Rozdiel medzi Unrealized P/L a Net liquidity balance (IBK)

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
vladis123
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Št 12 01, 2023 8:59 pm
Has thanked: 4 times

Rozdiel medzi Unrealized P/L a Net liquidity balance (IBK)

Príspevok od používateľa vladis123 »

Ahojte,

začiatkom januára som sa rozhodol konečne otvoriť investičný účet v IB, s plánom dlhodobých a pravidelných investícií.
(Vopred sa ospravedlňujem za hneď prvú, asi blbú, otázku. :D ... ale mám zatiaľ skúsenosti len s cryptom a tam mi tie fees prídu oveľa transparentnejšie...)

Mám dve prosby/otázky:

1) Prečo vzniká rozdiel medzi celkovým Unrealized P/L a Net liquidity balance?
- vložil som 4000€, nakúpil za ne akcie. Po pár dňoch mám P/L cca 330€ ale net liquidity je zhruba 4250€. Čiže o 80€ menej. Ako mám chápať tento rozdiel? Sú to zahrnuté vstupné poplatky pri kúpe jednotlivých akcií?
Screenshot 2023-01-12 at 20.56.39.png
Screenshot 2023-01-12 at 20.56.22.png


2) Účet mám v EUR. Nakupoval som väčšinou USD akcie (neskôr som sa v predošlých diskusiách dočítal, že je potrebné prekonvertovať EUR do USD ak nakupujeme usd akcie, inak nám IBK iba USD požičia a berie si za to úroky). Každopádne niekde vo výpise v účte som si všimol, že občas prebehli nejaké kurzové automatické prevody na pozadí. Žial neviem sa dopátrať či sa naozaj všetky platby automaticky prekonvertovali do usd, alebo nie.

Robí to už IBK automaticky alebo naozaj treba pred nákupom usd aktív prekonvertovať eurá na doláre?
Screenshot 2023-01-12 at 21.14.14.png

Prípájam do prílohy aj screenshoty z účtu, aj s výpisom akcií. Možno pomôžu určiť, kde sa mohlo tých 80€ vypariť :)
Ďakujem veľmi pekne.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozdiel medzi Unrealized P/L a Net liquidity balance (IBK)

Príspevok od používateľa osamely chodec »

vypis nie je v realnom case, bude tam necasovost, ten druhy vypis co si dal ma aky nazov?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Rozdiel medzi Unrealized P/L a Net liquidity balance (IBK)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Účet máš v IBCE? (maďarsko? )
ked máš účet v EUR a nakúpiš aktíva za USD, bude sa ti balance (stav účtu ) meniť podľa kurzu EUR/USD.
Príklad: máš nakúpené za 10 000 USD a si v zisku 10%. To je 11 000 USD a pri kurze EUR/USD 1: 1 máš balance 11 000 EUR
Ked EUR posilni o 1%, pri tom istom stave v USD už máš balance 11 000 x 0,99 = 10 890 €.

To net liquidation znamená, že za kolko by si všetky pozície vedel predať podľa súčasného ocenenia.
Nie je to dobrý ukazovateľ lebo ocenenie robí v strede medzi ponukou a dopytom, čo môže byť pri zavretej burze hocijaké číslo ( nie sú tam marketmakeri, takže nelikvidné assets sa kótujú hocijako alebo nijako.

Ked máš účet v EUR a kúpiš niečo v USD, tak ti broker požičia USD. Ak si u IBCE nedá sa to urobiť tak, že si dopredu časť EUR zmeniš na USD. Preto je pre teba vhodnejšie zmeniť menu účtu na USD ( cez account manažment to zaklikneš a do 24h ti to zmenia ). Dá sa to meniť (tuším raz za 6 mesiacov ). Ináč máš tie USD požičané od brokera a to je úrok cca 5% p.a.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
vladis123
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Št 12 01, 2023 8:59 pm
Has thanked: 4 times

Re: Rozdiel medzi Unrealized P/L a Net liquidity balance (IBK)

Príspevok od používateľa vladis123 »

JUGGLER napísal: Pi 13 01, 2023 3:29 pm Účet máš v IBCE? (maďarsko? )
Viem to niekde zistiť? Zakladal som účet cez interactivebrokers .com (nie .hu) domenu. Neviem sa k tejto informácií dopátrať. Vidím iba account type: Cash a "IBKR Pricing Plan: IBKR Pro; Stocks: Fixed"
JUGGLER napísal: Pi 13 01, 2023 3:29 pm ked máš účet v EUR a nakúpiš aktíva za USD, bude sa ti balance (stav účtu ) meniť podľa kurzu EUR/USD.
Príklad: máš nakúpené za 10 000 USD a si v zisku 10%. To je 11 000 USD a pri kurze EUR/USD 1: 1 máš balance 11 000 EUR
Ked EUR posilni o 1%, pri tom istom stave v USD už máš balance 11 000 x 0,99 = 10 890 €.

To net liquidation znamená, že za kolko by si všetky pozície vedel predať podľa súčasného ocenenia.
Nie je to dobrý ukazovateľ lebo ocenenie robí v strede medzi ponukou a dopytom, čo môže byť pri zavretej burze hocijaké číslo ( nie sú tam marketmakeri, takže nelikvidné assets sa kótujú hocijako alebo nijako.
Rozumiem asi, vďaka :).
JUGGLER napísal: Pi 13 01, 2023 3:29 pm Ked máš účet v EUR a kúpiš niečo v USD, tak ti broker požičia USD. Ak si u IBCE nedá sa to urobiť tak, že si dopredu časť EUR zmeniš na USD. Preto je pre teba vhodnejšie zmeniť menu účtu na USD ( cez account manažment to zaklikneš a do 24h ti to zmenia ). Dá sa to meniť (tuším raz za 6 mesiacov ). Ináč máš tie USD požičané od brokera a to je úrok cca 5% p.a.
uff, to je dosť 5%. Dá sa vôbec niekde pozrieť v dashboarde, že koľko je požičané aktuálne? Lebo potom nerozumiem prečo mi prišli tie notifikácie o AUTOMATICKEJ konverzii z EUR na USD. Ak to je tak ako vravíš, treba tie pozície predať, dať si účet v USD, prekonvertovať eurá do usd a znova nakúpiť?

A keď budem mať účet v USD, nie je problém posielať tam eurá? Oni to automaticky prekonvertujú alebo musím potom manuálne. (Inak pozerám v cash report - convert currency a dá sa mi premeniť eurá na usd... ale teda neviem či to je presne to na čo narážaš ty).

PS: @JUGGLER aj v historií mám kurzový prepočet
Screenshot 2023-01-13 at 16.17.44.png
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Rozdiel medzi Unrealized P/L a Net liquidity balance (IBK)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

vladis123 napísal: Pi 13 01, 2023 4:15 pm
Viem to niekde zistiť? Zakladal som účet cez interactivebrokers .com (nie .hu) domenu. Neviem sa k tejto informácií dopátrať. Vidím iba account type: Cash a "IBKR Pricing Plan: IBKR Pro; Stocks: Fixed"
neviem presne ako to je v mobilnej appke. Cez PC sa do account manažmentu chodí cez túto stránku :
https://www.interactivebrokers.co.uk/sso/Login?RL=1 (autentifikácia ti nabehne cez mobil )

To kde patríš je vždy v hlavičke REPORTu. Čiže si vygeneruj nejaký report ( za posledný deň, alebo mesiac... )
Na 99% ked si účet zakladal zo SR budeš v IBCE.
vladis123 napísal: Pi 13 01, 2023 4:15 pm
uff, to je dosť 5%. Dá sa vôbec niekde pozrieť v dashboarde, že koľko je požičané aktuálne? Lebo potom nerozumiem prečo mi prišli tie notifikácie o AUTOMATICKEJ konverzii z EUR na USD. Ak to je tak ako vravíš, treba tie pozície predať, dať si účet v USD, prekonvertovať eurá do usd a znova nakúpiť?
úroky menia podľa sadzby centrálnych bánk. Zrovna včera som dával screenshot posledných, že IB má iba polovičné voči iným brokerom:
IB loan rates.png
.
.
majú to uverejnené tu: https://www.interactivebrokers.com/en/t ... -rates.php
A keď budem mať účet v USD, nie je problém posielať tam eurá? Oni to automaticky prekonvertujú alebo musím potom manuálne. (Inak pozerám v cash report - convert currency a dá sa mi premeniť eurá na usd... ale teda neviem či to je presne to na čo narážaš ty).
Nie je. IB je super v tom, že môžeš mať účet v USD a posielať tam EUR a zároveň vyberať EUR. Proste žiadne starosti s vkladaním, alebo vyberaním USD a konverzia takmer zadarmo.

Len POZOR...a to si treba zapamätať : skôr než sa pošlú peniaze do IB , treba v account manažmente vygenerovať DEPOSIT, kde IB dáte vedieť čo im posielate...teda akú MENU a sumu.
Podľa toho vám IB vygeneruje platobné údaje, kde to treba poslať. Majú zberné účty..napr. pre EUR je v nemecku....kde im tie EUR dôjdu a oni to priradia na účet ( preto musí byť v prevode MENO a číslo IB účtu ( napr. Jozef Mrkvička/ U12345 ).
To všetko IB vygeneruje, len treba im dať vedieť, teda vygenerovať deposit.

Ked máš cash účet, tak tú konverziu po nákupe USD aktíva za EUR oni robia automaticky.
Je teda možné, že tie USD tým pádom ani nemáš požičané a neplatíš úrok.

Margin účet funguje na inom princípe. Tam sú tvoje peniaze len kolaterál (záloha ) a všetko čo sa obchoduje je za peniaze brokera. Do výšky kolaterálu sa to však zrejme neberie ako pôžička, volný cash sa dokonca úročí (novinka u IBCE, lebo práve IBCE to neúročilo ). Nákupom USD aktív na EUR účte však na margin účte vzniká pôžička USD, ktorá podľa mňa pretrvá aj po odpredaji USD pozície ( vtedy vidím na účte negatívne USD, čo ručne mením na EUR...čím vlastne brokerovi vraciam USD ). Toto by na CASH účte malo byť automatické (preto ti píšu, že nemôžeš mať negatívny USD balance, že to oni zmenia automaticky, ale dávajú ti možnosť, že to môžeš konvertovať aj sám )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Filip26
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ne 07 03, 2021 6:06 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Rozdiel medzi Unrealized P/L a Net liquidity balance (IBK)

Príspevok od používateľa Filip26 »

JUGGLER napísal: Pi 13 01, 2023 5:49 pm Ked máš cash účet, tak tú konverziu po nákupe USD aktíva za EUR oni robia automaticky.
Je teda možné, že tie USD tým pádom ani nemáš požičané a neplatíš úrok.
Dá sa toto niekde overiť keď mám cash účet? Napr vo výpise z účtu?
michael89
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Pi 04 02, 2022 4:30 pm
Has thanked: 115 times
Been thanked: 5 times

Re: Rozdiel medzi Unrealized P/L a Net liquidity balance (IBK)

Príspevok od používateľa michael89 »

Vidíš to v nastaveniach účtu, kde si nájdeš Account type a tam vyberáš medzi cash a margin.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"