ETF peňažného trhu

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

ETF peňažného trhu

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

Kam by mal konzervatívny investor s kratším investičným horizontom smerovať investície v roku 2023?
Jednoznačne do fondov peňažného trh.

Po prvýkrát za posledných 15 rokov dosahujú výnosy bezrizikových cenných papierov zmysluplné úrovne.
Napríklad výnos na pokladničných poukážkach so splatnosťou 6 mesiacov, ktorých emitentom je vláda Nemecka, dosahuje po minulotýždňovom zvýšení úrokových sadzieb ECB 2,50% p.a.
Do konca roku by sa úrokové sadzby v Eurozóne mali zdvihnúť na minimálne 3,25% p.a.

Rovnaký výnos sa potom dá očakávať aj v ETF peňažného trhu, ktoré investujú do týchto krátkodobých poukážok krajín Eurozóny s ratingom AAA a AA (Nemecko, Francúzsko, Belgicko).
Pre EUR retailového investora zo Slovenska sú navyše tieto ETF po roku oslobodené od daní z kapitálového vyýnosu.

Po dlhých rokoch tak už nie je žiadny dôvod držať zostatky na bežných účtoch v bankách, ale investovať ich aj krátkodobo do ultra konzervatívnych ETF peňažných trhov (niektoré sú aj v EIC, napr. Invesco Euro Cash 3 Months UCITS ETF - investuje do T-Bills krajín Eurozóny - aktuálny výnos do splatnosti je 2,10% s duráciou 0,20 roku = porastie na 3,25% p.a.)

Volatilita tu prakticky neexistuje (SRRI 1) a riziko nie je žiadne.
money market.jpeg
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF peňažného trhu

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Také niečo by mali urýchlene zaradiť do Finax Peňaženky, aby bola nejaká pridaná hodnota za produkt.

10000 € v peňaženke od začiatku 2022:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
alojz.tarabik
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2022 12:02 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: ETF peňažného trhu

Príspevok od používateľa alojz.tarabik »

Som laik učím sa sám čítaním a vzdelávaním, napadla mi otázka, ktorú budete považovať za jednoduchú 😁ale chcem sa opýtať s duraciou 0,2 roku znamená že keby to chcem prakticky urobiť napr v Eic, tak si nakupim fond a za 2 mesiace ho odpredam? Ďakujem za objasnenie
flasher
Príspevky: 14
Dátum registrácie: St 26 01, 2022 12:12 pm
Been thanked: 3 times

Re: ETF peňažného trhu

Príspevok od používateľa flasher »

alojz.tarabik napísal: St 08 02, 2023 10:45 am Som laik učím sa sám čítaním a vzdelávaním, napadla mi otázka, ktorú budete považovať za jednoduchú 😁ale chcem sa opýtať s duraciou 0,2 roku znamená že keby to chcem prakticky urobiť napr v Eic, tak si nakupim fond a za 2 mesiace ho odpredam? Ďakujem za objasnenie
Ak to je tak, tak tym padom si nemozes uplatnit rocny casovy test na oslobodenie od dani, alebo sa mylim :?:
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ETF peňažného trhu

Príspevok od používateľa Peter222 »

Duracia je citlivost ceny na zmenu ur. sadzby, udava sa v rokoch. Ak je duracia dlhopisu 0,2 znamena to, ze ak trhove sadzby vzrastu o 1%, cena tohto konkretneho instrumentu klesne o 0,2%, a naopak samozrejme.
S odpredanim a rocnym casovym testom to nema nic spolocne.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF peňažného trhu

Príspevok od používateľa andre »

Ked to mal byt typ, bolo by vhodne dat aj nejake konkretne nastroje idealne tickeri ETF.

Takze dostupne ETF, kde je mozne vyuzit casovy test:
IE00B3BPCH51 - Euro Cash 3 Months
FR0010754200 - Govies 0-6 Months Euro
LU0290358497 - EUR Overnight Rate Swap


Ja by som to ale nebral ako vhodny nastroj pre ludi na dlhodobe sporenie. Mozno tak pre "traderov" ako cestu ako zhodnotit volny cash. Ale na to sa daju najst lepsie nastroje.

V banke to maju jednoduchsie dostupne. Cize pre retail by som na kratkodobu rezervu odporucil skor sporiace ucty - lisiaka alebo fio, tie sa preberali v inom vlakne. Tam maju jasny urok, a vedia na com su. A ked pojdu uroky dalej hore, budu aj oni pravdepodobne zvysovat urok.
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF peňažného trhu

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

alojz.tarabik napísal: St 08 02, 2023 10:45 am Som laik učím sa sám čítaním a vzdelávaním, napadla mi otázka, ktorú budete považovať za jednoduchú 😁ale chcem sa opýtať s duraciou 0,2 roku znamená že keby to chcem prakticky urobiť napr v Eic, tak si nakupim fond a za 2 mesiace ho odpredam? Ďakujem za objasnenie
0,2 Durácia znamená, že portoflio manažér daného ETF nakupuje dlhopisy, v tomto prípade sa nazvývajú skôr pokladničné poukážky) so splatnosťou v priemre 0,2 roku tj. cca 2-3 mesačné. Manažér ich drží do splatnosti a potom zase nakúpi 2-3 mesačné iné poukážky, atď.
Výhoda je v tom, že ich citlivosť na zmenu výnosov do splatnosti je extrémne malá.
Ročná volatilita je 0,17% tj. vôbec nerobia výkyvy.
Naposledy upravil/-a Miloš Convexify v St 08 02, 2023 2:07 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF peňažného trhu

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

andre napísal: St 08 02, 2023 11:53 am Ked to mal byt typ, bolo by vhodne dat aj nejake konkretne nastroje idealne tickeri ETF.

Takze dostupne ETF, kde je mozne vyuzit casovy test:
IE00B3BPCH51 - Euro Cash 3 Months
FR0010754200 - Govies 0-6 Months Euro
LU0290358497 - EUR Overnight Rate Swap


Ja by som to ale nebral ako vhodny nastroj pre ludi na dlhodobe sporenie. Mozno tak pre "traderov" ako cestu ako zhodnotit volny cash. Ale na to sa daju najst lepsie nastroje.

V banke to maju jednoduchsie dostupne. Cize pre retail by som na kratkodobu rezervu odporucil skor sporiace ucty - lisiaka alebo fio, tie sa preberali v inom vlakne. Tam maju jasny urok, a vedia na com su. A ked pojdu uroky dalej hore, budu aj oni pravdepodobne zvysovat urok.
Jeden príklad som uviedol, asi to prehliadol.

Výhoda je nízka volatilita a výnos nevídaný za posledných 15 rokov( 3% očakávaný ročný výnos vs. 0,17% ročná volatilita). Tj ak budem trochu viac technický tak pomer výnosu k volatilite, nejaké modifikované Sharpe rato na úrovni 17.
Nízka volatilita a relatívne vysoký výnos.
Navyše earnings yield, tj pomer toho koľko zarábajú firmy k cene akcií je najnižší za posledných 15 rokov v porovnaní s bezrizikovým výnosom krátkodobých štátnych dlhopisov. Čiže prémia z držania akcií je najnižšia za posledných 15 rokov (pre US akcie a US krátke dlhopisy), tj akcie sú drahé v provnaní kde je bezrizikový výnos (čo 3 mesačné T-billy sú).

Pripomínam, že z termínovaného účtu platíš dane, tu po roku nie.

Za mňa na súčasných úrovniach veľmi vhodný produkt s extrémne nízkym rizikom (SRRI 1), vhodný pre ľudí čo nechcú vidieť volatilitu a nemajú dlhý investičný horizont.
IMG_0167.JPG
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF peňažného trhu

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

flasher napísal: St 08 02, 2023 10:52 am
Ak to je tak, tak tym padom si nemozes uplatnit rocny casovy test na oslobodenie od dani, alebo sa mylim :?:
Ak držíš ETF dlhšie ako rok tak môžeš, to že ETF investuje do 2-3 mesačných dlhopsiov na tom nič nemení.
Robo_1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Št 17 11, 2016 11:28 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 17 times

Re: ETF peňažného trhu

Príspevok od používateľa Robo_1 »

Pridam za seba:

pouzivam: FR0010510800 Lyxor Euro Overnight Return UCITS ETF - Acc
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: ETF peňažného trhu

Príspevok od používateľa Glogol »

Zaujimave ale asi len pre FO nad sumu ochrany vkladov alebo PO. p.s Skontrolujete na pls ci dobre pocitam ze od 01.01.2023 - 14.02.2023 to dalo cca 1.1% pa? ( 99,067 -> 99,201 ).
Prílohy
p1.jpg
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF peňažného trhu

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

No bude to niečo podobné. Za mesiac to robí 0,12%, čo je anualizovane 1,45% p.a.
Medzitým išli sadzby ECB hore, aktuálne podľa stránky Invesco majú držané CP priemerný výnos do splatnosti 2,26% p.a. s duráciaou 0,2 roku.
Konkrétne pri tomto Invesco ETF sa mi však nepáči, že je strašne malé (iba cca 33M EUR) a že robí securities lending s tými svojimi T-bills, čo mi príde risky (načo?).
Pozri aleb dlhší graf:
Snímka obrazovky 2023-02-14 101928.png
Snímka obrazovky 2023-02-14 101928.png (13.64 KiB) 3202 zobrazenia
Tu vidíš tú zmenu dynamiky.
Kým boli negatívne sadzby tak klesal a teraz nasadzuje nástup.
S rastúcimi sadzbami ECB a s postupným maturovaním straých bills v portfóliu a ich nahrádzaním novými s vyšším výnosom bude i výnos ETF rásť.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: ETF peňažného trhu

Príspevok od používateľa Glogol »

Miloš Convexify napísal: Ut 14 02, 2023 10:23 am .... a že robí securities lending s tými svojimi T-bills, čo mi príde risky (načo?).
sila tie bankove konstrukcie ....snazim sa z toho vysomarit ale nejako ten dovod nedokazem pochopit
https://www.ecb.europa.eu/ecb/education ... ng.en.html
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF peňažného trhu

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

Glogol napísal: Ut 14 02, 2023 12:17 pm
sila tie bankove konstrukcie ....snazim sa z toho vysomarit ale nejako ten dovod nedokazem pochopit
Dôvod je poskytovanie likvidity (cenné papiere) na danom T-bille pre market makerov.
Ak je market maker dočasne short tak si potrebuje na konci dňa požičať T-bills, aby vedel vysporiadať obchody.
Akurát nechceš, aby sa na to používali tvoje T-billy z ETF (keď si investor), keďže sa tým zvyšuje riziko, že tvoja investícia v ETF nie je 100% backovaná aktívami (čo ak protistrana medzitým zbankrotuje a nevráti ich?). Je to na dlhšiu diskusiu. Podobné problémy majú ale aj akciové ETF atď. securities lending je niečo, čo asi nechceš vidieť na svojom ETF.
Robo_1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Št 17 11, 2016 11:28 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 17 times

Re: ETF peňažného trhu

Príspevok od používateľa Robo_1 »

securities lending ti pridava additional profit. Pri ETF ktore zaraba 1.6% rocne je ten zisk z lendingu celkom zaujimavy a navyse neviem ci niekto shortovanim tohoto instrumentu ma sancu ovplyvnit vyslednu cenu - podla grafu je to bez vyraznych vykyvov.

Na zaklade tohoto statementu tam nevidim ziadny risk navyse:
The Securities Investor Protection Act of 1970 may not protect shares loaned out. This is why under SEC rules IBKR must provide you with U.S Treasury or cash collateral in the same amount as the value of your shares to protect you in the very unlikely event that the stock is not returned to you.
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF peňažného trhu

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

Market maker to shortuje z toho dôvodu, aby bral celý bid-offer spread. V ideálnom prípade ti to predá naked short a čaká, že ho flow doplní na bidovej strane niekto do konca dňa. Vtedy je pozične na nule a spokojný, že predal za offer a kúpil za bid. Ak však za bid nekúpi, musí buď
A) urobiť fail-to-deliver čo sa deje bežne a bude failovať, kým mu to niekto do toho bidu nedá. Zároveň sa na futures môže hedžovať proti pohybu podkladu.
B) požičiavať si to cez security lending, čo je pre neho nákladnejšie.
Každopádne robiť servis market makerom, ktorý robia naked short selling je rizikové správanie pre mňa.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF peňažného trhu

Príspevok od používateľa andre »

Lendingu by som sa v tomto pripade az tak nebal, kedze:
- Average amount on loan je len 0.2%
- poskytuju ho len protistranam, ktore schvali fond + agent BNY Mellon
- poskytuju za kolateral
- je tam "borrower default indemnity”

Skor vidim riziko v tom, ze ak sa pri aktualnom trende zvysovania urokov v eurozone nieco zomelie ako sa budu spravat dlhy Francuzska, Talianska, Spanielske a Portugalske, ktore tvoria vacsinu holdingu. Aj ked tieto kratkodobe by mali byt relativne odolne.
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF peňažného trhu

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

andre napísal: Št 16 02, 2023 10:39 am Lendingu by som sa v tomto pripade az tak nebal, kedze:
- Average amount on loan je len 0.2%
- poskytuju ho len protistranam, ktore schvali fond + agent BNY Mellon
- poskytuju za kolateral
- je tam "borrower default indemnity”

Skor vidim riziko v tom, ze ak sa pri aktualnom trende zvysovania urokov v eurozone nieco zomelie ako sa budu spravat dlhy Francuzska, Talianska, Spanielske a Portugalske, ktore tvoria vacsinu holdingu. Aj ked tieto kratkodobe by mali byt relativne odolne.
Hej je fajn, že máš kolaterál, ale požčiaš 3M T-Bills napr. Francúzska a ako kolaterál dostaneš napr. 15y bondy Portugalska. Čiže väčšie riziko, menšiu likviditu atď. ak by medzitým nastal nejaký "credit event" asi by to bol problém.
Chápem prínos securities lendingu pre všetkých účastníkov trhu okrem končeného investora, ktorému to iba ak zvyšuje riziko.
Robo_1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Št 17 11, 2016 11:28 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 17 times

Re: ETF peňažného trhu

Príspevok od používateľa Robo_1 »

IBRK pise:
IBKR must provide you with U.S Treasury or cash collateral in the same amount as the value of your shares. Nevidim nikde info o tom ze ako collateral by mohli byt pouzite bondy Francuzka ci Portugalska.
hifron
Silver Member *
Príspevky: 273
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: ETF peňažného trhu

Príspevok od používateľa hifron »

kedysi som čítal, že ECB má nejaký vyrovnávací mechanizmus, lenže prakticky sa nikde nehovorí o tom, že úvery sú krížom krážom a hoci sa BRD zúfalo bránila pod predošlým establishmentom, súčasný zelený kancelár až taký jednoznačný nie je...

Prakticky však problémov v pozadí je ako ..., takže otázka nejakého collateral damage je niekde ďaleko... A základy na ktorých bola postavená schliemannova menová únia EÚ, ešte akosi nevzlietla ku svojím možnostiam... (prakticky skôr naopak teuro)
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF peňažného trhu

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

Robo_1 napísal: Št 16 02, 2023 4:30 pm IBRK pise:
IBKR must provide you with U.S Treasury or cash collateral in the same amount as the value of your shares. Nevidim nikde info o tom ze ako collateral by mohli byt pouzite bondy Francuzka ci Portugalska.
Tu nehovoríme o securities lendingu zo strany brokera, ale zo strany ETF, ktoré lenduje fyzicky replikované aktíva z portfolia fondu
Robo_1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Št 17 11, 2016 11:28 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 17 times

Re: ETF peňažného trhu

Príspevok od používateľa Robo_1 »

Miloš Convexify napísal: Št 16 02, 2023 5:29 pm
Robo_1 napísal: Št 16 02, 2023 4:30 pm IBRK pise:
IBKR must provide you with U.S Treasury or cash collateral in the same amount as the value of your shares. Nevidim nikde info o tom ze ako collateral by mohli byt pouzite bondy Francuzka ci Portugalska.
Tu nehovoríme o securities lendingu zo strany brokera, ale zo strany ETF, ktoré lenduje fyzicky replikované aktíva z portfolia fondu
Prepac, to sme sa potom nepochopili. V kazdom pripade aj to ETF vies pozicat bokerovi.
Vyzera to ako perpetum mobile. Poziciavat ETF ktoreho podklad je pozicany. :)
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa Lex »

Ahojte, kedze nevidim osobitne vlakno pre money market, a vyhodnotil som, ze tu sa to riesilo najviac dam otazku sem. Idem kupovat nove auto, to ma dodanie o nejaky rok az 15 mesiacov. Mam teda na ucte cca 35k eur ktore budem s istotou o rok potrebovat. Ako idealne miesto na umiestnenie som vyhodnotil prave money market etf, konkretne https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 7#overview ako najvacsi eur-based fond. Vedel by mi niekto zhrnut ake rizika tam su? Ja som zatial okrem padu fondu, resp protistrany (kedze je tam swap) ziadne nenasiel. A teda beriem to ako idealnu alternativu k terminaku bez rizika. A teda plan je umiestnit cash na auto tam a o rok zinkasovat 1300 v cistom a mat na poistku a kratsi road trip v novom aute. Rozmyslan zle?

Kedze viem ze tie peniaze budem potrebovat nechcem podstupovat riziko straty pri benom etf.
hifron
Silver Member *
Príspevky: 273
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa hifron »

Lex napísal: Ne 06 08, 2023 12:43 pm Ahojte, kedze nevidim osobitne vlakno pre money market, a vyhodnotil som, ze tu sa to riesilo najviac dam otazku sem. Idem kupovat nove auto, to ma dodanie o nejaky rok az 15 mesiacov.

Kedze viem ze tie peniaze budem potrebovat...
Tak kúp auto za polovicu, polovicu ulož na slušný termiňák v banke a "so zvyškom" čo počas roka príde môžeš gambliť do svojich nápadov na burze...
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa Peter222 »

Lex napísal: Ne 06 08, 2023 12:43 pm Ahojte, kedze nevidim osobitne vlakno pre money market, a vyhodnotil som, ze tu sa to riesilo najviac dam otazku sem. Idem kupovat nove auto, to ma dodanie o nejaky rok az 15 mesiacov. Mam teda na ucte cca 35k eur ktore budem s istotou o rok potrebovat. Ako idealne miesto na umiestnenie som vyhodnotil prave money market etf, konkretne https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 7#overview ako najvacsi eur-based fond. Vedel by mi niekto zhrnut ake rizika tam su? Ja som zatial okrem padu fondu, resp protistrany (kedze je tam swap) ziadne nenasiel. A teda beriem to ako idealnu alternativu k terminaku bez rizika. A teda plan je umiestnit cash na auto tam a o rok zinkasovat 1300 v cistom a mat na poistku a kratsi road trip v novom aute. Rozmyslan zle?

Kedze viem ze tie peniaze budem potrebovat nechcem podstupovat riziko straty pri benom etf.
V zásade rozmýšľaš správne. K tým rizikám čo popisuješ - "pád" fondu, resp. spôsob replikácie. Usudzujem, že všetky MM fondy replikujú synteticky, keďže inak to v tomto prípade ani nejde, žiadne ETF predsa nemôže ukladať peniaze "priamo" v cent. banke, preto ten swap. Riziko protistrany tam je ako pri každom ETF. Ak si nemyslíš že asset management DB skrachuje do roka tak je to ok. Ku koncu 2022 mali AUM 820 mld. EUR.

Za mňa by som spomenul ešte dve veci:

1) menej podstatná - pri predaji musíš rátať s "nákladom" v podobe bid/ask spreadu. Podľa údajov, ktorý si poslal z justetf je to cca -0,11%. Nič hrozné, len na to treba pamätať.

2) podstatnejšie - zmena sadzieb zo strany ECB v najbližšom roku. Z pohľadu risk/reward je to však podľa mňa ok.

Ak zastávaš názor, že ECB nebude výrazne meniť sadzby je to dobrá alternatíva. Možno aj mierny pokles ceny fondu by bol na konci dňa kompenzovaný tým, že to máš po roku oslobodené od dane na rozdiel od termiňáku.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF peňažného trhu

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Za mňa :like:

Výnos 3,71% p.a. v čistom je ako termínovaný vklad s úrokom 4,42% p.a.

Súhlasím, že riziko nižšieho výnosu je v znižovaní sadzieb.
Druhé riziko je v tom, že auto ti dodajú skôr ( daňový test )

P.S.: Pred krízou 2008/2009 bola sadzba ECB 4,2% ...počas krízy ju znížili o 1% ( 2 x 0,5% ) a potom ked EU upadla do recesie a hrozila deflácia dalších -0,75%.
Spolu za 1 rok klesli sadzby zo 4,2% na 2,5%.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: ETF peňažného trhu

Príspevok od používateľa Glogol »

A ja si dovolim este jednu pozn co sa stala pred mesiacom znamemu. Pri objednavke ho ubezpecovali ze cakacia doba min 9 mesiacov a o 6 tyzdnov mu zavolali ze auto doslo. Aj by som sa o flasu vina stavil ze aj v tomto pripade stavil ze auto dojde do roka od zaplatenia zalohy. Ale nic to nemeni na tom ze to treba niekam docasne zaparkovat a ten tip je ok.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
GiovanniX
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Pi 17 12, 2021 5:06 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 4 times

Re: ETF peňažného trhu

Príspevok od používateľa GiovanniX »

Na xtb som nasiel XEON.DE
Ma dake rizika to etf?Rozmyslam,ze z fio presuniem peniaze tam.Predsa
cca 3.65% je viac ako 2%.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF peňažného trhu

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Včera som čítal článok analyzujúci možnosti ako zhodnotiť cash. Samozrejme, týka sa to USA, nie Kocúrkova.
Niektoré tickery ETF sú však zaujímavé aj pre nás. Napríklad ja momentálne len daytrejdujem a držím 100% cash.

Tu je voľný preklad článku:

Investori v auguste odmietli nakupovať akcie. A je ľahké pochopiť prečo: Môžu získať 5,6 % výnos bez všetkých trhových rizík.

Ak vložíte len 10 000 dolárov na jednoročné CD s výnosom 5,6 %, čo je priemer v USA, budete mať za 10 rokov 17 244 dolárov.
Máte horizont 20 rokov? Váš balík peňazí bude mať hodnotu 29 736 USD.

"Keď môžete zarobiť viac ako 5 % bez rizika, mnohých investorov to podnieti k tomu, aby si dvakrát rozmysleli, akú časť svojho majetku sú ochotní vystaviť volatilite akciového trhu,"

Ďalšie možnosti ako zaparkovať cash :

TIPS: 6% p.a.
Výnosy cenných papierov chránených proti inflácii (Treasury Inflation Protected Securities, TIPS) sa tiež zvyšujú. Tieto štátne cenné papiere prinášajú výnos upravený o infláciu. A teraz sa výnosy zdajú byť solídne. Index Pimco 1-5 Year US TIPS (STPZ) vypláca výnos SEC vo výške 6 %p.a.

A iShares TIPS Bond (TIP) vypláca 5,76 %.

7%: prioritné akcie

Ďalším zdrojom vysokých výnosov sú prioritné akcie. Ide o hybrid akcií a dlhopisov.
Preferenčné akcie môžu na dnešnom trhu vyplácať ročné výnosy až do výšky 7 % a viac.

Fond Virtus InfraCap US Preferred Stock ETF (PFFA) dosahuje podľa SEC výnos 10,4 %.
Medzi ďalšie možnosti patria Global X Variable Rate Preferred (PFFV) s výnosom 7,71 % a Global X US Preferred (PFFD) s výnosom 6,61 %.

10 % a viac: zhodnocovanie z bankových úverov

Bez zbytočného úsilia však môžete nájsť ešte vyššie výnosy. Fond SPDR Blackstone Senior Loan ETF (SRLN) drží dlhy s priemerným ratingom B.
A vypláca výnos SEC vo výške takmer 10 %. Podobne fond Invesco Senior Loan ETF (BKLN) vypláca výnos SEC vo výške 8,38 %.

Ale počkajte, má to háčik

Predtým, ako sa úplne vzdáte akciového trhu, je potrebné zvážiť niekoľko dôležitých aspektov.

Po prvé, vysoké výnosy nie sú večné. Ak si kúpite jednoročné CD, vždy existuje šanca, že sadzby budú nižšie, keď príde čas na obnovu.
Aj dlhopisové ETF časom nahradia existujúce dlhopisy. To tlačí výnosy nadol, pri zachovaní rovnakých podmienok, ak sadzby v budúcnosti klesnú.
A nezabúdajte na infláciu.

Ďalej, 6 % znie skvelo. Ale stále je to menej ako historický celkový výnos indexu S&P 500. Index S&P 500 dosahuje od roku 1928 priemerný ročný výnos 10 %. To znamená, že ak vložíte 10 000 USD do indexu S&P 500 na 10 rokov, v priemere vám po desiatich rokoch môžete mať 25 937 USD.
To je o 50 % viac, ako by ste získali pri 5,6-percentnej sadzbe.

Čas na dlhopisy oproti S&P 500?

Riziko zvýšeného výnosu z akcií začína byť pre niektorých investorov príliš veľké.
Výnosy akcií už od roku 1975 prevyšujú výnosy dlhopisov o vysokých 5 % ročne.
Od ich covidového minima prekonali výnosy akcií výnosy dlhopisov s rekordným náskokom. Investori do indexu S&P 500 na tejto ceste zabodovali.
Výnosy akcií za posledných 41 mesiacov viac ako zdvojnásobili výnosy dlhopisov.
"To je vôbec najlepšia výkonnosť za podobné časové obdobie, ktorá prekonáva najvýraznejší výkon akcií a dlhopisov z obdobia technologickej bubliny z konca 90. rokov a začiatku roka 2000,"

Takéto odchýlky však často otvárajú možnosť na odraz. A to by bolo pre dlhopisy dobrým znamením. A vysoké výnosy tento posun len zatraktívňujú.

"Ak je história nejakým vodítkom, po poslednom náraste relatívnej výkonnosti akcií oproti dlhopisom bude nasledovať opak," "Kedy sa však tento obrat začne, je ťažké odhadnúť."

Miesta, kde možno uložiť hotovosť

Prioritné akcie Virtus InfraCap US Preferred 10,36 % (PFFA)
Seniorský úver SPDR Blackstone Senior Loan 9,96 % (SRLN)
Prioritné akcie Global X US Preferred 6,61 % (PFFD)
TIPS Pimco 15+ Year US TIPS 6,21 % (LTPZ)
Sporiaci účet UFB Direct 5,25%
Jednoročné CD UFB Direct 5,25 %
Peňažný trh CIT Bank 5,05%
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: ETF peňažného trhu

Príspevok od používateľa Rokosák »

Vynos jednorocneho CD plati na jeden rok. Penazny fond nie je casovo obmedzeny, teda ide ho predat hocikedy.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"