ETF cez SLSP - skúsenosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

helpfinder napísal: St 01 03, 2023 9:19 am
Otazky:
1. akumulacne, nie distribucne > Pokial nemaju priamo v nazve "Acc" tak predpladam ze su t info viem vygooglit na zaklade nazvu RTF
2. pravnej burze (XETRA, nie Londyn) > to by nemal byt problem, v George je drop-down menu kde sa to da vybrat
3. a nakupujte len za LIMIT! > toto neviem ako sa da spravit, nakupovat za LIMIT a nie cez MARKET (cez George)
1. uzitocne je pozriet si detaily daneho ETF na https://justetf.com, v kolonke Distribution policy je uvedene Accumulating alebo Distributing. A rovno si mozes pozriet aj ine relevantne vlastnosti toho ETF (jeho TER, volume a podobne)

3. tak ako ukazal kolega na screenshote. Ak to chces hned kupit, tak to rob pocas burzovych hodin (9:30 - 17:30 ak sa nemylim) a do limitnej ceny uvedies cenu o malinko vacsiu ako je aktualna cena, ktoru zistis napr. na https://finance.yahoo.com, alebo rovno na Xetre https://www.boerse-frankfurt.de (tie ceny maju asi 15 minutovy delay)
helpfinder
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 26 01, 2023 5:24 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa helpfinder »

este taka otazka - je nejako podstatne ci je to USD/Acc alebo EUR/Acc?
Lebo pise sa tu ze ked ETF tak radsej nehedzovane (tie su ale USD), lebo sa viac oplatia. Tak sa pre istotu pytam ci hra nejaku rolu aj to aka je Share Class currency, resp. Base currency (USD/EUR)
Capture.PNG
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

helpfinder napísal: Št 09 03, 2023 2:33 pm este taka otazka - je nejako podstatne ci je to USD/Acc alebo EUR/Acc?
Lebo pise sa tu ze ked ETF tak radsej nehedzovane (tie su ale USD), lebo sa viac oplatia. Tak sa pre istotu pytam ci hra nejaku rolu aj to aka je Share Class currency, resp. Base currency (USD/EUR)
Pri ETF-kach figuruje niekolko roznych "mien" (plural od mena :-) ).
Zjednodusene ti staci vediet:
* fund base currency ta vobec nezaujima (to je mena v ktorej fond reportuje vysledky, nema vplyv na tvoje kurzove riziko)
* tvoje kurzove riziko zavisi od meny podkladovych aktiv (underlying assets currency). Napr. S&P 500 investuje do americkych akcii, ktore su sami o sebe denominovane v USD, takze mas kurzove riziko voci USD. Proti tomuto riziku sa vies chranit volbou hedgovaneho ETF, ale pri dlhodobych investiciach do akciovych ETF sa to vseobecne neodporuca. Hedging nieco stoji, rocne kludne aj 2% (nie je to sucast TER, prejavi sa to v slabsom vykone toho ETF).
* pri nakupe ETF ta este zaujima trading currency, mena v ktorej sa ETF obchoduje na danej burze. To iste ETF sa casto predava na roznych burzach v roznych menach. Nema to vplyv na tvoje kurzove riziko, ale ak napr. by si kupoval cez SLSP na Londynskej burze v GBP, tak zbytocne budes platit poplatok za zmenu EUR-GBP, ak ho mozes kupit na Xetre v EUR.

Ak sa v tom chces pohrabat este viac, mozes napr. precitat tuto https://www.bankeronwheels.com/in-which ... i-buy-etfs.
Naposledy upravil/-a pedrito v Št 09 03, 2023 3:11 pm, upravené celkom 1 krát.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa aviceN »

Skús nájsť pri SP500 SXR8 (nakupované na Xetre, priamo v EUR), vyhneš sa tým menovej konverzii do USD a rovnako sa vyhneš aj poplatkom za hedging.

Čo sa týka MSCI World, pozri na EUNL, čo je teda tiež na Xetre nakupované v EUR, rovnako sa vyhneš hedgingu.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 493
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 235 times

SLSP znizuje poplatok pri pravidelnom investovani z 1% na 0.5%

Príspevok od používateľa MiBi »

Minimálna výška pravidelnej investície je 50 eur a maximálna 5-tisíc. Poplatok pri nakúpe je 0,5 % a v Georgeovi si môžete zatiaľ vybrať z dvoch možností:
iShares Core MSCI World – kopíruje index svetových akcií,
iShares S&P 500 EUR Hedged – kopíruje index najlepších amerických akcií.

https://www.slsp.sk/sk/aktuality/2023/3 ... etf-fondov
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 30€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 780
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: SLSP znizuje poplatok pri pravidelnom investovani z 1% na 0.5%

Príspevok od používateľa Jari »

:potlesk:
MiBi napísal: Ut 14 03, 2023 1:42 pm Minimálna výška pravidelnej investície je 50 eur a maximálna 5-tisíc. Poplatok pri nakúpe je 0,5 % a v Georgeovi si môžete zatiaľ vybrať z dvoch možností:
iShares Core MSCI World – kopíruje index svetových akcií,
iShares S&P 500 EUR Hedged – kopíruje index najlepších amerických akcií.

https://www.slsp.sk/sk/aktuality/2023/3 ... etf-fondov
Doplnim, ze poplatok za predaj je 1% a priebezny 0,6%
https://www.slsp.sk/content/dam/sk/slsp ... do-etf.pdf
Time in the market beats timing the market…
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: SLSP znizuje poplatok pri pravidelnom investovani z 1% na 0.5%

Príspevok od používateľa JUGGLER »

MiBi napísal: Ut 14 03, 2023 1:42 pm Minimálna výška pravidelnej investície je 50 eur a maximálna 5-tisíc. Poplatok pri nakúpe je 0,5 % a v Georgeovi si môžete zatiaľ vybrať z dvoch možností:
iShares Core MSCI World – kopíruje index svetových akcií,
iShares S&P 500 EUR Hedged – kopíruje index najlepších amerických akcií.

https://www.slsp.sk/sk/aktuality/2023/3 ... etf-fondov
Dík za update. :like: Som to updejtoval v rebríčku.

S poradím SLSP to nepohlo.
Transakčný, alebo vstupný poplatok sú jednorazové poplatky, ktoré nemajú veľký vplyv.

Výsledná suma sa zmenila z 1 174 346 € na 1 180 277 €.

Efekt poplatkov sa znížil zo -17,2% na -16,8%.

Update preložím do témy ETF cez SLSP.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tertosia
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 19 03, 2023 12:26 am
Has thanked: 3 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa tertosia »

Skusal niekto uz to pravidelne investovanie? Funguje to na zlomkovych akciach alebo musi mesacna suma pokryt aspon 1ks akcie, aby zbehol obchod?
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

tertosia napísal: St 22 03, 2023 5:59 pm Skusal niekto uz to pravidelne investovanie? Funguje to na zlomkovych akciach alebo musi mesacna suma pokryt aspon 1ks akcie, aby zbehol obchod?
Funguje to na zlomkovych nakupoch. Zatial su k dispozicii len dve ETF - MSCI World, S&P 500 Eur hedged. To prve je na dlhodobe pravidelne investovanie fajn.
tertosia
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 19 03, 2023 12:26 am
Has thanked: 3 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa tertosia »

hmm, tak neviem, dal som skusobne 50e a nezbehlo mi to. ked som kupil neskor 1ks akcie normalne jednorazovo, tak to zbehlo a uz sa mi pripisala.
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

tertosia napísal: Po 27 03, 2023 7:04 pm hmm, tak neviem, dal som skusobne 50e a nezbehlo mi to. ked som kupil neskor 1ks akcie normalne jednorazovo, tak to zbehlo a uz sa mi pripisala.
Maju to urobene tak, ze pre pravidelne investovanie sa nakupy etf robia len 10. a 24. den v mesiaci. V den, ktory si nastavis ty pre to pravidelne investovanie, sa urobi len rezervacia prostriedkov, ale samotny nakup az 10. alebo 24. den.

Je to popisane v nejakom dokumente, ku ktoremu sa teoreticky da preklikat, hoc vela ludi to podla mna nenajde. Kazdopadne, mne to nakoniec takto zbehlo.
tertosia
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 19 03, 2023 12:26 am
Has thanked: 3 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa tertosia »

Vdaka, to som nevedel, myslel som, ze ta rezervacia uz bola aj s obchodom. Ale je dobre, ze je tu ta info, keby niekto po tom patral tiez.
Maker
Príspevky: 5
Dátum registrácie: So 08 04, 2023 2:29 pm
Has thanked: 1 time

Re: ETF cez SLSP - skúsenosti

Príspevok od používateľa Maker »

Ahojte, pre par rokmi som investoval do Finaxu, ale rozmyslam ze prejdem do SLSP, kedze tam uz mam otvoreny ucet a poplatky su zhruba 2x mensie ako vo Finaxe. K tomu by som chcel pridat aj nejakeho brokera kde su poplatky este nizsie, ale neviem sa rozhodnut ktoreho. Kto sa momentalne najviac oplati? Je tu na fore detailnejsie a aktualne porovnanie brokerov?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF cez SLSP - skúsenosti

Príspevok od používateľa jogo »

Maker napísal: So 08 04, 2023 2:54 pm Ahojte, pre par rokmi som investoval do Finaxu, ale rozmyslam ze prejdem do SLSP, kedze tam uz mam otvoreny ucet a poplatky su zhruba 2x mensie ako vo Finaxe. K tomu by som chcel pridat aj nejakeho brokera kde su poplatky este nizsie, ale neviem sa rozhodnut ktoreho. Kto sa momentalne najviac oplati? Je tu na fore detailnejsie a aktualne porovnanie brokerov?
Tu to maš prehľadne zhrnuté: https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... ov#p173625
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Maker
Príspevky: 5
Dátum registrácie: So 08 04, 2023 2:29 pm
Has thanked: 1 time

Re: ETF cez SLSP - skúsenosti

Príspevok od používateľa Maker »

Ten prispevok som si vsimol, ale zislo by sa nejake detailnejsie porovnanie brokerov. Napr. do akej sumy je vklad poisteny, alebo nejaku statistiku aky broker je najvyhodnejsi pre slovakov. Finax robil take porovnania pred par rokmi, ako je ich investovanie vyhodnejsie, oproti podielovym fondom, aj preto som sa nechal zlakat. No o brokeroch je tahsie vyhladat si informacie.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez SLSP - skúsenosti

Príspevok od používateľa aviceN »

Maker napísal: So 08 04, 2023 11:52 pm Ten prispevok som si vsimol, ale zislo by sa nejake detailnejsie porovnanie brokerov. Napr. do akej sumy je vklad poisteny, alebo nejaku statistiku aky broker je najvyhodnejsi pre slovakov. Finax robil take porovnania pred par rokmi, ako je ich investovanie vyhodnejsie, oproti podielovym fondom, aj preto som sa nechal zlakat. No o brokeroch je tahsie vyhladat si informacie.
Tak na slovensku je to najcastejsie https://www.garancnyfond.sk/, je tam aj zoznam kto tam patri.

U jednotlivych brokerov ako napr. Interactive Brokers ucet casto spada pod Madarsko, cize tam sa uplatnuje ich ochrana tusim ze do 100k €

Xtb podla rychleho googlenia 22k€

Tradestation ide cez IB, takze tam by sa zrejme mali uplatnit rovnake ochrany.

Atd...

Vsetko je to rychlo vygooglitelne, aj ked pri velkych regulovanych a overenych brokeroch by som sa az tak nebal.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Maker
Príspevky: 5
Dátum registrácie: So 08 04, 2023 2:29 pm
Has thanked: 1 time

Re: ETF cez SLSP - skúsenosti

Príspevok od používateľa Maker »

aviceN: cez ktoreho brokera investujes ty ak to neni tajomstvo? Ak obycajny clovek chce investovat cez EIC, musi ist cez overeneho sprostredkovatela?
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez SLSP - skúsenosti

Príspevok od používateľa aviceN »

Ja osobne investujem cez EIC, pre vlastnu skusenost mam aj IB a Revolut, aby som si to ochytal, ale inak mam len trvaly prikaz v EIC.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Alexito
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 23 11, 2021 8:01 pm

Re: ETF cez SLSP - skúsenosti

Príspevok od používateľa Alexito »

Ahojte, všimol som si, že SLSP mení cenník od 1.7.23, okrem iného je tam aj táto veta.

Pri investíciach Slovenská sporiteľňa zaviedla nový Poplatok za vedenie akcií jednoduchej spoločnosti na akcie vo výške 30,00 eur ročne.
Poplatok sa platí bez ohľadu na množstvo, menovitú hodnotu a trhovú hodnotu akcií jednoduchej spoločnosti na akcie. Poplatok je splatný v dvoch častiach, každá vo výške 15,00 eur, vždy k 15. 1. a 15. 7. kalendárneho roka, a to za predchádzajúcu časť kalendárneho roka alebo ku dňu zrušenia Účtu majiteľa Cenných papierov, ak bol zrušený počas kalendárneho roka.

Ako tomu rozumiete?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF cez SLSP - skúsenosti

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Alexito napísal: Ut 25 04, 2023 5:49 pm Ahojte, všimol som si, že SLSP mení cenník od 1.7.23, okrem iného je tam aj táto veta.

Pri investíciach Slovenská sporiteľňa zaviedla nový Poplatok za vedenie akcií jednoduchej spoločnosti na akcie vo výške 30,00 eur ročne.
Poplatok sa platí bez ohľadu na množstvo, menovitú hodnotu a trhovú hodnotu akcií jednoduchej spoločnosti na akcie. Poplatok je splatný v dvoch častiach, každá vo výške 15,00 eur, vždy k 15. 1. a 15. 7. kalendárneho roka, a to za predchádzajúcu časť kalendárneho roka alebo ku dňu zrušenia Účtu majiteľa Cenných papierov, ak bol zrušený počas kalendárneho roka.

Ako tomu rozumiete?
Ja tomu rozumiem tak, že sa to týka investovania do slovenskách ,,jednoduchých akcioviek,, čo vymysleli pred 5 rokmi na podporu podnikania a startupov v SR:

Jednoduchá spoločnosť na akcie (j.s.a.) kombinuje v sebe výhody eseročky a akciovej spoločnosti, pričom nezaťažuje podnikateľa nutnosťou založenia vysokého základného imania.

Ide totiž o obchodnú spoločnosť, ktorá veľmi jednoducho a prehľadne umožňuje napríklad vstup investorov do projektu, či startupu, pritom na nich nekladie vysoké riziko zodpovednosti a zároveň ani nie je nutné vysoké základné imanie.

Koľko potrebujete na založenie j.s.a.?
Základné imanie predstavuje iba 1 euro, čo je v porovnaní s klasickou akciovou spoločnosťou vyžadujúcou 25 000 eur skutočne podstatný rozdiel.


SLSP by mala mať v cenníku :
slovenské cenné papiere
zriadenie účtu a zrušenie účtu: 0,00 €
vedenie účtu: 0,20 % ročne

a k tomu teraz pridali tých 30 € ročne, ked si kúpite akcie slovenských startupov (j.s.a. )

Pre zahraničné akcie by malo byť 0,4% p.a., a ETFs: 0,6% p.a.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rdneyd
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ut 16 05, 2023 9:19 am
Has thanked: 1 time

Re: ETF cez SLSP - skúsenosti

Príspevok od používateľa rdneyd »

SLSP rozšírila zoznam ETF fondov, do ktorých sa dá pravidelne investovať. Pribudli 2 tematické (z môjho pohľadu menej zaujímavé): iShares Digitalisation ETF (ISIN: IE00BYZK4883) a iShares Healthcare Innovation ETF (IE00BYZK4776).
bronski
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 01 06, 2014 12:53 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: ETF cez SLSP - skúsenosti

Príspevok od používateľa bronski »

SLSP naozaj rozsirila ponuku ETF.
aktualne ( k 6.6.23) ponuka:
49 ETF, z toho:
7 dlhopisovych, z toho 2 akumulacne (=novinky: IE00B0M62X26 -statne a IE00BF3N7094 -HY korp.dlhopisy )
+42 akciovych, z toho (26 akumulacnych (z toho novinky=> 6 od BNP peribas emitenta + 1 od Invesco (ETC na zlato: IE00B579F325)

aktualne teda plny zoznam etf tu: https://shorturl.at/FZ045 ,
zoradene podla kategorie akciove/dlhopisove, prvych 7 je noviniek, uputalo ma hlavne to zlate ETC (TER0.12%p.a.), do kt uz pravidelne investujem )
peto444
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Pi 25 08, 2023 3:01 pm
Has thanked: 1 time

Re: ETF cez SLSP - skúsenosti

Príspevok od používateľa peto444 »

Ahojte,

je moznost podpisat v SLSP W8-ben formular, aby sa zamedzilo dvojitemu daneniu dividend z americkych akcii?

Viem urcite ze to ponuka v zasade kazdy broker, aj ine banky na SVK ako Fio alebo Unicredit, ale mate niekto konkretnu informaciu o SLSP? Informovanost ich pracovnikov o nakupe akcii cez George je totizto zufala.

Dakujem
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF cez SLSP - skúsenosti

Príspevok od používateľa JUGGLER »

peto444 napísal: Pi 25 08, 2023 3:05 pm je moznost podpisat v SLSP W8-ben formular, aby sa zamedzilo dvojitemu daneniu dividend z americkych akcii?
Treba sa opýtať cez email, alebo telefón. Ale nie hocikoho: pre globálnu správu cenných papierov máte dole 2 emaily a telefónne čísla:


Informačný servis a komunikácia – majiteľ komunikuje priamo s určenými pracovníkmi ústredia Slovenskej sporiteľne, ktorí sú k dispozícii denne od 8:00 do 17:00 h. Operatívne dotazy majiteľa týkajúce sa napríklad cenných papierov v správe, účtu CP, podmienok vyrovnania obchodu, aktuálnych udalostí, emisných podmienok a pod. sú zodpovedané okamžite, prípadne bez zbytočného odkladu. Informácie, ktoré je nutné získať z externých zdrojov (zahraničný správca, informačné agentúry, emitenti), sú spracované a zaslané majiteľovi zvyčajne do dvoch pracovných dní.

Problém je v tom, že keď nie je podpísaný W8-ben, tak zahraničný správca strhne z dividendy daň 30%. Ak je podpísaný formulár, tak strhne iba 15%.

SLSP v uvedenej linke píše:

Inkaso dividend, úrokov a istiny po predložení emitentom resp. výplatným agentom požadovanej dokumentácie a na účet určený majiteľom.
Správca v súčinnosti s klientom a príp. zahraničným správcom CP zabezpečuje zdaňovanie kapitálových výnosov podľa platných predpisov a medzinárodných zmlúv.

Vedenie portfólia CP majiteľa separovane od portfólií ostatných majiteľov a Slovenskej sporiteľne. Systémová aplikácia umožňuje prehľadnú evidenciu stavu a zmien portfólia vyplývajúcich z predajov/nákupov CP alebo korporátnych udalostí.

Reporting – zasielanie hlásení o zmenách, stave a hodnote portfólia a jednotlivých CP podľa požiadaviek majiteľa. Majiteľ dostáva bezplatne výpis z účtu cenných papierov k poslednému dňu mesiaca a na požiadanie ďalšie výpisy. Výpis obsahuje identifikáciu majiteľa a každého cenného papiera, jeho počet, aktuálny kurz, celkovú trhovú hodnotu a ďalšie údaje.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peto444
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Pi 25 08, 2023 3:01 pm
Has thanked: 1 time

Re: ETF cez SLSP - skúsenosti

Príspevok od používateľa peto444 »

Ďakujem pekne! Toto mi dosť pomohlo, budem tam volať v pondelok.

Ak by náhodou ešte mal niekto priamo skúsenosť, že ma W8-Ben v Slsp podpísaný, podelte sa prosím, ako ste sa k tomu dopracovali.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: ETF cez SLSP - skúsenosti

Príspevok od používateľa Rokosák »

Posiela vam SLSP, IB, alebo hociktory iny broker ci spravca tlacivo Form W-2? Pripadne 1099? Posielaju tieto dokumenty IRS (danovy urad) do USA?

W8-Ben je o zrazkovej dani. Konecna dan vsak moze byt mensia.

Nechcem robit danoveho poradcu, lebo nim nie som. Ale pri vyssej sume nie je od veci si danoveho poradcu najst.

USA dan pod $11,000 prijmov z USA je 10%
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
peto444
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Pi 25 08, 2023 3:01 pm
Has thanked: 1 time

Re: ETF cez SLSP - skúsenosti

Príspevok od používateľa peto444 »

Rokosák napísal: So 26 08, 2023 4:10 pm Posiela vam SLSP, IB, alebo hociktory iny broker ci spravca tlacivo Form W-2? Pripadne 1099? Posielaju tieto dokumenty IRS (danovy urad) do USA?

W8-Ben je o zrazkovej dani. Konecna dan vsak moze byt mensia.

Nechcem robit danoveho poradcu, lebo nim nie som. Ale pri vyssej sume nie je od veci si danoveho poradcu najst.

USA dan pod $11,000 prijmov z USA je 10%
Asi nerozumiem otázke bohužiaľ?:/

Vo Fio mám W8-Ben podpísaný. Preto som myslel, že ak chcem nakúpiť americké akcie v SLSP, potrebujem si podpísať W8-Ben aj priamo v SLSP, aby mi bola strhávana nižšia daň z dividend pri ich vyplácaní.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: ETF cez SLSP - skúsenosti

Príspevok od používateľa Rokosák »

W8-Ben je o zrazkovej dani. Konecna vyska dane je obycajne ina, lebo v USA nemaju rovnu dan ako u nas. Teda ak mas zrazene menej ako 11,000 v USA a ziadny iny prijem, tak si myslim, ze by mali USA 5 percent vratit. Na tlacive pre neobcanov, 1040-NR, je dokonca miesto na klientove bankove konto, kam peniaze IRS posle. Samozrejme treba 1040-NR, co je danove priznanie, podat. Vo vacsine pripadov sa to asi neoplati.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
dandust
Príspevky: 4
Dátum registrácie: St 07 12, 2022 11:35 pm
Has thanked: 5 times

Re: ETF cez SLSP - skúsenosti

Príspevok od používateľa dandust »

Chlapi,

viete niekto vysvetlit tu vlnu hejtu, ktora je v spolocnosti mierena proti investovaniu do ETF cez banku - v tomto pripade cez SLSP? Priebezny poplatok 0.6%, ak neratam vstupny poplatok 0.5% pri pravidelnom investovani cez Georga, tak je to o polovicu menej ako cez Finax. V Jugglerovom porovnani obstojne 13. miesto, ina banka tusim v rebricku ani nefiguruje. Naivne si dokonca myslim, ze mi inv. ucet a pravidelny nakup EUNL zariadil lepsi urok pri hypo. Preco sa aj tuna na fore stretavame s nazorom, ze investovat cez banku je "no go"?

Dik.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: ETF cez SLSP - skúsenosti

Príspevok od používateľa JanH »

dandust napísal: Št 21 09, 2023 12:26 pm Chlapi,

viete niekto vysvetlit tu vlnu hejtu, ktora je v spolocnosti mierena proti investovaniu do ETF cez banku - v tomto pripade cez SLSP? Priebezny poplatok 0.6%, ak neratam vstupny poplatok 0.5% pri pravidelnom investovani cez Georga, tak je to o polovicu menej ako cez Finax. V Jugglerovom porovnani obstojne 13. miesto, ina banka tusim v rebricku ani nefiguruje. Naivne si dokonca myslim, ze mi inv. ucet a pravidelny nakup EUNL zariadil lepsi urok pri hypo. Preco sa aj tuna na fore stretavame s nazorom, ze investovat cez banku je "no go"?

Dik.
Dandust odpovedaj si sam. Co je lepsie mat poplatok 0.0% p.a. (broker) alebo 0.6% p.a. ? Aj ked sa 0.6% zda zanedbatelne pri dlhodobom investicnom horizonte (20-30Y) su to nezanedbatelne percenta o ktore sa tvoj celkovy vynos ponizi (15% az 30%).
Ale ako pises porovnanie je tu, je na zorientovanie sa, rozhodnut sa potom musis Ty sam.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF cez SLSP - skúsenosti

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pri 35 r je efekt poplatkov -16,8%. Nie je to na hejt, ale vývoj ide tak rýchlo dopredu, že 0% p.a. sa stáva štandardom.
Ja osobne ľuďom neodporúčam inú voľbu ako 0% p.a. Treba však oceniť SLSP ako priekopníka medzi bankami.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: ETF cez SLSP - skúsenosti

Príspevok od používateľa Fund »

dandust napísal: Št 21 09, 2023 12:26 pm Chlapi,

viete niekto vysvetlit tu vlnu hejtu, ktora je v spolocnosti mierena proti investovaniu do ETF cez banku - v tomto pripade cez SLSP? Priebezny poplatok 0.6%, ak neratam vstupny poplatok 0.5% pri pravidelnom investovani cez Georga, tak je to o polovicu menej ako cez Finax. V Jugglerovom porovnani obstojne 13. miesto, ina banka tusim v rebricku ani nefiguruje. Naivne si dokonca myslim, ze mi inv. ucet a pravidelny nakup EUNL zariadil lepsi urok pri hypo. Preco sa aj tuna na fore stretavame s nazorom, ze investovat cez banku je "no go"?

Dik.
...preco investovat s poplatkom,ked mozme bez poplatku?Preco sa uspokojit s obstojnym 13.miestom,ked mozme byt na 1.mieste?
hifron
Silver Member *
Príspevky: 273
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: ETF cez SLSP - skúsenosti

Príspevok od používateľa hifron »

JUGGLER napísal: Št 21 09, 2023 1:10 pm Treba však oceniť SLSP ako priekopníka medzi bankami.
Ak banka niečo nevie perfektne a ani to nedokáže, môže si to ale nejako vyriešiť a preto sa tu aj objavila možnosť všelijakých fintechov z nariadenia EK, ale či tie fintechy prežijú alebo ich budú donekonečna dotovať akcionári... :lol:
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 493
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 235 times

Re: ETF cez SLSP - skúsenosti

Príspevok od používateľa MiBi »

Ono, kazde sa hodi pre niekoho ineho, ja som pre mamu - dochodkynu zalozil pravidelne investovanie v SLSP z dovodu +0.5% na sporeni a vkladoch, ktore ona preferuje. Co musim SLSP pochvalit, ze vsetko sa da realizovat cez internet a pomerne intuitivne. Prikladam pre zaujimavost aj vypis o potvrdeni transakcie. Co ma zaujalo, ze cena bola stanovena na 11 des.miest :)
Prílohy
Screenshot 2023-09-28 081556.png
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 30€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1736
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: ETF cez SLSP - skúsenosti

Príspevok od používateľa Glogol »

Musim pochvalit - dochodca a etf, ale ja by som uz nemal na to evergiu. Moji sa popalili ked si dali nejaky fond - daco potrebovali, vybrerali v nevhodnej dobe a hned boli -300e. Takze podmienka mojich (75+) je - uz nic co moze ist do minusu. Ale spat t teme - ano na taketo sperenie si myslim ze je to fajn.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
MiroSVK
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Pi 06 10, 2023 2:38 pm
Has thanked: 3 times

Re: ETF cez SLSP - skúsenosti

Príspevok od používateľa MiroSVK »

Ahojte, v úvode sa píše že treba nakupovať cez limit a nie cez market. Keď chcem ale ísť cez pravidelné investovanie tak tam také možnosti nemám. Myslite že sa to aj tak oplati? Na investovanie mám tak 120€ mesačne a aktuálne mám zapnuté pravidelné investovanie do ishares core msci world x etf
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 493
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 235 times

Re: ETF cez SLSP - skúsenosti

Príspevok od používateľa MiBi »

Pri nakupovani cez Limit by si mozno usetril par desatin % z nakupnej ceny ale musel by si tomu venovat cas a sledovat trh, pri investicii 120 eur to asi nema vyznam. Takisto pri pravidelnej investicii Limit nedava zmysel, to by si musel kazdy mesiac urcovat, za aku cenu chces kupit.
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 30€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF cez SLSP - skúsenosti

Príspevok od používateľa JUGGLER »

MiroSVK napísal: Po 09 10, 2023 7:09 am Ahojte, v úvode sa píše že treba nakupovať cez limit a nie cez market. Keď chcem ale ísť cez pravidelné investovanie tak tam také možnosti nemám. Myslite že sa to aj tak oplati? Na investovanie mám tak 120€ mesačne a aktuálne mám zapnuté pravidelné investovanie do ishares core msci world x etf
Ten Limit platí, ked si nakupuješ sám. A hlavne akcie.

Ináč, Xetru sme rozoberali pri nákupoch/predajoch cez XTB a kopírujem, čo som napísal:
JUGGLER napísal: Pi 25 11, 2022 10:07 pm ALL: na porovnanie cien exekúcie ( u kohokolvek...môžeme porovnať aj Trade republic, EIC, či Finax ) stačí linka na Xetru, čo dal peter222: https://www.boerse-frankfurt.de/en/etf/ ... -ucits-etf

Ak bolo ETF kúpené na Xetre, treba aby tam bolo zakliknuté XETRA ( v zelenom ).
Potom sa rozklikne položka Price History.

Tá obsahuje 3 položky:

Historical Price and volumes, čo sú EOD dáta ( open, close, high, low )

Nás zaujíma položka Tick Data - to je história všetkých transakcií za deň s presnosťou na stotiny sekundy.
K tomu sa dá pozrieť položka Price History Bid/Ask - to sú best bid a best ask pri každej transakcii.

Som nadšený, lebo tam vidím spread ako na burzách v Amerike: 1-2 centy !

Ide nám o to, aby sme mali potvrdené, že cena ktorú vidíme vo výpise bola najlepšia a sedela s transakciou na burze.
Aby sme mali istotu, že to inštitúcia nekúpi za lepšiu cenu a nepripíše na účet s prirážkou.
Alebo či to inštitúcia nekupuje u niekoho iného pri rozšírených spreadoch za ktoré dostane provízie (na úkor klienta).

Tak by sme mali definitívne potvrdené, že nákupy/predaje ETFs v EU fungujú tak férovo ako v USA.

P.S. Ja si bežne svoje transakcie v USA pozerám v Time & Sales. Nie kvôli tomu, že by som neveril brokerovi, ale vidím aj drobné transakcie,, ktoré nevidno v Last price (tá sa týka vždy iba jedného lotu, teda ked sa kúpi/predá 100 akcií ). Týka sa to obchodovania v nelikvidnom prostredí, čo sa však dá prirovnať burzovému prostrediu v EU.
A nakoniec sme uzavreli, že XTB je v nákupoch/predajoch férové:
Peter222 napísal: St 07 12, 2022 11:20 am Aby sme už raz a navždy uzavreli tému "natiahnutých" spreadov v XTB pri nákupe ETF. Včera som realizoval limit order objednávku na EUNL za cenu 71,4 EUR o 16:56:19 vo Frankfurte.

Podľa údajov priamo z burzy v tomto čase best Ask bol na úrovni 71,406. Zrealizovalo mi to reálne asi o sekundu neskôr 16:56:20, kedy burza ukazuje best Ask presne na 71,4.
https://www.boerse-frankfurt.de/en/etf/ ... ry-bid-ask

Nebudem robiť XTB reklamu, nie som za to platený :D ale za aktuálnych podmienok pre mňa najlepší broker na sporo-investovanie do ETF (navravím o tradingu).

Toto môžete preveriť aj u SLSP.. Ale treba si uvedomiť, že pri automatickom sporo-investovaní je pokyn na SLSP, nie na vás. Preto sa tam nedá dať limit.
Podľa mňa pri sporo-investovaní SLSP dáva ordery dokopy a kupuje/predáva vo väčšom objeme. Tak to robí aj EIC, preto majú nizke poplatky.
Vtedy má SLSP dobrú maržu na samotnom nákupe a nemá žiadny záujem zarábať na neférovej cene.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"