Zrážkové dane pre vybrané akcie a ETF v USA od 2023

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Zrážkové dane pre vybrané akcie a ETF v USA od 2023

Príspevok od používateľa Croven »

nejedná sa o UCITS ETFka, takže si myslím, že drtivá vačšina retailu je v pohode
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Zrážkové dane pre vybrané akcie a ETF v USA od 2023

Príspevok od používateľa JUGGLER »

V tej linke od IBKR čo dal George je aj zoznam. Sú tam niektoré americké ETFs ktoré obchodujeme: UNG (plyn ) , USO (ropa ), UVXY , VIXM, VIXY (VIX ). Ja ich nemôžem obchodovať a nechce sa mi vybavovať , aby som ich mohol obchodovať , tak ich obchodujem cez opcie, alebo CFD, alebo práve teraz kupujem zemný plyn cez futures QG.

Vidím tam niektoré ,,akcie,, ktoré ľudia majú v portfóliách - hlavne energetické ( a zrejme REIT )...Napr. je tam rafinéria SUN (Sunoco ), alebo komoditné : CANE (cukor ), CORN (kukurica )....

...ale píšu, že:

Zrážková daň sa vzťahuje na PTP v držbe daňových nerezidentov USA (fyzických aj právnických osôb).
Oslobodenie od zrážky sa môže uplatniť, ak PTP spĺňajú určité požiadavky.

Opcie a iné derivátové transakcie s PTP ako podkladovým cenným papierom nepodliehajú zrážke.

Ak je však opcia alebo derivát konvertovaný na podiel PTP, následný predaj takéhoto podielu PTP bude podliehať zrážke.
Zrážka sa vykáže v koncoročnom tlačive 1042-S, Príjmy zahraničnej osoby zo zdrojov v USA podliehajúce zrážke.

Naštudujte si to hlavne investori - stockpickeri (hlavne dividendoví ), čo držíte na oslobodenie od daní.
10% zrážka z výnosu pri predaji nie je príjemná...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Zrážkové dane pre vybrané akcie a ETF v USA od 2023

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Takže v linke od IBKR je zoznam

BEŽNÉHO INVESTORA DO INDEXOVÝCH ETF SA TO NETÝKA !

Pre istotu aj český článok:

Regulační úřady ve Spojených státech uvalily 10% srážkovou daň na 150 komoditních ETF.

Od 1. ledna 2023 vstoupí v platnost nové znění § 1446(f) Internal Revenue Code (USA), které má dopad na zdanění následujících cenných papírů držených americkými nerezidenty (jak fyzickými, tak právnickými osobami):

Master Limited Partnership (MLP),
Publicly Traded Partnerships (PTP)
některé Exchange Traded Funds (ETF)

Regulaci zavádí americký daňový úřad a týká se vybraných amerických cenných papírů.
10% srážková daň bude uplatňována při prodeji cenného papíru.

Záměrem je efektivnější zdanění tzv. Partnerships. Ty se chovají obdobně jako například některé akciové tituly, nicméně režim zdanění je pro ně nastaven optimálněji. ETF Trusty jsou poté jejich obdobou.

Regulace dopadá na cca 150 ETF titulů, které je možno obchodovat v rámci EU, z nichž většina jsou komoditní (zemní plyn, ropa) ETF.

Pokud se neuplatní výjimka, vztahuje se 10% srážková daň na:

Hrubé výnosy z prodeje
Některé výplaty titulů


Administrativně se neamerického investora dotkne jen minimálně (ke srážce dojde v rámci procesu vypořádání).
Avšak 10% srážka je pro řadu investorů již výrazným impulzem pro jejich prodej. Investor to však musí stihnout do konce roku 2022. Bližší informace by měli klientům poskytnout obchodníci s cennými papíry, kde mají veden investiční účet.

https://www.kurzy.cz/zpravy/681398-jak- ... ckych-etf/
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Zrážkové dane pre vybrané akcie a ETF v USA od 2023

Príspevok od používateľa hokaido »

Tastyworks islo este dalej a prestane taketo ETF ponukat na nakup nerezidentom
https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 48#p174348
Ivix
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 05 12, 2022 9:00 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 10 times

Re: Zrážkové dane pre vybrané akcie a ETF v USA od 2023

Príspevok od používateľa Ivix »

IBKR vas pri drzani takychto akcii upozorni, napr. EPD mlp. Pre mna okamzity predaj.
Jediny trh, z ktoreho vo vypredaji ludia utekaju, je akciovy trh. Warren Buffett.
Diverzifikovane portfolio moze bohatstvo ochranit, ale koncentrovane portfolio ho buduje. Warren Buffett.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Zrážkové dane pre vybrané akcie a ETF v USA od 2023

Príspevok od používateľa Martin7 »

Upozornil ma na tú novú daň môj broker (Fio) a chcel som to sem hodiť ako novú tému, ale pozerám, už to tu je :palec_hore: . Mal som tep tak 300 za minútu, či v tom zozname náhodou nenájdem aj TQQQ, UPRO a podobne, ale našťastie nie. V každom prípade, ak by sa ten zoznam inovoval prosím dajte vedieť. Čo som pozeral, tak ten na IB stránke zatiaľ vyzerá byť kompletný.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
marxx
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times

Re: Zrážkové dane pre vybrané akcie a ETF v USA od 2023

Príspevok od používateľa marxx »

Daň sa netýka klasických Inc. korporácií, ale master limited partnerships (MLP), ktoré už odpradávna majú špeciálny režim zdanenia. MLP vyplácajú podielnikom prakticky celý svoj zisk ako tzv. distribúcie. Podielnikom nerezidentom sa distribúcie zdaňujú v USA zrážkovou daňou tuším 37%, ale zároveň sa MLP obchodujú na burze ako klasické akcie a nerezidenti zisk z predaja podielov v USA doteraz nezdaňovali, na rozdiel od rezidentov. Tak teraz majú klepnuté po prstoch. ETF sa to týka asi len preto, lebo majú v sebe zahrnuté MLP.
marxx
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times

Re: Zrážkové dane pre vybrané akcie a ETF v USA od 2023

Príspevok od používateľa marxx »

Ešte by som mohol dodať, že ak chce niekto pravidelný a vysoký percentuálny príjem zo svojej investície, nevadí mu podávať si daňové priznanie v USA a svoju investíciu nikdy nepredá (dôchodca napr.), potom MLP sú pre neho celkom dobrou voľbou, pretože distribúcie sa takému človeku nebudú v USA vôbec zdaňovať. Až keď svoj podiel v MLP predá, až vtedy musí všetky svoje vyplatené distribúcie kumulatívne zdaniť. A vstupuje do toho nejako aj tá predajná cena. Toto je zhruba princíp MLP pre US daňových rezidentov.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zrážkové dane pre vybrané akcie a ETF v USA od 2023

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rád by som sa vrátil k tomuto vláknu, lebo obsah vyzerá hrôzostrašne. V tom zozname IB sú totiž populárne trejderské ETFs ako na volatilitu: IUVXY, SVXY, VIXY...na komodity: USO, UNG, CORN, CANE, WEAT

Vzhladom na to, že som cez opcie kúpil 1000 UNG a zajtra mi priradí ďalších 1000 som sa vrátil k tomu vláknu a trniem hrôzou:

Čítajte pozorne, čo ib napísalo (preložil som to z angličiny, ale originál je tu: https://ibkr.info/article/4706#How_to_A ... P_Products

Zrážky z dane verejne obchodovaných spoločností ("PTP") s účinnosťou od januára 2023

Základné informácie:
V dôsledku predpisov amerického daňového úradu, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2023, sa na výnosy z predaja určitých verejne obchodovaných partnerstiev ("PTP") v držbe investorov, ktorí nie sú americkými daňovými poplatníkmi, budú uplatňovať nové zrážkové poplatky. Zrážkové poplatky IRS sú výrazné, preto spoločnosť Interactive Brokers prijala opatrenia na obmedzenie prístupu k týmto produktom pre investorov, ktorí by si nemuseli byť vedomí rizík spojených s investovaním do týchto produktov PTP.

Výška zrážky: 10% z výnosov z predaja alebo distribúcie. To znamená 10 % zo sumy finančných prostriedkov, ktoré by sa vyplatili v dôsledku akejkoľvek transakcie alebo rozdelenia, nie len 10 % z vypočítaného zisku.

Príklad zrážky PTP:

Nákup 200 akcií po 50.
Hodnota transakcie = 10 000 USD
Predaj 200 akcií @ 51.
Hodnota transakcie = 10 200 USD
Zisk = 200 USD.
Zrážka = 1020 USD

Za predpokladu, že sa nepožiada o vrátenie dane, strata hodnoty pre investora by bola 820 USD


Všimli ste si, že zisk je len 200 USD, ale oni zoberú 1020 USD ?
Ked investor nepožiada o vrátenie, tak si nechajú 1020.
ked investor požiada o vrátenie, tam mu vrátia 820 USD a nechajú si 200 USD ( celý zisk ! ).

Je to normálne, alebo sa mi sníva?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zrážkové dane pre vybrané akcie a ETF v USA od 2023

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík George.

Z tej druhej linky (futuau) dopĺňam info:

● Predaj, obchodovanie alebo prevody cenných papierov PTP podliehajú zrážkovej dani vo výške 10 % sumy transakcie;

Dividendy z cenných papierov PTP podliehajú zrážkovej dani vo výške 37 % (platí pre individuálnych investorov) alebo 21 % (platí pre spoločnosti alebo inštitucionálnych investorov) z dividend.

Oslobodenie od zrážkovej dane sa môže uplatniť, ak PTP zverejní verejné vyhlásenie nazývané "kvalifikované oznámenie", v ktorom uvedie, že PTP spĺňa požiadavky § 1446(f)-4(b)(3) IRC na oslobodenie od zrážkovej dane.

This list identifies PTP securities which will be subject to withholding under IRC Sec. 1446(f) unless a "Qualified Notice" exemption is applicable at the time of the sale.

Tento zoznam identifikuje cenné papiere PTP, ktoré budú podliehať zrážke, pokiaľ sa v čase predaja neuplatní výnimka "kvalifikovaného oznámenia".

No a na tom zozname už chýbajú všetky, ktoré majú ,,kvalifikované oznámenie,,

A to sú práve tie, ktoré sa najčastejšie obchodujú ako UNG, USO, UVXY...:

PTP Securities with known Qualified Notice = OSLOBODENÉ OD ZRAŽKOVEJ DANE ako UNG, USO, CORN...

Tu je zoznam tých, ktoré nie sú oslobodené, teda nemajú qualified notice:

1 AB
2 AC
3 ACP
4 ARES-A
5 ARLP
6 BAR
7 BBU
8 BEP
9 BEP-A
10 BIP
11 BIP-A
12 BIP-B
13 BITW
14 BKEPP
15 BPYPM
16 BPYPN
17 BPYPO
18 BPYPP
19 BSM
20 CAPL
21 CCAP
22 CCLP
23 CEQP
24 CEQP-
25 CHKR
26 CLMT
27 CQP
28 DBA
29 DBB
30 DBC
31 DBE
32 DBO
33 DBP
34 DBS
35 DBV
36 DCP
37 DCP-B
38 DCP-C
39 DGL
40 DKL
41 DMLP
42 ECTM
43 EFSH
44 EMESQ
45 EPD
46 ESBA
47 ET
48 FGPR
49 FISK
50 FTAI
51 FTAIN
52 FTAIO
53 FTAIP
54 FUN
55 GBLI
56 GCC
57 GEL
58 GHI
59 GLP
60 GLP-A
61 GLP-B
62 GPP
63 GRP.U
64 GYRO
65 HCRSQ
66 HEP
67 IDIV
68 IEP
69 KKR
70 LAZ
71 LMRKN
72 LMRKO
73 LMRKP
74 LRE
75 MMLP
76 MMP
77 MPLX
78 NEN
79 NGL
80 NGL-B
81 NGL-C
82 NRP
83 NS
84 NSLPQ
85 OAK-A
86 OAK-B
87 OGCP
88 OZ
89 PAA
90 RGP
91 SDRMU
92 SDTTU
93 SGH
94 SIRE
95 SMLP
96 SNMP
97 SPH
98 SPLP
99 SPLP-A
100 SUN
101 UAN
102 UDN
103 USAC
104 USDP
105 UUP
106 WES
107 WLKP
108 WPG
109 TXO
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zrážkové dane pre vybrané akcie a ETF v USA od 2023

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tak som to vyskúšal u IB.

Chcel som kúpiť SPH , ktoré je na zozname tých, ktoré nie sú oslobodené od zrážkovej dane

IB mi ho nedovolilo kúpiť.

Pri aktivácii príkazu sa objaví upozornenie, že This Security je PTP ktoré nie je oslobodené...

Naopak...pri UNG, USO..teda tých, čo majú Qualified Notice = OSLOBODENÉ OD ZRAŽKOVEJ DANE sa upozornenie neobjavuje...len obvyklé oznámenie, že nemá KIID, preto retail v EU nemá povolenie.

Takisto som na skúšku predal 100 UNG a úplne bez problémov...žiadna zrážková daň.

Takže potvrdzujem aj to, že cez opcie sa v pohode dajú ETFs nakupovať a po priradení ETF to broker dovolí hocikedy predať.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zrážkové dane pre vybrané akcie a ETF v USA od 2023

Príspevok od používateľa osamely chodec »

UNG, USO ta hlaska PTP sa objavovala cca pred mesiacom ale uz to ide trejdit, asi nieco IB pravne si zabezpecilo, mozno aj ine tak upravia...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zrážkové dane pre vybrané akcie a ETF v USA od 2023

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal: Pi 10 02, 2023 4:15 pm UNG, USO ta hlaska PTP sa objavovala cca pred mesiacom ale uz to ide trejdit, asi nieco IB pravne si zabezpecilo, mozno aj ine tak upravia...
Bingo ! Presne tak som si to predstavoval. Vznikol chaos a nechceli aby klienti mali škody, kým to nemali vyjasnené.
Preto zakázali všetky. Potom prišli na to, že tie čo majú ,,Qualified Notice,, sú oslobodené od zrážkovej dane.

To si vôbec neviem predsaviť trejderov, ktorí dejtrejdujú UVXY, USO, UNG, CORN a nakupujú za státisíce niekolkrát denne, že by im bolo zrazené 10% z celkej sumy pri predaji. :roll: Takisto tie ETFs nevyplácajú žiadne dividendy..sú to čisto derivátové ETFs..
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"