Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Satyricon1
Príspevky: 32
Dátum registrácie: So 01 12, 2012 7:32 pm
Been thanked: 1 time

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Satyricon1 »

tomáš virdzek napísal: Po 30 01, 2023 11:45 pm Infraštruktúra a vybavenosť Ti bude vznikať a fungovať tam, kde máš ľudí.

PS: doteraz to zrejme vyzeralo tak, že sa všetko nasťahovalo iba do miest a čím väčších tým lepšie. Trend ale takto vôbec nemusí pokračovať ďalej. Tá demografia bude neúprosná. Niektoré mestá budú mať takú demografiu, že konečná. Presídlia sa celé firmy, pumpy, obchody, podľa koncentrácie nového dopytu.
Ale ten dopyt je stále v tom meste, ľudia v ňom pracujú, chodia do reštaurácie atď, len su bud ešte v prenájme, alebo sa kvôli cene presunuli mimo mesta, no co najbližšie k nemu :) Btw, akoze dosť off topic príklad, uznávam, no Japonsko s čisto zúfalou demografiou a šialenou bublinou v minulosti, má nehnuteľnosti v Tokyu na rekordných cenach
Satyricon1
Príspevky: 32
Dátum registrácie: So 01 12, 2012 7:32 pm
Been thanked: 1 time

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Satyricon1 »

tomáš virdzek napísal: Ut 31 01, 2023 12:21 am Jo nemýliš. Otázka je trend v dlhom období (20 rokov+), počet nehnuteľností, ktoré budú musieť prichádzať na trh kvôli zhoršujúcej sa demografii miest. Kľudne nech to tie deti z vidieka kupujú. Budú to stíhať kupovať, možno aj veľké prebytky v niektorých mestách pri tých demografických projekciách?
Ja uvažujem len do 30-35 rokov = potom je už veľa neznámych a hlavne budem vyexitovany :). Ako som spomínal vyššie, vychádza mi to, že pár top miest u nás to udrží. A nezabúdaj, že ponuka je elastická - keď nebude dostatočný dopyt, tak sa proste nebude stavať a tým zvyšovať ponuka.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ale to vychádza aj mne, že zopár hej :) Len treba zistiť kľúč, ktoré to budú, alebo možno aj inak, ktoré oblasti miest a ktorých miest to budú, to sa proste celé zmení :) Otázka je, ako na tom tá ponuka vlastne je... Dosť desivo som sa dnes kukal, ako proporcionálne to bolo na SVK s bytmi v 2011. Fakt prekvapivé čísla a nečudujem sa, že taká Blava brutálne narástla. Ak nezabudnem, hodím sem zajtra grafy. Tá demografia ale pôjde takisto desivo opačným smerom. A už to začína. Už len horšie, minimálne na najbližších 20-30 rokov.

PS: A čo by si mal exilovať? Čo máš politické dôvody? :)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

este by bolo asi dobré spomenut jeden fenomén, ak teda už tu nebolo a to, že v Ba žije reálne výrazne viacej ludí ako su papierovo prihlásení. Takze tychto statistika nezachyti, resp. su evidovaní ako obyvatelia obcí/miest z ktorych povodne pochádzajú. To len na malé doplnenie mozaiky :) Mám napr jedného skvelého kolegu ktorý v Ba pracuje, žije a ma tu aj rodinu, cca 20rokov, ale stale ma vedene trvale bydlisko doma- inom meste a nie je až taka vynimka.
Satyricon1
Príspevky: 32
Dátum registrácie: So 01 12, 2012 7:32 pm
Been thanked: 1 time

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Satyricon1 »

tomáš virdzek napísal: Ut 31 01, 2023 12:44 am Ale to vychádza aj mne, že zopár hej :) Len treba zistiť kľúč, ktoré to budú, alebo možno aj inak, ktoré oblasti miest a ktorých miest to budú, to sa proste celé zmení :) Otázka je, ako na tom tá ponuka vlastne je... Dosť desivo som sa dnes kukal, ako proporcionálne to bolo na SVK s bytmi v 2011. Fakt prekvapivé čísla a nečudujem sa, že taká Blava brutálne narástla. Ak nezabudnem, hodím sem zajtra grafy. Tá demografia ale pôjde takisto desivo opačným smerom. A už to začína. Už len horšie, minimálne na najbližších 20-30 rokov.

PS: A čo by si mal exilovať? Čo máš politické dôvody? :)
Však jasne ze sa zásadne nelíšime. Hm, myslím že fakt potrebuješ pre lepšie pochopenie situácie poriešiť tie satelity. Asi nemáme dáta o vzdialenosti každej obce od okresného mesta (úplne ideálne by bola kartezianska tab so vzdialenostami všetkých sídel od seba navzájom 😁 ), no určite mame geolokacie všetkých sídiel, to by sa dalo použiť.

Btw, pri kukaní na mapu výsledkov referenda som si všimol jednu vec (ok, môže to byť aj observation bias 😊), referendum bolo značne nadpriemerne úspešne (čiže účasť nad 50%) v koncových obciach - kde proste konci cesta. Samozrejme , flag "koncové sídlo" som nikde v dátach nenašiel, no zase moc som sa ani nesnažil. Len ma to zaujalo.

To P.S. Primárne myslím ze to uz budem tak ci tak predávať. Ale áno, čoraz viac uvažujem že z politicko spolocenskych dôvodov bude možno nutná aj oveľa skorsia eventualita. A ono to zase trochu aj súvisí s nehnuteľnosťami cez ekonomiku vlastne.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Trumpeta1978 napísal: Ut 31 01, 2023 6:26 am Mám napr jedného skvelého kolegu ktorý v Ba pracuje, žije a ma tu aj rodinu, cca 20rokov, ale stale ma vedene trvale bydlisko doma- inom meste a nie je až taka vynimka.
Cely system trvaleho pobytu je na prd.. Ludia by si nahlasili pobyt, nie prechodny, ani trvaly, ale jednoducho pobyt, ak by nemuseli riesit X/Y/Z dalsich byrokratickych blbosti zaroven so zmenou TP (ako napr udaje v ORSR, SPZ vozidiel, poistovne, atd a toto stoji kopec penazi).. Teoreticky by sa to dalo nastavit aj tak, aby si ludia nahlasili prechodny pobyt, aj ked neviem - funguje to tak vobec? Jedno co sa mi zda ze som pocul, ze urady posielaju zasielky (do ruk) najskor na prechodny, nez na trvaly, kedze je predpoklad, ze sa clovek pohybuje prave v tom prechodnom pobyte..
Okrem toho, je to velmi vtipne, vsade sa ohana s GDPR, ale kataster uvadza traly pobyt a rovno aj s datumom narodenia, to iste ORSR..
Odoslané z počítača
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa miror »

iceberg8 napísal: Ut 31 01, 2023 11:33 am
Cely system trvaleho pobytu je na prd.. Ludia by si nahlasili pobyt, nie prechodny, ani trvaly, ale jednoducho pobyt, ak by nemuseli riesit X/Y/Z dalsich byrokratickych blbosti zaroven so zmenou TP (ako napr udaje v ORSR, SPZ vozidiel, poistovne, atd a toto stoji kopec penazi).. Teoreticky by sa to dalo nastavit aj tak, aby si ludia nahlasili prechodny pobyt, aj ked neviem - funguje to tak vobec? Jedno co sa mi zda ze som pocul, ze urady posielaju zasielky (do ruk) najskor na prechodny, nez na trvaly, kedze je predpoklad, ze sa clovek pohybuje prave v tom prechodnom pobyte..
Okrem toho, je to velmi vtipne, vsade sa ohana s GDPR, ale kataster uvadza traly pobyt a rovno aj s datumom narodenia, to iste ORSR..
Nielen doklady ale je to nedoriešené vo veľa mestách v ich vyhláškach za smeti, kde niekde keď preukážeš že bývaš na prechodnom, neplatíš na trvalom, niekde striktne platíš aj tam aj tam, teda okrem tých problémov s doručovaním atď.
Aj v roku 2022 po miliardy stojacej elektronizácií štátnej správy veľa úradov ešte doručuje písomnosti na trvalý pobyt a nie do dlhé roky aktivovanej elektronickej schránky.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Satyricon1 napísal: Ut 31 01, 2023 7:58 am
Však jasne ze sa zásadne nelíšime. Hm, myslím že fakt potrebuješ pre lepšie pochopenie situácie poriešiť tie satelity. Asi nemáme dáta o vzdialenosti každej obce od okresného mesta (úplne ideálne by bola kartezianska tab so vzdialenostami všetkých sídel od seba navzájom 😁 ), no určite mame geolokacie všetkých sídiel, to by sa dalo použiť.
Vieš to prosím rozviť viac, vysvetliť lepšie prečo by som mal a ako rátať aj s týmito ďalšími vstupnými? Díki :na_zdravie:
Satyricon1
Príspevky: 32
Dátum registrácie: So 01 12, 2012 7:32 pm
Been thanked: 1 time

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Satyricon1 »

No aby si oddelil vidiek ze fakt ze vidiek (to je ta podľa mňa vymierajuca časť, ďaleko od väčšieho mesta, pomaly bez obchodu atď ) od blízkych satelitov (co sú ľudia ktorí majú stred záujmov reálne v meste, mnohí by tam aj chceli bývať len si to dovoliť nemôžu, a rovnako ich deti budú primárne tvoriť dopyt v meste), Aktuálne to je v tvojich dátach pod tou istou kategoriou zmiešané, čím to podľa mňa dáva skreslený obraz
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Aha už chápem, vďaka, jo len ako na to :) Daj aspoň nápad, keďže to už máš nejaký čas v hlave... Koľko km vzdialenosť by si bral ešte ako satelit a koľko km už ako "echt" vidiek?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa jogo »

Franto, George, čo keby ste si na tieto politické reči urobili uzamknuté vlákno, kde budete mať prístup len vy? Lebo ak na vás niekto zareaguje, zas budete rozčarovaní...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Satyricon1
Príspevky: 32
Dátum registrácie: So 01 12, 2012 7:32 pm
Been thanked: 1 time

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Satyricon1 »

tomáš virdzek napísal: Ut 31 01, 2023 1:54 pm Aha už chápem, vďaka, jo len ako na to :) Daj aspoň nápad, keďže to už máš nejaký čas v hlave... Koľko km vzdialenosť by si bral ešte ako satelit a koľko km už ako "echt" vidiek?
Asi by som to strukturoval. Okresné-krajské-hlavne 10-20-30 km?

Ku ďalším témam. Riziko vystúpenia z EU je limitne blízke nule. To skôr je už pravdepodobnejší rozpad. Ale každopádne , v oboch prípadoch ide o čierne labute voči ktorým sa takmer nedá brániť, existujú potenciálne všade, len diverzifikovat.

Riziko ek a pol sraciek v budúcnosti je podľa mňa už naopak nezanedbateľné. A ano, tiež by som v tom prípade odišiel. No výhodou tejto situácie + demografie je ze proste nenastane zo dňa na deň, ide o dlhodobé trendy, čiže kopu času sa rozhodnúť možno prinajhoršom aj s menšou stratou.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Aj Brexit mal zrazit Britaniu na kolena, a su na kolenach?

Ludia budu potrebovat byvat aj po teoretickom rozpade EU, zaviedli by sa mozno nejake nove cla a nove dane, ale to robia vlady bezne aj tak a aj za normalnych okolnosti.. Ekonomiku nezastavi len tak nieco, a ludi uz vobec nie (ich chcenie zarabat a minat peniaze), to je tahunom ekonomiky.. Potom zalezi len na parazito-chtivosti politikov, ake clá a nove dane budu chciet zaviest, ale to uz nic nema spolocne s EU ako takou (resp asi aj ma - kazdy bude hrabat pre seba).

Ale nerozumiem preco by niekto chcel rozpad niecoho, co funguje.. Ale netreba zabudat na Grécko.. Nejak ticho je o nich posledne roky (a vseobecne o PIIGS)..
Odoslané z počítača
Satyricon1
Príspevky: 32
Dátum registrácie: So 01 12, 2012 7:32 pm
Been thanked: 1 time

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Satyricon1 »

iceberg8 napísal: Ut 31 01, 2023 6:47 pm Aj Brexit mal zrazit Britaniu na kolena, a su na kolenach?

Ludia budu potrebovat byvat aj po teoretickom rozpade EU, zaviedli by sa mozno nejake nove cla a nove dane, ale to robia vlady bezne aj tak a aj za normalnych okolnosti.. Ekonomiku nezastavi len tak nieco, a ludi uz vobec nie (ich chcenie zarabat a minat peniaze), to je tahunom ekonomiky.. Potom zalezi len na parazito-chtivosti politikov, ake clá a nove dane budu chciet zaviest, ale to uz nic nema spolocne s EU ako takou (resp asi aj ma - kazdy bude hrabat pre seba).

Ale nerozumiem preco by niekto chcel rozpad niecoho, co funguje.. Ale netreba zabudat na Grécko.. Nejak ticho je o nich posledne roky (a vseobecne o PIIGS)..
Neviem o tom ze by mal zraziť brexit Britániu na kolená. Oni si mysleli ze im trochu pomôže, odborné názory boli blízko nuly v rozmedzí jemne neg až jemne poz vplyv, realita je podľa vacsinoveho názoru ten jemne neg scenár.

U nás by išlo takmer určite o značne negatívny scenár (sme v úplne inej pozícii ako Británia), kazdopadne odbiehame od témy a navyše ku vyslovene nepravdepodobnym scenárom.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Satyricon1 napísal: Ut 31 01, 2023 3:23 pm
Asi by som to strukturoval. Okresné-krajské-hlavne 10-20-30 km?
Ok, to by šlo, už len dáta tých vzájomných vzdialeností, aby sa to dalo roztriediť :) Takmer 3000 údajov, good luck :lol:


Celkový počet obcí na Slovensku: 2927 (vidiecke obce, mestá, mestské časti spolu)
Celkový počet obcí bez mestských častí, vrátane Bratislavy a Košíc ako celku: 2890
Celkový počet mestských častí: Bratislava (17), Košice (22)
Celkový počet miest: 141
Celkový počet vidieckych obcí: 2749 (vrátane 3 vojenských obvodov)

http://www.sodbtn.sk/obce/index_kraje.php -> zaujímavá stránka a aj tento jej vyhľadávač: http://www.sodbtn.sk/obce/vyhladavac.php
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ak bude menej ludi bude sa jest menej zmrzliny, menej aut nakupovat, menej vyletov, menej ziakov a studentov, menej volicov, menej mudrych ludi, atd, ?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rokosák napísal: Ut 31 01, 2023 8:10 pm Ak bude menej ludi bude sa jest menej zmrzliny, menej aut nakupovat, menej vyletov, menej ziakov a studentov, menej volicov, menej mudrych ludi, atd, ?
bude sa zvysovat kupna sila, aj ked nevieme povedat, ako velmi. Takze obrazne povedane, ten kto dnes líže doma zmrzlinu z hypermarketu, ju moze o 10rokov lízať ma luxusnej dovolenke na Zanzibare. :)

**
co sa tyka teoretickeho rozpadu Eu, tak na cenu nehnutelnosti /oproti inym aktivam/by to nemalo zasadny vplyv..Byvat budu ludia potrebovat vzdy, rovnako investovat do nehnutelnosti.

**
ten Brexit pre Uk zase az taka vyhra zjavne nie je..

Brexit stojí Velkou Británii 100 miliard liber ročně | Newstream
https://www.newstream.cz/money/chmurny- ... -internetu
xy11
Active Member
Príspevky: 102
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2022 4:25 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa xy11 »

iceberg8 napísal: Ut 31 01, 2023 6:47 pm Aj Brexit mal zrazit Britaniu na kolena, a su na kolenach?

Britania tradicne nema problem z nedostatkom migrantov, prave opacne. Slovensko ma chronicky problem nedostatku migrantov ktory by podporili rast.
xy11
Active Member
Príspevky: 102
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2022 4:25 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa xy11 »

Rokosák napísal: Ut 31 01, 2023 8:10 pm Ak bude menej ludi bude sa jest menej zmrzliny, menej aut nakupovat, menej vyletov, menej ziakov a studentov, menej volicov, menej mudrych ludi, atd, ?
Lacnejsie nehnutelnosti? Praveze to je otazka tohto vlakna.
Používateľov profilový obrázok
karamel
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ut 20 12, 2022 8:28 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa karamel »

Na margo tej dediny vs mesta. Mám to štastie porovnať oboje, vyrastal som na dedine a žil som aj dlhé roky v meste. Podobné problémy s tovarom som zažil už aj v meste. Samozrejme, že nebudem mať na dedine taký luxus ako v meste, že mám 200m od bytu supermarket otvorený do 21:00. Ale stále tam existujú 2 väčšie obchody (Jednota a GVP) a 2 malé večierky. Dedina má cca 1900 obyvateľov, zavedenú kanalizáciu, nájomné byty, optický internet. Sme 15km od Trebišova a 43km od Košíc.

Pečivo sme si zvykli robievať aj doma z nakúpených múk v automatických pekárniach. Na noc sme to zapli a ráno vyvoňaný dom od chleba. Ten chlieb chutil 10x lepšie ako kupovaný. Takže sme mali nakúpené múky, v mrazáku pizzu, rôzne mäsá (kupované aj v Maďarsku, kde sa dalo kúpiť lacnejšie), v pivnici uskladnené trvanlivé suroviny, ako pravý dedinský ľudia na východe pálenky a alkoholu bolo vždy dosť. Zeleninu sme mali zo záhrady. Vajcia znášali sliepky. Ak trebalo zájsť do obchodu, tak len nejaké suroviny, ktoré majú kritickú trvanlivosť. Poslednou záchranou môže byť stále zavolať babke, susede, dobrému kamarátovi či nemá požičať súrne nejakú surovinu (Áno, ja mám aj takéto skúsenosti, čo je podľa môjho skromného názoru pre veľa meštanov nereálne a nie sú tú také úzko späté vzťahy, alebo bývajú ďaleko). A keď už nič nepomôže, stále môže človek zobrať to auto a ísť do vedľajšieho mesta a za 20 minút je tam a kúpiť do z Lidla ktorý je otvorený do 21:00.

Je to o preferencií a životnom štýle. Ja ako rodený dedinčan som nikdy problémy s obchodami nepociťoval. Je to jednoducho iný život ako v meste a je to aj o tom, komu čo vyhovuje. Kto chce bývať na dedine, prispôsobí sa... kto nechce, bude bývať v pohodlí mesta.

Životné situácie mňa osobne dotlačili do mesta, ale raz sa na dedinu určite vrátim. A nie je to z finančných dôvodov, viem žiť bez finančného strachu aj v meste aj na dedine. Ale dedinu mám radšej z iných dôvodov.

Ešte dodám, že stále môžem chodiť do kina, divadla, kaviarne raz za čas do ďalekého mesta Košice, ale kto nie je ten typ človeka, že tam musí ísť každý týždeň...
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa jogo »

karamel napísal: St 01 02, 2023 12:40 am A keď už nič nepomôže, stále môže človek zobrať to auto a ísť do vedľajšieho mesta a za 20 minút je tam a kúpiť do z Lidla ktorý je otvorený do 21:00.
Presne tak. Keď vidím, ako niekto 2x preplatí nehnuteľnosť, len aby býval v okresnom meste, tak sa mu divím.
Navyše na dedine nečíha na deti toľko nástrah ako v meste.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

bude to vzdy individualne, neda sa zovseobecnovat :)
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa wladas »

tomáš virdzek napísal: Ut 31 01, 2023 12:44 amDosť desivo som sa dnes kukal, ako proporcionálne to bolo na SVK s bytmi v 2011.
Mozes to troska rozviest? Nechapem co myslis tou proporcionalitou.

jogo napísal: Ut 31 01, 2023 3:19 pm Franto, George, čo keby ste si na tieto politické reči urobili uzamknuté vlákno, kde budete mať prístup len vy? Lebo ak na vás niekto zareaguje, zas budete rozčarovaní...
Lenze oni nie su offtopic ale riesia dovody preco nekupovat. A su to sakra dolezite dovody. Ak by chcel na nich niekto reagovat ze su to neopodstatnene dovody tak a to by malo ist inde.

iceberg8 napísal: Ut 31 01, 2023 6:47 pmAj Brexit mal zrazit Britaniu na kolena, a su na kolenach?
Zalezi co si pod pojmom "na kolenach" predstavujes. Zivotna uroven ludi ide citelne dole a vyhliadky nie su ruzove. Za mna by som povedal ze pada na kolena.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ahoj Wladas, podľa štatistického (dáta žiaľ len k roku 2011, iné/novšie takto štruktúrované nie sú).

Obývané byty podľa počtu obytných miestností a počtu obyvateľov spolu:

Bratislavský kraj Spolu - 223 747
Trnavský kraj Spolu - 174 997
Trenčiansky kraj Spolu - 190 724
Nitriansky kraj Spolu - 224 974
Žilinský kraj Spolu - 203 989
Banskobystrický kraj Spolu - 214 954
Prešovský kraj Spolu - 210 744
Košický kraj Spolu - 225 774

https://datacube.statistics.sk/#!/view/ ... 0_00_00_sk
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa wladas »

Stale nechapem co je na tych cislach desive.

george1 napísal: Ut 31 01, 2023 2:53 pm v prípade vystúpenia Slovenska z EU a NATO.
Sice extremne nepravdepodobne ale viem si predstavit ze toto by bol pre mna signal vziat nohy na plecia.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa jogo »

wladas napísal: Ne 05 02, 2023 11:09 am
jogo napísal: Ut 31 01, 2023 3:19 pm Franto, George, čo keby ste si na tieto politické reči urobili uzamknuté vlákno, kde budete mať prístup len vy? Lebo ak na vás niekto zareaguje, zas budete rozčarovaní...
Lenze oni nie su offtopic ale riesia dovody preco nekupovat. A su to sakra dolezite dovody. Ak by chcel na nich niekto reagovat ze su to neopodstatnene dovody tak a to by malo ist inde.
Ok, wladas, ja súhlasím, že vojna na Ukrajine je relevantný dôvod sa zamyslieť nad osudom EU. Ale tie reči, ako je každý zlý a debil , lebo neodsúdil jednostranne len Rusko, hoci Rusko robí len to isté, ako USA v podobných situáciach ma serú....Ja odsudzujem Rusko, čo robí na Ukrajine, Gruzínsku, Moldavsku a odsudzujem USA, čo robilo v Iraku, Sýrii, Lýbii, Kosove...bavíme sa o posledných 20 rokoch. Za Afganistan USA neodsudzujem, lebo chrániť teroristu typu Bin-Ladin není ospravdlnitelné...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa wladas »

A nakoniec ty sam riesis primarne politiku :D
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

wladas napísal: Ne 05 02, 2023 3:46 pm Stale nechapem co je na tych cislach desive.
@Wladas: tie čísla sú za tie kraje cca narovnako. Čakal by som, že minimálne v prípade BA kraj, to bude výrazne odlišné (vyššie).
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa jogo »

wladas napísal: Ne 05 02, 2023 5:04 pm A nakoniec ty sam riesis primarne politiku :D
Som len odpovedal na tvoju otázku. Neviem, či maš prístup do VIP, tam si kľudne napíšeme čokoľvek a nikto sa neuráža ani nenadáva. Berieme to všetko ako každého názor s rezervou. Ale sme tam vyberaní nickovia, liberáli aj konzervatívci, čo nediskutujú ad hominem a neurážajú druhých, nech už majú názor akýkoľvek.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

wladas napísal: Ne 05 02, 2023 11:09 am
iceberg8 napísal: Ut 31 01, 2023 6:47 pmAj Brexit mal zrazit Britaniu na kolena, a su na kolenach?
Zalezi co si pod pojmom "na kolenach" predstavujes. Zivotna uroven ludi ide citelne dole a vyhliadky nie su ruzove. Za mna by som povedal ze pada na kolena.
Takze si myslis, ze Brexit pomohol tomu zvysku EU, ktory zostal v EU?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa wladas »

Nie, to som nenapisal a ani si to nemyslim.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

iceberg8 napísal: Ne 05 02, 2023 10:02 pm
Takze si myslis, ze Brexit pomohol tomu zvysku EU, ktory zostal v EU?
wladas napísal: Ne 05 02, 2023 10:41 pm Nie, to som nenapisal a ani si to nemyslim.
Hm, ale ako je to potom mozne, ze Brexit utrpel, a EU na tom nezarobila, To potom znamena, ze v kasine niekto prehral, a niekto remizoval - ale kto zobral tu prehru? To sa nemohlo vyparit, nie? :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa wladas »

Nezachytil som info ze by Brexit nejak citelne pomohol/poskodil EU. Ale kludne sa necham poucit.
V priebehu roka 2020 dokonca € posilnilo voci dolaru.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Preto mi ta logika politiky "Brexit bol zly pre vsetkych" nejde do hlavy, ale ja som laik-sedliak, ja neviem, ale v kasine vzdy musi byt prehra-vyhra.. Jedine kde je prehra-prehra je prirodna katastrofa, a aj to ciastocna, pretoze vyhra dodavatel-developer-opravar.. ale tam sa skutocne peniaze stratia, kdezto pri Brexite sa nemohli stratit, to sa potom stracaju aj teraz, pocas poklesu trhu, ale tu ma tiez opravia "stratilo sa to, co nikdy neexistovalo, cize peniaze sa nestracaju"
ale tato retorika uz nedrzi logiku pri Brexite.. ale neviem preco..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa wladas »

Pri pretrhnuti obchodnych vztahov a roznych retazcov trpia obe strany.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ceny bytov začali klesať naprieč celým Slovenskom. Dobré časy začínajú :)

https://www.ta3.com/relacia/27380/ceny- ... na-reality
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ja som sa to snažil dať nejak dokopy s tým prvým videom. TA3 profi liga vs srandista v TV. Ako to dnes asi vyzerá v praxi? :mrgreen: V tom TA3 videu začína s tým tá redaktorka, že v 2010 fungovali realiťáci tak (možno iba táto firma neviem, možno iná neviem), že v tých časoch k bytu dostanem auto, exotickú dovolenku :lol: :lol:
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Bratislava mozno aj hej, avsak ked si zoberem ze mam 30k rocne brutto a byt tu v ilavskom okrese stoji 120k tak su to 4roky…v nejakom mensom meste mozno aj menej… ci je to zrejme opat ze podla blavy hodnotime cele slovensko ?
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa JanH »

uhlikova_stopa napísal: Pi 10 02, 2023 6:48 am Bratislava mozno aj hej, avsak ked si zoberem ze mam 30k rocne brutto a byt tu v ilavskom okrese stoji 120k tak su to 4roky…v nejakom mensom meste mozno aj menej… ci je to zrejme opat ze podla blavy hodnotime cele slovensko ?
2500€ je nadpriemerný medianový plat aj v Bratislave. Skús sa opýtať v okoli či robia 1900€ netto ako ty. Predpokladám, že väčšina mimo tvojej “bubliny” nie. Osobne sa mi zdá 120k za byt v Iľave dosť veľa. Napriek tomu, že si z pomerne rozvinutej industriálnej oblasti s prístupom na D1.
Ta korekcia v sektore nehnuteľností prísť musí lebo vzhľadom na nízke mediánové mzdy sme veľmi citliví na výšku úrokovej sadzby.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"