si myslim, ze tieto naklady by si odpocitavat v tvojom pripade nemal. Reg. od juna to len potvrdzuje.
V tvojom pripade si vies kazdy rok odpisat 500E zdanitelneho prijmu z prenajmu
S tymi nakladmi ked zrovna nie je prenajaty byt je to nejak tricky... nepamatam si to presne, ale nieco sa dalo dat do nakladov a nieco nie (sa mi zda)...
Ta stat o pomere je o niecom inom... To je o tom, ze ked si ponizis prijem o 500 eurovu nezdanitelnu cast, tak takym koeficientom (dajme tomu 0.91) musis pokratit aj vydavky... (koeficient dostanes vzorcom: (prijmy - 500 eur)/prijmy... napriklad (6000-500)/6000... to vychadza nejakych 0.91 alebo tak a to sa vynasobi 0.91 * vydavky...
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"