Birdwingo (ex-Tatrym)

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1425
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 758 times
Been thanked: 81 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa rmaly »

Croven napísal: Št 09 03, 2023 3:24 pm
rmaly napísal: Št 09 03, 2023 2:53 pm
Croven napísal: Št 09 03, 2023 2:39 pm Robiem niečo ja zle, alebo sa dajú nakupovať len US ETF? Žiadne známe EU ETF mi to nevie nájsť (VWCE, SXR8 atd..) Pretože čo som pozeral nejaké US ETF tak všetko sú to distribučné.
Pre europskych zakaznikov to asi ani nie je bug ale feature :) :)
Ja som nenapísal, že to je bug, iba čo som čítal články ohladne Birdwinga, tak všade sa píše ako je možné investovať do amerických/europskych a azijských ETFs. No tak som sa tešil, že som našiel vhodnú nizko nakladovú platformu na sporo-investovanie ktorá umožňuje frakčné ETF, až som narazil na problém, že možem kupovať len US ETF, čo by problem ani nebol, len mne trochu vadí, že su distrubčné a nie akumulačné. A myslím si, že akumulačné ETF má lepšie zhodnotenie, ako distribučné ETF z ktorého by som dividendy reinvestoval na nákup nového ETF, alebo sa mýlim?
jasne, prepac... ja som skor ze sa riesi, ze sa nikde neda nakupit US ETF a tu je konecne jeden, kde sa da (asi iba) to a teraz je to zle... ale to len ze mi to prislo usmevne.. uplne chapem, ze nechces kupovat distribucne etfka... a mas 100% pravdu...
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Joki »

@rmaly: v tom máš pravdu, väčšina chce priamo US erf :D a keď sú tak ich nik už nechce :)

@Croven: tak potom https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... hp?t=25075
ten má sxrv a sxr8 a tiez vusa
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Croven »

Tak nakoniec som sa rozhodol pre nákup ETF SCHD, len by ma zaujímalo, či dividendové ETF nejakým spôsobom nakupujú nové akcie?
Mishes
Príspevky: 23
Dátum registrácie: Ne 07 02, 2021 9:18 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Mishes »

No hej, Birdwingo nemá v ponuke ETF - EU verzie. Kedysi mohol sedliak kupovať USA ETF v podstate len cez Fio (myslené po sedliacky, žiadne opcie a podobne), toto je 10 krát lacnejšie.
Joki, Lightyear nevie frakcie, to len na amerických akciách.
Frakcie ETF UCITS zadarmo pokiaľ viem tak dokáže len Trading212 a Trade Republic cez Savings plans
Fund
Gold Member **
Príspevky: 413
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 59 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Fund »

...Trade Republic mozes kupit frakcne akcie priamo aj bez Savings plan
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Joki »

Birdwingo má v ponuke Auto-Investicie.

Vyberieš akciu, zadáš sumu, akú chceš
Investovať, nastaviš / jednorázovo, týždenne alebo mesačne/ a potom zadaš dátum ku ktorému má odchádzať platba.
Prílohy
IMG_0027.jpeg
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Croven »

Co si myslite o tom, ze cez Birdwingo sa daju kupit US ETF aj na zaklade PRIIPs regulacie? Maju dobre spraveny system na sporoinvestovanie, nastavim trvaly prikaz a nestaram sa. Akurat ma trochu znepokojuje to, či v buducnosti nebudu z toho problemy skrz PRIIPs - napriklad, ze EU začne riešit EU brokerov ktori umoznuju nakup US ETFs a prinutia ludi tie aktiva predat a kupit UCITS alternativu?
Fund
Gold Member **
Príspevky: 413
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 59 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Fund »

Croven napísal: So 05 08, 2023 11:02 am Co si myslite o tom, ze cez Birdwingo sa daju kupit US ETF aj na zaklade PRIIPs regulacie? Maju dobre spraveny system na sporoinvestovanie, nastavim trvaly prikaz a nestaram sa. Akurat ma trochu znepokojuje to, či v buducnosti nebudu z toho problemy skrz PRIIPs - napriklad, ze EU začne riešit EU brokerov ktori umoznuju nakup US ETFs a prinutia ludi tie aktiva predat a kupit UCITS alternativu?
...Trade Republic ponuka UCITS ETF,pravidelne nakupovanie cez Savings plan
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 396
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 161 times
Been thanked: 133 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa aviceN »

Croven ale pise o moznosti nakupovat US ETF (non-ucits) a potencialnym rizikom s tym spojenhm, nie o nakupovani UCITS ETF 👍
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 396
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 161 times
Been thanked: 133 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa aviceN »

Birdwingo má novinku, Smart Savings, kde ponúkajú 4% p.a. ako alternatívu k bežným účtom.

https://www.birdwingo.com/sk/zarabajte- ... -usporach/
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
ro_so
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 05 01, 2022 9:47 am

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa ro_so »

Keď ide o "Slovenského" brokera - bude to už zdanené? A nemusím sa o nič starať?
Fund
Gold Member **
Príspevky: 413
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 59 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Fund »

ro_so napísal: Ut 03 10, 2023 9:51 pm Keď ide o "Slovenského" brokera - bude to už zdanené? A nemusím sa o nič starať?
...precitaj si odkaz co dal avicen,tam je odpoved,inak je to velmi zaujimava ponuka
"Ponúka ročnú čistú úrokovú sadzbu 4 %, je už zdanená a nie sú na nej žiadne poplatky. Vaše výnosy sa vypočítavajú denne a vyplácajú sa na začiatku každého mesiaca."
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Croven »

To Birdwingo celkom valí a každú chvíľu pridávajú nové vylepšenia a aj tie US ETF sú super, len škoda tej americkej dedičnej dane. Na "krátke" (nie celoživotné) sporo investovanie je to super.

Čakám kedy tam pridajú DRIP a bude to topka, plne automatizované sporenie.
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Olala »

Dali by ste do birdwingo pokojne 200-300-tisic eur? Ked si citam tie 4 percents v cistom, ani v j&t nikde tolko na terminovanom nedostanem, ale v slovenskej banke by som to drzal bez strachu..
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 243
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 76 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Olala napísal: Ne 08 10, 2023 10:02 pm Dali by ste do birdwingo pokojne 200-300-tisic eur? Ked si citam tie 4 percents v cistom, ani v j&t nikde tolko na terminovanom nedostanem, ale v slovenskej banke by som to drzal bez strachu..
ale ide o úročenie USD nie EUR
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Píšu, že:
Vaše neinvestované peniaze a akékoľvek vaše investície sú chránené až do výšky 450 000 €!
Presne tak, ste pokrytý/á prostredníctvom vládou podporovaného systému ochrany.


Ja si myslím, že toto krytie sa týka peňazí u amerického brokera Alpaca.

Ale učty u Birdwingo pre nás, by mali ísť cez ocp WEM (ak si dobre pametám, preverte vo vlákne ) a tam je to
chránené slovenským garančným fondom (pri nedostupnosti vkladov) do výšky 50 000 €

K tomu vyhláseniu, že ide o ročnú čistú úrokovú sadzbu 4 %, je už zdanená a nie sú na nej žiadne poplatky.
Vaše výnosy sa vypočítavajú denne a vyplácajú sa na začiatku každého mesiaca

...si myslím, že v skutočnosti je zhodnotenie vyššie, ale s distribúciou výnosu, ktorý podľa zákona zrážkovo zdaní domáci správca ( v danom prípade o.c.p. WEM ). Teda tak ako vám to zdaní napr. JT banka a máte z 3,8% p.a 3,08%... u nich by to bolo čistých 4% p.a. z hrubých 4,76% p.a.

Čiže ten výnos vieme dosiahnúť aj sami, napr. cez IB ( chlapci spomínali 5% p.a. ) a myslím si, že pri americkej verzii peňažného ETF je distribúcia ( pri W8 Ben to amíci nezdania, ale je potreba to zdaniť ) a pri európskej verzii možno zobrať akumulačnú verziu ETF...výnos sa bude akumulovať vo vnútri fondu...a to by bolo oslobodené od daní po 1 roku držania.

Môžem sa však mýliť, berte to ako môj názor, ktorý nemám nejak extra naštudovaný, ale o nejakých takých ETFs som už niekde písal.

P.S. Som našiel kde som to písal: viewtopic.php?t=25239

P.S. Chýba mi prispievanie Andreho...on je na tieto veci dobrý.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Olala »

Takze, keby ste mali par stoviek tisic ktore nechcete dat do ETF lebo tam investujtete pomimo toho, tak kam by ste si to ulozili? J&T/Erste ponukaju 4 percenta cca pri rocnom fixe, tam to aj mam, ale iba na par mesiacov a uz mi to bude koncit. 4 percenta v cistom zneju super, ale som taky skepticky.

Ale ked poviete chod do toho tak, pripade niecoho safe a garantovaneho, tak pojdem. Snad ma zena nezabije
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 396
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 161 times
Been thanked: 133 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa aviceN »

Tak pri dnešnej situácii by som možno zvažoval aj XEON https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 7#overview

Malo by to dať rovnako cca 4%, no je tam aj časový test.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Fund
Gold Member **
Príspevky: 413
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 59 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Fund »

...XEON je dobra volba,vytlak do 4% podla ECB a po roku oslobodene od dane
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Olala »

Pokladate to za viac safe ako mat tie peniaze v birdwingu?
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 396
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 161 times
Been thanked: 133 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa aviceN »

Je to ETF, ktoré využíva aj Finax pri svojom Bystrom Vklade, kým nezačne ECB znižovať úroky, tak by to malo byť v poriadku, dôležitý je teda tento parameter https://www.ecb.europa.eu/stats/financi ... ex.en.html
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Olala »

Takze nevyhoda moze byt ze tu si uroky nefixujes a ak by nahodou padli na 3 percenta, aj tak musis drzat rok, aby si nedanil. Vdaka
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 533
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 247 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa MiBi »

Na https://e.dennikn.sk/3736729/vysvetluje ... ravidelne/
je rozhovor so zakladatelom Birdwingo, vyberam z neho:

Čo keď sa bojím, že ma spostredkovateľ mojich investícií oklame alebo okradne?

Andrej Hano: Sprostredkovatelia investícií a platformy, ako je napríklad naša, musia byť regulovaní národným finančným regulátorom. V našom prípade to je Národná banka Slovenska a americký regulátor FINRA. Klientske a firemné peniaze musia byť vždy vedené oddelene a firmy podliehajú ďalším kontrolám. Vládne garančné fondy investícií v EÚ alebo USA plne chránia retailových zákazníkov a zákazníčky pred nekalými praktikami a garantujú vrátenie peňazí v prípade porušenia pravidiel. V Birdwingo platí ochrana do výšky 500-tisíc dolárov, čo je asi 450-tisíc eur na každú osobu, ktorá má u nás účet. Akcie a ETF vlastní investor priamo. Z pochopiteľných dôvodov však vlády nekryjú straty z investícií.

Akú výhodu získam, keď investujem cez Birdwingo, oproti investovaniu prostredníctvom bánk?

Andrej Hano: Jedným z hlavných dôvodov, prečo sme zakladali Birdwingo, boli vysoké a netransparentné poplatky v našom regióne. Banky alebo iní obchodníci s cennými papiermi si často pýtajú vysoké vstupné, výstupné, správcovské alebo iné poplatky. Aj na prvý pohľad nízky ročný správcovský poplatok „iba“ 1 až 3 percentá vás pripraví o 20 až 85 percent z celkového výnosu. Napríklad pri pravidelnom investovaní 400 eur mesačne počas 20 až 30 rokov je to hodnota luxusného bytu v Bratislave. Keď posielate viac peňazí, poplatky sa výrazne zväčšujú. Je to šokujúce a smutné. Prečo by sme mali prispievať na drahý život niekomu inému, ak ponúkaná služba je priemerná až podpriemerná?

V Spojených štátoch a vo Veľkej Británii, kde sme žili, investovanie funguje inak a my sme sa to rozhodli priniesť do strednej Európy. Od základu sme si postavili vlastnú technologickú infraštruktúru, vďaka ktorej obchádzame zbytočných prostredníkov. Vďaka tomu dokážeme ponúknuť najnižšie poplatky v strednej Európe. Birdwingo má jediný jednorazový poplatok 0,49 percenta z obchodu, a to maximálne 1 euro. Nemáme žiaden vstupný alebo výstupný poplatok, správcovský poplatok, výkonnostný poplatok, poplatok za neaktivitu, poplatok za prevod meny – používame trhový kurz bez navýšenia, ani žiaden iný poplatok.

Ako prví v Európe sme priniesli funkciu automatických portfólií, čiže odporúčaný mix ETF fondov na základe informácií získaných cez dotazník, opäť bez správcovského poplatku. Ak s investovaním napríklad iba začínam, dostávam takto prístup ku kvalitným ETF fondom a jednotlivým akciám za zlomok ceny investovania v banke alebo cez iné finančné spoločnosti. Chceme, aby investovanie bolo pre ľudí dostupné a aby im skutočne prinášalo hodnotu tak, ako sme to zažili samy.

Andrej Hano: Bakalársky titul z Politickej ekonómie získal na Kráľovskej univerzite v Londýne, magisterský titul z medzinárodného manažmentu dokončil na univerzite v Utrechte. Skoro dva roky pracoval ako konzultant, naprv pre spoločnosť innogy Consulting v Londýne a potom pre energetiku E.ON v Nemecku. Získal certifikát z manažmentu portfólií, investičného bankovníctva a behaviorálneho finančníctva, ktorý vydáva londýnska spoločnosť Amplify Trading London. V roku 2021 založil investičnú aplikáciu Birdwingo.
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Croven »

Bolo by prosím možné tento článok odomknúť? Rád by som si prečítal celý rozhovor, pretože v diskusii je koment, ktorý hovorí, že "Toto je velmi zvlastny rozhovor, posobi ako PR / skryta inzercia. Chyba mi kontext, preco su tam dvaja respondenti, preco prave tato dvojica, co maju spolocne okrem toho, ze investuju a riadia svoje organizacie/firmy? Navyse jeden z nich ma cca 3x taky priestor ako druha, ktorej aktivity su mozno zaujimave, no vela sa o nich vlastne nedozvieme."
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 533
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 247 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa MiBi »

Nemam take predplatne aby som mohol odomykat, a zase som nechcel zahlcovat forum vseobecnymi info, ktore odzneli v rozhovore - pre kompletnost teda pridavam zvysok:
Investovanie je spôsob, ako nechať peniaze zarábať. Keď totiž len ležia uložené na bežnom účte, ich hodnota klesá. Naopak, investovaním sa ich hodnota môže zvyšovať.
Ak napríklad v mladosti začnete správne investovať sto eur mesačne, pred dôchodkom môžete vlastniť skoro štvrť milióna. Pre ženy môže byť sporenie spôsobom, ako sa vyhnúť závislosti od príjmu partnera.
Najbezpečnejšie je investovať dlhodobo a bez toho, aby človek s nakúpenými akciami často obchodoval.
Keď Andrej Hano ešte ako študent v Londýne začínal investovať, odkladal si pravidelne 10 libier. „Keď som začal pracovať, každý mesiac som po výplate investoval časť peňazí, inak som sa bál, že ich miniem na nejakú hlúposť, alebo že o niečo prichádzam, keďže na bankovom účte tie peniaze nič nezarábali.” Neskôr založil investičnú aplikáciu Birdwingo.
Rovnako začínala aj Natália Pavlovská, ktorá riadi organizáciu WomanUp.
V rozhovore s nimi sa dozviete:
Do čoho investovať v úplných začiatkoch;
prečo sa netreba zľaknúť, ak sú akcie akurát v poklese;
čo znamená investovať do ETF fondu;
ako investovanie prispieva k ženskej emancipácii;
prečo sa väčšinou neoplatí aktívne obchodovať.
Povedzme, že mám 25 rokov, stále študujem, alebo som v prvom zamestnaní. Prečo by som mal začať investovať?
Andrej Hano: Investovanie vás ochráni pred nízkym dôchodkom, alebo pred nečakanými udalosťami, napríklad stratou práce. Vtedy je dobré mať rezervu.
Peniaze, ktoré si zarobím, mi môžu buď sedieť v banke a zhodnocovať sa minimálne alebo vôbec, alebo si každý mesiac niečo odložím a zainvestujem. Dobrým nástrojom je napríklad index S&P 500 ETF. Je to kôš 500 najväčších spoločností na americkej burze, ktorý, okrem iných, začiatočníkom a začiatočníčkam odporúča aj známy investor Warren Buffett. Peniaze v ňom v priemere rastú o 10 až 11 percent ročne. To znamená, že ak doň vložím peniaze, za menej ako 8 rokov sa zdvojnásobia.
Napríklad ak investujete sto eur mesačne, po tridsiatich rokoch z nich bude 233-tisíc. Ak tie peniaze neinvestujete, je to len 36-tisíc eur. Je to preto, že úspory rastú nielen vďaka ďalším vkladom, ktoré tam posielate, ale aj preto, že sa samy zhodnocujú rastom trhu. Aj preto je dobré s investovaním začať čo najskôr.
V posledných rokoch sme videli, že hodnota akcií môže vystreliť, ale aj riadne padnúť. Čo ak sa bojím, že prídem o našetrené peniaze?
Andrej Hano: Existujú nástroje, do ktorých keď investujem, tak viem, že dlhodobo na tom budem zarábať. To, že najbližší mesiac možno budem v mínuse, je úplne v poriadku, ak investujem dlhodobo. Medzi také nástroje patria napríklad niektoré ETF fondy (z anglického Exchange-traded fund). Ak sa pozrieme na tie najznámejšie ako S&P 500, tak si historicky môžeme vybrať akékoľvek desaťročné obdobie od začiatku obchodovania na burze, a uvidíme, že vždy by sme zarobili. A to do toho počítame udalosti, akými bola druhá svetová vojna, ropná kríza v 70. rokoch, finančná kríza z roku 2008 či pandémia covidu-19.
Výskumy ukazujú, že výkon ETF fondov, do ktorých len pravidelne prispievate, nevie porážať drvivá väčšina fondov, ktoré aktívne spravujú skúsení manažéri a manažérky v bankách či správcovských spoločnostiach. V priemere sa viac vypláca investovať pravidelne a dlhodobo, napríklad mesačne, bez ohľadu na to, či trhy klesajú alebo stúpajú. Táto stratégia vychádza v priemere lepšie ako čakanie na moment prepadu cien.
Investovanie je podobne ako téma domácich financií často prezentované ako mužská téma. Sú nejaké výhody, ktoré z neho môžu získať špecificky ženy?
Natália Pavlovská: Keď sa rozprávame so ženami, hlavne v našom regióne, často počúvame, že investovanie nie je pre ne, že je to doména mužov. A to je niečo, čo chceme zmeniť, pretože na žene nie je nič, čo by ju robilo horšou investorkou. Podľa niektorých štúdií ženy dlhodobo investujú lepšie ako muži. Najčastejšie však neinvestujú, lebo majú strach z riskovania a nedostatočné informácie.
Okrem toho, stále sa nám opakujú príbehy žien, ktoré po rozchode s mužom buď prídu o peniaze, či nemajú rezervu. Nie sú na to zvyknuté, keďže v minulosti mal zväčša na starosti domáce financie muž. My sa tu však bavíme o osobných financiách, o balíčku, ktorý nám zabezpečuje slobodu.
Viem aj o mnohých prípadoch, keď sa žena dostala do pozície rukojemníčky, pretože spoločný bankový účet bol písaný na muža, a keď vzťah prestával fungovať, mala problém od neho odísť, keďže nemala kontrolu nad svojimi peniazmi.
Okrem toho, ženy zarábajú približne o 16 percent menej ako muži a veľakrát majú za sebou materstvo a podobne. Sú často znevýhodňované a žijú dlhšie. Práve preto by sa mali zaujímať viac o financie a byť v nich vzdelanejšie a múdrejšie.
Ako ste s investovaním začínali vy?
Natália Pavlovská: Mňa vždy zaujímal biznis a ekonomika. Začala som úplne malými sumami, keďže ako študentka som veľa peňazí nemala. Dnes je to pre mňa rutina. Každý pondelok investujem. Dvíha mi to náladu a mám z toho pocit ako pri nakupovaní a zároveň robím niečo pre seba. Najprv som investovala len po desať eur. Tým, že to boli malé sumy, mohla som sa učiť a skúšať investovať okrem bezpečných indexov aj napríklad do niektorých firiem.
Andrej Hano: Ja som tiež začínal s 10 librami, keď som študoval v Londýne. Potom sa to stupňovalo. Keď som začal pracovať, zrazu som mal väčší príjem, a tak som začal každý mesiac hneď po výplate investovať časť peňazí, ktorú som vedel, že v ten mesiac nebudem potrebovať. Inak som sa bál, že ich miniem na nejakú hlúposť, alebo že o niečo prichádzam, keďže na bankovom účte tie peniaze nič nezarábali.
Ako dlho investujete a aký je váš priemerný ročný výnos? Ste s ním spokojní?
Andrej Hano: Investujem približne osem rokov. Priemerný čistý ročný výnos mám 15 až 20 percent. Dôležité je však dodať, že výkon mojich investícií výrazne odráža výkon trhu, ktorému sa v posledné roky relatívne darí. V dlhodobom horizonte očakávam čistý výnos 10 až 11 percent ročne. Na Birdwingo mám nastavený transparentný účet, ktokoľvek sa môže pozrieť, ako investujem.
Natália Pavlovská: Investujem približne 2 roky, s výnosom okolo 10 percent. Ak sa mi podarí uchrániť čo najviac mojich peňazí od inflácie, tak som spokojná.
Ako príklad ETF fondu, do ktorého investovať, keď som laik, ste uviedli S&P 500. Nie je väčšia šanca, že o peniaze prídem, keď investujem iba do jedného ETF fondu?
Andrej Hano: Výhoda ETF fondov je, že sú samy osebe častokrát veľmi dobre prerozdelené. Napríklad S&P 500 zahŕňa 500 najväčších spoločností v Spojených štátoch.
To znamená, že keď do tohto fondu investujem napríklad tisíc eur, tak sa tieto peniaze rozložia do všetkých týchto 500 spoločností. V tomto indexe sú spoločnosti ako Tesla, Amazon, Nvidia, či Microsoft. Ak by sa jednej z týchto 500 firiem výrazne prestalo dariť, alebo by nebodaj skrachovala, tak ma to až tak nebude trápiť, pretože je tam obrovské množstvo ďalších, ktorým sa pravdepodobne bude dariť.
Rovnako ak jedna firma úplne vystrelí a bude sa jej veľmi dariť, tiež z toho dokážem čerpať výhody. Je to tak preto, že som vlastne zainvestoval do stoviek rôznych spoločností naraz. Na rozdiel od toho, ak by som si vyberal a zainvestoval iba do dvoch, troch spoločností a jedna by skrachovala, tak by som stratil pravdepodobne obrovské množstvo svojich peňazí, lebo som ich dostatočne neprerozdelil – nediverzifikoval.
Prečo je pre ľudí také lákavé aktívne obchodovať s akciami? Naozaj je to o tom, že hľadajú skratky a veria, že vedia rýchlo zarobiť?
Andrej Hano: Rôznych ľudí na tom lákajú rôzne veci. Z rozhovorov, dát a externých výskumov vidíme, že u niektorých to je vidina vyššieho zárobku ako štandardných asi 10 až 11 percent, ktoré ponúka index, alebo okolo 3 až 6 percent, ktoré ponúkajú podielové fondy v bankách. Zaujímavé je, že toto správanie pozorujeme častejšie pri určitých skupinách mužov ako u žien. Väčšina z nich aktívnym obchodovaním index neporáža, ale niektorí majú výrazne lepšie výsledky.
Iných na obchodovaní môže lákať dynamickosť a až hravosť, ktorá s tým prichádza. Ak investujete každý mesiac do jedného ETF fondu, ktorý má rôznorodú skladbu firiem, môže to byť trochu nuda: výkyvy zvyčajne nie sú také výrazné, ako keď človek investuje do akcií jednotlivých firiem. No z dát vychádza, že výsledok dlhodobého ETF investovania vychádza pre priemerného človeka lepšie. V našej firme sme aj preto ako prví v regióne postavili platformu, kde ľudia môžu mať väčšinu peňazí relatívne bezpečne v portfóliu na mieru zloženého z niekoľkých ETF alebo ľubovoľných ETF. Zároveň však môžu investovať do jednotlivých akcií spoločností, ktorým veria, ktorých príbehov chcú byť súčasťou, napríklad Duolingo alebo Microsoft, alebo si chcú aktívne investovanie vyskúšať.
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Croven »

MiBi
Gold Member **
Príspevky: 533
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 247 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa MiBi »

Trochu som sa popytal podpory v BirdWingo:

- V ktorej banke su ulozene neinvestovane prostriedky (resp. do ktorej banky posielam hotovost, ktoru chcem investovat) ?
Naším eurovým bankovým partnerom je Tatra banka. Pre české koruny je to Raiffeisen banka.
Môžete príkaz vykonať okamžite za aktuálnu trhovú cenu alebo zadať limitný príkaz (Buy Limit) a špecifikovať cenu. Limit order je spoplatený sumou 1 €
- Pokyny na burze vykonávate prostrednictvom akeho maklera ? Alpaca Securities
- Kto je Vasim depozitarom ? Operácie zastrešujú naši partneri Alpaca Securities, regulovaný americkým finančným regulátorom FINRA a spoločnosť Wealth Effect Management o.c.p. a.s., regulovaný Národnou bankou Slovenska.
Alpaca PFOF Disclosure
Alpaca Securities LLC (“Alpaca”) receives remuneration for directing orders in securities to particular market centers for execution. The customer understands that this remuneration, known as "payment for order flow," is considered compensation to Alpaca and the source and amount of any compensation received by Alpaca in connection with a particular transaction will be disclosed on the customer's written request.

Pri prevode používame tzv. medzibankový kurz alebo z angličtiny "interbank exchange rate", ktorým nijakým spôsobom nenavyšujeme. Máme v tomto rovnakú infraštruktúru ako Revolut. Môžeme Vám zaručiť, že používame tento kurz a aplikujeme ho okamžite. Kurz sa mení niekoľko krát za sekundu, takže Vám nedokážeme zaručiť, že uvidíte to isté na stránke https://www.revolut.com/currency-converter/. Zároveň sa nemôžeme zaručiť za kurz inej spoločnosti, ktorou je Revolut.
Momentálne prijímame iba EUR a CZK. V budúcnosti možno umožníme vklady aj v USD.
Webovú aplikáciu plánujeme pravdepodobne niekedy v 2024, presnejšie zatiaľ nevieme povedať.



- ochrana do výšky 500-tisíc dolárov sa vztahuje aj na neinvestovane aj na investovane prostriedky ? Je k dispozicii nejaky dokument popisujuci mechanizmus tejto ochrany ? Áno, 500-tisíc dolárov sa vzťahuje na investované aj neinvestované prostriedky. Na neinvestované prostriedky sa vzťahuje ochrana 250-tisíc dolárov. Pre dovysvetlenie, platí celková ochrana spolu 500-tisíc dolárov na všetky investície a hotovosť. Ak by ste mali napríklad 501-tisíc dolárov, tisíc dolárov nie je chránených vládnou garančnou schémou. Ak by ste mali 251-tisíc dolárov v hotovosti, tisíc dolárov nie je chránených. Ak však máte napríklad 350-tisíc v investíciách a 150-tisíc v hotovosti, všetky peniaze sú chránené.


Co je pre mna pozitivom je vyuzitie tuzemskej banky - moznost trvalych prikazov a bezkonkurencna vyska ochrany investicii a vkladov - len ci to tak funguje ako pisu.
V tej FINRA je aj Interactive Brokers (https://brokercheck.finra.org/firm/summary/36418) ale oni to nikde nezmienuju taku vysku ochrany.
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 791
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 47 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Jari »

Ma Birdwingo Europske verzie ETF-napr. EUNL, SXR8, SXRV? 4% co davaju je na cash v EUR, ci USD?
Time in the market beats timing the market…
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Kosa »

Nezdielam nadsenie. Trochu som to preluskal cez orsr, finstat a pod. Zatial je to mrtva firma bez kapitalu s velkym apetitom a reklamou. S.r.o s kapitalom 5000 €. Na ich stranke nie su schopni ani uviest spravne kontaktne informacie. Pre beznych slovenskych investorov by mali mat informacie v slovenskom jazyku.
https://www.birdwingo.com/wp-content/up ... pdated.pdf
Kontaktne adresy nesedia podla orsr atd. Na ich stranke plno reklamnych blbosti.

Firma je registrovana u NBS https://regfap.nbs.sk/search.php?rc=265299 ako fin. agent. Poistená je cez poisťovňu na Malte, predtým Gibraltar.

PREMIUM Insurance Company Limited, pobočka poisťovne z iného členského štátu (IČO:50659669)
Dátum začiatku platnosti poistnej zmluvy: 21.01.2022
Dátum začiatku účinnosti poistnej zmluvy: 24.01.2022
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 243
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 76 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Kosa napísal: St 27 12, 2023 1:05 pm Nezdielam nadsenie. Trochu som to preluskal cez orsr, finstat a pod. Zatial je to mrtva firma bez kapitalu s velkym apetitom a reklamou. S.r.o s kapitalom 5000 €. Na ich stranke nie su schopni ani uviest spravne kontaktne informacie. Pre beznych slovenskych investorov by mali mat informacie v slovenskom jazyku.
https://www.birdwingo.com/wp-content/up ... pdated.pdf
Kontaktne adresy nesedia podla orsr atd. Na ich stranke plno reklamnych blbosti.

Firma je registrovana u NBS https://regfap.nbs.sk/search.php?rc=265299 ako fin. agent. Poistená je cez poisťovňu na Malte, predtým Gibraltar.

PREMIUM Insurance Company Limited, pobočka poisťovne z iného členského štátu (IČO:50659669)
Dátum začiatku platnosti poistnej zmluvy: 21.01.2022
Dátum začiatku účinnosti poistnej zmluvy: 24.01.2022
Kosa čo tu vypisuješ za debiloviny. Birdwingo samo hovorilo,že nemá brokerskú licenciu Birdwingo vyvinulo investičnú aplikáciu (Birdwingo) preto spolupracuje s brokerom ,ktorý má na Slovensku licenciu o.c.p. a to WEM.Wealth Effect Management. https://subjekty.nbs.sk/search?q=Wealth ... Management
a to je prepojené s Alpaca ,kde sú držané finančné prostriedky klientov , a keď robíš výber peňazí tak ti prídu od WEM
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Kosa »

Baba Jaga napísal: St 27 12, 2023 7:57 pm Kosa čo tu vypisuješ za debiloviny. Birdwingo samo hovorilo,že nemá brokerskú licenciu Birdwingo vyvinulo investičnú aplikáciu (Birdwingo) preto spolupracuje s brokerom ,ktorý má na Slovensku licenciu o.c.p. a to WEM.Wealth Effect Management. https://subjekty.nbs.sk/search?q=Wealth ... Management
a to je prepojené s Alpaca ,kde sú držané finančné prostriedky klientov , a keď robíš výber peňazí tak ti prídu od WEM
Vies aj citat ?! Kde pisem, ze Birdwingo je broker ? Kde v aplikacii sa investor dozvie, kto je kto v slovenskom jazyku ? Co je to za apku, ktora ma bordel v najzakladnejsich veciach.

https://www.birdwingo.com/sk/

hello@birdwingo.com
+420 736 286 470
Bottova 2/A, 811 09,
Bratislava, Slovakia

https://pitchbook.com/profiles/company/ ... 7#overview

Corporate Office
Pri Tehelni 9
Mestska cast Jarovce
Bratislava, 851 01
Czech Republic

https://www.crunchbase.com/organization/tatrym

Birdwingo is an investing app for beginners in Europe.
Berlin, Berlin, Germany
11-50
Pre-Seed
Private
birdwingo.com


Alpaca a Birdwingo nie sú prepojené a ani nie sú zodpovedné za záväzky druhej strany.

https://alpaca.markets/blog/birdwingo-l ... roker-api/
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Croven »

Jari napísal: St 27 12, 2023 12:03 pm Ma Birdwingo Europske verzie ETF-napr. EUNL, SXR8, SXRV? 4% co davaju je na cash v EUR, ci USD?
Nie, cez Birdiwngo kúpiš len čisto US akcie/ETF
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 243
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 76 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Kosa napísal: St 27 12, 2023 8:31 pm
Baba Jaga napísal: St 27 12, 2023 7:57 pm Kosa čo tu vypisuješ za debiloviny. Birdwingo samo hovorilo,že nemá brokerskú licenciu Birdwingo vyvinulo investičnú aplikáciu (Birdwingo) preto spolupracuje s brokerom ,ktorý má na Slovensku licenciu o.c.p. a to WEM.Wealth Effect Management. https://subjekty.nbs.sk/search?q=Wealth ... Management
a to je prepojené s Alpaca ,kde sú držané finančné prostriedky klientov , a keď robíš výber peňazí tak ti prídu od WEM
Vies aj citat ?! Kde pisem, ze Birdwingo je broker ? Kde v aplikacii sa investor dozvie, kto je kto v slovenskom jazyku ? Co je to za apku, ktora ma bordel v najzakladnejsich veciach.

https://www.birdwingo.com/sk/

hello@birdwingo.com
+420 736 286 470
Bottova 2/A, 811 09,
Bratislava, Slovakia

https://pitchbook.com/profiles/company/ ... 7#overview

Corporate Office
Pri Tehelni 9
Mestska cast Jarovce
Bratislava, 851 01
Czech Republic

https://www.crunchbase.com/organization/tatrym

Birdwingo is an investing app for beginners in Europe.
Berlin, Berlin, Germany
11-50
Pre-Seed
Private
birdwingo.com


Alpaca a Birdwingo nie sú prepojené a ani nie sú zodpovedné za záväzky druhej strany.

https://alpaca.markets/blog/birdwingo-l ... roker-api/
Skôr mi to pripadá ako keby si chcel navodiť dojem ,že je to neseriózna spoločnosť. Ak máš s niečim problém ohľadne Birdwingo. tak im napíš na
hello@birdwingo.com.
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa Kosa »

Ja mám skôr dojem, že máš problém, keď niekto napíše, čo si o tom myslí. Keď mám zveriť svoje osobné údaje niekomu a svoje peniaze nejakej entite, tak si sakramentsky overím za akých podmienok. Keď niekto niečo ponúka, tak zmluvné podmienky majú byť jasné, k dispozícii a nie, aby som sa ja dopytoval nejakého supportu, že ako to má fungovať.

No a aby sme sa posunuli ďalej. Tatrym s.r.o., ktorý ponúka službu a je prepojený cez iného o.c.p, je registrovaný na Slovensku. V zmluvných podmienkach má napísané, že sa riadi českým právom ! Firma registrovaná v SR sa nemôže riadiť právom iného štátu.
Uvádza nejakú adresu v Bratislave, support robí cez českého mobilného operátora.
V zmluvných podmienkach má napísané, že v podstate neručí ani za chod apky.
Peniaze zveruješ o.c.p. , ktorý je maklérom a sám ponúka investovanie napr. do S&P500 za neuveritelne vysoké poplatky https://wem.sk/portfolio/wem-equity-us/. To síce nesúvisí s Birdwingom, len mi je divné, že pre Birdwingo to robí za pekné oči.

Kde je uvedený cenník, kde sú uvedené postupy pre prípad nefunkčnosti apky, kde je písomný materiál, čo v prípade, že maklér skrachuje, keď sa peniaze stanú nedostupné a pod.

Napr, sporenie čo uvádza, tak peniaze budú konvertované do usd, investované a klientovi bude vyplácaný čistý úrok mesačne v dobe, ktorá platí teraz, vo výške 4 % netto už po zdanení. Už tu mi blikajú kontrolky.

Zmluvné podmienky s maklérom sú kde ? Atď. Je to môj názor, každý nech sa rozhodne ako chce.
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

Trochu som pozeral aj ja ich stranku a je to naozaj nie uplne jasne. Tym nechcem povedat, ze je to nejaky fake, alebo co, ale mohlo by to byt trochu jasnejsie vysvetlene. Jedna vec je appka, ale firmu ako taku, cez koho sa investuje, by bolo dobre lepsie vysvetlit. Aj ked kliknem na cast Legal, vsetko je len po anglicky.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 487
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 125 times
Been thanked: 168 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa JanH »

Kosa napísal: Št 28 12, 2023 2:06 pm @Kosa
Najdem nieco ohladom Birdwingo na Finstate? Osobne mam rad, ked je v kolonke kontakt napisany nazov firmy alebo ICO, a tieto info viem nasledne dohladat na finstate. Viete niekto kde to hladat?
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

JanH napísal: Št 28 12, 2023 2:56 pm
Kosa napísal: Št 28 12, 2023 2:06 pm @Kosa
Najdem nieco ohladom Birdwingo na Finstate? Osobne mam rad, ked je v kolonke kontakt napisany nazov firmy alebo ICO, a tieto info viem nasledne dohladat na finstate. Viete niekto kde to hladat?
Musis pozriet Tatrym sro. Co som uz asi pochopil, ze oni poskytuju ako keby len appku, ale vsetko ide cez WEM Wealth Effect Management o.c.p., a.s.
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 533
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 247 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa MiBi »

Z dnesneho emailu od BW:
Za posledných 6 mesiacov Birdwingo rastie najrýchlejšie vo svojej histórii a to v priemere 28 % každý mesiac alebo viac ako 10x ročne. Toto by bez vašej spätnej väzby nebolo možné.

Čo priniesol rok 2023?
  • Spustili sme dobitie účtu pomocou platobnej karty, Apple Pay a Google Pay
  • Od mája si môžete nastaviť automatické investície na pravidelnej báze. Ak neviete, do čoho investovať, aplikácia vám vytvorí osobné portfólio na základe vášho profilu.
  • Môžete si nastaviť cenu, za ktorú si želáte kúpiť alebo predať akcie. Po dosiahnutí tejto ceny sa obchod automaticky zrealizuje.
  • Najvyššie úročenie nezainvestovanej hovotosti v regióne a to 4 % po zdanení, bez poplatkov. Ideálne miesto pre voľnú hotovosť.
S pokorou však vnímame, že nám stále niektoré veci chýbajú. Napríklad, nemáme webovú platformu alebo automatické reinvestovanie dividend (tkz. DRIP). Na týchto a ďalších veľkých projektoch budeme intenzívne pracovať v 2024
P.S. Na konci januára pripravíme podklady na daňové priznania pre tých a tie z vás, ktorí/é to potrebujú.
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 990
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 133 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa wladas »

Ja som skepticky nie kvoli doverihodnoti ale kvoli nie moc zdravej firme. Pri tak nizkom zarobku je otazke dokedy budu moct fungovat.
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Birdwingo (ex-Tatrym)

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

No to nikto asi nevie takto povedat. Ak su v Usa, tak asi pozivaju PFOF, ale ci sa vie firma uzivit len z toho, to by aj mna zaujimalo.
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"