Vyhodne sporiace ucty

Garantované fondy, zaistené vklady, investičné certifikáty, dlhopisy a obligácie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa xerces »

Vsimol som si ze FIO banka ma na sporiacom ucte 2%. Predtym som to tam nevidel, takze to bude asi nieco nove. Nie je to sice tolko co ma 365ka ale na druhej strane ta to bude vyznamne znizovat (resp. ponecha ked si clovek zaplati poplatok). Obmedzenie vysky vkladu je do 10 000 Eur. Neviem teda o nejakom vyhodnejsom ucte (okrem spoplatneho v 365.bank). Co na to poviete? Mozno to niekomu pomoze.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa Joki »

Tu sme pisali o Fio a 2% zhodnotenia. Potom aj nižšie pod príspevkom. Možnosť tam je aj nad 10 000€ resp. bez obmedzenia. Musíš si založiť
Fio sporiaci účet. V cenniku je to 2a.
https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 19#p176919
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa Fund »

Fio konto - 2% do 10.000€
Fio sporiaci ucet - 2% neobmedzene
Fio :like:
...slovenske banky zase spia,ved naco sa snazit
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa xerces »

Super, to som si vsimol az teraz ze to je takto. Sice neviem preco to tak urobili ale davam velky :like:
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa capitalcapital »

xerces napísal: Pi 13 01, 2023 3:00 pm Super, to som si vsimol az teraz ze to je takto. Sice neviem preco to tak urobili ale davam velky :like:
Tu je dôvod:
Fio sporiaci účet - počet odchádzajúcich platieb/výberov je obmedzený na 4 mesačne
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zisťoval som pre rodinu najvyššie možné bezrizikové zhodnotenie úspor v SR (termínovaný vklad v EUR ).

J&T Banka dáva 3% p.a. na 1 rok, 3,3% na 1,5 roka a 3,5% p.a. na 2 roky.
Dá sa aj od 4 do 10 rokov za 4% p.a. Pre konzervatívnych istý bezrizikový príjem chránený garanciou do 100 K.

Podmienka: min. 10 000 € (od 3000 ak už ako klient máte zainvestované cez JT ).
Založenie účtu cez net, alebo v pobočke (majú iba tri v SR ) a papiere potom pošlú cez poštu na podpis.
Zaujimavostou je, že taký účet (za účelom investície ) u JT je bez mesačných poplatkov.
(teda nie ako niekde inde kde musíte mať bežný účet, platiť mesačné poplatky a popritom máte termíňak )

Druhou zaujimavosťou je, že peniaze sa až do konca vkladu nedajú vybrať ( v iných bankách sa dajú, ale prídete o úroky )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa rmaly »

xerces napísal: Pi 13 01, 2023 3:00 pm Super, to som si vsimol az teraz ze to je takto. Sice neviem preco to tak urobili ale davam velky :like:
Tak su to rozdielne produkty...
ten neobmedzeny je poducet k beznemu a je to na tie max 4 vybery a len v eur

Ten druhy je bud v eur alebo czk (za 5.5%) a tusim pisali, ze je k nemu aj karta... Tam je ten limit 10k

Inac toto je podla mna uplne ze super na drzanie pohotovostnej rezervy alebo akychkolvek penazi (aj vacsich), co su pripravene na investiciu alebo na nieco velke (prachy na nakup auta a pod)... proste su k dispozicii a nehniju za 0%
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa xerces »

Chapem a vidim to rovnako. Otazka este je ci napriek tomu nebude 365 od 1.2 vyhodnejsia kedze tam zostane urok 3,65% aj ked to bude spoplatnene nejakym poplatkom.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa rmaly »

xerces napísal: Pi 13 01, 2023 11:31 pm Chapem a vidim to rovnako. Otazka este je ci napriek tomu nebude 365 od 1.2 vyhodnejsia kedze tam zostane urok 3,65% aj ked to bude spoplatnene nejakym poplatkom.
Ja v 365ke pouzivam len ten "neobmedzeny" sporiaci s 0.0365, lebo ak ma pamat neklame ten druhy musis "dobijat" cez platby kartou alebo zaokruhlovanie alebo tak nejak, nie (a to nepouzivam v 365ke)... proste ide mi v tomto pripade aj o jednoduchost...
A na tej 365ke nie je tiez nejaky limit, ci ho nakoniec zrusili?
V kazdom pripade kto pouziva aktivne 365ku, tak urcite je hento vyhodnejsie
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa user27 »

Pouzivam na rezeru (okolo 5k eur) kraken - tam je urok 2,5%. Vybrat sa to da okamzite, je to bez akejkolvek casovej viazanosti.
BEN
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Št 21 12, 2006 2:12 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa BEN »

JUGGLER napísal: Pi 13 01, 2023 6:29 pm Zisťoval som pre rodinu najvyššie možné bezrizikové zhodnotenie úspor v SR (termínovaný vklad v EUR ).

J&T Banka dáva 3% p.a. na 1 rok, 3,3% na 1,5 roka a 3,5% p.a. na 2 roky.
Dá sa aj od 4 do 10 rokov za 4% p.a. Pre konzervatívnych istý bezrizikový príjem chránený garanciou do 100 K.

Podmienka: min. 10 000 € (od 3000 ak už ako klient máte zainvestované cez JT ).
Založenie účtu cez net, alebo v pobočke (majú iba tri v SR ) a papiere potom pošlú cez poštu na podpis.
Zaujimavostou je, že taký účet (za účelom investície ) u JT je bez mesačných poplatkov.
(teda nie ako niekde inde kde musíte mať bežný účet, platiť mesačné poplatky a popritom máte termíňak )

Druhou zaujimavosťou je, že peniaze sa až do konca vkladu nedajú vybrať ( v iných bankách sa dajú, ale prídete o úroky )
Len doplním - 4% p.a. sú až od 5 rokov viazanosti a zaujímavosťou je tiež možnosť ročného pripisovania úroku na účet a teda aj jeho vybratia, čo iné banky nerobia.
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa miror »

J&T ako ich dlhorocny klient uz 15 rokov vyslovene neodporucam. Peniaze nevybratelne, v podmienkach klauzula, ze vzdy rozhoduju o tom, ci umoznia alebo nie predcasny vyber - co myslite ze rozhodnu ? Potreboval som surne vybrat, dva tyzdne akoze rozhoduju a potom zamietnu.
A samozrejme Vam pridelia bankara, ktori Vas ma na starosti. Ten sa samozrejme meni kazdy rok, lebo tam nikto nevydrzi. Na vela veci treba podpis a bankar nema cas navstivit, na centrale v BA Vas neobsluzia, lebo napriklad patrite pod bankara zo Ziliny.
A pikoska - v lete ked dvihal davno FED aj ECB uroky, posielali klientom maily ako si maju rychle dlhodobo na terminakoch zaviazat peniaze, lebo budu este znizovat uroky (nepamatam presne ale bolo to okolo alebo pod 1% na rocnom). Samozrejme bolo jasne, ze uroky sa budu dvihat a par tyzdnov na to uroky zvysovali.
Podobne ich fondy - jeden fond vlozi peniaze do ich druheho fondu a ten nakupi ich treti fond - aby klient platil poplatky dvoj alebo trojnasobne.
Preto nikomu neodporucam aj kvoli obchodnej politike aj kvoli vynosom tam ist.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa JanH »

Trošku sa mi to názorovo bije Miror. Dovysvetľuješ prosím vetu dlhoročný klient (15y) a vyslovene neodporúčam…nejde mi to dokopy.
Má to aj výhody, ktoré si nespomenul a preto ostávaš verný, alebo v podstate ešte nebola právna možnosť za tých 15 rokov vybrať vklady ako napr. pri dôchodkových pilieroch ? To sa mi nezdá.
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa miror »

Aj ked podstata prispevku bola inde - co robia s fondami a ako okato sa snazia oklamavat klientov, odpoviem:
Proste mam tam veci, ktore vybrat nechcem, lebo by presun (predaj a nakup inde) stal dalsie peniaze alebo som v minusovej pozicii a cakam na nejaky pohyb do kladnych hodnot (podielove fondy). Ale hotovost na ucte zostatok 0€) ako aj terminaky tam nemam niekolko rokov ani ziadne nove prikupovania. Len postupne opustam drzane pozicie.
Satyricon1
Príspevky: 32
Dátum registrácie: So 01 12, 2012 7:32 pm
Been thanked: 1 time

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa Satyricon1 »

Ja musím napísať opačnú skúsenosť. Pred par mesiacmi som otváral v JT terminak, czk aj euro, neviem už o ktorý išlo, ale za pár dní po tom ako som vklad otvoril zvysovali úroky, zavolali mi a informovali, že navýšia úrok aj mne. Napriek tomu ze som par dni predtým dobrovoľne uzavrel zmluvu s vtedy platbou sadzbou, čiže to bol vyslovene proklientsky prístup z ich strany.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa JUGGLER »

buďme pragmatickí:
- na termíňaku nikoho odrbať nevedia
- účet k termíňaku je zadarmo
- ľudom, ktorí nemienia predčasne vyberať peniaze môže byť jedno, že nemôžu v JT vybrať ( aj tak by prišli o úroky)
- majú pekné dievčatá

Ich termíňaky a zerou coupon dlhopisy sú dobrou ponukou na trhu (termíňaky dokonca ) bezkonkurenčné

Ostatné ponuky pozor na poplatky a viazanosť , ale to všade...Nepoznám inštitúciu, ktorá túži klientom zhodnococať peniaze bez toho, aby ich čo najviac obtiahla...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa Glogol »

Len pre evidenciu, ani som nepozeral ale dosla mi reklama ze mbank sporiaci ucet 1 perc.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa rmaly »

Glogol napísal: Pi 20 01, 2023 10:50 pm Len pre evidenciu, ani som nepozeral ale dosla mi reklama ze mbank sporiaci ucet 1 perc.
hned som to isiel pozriet, ale teda nie je to emax alebo emax plus, ale nejake ich msporenie, kde si peniaze vies naliat iba velmi pracne... a limit je 8x 2000 eur... takze zatial fio (co sa tyka bezpracnosti) vedie... ale super dik za info... mozno sa este pochlapia
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa capitalcapital »

rmaly napísal: Pi 20 01, 2023 11:32 pm hned som to isiel pozriet, ale teda nie je to emax alebo emax plus, ale nejake ich msporenie, kde si peniaze vies naliat iba velmi pracne... a limit je 8x 2000 eur... takze zatial fio (co sa tyka bezpracnosti) vedie... ale super dik za info... mozno sa este pochlapia
Peniaze sa dajú vložiť aj jednorazovo a popri tom si tam vieš "pracne" prihadzovať (zaokrúhľovanie platieb, trvalý príkaz, ...)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa rmaly »

capitalcapital napísal: Pi 20 01, 2023 11:35 pm
rmaly napísal: Pi 20 01, 2023 11:32 pm hned som to isiel pozriet, ale teda nie je to emax alebo emax plus, ale nejake ich msporenie, kde si peniaze vies naliat iba velmi pracne... a limit je 8x 2000 eur... takze zatial fio (co sa tyka bezpracnosti) vedie... ale super dik za info... mozno sa este pochlapia
Peniaze sa dajú vložiť aj jednorazovo a popri tom si tam vieš "pracne" prihadzovať (zaokrúhľovanie platieb, trvalý príkaz, ...)
aha, tak sorac... to som z toho ich popisu nepochopil... idem to este raz kuknut...

p.s. - ale teda ak tam budem mat 2000.01, tak cele sa to uroci uz 0.01... ale ano, da sa to pouzit ako alternativa (diverzifikacia) k fio...len si treba davat pozor...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa JUGGLER »

BEN napísal: So 14 01, 2023 10:45 am Len doplním - 4% p.a. sú až od 5 rokov viazanosti a zaujímavosťou je tiež možnosť ročného pripisovania úroku na účet a teda aj jeho vybratia, čo iné banky nerobia.
Dnes ma napadlo, že pri tých 4% p.a. je možné využiť zložené úročenie.
Napríklad človek s totálnou averziou k riziku straty si povie, že najbližších 10 rokov mu stačí výnos 4% p.a.
Každý rok vyplatené úroky dá na dalsí termíňak až do skončenia tých 10 rokov.

Má niekto schopnosti/vôľu vypočítať kolko by sa tým získalo?
Ja nemám matematickú schopnosť, ale logicky ma napadlo, že do ROI kalkulačky vložim 100 000 a ROI číslo, ktoré už počíta zo zloženým úročením adaptujem na 4% p.a. Snáď je to správne.

Z vkladu 100 000 € normálne, ak by som úroky nereinvestoval, mal by som po 10 rokoch 10 x 4000 e = výnos +40%

Adaptovaním annualizovaného ROI mi vyšlo, že reinvestovaním úrokov z vkladu 100 000 € by som za 10R mal na účte 148 000 ( čo je +48% = annualizovaných 4% p.a., ale reálnych 4,8% p.a. )

Reinvestovaním sa získa 8% navyše, resp. 2 roky úrokov na termíňaku.


V praxi banka pred vyplatením úroku odvedie zrážkovú daň 19%. To znamená, že zo 4000 € pošle 760 € štátu.

Za 10 rokov teda 7 600 € ide na dane. Je to zaokrúhlene ako tých 8000 čo by sme získali reinvestovaním....v praxi by to bolo menej keďže nemôžeme reinvestovať ročne 4000, ale iba čistých 3 240 €

Takže v tvrdej praxi za 10 rokov čistý výnos bez reinvestovanie by bol 32 400 € ( +32,4% )

Z reinvestovaním mi to ukazuje čistý výnos 37 300 € ( +37,3% )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Vigrem
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 24 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa Vigrem »

JUGGLER napísal: So 21 01, 2023 12:46 am Má niekto schopnosti/vôľu vypočítať kolko by sa tým získalo?
Ja nemám matematickú schopnosť, ale logicky ma napadlo, že do ROI kalkulačky vložim 100 000 a ROI číslo, ktoré už počíta zo zloženým úročením adaptujem na 4% p.a. Snáď je to správne.
Vyslo ti to spravne. Matematika za tym je pomerne priamociara (ak som nahodou to, co popisujes, pochopil az prilis priamociaro, povedz) - v podstate ratas 10 rocne zlozene urocenie pri zaklade 100k a 4% rocnom uroku. Ked to rozpises matematicky, v podstate to znamena, ze potrebujes zaklad 100k desat krat vynasobit 1.04. Aby si to nemusel rozpisovat ako 100000 * 1.04 * 1.04 * 1.04 * 1.04 * 1.04 * 1.04 * 1.04 * 1.04 * 1.04 * 1.04, da sa to zjednodusene zapisat ako 100000 * (1.04 umocnene na desiatu), co ma matematicky zapis 100000 * 1.04 ^ 10.

Ked chces vyratat ciselnu hodnotu, najlahsie je to jednoducho skopirovat do googla, ktory vie fungovat aj ako kalkulacka. Ak by si to chcel vyratat v Exceli, na umocnovanie sluzi funkcia POWER, cize by to vyzeralo nejak takto (podla toho, ci clovek pouziva slovensky alebo anglicky Excel, bude treba namiesto ciarky pouzit bodku a dvojbodky ciarku):

Kód: Vybrať všetko

=100000*POWER(1,04; 10)
Vysledok je (zaokruhleny na dve desatinne miesta) 148024.43.

Co sa tyka toho zdanenia, to sa da vyratat uplne rovnako, akurat namiesto 4% pouzijes 81% zo styroch percentualnych bodov (kedze 19% zrazas za dan). Vysledok je potom 137556.13.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Vigrem napísal: So 21 01, 2023 10:09 am
JUGGLER napísal: So 21 01, 2023 12:46 am Má niekto schopnosti/vôľu vypočítať kolko by sa tým získalo?
Ja nemám matematickú schopnosť, ale logicky ma napadlo, že do ROI kalkulačky vložim 100 000 a ROI číslo, ktoré už počíta zo zloženým úročením adaptujem na 4% p.a. Snáď je to správne.
Vyslo ti to spravne. Matematika za tym je pomerne priamociara (ak som nahodou to, co popisujes, pochopil az prilis priamociaro, povedz) - v podstate ratas 10 rocne zlozene urocenie pri zaklade 100k a 4% rocnom uroku. Ked to rozpises matematicky, v podstate to znamena, ze potrebujes zaklad 100k desat krat vynasobit 1.04. Aby si to nemusel rozpisovat ako 100000 * 1.04 * 1.04 * 1.04 * 1.04 * 1.04 * 1.04 * 1.04 * 1.04 * 1.04 * 1.04, da sa to zjednodusene zapisat ako 100000 * (1.04 umocnene na desiatu), co ma matematicky zapis 100000 * 1.04 ^ 10.

Ked chces vyratat ciselnu hodnotu, najlahsie je to jednoducho skopirovat do googla, ktory vie fungovat aj ako kalkulacka. Ak by si to chcel vyratat v Exceli, na umocnovanie sluzi funkcia POWER, cize by to vyzeralo nejak takto (podla toho, ci clovek pouziva slovensky alebo anglicky Excel, bude treba namiesto ciarky pouzit bodku a dvojbodky ciarku):

Kód: Vybrať všetko

=100000*POWER(1,04; 10)
Vysledok je (zaokruhleny na dve desatinne miesta) 148024.43.

Co sa tyka toho zdanenia, to sa da vyratat uplne rovnako, akurat namiesto 4% pouzijes 81% zo styroch percentualnych bodov (kedze 19% zrazas za dan). Vysledok je potom 137556.13.
uz iba od tych 3,24% odratat priemernu ocakavanu inflaciu na desat rokov dopredu a mame realny vynos z investicie, pardon realnu dan statu, ze setrite :). Stat nema rad setrnych.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
peto487
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 07 09, 2021 3:28 pm

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa peto487 »

Zdravim, a co vravite na toto. Rozmyslam ze tam presuniem cast rezervy.
Prílohy
Screenshot_20230122_183505_Samsung Internet.jpg
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa user27 »

Nic moc napad, nechat si viazat rezervu. Su tu spomenute lepsie alternativy.
peto487
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 07 09, 2021 3:28 pm

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa peto487 »

Vklad od 250 euro cize pre tych co nemaju na J&T (min. 10 000 ) a mozem kedykolvek vytiahnut ked potrebujem aj ked stratim urok... mam aj syslenie v 365-ke ale idu to dako menit tak uvidim ci sa to oplati este...
mne toto vyhovuje a ten kraken co si spominal, mne to proste nesedi aj ked to nemusi byt zle...
powers
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Ut 12 02, 2013 12:58 pm
Been thanked: 2 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa powers »

Ja mám Fio 2% zatial mi to príde lepšie ako 365 lebo sa to dá uložiť hneď , nie zaokruholovanie platieb a pod..
Fio by mala tiež pripisovať uroky alikvotne dám vedeť keď mi pristanú centíky

365 by mohla zdvihnuť limit aspoň 5 - 10

oba účty zadarmo to je fajn
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Varovanie o rizikách vkladov v bankách - YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=hjtsN_N ... hpr%C3%A1v

sice trochu mimo temy, ale ako to vidite? Za mna, je to dost prehnané, z hladiska aktualneho realneho rizika../aj ked v principe sa mu neda nic vacsie vycitat/
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa Kosa »

Trumpeta1978 napísal: Ut 24 01, 2023 4:56 pm Varovanie o rizikách vkladov v bankách - YouTube
Nieco tak hlupo prezentovane nejakym zdruzenim, resp. nejakym jej predstavitelom je az trapné. Ten človek vychádza z článku, ktory je alarmisticky pretvoreny do hlupeho videa.

https://euractiv.sk/section/ekonomika-a ... or-021400/

V pripade globalneho problemu, krachu bank a fin. Institucii nepomozu papieriky vo vankusi ani strieborniaky. Ich hodnota je viac menej nulova. Run na banky sa obmedzi limitmi, hotovost sa moze zmenit okamzite na nejake poukazky vydavane statmi a pod. Nedostatok likvidity sa riesi tlacenim papierikov, resp. len dostatocnym naplnenim uctov bank digitalnymi nulami a jednickami.

Kto sa realne chce pripravit na postapokalypticke situacie sa moze realizovat napr. tu :

https://rozpad.cz/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Už som len čakal kedy odporúči peniaze z pančuchy vybrať a kúpiť zlato. Pri striebornej minci som pozeranie skončil...

Dnes máme strach či o tie peniaze neprídeme...a zajtra nás prejde auto.

Tomu pánovi by som zakontroval:
neexistuje 100% istota, že o vklady v bankách nad 100K raz investori neprídu, ale je tu 100% istota, že akýkoľvek cash časom zožerie inflácia.

Takže OK. Je fajn mať nejaký cash v rezerve, keby sa banky dostali do insolvencie (na to prišli v 2008/2009 i páni z Fedu), ale strašiť ľudí, že by politici nezariadili vyplatenie celoeurópskej garancie 100K v každej banke mi pripadá scestné.
Veď stačí aby ECB ,,natlačila,, peniaze ( dnes sa už len k číslam pripisujú nuly ..to FED priznal ) a život ide ďalej.

Pokial sa pametám na Cypre prišli o časť vkladov veľkí zahraniční vkladatelia (čierne peniaze z Ruska a pod. )

O peniaze v Bank of Cyprus prišli hlavne zahraničné sporitelia, väčšiny obyvateľov Cypru sa zabavenie časti vkladov v banke nedotklo. Uviedol to guvernér cyperskej centrálnej banky Panikos Demetriades. Podľa neho škrty nemali vplyv na 96 percent vkladov na Cypre.

Cyprus sa dohodol s Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom na záchrannom úvere desať miliárd eur.
Výmenou za to musela krajina zavrieť banku Laiki, druhú najväčšiu banku v krajine, a pristúpiť k reštruktura­lizácii najväčšej banky Bank of Cyprus. V rámci reštrukturalizácie Cyprus zabavil sporiteľom časť vkladov nad 100 000 eur.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
samo
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Št 05 11, 2015 7:58 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa samo »

J&T oddnes menia uroky na vkladovych EUR uctoch (da sa povazovat tiez za sporiaci ucet, peniaze dostupne za 14d, 33d, alebo 3m). Pre EUR ucty su aktualne od dnes platne nasledujuce urokove sadzby v zavislosti od vypovednej lehoty:

14-dňová 2,50 % p. a.
33-dňová 2,60 % p. a.
3-mesačná 2,80 % p. a.

https://www.jtbanka.sk/vklady/vkladove- ... u-lehotou/

Urocenie terminovanych vkladov ostava nezmenene.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa JanH »

Keď to porovnáme s mierou inflácie, je to stále na zaplakanie..:(
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa Rokosák »

JanH napísal: St 22 02, 2023 9:19 pm Keď to porovnáme s mierou inflácie, je to stále na zaplakanie..:(
Ked si uvedomime, ze inflacia posobi aj na straty v akciach, tak nepomoze ani rumadzgat. :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: Št 23 02, 2023 3:52 am Ked si uvedomime, ze inflacia posobi aj na straty v akciach, tak nepomoze ani rumadzgat. :D
A keď si uvedomíme, že výnos krátkodobých dlhopisov bol od roku 2009 skoro nulový a SP500 vrátane dividend od high z roku 2007(zámerne nepíšem od dna 2009, ako to robia predavači zlata pri grafoch zlata) narástol na maximum o 300%, tak maximálny terajší pokles -25% len zníži tento výnos na 200%.
Takže inflácia je pokrytá až do kumulatívnej výšky 200%. Zatiaľ máme celkovú infláciu asi 20% od roku 2020.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa Glogol »

JanH napísal: St 22 02, 2023 9:19 pm Keď to porovnáme s mierou inflácie, je to stále na zaplakanie..:(
Hypo je za cca 4%. Takze 4-2,5 je relativne ok. Takto bolo aj v case nulovych urokov, Hypo - vklady = cca 1,5 - 0. Samozrejme opakujem zhruba.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa Rokosák »

jogo napísal: Št 23 02, 2023 7:54 am Takže inflácia je pokrytá až do kumulatívnej výšky 200%. Zatiaľ máme celkovú infláciu asi 20% od roku 2020.
To je samozrejme pravda Jogo. Ale ze vynos SP500 je zhruba tretina vdaka inflacii sa publikuje iba v odbornej tlaci, a ze inflacia posobi aj na straty som nenasiel nikde. :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: Št 23 02, 2023 2:53 pm To je samozrejme pravda Jogo. Ale ze vynos SP500 je zhruba tretina vdaka inflacii sa publikuje iba v odbornej tlaci, a ze inflacia posobi aj na straty som nenasiel nikde. :D
Ok. Inšpirujem sa tvojím vláknom, len mi prezraď, kde a kedy si kúpil dlhopisy s výnosom 7.86%.
Rokosák napísal: St 15 02, 2023 3:36 am Dlhopisy, lepsie povedane fixny vynos (fixed income):

Stav 12/31/2022

Percento Urokova miera
31.86 0.5% Rozne penazne fondy a Cash (Odhad)
19.4 7.86% Statne dlhopisy
12.9 4,39% Statny dlhopis
35.6 4.22% Statny dlhopis IAAAG (1)


IAAAG (1) vyprsi 23-2-2023 kedy sa nahradi novou urokovou mierou.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa Rokosák »

Jogo,

6.89% For savings bonds issued November 1, 2022 to April 30, 2023 co zrejme teraz drzim.

Urokovu mieru pocas septembra a oktobra neviem najst, ale pre stvrty stvrtrok mi vyslo 7.86.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Vyhodne sporiace ucty

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: Pi 24 02, 2023 2:57 am Jogo,

6.89% For savings bonds issued November 1, 2022 to April 30, 2023 co zrejme teraz drzim.

Urokovu mieru pocas septembra a oktobra neviem najst, ale pre stvrty stvrtrok mi vyslo 7.86.
Dobrý článok k týmto dlhopisom:

https://www.cnbc.com/2022/11/01/treasur ... -2023.html
1. Aká je aktuálna úroková sadzba? 6,89 % ročne

2. Ako dlho budem dostávať 6,89 %? Šesť mesiacov po kúpe

3. Aký je konečný termín na získanie 6,89 % úroku? Dlhopisy musia byť vydané do 30. apríla 2023. Termín nákupu môže byť aj skôr

4. Aké sú limity nákupu? 10 000 USD na osobu každý kalendárny rok plus ďalších 5 000 USD v papierových dlhopisoch I prostredníctvom vrátenia federálnej dane

5. Budem platiť dane z príjmu? Zo získaných úrokov budete musieť zaplatiť federálnu daň z príjmu, ale nie štátnu ani miestnu daň
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Garantované vklady, investičné certifikáty, dlhopisy"