SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Št 02 03, 2023 7:42 pm Juggler, neboli, nechápeš, že mam vkladnú knižku s ročnou výpovednou lehotou už od komunizmu? A neuchránila ma?
Vkladná knižka neznamená, že máš najvyšší úrok. Teraz by si mal možno 0,5% p.a..
Ja som mal na mysli typického aktívneho ovčana, čo stále hľadá na trhu najvyššie úroky.
Napríklad v JT si 4% p.a. nedávno mohol fixovať na 5 až 10 rokov.
Ak by bola priemerná inflácia nasledujúcich 10 rokov 3-4%, uchránil by si úspory pred znehodnotením

Ked boli obdobia zo zvýšenou infláciou, vždy boli na trhu vklady s vyššou úrokovou sadzbou ( s vyššou fixáciou )
Ale nikdy to nebolo tak, že jedna vkladná knižka by zaručovala najvyšší úrok.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Miloš Convexify napísal: Ut 28 02, 2023 9:42 am Stále však chýba ako sa darilo aktívnemu investovaniu v období 1966-1982. CTA/Managed futures indexy nemáme (iba backtesty - na základe ktorých CTAs vysoko porážali infláciu a indexy), ale máme aktívne riadený Berkshire Hathaway, ktorý kúpil Buffett v roku 1965 za 19 USD. Jeho cena na konci roku 1982 bola 775 USD. Tzn. +4000% (125% p.a.)
:like: za info ohľadom Buffetta. Dospievam k presvedčeniu, že Buffett nie je až tak výnimočný v porovnaní s inými hviezdami.
Mal jedno veľmi výnimočné obdobie, ako väčšina legiend...V ňom urobil ten hlavný výnos..roztvoril nožnice nad SP500 a potom z toho dlho profitoval. Ak to mám vyjadriť ináč: vytvoril bohatý základ pre efekt zloženého úročenia a potom to išlo.
Výnimočnosť Buffetta nie je až tak vo výnimočnom výnose p.a., ako v tom že investuje dlhých 80 rokov.
To sú pomaly tri generácie.

Ked si zoberieme že prvý milión mal vo veku 30, tak ten Berkshire Hathaway kúpil cca vo veku 35 ked mal 7 miliónov a na konci 1982 (pri tom zhodnotení 4000%) mal už 376 mil. USD. Mal vtedy 52 rokov. Zhruba po 40 rokoch začalo zložené úročenie fungovať ako 7 div sveta:

1 miliarda vo veku 56.
4 miliardy vo veku 60.
17 miliard vo veku 66
36 miliárd vo veku 72
59 miliárd vo veku 83
86 miliárd vo veku 88

Treba povedať, že od jeho veku 70 rokov je výnos BRK porovnateľný s total return SP500.
Teda robí to isté čo sedliak, len s vysokým kapitálom. Nie je náhoda, že Buffett pochopil, že jeho minulosť je len minulosť a vidí ako dopadli všetky hviezdy (z jeho čias) a že sám má problém dosiahnúť výnos ako SP500. A nalejme si čistého vína, keby mu tí dvaja manažéri nevnútili v 2016 AAPL, asi by ten SP500 už underperformoval. Minul by totiž rast technológii.
Miloš Convexify napísal: Ut 28 02, 2023 9:42 am Nakoniec sám Buffett často zmieňuje, že široká diverzifikácia je potrebná len, ak investori nerozumejú tomu čo robia.
To je pekná teória, žiaľ len pre tých čo si trúfajú. Presne to vraví ten paper, čo si pochopil ako znižovanie výnosu v indexovom ETF. Väčšina papers sú bezcenné – to je info od človeka ktorý čítal tisícky papers a zamestnáva ľudí, aby sa hrabali v tom hnoji (rozumej papers ) a hľadali v ňom niečo cenné (pozri quantpedia.com )

Ten paper, ale aj všeobecná logika vraví, že ked nie si príliš diverzifikovaný, tak máš šancu na vyšší výnos. Oni píšu, že ľudia (predovšetkým málo majetní ) v snahe vyhnúť sa riziku, radšej volia index s 500 akciami, akoby sa pokúsili o vyšší výnos vo vlastnom portfóliu. Proste, že vybrané akcie, ked je ich menej prinesú vyšší výnos, samozrejme na úkor vyššieho rizika.

Dokonca naznačujú, že kým ľudia nemali možnosť indexových ETfs, tak dosahovali vyššie výnosy. Je to len teória, lebo vieme, že mali vyššie poplatky, takisto boli iné podmienky ( aj iné postavenie Ameriky v rámci sveta ).
A potom bežní ľudia – to nie sú vybrané hviezdy, ktorých je 0,01%...ked bežní ľudia robia stockpicking, tak to takmer zaručene pohnoja a prešpekulujú. Ale nájdu sa aj výnimky. Minule som čítal článok že v Amerike zomrel človek nad 90 rokov o ktorom mysleli, že je chudobný a mal na investičnom účte 8 miliónov USD. Celý život skrblil do akcií, nič si neužil a nakoniec zomrel v chudobe a tie milóny odkázal knižnici...

Ked robím analýzy tých ktorí bijú index, tak vždy je to o tom, že majú portfólio 10-20 akcií, ktoré starostlivo sledujú.
Aj v našej hitparáde sa sedliakovi približujú len 2 HF a jeden fond...aj u tých som zistil, že majú málo pozícii, a často hviezdy ako FAANG.

Čo sa týka tej aktívnej správy, je to naozaj ohromná bieda v celkovej štatistike, ale aj takmer nulová šanca, že bežný človek nájde niečo kde by získal viac ako v tom ,,hlúpom,, indexe. Pre mňa je toto zistenie 8 div sveta, ale je to tak.

Ak máš pocit, že by si napr. u Stanleyho Druckenmillera obstál lepšie ako v SP500 pozri sa na jeho terajšie výsledky.
Ak máš pocit, že ten Lynx, čo si tu minule dal dosiahol viac ako sedliak...našiel som ich real fond s confidential výsledkami: za 5 rokov (2017-2021): +13,2% ....SP500 za rovnaký čas +130%.
Majú to skryté, musíš to odsúhlasiť a v rohu je napísané, že tajné :)
Rok 2022 a 15 rokov pred tým radšej neukazujú...a to je vraj real fond (The Lynx Fund is the original fund launched in May 2000. )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa andre »

JUGGLER napísal: Pi 03 03, 2023 11:22 pm Treba povedať, že od jeho veku 70 rokov je výnos BRK porovnateľný s total return SP500.
To mi nejak nesedi. Dnes ma Buffett 92, cize 70 rokov mal v 2001. Kde ma stale BRK o dost vyssi vynos vid. graf nizsie. Samozrejme najdes zaciatok odkial je ten vynos cca. rovnaky, mozno aj horsi.

Uz nevie robit taky nadvynos ako ked mal "malicky" kapital, lebo ked chce kupit nieco napr. v hodnote 5% portfolia vies si vybrat len z top 50 firiem na burze..

Nejake 2-3 roky dozadu s nim bol rozhovor, kde to vysvetloval. Pytali sa ho, ze ci sa aj dnes daju robit take returny ako robil pred 40-50rokmi a povedal, ze stale su take prilezitosti. Ale prave pre velkost toho majetku co spravuje, to nie je mozne.


A ked ides podla majetku musis zohladnit aj to kolko z neho dava na charitu:

Warren Buffett doteraz venoval rekordných 48 miliárd dolárov na charitu https://www.forbes.com/sites/mattdurot/ ... ec97412f9e
Buffett, the world’s fifth richest person, was worth $100.2 billion per Forbes estimates at the close of trading Tuesday, before taking into account his latest gift. The 91-year-old investor said he now owns 229,016 Class A Berkshire shares (worth about $95.2 billion)–meaning he has donated just over half the 474,998 shares he owned in June 2006, when he first pledged to give nearly all of it away. But Berkshire’s soaring stock is making it hard for Buffett to make good on his pledge—he’s still worth more than twice what he was 16 years ago.
SP500TR vs. BRK od 3.2001:
Prílohy
chrome_zj5H3mHFrJ.png
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa Joki »

JUGGLER napísal: Pi 03 03, 2023 11:22 pm A nalejme si čistého vína, keby mu tí dvaja manažéri nevnútili v 2016 AAPL, asi by ten SP500 už underperformoval. Minul by totiž rast technológii.
Vnútiť mu mohli nákupiť Apple ti dvaja manažéri, ale konečne rozhodnutie do toho investovať musel urobiť Buffett. Veď je to niekoľko miliardová investícia- 895 136 175 akcií, má to hodnotu 137 miliárd dolárov.
Apple je v BH najväčšia pozícia, manažeri v BH majú určitú hotovosť, ktorú môžu použiť na nákup akcii bez toho, aby to konzultovali s WB, resp. s nejakou valnou hromadou BH, ale iste to nie je 137 miliard.
WB to musel nejakým spôsobom “posvätiť”.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

andre napísal: So 04 03, 2023 10:21 am To mi nejak nesedi. Dnes ma Buffett 92, cize 70 rokov mal v 2001. Kde ma stale BRK o dost vyssi vynos vid. graf nizsie. Samozrejme najdes zaciatok odkial je ten vynos cca. rovnaky, mozno aj horsi.
Ked sa to zoberie od jedného bodu, alebo ako celok, áno Buffett je ešte stále lepší ako SP500.
Ja som robil porovnania v rôznych timefrejmoch a v priemere to vyšlo zhruba o 1% p.a. viac ako SP500.
Poviem tri:
Od 1996 Buffett 10,46% p.a.....SP500: 9% p.a.
Od 2007: Buffett 9,37% p.a. ..SP500: 8,75% p.a.
Od 2016 : Buffett 12,75% p.a...SP500: 11,54%

Ale zároveň mal velmi divné obdobia, kedy napr. v 2020 vymazal všetky zisky voči SP500..to vidíš aj na grafe a v ročnej performance to vyzeralo takto:

2019: BRK +11% ... SP500: +31%
2020: BRK +2,4% ... SP500: +17,3%
2021: rovnako ako SP500

Bolo to nedávno a pametám si ako strácal dôveru investorov. Ja som vtedy na neho vsádzal a niečo som vytrejdil.
Do hry sa však vrátil minulého roku, teda 2022, ked sa mu podarilo skončiť v zisku +3,3%..kým SP500 padlo -18%.

BRK je pre mňa v istom pohľade zaujímavá podobne ZLATO. Má obdobia, kedy sa chová úplne opačne ako trh.
Napr. v kríze 2000 zažilo SP500 prudký pád, ale BRK sa držala: 2000: + 28%, 2001 +7%, 2002: len -4%

Takisto si pametám koniec 2018, kedy trhy na Vianoce zleteli dole ale BRK išla hore.

BRK v istom zmysle akoby ten mierny celkový nadvýnos získavala menším poklesom, resp. väčšou dôverou investorov (okrem toho 2020 ). Mne dáva logiku, že BRK je určitým safe-heaven, keďže je to konglomerát ( nie investičný fond ) a investormi sú viac inštitúcie ako retail. Ja to beriem aj tak, že BRK nie je už veľmi príkladom ako Buffett dokáže investovať, keďže napoly ide o podnikanie a napoly o investovanie.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

JUGGLER
či to nie je tým, že Buffett ramci svojho "oboru" dosiahol absolutny vrchol a tym padom ani nema už potrebu za kazdu cenu "tlačiť na pílu". A potom aj ten vysoký vek nepochybne robí svoje a tazko od neho cakat vykony ake podaval ked bol vyrazne mladsi.. :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Trumpeta1978 napísal: Ne 05 03, 2023 7:33 am JUGGLER
či to nie je tým, že Buffett ramci svojho "oboru" dosiahol absolutny vrchol a tym padom ani nema už potrebu za kazdu cenu "tlačiť na pílu". A potom aj ten vysoký vek nepochybne robí svoje a tazko od neho cakat vykony ake podaval ked bol vyrazne mladsi.. :)
Pre mňa je Buffett prameň múdrosti. Historickej múdrosti, pretože to, čo vymyslí vo veku 92 rokov už nepovažujem za
smerodatné. Tak ako ľudské telo, či chceme či nie má svoj fyzicky limit, rovnako sa to týka aj mozgu a myslenia.
Niekde som čítal, že je to vek 60-70 rokov, takže kludne pridajme 10 rokov navyše...u Buffetta možno 20 rokov...ale po hranici 90 rokov je už nejaké špičkové myslenie otázne.
Obávam sa o BRK aj z toho hľadiska. Buffett má 92 rokov a jeho spoločník Charlie Munger 99 rokov...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa andre »

CTA ktore nam tu prednedavnom Miloš Convexify tak ospevoval https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 16#p180116 , ako alternativu k pasivnemu investovaniu do ETF zazili za posledne dni riadne otrasy. Kedze vela z nich boli vo velkom nalozene v US bondoch a ich derivatoch, ktore lietali hore dolu. napr. 2y sadzby zazili najvacsie pohyby od 1982..

SocGen CTA Hedge Fund index zletel za 3dni > 8%, a v podstate rovnako sa "darilo" aj nan naviazanemu ETF DBMF. Za pol roka maju straty >25%.

Niektora CTA museli pozastavit obchodovanie, dokonca nejake boli uplne zlikvidovane. Tu je to zhrnute https://finance.yahoo.com/news/wait-10- ... 00631.html

DBMF:
chrome_qxXvrfo8CL.png
Holdings DBMF:
soffice.bin_EMQ55TknkP.png
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

andre napísal: So 18 03, 2023 8:38 am CTA ktore nam tu prednedavnom Miloš Convexify tak ospevoval https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 16#p180116 , ako alternativu k pasivnemu investovaniu do ETF zazili za posledne dni riadne otrasy. Kedze vela z nich boli vo velkom nalozene v US bondoch a ich derivatoch, ktore lietali hore dolu. napr. 2y sadzby zazili najvacsie pohyby od 1982..

SocGen CTA Hedge Fund index zletel za 3dni > 8%, a v podstate rovnako sa "darilo" aj nan naviazanemu ETF DBMF. Za pol roka maju straty >25%.

Niektora CTA museli pozastavit obchodovanie, dokonca nejake boli uplne zlikvidovane. Tu je to zhrnute https://finance.yahoo.com/news/wait-10- ... 00631.html

DBMF:
chrome_qxXvrfo8CL.png

Holdings DBMF:

soffice.bin_EMQ55TknkP.png
Skoro dobre, ale ako priemerný troll si zabudol pripočítať 8% dividendu k total returnu DBMF takže, žiadnych 25% + straty :roll: ale drawdown 19%, čo je plus mínus to isté ako drawdown SP500 :na_zdravie:
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa andre »

Zas ked som poukazal na to, ze tu tvrdis nezmysli si uboho sakrasticky :roll:


Ked to chces s divi, tak je to 19,77% DD (2022-10-20 - 2023-03-16) zatial co SPY je za tu dobu +7.22 %.

Ale nejde o kratkodobu vykonnost. Ale ako som ti pisal uz minule, problem je ze maju CTA dlhodobo slabu vykonnost. Podla SocGen CTA Hedge Fund index pod 4.7% p.a. od roku 2000. Navyse s dlhymi plochymi obdobiami 2009-2014 a 2015-2021.

Navyse vacsina ma podmienky vstupu v desiatkach az stovkach tisic EUR/USD..
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

Aktuálny drawdown SP500 je -18,34% (a v histórii viacero drawdownov o viac ako 45%, vrátane 87% DD). Za to obdobie (4-1-2022 až doteraz) je DBMF +8,12% :D
Takže nezmysly tradične trepeš ty a ako moderátor fóra by si sa mal učiť radšej pravopis. :roll:
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa Adammd »

Nikdy nekritizujem za pravopis, pretoze je pohodlne nebyt grammar nazi.

Ale kto kritizuje pravopis, by si mal najprv zamiest pred svojim prahom, lebo potom moze vyzerat ako idiot, ktory sam pravopis neovlada :)
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa andre »

Tak si to teda zopakujeme co vieme k CTA:

1. DBMF sleduje SocGen CTA Hedge Fund index
2. SocGen CTA Hedge Fund indexu od roku 2000 vynos pod 4.7% p.a. Navyse s dlhymi plochymi obdobiami 2009-2014 a 2015-2021
3. Ty sa tu upinas na vynos za posledne roky, ale ako vidno na grafe co som tam dal, ten vynos 8% ma DBMF len pre "stastie", ze ho otvorili zrovna do silneho up-trendu.


Co vieme o porovnani aktivnej a pasivnej spravy:
Neni problem najst alternativy, ktore v nejakom casovom useku porazia indexi. Problem, je ze statisticky ich drviva vacsina aktivne spravovanych fondov neporaza k comu existuje rada studii.

Cize investor ma pri vybere sancu mensiu ako 2%, ze vyberie fond, ktory na horizonte 30 rokov porazi pasivne investovanie do indexoveho ETF.

A o tom to cele je.

Proste pri pasivnom investovani je ovela vacsia pravdepodobnost, ze zarobi viac.

Tu su nejake clanky co som vygooglil na 1. pokus:
https://elitefinancialhabits.com/financ ... he-market/
https://www.aei.org/carpe-diem/more-evi ... ant-do-it/
https://www.cnbc.com/2022/03/27/new-rep ... ehind.html


Dalsim problemom je, ze drviva vacsina investorov investuje pravidelne male sumy, co vacsina aktivne managovanych fondov neumoznuje. Kedze maju vysoky minimalny vklad.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa Rokosák »

JUGGLER napísal: Ne 05 03, 2023 2:15 pm Tak ako ľudské telo, či chceme či nie má svoj fyzicky limit, rovnako sa to týka aj mozgu a myslenia.
Obávam sa o BRK aj z toho hľadiska. Buffett má 92 rokov a jeho spoločník Charlie Munger 99 rokov...
Na jednej strane vekom z mozgovej kapacity ubuda, ale skusenosti stale rastu. Podla mna (nie som v tomto neutralny :D ) ak niekto vydrzi byt uspesnym (nie dokonalym) ako Buffet dlhe roky tak nieco na tom asi bude. Podobne je to s nevyhodami mladych ludi, ktori postradaju skusenosti a ucia sa na vlastnych chybach, co stale nezarucuje dlhodoby uspech ba dokonca ani schopnost udrzat sa v hre.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa stary gambler »

Rokosák napísal: So 18 03, 2023 5:06 pm
JUGGLER napísal: Ne 05 03, 2023 2:15 pm Tak ako ľudské telo, či chceme či nie má svoj fyzicky limit, rovnako sa to týka aj mozgu a myslenia.
Obávam sa o BRK aj z toho hľadiska. Buffett má 92 rokov a jeho spoločník Charlie Munger 99 rokov...
Na jednej strane vekom z mozgovej kapacity ubuda, ale skusenosti stale rastu. Podla mna (nie som v tomto neutralny :D ) ak niekto vydrzi byt uspesnym (nie dokonalym) ako Buffet dlhe roky tak nieco na tom asi bude. Podobne je to s nevyhodami mladych ludi, ktori postradaju skusenosti a ucia sa na vlastnych chybach, co stale nezarucuje dlhodoby uspech ba dokonca ani schopnost udrzat sa v hre.
zabudol si na bozie priakzanie, nahy sa narodis ,a nahy zomries,, cize tie mozgove zavity ti funguju urcity cas useku tvojho zivota-aj ked dost dlhy , ale zomireas, ze sa postis, poseries a vobec ti to neprekaza, to je kolobeh zivota ,pre ludi co moc dlho ziju., odhliadnuc od toho, ze uz nevedia povedat ani svoje meno a nie to analyzovat trhy. tusim ze kazdy sme tuto premenu zazili vo svojej rodine tak netreba o tom polemizovat,
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Vekom sa stráca úsudok, upadaju kognitivne funkcie, kratkodoba pamat. Na druhej strane, taky Buffett ma nepochybne špičkovú zdravotnu starostlivost, može dostavat rozne pokročilé lieky na podporu mozgovych funkcii a pod. A tiez moze mat to stastie ze mozno ma taku geneticku vybavu ktora mu dovoluje udrzat nadpriemerny intelekt doteraz. Je to velmi individualne, kazdy sme viac ci menej iný a jedinecný.
Tiez nie je vylucene, ze Buffett je uz len "figúrka na ukazovanie" ale realne uz vsetky zavazne rozhodnutia robia zanho ti jeho manageri. Vzhladom k jeho veku by to bolo plne pochopitelne.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa JanH »

Trumpeta1978 napísal: So 18 03, 2023 7:30 pm Vekom sa stráca úsudok, upadaju kognitivne funkcie, kratkodoba pamat. Na druhej strane, taky Buffett ma nepochybne špičkovú zdravotnu starostlivost, može dostavat rozne pokročilé lieky na podporu mozgovych funkcii a pod. A tiez moze mat to stastie ze mozno ma taku geneticku vybavu ktora mu dovoluje udrzat nadpriemerny intelekt doteraz. Je to velmi individualne, kazdy sme viac ci menej iný a jedinecný.
Tiez nie je vylucene, ze Buffett je uz len "figúrka na ukazovanie" ale realne uz vsetky zavazne rozhodnutia robia zanho ti jeho manageri. Vzhladom k jeho veku by to bolo plne pochopitelne.
Trumpeta nemusíš si video natočené minulý mesiac pozrieť celé. Stačí si všimnúť trvanie rozhovoru. Buffet a Munger sú nejakým spôsobom fyzicky a psychicky v top forme. Nerozumiem ako je to môžné. Predpokladám, že o časti pokrokových preparátov z oblasti medicíny nemáme poznatky a nie sú verejne dostupné.
https://www.youtube.com/live/9VVPO3KWj3A?feature=share
Zaujímavosť je, že sušienky aj nápoj z videa na ktorých si Charlie pochutnáva patria samozrejme Berkshire :-).
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa Joki »

@JanH: @Trumpeta:
Buffet má stále čo povedaťˇ :)
https://twitter.com/gurgavin/status/163 ... N9dmgQDXBw
Prílohy
2350CB33-A2AF-4415-96D8-F06D9264DCC6.jpeg
4BBE7F6D-FB64-4080-ADF5-8BD39A07721F.jpeg
2AC2AC84-B642-4B50-98B7-2E19CEEB42A0.jpeg
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 234 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa MiBi »

vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 30€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa aviceN »

Ľudia pasívne investujú do aktívne spravovaného Indexu, veľa si to neuvedomuje, vždy to tak bolo :)
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa frakan »

aviceN napísal: Ut 26 03, 2024 9:36 am Ľudia pasívne investujú do aktívne spravovaného Indexu, veľa si to neuvedomuje, vždy to tak bolo :)
A čo je na tom aktívne spravované? Veď sa len mení poradie podľa trhovej kapitalizácie.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa aviceN »

Tak nie je to len o trhovej kapitalizácii, tých podmienok na vstup je viac:

- The company should be from the U.S.
- Its market cap must be at least $8.2 billion.
- Its shares must be highly liquid.
- At least 50% of its outstanding shares must be available for public trading.
- It must report positive earnings in the most recent quarter.
- The sum of its earnings in the previous four quarters must be positive.

Zároveň ale máš pravdu, už to je odpoveď že sa ten index mení + kvartálne rebalancingy.
Snaď sa nejdeme ťahať za slovíčka.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa miror »

A zároveň sa dá povedať ten paradox, že “aktívna správa” tohoto indexu na základe úplne jednoduchých sedliackych kritérií (zisk, hodnota) je lepšia ako väčšina sofistikovaných a inovatívnych metód manažérov aktívne spravovaných (a poplatkovo násobne drahších) fondov.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa Rokosák »

miror napísal: Ut 26 03, 2024 3:18 pm A zároveň sa dá povedať ten paradox, že “aktívna správa” tohoto indexu na základe úplne jednoduchých sedliackych kritérií (zisk, hodnota) je lepšia ako väčšina sofistikovaných a inovatívnych metód manažérov aktívne spravovaných (a poplatkovo násobne drahších) fondov.
SP500 predsa ma inovativnu metodu, ktorou je kapitolovo vazeny vypocet ceny indexu. Tou metodou index prekonava vynos uctu, ktory by obsahoval tie iste akcie. To je vyhoda, ktoru moze sedliak vyuzit.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa iceberg8 »

osamely chodec napísal: Št 02 03, 2023 4:09 pm treba sa opytat niekoho kto tu ma restauracny biznis alebo nejaky obchod ake su teraz trzby.
finstat nepomoze? :)


PS: mne staci vidiet, na akych autach ludia jazdia..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa osamely chodec »

iceberg8 napísal: St 27 03, 2024 9:09 pm
osamely chodec napísal: Št 02 03, 2023 4:09 pm treba sa opytat niekoho kto tu ma restauracny biznis alebo nejaky obchod ake su teraz trzby.
finstat nepomoze? :)


PS: mne staci vidiet, na akych autach ludia jazdia..
finstat a auta ti ukazuju co bolo, nie co je teraz.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"