stary gambler a jeho gambling real

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa stary gambler »

Trochu sa predstavim , Prvy pokus pricuchnut k burze bol v rokoch cca 2010-2015 kde som gamlboval forex u Izipa tusim sa to vtedy volalo Trimbroker na paku 1:100, s par tisami eura som mal pozicie za milion euro, na pocudovanie som to vydrzal 5 rokov , vyyhral medzi tym aj nejaaku sutaz na maximalne zhodnotenie uctu na jeden mesiac, ale bolo mi to vsetko na prd platne vysledok po 5 rokov bol minus 25 000 euro , , vydrzal som nepozerat grafy prekvapujuco 7 rokov. Koncom roku 2021, sa aj ku mne dostalo ze peniaze vam lezia ladom na ucte, a preco ich neivestovat tak som nejake dal do Finaxu, stranil som sa otvorit nejaky graf , , ale po mesiaci vo finaxe mi to nedalo a zacal som patrat kde si otvorim ucet, zvolil som lynax , koli mojej jazykovej beriere. Obchodujem len cach ucet bez paky- bolo trosku tazsie si ho presadit u brokera, ktory ma neustale nahovaral na margin ucet-pakovy. Z principu uctu nemozem na nom shortovat , cize obchod mozem otvarat len long. poplatok u mojho brokera mam 0,12% na otvorenie pozicie-najmenej 6 euro a 0,12% na zatvorenie pozicie najmenj 6 euro, cize spolu 0,24% koli rentabilte otvaram poziciu zhruba za 5000 euro-poplatok 6 euro, za minuly rok som uzatvoril 19 obchodov-otvoril ich o nieco viac, tri z nich boli stratove., prikladam nejky obrazok z priebehu roku 2022, budem sa snazit davat obrazky po kazdom mesiaci aj s vykonanymi obchodmi roku 2023
Prílohy
lynax koniec roka 2022 cast 2.PNG
lynax koniec roka 2022 cast 1.PNG
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa jaja »

Ty asi nebudeš ten "gambler" z traders. To už je dýl než kolem roku 2010. JUGGLERe, určitě ho pamatuješ, nevíš náhodou, kde je mu konec?

Rozdělení vypadá pěkně, ale podle těch grafů jen proto, že vybíráš malé zisky a držiš velké ztráty. To tam občas posíláš kolem 6.5k Eur? Vypadá to, žes na začátku při poklesu musel hodně dotovat, abys neskončil na nule. To asi nebude forex, když trejdíš bez páky s DD 60%, tak hlavně upřesni co vlastně trejdíš a zhruba jak...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nepamätám sa. :roll:

Tomu reportu nerozumiem.
Celkový výnos -23,97% a čistý zisk +4960?
A tie D sú deposity? ...
Pre mňa to nemá žiadnu výpovednú hodnotu...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Už som sa rozpametal, ked som pozrel staršie príspevky.
Čistý zisk je realizovaný zisk a -23,97% je celková nerealizovaná strata z Gazpromu, ktorý je zmrazený.

Príspevky, ktoré si najviac cením je ked niekto napíše do čoho vstupuje...
S lúštením takých obrázkov len strácame čas bez akejkolvek pridanej hodnoty...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

Re: stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa stary gambler »

jaja napísal: St 11 01, 2023 7:34 pm Ty asi nebudeš ten "gambler" z traders. To už je dýl než kolem roku 2010. JUGGLERe, určitě ho pamatuješ, nevíš náhodou, kde je mu konec?

Rozdělení vypadá pěkně, ale podle těch grafů jen proto, že vybíráš malé zisky a držiš velké ztráty. To tam občas posíláš kolem 6.5k Eur? Vypadá to, žes na začátku při poklesu musel hodně dotovat, abys neskončil na nule. To asi nebude forex, když trejdíš bez páky s DD 60%, tak hlavně upřesni co vlastně trejdíš a zhruba jak...
, na traders som nechodil tak to asi ja nebudem, ano boli vklady, tie D su depozity vzdy po 6000 euro , suma urcena na tento ucel bola 50000, posielal som postupne z dvoch dovodov- nemal som osobnu skusenost s tymto brokerom tak ci peniaze nabehnu-prevod ma nestoji nic tak mi je jedno ze kolko krat to tam poslem a z druheho dovodu, ked som nevidel prilezitost tak som nemal dovod poslat peniaze, spolu som tam poslal 48.000 , teraz v januari som si zobral 9 000 domov ale to uz bude zrejme zo spravy ktoru napisem po koci januara, co sa tyka strat, prva bola okolo 1400 euro, ale len z toho dovodu ze som este nevedel ako sa pocitaju straty myslel som si ze z priemerky, a zatvoril som len malu cast pozicie , o 4 dni som zatvoril celu pocziciu, so ziskom presahujucu stratu z tej malej casti, keby som vedel ze sa strata nepocita z premierky robil by som to inak, druha strata bola drobne asi 150 euro, ale v konecnom dosledku tiez zle zatvorena, ku koncu roka by bola pozicia v zisku 50% ale nikto nevidi pravu stranu grafu dopredu,a tretia strata bola najvacia slabych 3000 euro zatvorena takmer cela pozicia na konci na konci roka, a nasleddne kupena tiez taka ista velkost, koli danovym povinostiam.
Jugler: polepsim sa s podrobnejsimi informaciami raz do mesiaca po skonceni mesiaca, kde budu prilozene vsetky vykonane obchody za dany mesiac,inak ak by bol zaujem nemam problem dat aj poslat podla vypisu vsetky vykonane obchody za minuly rok., ale myslim si ze to skor by kazdeho unavilo ako mu to pomohlo. Obchodujem len akcia a ETF , zatial vsetko len v eurach, vstupjem do pozicie vacsinou zo sumou 5000 euro ked ide hore zatvaram zhruba na 5 % zisku ked ide dole, po poklese o 7%-10%kupujem dalsiu tiez v objeme 5000 euro, a podobne , pri navrate, hore tie prve pozicie zavriem v miernom zisku,a tu posledne kupovanu sa snazim nechat bezat, podla dynamiky ceny. je to take kostrbate vysvetlenie ale verim ze princip si pochopil.obchody bez paky. nie som zastancom paky.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa JanH »

Zaujimave by bolo keby si uverejnoval informaciu v real time buy/sell ako to robia ostatni. Len otazka pre mna na pochopenie. Ked mas nastaveny take profit order, nezamyslal si sa s nastavenim stop loss order-u, napr. 2-5% od otvorenia pozicie? Nasledne suhlasim, ze pri poklese ma zmysel dokupovat, ale zaroven so zatvorenou povodnou poziciou nemusis vysediet stratu, pripadne predat v hlbokej strate.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3824
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa osamely chodec »

vstupjem do pozicie vacsinou zo sumou 5000 euro ked ide hore zatvaram zhruba na 5 % zisku ked ide dole, po poklese o 7%-10%kupujem dalsiu tiez v objeme 5000 euro, a podobne , pri navrate, hore tie prve pozicie zavriem v miernom zisku,a tu posledne kupovanu sa snazim nechat bezat, podla dynamiky ceny.

co robis ak to ide stale dole? Dokedy dokupujes do straty?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa JanH »

osamely chodec napísal: Št 12 01, 2023 9:31 am co robis ak to ide stale dole? Dokedy dokupujes do straty?
Osamely chodec - ked som tradeoval na zaciatku ja tymto stylom volatilne krypto, po dvoch mesiacoch som prisiel aj o gate :D Kazdopadne bola to dobra skola zivota.
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

Re: stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa stary gambler »

JanH,,,,,. budem davat len vysledok za mesiac vcetne otvorenych pozici ktore prechadzaju do dalsieho mesiaca, pouzivam prikaz sell limit a buy limit, asi len 10% obchodv sa mi otvorilo respektive zatvorilo v case ked som bol osobne pritomny pri platforme, su dni ked sa mi neda pozriet aj tri dni za seboupozriet platformu, a ked vidim ze moje povodne zadane buy limity -nenaplnene su uplne mimo tak tak ich jednoducho zrusim a pozriem sa po niecom inom .to je odpoved ze preco nedavam obchody hned, co sa tyka ze preco nezatvorim v strate 2-3%, treba si uvedomit ze v mojom pripade je to skutocne len strata tych 2-3% lebo nejdem paku ako iny , pri ktorych strata 2-3%predstavuje stratu 20-30%, co som spatne pozrel vsetky moje obchody minuly rok vykonane sa vratili do plusu na d prvu poziciu kupovanu-cize tu najdrahsiu len bolo treba cakat, co som nie vzdy spravil , zatial mi tento moj system vyhovuje ked prestane prehodnotim.
osamely chodec: teoreticky na danej akcii mozem otvorit 5 -6 pozicii, cize do poklesu 35-60% danej akcii, ucet velkost cca 50000, v nom zablokovanych slabych 20000 euro na gazprom volnych 30 000 na obchodovanie, uvediem priklad kupoval som Enel prvy vstup bol 5,045, druhy 4,70, treti 4,45, stvrty prikaz bol nastaveny na 4,00, ale ten sa nenaplnil cena sa vratila od 4,03 hore pripominam ze enel bude v roku 2023 dividendu vo vyske 38 centov , co sa mi zdalo dobre kupovat tuto akciu, pri vystupe som prve dve pozicie zatvoril na 4,96, poslednu z tej hodnoty4,45 na cene 5,185, vcera bola cena 5,7, ale nie som jasnovidec tak ako nikto tu, pytal si sa len co robim tak odpovedam-v pripade pochybnosti mozem zdokladovat vypisom. kazdy obchoduje system, ktory mu vyhovuje ja netrvdim ze ten moj je super.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3824
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa osamely chodec »

neodpovedal si mi , co urobis ak akcia stale pojde dole, dokupujes stale ? Alebo inak mas stopku pri nejakom DD z uctu?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa JUGGLER »

stary gambler napísal: Št 12 01, 2023 8:18 am Jugler: polepsim sa s podrobnejsimi informaciami raz do mesiaca po skonceni mesiaca, kde budu prilozene vsetky vykonane obchody za dany mesiac,inak ak by bol zaujem nemam problem dat aj poslat podla vypisu vsetky vykonane obchody za minuly rok., ale myslim si ze to skor by kazdeho unavilo ako mu to pomohlo. Obchodujem len akcia a ETF , zatial vsetko len v eurach, vstupjem do pozicie vacsinou zo sumou 5000 euro ked ide hore zatvaram zhruba na 5 % zisku ked ide dole, po poklese o 7%-10%kupujem dalsiu tiez v objeme 5000 euro, a podobne , pri navrate, hore tie prve pozicie zavriem v miernom zisku,a tu posledne kupovanu sa snazim nechat bezat, podla dynamiky ceny. je to take kostrbate vysvetlenie ale verim ze princip si pochopil.obchody bez paky. nie som zastancom paky.
Ide o to, že keď sa cítiš, že ťa to bude baviť a si presvedčený, že aktívne zarobíš viac ako pasívnym investovaním, tak
ťa môžem zaradiť do hitparády.
Plne chápem, že Ti reportovanie real-time nevyhovuje, kedže ideš cez ordery.

Ja tiež reportujem len vtedy ked mi to vyhovuje. Takisto bežne vstupujem do obchodov postupne. Niekdedy aj postupne vyberám zisk. Takmer vždy mám nastavený PT a neraz sa zisk (alebo časť) vyberie sám.
Trejdím aj tak, že celý obchod prednastavím s pripnutým bracket orderom a všetko sa zrealizuje samo ( alebo vôbec ).

Môžem ťa zaradiť do hitparády v režime vyhodnocovania podľa výpisu. Trejdy si môžeš vyhodnocovať a komentovať ako sa ti zachce..po skončení kvartála nás bude zaujímať len celkový výnos. Takto reportúje napr. Mikr.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

Re: stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa stary gambler »

osamely chodec napísal: Št 12 01, 2023 5:01 pm neodpovedal si mi , co urobis ak akcia stale pojde dole, dokupujes stale ? Alebo inak mas stopku pri nejakom DD z uctu?
domnieval som sa ,ze som odpovedal , ale kludne upresnim , ano dokupujem stale do straty, pokial mam volne peniaze na ucte, stop los, nemam nastaveny , moj princip je ten, ze miesto stop losu mam prikaz na kupu dalsej pozicie, cize vitam ked dana akcia klesa aj o 20%-30%, len tak mozem v konecnom dosledku mat lepsi profit,nevyhodne su pre mna akcie ktore sa plantaju na jednom mieste, viem asi co si chcel povedat svojou otazkou -ze obchodovanie bez stop losu je nezodpovedne a je len otazka casu kedy to skocni cele krachom, ty tusim robis system s dokladnou fundamentalnou anlyzou-pocasie, zasoby, a so stop losom na urovni 1% uctu. Mne by takyto system nevyhoval , ale nekritizujem ho, kazdy mame inu mieru rizika ktoru sme akceptovany prijat.
Jugler: ak by nevadilo ze stav uctu sa bude v priebehu roku menit-teraz som vybral 9 k , ale urcite ich v priebeh roku poslem naspat na ucet , mozno aj viac, cize nebude stav uctu konstantny- vybery,a vklady by som samozrejme presne prilozil aj datumami, tak ma mozes zaradit , ak by ten pohyb -vybery a vklady bol problem , tak nevadi-nemusim tam byt.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3824
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa osamely chodec »

dik za odpoved, nie obchodovanie bez stop losu je v pohode, sam obchodujem bez stopky na akciach, vyriesene je to velkostou pozicie.Ja u teba vidim, ze nemas vyriesene riziko. To co robis, teda dokupovanie do straty snad moze fungovat na SPY... , ale v stock pickingu je to zarucena cesta na vymazanie uctu, to som nevymyslel ja, ale ini mudrejsi ludia. Teda otazka nie je ci prides o ucet ale len kedy. Ale ako kazdy iny trader som si musel vyskusat 90 tku na vlastnej kozi a hadaj ako ten trading skoncil ? Napoveda dve slova a zacinaju na M,C. :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: Pi 13 01, 2023 10:50 am Ale ako kazdy iny trader som si musel vyskusat 90 tku na vlastnej kozi a hadaj ako ten trading skoncil ? Napoveda dve slova a zacinaju na M,C. :)
Ty si obchodoval 90-ku Zajíca?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3824
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa osamely chodec »

nie u Zajica , ale nieco velmi podobne.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: Pi 13 01, 2023 1:09 pm nie u Zajica , ale nieco velmi podobne.
Myslíš ešte za čias Bgurua v 2008 roku, keď si vynuloval CFD účet dokupmi indexovych CFD v prepade?
Inak súhlasím s tebou, že týmto spôsobom nakoniec ostane visieť v nejakej akcii, ktorá mu bezkorekčne padne cez 50% a už sa nedostane na break even.
Takto husto sa dajú dokupovať jedine indexy....
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

Re: stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa stary gambler »

Vysledok za januar 2023. Ako chybu hodnotim predcasne zatvorenie Plug Power. Co sa tyka pripasania celkovej sumy som spokojny aj ked peencial mohol byt tri krat vacsi
Prílohy
obchody za januar 2023.PNG
januar 2023.PNG
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

Finax

Príspevok od používateľa stary gambler »

Minuly tyzden som sa rozlucil s Finaxom zrusil som cely ucet. Ucet som tam mal 13 mesiacov, poplatky za prvych 12 mesiacov som mal nulove-vyuzil som zlavu ktory ponukali na konci roka2021, za novy vklad rok spravovanie bez poplatkov., portfolio som mal 100%,akicove s asi 6 ETfkami, vysledok po vyse roku minus cca 900 euro zhruba 7%, plus inflacia za minuly rok, tak sa dostavame na minus 25%, cize tadial cesta nevedie., Velmi sa tu vseobecne propaguje pasivne investovanie, ak sa niekto chce vydat tou cestou , odporucal by som nie jednorazoavy vklad pri vstupe, ale pravidelne male vklady, ci uz na mesacnej baze alebo stvtrocnej baze-kde je osetreny poplatok za malu platbu na nulu, a pri prepadochoch o viac ako 15% vlozenie jednorazovej vacsej sumy, podla svojich moznosti. Len to potom uz nie je pasivne investovaia , ale aktivne sa tomu treba venovat.Lepsie mi vyhovuje kupovat priamo akcie.
Prílohy
finax.PNG
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OK. Do Hitparády nám bude treba stav k 31.marcu 2023 YTD - celková performance a takisto k 31.marcu 2023 since inception s presným dátumom, kedy si začal v 2022. Len tak budem vedieť urobiť porovnanie p.a. voči ETF SVET ( ak berieš akcie s celého sveta ) alebo ETF USA ( ak obchoduješ len USA ),

Najväčší prínos pre komunitu je podeliť sa o obchody/investície do ktorých vstupuješ, ku ktorým sa ľuďia vedia vyjadriť, prípadne inšpirovať. Obchody uzavreté o ktorých nikto nevie, že si ich otvoril nemajú už prínos. Performance poteší, prípadne inšpiruje, hlavne keď sa ti podarí aktívnym investingom/tradingom poraziť sedliaka v indexovom ETF.

stary gambler napísal: Ne 05 02, 2023 9:01 am Minuly tyzden som sa rozlucil s Finaxom zrusil som cely ucet. Ucet som tam mal 13 mesiacov, poplatky za prvych 12 mesiacov som mal nulove-vyuzil som zlavu ktory ponukali na konci roka2021, za novy vklad rok spravovanie bez poplatkov., portfolio som mal 100%,akciove s asi 6 ETfkami, vysledok po vyse roku minus cca 900 euro zhruba 7%, plus inflacia za minuly rok, tak sa dostavame na minus 25%, cize tadial cesta nevedie.
Tadial cesta nevedie iba vtedy, ked dokáže prekonávať ETF SVET.
Finax nie je zlá voľba, ale človek s vedomosťami a skúsenosťami ako ty má možnosť investovať s najnižšími poplatkami a do vlastného výberu ETF. Riadené portfólia Finaxu podľa mňa obsahujú príliš veľa ETF a zbytočne príliš veľa stagnujúcej Európy a emerging markets. Ich portfólio trackujem v Hitparáde.

Tu je aktuálny stav 100 000 € vo Finaxe bez poplatkov od začiatku (2018) doteraz:
.
FINAX 100K od 2018 bez poplatkov.png
.

A tu rovnakých 100 000 € v ETF SVET:
.
ETF SVET  100K vs Finax od 2018.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

Re: stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa stary gambler »

ENPH.PNG
dnesny vstup , o 16:03, dufam ze sa mi uzna cena momentalna je nevyhodnejsia pre mna , ale ako som predtym pisal obchodujem cez buy limt prikaz a pri platforme nie som, profit mam nastaveny zatial ho nepisem, nakolko neviem ci pokles sa zastavi , alebo budem dokupovat do straty, som ochotny ist az k cene 125, kupujem za eura, ucet real ziadna paka,
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

buy limit 10.2.

Príspevok od používateľa stary gambler »

buy limit
1. plug power v eurach......13,9, .... mam tusenie, ze dnes ho zoberie
2. pay pal v eurach...............71,0
3.ETF HSBC MSCI CHINA....6,2
hifron
Silver Member *
Príspevky: 273
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa hifron »

nad Paypalom sa zmráka... ale to je na nich... Microsoft ich poslal do p...

Inak majú dosť podporu v zbieraní príspevkov pre americké neziskovky, dali si trocha záležať...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa JUGGLER »

nad Gazpromom sa tiež zmráka. Zakladá si vlastnú armádu ako Prigožin, takže dostane ,,teroristickú ,, nálepku.

https://standard.sk/318182/po-vzore-vag ... polocnost/
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

Re: buy limit 10.2.

Príspevok od používateľa stary gambler »

stary gambler napísal: Pi 10 02, 2023 11:34 am buy limit
1. plug power v eurach......13,9, .... mam tusenie, ze dnes ho zoberie
2. pay pal v eurach...............71,0
3.ETF HSBC MSCI CHINA....6,2
tak ako som spravne tusil , Plug power o 16:03 aktivovany, nakupene 360 kusov, za 13,90 euro sice tesne to bolo , cena klesla len ku 13,87, ale podarilo sa, profit nastaveny na 15,2, ak by zobral vyvrtku smerom dole, tak najblizsi dokup pri cene pod 12 euro , ak by sa chcel pozriet k hranici 10 , vytahujem zaloznikov co mi spia na ucte v banke a kupujem maximum.
pay pal- cena klesla len k 72-takze nic., Cinske ETF zalezi na alibabe ci sa rozbehne pod 90, bez toho tazko klesne ETf k mojim vysnivanym 6,2.
Jugler, .... sledujem vyyvoj v Rusku, psychicky som pripravneny aj na odpis celej pozicie, v sume cca 18k, aj ked by som zelal iny vyvoj. uvidime ako sa situacia vyvynie , ono dejiny vykladaju vzdy len vitazi, takze je dolezite ako sa to uzavrie-myslim vojna. Keby nebolo Churchila, pocas druhej svet vojny, tak Europa na cele s Francuzskom by davno podpisala kapitualciu, len on si postavil hlavu ze nie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: buy limit 10.2.

Príspevok od používateľa JUGGLER »

stary gambler napísal: Pi 10 02, 2023 6:15 pm uvidime ako sa situacia vyvynie , ono dejiny vykladaju vzdy len vitazi, takze je dolezite ako sa to uzavrie-myslim vojna. Keby nebolo Churchila, pocas druhej svet vojny, tak Europa na cele s Francuzskom by davno podpisala kapituláciu, len on si postavil hlavu ze nie.
Jasné. Ja len informujem. Za určitých okolností môže byť gazprom super investícia.

Ono je otázne, čo by dnes bolo keby EU kapitulovala. Asi ťažko by Nemecko a spol. ovládali Európu (svet ) dodnes...
Možno by Hitler dobyl aj Rusov a skôr, či neskôr by amíci porazili všetkých. Takže ani Rusi by nekolonizovali pol Európy a všetko by dnes bolo ináč.

Ale zbytočne o tom polemizovať. Či Ukrajinci kapitulujú, alebo bude z UA další Afganistan..alebo sa schyluje k eskalácii..to sú všetko negatívne scénare pre Gazprom. Happy end by bol, keby odkrágľovali Putina, alebo by ho občianske nepokoje prinútili stiahnúť chvost a odovzdať moc niekomu inému ( volby v 2024 ). Najskôr je však Rusko v lajne ako za najtvrdšieho komunizmu a bude dlho v izolácii. Uvidíme... Držím palce.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

Re: buy limit 10.2.

Príspevok od používateľa stary gambler »

stary gambler napísal: Pi 10 02, 2023 6:15 pm
stary gambler napísal: Pi 10 02, 2023 11:34 am buy limit
1. plug power v eurach......13,9, .... mam tusenie, ze dnes ho zoberie
2. pay pal v eurach...............71,0
3.ETF HSBC MSCI CHINA....6,2
upraveny buy limit na pay pal na hodnotu 69,-dovod ocakavam pelomenie hodnoty 70, v akom horizonte to netusim , /euro/ sledovat teslu ci sa dostane do hodnoty 134-v eurach/vyplneny gap/- podla momentalne otvorenych pozicie vtup do longu pri tento cene tiez eura. ostatne vsetko plati
otvoreny long plug power vstup 13,90
otvoreny long vstup EOP vstup 194,70 vsetko v eurach , ucet real bez paky
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

plug power-zavrety

Príspevok od používateľa stary gambler »

vcera upraveny profit pri plug power na 14,7, naplneny vecer o 21:38 doba trvania 4 dni , profit cca 6%, zisk 274 euro, nastebeny buy limit plug power 13,95 profit na 15,2
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

otvorene longy

Príspevok od používateľa stary gambler »

na EOP, som rezignaaval od otvorenej ceny to islo vzdy len do strany rozdiel plus-minus 5 percent-profit bol nastaveny na 10%, dnes upraveny na mierny zisk , aby som sa zbavil tejto pozici,a uvolnil si hotovost,
Plug Power... zelal by som si hlbsi pokles-vyrazne hlbsi , aby som mohol kupit vacsi objem za nizku cenu zbozne zelanie je cena pod 11 v eurach.
cinsky index este nenaplneny, ale mozno ho zajtra zoberie- nakolko Baba vyrazne klesa, a uz je pod 90 v eurach
Prílohy
lynx 21.2.png
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

Re: stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa stary gambler »

februar 2023 cast 2.PNG
Prikladam vysledky za februar, nic moc, uzavrete len dva obchody,plug power, a EOP , vsetko s malym profitom, otvorena do dalsieho mesiaca je Alibaba, , momentalne v strate, dalsi byu limit nastaveny na 78, a Plug power. momentalne mierny zisk, profit dany na 15,2 euro byu limit nastaveny na 12,4euro
Prílohy
februar 2023 cast 1.PNG
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Včera som čítal, že čínska vláda tlačí na podnikateľov aby sa zbavili velkých západných auditorov.
Komunisti to berú asi tak, že zbytočne majú prehľad, čo sa deje v čínskych firmách.
Lenže trh to môže vnímať ako opätovné ohrozenie transparentnosti firiem listovaných na burzách v USA.

P.S. Neviem, či som niekde rozpitvával nasdaq100..ale perlička je, že obsahuje 4 akcie z Číny: BIDU, NTES, JD, PDD
Môžeme sa tešiť, že aj 3 akcie z Európy: ASML, AZN, NXPI.

Nasdaq100 teda nie je čisto americký ako SP500, ale obsahuje cca 10% firiem zo zahraničia.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

Re: stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa stary gambler »

Jugler, spravy tohto typu voci Cine registrujem cely rok ako som tu , po zjazde, ked cin.prezident povedal ze dolezite pre najblizsich 5 rokov bude sebestacnost-v kazdej oblasti a nebude sa klast doraz na rast- co je podla mna spravne , ked sa zacina uplantnovat politka vydierania, nebudes robit co mi chceme tak ti nepredame klucove veci co potrebujes pre tvoj priemysel, nepripustime do svetoveho obchodneho systemu , tak sebestacnost , takej velkej zemi ako je cina pre jej nezavislost je klucova. akcie po tom prejave spadli o 25-30% cinske , aby sa za najbliszi mesiac dostali na povodnu uroven, treba obchodovat tak ako kazdy sa citi , samozrejme pri vyhroteni situacie sa moze stat ze cinske akcie mi zamrznu tak isto ako gazprom momentalne.
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

pozicie

Príspevok od používateľa stary gambler »

drzim v strate babu cez 10 %, dalsi vstup nastaveny na 78, aj ked podla tyzdnoveho grafu ktory este nie je u konca-chyba mu den by patril vstup az na 70-68, ale nechcem byt mimo tak tak tam mam buy limit na 78 , najdem aj na ten 68 ak by to islo do kytiek
plug power, .... dva vstupy realizovane 13,95, a 12,40, priemerka niekde na 13,10, drzim sa zatial tak povediac na nule, aj ked na dlhsom grafe tam vidiet tendeciu poklesu , buy limit nastaveny na 11,4
dnes zobralo prvu poziciu cinskeho indexu, CNY na cena 6,04, aj tam je mozny pokles k cene pod 5, dalsi buy limit bude nastavena na 5,5, zatail nie je , aby zbytocne nedrzal peniaze
Tesla , este dobre ze som zrusil moj prikaz na kupu pri cene 180 , tyzdeny graf-ktory samozrejme nie je u konca hovori predaj kto mozes-bez pozicie
obchod ´real , pez paky vsetko v eurach , jeden vstup sa rovna zhruba 5000 euro ,preto si mozem dovolit take velke rozpatie pri cenach, zase pri tomto type nie je dovolene shortovat,
Z minulosti EOP zatvoreny v nepatrnom zisku
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

JUGGLER napísal: Ut 28 02, 2023 8:22 pm Včera som čítal, že čínska vláda tlačí na podnikateľov aby sa zbavili velkých západných auditorov.
v tom pripade stratia asi znacnu cast mimo cinskych investorov :)
Čina samozrejme nechce aby Zapad prilis videl aky je realne stav cinskej ekonomiky, pretoze nie je taky dobry ako sa komunisti tvária.
Usa uz dlhsie stahuju znacnu cast produkcie z Ciny mimo Cinu, napr do Indie, ale nielen.
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

stary gambler

Príspevok od používateľa stary gambler »

vo stvrokk , som sa tusim stazoval ze mi nic nenaupilo za cely tyzden v nejakom vlakne, ale za piatok sa mi otvorili az 4 ochdody, jeden paradoxny budete ho vidiet mesacnom vypise, , kupoval som bank of amerika za 26,2, v eurach nakupila sa mi v piatok za o 15:10 hod, nasledna zatvorila o 15:11 za 26,205, strata nakolko sa sa plati poplatok za obchdy vykazana na 11,95 euro,-mimochodm prva strata v tomto roku u mna, po dotaze u podpory, cela komunikacia trvala cca20 minut aj to o 16:20 hod, tak som zistil ze nemam moznost si skontrolovat nsastavenia podruznych prikazov-nastaveny profit limit-argumentoval som tym, ze urcite by som
taky nizky profit nenastavil, ale nakolk,o som si nebol isty prkelepu pri cene,-aj ked si na to davam velky pozor, tak som povedal ze neziadam raklamaciu nechal som to tak , dovod:cena kym sme komunikaciu ukoncnili cena bola o 10 centov nizsie-mohol som ju kupit vyhdonejsie, a za druhe nemohol som s istotou tvrdit, ze tom nedal preklep na cena rovnaku kupu cenu a rovnaky profit ceny, okrem ineho sa mi ten piatom nakupili plug power za cenu 10,5, a baba za cenu 76,3, vsetko v eurach jeden objem zhruba 5000 euro , budete vidiet na konci mesiaca v reporte.
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

vyhodnotenie marec 2023

Príspevok od používateľa stary gambler »

marec je uz u konca pre moje obchodovanie bol dost turboletny, , aj ked na len otvaranie pozici , -zatvaranie bolo minimlane, jedno zatvorenie vo vypise neuvidite je to DBk dna 24.03. ked dany titul klesal za predpoludnie o 14%, zavtorene bolo vecer na hodnote 8,65, v zisku 135 euro-spracovane vo vypise aj napriek urgencii nie je - ze vraj pre problemy daneho dna- nejako mi to zavana ze pricina nespracovania je velky pokles deutsche banka a pripadne vysetrovanie obchodov toho dna-len moja domienka.prikladam par obrazkov, nakup titulov za mesiac marec-na tri casti ,
Prílohy
marec nakup akcii cast C.PNG
marec nakup akcii cast B.PNG
marec nakup akcii cast A.PNG
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

vyhodnotenie marec-pokracovanie

Príspevok od používateľa stary gambler »

pokracujem prilohami otvorenie pozici ktore sa preklopia do dalsieho mesiaca, plus vyhodnotenie za prvy stvrtrok ROKU 2023, nepredpokladam nejake rezalizovane obchody na tento den a nasledujuci vzhladom na nastevene profity v mojom pripade.
Prílohy
prvy stvrtrok 2023
prvy stvrtrok 2023
prvy stvrt rok 2023
prvy stvrt rok 2023
otvorene pozicie
otvorene pozicie
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

pre ucel:Hitparada

Príspevok od používateľa stary gambler »

od brokera lynx
Prílohy
rok 2022, ucet bol zalozeny 10.2.2022
rok 2022, ucet bol zalozeny 10.2.2022
prvy stvrtrok 2023
prvy stvrtrok 2023
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Prosim ťa . napiš mi to tak ako ostatní:

Výsledok za 2023 (Q1 k 31.3.2023): x%
Výsledok od začiatku (presný dátum odkedy..do 31.3.2023 ): xy%

Prepáč, ale nemám kapacitu ani čas lúštiť takéto výpisy. Výpis je na doloženie výsledkov pre komunitu.

Ďakujem
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

Re: stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa stary gambler »

upraveny vysledok za Q1, k 31.3.2023, je podla mojho vypoctu cca....... 6%, broker udava cez 10% ale neviem ako sa k tomu dopracoval, sposob mojho vypoctu vlozene peniaze ku dnu 31.3.2023 boli zostatok z minuleho roku z obchodovania bol 45.581 plus vklad 21k, spolu to cini 66.581 euro , cisty zisk za stvrtok bol 3.915 euro trojcenkou som sa dostal, k cislu 6% zaokruhlene
vysledok od zaciatku obchodovania 10.2.2022 ku dnu 31.3.2023 podla mojich vypoctov je 4%, sposob vypoctu,: vklady za toto obdobie, boli prvy rok vo vyske 48.000. v tomto roku 21.000. co je spolu 69.000 euro, , suma pozicii a hotovostik datumu 31.3.2023 je 71.784 vysledok je zaokruhlene 4%
zaver:1Q1023..............................................................................................6%
od zaciatku obchodovania 10.2.2022-31.3.2023.........4%
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: stary gambler a jeho gambling real

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Som to vylúštil.

Broker ti ukazuje celkový výnos +10,37% preto, lebo čistý zisk je vždy realizovaný zisk (teda zisk po uzavretí pozície ) a celkový výnos zahŕňa aj nerealizovaný zisk/stratu.

U Teba ide hlavne o stratu z Gazpromu, ktorý vďaka ruskej invázii prudko klesol a vďaka sankciám je na burze zmrazený.

My počítame celkový výnos, teda celkovú hodnotu účtu (skutočný výnos aj s nerealizovanými stratami/ziskami).
Behom roka (teda po jednotlivých kvartáloch ) tolerujeme, keď sa menšie nerealizované straty nezapočítajú, ale na konci roka treba započítať všetko. Keď sa na konci roka započíta nerealizovaná strata, nový rok sa hodnotí od close ceny k 31.12.

U teba vznikla raritná situácia, ked investícia do ruského Gazpromu klesla a následne obchodovanie Gazpromu zmrazili.

Všimni si, že na obidvoch výpisoch máš rovnakú sumu počiatočného kapitálu 45 581,13 € a rovnaký čistý zisk 3 915,49€.

Raz ti ukazuje celkový výnos YTD +7,13% a druhý raz +10,37%.
Je to preto, lebo prvý výpis je k 30.3. a druhý je k 2.4. teda zahŕňa aj 31.3 ( čo bol piatok a koniec kvartála ).
2.4. bola nedeľa, teda stav výpisu je dobrý = ku koncu kvartála.

Ten rozdiel +3,24% vznikol tým, že dňa 31.3. nejaká otvorená pozícia na účte narástla na cene, pričom čistý (realizovaný zisk) ostal rovnaký.

Tvoj výpočet cca 6% nezahŕňa performance v TWR vyjadrení, teda, že tvoj realizovaný zisk 3915,49 bol urobený z kapitálu 45 581,13, čo je 3915,49x100/45581,13 = +8,6%.

Ja navrhujem počítať tak ako ukazuje broker = celkový výnos (teda že aj nejaká otvorená pozícia ti narástla/klesla ), čo je tvoj skutočný výnos v tom okamihu, teda v 2023 je to +10,37%.

Takže do vyhodnotenia za 2023 zoberiem položku Celkový výnos +10,37%

Výsledok od začiatku, teda 10.2.2022 musíme počítať tak ako u každého, teda celkový výnos aj z nerealizovanými stratami za 2022, čo bolo -23,73%.

Máš tam realizovaný zisk +4 958 €, čo bolo viac ak +10% zo vstupného kapitálu. Žiaľ ja nemôžem výsledok od začiatku počítať tak, že nerealizovaná strata sa nezapočíta.

Keďže si sa prihlásil dňa 11.1. 2023 môžem ťa vyhodnocovať od 2023 , teda od začiatku by bolo od 1.1. 2023, ale na základe výpisu musím zapísať na konci roka celkový výnos, pričom časové obdobie by si nahodil od 1.1.2023 do 31.12.2023.

Tak si vyber.

1. Ak chceš mať od začiatku od 10.2.2022 tak to bude vyzerať takto:
Za 2023 ( Q1 k 31.3.) : +10,37%
Od začiatku: -16,08% ( so započítaním nerealizovanej straty za 2022 )

2. Ak zvolíš vyhodnocovanie len od 1.1. 2023, tak celkový výnos ti broker vyhodí okolo tých +8,6%.
V takom prípade treba scan od 1.1.2023 do 31.3.23 a ten celkový výnos zapíšem. Následne by si dával scany len od 1.1.2023.
Táto možnosť platí len keď ostatní nebudú mať námietky, lebo v celkovom výnose sa ti v budúcnosti objaví aj Gazprom, ked ho odblokujú a pôjde hore (výnos Gazpromu by bol od 1.1.23 teda po poklese, hoci si ho kúpil pred poklesom ).

P.S. Vznikla zaujímavá situácia z daňového hľadiska, lebo tak ako to počítaš ty sa musia platiť dane ( z realizovaného zisku ).
Čiže ked máš účet na fyzickú osobu, tak 2022 si skončil v zdaniteľnom zisku, pričom reálne si skončil v strate. Ak by bol Gazprom obchodovateľný mohol by si na konci 2022 realizovať takú stratu, aby si nemusel platiť dane. Otázka je, či vedia daňováci uznať, že to nie je tvoja vina, keď si v dôsledku zmrazenia nemohol realizovať stratu na daňovú optimalizáciu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"